Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.918.2022.1.MGO

Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży przez Syndyka działek.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 29 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży przez Syndyka działek nr 1,nr 2, nr 3, nr 4, nr 5, nr 6, nr 7 wraz z posadowionymi naniesieniami w ramach postępowania upadłościowego.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca działa jako syndyk masy upadłości ..., zamieszkałego w ..., ..., posiadającego numer NIP: ....

W dniu 1 stycznia 2021 roku Sąd Rejonowy ogłosił upadłość Pana ... (dalej zwany jako „Upadły”), jako osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Na syndyka wyznaczył Pana ... (dalej zwany jako „Syndyk” lub „Wnioskodawca”).

W związku z prowadzonym postępowaniem upadłościowym Syndyk planuje sprzedaż między innymi następujących nieruchomości wchodzących w skład masy upadłości położonych w miejscowości ... (gmina ...):

a)działka nr 1 o powierzchni 0,0790 ha, oznaczona jako użytek lasy (LsV). Działka o kształcie zbliżonym do prostokąta o orientacyjnych wymiarach 14,21 m x 13,91 m, 62,45 m x 56,90 m. Działka ta nie jest porośnięta drzewami, w znacznej części jest utwardzona płytami betonowymi. Księga Wieczysta numer ....

b)działka nr 2 o powierzchni 0,0517 ha, oznaczona jako użytek grunty orne (RVI). Działka o kształcie zbliżonym do trapezu o znacznie ściętej północnej części. o orientacyjnych wymiarach 31,98 m x 34,30 m x 15,08 m x 61,61 m. Działka posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Księga Wieczysta numer ...,

c)działka nr 3 o powierzchni 0,2007 ha, oznaczona jako użytek lasy i grunty orne (LsV, RVI). Działka o bardzo nieregularnym kształcie wieloboku o znacznie ściętej części, zwężająca się w środkowej części do szerokości od kilku do kilkunastu metrów. Działka posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Na działce znajduje się zbiornik cylindryczny na materiały sypkie - cement. Działka pełni funkcję drogi wewnętrznej zapewniając tym samym obsługę komunikacyjną całego terenu z drogą publiczną. Księga Wieczysta numer ....

d)działka nr 4 o powierzchni 0,2778 ha, oznaczona jako użytek grunty orne (RVI). Działka o regularnym kształcie zbliżonym do prostokąta o orientacyjnych wymiarach 20,28 x 168,05 x 16,49 m x 187,93. Działka posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Działka zbudowana jest budynkiem gospodarczo socjalnym (magazynowym) oraz budynkiem gospodarczym w trakcie realizacji. Budynki są niedokończone i od lat ich wykończenie nie było kontynuowane. Na działce znajdują się również dwa słupy elektroenergetyczne. Księga Wieczysta numer ....

e)działka nr 5 o powierzchni 0,2373ha. Oznaczona jako użytek grunty orne (RVI). Działka o regularnym kształcie zbliżonym do prostokąta o orientacyjnych wymiarach 21,96 m x 146,09 m x 16,70 m x 167,65 m. Działka posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Księga Wieczysta numer ....

f)działka nr 6 o powierzchni 0,5477 ha, oznaczona jako użytek grunty orne (RIVa, RV, RVI). Działka o regularnym kształcie zbliżonym do trapezu o orientacyjnych wymiarach 70,35 m x 93,45 m x 66,92 m x 71,54 m. Działka usytuowana jest na zapleczu, nie posiada bezpośredniego dostępu do drogi publicznej. Księga Wieczysta numer ....

g)działka nr 7 o powierzchni 0,2577 ha, oznaczony jako użytek grunty orne (RV, RVI). Działka o regularnym kształcie zbliżonym do trapezu o orientacyjnych wymiarach 53,14 m x 59,79 m x 50,52 m x 42,61 m. Działka usytuowana na zapleczu, nie posiada bezpośredniego dostępu do drogi publicznej. Księga Wieczysta numer ....

- łącznie zwane dalej „Działkami”.

Powyższe Działki wraz z posadowionymi naniesieniami były wykorzystywane w działalności gospodarczej Upadłego, w przedmiocie wytwarzania materiałów budowlanych. Działki nie były nabyte z zamiarem ich odsprzedaży oraz nie były wynajmowane. Wszystkie Działki zostały ogrodzone, aby tworzyły jedną całość, teren został pozbawiony zbędnych drzew, został podłączony prąd i woda, zostały zalane płyty betonowe do produkcji i przechowywania kruszyw. Działka 4 była wystawiana na sprzedaż przez komornika w postępowaniu egzekucyjnym, jednak nikt jej nie kupił.

Działalność gospodarcza Upadłego została zaprzestana oraz wyrejestrowana z dniem 1 stycznia 2020 r. Wcześniej od 15 stycznia 2018 r. Upadły zawiesił wykonywanie swojej działalności gospodarczej. Z dniem 31 marca 2019 r. Upadły został wykreślony z rejestru VAT na podstawie art. 96 ust. 9a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 z późn. zm., dalej jako „ustawa o VAT”). Upadły nie składał zgłoszenia VAT-Z.

Zgodnie z art. 14 ust. 4 ustawy o VAT Upadły na moment zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej nie sporządzał spisu z natury oraz nie opodatkowywał działek, gdyż od nabycia działek Upadłemu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Po zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej, wnioskiem z dnia 7 października 2020 roku Upadły wniósł o ogłoszenie upadłości jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Sąd ogłosił upadłość jako osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej w dniu 1 stycznia 2021 roku. Wcześniej, w 2019 roku Upadły składał wniosek jako przedsiębiorca, ale wniosek został zwrócony.

Upadły nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT i nie zamierza nim zostać.

Pytanie

Czy sprzedaż przez Syndyka Działek wraz z posadowionymi naniesieniami w ramach postępowania upadłościowego będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Pana stanowisko w sprawie

Sprzedaż przez Syndyka Działek wraz z posadowionymi naniesieniami w ramach postępowania upadłościowego nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż sprzedaż nie będzie dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Według art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT ilekroć jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Według art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Opodatkowanie sprzedaży Działek wraz z posadowionymi naniesieniami podatkiem VAT będzie miało miejsce wówczas, jeżeli spełnione zostaną przesłanki o charakterze przedmiotowym, tj. wystąpi czynność podlegająca opodatkowaniu w oparciu o przepis art. 5 ust. 1 ustawy o VAT oraz podmiotowym, tj. gdy czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT zostanie dokonana przez osobę (lub jednostkę organizacyjną) będącą podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, działającą w takim charakterze.

Działki wraz z posadowionymi naniesieniami spełniają definicję towaru określoną w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, a ich sprzedaż traktowana jest jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Natomiast Upadły swoim zachowaniem nie wypełnia znamion prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż nie prowadzi żadnej działalności opisanej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, która może być uznana za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT.

Upadły nie jest producentem oraz nie prowadzi działalności produkcyjnej. Producentem w rozumieniu ustawy o VAT jest ten, kto samodzielnie produkuje, wytwarza określony towar. Chodzi zatem o samodzielne działanie podmiotu celem wytworzenia nowego towaru. Takie zaś działanie ze swej istoty nie dotyczy gruntu. Grunt nigdy nie jest dobrem materialnym, które powstaje jako wynik procesu produkcji. Zatem nie można stwierdzić, że Upadły jest producentem sprzedawanych gruntów.

Upadły nie jest handlowcem oraz nie prowadzi działalności handlowej. Działki nie były zakupione z zamiarem odsprzedaży oraz przedmiotem wcześniej prowadzonej przez Upadłego działalności nie była działalność handlowa.

Upadły nie jest usługodawcą oraz nie prowadzi działalności usługowej. Aktualnie Upadły nie świadczy żadnych usług na rzecz innych podmiotów.

Upadły nie wykonuje wolnego zawodu. Wcześniejsza działalność gospodarcza Upadłego w przedmiocie wytwarzania materiałów budowlanych nie była wykonywana w ramach wolnego zawodu.

Upadły nie wynajmował, nie wynajmuje oraz nie miał nigdy zamiaru wynajmowania Działek. Dlatego należy stwierdzić, że Upadły nie wykorzystuje Działek w sposób ciągły do celów zarobkowych.

Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, zasadne jest przyjęcie, że sprzedaż Działek wraz z posadowionymi naniesieniami w postępowaniu upadłościowym stanowi zbycie majątku osobistego Upadłego, gdyż dokonując dostawy przedmiotowych nieruchomości, Upadły nie wypełni przesłanki określonej w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 z późn. zm.) zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zatem zgodnie z powołanymi przepisami, grunty spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.

Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Właściwym zatem będzie wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

W kontekście powyższych rozważań nie będzie podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku osobistego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z dnia 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Jak zostało wskazane wyżej, majątek prywatny to majątek danej osoby fizycznej, który nie jest przez nią wykorzystywany dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, a w całym okresie posiadania tego majątku osoba ta musi wykazywać zamiar wykorzystywania go w ramach majątku osobistego.

W świetle powyższych przepisów dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Należy zaznaczyć, że sprzedaż składników majątku przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z opisu sprawy wynika, że w związku z prowadzonym postępowaniem upadłościowym, działając jako Syndyk masy upadłości ..., planuje sprzedaż działek nr 1, nr 2, nr 3, nr 4, nr 5, nr 6, nr 7 wraz z posadowionymi naniesieniami, wchodzących w skład masy upadłości. Działalność gospodarcza Upadłego została zaprzestana oraz wyrejestrowana z dniem 1 stycznia 2020 r. Wcześniej od 15 stycznia 2018 r. Upadły zawiesił wykonywanie swojej działalności gospodarczej. Z dniem 31 marca 2019 r. Upadły został wykreślony z rejestru VAT na podstawie art. 96 ust. 9a pkt 1 ustawy. Powyższe Działki wraz z posadowionymi naniesieniami były wykorzystywane w działalności gospodarczej Upadłego, w przedmiocie wytwarzania materiałów budowlanych. Wszystkie Działki zostały ogrodzone, aby tworzyły jedną całość, teren został pozbawiony zbędnych drzew, został podłączony prąd i woda, zostały zalane płyty betonowe do produkcji i przechowywania kruszyw.

Przy dostawie ww. działek nr 1, nr 2, nr 3, nr 4, nr 5, nr 6, nr 7 wraz z posadowionymi naniesieniami, spełnione będą przesłanki do uznania Upadłego za podatnika podatku, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, bowiem sprzedaż będzie dotyczyła składników majątku wykorzystywanych przez Upadłego w działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, że fakt wykreślenia Upadłego z rejestru podatników VAT czynnych nie skutkuje tym, że dostawa nie nastąpi w ramach działalności gospodarczej. Dostawa w ramach postępowania upadłościowego ww. działek wraz z posadowionymi naniesieniami będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Bowiem przedmiotowa transakcja będzie dotyczyła towaru w rozumieniu ustawy oraz dokonana będzie w imieniu i na rzecz podmiotu (Upadłego), objętego dyspozycją art. 15 ustawy jako wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą, a więc będącego podatnikiem. Jak wynika z treści wniosku ww. działki wraz z posadowionymi naniesieniami nie stanowiły majątku prywatnego Upadłego. Wobec tego, z tytułu dostawy przez Pana działającego jako Syndyk masy upadłości, w ramach postępowania upadłościowego, działek nr 1, nr 2, nr 3, nr 4, nr 5, nr 6, nr 7 wraz z posadowionymi naniesieniami, Upadły będzie występował w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy.

W konsekwencji, dostawa przez Pana działającego jako Syndyk masy upadłości, w ramach postępowania upadłościowego, działek nr 1, nr 2, nr 3, nr 4, nr 5, nr 6, nr 7 wraz z posadowionymi naniesieniami będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00