Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 01-03-2024
Porada aktualna na dzień 01-03-2024
Data publikacji: 2023-03-07

Czy w związku z zakupem za granicą usług w ramach czynności przygotowawczych należy rozpoznać import usług

PROBLEM

Przygotowując się do rozpoczęcia działalności gospodarczej, osoba fizyczna zamierza nabyć licencję na użytkowanie programu komputerowego od zagranicznej firmy. Czy w tej sytuacji konieczne jest rozpoznanie przez tę osobę importu usług?

RADA

Tak, osoba fizyczna ma obowiązek rozpoznać import usług opodatkowany VAT według stawki 23%. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 ustawy o VAT). Przy czym działalność gospodarcza w rozumieniu VAT obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT).

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00