Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-03-29

Zakup kawy i herbaty w jednostce budżetowej a przychód podatników

PROBLEM

W placówce oświatowej (jednostce budżetowej) kupiono kawę i herbatę, które przeznaczono do bezpłatnego użytku ogólnego dla pracowników placówki (nauczycieli, dyrektora, obsługi administracyjnej), a także dla gości. Czy z tego tytułu osoby nieodpłatnie korzystające z tych napojów uzyskują przychód podatkowy?

RADA

Nie, ponieważ nie można w tym przypadku przypisać przychodu konkretnej osobie.

UZASADNIENIE

Przychodem podatkowym są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej: updof). Natomiast przychodem ze stosunku pracy są, poza wszelkiego rodzaju wypłatami pieniężnymi, także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 updof).

Z pytania wynika, że wymienione w nim osoby mają prawo nieodpłatnie korzystać z kupionych i przeznaczonych do nieodpłatnego użytku napojów. Jednak, aby można było mówić o przychodzie podatkowym z tytułu nieodpłatnych świadczeń, muszą wystąpić określone przesłanki. Trzeba pamiętać, że nie każde świadczenie spełnione przez pracodawcę na rzecz pracownika bez ustalonej za nie zapłaty jest świadczeniem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym, podobnie jak nie każde tego rodzaju świadczenie jest wyłączone z opodatkowania tym podatkiem. Przy czym, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, ze względu na otwarty i rozwijający się katalog świadczeń oferowanych przez pracodawców – nie jest możliwe enumeratywne wyliczenie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wszystkich nieodpłatnych przysporzeń stanowiących przychód podatkowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00