Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.933.2022.3.KD

Możliwość opodatkowania usług zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 7 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania usług zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami, które wpłynęły 12 stycznia 2023 r. i 1 lutego 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Jest Pan polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych od całości osiąganych dochodów oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym w Polsce.

Od 1 lipca 2021 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności, zgodnie z wpisem w CEIDG, jest świadczenie usług sklasyfikowanych wg PKD:

-PKD 73.12.C - Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet),

-PKD 62.03.Z - Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi,

-PKD 62.02.Z - Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki,

-PKD 62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem,

ponadto zamierza Pan poszerzyć działalność o dodatkowe usługi:

-PKD 63.11.Z - Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność,

-PKD 63.12.Z - Działalność portali internetowych,

-PKD 73.11.Z - Działalność agencji reklamowych,

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej w 2021 r. i obecnie do dnia złożenia wniosku świadczył Pan i świadczy usługi polegające przede wszystkim na najmie powierzchni reklamowej w Internecie (realizuje kampanie reklamowe). Na opisane usługi, z nikim nie ma Pan podpisanej żadnej umowy - dostaje zlecenie i je wykonuje, rozlicza się za zrealizowaną kampanię, czyli przykładowo dodaje Pan baner na stronę WWW/pozyskuje ruch i jeśli klient jest zadowolony to za to płaci. Z tytułu świadczonych usług comiesięcznie wystawia Pan na rzecz najemców faktury VAT. W polu „nazwa towaru lub usługi” na fakturach wystawianych na rzecz najemców wskazywane jest „Najem powierzchni reklamowej”. Współpracuje Pan z agencjami reklamowymi, które mają kampanie z domów mediowych i one podzlecają Panu usługi. Na stronie internetowej może być kilka reklam od różnych reklamodawców. Nie ma Pan kontaktu z reklamodawcą, wykonuje usługi na zlecenie agencji/domu mediowego. Za treść reklamy, za materiały odpowiadają firmy z którymi Pan współpracuje. Nie wnika Pan w umowę między agencją reklamową a reklamodawcą, nie kontaktuje się z nim i nie jest stroną umowy z reklamodawcą, gdyż ustalenia w zakresie zamieszczenia reklamy, jej treści, czasu wyświetlania oraz rozmiaru, zasad wynagrodzenia i jego wysokości dokonywane są między reklamodawcą oraz agencją reklamową. Sprzedaż miejsca na reklamę następuje wtedy kiedy zgadza się Pan na realizację kampanii - ogólnie nie ma między podmiotami regulaminów, umów - po prostu jest zapytanie i Pan odpowiada, czy zrealizuje kampanię, czy nie. Przyjmując zlecenie dodaje Pan materiały na stronę, pozyskuje ruch. Po podliczeniu całego miesiąca dostaje rozliczenie i na tej podstawie wystawia faktury dla agencji reklamowej.

Strony internetowe, których jest Pan twórcą i właścicielem, nie generowały i nie generują dla Pana innych przychodów, oprócz przychodów uzyskiwanych z udostępniania na niej powierzchni reklamowej.

Prowadzona przez Pana działalność jest działalnością usługową - pozarolniczą działalnością gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r., poz. 2453, z 2018 r., poz. 2440, z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r., poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Usługi świadczone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) powinny być sklasyfikowane jako PKWU 63.11.20.0 PKWiU - Sprzedaż czasu lub miejsca na cele reklamowe w Internecie.

Obecnie wykonywane przez Pana usługi opisane we wniosku nie stanowią usług reklamowych, usług badania rynku i opinii publicznej (PKWiU dział nr 73).

Dział 73 PKWiU obejmuje usługi reklamowe; usługi badania rynku i opinii publicznej.

Dział 73.1 obejmuje:

1.usługi reklamowe świadczone przez agencje reklamowe (73.11)

a.kompleksowe usługi reklamowe;

b.marketing bezpośredni i reklama bezpośrednia;

c.projektowanie reklam i rozwijanie idei reklamowych;

d.pozostałe usługi reklamowe;

2.usługi związane z reprezentowaniem mediów (73.12)

a.pośrednictwo w sprzedaży miejsca lub czasu na cele reklamowe;

-w mediach drukowanych;

-w radiu i telewizji;

-w Internecie;

-powiązane z wydarzeniami;

b.pośrednictwo w odsprzedaży miejsca lub czasu na cele reklamowe.

Zgodnie z wyjaśnieniami do Polskiej Klasyfikacji Działalności, 73.11 (Działalność agencji reklamowych) podklasa ta obejmuje:

1.kompleksowe projektowanie i realizowanie kampanii reklamowych poprzez:

-projektowanie, planowanie i umieszczanie reklam w mediach drukowanych, radiu, telewizji, Internecie oraz innych mediach;

-projektowanie, planowanie i umieszczanie reklam zewnętrznych, w formie bilboardów, paneli, gablot, balonów i sterowców reklamowych, wystawach, okiennych, reklam na samochodach i autobusach; dystrybucję i doręczanie prospektów i próbek reklamowych;

-tworzenie stoisk oraz innych konstrukcji i miejsc wystawowych;

2.prowadzenie kampanii reklamowych i pozostałe usługi reklamowe, mające na celu przyciągnięcie lub zatrzymanie klientów, np. poprzez:

-promocję wyrobów;

-marketing bezpośredni;

-doręczanie i zamieszczanie prospektów i próbek reklamowych oraz bezpośrednią reklamę korespondencyjną;

-doradztwo marketingowe.

Złożył Pan oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych we właściwym terminie, wynikającym z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dokonany wybór formy opodatkowania dotyczy również lat następnych.

Opodatkował Pan uzyskiwane przychody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg 15% stawki, określonej w art. 12 ust. 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W związku z wątpliwością w zakresie prawidłowości stosowanej stawki opodatkowania wykonywanych usług, postanowił Pan wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. W przypadku potwierdzenia, że stawka od świadczonych obecnie usług powinna wynosić 8,5% (nie 15%) ma Pan zamiar złożyć korektę zeznania za rok 2021.

Ponadto, powziął Pan wątpliwość, czy po poszerzeniu prowadzonej działalności o wskazane we wnioski usługi będzie mógł nadal korzystać z opodatkowania swojej działalności podatkiem zryczałtowanym od uzyskiwanych przychodów.

W piśmie z 12 stycznia 2023 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazał Pan, że przychody z działalności gospodarczej opodatkowane są w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Prowadzi Pan dla celów podatkowych ewidencję przychodów zgodną ze wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Świadczone usługi oraz usługi, o które zamierza Pan poszerzyć działalność sklasyfikowane są pod symbolami PKWiU :

-PKWiU 73.12.12.0 - Pośrednictwo w sprzedaży miejsca lub czasu na cele reklamowe w Internecie,

-PKWiU 62.02.30.0 - Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego,

-PKWiU 62.03.12.0 - Usługi związane z zarządzaniem systemami informatycznymi,

-PKWiU 62.01.11.0 - Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania,

-PKWiU 63.11.12.0 - Usługi zarządzania stronami internetowymi (hosting ),

-PKWiU 63.11.20.0 - Sprzedaż czasu lub miejsca na cele reklamowe w Internecie,

-PKWiU 63.12.10.0 - Usługi portali internetowych,

-PKWiU 73.11.19.0 - Pozostałe usługi reklamowe.

Do wykonywanej przez Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Przychód Pana w 2021 r. nie przekroczył limitu określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Rejestrując działalność dokonał Pan wyboru formy opodatkowania w CEiDG w obowiązującym terminie.

Nie wykonuje Pan usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60).

Usługi wykonywane przez Wnioskodawcę nie są związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objęte grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.

Od początku działalności gospodarczej wykonywał i do dzisiaj wykonuje Pan tylko usługi polegające na udostępnianiu klientom powierzchni reklamowych na swoich stronach internetowych. Zdaniem Wnioskodawcy są to usługi sklasyfikowane PKWiU 63.11.20.0.(PKD 63.11.Z) - Sprzedaż czasu lub miejsca na cele reklamowe w Internecie.

Na opisane usługi, z nikim nie ma podpisanej żadnej umowy - dostaje zlecenie i je wykonuje, rozlicza się za zrealizowaną kampanię, czyli przykładowo dodaje baner na stronę WWW/pozyskuje ruch i jeśli klient jest zadowolony to za to płaci. Z tytułu świadczonych usług comiesięcznie wystawia Pan na rzecz najemców faktury VAT. W polu „nazwa towaru lub usługi” na fakturach wystawianych na rzecz najemców wskazywane jest „Najem powierzchni reklamowej”.

Współpracuje Pan z agencjami reklamowymi, które mają kampanie z domów mediowych i one podzlecają Panu usługi. Na stronie internetowej może być kilka reklam od różnych reklamodawców. Nie ma Pan kontaktu z reklamodawcą, wykonuje usługi na zlecenie agencji/domu mediowego. Za treść reklamy, za materiały odpowiadają firmy, z którymi Pan współpracuje. Nie wnika Pan w umowę między agencją reklamową a reklamodawcą, nie kontaktuje się z nim i nie jest stroną umowy z reklamodawcą, gdyż ustalenia w zakresie zamieszczenia reklamy, jej treści, czasu wyświetlania oraz rozmiaru, zasad wynagrodzenia i jego wysokości dokonywane są między reklamodawcą oraz agencją reklamową. Sprzedaż miejsca na reklamę następuje wtedy kiedy zgadza się Pan na realizację kampanii - ogólnie nie ma między podmiotami regulaminów, umów - po prostu jest zapytanie i Pan odpowiada, czy zrealizuje kampanię, czy nie. Przyjmując zlecenie dodaje materiały na stronę, pozyskuje ruch.

Po podliczeniu całego miesiąca dostaje rozliczenie i na tej podstawie wystawia faktury dla agencji reklamowej. Strony internetowe, których jest Pan twórcą i właścicielem, nie generowały i nie generują dla Pana innych przychodów, oprócz przychodów uzyskiwanych z udostępniania na niej powierzchni reklamowej. W przyszłości planuje Pan zająć się również programowaniem, tworzeniem stron internetowych, zarządzaniem tworzonymi stronami www.,tworzeniem aplikacji internetowych na zlecenie klienta.

Nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia usług reklamowych: usług badania rynku i opinii publicznej (PKWiU dział 73).

Świadczone usługi nie są związane z projektowaniem oprogramowania.

Będzie prowadził Pan ewidencję zapewniającą ustalenie przychodów dla różnych stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W piśmie z 1 lutego 2023 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazał Pan, że prowadzi działalność w zakresie usług wg PKWiU sklasyfikowanych pod symbolem 63.11.20.0, tj. Usługi sprzedaży czasu lub miejsca na cele reklamowe w Internecie. Świadczy Pan usługi polegające na najmie powierzchni reklamowej w Internecie. Na opisane usługi, z nikim nie ma podpisanej umowy - dostaje zlecenie i je wykonuje, rozlicza się za zrealizowaną kampanię, czyli przykładowo dodaje baner na stronę WWW/pozyskuje ruch i jeśli klient jest zadowolony to za to płaci. Z tytułu świadczonych usług comiesięcznie wystawia Pan na rzecz najemców faktury VAT. W polu „nazwa towaru lub usługi” na fakturach wystawianych na rzecz najemców wskazywane jest „Najem powierzchni reklamowej”. Współpracuje Pan z agencjami reklamowymi, które mają kampanie z domów mediowych i one podzlecają Panu usługi. Na stronie internetowej może być kilka reklam od różnych reklamodawców. Nie ma Pan kontaktu z reklamodawcą, wykonuje usługi na zlecenie agencji/domu mediowego. Za treść reklamy, za materiały odpowiadają firmy z którymi Pan współpracuje. Nie wnika Pan w umowę między agencją reklamową a reklamodawcą, nie kontaktuje się z nim i nie jest stroną umowy z reklamodawcą, gdyż ustalenia w zakresie zamieszczenia reklamy, jej treści, czasu wyświetlania oraz rozmiaru, zasad wynagrodzenia i jego wysokości dokonywane są między reklamodawcą oraz agencją reklamową. Sprzedaż miejsca na reklamę następuje wtedy kiedy Wnioskodawca zgadza się na realizację kampanii - ogólnie nie ma między podmiotami regulaminów, umów - po prostu jest zapytanie i Pan odpowiada, czy zrealizuje kampanię, czy nie. Przyjmując zlecenie dodaje Pan materiały na stronę, pozyskuje ruch. Po podliczeniu całego miesiąca dostaje rozliczenie i na tej podstawie wystawia faktury dla agencji reklamowej. Strony internetowe, których Pan jest twórcą i właścicielem, nie generowały i nie generują dla Niego innych przychodów, oprócz przychodów uzyskiwanych z udostępniania na niej powierzchni reklamowej. Innych usług Pan nie wykonuje.

Zamierza Pan poszerzyć działalność o usługi sklasyfikowane pod symbolami:

-PKWIU 62.01.11.0. Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, szczegółowo w tym zakresie będzie Pan świadczył dla klientów usługi związane z tworzeniem stron internetowych ich pozycjonowaniem oraz projektowanie aplikacji internetowych na zlecenie,

-PKWiU 63.11.12.0. Usługi zarządzania stronami internetowymi (hosting ) - usługi polegające na zarządzaniu stronami internetowymi klientów, usługa główna polegająca na wynajmie mocy obliczeniowej serwerów i wsparciu infrastruktury aplikacji, usługi wsparcia, konfiguracji, monitoringu, rozwoju i administracji bazami danych, usługi hostingu aplikacji w warstwie internetowej.

Pytania (pytanie Nr 2 sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

1.Czy odpłatne udostępnianie powierzchni na cele reklamowe na własnych stronach internetowych, wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jest opodatkowane stawką 8,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, czy też należy zastosować stawkę 15%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. o) ww. ustawy?

2.Czy po poszerzeniu prowadzonej działalności gospodarczej o PKWIU 62.01.11.0. - Usługi związane z tworzeniem stron internetowych oraz ich pozycjonowaniem, projektowanie aplikacji internetowych na zlecenie i PKWiU 63.11.12.0. - Usługi zarządzania stronami internetowymi (hosting ), będzie mógł Pan korzystać z opodatkowania uzyskiwanych przychodów ryczałtem ewidencjonowanym, zgodnie z przepisami ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 1.

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. ustawy, źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 6 tego przepisu:

-pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),

-najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (pkt 6).

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9.

W świetle art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Oświadczenie oraz zawiadomienie, o których mowa w ust. 1 -2b, podatnicy mogą złożyć na podstawie przepisów ustawy o CEiDG - art. 9a ust. 2c ww. ustawy.

Stosownie do art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Na podstawie art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się przepisy art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie natomiast z art. 1 pkt 1 i 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne:

1)prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą;

2)osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o podatku dochodowym”.

W myśl art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osoby fizyczne osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym, opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Na podstawie art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tych tytułów, stosuje się przepisy art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) oraz litera o) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów z przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1), przesyłania strumieni wideo przez Internet (PKWiU 59.11.25.0), przesyłania strumieni audio przez Internet (PKWiU 59.20.36.0), agencji informacyjnych (PKWiU 63.91.1) oraz pozostałych w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 63.99), reklamowych; usług badania rynku i opinii publicznej (PKWiU dział 73).

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Określone we wniosku usługi nie są wyłączone z opodatkowania ryczałtem, o których mowa w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Działalność prowadzona przez Pana spełniała i spełnia ustawowo określone przesłanki warunkujące możliwość wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jako formy opodatkowania.

Pana zdaniem, prowadzona przez Pana działalność usługowa w zakresie opisanym we wniosku zarówno stanie faktycznym, jak i w zdarzeniu przyszłym może korzystać z opodatkowania uzyskiwanych przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Pana zdaniem, udostępnianie powierzchni na cele reklamowe na własnych stronach internetowych, wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jest opodatkowane stawką 8,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ad. 2.

Pana zdaniem, określone w ww. wniosku usługi dotyczące pytania 2 mieszczące się w:

-PKWIU 62.01.11.0. - Usługi związane z tworzeniem stron internetowych oraz ich pozycjonowaniem, projektowanie aplikacji internetowych na zlecenie,

-PKWiU 63.11.12.0. - Usługi zarządzania stronami internetowymi (hosting )

nie są wyłączone z opodatkowania ryczałtem, o których mowa w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Działalność prowadzona przez Pana spełniała i spełnia ustawowo określone przesłanki warunkujące możliwość wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jako formy opodatkowania uzyskiwanych przychodów. Pana zdaniem, prowadzona przez Pana działalność usługowa w zakresie opisanym we wniosku zarówno stanie faktycznym, jak i w zdarzeniu przyszłym może korzystać z opodatkowania uzyskiwanych przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza – pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Jak wskazuje art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Według art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

„Działalność usługowa” to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r., poz. 2453, z 2018 r., poz. 2440, z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r., poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:

wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych – usługi na rzecz produkcji;

wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.) mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

W myśl natomiast art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) (uchylony)

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) (uchylony)

e) (uchylony)

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została określona w art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i zależy od rodzaju faktycznie prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. o) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług reklamowych; usług badania rynku i opinii publicznej (PKWiU dział 73).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 3 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%

3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług lub wytwarzanych wyrobów. Przy czym, jak wyjaśniono wyżej, klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, prowadzi Pan działalność gospodarczą, w ramach której świadczył i świadczy usługi polegające przede wszystkim na najmie powierzchni reklamowej w Internecie (realizuje kampanie reklamowe). Usługi świadczone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) powinny być sklasyfikowane jako PKWU 63.11.20.0 PKWiU - Sprzedaż czasu lub miejsca na cele reklamowe w Internecie. Złożył Pan oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych we właściwym terminie, wynikającym z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dokonany wybór formy opodatkowania dotyczy również lat następnych. Do wykonywanej przez Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przychód Pana w 2021 r. nie przekroczył limitu określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem, spełnia Pan wszystkie ustawowe przesłanki opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Świadczone przez Pana w ramach działalności gospodarczej, opisane we wniosku usługi sprzedaży miejsca reklamowego zostały sklasyfikowane przez Pana wg PKWiU 63.12.20.0 – Sprzedaż miejsca reklamowego na portalach internetowych. Powyższe usługi świadczone przez Pana jako niewymienione w przychodach podlegających opodatkowaniu wyższymi stawkami ryczałtu podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu.

Reasumując – przychody uzyskane przez Pana ze świadczenia usług sprzedaży miejsca reklamowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 63.12.20.0) może Pan opodatkowywać w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosując 8,5% stawkę określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Z opisu sprawy wynika również, że zamierza Pan poszerzyć działalność o usługi sklasyfikowane pod symbolami:

-PKWiU 62.01.11.0. Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, szczegółowo w tym zakresie będzie Pan świadczył dla klientów usługi związane z tworzeniem stron internetowych ich pozycjonowaniem oraz projektowanie aplikacji internetowych na zlecenie,

-PKWiU 63.11.12.0. Usługi zarządzania stronami internetowymi (hosting ) - usługi polegające na zarządzaniu stronami internetowymi klientów, usługa główna polegająca na wynajmie mocy obliczeniowej serwerów i wsparciu infrastruktury aplikacji, usługi wsparcia, konfiguracji, monitoringu, rozwoju i administracji bazami danych, usługi hostingu aplikacji w warstwie internetowej.

Przedmiotem Pana wątpliwości jest również kwestia, czy po poszerzeniu prowadzonej działalności gospodarczej o PKWiU 62.01.11.0. - Usługi związane z tworzeniem stron internetowych oraz ich pozycjonowaniem, projektowanie aplikacji internetowych na zlecenie i PKWiU 63.11.12.0. - Usługi zarządzania stronami internetowymi (hosting ), będzie mógł Pan korzystać z opodatkowania uzyskiwanych przychodów ryczałtem ewidencjonowanym, zgodnie z przepisami ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Należy zauważyć, że do ww. usług nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ponadto, jak wskazał Pan wcześniej spełnia Pan warunki do opodatkowania uzyskiwanych przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zatem nie ma przeszkód aby przychody z usług objętych klasyfikacją PKWiU 62.01.11.0 oraz 63.11.12.0 zostały opodatkowane zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wskazać należy jednak, że dla przychodów ze świadczenia Usług związanych z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania (PKWIU 62.01.11.0. 0) oraz Usług zarządzania stronami internetowymi (hosting ) (PKWiU 63.11.12.0.) ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje następujące stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych:

-15% przychodów ze świadczenia usług przetwarzania danych (PKWiU 63.11.1), przesyłania strumieni wideo przez Internet (PKWiU 59.11.25.0), przesyłania strumieni audio przez Internet (PKWiU 59.20.36.0), agencji informacyjnych (PKWiU 63.91.1) oraz pozostałych w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 63.99) - art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

-12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) - art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ww. ustawy;

-8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 – art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy.

Zatem, po rozszerzeniu prowadzonej działalności gospodarczej o PKWIU 62.01.11.0. - Usługi związane z tworzeniem stron internetowych oraz ich pozycjonowaniem, projektowanie aplikacji internetowych na zlecenie i PKWiU 63.11.12.0. - Usługi zarządzania stronami internetowymi (hosting ), będzie mógł Pan nadal korzystać z opodatkowania uzyskiwanych przychodów ryczałtem ewidencjonowanym, zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W odniesieniu do ww. usług należy zastosować właściwe stawki ryczałtu.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Nie jesteśmy uprawnieni do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanych przez Pana we wniosku grupowań PKWiU oraz przedstawionego opisu sprawy.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe będą zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzamy postępowania dowodowego, lecz opieramy się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionych we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Ponadto, przedmiotowa interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem zapytania. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, bądź we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniami nie podlegały ocenie.

Informuję również, że wydana interpretacja w odniesieniu do pytania Nr 2 dotyczy jedynie możliwości korzystania z opodatkowania uzyskiwanych przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, po rozszerzeniu prowadzonej działalności gospodarczej o PKWiU 62.01.11.0. - Usługi związane z tworzeniem stron internetowych oraz ich pozycjonowaniem, projektowanie aplikacji internetowych na zlecenie oraz PKWiU 63.11.12.0. - Usługi zarządzania stronami internetowymi (hosting ). Nie odnieśliśmy do stawek ryczałtu ewidencjonowanego z tytułu świadczenia ww. usług, gdyż nie było to przedmiotem pytania Nr 2.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00