Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.221.2022.2.MR

W zakresie ustalenia, czy: - prowadzona przez Państwa działalność w zakresie opracowywania nowych produktów w postaci (…) stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co będzie uprawniało Spółkę za 2022 r. oraz ewentualnie za kolejne lata do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową na podstawie art. 18d ww. ustawy oraz wymienione w opisie stanu faktycznego koszty prac badawczo-rozwojowych związanych opracowywaniem nowych produktów w postaci (…) , stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 oraz art. 18d ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, oraz - mogą Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych za 2022 r., o których mowa w art. 18d ust. 2 ww. ustawy koszty osobowe wskazane w opisie stanu faktycznego za miesiąc grudzień, które zostaną wypłacone w miesiącu styczniu 2023 r.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy:

prowadzona przez Państwa działalność w zakresie opracowywania nowych produktów w postaci (…) stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co będzie uprawniało Spółkę za 2022 r. oraz ewentualnie za kolejne lata do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową na podstawie art. 18d ww. ustawy oraz wymienione w opisie stanu faktycznego koszty prac badawczo-rozwojowych związanych opracowywaniem nowych produktów w postaci (…) , stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 oraz art. 18d ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, oraz

mogą Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych za 2022 r., o których mowa w art. 18d ust. 2 ww. ustawy koszty osobowe wskazane w opisie stanu faktycznego za miesiąc grudzień, które zostaną wypłacone w miesiącu styczniu 2023 r.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 lutego 202 r. (data wpływu 8 lutego 2023 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawcą jest (…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w (…) powstała na mocy Umowy Spółki z (…) (dalej również "Spółka”). Podstawowym przedmiotem działalności Spółki (…). Przedsiębiorca jest wiodącym dostawcą dla branży (…). Wnioskodawca zajmuje się produkcją (…) ponad 30 lat. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1800, z późn. zm., dalej: "Ustawa CIT”).

Największym atutem Spółki jest ciągły rozwój prowadzonej działalności, ulepszanie istniejących oraz wprowadzanie nowych produktów, a także poszukiwanie skuteczniejszych rozwiązań. Chcąc spełnić stale rosnące wymagania w branży (…), Spółka inwestuje w rozwój firmy, udoskonalając przy tym procesy technologiczne i inwestując w wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, utrzymując pozycję atrakcyjnego partnera dla swoich klientów. Spółka systematycznie prowadzi działania mające na celu zapewnienie swoim klientom produktów o wysokiej jakości, przy uwzględnieniu coraz większych wymagań odbiorców.

Dodatkowo, wpływ na przebieg prac ma zmieniająca się sytuacja na konkurencyjnych rynkach, a także dążenie do utrzymania najwyższej jakości produktów i procesów technologicznych. Spółka stale monitoruje rynek (…) oraz dostępność nowych rozwiązań w zakresie dostępnych (…).

Przedmiotem prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w ramach działalności Spółki są prace mające na celu poszukiwanie, projektowanie, opracowywanie nowych i udoskonalonych produktów oraz ulepszanie procesów technologicznych, realizowane w celu wytworzenia (…) dla swoich klientów.

Prace badawczo-rozwojowe są inicjowane w wyniku następujących czynników:

zmiany rynkowe, np.: brak dostępności danego produktu,

doświadczenie Spółki - na podstawie własnego doświadczenia oraz podczas spotkań, osoby decyzyjne mogą podjąć decyzję o inicjacji nowego projektu zmierzającego do wytworzenia nowego produktu;

wymagania klientów — np.: zwiększone zainteresowanie konsumentów danym produktem.

Spółka chcą poszerzyć zakres oferowanych produktów prowadzi prace, które koncentrują się na opracowywaniu nowych produktów w postaci unikatowych (…) (dalej również: „Badania Spółki”). Do tej pory Spółka oferowała (…) do tej pory nie pojawił się produkt nawet o podobnych właściwościach (…), które opracowała Spółka. Spółka prowadzi zatem badania nad opracowaniem nowych produktów, niedostępnych dotąd w ofercie przedsiębiorstwa a nawet w portfolio firm konkurencyjnych. Produkcja (…) występuje zarówno w wyrobach całkiem nowych, jak również w ramach modyfikacji już istniejących modeli. Ponadto Spółka dąży do optymalizacji wewnętrznych procesów technologicznych, a także rozbudowuje i usprawnia system informatyczny do zarządzania produkcją i technologiami (o czym poniżej).

Podejmowane przez Spółkę działania nakierowane są głównie na stworzenie produktów wyróżniających się na rynku pod względem ich jakości oraz innowacyjności, w zakresie stosowanych przy ich produkcji surowców (tkanin) ale przede wszystkim wykorzystywanych technologii w zakresie właściwości (…) oferowanych wyrobów.

Projekty, nad jakimi w 2022 r. pracuje Spółka, to cztery (…). Technologia produkcji opera się na wytworzeniu określonego produktu gotowego do sprzedaży, a sam proces technologiczny rozpoczyna się od generowania zapotrzebowania na nowe produkty przez klientów Spółki, w następstwie czego jej pracownicy poszukują nowych innowacyjnych rozwiązań, aby spełnić oczekiwania odbiorców. W efekcie, dzięki zasobom w postaci ekspertów i profesjonalnego parku maszynowego, Spółka jest w stanie stworzyć niestandardowe produkty.

Zakres niezbędnych prac do wykonania (…) obejmuje (…)

Kluczowe ze względu na innowacyjność produktów Wnioskodawcy są etapy projektowania (…) oraz instalowanie (…), choć pozostałe elementy są z nimi nierozerwalnie powiązane. Bez pozostałych etapów Spółka zajmowałaby się projektowaniem oraz produkcją wyłącznie (…).

Projektowanie (…) obejmuje tworzenie (…). Do prac wykorzystywane jest profesjonalne narzędzie do modelowania 3D, umożliwiające prototypowanie i analizowanie produkcji nowego (…). W ramach tej fazy konieczne jest również opracowanie wymagań technicznych i rozeznanie rynku (…) wśród branżowych dostawców celem doboru jak najbardziej optymalnego rozwiązania dla opracowywanego nowego wyrobu.

Natomiast instalowanie (…) opiera się na: (…)

Dodatkowo na każdym etapie prac prowadzone jest testowanie. Weryfikacja polega na sprawdzeniu prawidłowości realizowanych prac w zakresie m.in. braku skaz na materiale, prawidłowości przeszycia, braku przetarć i odcieni na materiale, wytrzymałości tapicerki, trwałości zszycia, właściwego umiejscowienia zszywek, prawidłowości wkomponowania (…). W I połowie roku 2022 r. W Spółce stworzone zostały trzy prototypy.

Do produkcji Spółka używa profesjonalnych i najnowocześniejszych urządzeń i narzędzi, wchodzących w skład parku maszynowego, między innymi takich jak maszyna szwalnicza, od której Spółka dokonuje odpisów amortyzacyjnych oraz która jest w 2022 r. wykorzystywana wyłącznie do opracowywania (…)

Działalność Spółki w zakresie opracowywania (…) prowadzona jest w ramach działu technologicznego, w skład którego wchodzą projektanci opracowujący nowe produkty. Wykrój materiałów i szycie (…) odbywa się w szwalni, gdzie pracują krojcze i szwaczki. Krojcze odpowiedzialne są za wykrój tkanin, oznaczenie elementów, wprowadzanie ewentualnych poprawek i przekazanie szwaczkom instrukcji dotyczących sposobu szycia. Kolejnym działem, do którego trafia (…) jest dział montażu twardego, w skład którego wchodzą tapicerzy. Odpowiedzialni oni są za oklejanie, montaż (…) a następnie zatapicerowanie i końcowy efekt wizualny. Ponadto w Spółce pracują również osoby zatrudnione na stanowiskach technologów i konstruktorów, których głównymi zadaniami są przygotowywanie dokumentacji technologicznej i konstrukcyjnej (…), wprowadzanie zmian konstrukcyjnych w już istniejących projektach, wykonywanie obliczeń konstrukcyjnych oraz ocena ich poprawności, poszukiwanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych i wspieranie nowych wdrożeń oraz projektów związanych z poprawą jakości oraz redukcją kosztów związanych z produkcją, a także przygotowywanie kosztorysów produktów i optymalizowanie kosztów związanych z technologią produkcji.

W chwili obecnej badania Spółki identyfikowane są zarówno w dokumentacji merytorycznej jak i finansowej. Spółka przeksięgowuje koszty z kosztów produkcji bieżącej na koszty B+R (koszty uwzględniane do ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT są identyfikowane w wewnętrznej dokumentacji Spółki — prowadzenie kont zespołu 5 do księgowania kosztów takich jak wynagrodzenia, amortyzacja, materiały). Dodatkowo należy wskazać, że materiały zużyte do prototypów są ewidencjonowane na podstawie takich dokumentów jak RW (rozchód wewnętrzny) zawierających materiały zużyte do prototypowych (…). Ponadto jeżeli wyprodukowany prototypowy (…) może być sprzedany lub stanowić ekspozycję na targach tworzony jest dokument Kompletacji, który zawiera materiały zużyte do jego produkcji w ostatnich etapach produkcji.

Prowadząc działalność, w tym również w zakresie wprowadzania na rynek innowacyjnych produktów takich jak produkcja (…), Spółka wykorzystuje również nowoczesne oprogramowania, w tym: (…)

W związku z powyższym Spółka w roku 2022 ponosi następujące koszty związane z wymienionymi Badaniami Spółki (dalej również „Wydatki Spółki”):

1)Wydatki związane z zatrudnieniem pracowników na umowę o pracę działu technologicznego, szwalni oraz montażu twardego zaangażowanych w prace badawcze i rozwojowe w zakresie projektowania oraz opracowywania (…) (dalej również „Koszty osobowe ). Koszty wynagrodzeń wyliczone zostały na podstawie szacowanego procentowego zaangażowania w realizację projektów badawczo rozwojowych.

W kosztach tych uwzględnione zostały:

wynagrodzenia zasadnicze,

koszty składek na ubezpieczenia społeczne, emerytalne, rentowe, wypadkowe, w części finansowanej przez pracodawcę,

wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,

nagrody i premie,

dodatki (funkcyjne), za prace w nocy, koszty abonamentu za świadczenia prywatnej opieki medycznej.

W podanych powyżej kosztach nie uwzględniono składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Spółka wypłaca Koszty osobowe oraz opłaca składki z tytułu ubezpieczeń w miesiącu następnym, w stosunku do miesiąca, za który są należne.

Koszty określono dla z uwzględnieniem 200% Kosztów osobowych. Szacowane koszty kwalifikowane (uwzględniające również grudzień 2022 r.) dla ulgi B+R wynoszą (z uwzględnieniem) 464.000,00 zł

2)Wydatki na materiały i surowce bezpośrednio zużyte do działalności badawczo-rozwojowej związanej z projektowaniem oraz opracowywaniem do produkcji (…). Nabywane surowce, będące składnikami wytwarzanych prototypów nowych produktów, takie jak profile z pianki tapicerskiej poliuretanowej, rzepy, laminaty do oklejenia formy, wkręty do drewna, nici, (…) laminowane, sklejka na podnóżek, zawiasy ze stali nierdzewnej, tkaniny.

Szacowane koszty kwalifikowane dla ulgi B+R wynoszą 500.000,00 zł

3)Wartość odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego - maszyny szwalniczej wykorzystywanej do działalności B+R. Z uwagi na to, iż urządzenie służyło również do celów innych niż działalność badawczo rozwojowa, koszty wynikające z amortyzacji środka trwałego zostały rozliczone tylko w tej części, w jakiej sprzęt został wykorzystany na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej.

Szacowane koszty kwalifikowane do ulgi B+R wynoszą 2.520,00 zł

Całkowite szacowane koszty kwalifikowane do ulgi B+R wynoszą 966 520,00 zł.

Spółka nie świadczy usług prowadzenia działalności badawczej lub prac rozwojowych dla innych podmiotów. Prace te są inicjowane przez samą Spółkę, w ramach jej bieżącej działalności. Wypracowane w wyniku działalności badawczo-rozwojowej produkty, Spółka oferuje bezpośrednio swoim klientom.

Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U. 2021.706 t.j.)

Badania Spółki nie są prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki.

Spółka posiada wewnętrzne systemy /procesy umożliwiające ewidencję czasu pracy.

Przedsiębiorstwo prowadzi dokumentację dla realizowanych projektów B+R.

Wydatki Spółki stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodu.

Spółka wypłaca wynagrodzenia pracownikom, w tym pracownikom zajmującym się działalnością polegającą na opracowywaniu nowych produktów w postaci unikatowych (…), do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym są należne, co wynika z umów zawartych z tymi pracownikami oraz z regulaminu pracy obowiązującego w jednostce.

Spółka opłaca składki o których mowa w art. 15 ust. 4g ustawy o CIT nie później niż do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym należne są przypisane do danych składek wynagrodzenia za pracę.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

1.Wnioskodawca wskazał, że nie uzyskuje oraz w dającej się przewidzieć przyszłości nie będzie uzyskiwać przychodów z zysków kapitałowych.

2.Spółka odpisywała/planuje odpisywać poniesione wydatki od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zeznaniach za poszczególne lata podatkowe. Wydatki te stanowiły/będą stanowić koszty uzyskania przychodu Spółki w poszczególnych latach podatkowych.

3.Wszystkie koszty poniesione z tytułu prac badawczo-rozwojowych zostały poniesione ze środków własnych, które nie zostaną Wnioskodawcy zwrócone w jakiejkolwiek formie.

4.Wnioskodawca wskazał, że prowadzone przez niego wewnętrzne systemy/procesy umożliwiają ewidencje czasu pracy w celu skorzystania z odliczenia B+R i spełniają warunki ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka ewidencjonuje czas pracy w formie arkusza kalkulacyjnego.

5.Przedmiotem pytania Wnioskodawcy są wyłącznie prace B+R realizowane przez Spółkę.

6.Wnioskodawca oświadczył, że opisane we wniosku czynności nie były/nie są/nie będą badaniami naukowymi w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. — Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r., poz. 85, z późn. zm.).

4)Jednocześnie Wnioskodawca wycofał się z następującego stanowiska zawartego we wniosku o wydanie interpretacji: „Ponadto badania polegające na projektowaniu oraz opracowywaniu nowych produktów w postaci unikatowych (…) w ocenie Wnioskodawcy spełniają przesłankę uznania ich za badania aplikacyjne, rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń (art. 4a pkt 27 ustawy o CIT w związku z art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).

7.Wnioskodawca oświadczył, że podejmowane przez Spółkę czynności były/są/będą pracami rozwojowymi w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. Spółka w ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

8.Wnioskodawca wskazał, że (…), będące przedmiotem wniosku zawsze są efektem realizowanych prac rozwojowych w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

9.Wnioskodawca oświadczył, że prowadził/będzie prowadzić odrębne prace rozwojowe w zakresie każdego z tworzonych (…)

10.Podejmowany przez Wnioskodawcę charakter prac nosi znamiona działalności badawczo-rozwojowej i stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze rozumianym jako wyraz własnej twórczości intelektualnej.

11.Wnioskodawca wskazał, że wszystkie wymienione we wniosku czynności wraz z etapami projektowania każdego z (…), wykonywane w ramach prac, które Spółka zamierza uznać za prace badawczo-rozwojowe, były/są/będą działalnością twórczą obejmującą prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić:

a)rutynowych i okresowych zmian tj. projektów dotyczących standardowych prac produkcyjnych, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych,

b)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług,

c)produkcji seryjnej/produkcji komercyjnej,

d)bieżącej operacyjnej działalności gospodarczej,

e)działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,

f)innych prac spoza prac B+R, czyli prac dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych,

g)czynności serwisowych,

h)promowania ulepszeń dokonywanych już w Państwa działalności, i) innych prac spoza prac B+R,

i)innych prac spoza B+R.

12.Wnioskodawca wskazał, że w przypadku wyprodukowania/stworzenia każdego z (…) wykonywane prace opisane we wniosku miały/mają/będą miały charakter innowacyjny, twórczy a ich celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

13.Wnioskodawca wskazał, że jego działalność, będąca przedmiotem wniosku, jest prowadzona w sposób systematyczny, tj. metodyczny, zaplanowany i ciągły. Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową w sposób systematyczny. Prace prowadzone są według ustalonego schematu działania a zarządzanie projektami składa się z poszczególnych etapów wytyczających kierunek prowadzenia prac przez Wnioskodawcę. Cały proces, od momentu zgłoszenia projektu aż do jego zakończenia, jest szczegółowo zaplanowany. Dla projektu określone są cele do osiągnięcia, harmonogram oraz zasoby.

14.Wnioskodawca wskazał, że każdy z wyprodukowanych/stworzonych (…) będących przedmiotem zapytania, których Spółka jest i będzie „twórcą":

a)zawsze odznacza się i będzie odznaczać, w okresie którego dotyczy wniosek, rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem,

b)zawsze jest i będzie kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej usługi, produktu,

c)nie jest i nie będzie efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny,

d)nie jest/nie będzie jedynie „techniczną", a jest/będzie „twórczą", realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez zleceniodawcę.

15.Wnioskodawca oświadczył, że pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowy o prace nie realizują wyłącznie prac badawczo-rozwojowych. Koszty kwalifikowane odliczane będą jedynie w części, w jakiej pracownicy realizują zadania w ramach prac badawczo-rozwojowych.

16.Wnioskodawca wskazał, że opisane we wniosku „koszty wynagrodzeń pracowników” należy rozumieć wyłącznie jako poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

17.Wnioskodawca oświadczył, że w skład wskazanych powyżej należności, dotyczących pracowników Spółki realizujących prace badawczo-rozwojowe, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę nie wchodzą wynagrodzenia za czas choroby, za czas urlopu, lub innej nieobecności w pracy, ale wyłącznie należności za czas faktycznie poświęcony na prace związane z działalnością badawczo rozwojową.

18.Wnioskodawca wskazał, że „kosztów wynagrodzeń pracowników" nie stanowiły/nie stanowią i nie będą stanowić nagrody i premie dla pracowników.

19.Wnioskodawca oświadczył, że wypłata wynagrodzenia następuje, zgodnie z regulaminem obowiązującym w Spółce do 10. dnia następnego miesiąca (wypłata wynagrodzenia „z dołu").

20.Wynagrodzenia za miesiąc grudzień 2022 r. zostały opłacone zgodnie z regulaminem pracy Obowiązującym w Spółce w jednostce do 10 dnia następnego miesiąca (przykładowo w styczniu kolejnego roku) i stanowią koszty uzyskania przychodu za miesiąc grudzień.

Składki dotyczące wynagrodzeń stanowiących koszty kwalifikowane prac B+R zostały opłacone przed terminem wymagalności tj. 12.01.2023 r., w związku z tym również stanowią koszty uzyskania przychodu za miesiąc grudzień.

Natomiast pozostałe składki (dotyczące wynagrodzeń niezwiązanych z pracami B+R) zostaną opłacone zgodnie z terminem płatności tj. 15.02.2023 r. i będą stanowić koszty uzyskania przychodu za miesiąc luty 2023 r.

21.Wnioskodawca oświadczył, że wszystkie przedstawione w zdarzeniu przyszłym materiały i surowce, będące przedmiotem pytania nr 1 są bezpośrednio przez Spółkę wykorzystywane w związku z prowadzonymi pracami noszącymi znamiona działalności badawczo-rozwojowej oraz są wykorzystywane wyłącznie w działalności badawczo-rozwojowej i wyłącznie takie będą odliczane w ramach kosztów kwalifikowanych.

22.Wnioskodawca wskazał, że wskazana we wniosku maszyna szwalnicza - była i jest wykorzystywana wyłącznie do prac badawczo-rozwojowych w zakresie opracowywania (…). Urządzenie to nie służy do celów innych niż działalność badawczo-rozwojowa. Ponadto Wnioskodawca oświadczył, że:

a)maszyna szwalnicza stanowi środek trwały;

b)odpisy amortyzacyjne od maszyny szwalniczej stanowią koszt kwalifikowany w 100%, ponieważ ww. środek trwały wykorzystywany jest wyłącznie do działalności badawczo-rozwojowej;

c)ujęcie w koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia ww. środka trwałego jest realizowane z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT.

Pytania:

1.Czy prowadzona przez Spółkę działalność w zakresie opracowywania nowych produktów w postaci unikatowych (…) działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co będzie uprawniało Spółkę za 2022 r. oraz ewentualnie za kolejne lata do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową na podstawie art. 18d ustawy o CIT oraz wymienione w opisie stanu faktycznego koszty prac badawczo-rozwojowych związanych opracowywaniem nowych produktów w postaci unikatowych (…), stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 oraz art. 18d ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.2021.1800 tj.)?

2.Czy Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych za 2022 r., o których mowa w art. 18d ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych koszty osobowe wskazane w opisie stanu faktycznego za miesiąc grudzień, które zostaną wypłacone w miesiącu styczniu 2023 r.?

Państwa stanowisko w sprawie:

Ad. 1

Według stanowiska Wnioskodawcy prowadzona przez Spółkę działalność w zakresie opracowywania nowych produktów w postaci unikatowych (…) stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co będzie uprawniało Spółkę do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową na podstawie art. 18d ustawy o CIT, a wymienione w opisie stanu faktycznego koszty prac badawczo-rozwojowych, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 oraz art. 18d ust. 3, ustawa z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej również: „ustawa o CIT”) .

Ulga na działalność badawczo-rozwojową zdefiniowana została przez prawodawcę w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a niektóre elementy potrzebne do jej określenia - również w innych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w tym przede wszystkim w słowniku ustawowym w art. 4a pkt 26-28 ustawy.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej zdefiniowane zostało w art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym to przepisem działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Przez prace rozwojowe zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, w związku z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, należy rozumieć działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 18d ustęp 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszty kwalifikowane uznaje się między innymi:

a)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu (pkt. 1);

b)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową (pkt 2).

Ponadto, zgodnie z art. 18d ustęp 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. Do kosztów tych nie stosuje się przepisu art. 16 ust. 1 punkt 48 ustawy, a więc odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią koszty uzyskania przychodu, mimo że zarazem koszty te upoważniają do ulgi podatkowej określonej w art. 18d ustawy.

Zgodnie z art. 18d ustęp 4 ustawy, koszty kwalifikowane ponoszone w ramach badań podstawowych podlegają odliczeniu włącznie pod warunkiem, że badania te są prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki.

Natomiast zgodnie z art. 18d ustęp 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Ponadto, zgodnie z art. 18d ustęp 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, prawo do odliczenia nie przysługuje podatnikowi, jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

Zgodnie z art. 18d ustęp 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

a)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

b)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

c)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Zgodnie z art. 18d ustęp 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę lub wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie trzy lata podatkowe następujące bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Zdaniem Spółki nie ulega wątpliwości, że podejmowane przez Spółkę czynności w celu realizacji nowych projektów oraz obszarów badawczo-rozwojowych, wpisują się w definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w ustawie CIT, ponieważ mają charakter twórczy, są prowadzone w sposób systematyczny.

Charakter twórczy wynika między innymi z okoliczności, iż (…) nie znajdują się obecnie w ofercie firm konkurencyjnych w stosunku do Spółki, a nawet w porfolio podmiotów zajmujących się sprzedażą (…). Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż inicjowanie badań nad innowacyjnymi projektami wynika, z wieloletniego doświadczenia Spółki w branży (…) oraz wychodzenie naprzeciw wymaganiom klientów.

Z kolei na systematyczność badania i rozwoju w zakresie (…) wskazuje działanie według określonego planu i wytycznych, przez zespół projektowy składający się z Pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i wykształcenie. Praca wykwalifikowanych pracowników w Spółce, w tym w szczególności na wyspecjalizowanych stanowiskach projektantów technologów i konstruktorów pozwala uznać, iż spełniona jest również przesłanka zwiększenia zasobów wiedzy oraz ich lepsze wykorzystywanie w firmie Wnioskodawcy. W kontekście powyższego warto też zwrócić uwagę, na okoliczność rozbudowy oraz usprawnienia przez Spółkę systemów informatycznych do zarządzania produkcją i technologiami, wykorzystując specjalistyczne urządzenia i oprogramowania. Jednocześnie warto zaznaczyć, że firma działa na rynku oferując na sprzedaż (…) od ponad 30 lat. Ciągłe wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań jest elementem wpisanym w działalność Wnioskodawcy. W przeciwnym wypadku Spółka nie utrzymałaby się na rynku. Biorąc pod uwagę powyższe należy również uznać, że Spółka łączy kształtuje oraz wykorzystuje dostępną wiedzę oraz umiejętności, w tym również przy użyciu narzędzi informatycznych i oprogramowania. Jednocześnie zmian wprowadzonych do produktów w (…) nie można uznać rutynowe oraz okresowe. Jak już zostało bowiem wykazane przedmiotowy produkt jest unikatowy i nie w ofercie podmiotów konkurencyjnych w stosunku do Wnioskodawcy.

Opisane powyżej zadania nie stanowią typowej działalności operacyjnej ani nie są czynnościami podejmowanymi rutynowo, a wręcz są to zdarzenia unikalne i innowacyjne w skali Spółki, ale także w skali krajowej.

W związku z powyższym zdaniem Wnioskodawcy badania prowadzone przez Spółkę spełniają również przesłankę uznania ich za prace rozwojowe polegające na łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług (art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, w związku z art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).

Biorąc pod uwagę wszystkie wskazane powyżej okoliczności w ocenie Wnioskodawcy wydatki związane z zatrudnianiem pracowników, w części w jakiej pracownicy wykonywali prace związane z opracowywaniem (…), wydatki na materiały i surowce bezpośrednio zużyte do działalności związanej z opracowywaniem (…) oraz wartość odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego — maszyny szwalniczej wykorzystywanej wyłącznie do prac badawczo-rozwojowych w zakresie opracowywania (…) powinny być uznane za koszty kwalifikowane, w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1, 2 oraz ust 3 ustawy o CIT.

Należy bowiem zwrócić uwagę na okoliczność bezpośredniego zaangażowania zatrudnionych pracowników w prace rozwojowe, polegające na opracowywaniu nowych produktów w postaci unikatowych (…)

Ponadto należy również wskazać, że zgodnie z zaprezentowanym stanem faktycznym nabycie materiałów i surowców przez spółkę przeznaczonych bezpośrednio na prowadzoną działalność badawczo-rozwojową spełnia również przesłanki z art. 18d ustęp 2 pkt 2 do uznania ich za koszty kwalifikowane, a tym samym podlegających prawu do odliczenia od podstawy opodatkowania.

Spółka dokonuje również odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego - maszyny szwalniczej wykorzystywanej wyłącznie do działalności badawczo rozwojowej. W związku z powyższym odpisy amortyzacyjne od środka trwałego — maszyny szwalniczej w całości stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT.

Jednocześnie Wnioskodawca na podstawie art. 18d ust. 7 pkt 1 i 2 ustawy o CIT prawidłowo uznał, iż koszty osobowe nie mogą przekroczyć 200% łącznych kosztów zatrudnienia w Spółce.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacjach organów podatkowych odnoszących się również do branży produkcyjnej:

1.Interpretacja Indywidualna z 19 marca 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.11.2021.2.AN w której wnioskodawca pytał o prawidłowość zakwalifikowania jako działalności badawczo-rozwojowej działalności polegającej na opracowywaniu nowych technologii;

2.Interpretacja Indywidualna z 27 lipca 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.180.2021.2.BM, w której organ uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy w zakresie uznania za działalność badawczo-rozwojową działalności polegającej na projektowaniu oraz produkcji form wtryskowych oraz optymalizacji procesów obowiązujących w spółce;

3.Interpretacja Indywidualna z 21 maja 2021 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.65.2021.2.JS, w której organ wskazał: Podsumowując, czynności podejmowane przez pracowników Spółki w ramach realizacji projektu opracowywania nowych produktów w postaci (…) spełniają definicje działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a ust 26 ustawy o CI T, a tym samym Spółka jest uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT.

Ad. 2

Zdaniem wnioskodawcy Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych za 2022 r., o których mowa w art. 18d ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych koszty osobowe wskazane w opisie stanu faktycznego za miesiąc grudzień, które zostaną wypłacone w miesiącu styczniu 2023 r.

Zgodnie z art. 15 ust. 4g ustawy o CIT należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT.

W przepisie tym znajdujemy informację o konieczności kasowego rozliczania w kosztach tych wydatków. Zatem memoriałowo powinny zostać ujęte w kosztach wynagrodzenia ze stosunku pracy (również spółdzielczego stosunku pracy) oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy tylko wtedy, gdy zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.

Z art. 85 § 1 Kodeksu pracy wynika, że wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Zwykle jest to ostatni dzień miesiąca, w którym była praca. Natomiast art. 85 § 2 Kodeksu pracy stanowi, że wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Z kolei gdy ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym (art. 85 § 3 Kodeksu pracy).

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, jeżeli jednak zakład pracy przyjmuje w regulaminie i wypłaca wynagrodzenie za dany miesiąc w miesiącu następnym do 10 dnia miesiąca, wówczas:

1)gdy wynagrodzenie zostanie wypłacone zgodnie z przepisami do 10. dnia tego miesiąca — koszty pracy rozliczane są za miesiąc, za który wynagrodzenie jest wypłacane (zgodnie z zasadą memoriałową);

2)gdy wynagrodzenie zostało wypłacone po 10. dniu miesiąca — koszty rozliczane są w dniu wypłaty (zgodnie z zasadą kasową).

Biorąc pod uwagę powyższe, w przypadku gdy wynagrodzenie zostanie wypłacone zgodnie z przepisami do 10 dnia stycznia 2023 r. — koszty wynagrodzenia będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w grudniu 2022 r. Tym samym będą one stanowiły koszty kwalifikowane w 2022r.

Z kolei zgodnie z art. 15 ust. 4h ustawy o CIT składki z tytułu należności, o których mowa w ust. 4g określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 40, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone:

1)z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów;

2)z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15 dnia tego miesiąca.

W przypadku uchybienia tym terminom do składek tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d. Analogicznie jak w przypadku art. 15 ust. 4g ustawy o CIT w przepisie tym znajdujemy informację o konieczności kasowego rozliczania w kosztach tych wydatków.

Jednocześnie w myśl art. 47 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r o systemie ubezpieczeń społecznych płatnik składek przesyła w tym samym terminie deklarację rozliczeniową, imienne raporty miesięczne oraz opłaca składki za dany miesiąc, z zastrzeżeniem ust. 1a, nie później niż do 15 dnia następnego miesiąca - dla płatników składek posiadających osobowość prawną.

Jednocześnie art. 1 pkt 10 lit a ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmianę, z mocą od 1 stycznia 2023 r., w art. 15 ust. 4h, a przepis ten otrzymuje następujące brzmienie:

„Składki z tytułu należności, o których mowa w ust. 4g, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 40, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów”.

W przypadku uchybienia temu terminowi do składek tych stosuje się przepisy art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d. W rzeczywistości jednak powyższa zmiana, w przypadku opisanym w stanie faktycznym sprawy, nie powoduje zmian w kontekście możliwości zaliczenia wydatków związanych ze kładkami na ubezpieczenia społeczne pracowników Spółki, bowiem Wnioskodawca opłaca te składki w terminie wynikającym z art. 47. ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a zatem wypełniona zostaje przesłanka zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, za który są one należne.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, w przypadku gdy składki z tytułu należności, o których mowa w art. 15 ust. 4g ustawy o CIT zostaną opłacone do 15 stycznia 2023 r. — będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w grudniu 2022 r. Tym samym będą one stanowiły koszty kwalifikowane w 2022r.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2587, dalej: „updop”),

działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

a.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop,

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Natomiast, stosownie do treści art. 18d ust. 1 updop,

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Odnosząc powyższe przepisy na grunt analizowanej sprawy należy wskazać, że aby Państwa działalność spełniała przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano), przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a pkt 28 updop, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu updop,

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 updop,

4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5.jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w updop,

9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy wskazać należy, że z opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzonej przez Państwa działalności Spółka nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Wskazali Państwo, że (…) będące przedmiotem wniosku zawsze są efektem realizowanych prac rozwojowych w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Prowadzili/będą Państwo prowadzić odrębne prace rozwojowe w zakresie każdego z tworzonych (…) Podejmowany przez Państwa charakter prac nosi znamiona działalności badawczo-rozwojowej i stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze rozumianym jako wyraz własnej twórczości intelektualnej. Wskazali Państwo, że w przypadku wyprodukowania/stworzenia każdego z (…) wykonywane prace opisane we wniosku miały/mają/będą miały charakter innowacyjny, twórczy a ich celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Prowadzą Państwo działalność badawczo-rozwojową w sposób systematyczny. Prace prowadzone są według ustalonego schematu działania a zarządzanie projektami składa się z poszczególnych etapów wytyczających kierunek prowadzenia prac przez Państwa. Cały proces, od momentu zgłoszenia projektu aż do jego zakończenia, jest szczegółowo zaplanowany. Dla projektu określone są cele do osiągnięcia, harmonogram oraz zasoby. Każdy z wyprodukowanych/stworzonych (…), będących przedmiotem Państwa zapytania, których Spółka jest i będzie „twórcą" zawsze odznacza się i będzie odznaczać, w okresie którego dotyczy wniosek, rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze jest i będzie kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej usługi, produktu, nie jest i nie będzie efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny, nie jest/nie będzie jedynie „techniczną", a jest/będzie „twórczą", realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez zleceniodawcę.

W świetle powyższego, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy zaprezentowane prace stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 CIT i uprawniają Państwa do rozliczenia ulgi na działalność badawczo-rozwojową, zgodnie z art. 18d ust. 1 CIT, należy uznać za prawidłowe.

Ad. 2

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie pytania nr 2, jest prawidłowe.

Tym samym, Organ odstępuje od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Pytania postawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Zatem inne kwestie wynikające z opisu sprawy i Państwa własnego stanowiska w sprawie, nie objęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Nadmienić przy tym należy, że odnosząc się do Państwa argumentacji opartej na treści wskazanych w uzasadnieniu własnego stanowiska interpretacji indywidualnych, powołane przez Państwa interpretacje indywidualne są rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnej sprawie, osadzonej w określonym stanie faktycznym i tylko do niej się odnoszącym, w związku z tym, nie mają waloru wykładni powszechnie obowiązującej. Każdą sprawę tut. Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00