Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.303.2022.2.AP

Rozpoznanie dochodu z tytułu ukrytych zysków w ramach opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie:

1.ustalenia czy z tytułu nabycia towarów od podmiotów powiązanych po stronie Spółki powstanie dochód z tytułu ukrytych zysków – jest prawidłowe;

2.ustalenia czy z tytułu sprzedaży towarów na rzecz podmiotów powiązanych po stronie Spółki powstanie dochód z tytułu ukrytych zysków – jest prawidłowe;

3.ustalenia czy z tytułu najmu powierzchni magazynowej i biurowej od podmiotu powiązanego po stronie Spółki powstanie dochód z tytułu ukrytych zysków – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie rozpoznania dochodu z tytułu ukrytych zysków w ramach opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 lutego 2023 r. (wpływ 10 lutego 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest podatnikiem CIT, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT. Przedmiotem przeważającej działalności Spółki, zgodnie z wpisem do KRS, jest sprzedaż hurtowa maszyn i urządzeń. Wnioskodawca odpowiedzialny jest za dystrybucję urządzeń wykorzystywanych w technikach połączeń drewna oraz za dystrybucję i serwis urządzeń do łączenia oraz pilarek tarczowych.

Spółka zajmuje się dystrybucją pneumatycznych wbijarek oraz elementów złącznych: zszywek, sztyftów, gwoździ i różnorodnych złącz specjalnych, np. nakrętek kłowych, złącz dwuteowych, spinek do tapicerki samochodowej i połączeń drutów, gwoździ falistych i tapicerskich, a także dystrybucją i serwisem urządzeń do łączenia oraz pilarek tarczowych do cięcia listew ram obrazów, mebli itp.

Spółka planuje skorzystać z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (dalej jako „Ryczałt”).

Jedynym wspólnikiem Spółki jest p. M. K., posiadający 100% udziałów.

Spółka działa w ramach grupy podmiotów powiązanych, w skład których wchodzą:

B. Sp. z o.o. (dalej jako: „B”),

C. S.R.L. (dalej jako: „C”),

D. (dalej jako: „D”).

W toku prowadzonej działalności Wnioskodawca zawiera m.in. następujące transakcje z podmiotami powiązanymi:

transakcję zakupu towarów od podmiotów powiązanych,

transakcję sprzedaży towarów na rzecz podmiotów powiązanych,

transakcję najmu powierzchni biurowych i magazynowych.

Spółka i podmioty, z którymi zawierane są powyższe transakcje, są podmiotami powiązanymi zgodnie z przepisami ustawy o CIT.

Zakup towarów od podmiotów powiązanych

Przedmiotem transakcji jest zakup przez Wnioskodawcę od podmiotów powiązanych, tj. przede wszystkim od B. (dalej także jako: „Sprzedawca”) asortymentu obejmującego elementy złączne (tj. gwoździe, zszywki, sztyfty), celem ich dalszej odsprzedaży na rzecz ostatecznych klientów. Zakupy od D. i C. mają charakter incydentalny.

Głównym dostawcą elementów złącznych dla Spółki jest zatem B. Jest on producentem dostarczanego asortymentu, podczas gdy pozostali Sprzedawcy są jedynie dystrybutorami towarów handlowych.

Spółka nie nabywa natomiast od B narzędzi ani stołów montażowych.

Zawarcie transakcji zakupu towarów od B jest niezbędne w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Pełny asortyment buduje dobre relacje z dotychczasowymi klientami, co bezpośrednio przekłada się na poziom przychodów osiąganych przez dane przedsiębiorstwo. Zakup przedmiotowych towarów jest zatem konieczny z punktu widzenia charakteru działalności Spółki.

Towary nabywane przez Wnioskodawcę od podmiotu powiązanego B (elementy złączne), stanowią produkt o charakterze komplementarnym w stosunku do narzędzi sprzedawanych przez Spółkę. Wskazać należy, że nabywane produkty stanowią niezbędną część oferty handlowej Wnioskodawcy, oznacza to, że Spółka sprzedaje kontrahentom narzędzia wraz z towarami (elementami złącznymi) nabytymi od B.

Sprzedaż towarów na rzecz podmiotów powiązanych

Spółka sprzedaje określone towary handlowe na rzecz podmiotów powiązanych, tj. C oraz D i B (dalej jako: „Nabywcy”).

Nabywcy kupują przede wszystkim towary należące do grupy elementów złącznych, elementów naprawy maszyn i urządzeń oraz narzędzia (towary handlowe). Spółka nie jest producentem sprzedawanych towarów handlowych, zostały one zakupione przez Spółkę na potrzeby działalności handlowej. Powyższe towary to przede wszystkim wyroby wyprodukowane przez B oraz innych zewnętrznych dostawców.

Spółka sprzedaje na rzecz Nabywców m.in. gwoździe, sztyfty, zszywki, zszywacze, spinki, wkręty, gwoździowkręty, gwoździarki, blaty, stoły tapicerskie, części zamienne i akcesoria do maszyn i narzędzi.

Towary te są nabywane przez Nabywców głównie celem zużycia przy produkcji, sporadycznie do dalszej dystrybucji na rynkach lokalnych. Nabywcy kupują od Spółki towary handlowe również na własne potrzeby (m.in. celem naprawy maszyn i urządzeń produkcyjnych). Działalność dystrybucyjna jest z kolei podstawowym przedmiotem działalności Spółki, a zatem sprzedaż towarów uprzednio nabytych od producenta.

Najem powierzchni biurowej od podmiotu powiązanego

Przedmiotem transakcji jest najem powierzchni magazynowych oraz biurowych przez Wnioskodawcę od podmiotu powiązanego B (dalej także jako: „Wynajmujący”). Nieruchomość gruntowa, na której znajduje się magazyn oraz powierzchnie biurowe, jest własnością Pana M. K., tj. jedynego wspólnika Spółki oraz jego małżonki, i jest dzierżawiona przez B. Na gruncie tym B wybudował z własnych środków finansowych halę produkcyjną, budynek biurowy i magazynowy, który w części wykorzystuje na własne potrzeby (hala produkcyjna oraz część budynku biurowego), a część wynajął na rzecz Spółki (część budynku biurowego i magazyn).

Wynajmowane pomieszczenia znajdują się w budynku przy ulicy (…) w (…) (gmina (…)). Należy ponadto podkreślić, że część magazynowa budynku jest wynajmowana w całości, natomiast powierzchnie biurowe są wynajmowane w części.

Najem przedmiotowych pomieszczeń jest niezbędny dla Wnioskodawcy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ponadto, przyczyną zawartej transakcji jest możliwość zapewnienia produkcji i dystrybucji towarów handlowych marki B. Za wytworzenie określonych wyrobów odpowiada Wynajmujący, z kolei Spółka zajmuje się późniejszą dystrybucją towarów na rynku. Zlokalizowanie hal produkcyjnych, magazynowych oraz pomieszczeń biurowych w jednym miejscu jest korzystne dla wzajemnej kooperacji.

Wynajmowane pomieszczenia na dzień zawarcia umowy najmu znajdowały się w stanie surowym do wykończenia, a Najemcy zostało przyznane prawo do dokonania niezbędnych adaptacji pomieszczeń, a także ich wyposażenia na swój koszt, zgodnie ze swoimi potrzebami dla celów prowadzenia działalności handlowych. Nakłady poniesione przez Najemcę na adaptację pomieszczeń zostały następnie rozliczone z Wynajmującym poprzez obniżenie czynszu najmu w miesiącu dokonywania adaptacji (lipiec 2008 r.).

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

1.Spółka – zgodnie z wpisem do KRS – prowadzi działalność od 14 października 2003 r.

2.Spółka korzysta z opodatkowania ryczałtem od dnia 1 stycznia 2023 r. w związku ze złożeniem Naczelnikowi (…) Urzędu Skarbowego w (…) zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w dniu 27 stycznia 2023 r.

3.Spółka złożyła ww. oświadczenie w dniu 27 stycznia 2023 r.

4.Spółka na dzień 1 stycznia 2023 r. spełniała warunki określone w art. 28j ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych i zamierza je spełniać przez cały okres opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

5.Do Spółki nie będą miały zastosowania przepisy, o których mowa w art. 28k ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

6.Wnioskodawca wynajmuje powierzchnie magazynowe oraz biurowe od dnia 1 lipca 2008 r.

Pierwotnie umowa najmu została zawarta ze spółką E spółka jawna, natomiast od 2 maja 2015 r. stroną umowy najmu stała się spółka B Sp. z o.o.

Na mocy aneksów z 1 lutego 2017 r. oraz 1 kwietnia 2018 r. wynajmowana powierzchnia uległa zwiększeniu.

7.Wnioskodawca podkreśla, iż wypłata czynszu należnego B z tytułu najmu powierzchni biurowej i magazynowej nie będzie służyła dokapitalizowaniu podmiotu powiązanego.

W szczególności Wnioskodawca podkreśla, że B, na rzecz którego Wnioskodawca dokonuje płatności za czynsz, prowadzi działalność w zakresie produkcji elementów złącznych i osiąga zyski z tej działalności. Nie potrzebuje zatem dekapitalizowania.

Ponadto, jak wskazano w opisie stanu faktycznego, przedmiotową nieruchomość przy ulicy (…) w (…) B w części wykorzystuje na własne potrzeby (hala produkcyjna oraz część budynku biurowego), a część wynajął na rzecz Spółki (część budynku biurowego i magazyn). Normalną praktyką rynkową jest to, że Wnioskodawca jest zobowiązany regulować czynsz najmu za powierzchnię, z której korzysta.

Najem powierzchni (biurowe i magazynowe) jest niezbędny Wnioskodawcy do prowadzenia działalności gospodarczej. Zawarcie tej umowy, a także jej wieloletni charakter wskazują, iż okoliczności faktyczne i prawne należycie uzasadniają zasadność zawarcia transakcji pomiędzy Wnioskodawcą a podmiotem powiązanym z perspektywy ekonomicznej i nie mają na celu dekapitalizowania B.

8.Transakcja najmu pomieszczeń zostałaby zawarta na analogicznych warunkach także z podmiotami niepowiązanymi. Powiązania pomiędzy stronami umowy najmu nie miały istotnego wpływu ani na fakt jej zawarcia, ani na jej warunki.

Skoro Wnioskodawca zatrudnia personel biurowy, konieczne jest wynajęcie powierzchni biurowej, z której personel ten będzie mógł korzystać. Z kolei z uwagi na charakter prowadzonej działalności (tj. działalność dystrybucyjna) niezbędne jest także utrzymywanie powierzchni magazynowej, stanowiącej centrum logistyczne dla prowadzonej działalności.

9.Spółka jest wyposażona w aktywa niezbędne dla działalności gospodarczej właściwej dla branży handlowej (dystrybucyjnej).

W skład aktywów wchodzą m.in. środki trwałe (w szczególności środki transportu, sprzęt komputerowy, wózki widłowe, wyposażenie magazynu w regały), zapasy, należności handlowe itp.

Co istotne, Spółka zatrudnia na podstawie umowy o pracę odpowiedni personel potrzebny do prowadzenia działalności handlowej – w szczególności dział marketingu i sprzedaży, personel magazynowy. Średnie zatrudnienie w Spółce wynosi ok. 80 osób.

10.Spółka nie ma niedoboru aktywów potrzebnych do prowadzenia działalności handlowej. Innymi słowy, Spółka osiąga nadwyżki finansowe z prowadzonej działalności gospodarczej, które w niektórych z poprzednich lat były przeznaczane na wypłatę dywidendy.

W konsekwencji wynajem nieruchomości przez Wnioskodawcę od B nie stanowi dekapitalizowania Spółki w następstwie niewyposażenia jej w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej.

11.Na dzień 31 grudnia 2021 r. kapitał własny Spółki wynosił 36 898 424,36 zł, w tym kapitał zakładowy Spółki wynosił 1 000 000,00 zł.

Spółka nie sporządziła jeszcze sprawozdań finansowych za rok 2022, więc dane na 31 grudnia 2022 r. będą dostępne w późniejszym terminie.

12.Wartość księgowa netto na dzień 31.12.2021 wszystkich budynków znajdujących się przy ul. (…) w (…) (a zatem tych, z których korzysta na własne potrzeby B oraz Wnioskodawca na podstawie umowy najmu) wynikająca z ksiąg rachunkowych B wynosi 36 018 740,58 zł.

13.Jak wyjaśniono na poprzednim etapie odpowiedzi na wezwanie, zawarcie transakcji z podmiotem powiązanym jest ściśle związane z potrzebami biznesowymi Spółki i posiada istotne uzasadnienie ekonomiczne.

14.Jak wskazano we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej: „Najem przedmiotowych pomieszczeń jest niezbędny dla wnioskodawcy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ponadto, przyczyną zawartej transakcji jest możliwość zapewnienia produkcji i dystrybucji towarów handlowych marki B. Za wytworzenie określonych wyrobów odpowiada Wynajmujący (tj. B), z kolei Spółka zajmuje się późniejszą dystrybucją towarów na rynku. Zlokalizowanie hal produkcyjnych, magazynowych oraz pomieszczeń biurowych w jednym miejscu jest korzystne dla wzajemnej kooperacji”.

Ponadto we wniosku zostało wskazane, że Spółka wynajmuje część budynku biurowego (tj. na potrzeby biurowe) i magazyn (na potrzeby składowania towarów handlowych).

15.Wynajmowana przez Spółkę od podmiotu powiązanego nieruchomość nie stanowiła nigdy majątku Spółki.

16.Umowa najmu powierzchni magazynowych i biurowych zawarta jest i ma być kontynuowana w przyszłości na warunkach rynkowych.

17.Powiązanie stron ww. umowy nie miało wpływu na warunki zawarcia umowy najmu.

18.Podmiot powiązany wybudował nieruchomość na dzierżawionym gruncie. Oddanie nieruchomości do użytkowania nastąpiło w roku 2008.

19.Transakcje zakupu towarów zostają zawarte przez Spółkę z podmiotami powiązanymi na zasadach rynkowych.

20.Powiązanie podmiotów uczestniczących w transakcjach zakupu towarów przez Spółkę nie ma wpływu na warunki zawarcia tej transakcji.

21.Wypłacane na rzecz podmiotów powiązanych wynagrodzenie z tytułu zawartych transakcji zakupu towarów nie będzie w rzeczywistości służyło dokapitalizowaniu podmiotów powiązanych biorących udział w transakcji.

Wynagrodzenie płacone w transakcji zakupu towarów przez Wnioskodawcę na rzecz podmiotu powiązanego będzie stanowiło uregulowanie zobowiązania wynikającego z nabycia towarów wchodzących w zakres oferty handlowej Spółki od producenta, co stanowi dla Wnioskodawcy transakcję niezbędną do prowadzenia działalności gospodarczej.

22.Wnioskodawca potwierdza, że do zawarcia transakcji zakupu towarów doszłoby również i na takich samych warunkach, gdyby ww. transakcje były zawierane z podmiotami niepowiązanymi ze Spółką.

Spółka pełni funkcję dystrybutora. Charakter działalności Spółki wskazuje, iż musi ona nabywać towary będące elementem jej oferty handlowej od producentów w celu ich sprzedaży do klientów ostatecznych. Zawarcie transakcji zakupu towarów (tj. elementów złącznych) od podmiotów powiązanych (B) jest niezbędne w prowadzonej działalności gospodarczej. Nabywane produkty stanowią niezbędną część oferty handlowej Wnioskodawcy – bez ich nabycia Spółka nie może zaoferować klientom końcowym narzędzi wraz z elementami złącznymi.

Towary nabywane przez Wnioskodawcę od podmiotu powiązanego B (elementy złączne), stanowią produkt o charakterze komplementarnym w stosunku do narzędzi sprzedawanych przez Spółkę. Wskazać należy, że nabywane produkty stanowią niezbędną część oferty handlowej Wnioskodawcy, oznacza to, że Spółka sprzedaje kontrahentom narzędzia wraz z towarami (elementami złącznymi) nabytymi od B.

23.B sprzedaje do Spółki praktycznie 100% wyprodukowanych wyrobów (tj. elementów złącznych). Marginalna część produkcji sprzedawana do podmiotów niepowiązanych to przede wszystkim złom i odpady poprodukcyjne, bardzo sporadycznie drut albo taśma (uszkodzone albo złej jakości).

24.Spółka dokonuje zakupu towarów (w szczególności narzędzi) stanowiących ofertę handlową Spółki także od podmiotów niepowiązanych. Natomiast elementy złączne nabywane są od B.

25.Zawarcie transakcji zakupu towarów z podmiotami powiązanymi wynika z faktycznych potrzeb biznesowych Spółki. Podstawowa działalność Spółki jako podmiotu wyspecjalizowanego w ramach grupy kapitałowej polega na działalności dystrybucyjnej. Bez realizacji transakcji zakupu towarów od podmiotów powiązanych (przy czym Wnioskodawca podkreśla, iż głównym dostawcą elementów złącznych jest B – pozostałe transakcje mają charakter incydentalny) nie jest możliwe oferowanie klientom końcowym kompletnego produktu (tj. narzędzi wraz z towarami stanowiącymi elementy złączne).

26.Transakcje sprzedaży towarów zostają zawarte przez Spółkę z podmiotami powiązanymi na zasadach rynkowych.

27.Otrzymane przez Spółkę od podmiotów powiązanych wynagrodzenie z tytułu zawartych transakcji sprzedaży towarów nie będzie w rzeczywistości służyło dokapitalizowaniu Spółki.

Wynagrodzenie otrzymane przez Spółkę w transakcji sprzedaży towarów od podmiotów powiązanych będzie stanowiło uregulowanie zobowiązania wynikającego z nabycia przez podmioty powiązane towarów wchodzących w zakres oferty handlowej Spółki.

28.Do zawarcia transakcji sprzedaży towarów doszłoby również i na takich samych warunkach, gdyby ww. transakcje były zawierane z podmiotami niepowiązanymi ze Spółką. Podmioty powiązane nabywają od Spółki towary należące do elementów złącznych, elementy naprawy maszyn oraz narzędzia stanowiące towary handlowe Spółki. Spółka nie jest producentem sprzedawanych towarów handlowych. Zostały one zakupione na potrzeby działalności handlowej.

29.Powiązanie podmiotów uczestniczących w transakcjach sprzedaży towarów przez Spółkę nie ma wpływu na warunki zawarcia tej transakcji.

30.Spółka pełni w ramach grupy kapitałowej funkcję dystrybutora. Z tego powodu w przypadku zgłoszonego zapotrzebowania na towary będące elementem oferty handlowej Spółki sprzedaje ona na rzecz podmiotów powiązanych towary należące do elementów złącznych, elementy naprawy maszyn oraz narzędzia niezbędne w toku działalności tych podmiotów.

Zatem z uwagi na charakter działalności Spółki transakcję sprzedaży towarów na rzecz podmiotów powiązanych należy uznać za niezbędną w ramach działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę, jednak Wnioskodawca podkreśla, iż podstawowa działalność opiera się na sprzedaży towarów do podmiotów niepowiązanych. Większość towarów, którymi dysponuje Spółka, jest sprzedawana do podmiotów niepowiązanych (patrz pkt 32). Towary sprzedawane przez Spółkę do D oraz C są następnie dystrybuowane przez te podmioty na rynkach lokalnych.

Sprzedaż towarów do podmiotów powiązanych (D ORAZ C) pozwala uzyskać Spółce dodatkowe przychody ze sprzedaży towarów na innych rynkach niż rynek polski.

31.Spółka dokonuje sprzedaży towarów również dla innych kontrahentów niepowiązanych ze sobą.

32.Wnioskodawca posiada wstępne wyliczenia, że przychody z transakcji z podmiotami powiązanymi za 2022 r. stanowiły 15,13% przychodów ogółem Spółki.

Pytania

1.Czy kwoty wypłacane przez Spółkę na rzecz podmiotów powiązanych z tytułu nabycia towarów stanowią dochód z tytułu ukrytego zysku i będą podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronic Wnioskodawcy?

2.Czy kwoty otrzymywane przez Spółkę z tytułu sprzedaży towarów stanowią dochód z tytułu ukrytego zysku i będą podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy?

3.Czy kwota wynagrodzenia wypłacanego przez Spółkę na rzecz B z tytułu najmu powierzchni magazynowej i biurowej stanowi dochód z tytułu ukrytego zysku i będzie podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy:

1.Kwoty wypłacane przez Spółkę na rzecz podmiotów powiązanych z tytułu nabycia towarów nie stanowią dochodu z tytułu ukrytego zysku i nie będą podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy.

2.Kwoty otrzymywane przez Spółkę od podmiotów powiązanych z tytułu sprzedaży towarów nie stanowią dochodu z tytułu ukrytego zysku i nie będą podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy.

3.Kwota wynagrodzenia wypłacanego przez Spółkę na rzecz B z tytułu wynajmu powierzchni magazynowej i biurowej nie stanowi dochodu z tytułu ukrytego zysku i nie będzie podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy.

Uzasadnienie

A.Część ogólna

Rozdział 6b ustawy o CIT reguluje zasady alternatywnego systemu opodatkowania, jakim jest Ryczałt.

Przedmiot opodatkowania Ryczałtem wskazano w art. 28m ust. 1 ustawy o CIT. Stanowi go m.in. dochód z tytułu ukrytych zysków.

Przez ukryte zyski na gruncie art. 28m ust. 3 ustawy o CIT rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.

Do uznania danego wydatku za ukryty zysk konieczne jest zatem, aby beneficjentem świadczenia był określony podmiot, tj. udziałowiec lub podmiot powiązany z podatnikiem lub udziałowcem.

Na gruncie regulacji o Ryczałcie istnieje odrębna definicja podmiotów powiązanych. Zgodnie z art. 28c pkt 1 ustawy o CIT w związku z art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT podmioty powiązane stanowią:

a)podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b)podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

ten sam inny podmiot lub

małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

c)spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub

ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub

cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub

d)podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej – spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.

Przez wywieranie znaczącego wpływu rozumie się:

1.posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 5%:

a)udziałów w kapitale lub

b)praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub

c)udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub

2.faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub

3.pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.

Art. 28m ust. 3 ustawy o CIT zawiera otwarty katalog świadczeń, które w opinii ustawodawcy stanowią ukryte zyski. Przez przedmiotowe świadczenia rozumie się:

1.kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2.świadczenia wykonane na rzecz:

a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3.nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4.nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5.wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6.równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7.darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8.wydatki na reprezentację;

9.dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10.odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11.zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12.świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

Zgodnie z art. 28m ust. 4 ustawy o CIT do ukrytych zysków nie zalicza się:

1.wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 15 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128. dalej jako „ustawa o PIT”) oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej – w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy o PIT, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie i przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;

2.wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a)w pełnej wysokości – w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,

b)w wysokości 50% – w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

3.kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.

W Przewodniku do Ryczałtu od dochodów spółek z dnia 23 grudnia 2021 r. (dalej jako „Przewodnik”), stanowiącym objaśnienia podatkowe, o których mowa w art. 14a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540), wskazano, że „Jednakże, dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które niewykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu innych podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie takiego świadczenia. Aby świadczenie wykonane z podmiotem powiązanym nie stanowiło podstawy do obliczenia dochodu z tytułu ukrytego zysku, powinno pozostawać poza jakąkolwiek polityką prowadzoną wewnątrz danej grupy kapitałowej, do której należy spółka opodatkowana ryczałtem. Świadczeniami, które nie powinny powodować powstania dochodu z tytułu ukrytego zysku, mogą być transakcje zakupu oraz sprzedaży, dokonywane w ramach podstawowej działalności podatnika (np. określonej w przedmiocie działalności), które wykonywane są na warunkach analogicznych jak wobec podmiotów niepowiązanych. Takimi świadczeniami mogą być np. świadczenia podwykonawców niezbędne dla wytworzenia produktu końcowego w zakresie obróbki towarów czy dostarczania komponentów. Jeśli warunki określonej transakcji z podmiotem powiązanym, mieszczące się w podstawowym przedmiocie działalności podatnika opodatkowanego ryczałtem, ustalone są na analogicznych zasadach jak transakcje dokonywane przez takiego podatnika z podmiotami niepowiązanymi i transakcja ta jest niezbędna w prowadzonej działalności gospodarczej, to nie powinny być one oceniane w aspekcie dochodu z tytułu ukrytego zysku”.

B.Uzasadnienie w zakresie pyt. 1

W ocenie Wnioskodawcy kwoty wypłacane przez Spółkę na rzecz podmiotów powiązanych z tytułu nabycia towarów nie stanowię dochodu z tytułu ukrytego zysku i nie będą podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy.

Za ukryte zyski zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT uznaje się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.

Zdaniem Spółki cena nabycia wypłacana na rzecz podmiotów powiązanych za nabywane towary nie spełnia powyższej definicji z następujących powodów:

transakcja nie jest wykonywana w związku z prawem do udziału w zysku, jest niezależna od tego, czy Wnioskodawca osiągnie zysk ani nie służy dekapitalizowaniu podmiotu powiązanego,

przedmiotowa transakcja realizowana jest na warunkach rynkowych, co oznacza, że jej warunki ustalane są na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane,

charakter transakcji jest związany z funkcjonowaniem i przedmiotem prowadzonej działalności (sprzedaż narzędzi i urządzeń Spółki – bez jej realizacji nie byłoby możliwe oferowanie odbiorcom pełnego asortymentu produktów, co wpłynęłoby na spadek przychodów Spółki,

nabycie towarów od podmiotów powiązanych, w szczególności nabycie zszywek od B, jest niezbędne w toku działalności gospodarczej Wnioskodawcy z uwagi na charakter prowadzonej działalności i ze względu na znaczenie transakcji – gdyby towary nie były nabywane od podmiotów powiązanych, Spółka musiałaby nabyć je od innych podmiotów z rynku.

Warto zwrócić uwagę, że Przewodnik odnosi się do podobnej sytuacji nabycia towarów. W podanym w Przewodniku przykładzie (przykład 25), występują dwa podmioty powiązane – podmiot pierwszy rozliczający się na zasadach ogólnych, który zajmuje się produkcją guzików, oraz podmiot drugi, rozliczający się według Ryczałtu, prowadzący działalność w zakresie produkcji odzieży. W podanym przykładzie pierwsza spółka sprzedaje drugiej spółce guziki, przy czym ustalone warunki transakcji są rynkowe. Jak wynika z przykładu, zakupiony towar jest niezbędny dla produkcji odzieży, czyli realizacji podstawowej działalności spółki drugiej występującej w przykładzie zaprezentowanym przez MF. Ustalenie transakcji na warunkach rynkowych w zakresie niezbędnym dla realizacji podstawowego przedmiotu działalności spółki pozwala zdaniem MF uznać, że transakcja zakupu towaru (guzików) wykracza poza zakres dochodu z tytułu ukrytych zysków spółki opodatkowanej Ryczałtem.

W ocenie Wnioskodawcy, podobna sytuacja występuje w przypadku nabywania towarów (w szczególności zszywek) od ich producenta, tj. B. Nabywane towary stanowią bowiem nieodłączną część asortymentu sprzedawanego klientom przez Spółkę. Gdyby Spółka nie nabyła ich od B, byłaby zmuszona nabyć je od innego podmiotu.

Jak wskazano w interpretacji Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z dn. 23 września 2022 r. sygn. 0111-KDIB1-1.4010.415.2022.3.BS. „(…) nabycie towarów handlowych od podmiotu powiązanego zostanie ustalone na poziomie rynkowym, a charakter ponoszonych wydatków związany jest z przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy w zakresie związanym z jej funkcjonowaniem. Dodatkowo wskazać należy, iż jak wynika z opisu sprawy Wnioskodawca korzysta z usług Wspólników (podmiotów powiązanych), ponieważ jest to niezbędne dla prowadzenia tej działalności. Zakres usług w działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę różni się od zakresu usług świadczonych przez Wspólników.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że zdanie wstępne przepisu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazuje na otwarty (a nie zamknięty) katalog świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Dlatego ocena, czy dochód z tytułu wskazanych we wniosku a dokonywanych przez Wnioskodawcę z podmiotami powiązanymi powyższych transakcji spełnia warunki do uznania go za dochód z tytułu ukrytego zysku, powinna zostać dodatkowo przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT. Jak z niego wynika dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym (...) nabywanie przez Wnioskodawcę od Wspólników towarów handlowych nie będzie wiązać się z powstaniem po stronie Wnioskodawcy dochodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 ustawy o CIT jest prawidłowe z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie na rzecz podmiotów powiązanych oraz nabycie towarów handlowych od podmiotów powiązanych (prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą) w istocie będzie odpowiadać wartości rynkowej, wypłacone na rzecz podmiotu powiązanego wynagrodzenie z tytułu świadczonych przez niego usług oraz nabycie towarów handlowych nie będzie w rzeczywistości służyło dokapitalizowaniu tych podmiotów, do zawarcia transakcji z podmiotem powiązanym doszłoby niezależnie od istniejących powiązań między stronami transakcji, a zawarcie wskazanych transakcji wynika z faktycznych potrzeb biznesowych Wnioskodawcy”.

Jak wynika z charakteru działalności Spółki, pełni ona funkcje dystrybucyjne. Dystrybutor to podmiot mający prawo do kupowania, sprzedaży i rozprowadzania na danym terenie towarów, wyprodukowanych przez inne podmioty. Towary te są nabywane zazwyczaj bezpośrednio od producenta, a następnie w różny sposób odsprzedawane poszczególnym klientom. Działalność dystrybucyjna hurtowa oznacza zakup ujednoliconej partii produktów w znacznych ilościach, które są odsprzedawane odbiorcom instytucjonalnym np. detalistom, producentom, itd. Działanie to ma na celu przynosić odpowiednie korzyści dla hurtownika.

Powyższe wskazuje, iż z uwagi na pełnione funkcje dystrybutora. Spółka w celu prowadzenia działalności gospodarczej byłaby zobowiązana do nabycia towarów handlowych w celu ich późniejszej odsprzedaży innym podmiotom z zachowaniem odpowiedniej marży zysku. Jeżeli transakcja ta nie zostałaby zawarta z podmiotami powiązanymi, Spółka byłaby zmuszona do poszukiwania niepowiązanych podmiotów prowadzących działalność produkcyjną, oferujących produkty tożsame do oferowanych przez Spółkę obecnie. Transakcja zawarta z podmiotami powiązanymi nie jest związana z prawem do udziału w zysku, posiada silne uzasadnienie biznesowe dla obu stron transakcji, a także jest zawarta zgodnie z zasadą ceny rynkowej. Na uwagę zasługuje także fakt, iż Spółka zajmuje się dystrybucją narzędzi i urządzeń, a sprzedawane w ramach niniejszej transakcji towary stanowią dobra komplementarne do tych narzędzi i urządzeń. Zapewnia to nabywcom produktów nabycie całego pakietu towarów, co zwiększa atrakcyjność Spółki na rynku.

W ocenie Spółki należy zatem stwierdzić, że kwoty wypłacane przez Spółkę na rzecz podmiotów powiązanych z tytułu nabycia towarów nie stanowią dochodu z tytułu ukrytego zysku i nie będą podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy.

C.Uzasadnienie w zakresie pyt. 2

W ocenie Wnioskodawcy kwota wynagrodzenia otrzymywanego przez Spółkę z tytułu sprzedaży towarów na rzecz podmiotów powiązanych także nie stanowi dochodu z tytułu ukrytego zysku i nie będzie podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy.

Zdaniem Spółki wynagrodzenie otrzymywane przez Spółkę nie stanowi ukrytego zysku, ponieważ:

transakcja nie została zawarta w związku z prawem do udziału w zysku; jest niezależna od tego, czy Wnioskodawca osiągnie zysk oraz nie służy dekapitalizowaniu Spółki;

podmioty powiązane ze Spółką nie mają wpływu na działanie i decyzje Wnioskodawcy w zakresie ocenianej transakcji;

przedmiotowa transakcja realizowana jest na warunkach rynkowych, co oznacza, że jej warunki ustalane są na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane;

transakcja jest ściśle związana z funkcjonowaniem Spółki – funkcja dystrybutora polega na kupowaniu, sprzedaży i rozprowadzaniu na danym terenie towarów, wyprodukowanych przez inne podmioty, a podstawowa działalność Spółki polega na poszukiwaniu rynków zbytu na oferowane przez siebie produkty. Z tego powodu przy zgłoszonym zapotrzebowaniu przez podmioty powiązane. Spółka sprzedaje im towary, realizując tym samym swoje funkcje gospodarcze;

sprzedaż towarów na rzecz podmiotów powiązanych jest niezbędne w toku działalności gospodarczej Wnioskodawcy z uwagi na charakter prowadzonej działalności i ze względu na znaczenie transakcji, gdyby towary nie były sprzedane na rzecz podmiotów powiązanych, Spółka poszukiwałaby odbiorców końcowych we własnym zakresie, prowadząc działalność na innych rynkach zagranicznych, co wiązałoby się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Model funkcjonowania grupy podmiotów powiązanych zakłada istnienie spółek dystrybucyjnych prowadzących działalność na lokalnych rynkach, więc z perspektywy wdrożonego modelu biznesowego bezcelowe i kosztowne byłoby dla Spółki poszukiwanie nabywców na rynkach zagranicznych.

Jak podniesiono w uzasadnieniu do pytania nr 1. Spółka prowadzi działalność o charakterze dystrybucyjnym, wiążącą się ze sprzedażą towarów z zachowaniem określonej marży na rzecz innych podmiotów.

Pomimo, iż Spółka sprzedaje swoje towary na rzecz podmiotów niepowiązanych, z uwagi na profil działalności oraz powiązanie z dystrybutorami lokalnymi na rynku rumuńskim i litewskim, w przypadku zapotrzebowania zgłoszonego przez podmioty powiązane. Spółka sprzedaje także towary na ich rzecz w celu umożliwienia ich dalszej odsprzedaży do podmiotów niepowiązanych. Zawarcie transakcji pozostaje bez związku z prawem do udziału w zysku, a ceny zawarte w transakcjach należy uznać za ceny rynkowe. Transakcja pozostaje w ścisłym związku ekonomicznym dla obu stron transakcji i umożliwia Spółce sprzedaż towarów poprzez zagraniczny rynek zbytu, a podmiotom działającym jako dystrybutorzy na rynkach lokalnych – poszerzenie oferty produktów oferowanych swoim klientom.

W ocenie Spółki należy zatem stwierdzić, że kwota wynagrodzenia otrzymywanego przez Spółkę z tytułu sprzedaży towarów na rzecz podmiotów powiązanych nie stanowi dochodu z tytułu ukrytego zysku i nie będzie podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy.

D.Uzasadnienie w zakresie pyt. 3

W ocenie Wnioskodawcy kwota wynagrodzenia wypłacanego przez Spółkę z tytułu wynajmu powierzchni magazynowej i biurowej od podmiotu powiązanego nie stanowi dochodu z tytułu ukrytego zysku i nie będzie podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy.

Zdaniem Spółki wynagrodzenie wypłacane przez Spółkę nie stanowi ukrytego zysku, ponieważ:

transakcja nie została zawarta w związku z prawem do udziału w zysku; jest niezależna od tego, czy Wnioskodawca osiągnie zysk oraz nie służy dekapitalizowaniu Spółki;

podmioty powiązane ze Spółką nie mają wpływu na działanie i decyzje Wnioskodawcy w zakresie ocenianej transakcji;

przedmiotowa transakcja realizowana jest na warunkach rynkowych, co oznacza, że jej warunki ustalane są na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane;

transakcja wynajmu powierzchni magazynowej i biurowej jest ściśle związana z funkcjonowaniem Spółki – Spółka prowadzi działalność handlową i potrzebuje takiej powierzchni magazynowej w celu umożliwienia przechowywania towarów podlegających późniejszej sprzedaży na rzecz odbiorców. Spółka nie dysponuje własną powierzchnia magazynową, a zatem podjęła decyzję o wynajęciu takiej powierzchni w miejscu, które zapewni jak najefektywniejszy odbiór towaru od producenta i jego późniejszą wysyłkę. Z tego powodu Spółka zdecydowała się na wynajem powierzchni magazynowej od B. Podobnie w odniesieniu do powierzchni biurowej, Spółka posiada obowiązek prawny ustalenia miejsca swojej siedziby. Z uwagi na brak posiadanych nieruchomości, Spółka podjęła decyzję o jej wynajęciu. Zarówno magazyn, jak i nieruchomość wynajmowana od podmiotu powiązanego nie stanowiła wcześniej majątku Spółki.

Posiadanie powierzchni biurowej, jak i magazynowej jest niezbędne w toku działalności gospodarczej Wnioskodawcy z uwagi na charakter prowadzonej działalności – z uwagi na brak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej bez dysponowania tymi aktywami, gdyby umowa najmu nie została zawarta z podmiotem powiązanym, Spółka byłaby zobligowana do zawarcia umów najmu z innymi podmiotami, co mogłoby przełożyć się na konieczność wynajęcia powierzchni magazynowej lub biurowej w mniej dogodnej dla Spółki lokalizacji. Jak podniesiono w opisie stanu faktycznego, zlokalizowanie hal produkcyjnych, magazynowych oraz pomieszczeń biurowych w jednym miejscu jest korzystne dla wzajemnej kooperacji.

Zgodnie z brzmieniem Przewodnika, „Wartość czynszu regulowanego przez Spółkę (cała należność) nie powinna zostać zakwalifikowana jako ukryty zysk Spółki, zatem nie powinna być opodatkowana ryczałtem. Magazyn jest bowiem niezbędny Spółce dla celów przechowywania towarów i został on wynajęty na zasadach rynkowych (nie wymagał nakładów inwestycyjnych spółki, nie został wybudowany za środki Spółki i wyprowadzony z jego majątku do majątku wspólnika, etc.). Jednakże należy wyraźnie podkreślić, że każda transakcja z podmiotem powiązanym (w tym wypadku wspólnikiem) musi być rozpatrywana indywidualnie. Jeśli okoliczności faktyczne i prawne należycie uzasadniają zasadność zawarcia transakcji pomiędzy podatnikiem a podmiotem powiązanym z perspektywy ekonomicznej lub prawnej, to taka transakcja nie powinna być kwalifikowana jako ukryta wypłata zysku. Innymi słowy, jeśli można wykazać, że powiązania pomiędzy stronami danej transakcji nie miały istotnego wpływu na fakt jej zawarcia lub jej warunki (taką transakcję na takich warunkach zawarłyby również podmioty niepowiązane) – to wartość takiej transakcji nie powinna być kwalifikowana jako ukryta wypłata zysku”.

Spółka co prawda poniosła nakłady niezbędne na dostosowanie wynajmowanych powierzchni do własnych potrzeb, jednak nakłady te zostały jej zwrócone przez Wynajmującego w formie obniżenia czynszu najmu za miesiąc, w którym Spółka poniosła ciężar ekonomiczny z tego tytułu.

Spółka prowadzi działalność dystrybucyjną. Przedmiotowy budynek jest niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej. Podkreślenia wymaga fakt, iż wynajmowane nieruchomości zostały wybudowane ze środków własnych B (Wynajmującego) na dzierżawionym gruncie i od 2008 r. wykorzystywane są w działalności gospodarczej (jako lokal biurowy oraz magazynowy). Nieruchomości te nigdy nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych Spółki, nie były dokonywane od niego odpisy amortyzacyjne. Czynsz został ustalony według cen rynkowych (zgodnie z zasadą ceny rynkowej).

Jak podkreślono w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 września 2022 r., sygn., 0111-KDIB1-1.4010.442.2022.2.BS, „Jednocześnie należy mieć na uwadze, że zdanie wstępne przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT wskazuje na otwarty (a nie zamknięty) katalog świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Dlatego ocena czy dochód z tytułu wskazanych we wniosku a dokonywanych przez Wnioskodawcę z podmiotami powiązanymi powyższej transakcji spełnia warunki do uznania go za dochód z tytułu ukrytego zysku powinna zostać dodatkowo przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT. Jak z niego wynika dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia”.

Z uwagi na zakres prowadzonej działalności przez Spółkę, gdyby nie wynajęła magazynu od B, zobligowana byłaby wynająć taki magazyn od innego podmiotu.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, transakcja nie podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek jako kategoria ukrytych zysków. Budynek jest bowiem niezbędny Spółce dla celów prowadzonej działalności. Wynajęty jest po cenach rynkowych. Innymi słowy, w sytuacji tej występuje pełne uzasadnienie ekonomiczne i gospodarcze transakcji, ponadto nieruchomość wynajmowana jest przez Spółkę od wielu lat i w tym przypadku mamy do czynienia z kontynuacją rozliczeń. Powiązanie podmiotów uczestniczących w umowie najmu nieruchomości na cele prowadzonej działalności Spółki nie ma wpływu na warunki zawarcia tej umowy. Fakt powiązania między Spółką i Wynajmującym nie ma istotnego wpływu na fakt zawarcia umowy najmu ani na jej warunki (taką transakcję na takich warunkach zawarłyby również podmioty niepowiązane), w związku z powyższym wartość takiej transakcji nie może być kwalifikowana jako ukryta wypłata zysku i nie powinna podlegać opodatkowaniu zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT.

W ocenie Spółki należy zatem stwierdzić, że kwota wynagrodzenia wypłacanego przez Spółkę z tytułu wynajmu powierzchni magazynowej i biurowej nie stanowi dochodu z tytułu ukrytego zysku i nie będzie podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, ww. stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie:

1.ustalenia czy z tytułu nabycia towarów od podmiotów powiązanych po stronie Spółki powstanie dochód z tytułu ukrytych zysków – jest prawidłowe;

2.ustalenia czy z tytułu sprzedaży towarów na rzecz podmiotów powiązanych po stronie Spółki powstanie dochód z tytułu ukrytych zysków – jest prawidłowe;

3.ustalenia czy z tytułu najmu powierzchni magazynowej i biurowej od podmiotu powiązanego po stronie Spółki powstanie dochód z tytułu ukrytych zysków – jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na podstawie art. 28j ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, tj. podatnik, który ma siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, jeżeli spełnia łącznie w każdym okresie opodatkowania ryczałtem pozostałe warunki określone w przepisie art. 28j ustawy o CIT.

Opodatkowanie ryczałtem oznacza dla podatnika zmianę zasad w zakresie przedmiotu opodatkowania. Ustawa o CIT wprowadza w zakresie ryczałtu nowe kategorie dochodów (przedmiotu opodatkowania) nie podlegających reżimowi dotychczasowych przepisów ustawy. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według ogólnych zasad CIT (art. 7 ustawy o CIT) dla celów ustalenia podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 28m ustawy CIT:

1.Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:

1)wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:

a)do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub

b)na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);

2)wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);

3)wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);

4)nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;

5)sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;

6)wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).

2.Przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku).

3.Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2)świadczenia wykonane na rzecz:

a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5)wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6)równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7)darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8)wydatki na reprezentację;

9)dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

4.Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:

1)wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej – w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie i przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;

2)wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a)w pełnej wysokości – w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,

b)w wysokości 50% – w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

3)kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.

5.W przypadku, o którym mowa w ust. 4 pkt 2 lit. a, ciężar dowodu, że składnik majątku jest wykorzystywany wyłącznie na cele działalności gospodarczej, spoczywa na podatniku.

6.Wartość rynkową składnika majątku, o której mowa w ust. 1 pkt 4, określa się:

1)zgodnie z art. 14 ust. 2 - w przypadku papierów wartościowych oraz składników majątku, z których przeniesieniem nie wiąże się zmiana istotnych ekonomicznie funkcji, aktywów lub ryzyk;

2)zgodnie z art. 11c – w przypadkach innych niż określone w pkt 1.

7.Przez wartość podatkową składnika majątku, o której mowa w ust. 1 pkt 4, rozumie się wartość niezaliczoną uprzednio w jakiejkolwiek formie do kosztów lub wartość obciążającą wynik finansowy netto w jakiejkolwiek innej formie, jaka zostałaby przyjęta przez podatnika za taki koszt, gdyby składnik ten został przez niego odpłatnie zbyty.

8.Wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń, o której mowa w ust. 3, określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a.

Stosownie do art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT:

Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku.

W myśl art. 28n ust. 3 ustawy o CIT:

Przy obliczaniu podstawy opodatkowania podatnik opodatkowany ryczałtem uwzględnia zdarzenia zaistniałe przed pierwszym rokiem opodatkowania ryczałtem, jeżeli rozliczenie tych zdarzeń jest kontynuowane zgodnie z przyjętymi przez tego podatnika zasadami rachunkowości.

Zgodnie z art. 28t ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:

Podatnik jest obowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą – do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty, wydatku lub wykonania świadczenia.

Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza/wspólnika, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.

Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowania także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy albo wspólników lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami/wspólnikami, (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.

Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:

wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,

inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT),

wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza/wspólnika lub podmiotu powiązanego,

wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem/wspólnikiem.

Stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy o CIT:

Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych – oznacza to podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.

W myśl art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:

Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych – oznacza to:

a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

ten sam inny podmiot lub

małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

  c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub,

ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub

cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub

  c) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej – spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.

Stosownie do art. 11a ust. 2 ustawy o CIT:

Przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie się:

1)posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:

a)udziałów w kapitale lub

b)praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub

c)udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub,

2)faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub

3)pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.

Zgodnie z art. 11c ustawy o CIT:

1.Podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

2.Jeżeli w wyniku istniejących powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, i w wyniku tego podatnik wykazuje dochód niższy (stratę wyższą) od tego, jakiego należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały, organ podatkowy określa dochód (stratę) podatnika bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

3.Określając wysokość dochodu (straty) podatnika w sytuacji, o której mowa w ust. 2, organ podatkowy bierze pod uwagę faktyczny przebieg i okoliczności zawarcia i realizacji transakcji kontrolowanej oraz zachowanie stron tej transakcji.

4.W przypadku gdy organ podatkowy uzna, że w porównywalnych okolicznościach podmioty niepowiązane kierujące się racjonalnością ekonomiczną nie zawarłyby danej transakcji kontrolowanej lub zawarłyby inną transakcję, lub dokonałyby innej czynności, zwanych dalej „transakcją właściwą”, uwzględniając:

1)warunki, które ustaliły między sobą podmioty powiązane,

2)fakt, że warunki ustalone między podmiotami powiązanymi uniemożliwiają określenie ceny transferowej na takim poziomie, na jaki zgodziłyby się podmioty niepowiązane kierujące się racjonalnością ekonomiczną uwzględniając opcje realistycznie dostępne w momencie zawarcia transakcji

– organ ten określa dochód (stratę) podatnika bez uwzględnienia transakcji kontrolowanej, a w przypadku gdy jest to uzasadnione, określa dochód (stratę) podatnika z transakcji właściwej względem transakcji kontrolowanej.

5.Podstawą zastosowania ust. 4 nie może być wyłącznie:

1)trudność w weryfikacji ceny transferowej przez organ podatkowy albo

2)brak porównywalnych transakcji występujących pomiędzy podmiotami niepowiązanymi w porównywalnych okolicznościach.

6.Za okres objęty uprzednim porozumieniem cenowym, porozumieniem inwestycyjnym, o którym mowa w art. 20zs § 1 Ordynacji podatkowej, albo porozumieniem podatkowym, o którym mowa w art. 20zb pkt 2 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy nie określa zobowiązania podatkowego (wysokości straty) w zakresie, w jakim wykazany przez podatnika dochód (strata) został ustalony zgodnie z tym porozumieniem.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia ustalenia, czy:

z tytułu nabycia towarów od podmiotów powiązanych,

z tytułu sprzedaży towarów na rzecz podmiotów powiązanych,

z tytułu najmu powierzchni magazynowej i biurowej od podmiotu powiązanego

po stronie Spółki powstanie dochód z tytułu ukrytych zysków.

Odnosząc się do Państwa wątpliwości, stwierdzić należy, że zgodnie z treścią powołanego wcześniej art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega m.in. dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).

Z kolei przez ukryte zyski (co wynika z powołanego art. 28m ust. 3 ustawy o CIT) rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.

Wskazać należy, że w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT ustawodawca przykładowo wymienia niektóre kategorie ukrytych zysków, jednak należy podkreślić, że katalog ukrytych zysków ma otwarty charakter zatem wyszczególnienie części z nich w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych nie oznacza że są to jedyne kategorie dochodu uznane za ukryte zyski.

Przykładem transakcji traktowanej jako dochód z tytułu ukrytych zysków jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT). Z treści przepisu wynika zatem, że wszystko co przewyższa wartość rynkową transakcji stanowi zysk ukryty podlegający opodatkowaniu.

Jednocześnie zauważyć należy, że ustawodawca dokonał także pewnych wyłączeń z kategorii ukrytych zysków, które zostały określone w cyt. powyżej art. 28m ust. 4 ustawy o CIT.

Rozumienie powyższej normy przedstawiono w projekcie „Przewodnika do Ryczałtu od dochodu spółek kapitałowych” z 8 grudnia 2020 r., (stanowiącego ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego dotyczące stosowania tych przepisów – objaśnienia podatkowe) w przykładzie 26, opisującym sytuację, w której XYZ Sp. z o.o. dokonała transakcji o wartości rynkowej 120 000 zł, którą zaksięgowała w kwocie 50 000 zł. Jak wynika z treści projektu objaśnień, jako ukryty zysk do opodatkowania podatkiem od ryczałtu należy przyjąć powstałą nadwyżkę wartości rynkowej określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji w wysokości 70 000 zł.

Przechodząc na grunt analizowanej sprawy, biorąc pod uwagę przywołane wyżej uregulowania prawne stwierdzić należy, że nabycie towarów od podmiotów powiązanych, sprzedaż towarów na rzecz podmiotów powiązanych oraz najem powierzchni magazynowej i biurowej od podmiotu powiązanego nie będą stanowiły ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w konsekwencji nie będą podlegały po stronie Spółki opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

Z opisu sprawy bowiem wynika, że zawierane transakcje nie będą stanowiły formy dokapitalizowania Spółki lub podmiotów powiązanych oraz zostaną ustalone na warunkach rynkowych. Powiązanie stron nie będzie miało wpływu na warunki zawieranych transakcji. Warunki będą ustalane w taki sposób, jakby ustalono je między niepowiązanymi podmiotami. Zawieranie transakcji z podmiotami powiązanymi wynika z faktycznych potrzeb biznesowych Spółki. Spółka jest wyposażona w aktywa niezbędne dla działalności gospodarczej właściwej dla branży handlowej (dystrybucyjnej).

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że zdanie wstępne przepisu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazuje na otwarty (a nie zamknięty) katalog świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Dlatego ocena czy dochód z tytułu wskazanych we wniosku a dokonywanych przez Spółkę powyższych transakcji spełnia warunki do uznania go za dochód z tytułu ukrytego zysku powinna zostać dodatkowo przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT. Jak z niego wynika dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia.

Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazuje, że za ukryty zysk uznaje się każde świadczenie, którego beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec i które jest wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk. W praktyce może to oznaczać np. świadczenia powstałe w wyniku uzgodnień, których nie zawarłyby podmioty niepowiązane.

W związku z powyższym Państwa stanowisko, zgodnie z którym nabycie towarów od podmiotów powiązanych, sprzedaż towarów na rzecz podmiotów powiązanych oraz najem powierzchni magazynowej i biurowej od podmiotu powiązanego nie będzie wiązać się z powstaniem po stronie Spółki dochodu z tytułu ukrytego zysku podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT jest prawidłowe, jeśli wynagrodzenia w istocie będą odpowiadać wartości rynkowej, wspólnik zadbał o wyposażenie Spółki w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej we wskazanym we wniosku zakresie a ewentualny niedobór tych aktywów nie jest przyczyną działań polegających na dokapitalizowywaniu Spółki w innej formie niż w postaci wkładu do Spółki, do zawarcia transakcji doszłoby niezależnie od istniejących powiązań między stronami transakcji a zawarcie wskazanych transakcji wynika z faktycznych potrzeb biznesowych Spółki.

Nadmienić również należy, iż ocena okoliczności wpływu powiązań pomiędzy podmiotami na zasadność i racjonalność zawartych transakcji, w tym zasad rynkowych przy ich zawieraniu, nie może być dokonywana w postępowaniu interpretacyjnym. Dokładne zbadanie okoliczności zawartych transakcji pomiędzy spółką a podmiotem powiązanym pod kątem spełnienia/niespełnienia przesłanek do uznania/nieuznania dokonanych transakcji za ukryte zyski zdefiniowane w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT możliwe jest w postępowaniu podatkowym, w wyniku analizy i oceny dowodów.

Jeżeli w wyniku takiego postępowanie okazałoby się, że wynagrodzenie należy uznać za ukryty zysk wspólnika spółki wówczas interpretacja nie będzie pełniła funkcji ochronnej w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00