Artykuł
na dzień 05-06-2023
na dzień 05-06-2023
Od 22 maja 2023 r. przedsiębiorcy będą mogli zakładać fundacje rodzinne – nowa forma zarządzania mieniem
Od 22 maja 2023 r. przedsiębiorcy będą mieli możliwość zakładania fundacji rodzinnych. Dzięki nim majątek firmy zostanie utrzymany w całości, co ma przyczynić się do rozwoju przedsiębiorstwa i realizacji nowych inwestycji. Przy tym członkowie rodziny fundatora nie będą musieli osobiście angażować się w prowadzenie biznesu, aby korzystać z jej zysków. Co ważne, założenie fundacji i przekazanie do niej majątku nie będzie opodatkowane. Przedstawiamy najważniejsze rozwiązania, które zostaną wprowadzone ustawą o fundacji rodzinnej.
Tworzenie fundacji rodzinnych
Fundatorem fundacji rodzinnej może być wyłącznie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Tworzenie fundacji następuje w kilku krokach, które przedstawiamy poniżej (zob. art. 21 ustawy o fundacji rodzinnej).
Krok 1. Fundator (lub kilku fundatorów) składa oświadczenie o ustanowieniu fundacji rodzinnej w akcie założycielskim albo w testamencie.
Krok 2. Fundator (lub fundatorzy) sporządza statut fundacji rodzinnej i ustanawia organy fundacji rodzinnej wymagane przez ustawę lub statut. Organami takimi są zarząd, rada nadzorcza i zgromadzenie beneficjentów (zob. art. 43 ustawy o fundacji rodzinnej).
Krok 3. Fundator (ewentualnie fundatorzy) przekazuje do fundacji rodzinnej mienie na pokrycie funduszu założycielskiego o wartości określonej w statucie, nie niższej niż 100 000 zł (art. ...
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right