Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 3 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.972.2022.3.AG

Ustalenie właściwej stawki ryczałtu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest:

-nieprawidłowe – w części dotyczącej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w odniesieniu do usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0;

-prawidłowe – w pozostałej części.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 12 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 8 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 6 lutego 2023 r. (wpływ 8 lutego 2023 r.) oraz z 23 lutego 2023 r. (wpływ 1 marca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca (dalej również jako: „Podatnik”) prowadzi pozarolniczą jednoosobową działalność gospodarczą od (...) października 2022 r. Kody PKD, które dotyczą prowadzonej przez niego działalności, to 62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem, 62.02.Z Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki, 62.03.Z Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi, 62.09.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, 63.11.Z Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność, 63.12.Z Działalność portali internetowych. Podatnik zamierza dodać również kod 62.01.11.0, czyli usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania.

Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca wybrał rozliczanie się według zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wnioskodawca zawarł z firmą (…) umowę o współpracy, zgodnie z którą ma świadczyć usługi zarówno na jej rzecz, jak i na rzecz jej Klientów. W przedmiocie umowy wskazane jest, że zadaniem Wnioskodawcy jest współpraca z innymi inżynierami i osób odpowiedzialnych za rozwój produktu, w celu by wspólnie zaprojektować, rozwinąć i testować projekty informatyczne.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje zadania takie, jak na przykład:

-uczestniczy w projektach rozwoju oprogramowania jako senior engineering resource;

-współuczestniczy w rozwoju zarówno „backend-u”, jak i „frontend-u” w ważnych projektach rozwojowych;

-projektuje, koduje i testuje w języku (...) lub innych technologiach na platformie (…);

-pomaga zespołowi w ulepszaniu kodu;

-wspomaga Klientów swoim doświadczeniem w software security, pełniąc rolę security engineer w zespole programistów (…);

-mentorowanie i kierowanie młodszymi programistami zatrudnionymi w firmie (…) w taki sposób, aby zrozumieli oni system i pracowali nad właściwymi rozwiązaniami;

-uczestniczy w ważnych spotkaniach, sesjach dzielenia się wiedzą, zorganizowanych przez (…) w celu dostosowania się do praktyk rozwojowych Klientów.

Wykonywana przez Wnioskodawcę działalność polega zarówno na projektowaniu, programowaniu, jak i testowaniu oprogramowania. Dużą część jego działalności stanowi również doradzanie i analizowanie w procesach informatycznych (procesach IT).

Świadczone usługi nie dotyczą przychodów ze świadczenia usług określonych w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Efektem doradzania i analizowania procesów informatycznych są rekomendacje działań, plany pracy, zalecenia, propozycje postępowania dla zespołów IT i firm – klientów.

Aby jak najlepiej przybliżyć działalność Podatnika, należy wskazać zadania, jakie wykonuje. Prowadzi on dyskusje biznesowe z klientami na temat tego, jakie profile specjalistów należy zatrudniać celem wsparcia bieżących systemów oraz rozwoju istniejących systemów do nowszych technologii informatycznych. Bierze on również aktywny udział w dyskusjach o kwestiach związanych z wydajnością pracy specjalistów w projektach i ewentualnych decyzjach o zatrudnianiu lub zwalnianiu ich „z” bieżących projektów, jeżeli cele biznesowe mogą ucierpieć. Doradza on też w kwestiach automatyzacji testów, usprawnianiu pracy zespołów programistycznych, rozmowach na tematy ogólnie rozumianych statusów projektowych i omawia z poszczególnymi członkami zespołów projektowych ich bieżącej lub zaplanowanej pracy celem doradzenia kroków, które należy wykonać celem optymalizacji pracy, aby osiągnąć założone cele informatyczne. Ponadto projektuje, koduje i testuje, a także pomaga zespołowi w ulepszaniu kodów.

W piśmie z 2 lutego 2023 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:

Jak są sklasyfikowane – na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – faktycznie wykonywane przez Pana usługi (proszę podać podstawowy symbol grupowania, który jest siedmiocyfrowy, zapisywany w blokach po dwa znaki oddzielone kropką – dla każdego rodzaju usług mających być przedmiotem interpretacji indywidualnej?

Wykonywane przez Pana usługi są sklasyfikowane pod następującymi symbolami PKWiU: 62.01.11.0 Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, 62.02.20.0 Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego, 62.03.12.0 Usługi związane z zarządzaniem systemami informatycznymi, 62.09.20.0 Pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane, 63.11.12.0 Usługi zarządzania stronami internetowymi (hosting) oraz 63.12.10.0 Usługi portali internetowych, 62.03.11.0 Usługi związane z zarządzaniem siecią, jak również 62.02.30.0 Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego.

Jakie konkretnie czynności/zadania Pan wykonuje w ramach świadczonych usług; prosimy szczegółowo opisać charakter tych czynności/zadań, na czym one polegają, czego dotyczą, jaki jest ich zakres oraz co jest ich efektem – powyższego wskazania należy dokonać w odniesieniu do każdego rodzaju usług (symboli PKWiU) mających być przedmiotem interpretacji?

Prowadzi Pan dyskusje biznesowe z klientami na temat tego, jakie profile specjalistów należy zatrudniać celem wsparcia bieżących systemów oraz rozwoju istniejących systemów do nowszych technologii informatycznych. Bierze on również aktywny udział w dyskusjach o kwestiach związanych z wydajnością pracy specjalistów w projektach i ewentualnych decyzjach o zatrudnianiu lub zwalnianiu ich „z” bieżących projektów, jeżeli cele biznesowe mogą ucierpieć. Doradza on też w kwestiach automatyzacji testów, usprawnianiu pracy zespołów programistycznych, rozmowach na tematy ogólnie rozumianych statusów projektowych i omawia z poszczególnymi członkami zespołów projektowych ich bieżącej lub zaplanowanej pracy celem doradzenia kroków, które należy wykonać celem optymalizacji pracy, aby osiągnąć założone cele informatyczne.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan zadania takie, jak na przykład:

-uczestniczy w projektach rozwoju oprogramowania jako senior engineering resource;

-współuczestniczy w rozwoju zarówno „backend-u”, jak i „frontend-u” w ważnych projektach rozwojowych;

-projektuje, koduje i testuje w języku (...) lub innych technologiach na platformie (…);

-pomaga zespołowi w ulepszaniu kodu;

-wspomaga Klientów swoim doświadczeniem w software security, pełniąc rolę security engineer w zespole programistów (…);

-mentorowanie i kierowanie młodszymi programistami zatrudnionymi w firmie (…) w taki sposób, aby zrozumieli oni system i pracowali nad właściwymi rozwiązaniami;

-uczestniczy w ważnych spotkaniach, sesjach dzielenia się wiedzą, zorganizowanych przez (…) w celu dostosowania się do praktyk rozwojowych Klientów.

Ponadto projektuje, koduje i testuje, a także pomaga zespołowi w ulepszaniu kodów. Co więcej, projektuje on architekturę oprogramowania według wymagań klienta. Rezultatem tej usługi jest dokument tekstowy z diagramami lub konsultacja telefoniczna na temat architektury przyszłej aplikacji.

Ręcznie testuje oprogramowanie lub pisze testy automatyczne. Testuje również oprogramowanie pod kątem luk w zabezpieczeniach.

Czy świadczone przez Pana usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są:

·związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0),

·związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1):

-jeśli tak – na czym polega ten związek (proszę szczegółowo go opisać),

-jeśli nie – proszę wskazać, na jakiej podstawie ten związek nie występuje,

·objęte grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2),

·związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02),

·z zakresu instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0),

·związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1);

powyższego wskazania należy dokonać w odniesieniu do każdego rodzaju usług (symboli PKWiU) mających być przedmiotem interpretacji?

Świadczone przez Pana usługi są związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego oraz z oprogramowaniem. Usługi związane z oprogramowaniem polegają na projektowaniu, programowaniu i rozwoju oprogramowania, a konkretne czynności zostały opisane w punkcie powyższym. Świadczone przez Pana usługi nie są objęte grupowaniem „Oryginały programowania komputerowego”. Są natomiast związane z doradztwem w zakresie oprogramowania i z kodem PKWiU ex 62.09.20.0, jak również z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi.

Czy prowadzi Pan ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez Pana działalności?

Prowadzi Pan ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej działalności.

Czy w odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności nie występowały/nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

W odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W piśmie z 23 lutego 2023 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:

Czy oprócz usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 świadczy Pan również usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.1?

Świadczy Pan również usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.1.

Jakie konkretnie czynności/zadania Pan wykonuje w ramach świadczonych usług; prosimy szczegółowo opisać charakter tych czynności/zadań, na czym one polegają, czego dotyczą, jaki jest ich zakres oraz co jest ich efektem – powyższego wskazania należy dokonać odrębnie w odniesieniu do każdego rodzaju usług (symboli PKWiU) mających być przedmiotem interpretacji, wskazanych w przeformułowanym pytaniu, tj. oznaczonych wg PKWiU symbolami: 62.02.20.0, 62.03.12.0, 62.09.20.0, 62.03.11.0, 62.01.1, 62.01.11.0, 63.11.12.0, 63.12.10.0, 62.02.30.0?

62.02.20.0 – doradza Pan m.in. w kwestiach automatyzacji testów i doradza kroki, które należy wykonać celem optymalizacji pracy, aby osiągnąć założone cele informatyczne.

62.03.12.0 – konfiguruje Pan sieć w taki sposób, że stanowi ona wspólne środowisko lokalne, w którym mogą sprawnie funkcjonować wszystkie urządzenia i narzędzia (dyski sieciowe, komputery, konta użytkownika, narzędzia biurowe).

62.09.20.0 – odzyskuje Pan dane z uszkodzonych komputerów, instaluje oprogramowanie.

62.03.11.0 – dostosowuje i zarządza Pan urządzeniami sieciowymi, a także je monitoruje.

62.01.11.0 – analizuje, projektuje i rozwija Pan interfejs użytkownika, procesy umożliwiające dostęp do danych oraz procesy przetwarzania danych oraz wykonuje czynności wskazane w punkcie 4 niniejszej odpowiedzi.

62.02.30.0 – udziela Pan pomocy Klientom w usuwaniu usterek w oprogramowaniu, zastępuje oprogramowanie nowszymi jego wersjami, udziela pomocy technicznej w przenoszeniu systemu komputerowego Klienta na nowe miejsce.

63.11.12.0 – świadczy Pan usługi przesyłania strumieniowego oraz oferuje hosting do wykonywania aplikacji.

63.12.10.0 – wymieniony wyżej hosting do wykonywania aplikacji oferuje Pan na portalu internetowym, więc jednocześnie świadczy usługi portali internetowych.

Czy świadczone przez Pana usługi, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.1, są związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1):

·jeśli tak – na czym polega ten związek (proszę szczegółowo go opisać),

·jeśli nie – proszę wskazać, na jakiej podstawie ten związek nie występuje?

Świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.1 są związane z oprogramowaniem. Projektuje, koduje i testuje Pan w języku (...) lub innych technologiach na platformie (…).

Czy świadczone przez Pana usługi, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.11.0, są związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1):

·jeśli tak – na czym polega ten związek (proszę szczegółowo go opisać),

·jeśli nie – proszę wskazać, na jakiej podstawie ten związek nie występuje?

Usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 Pana zdaniem nie są związane z oprogramowaniem, gdyż wykonując je, nie koduje ani nie programuje Pan. W ramach tych usług projektuje Pan architekturę programów wytwarzanych przez zespoły programistów, nadzoruje i zapewnia wsparcie merytoryczne dla implementacji prowadzonych projektów związanych z rozwojem technologii informatycznej dla sieci i systemów komputerowych w trakcie całego czasu trwania projektu IT, diagnozuje problemy związane z infrastrukturą informatyczną oraz wspiera merytorycznie i technicznie przy ich rozwiązywaniu.

Czy świadczone przez Pana usługi, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.02.20.0, są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02)?

Usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.02.20.0, które wykonuje Pan, są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania.

Czy świadczone przez Pana usługi, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.03.12.0, są związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1)?

Usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.03.12.0 są związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi.

Czy świadczone przez Pana usługi, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.09.20.0, są usługami z zakresu instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0)?

Świadczone przez Pana usługi, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.09.20.0, są usługami z zakresu instalowania oprogramowania.

Czy świadczone przez Pana usługi, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.03.11.0, są związane z zarzadzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1)?

Świadczone przez Pana usługi, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.03.11.0, są związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi.

Czy świadczone przez Pana usługi, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 63.11.12.0, są usługami przetwarzania danych?

Świadczone przez Pana usługi, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 63.11.12.0, nie są usługami przetwarzania danych.

Czy świadczone przez Pana usługi, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.02.30.0, są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02)?

Świadczone przez Pana usługi, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.02.30.0, nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania.

Pytanie

Czy świadczone przez Podatnika usługi sklasyfikowane na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) pod symbolami 62.02.20.0, 62.03.12.0, 62.09.20.0, 62.03.11.0, 62.01.1 kwalifikują się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o ryczałcie, a jednocześnie czy świadczone przez niego usługi sklasyfikowane pod symbolami PKWiU 62.01.11.0, 63.11.12.0, 63.12.10.0 oraz 62.02.30.0 podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5%?

Pytanie zostało ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku.

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.) ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

W brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. przepis art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne normuje, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

·12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) – art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b;

·8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a).

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Ponadto zauważyć należy, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji jej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Pytanie dotyczy świadczonych przez podatnika usług, sklasyfikowanych pod kodami 62.02.20.0, 62.03.12.0, 62.09.20.0, 62.03.11.0, 62.01.1. oraz 62.01.11.0, 63.11.12.0, 63.12.10.0, 62.02.30.0. W tym miejscu pokreślić należy, że wyjaśnienia do PKWiU 2015, wydane przez Główny Urząd Statystyczny, dla „usług związanych z oprogramowaniem” zawierają następującą charakterystykę: „podklasa 62.01 – usługi związane z oprogramowaniem” obejmuje: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.

Jak zatem wynika ze stanu faktycznego, Wnioskodawca świadczy usługi związane z oprogramowaniem.

Projektuje, koduje i testuje w języku (...) lub innych technologiach na platformie (…) oraz pomaga zespołowi w ulepszaniu kodu.

Usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02) świadczy on poprzez wspomaganie Klientów swoim doświadczeniem w software security, pełniąc rolę security engineer w zespole programistów (…), jak również mentoruje i kieruje młodszymi programistami zatrudnionymi w firmie (…) w taki sposób, aby zrozumieli oni system i pracowali nad właściwymi rozwiązaniami. Ponadto uczestniczy w ważnych spotkaniach, sesjach dzielenia się wiedzą, zorganizowanych przez (…) w celu dostosowania się do praktyk rozwojowych Klientów.

Usługi związane z zarządzaniem systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.12.0) według art. 12 ust. 1 pkt 2b również kwalifikuje się pod stawkę 12%, podobnie jak pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKWiU 62.09.20.0) i usługi związane z zarządzeniem siecią (PKWiU 62.03.11.0).

Mając na względzie opisane wyżej usługi, zdaniem Wnioskodawcy, są one objęte dyspozycją art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b omawianej ustawy, a zatem przychód uzyskany z tytułu świadczonych usług powinien zostać opodatkowany stawką ryczałtu w wysokości 12%.

Co zaś się tyczy stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zpdf, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% dla przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zpdf świadczenie usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) podlega opodatkowaniu w stawce 12%.

Należy przy tym wyjaśnić, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zpdf. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Grupowanie PKWiU ex 62.01.1, o którym mowa powyżej, obejmuje swoim zakresem usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.11.0, jednakże ustawa o zpdf ogranicza stosowanie stawki 12% poprzez oznaczenie „ex” wyłącznie do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem, zatem przychody uzyskiwane ze świadczenia tych usług, zdaniem Wnioskodawcy, powinny być opodatkowane stawką 8,5%.

Choć Wnioskodawca świadczy usługi związane z oprogramowaniem, świadczy też usługi, które nie są z nim związane, bowiem przy ich wykonywaniu nie koduje, a wykonuje jedynie czynności określone, a tym samym uważa, że do wyliczania kwoty należnego podatku dochodowego z tytułu przychodu od usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 prawidłowe jest zastosowanie stawki 8,5%. Usługi, o których mowa, to uczestniczenie w projektach rozwoju oprogramowania jako senior engineering resource oraz współuczestnictwo w rozwoju zarówno „backend-u”, jak i „frontend-u” w ważnych projektach rozwojowych. Ponadto jako security engineer testuje on systemy bezpieczeństwa oraz analizuje ryzyko.

Co się zaś tyczy symbolu PKWiU 62.02.30.0, 63.11.12 oraz 63.12.10.0, zdaniem Podatnika również da się do sklasyfikowanych pod tymi symbolami usług zastosować stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych 8,5% – wynika to z tego, że usługi te nie są wymienione w zamkniętym katalogu, który definiuje zastosowanie stawki 12% podatku (art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b).

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, ma on prawo do opodatkowania uzyskiwanych przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% uzyskiwanych przychodów z tytułu działalności w zakresie projektowania, programowania i rozwoju oprogramowania, usług zarządzania stronami internetowymi, usług portali internetowych oraz usług pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego.

Zdaniem Wnioskodawcy w odniesieniu do świadczonych przez niego usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.02.20.0 należy zastosować stawkę 12% ryczałtu, z racji, że usługi te są pośrednio związane z doradztwem w zakresie oprogramowania, a więc zawierają się w wyliczeniu wskazanym w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o ryczałcie. Również usługi skalsyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.1 powinny, zdaniem Wnioskodawcy, korzystać z 12% stawki ryczałtu, wskazuje na to określenie „związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1)” – użyte w ww. art. 12 ust. 2b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Pana własne stanowisko wynika z uzupełnień wniosku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest:

-nieprawidłowe – w części dotyczącej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w odniesieniu do usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0;

-prawidłowe – w pozostałej części.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1), przesyłania strumieni wideo przez Internet (PKWiU 59.11.25.0), przesyłania strumieni audio przez Internet (PKWiU 59.20.36.0), agencji informacyjnych (PKWiU 63.91.1) oraz pozostałych w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 63.99).

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Ponadto zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1)ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2)ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Zwracam również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą od (...) października 2022 r., z której przychód opodatkowuje Pan ryczałtem od przychodów ewiedncjonowanych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan usługi sklasyfikowane pod symbolami PKWiU:

-62.01.1;

-62.01.11.0 – usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania;

-62.02.20.0 – usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego;

-62.03.12.0 – usługi związane z zarządzaniem systemami informatycznymi;

-62.09.20.0 – pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowane;

-62.03.11.0 – usługi związane z zarządzaniem siecią;

-63.11.12.0 – usługi zarządzania stronami internetowymi (hosting);

-62.02.30.0 – usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego;

-63.12.10.0 – usługi portali internetowych.

Wyjaśnił Pan, jakie czynności Pan wykonuje w ramach poszczególnych usług.

Ponadto wskazał Pan, że usługi sklasyfikowane pod symbolami:

-62.01.1 – są związane z oprogramowaniem;

-62.01.11.0 – nie są związane z oprogramowaniem;

-62.02.20.0 – są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania;

-62.03.12.0 – są związane z zarzadzaniem siecią i systemami informatycznymi;

-62.09.20.0 – są usługami z zakresu instalowania oprogramowania;

-62.03.11.0 – są związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi;

-63.11.12.0 – nie są usługami przetwarzania danych;

-62.02.30.0 – nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania.

W odniesieniu do usług sklasyfikowanych pod symbolami PKWiU 62.01.1 wyjaśnił Pan, że usługi te są związane z oprogramowaniem, ponieważ projektuje, koduje i testuje Pan w języku (...) lub innych technologiach na platformie (…).

Natomiast w odniesieniu do usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 wskazał Pan, że w ramach tych usług analizuje, projektuje i rozwija Pan interfejs użytkownika, procesy umożliwiające dostęp do danych oraz procesy przetwarzania danych. Co prawda wykonując te usługi, nie koduje ani nie programuje Pan, jednak projektuje Pan architekturę programów wytwarzanych przez zespoły programistów, nadzoruje i zapewnia wsparcie merytoryczne dla implementacji prowadzonych projektów związanych z rozwojem technologii informatycznej dla sieci i systemów komputerowych w trakcie całego czasu trwania projektu IT, diagnozuje problemy związane z infrastrukturą informatyczną oraz wspiera merytorycznie i technicznie przy ich rozwiązywaniu.

W kwestii dotyczącej świadczonych przez Pana usług sklasyfikowanych pod symblami PKWiU 62.01.1 oraz 62.01.11.0 wskazuję, co następuje.

Zwracam uwagę, że z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Przepis ten nie odwołuje się do bezpośredniego ani do pośredniego związku z oprogramowaniem. W tej regulacji nie ma też mowy o usługach związanych z programowaniem, a związanych z oprogramowaniem.

Zgodnie z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania.

Zauważam, że grupowanie PKWiU 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania zawiera szeroki wachlarz usług, które są związane z oprogramowaniem, począwszy od projektowania tego oprogramowania przez jego programowanie aż po jego rozwój. W grupowaniu tym mieszczą się różne czynności związane z oprogramowaniem – nie tylko sam zapis kodu komputerowego (zapis kodu oprogramowania). Zatem mieszczące się w tym grupowaniu usługi są związane z oprogramowaniem, dotyczą oprogramowania (jak też wskazuje sama nazwa grupowania).

Przedstawione okoliczności sprawy wskazują zatem, że zarówno opisane we wniosku czynności sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.1, jak i PKWiU 62.01.11.0 są związane z oprogramowaniem.

W związku z tym uzyskiwane przez Pana przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem62.01.11.0 oraz 62.01.1 powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W odniesieniu do świadczonych przez Pana usług oznaczonych symbolem PKWiU 62.02.20.0 – usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego zwracam uwagę, że z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02).

Przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane we wniosku czynności sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.02.20.0 są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania. Za uznaniem tych usług za związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania wskazuje opis świadczonych przez Pana usług, jak również Pana stwierdzenie zawarte w uzupełnieniu sprawy, że są to usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania.

Dlatego też uzyskiwane przez Pana przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU 62.02.20.0 opodatkowane są 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

We wniosku wskazał Pan, że świadczy także usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.03.12.0 – usługi związane z zarządzaniem systemami informatycznymi. Wyjaśnił Pan, jakie czynności w ramach tych usług wykonuje. Jednocześnie wskazał Pan, że usługi te są związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że skoro świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane według PKWiU pod symbolem 62.03.12.0 są związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi, to przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej tych usług podlegają opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W odniesieniu natomiast do świadczonych przez Pana usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.09.20.0 – pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, gdzie indziej niesklasyfikowanych, wyjaśnił Pan, jakie czynności w ramach tych usług wykonuje. Wskazał Pan, że usługi te są usługami z zakresu instalowania oprogramowania.

Zatem stwierdzam, że skoro świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane według PKWiU pod symbolem 62.09.20.0 są usługami z zakresu instalowania oprogramowania, to przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej tych usług podlegają opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W ramach działalności świadczy Pan również usługi sklasyfikowane wg PKWiU pod symbolem 62.03.11.0 – usługi związane z zarzadzaniem siecią. Wskazał Pan, że w ramach tych usług dostosowuje i zarządza urządzeniami sieciowymi, a także je monitoruje. Podał Pan również, że usługi te są związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi.

Dlatego stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.03.11.0 podlegają opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W odniesieniu natomiast do świadczonych przez Pana usługsklasyfikowanych wg PKWiU pod symbolem 63.11.12.0 – usługi zarządzania stronami internetowymi (hosting) wskazał Pan, że świadczy usługi przesyłania strumieniowego oraz oferuje hosting do wykonywania aplikacji. Ponadto podał Pan, że usługi te nie są usługami przetwarzania danych.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych wg PKWiU pod symbolem 63.11.12.0, które nie są związane przetwarzaniem danych, są opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wskazał Pan również, że świadczy Pan także usługi sklasyfikowane wg PKWiU pod symbolem 62.02.30.0 – usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego. Udziela Pan pomocy Klientom w usuwaniu usterek w oprogramowaniu, zastępuje oprogramowanie nowszymi jego wersjami, udziela pomocy technicznej w przenoszeniu systemu komputerowego Klienta na nowe miejsce. Wskazał Pan, że usługi te nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.02.30.0, które to usługi nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania, są opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W odniesieniu natomiast do świadczonych przez Pana usług sklasyfikowanych wg PKWiU pod symbolem 63.12.10.0 – usługi portali internetowych, wskazał Pan, że hosting do wykonywania aplikacji oferuje Pan na portalu internetowym, więc jednocześnie świadczy Pan usługi portali internetowych.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 63.12.10.0 są opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując – świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolami: 62.01.1, 62.01.11.0, 62.02.20.0, 62.03.12.0, 62.09.20.0, 62.03.11.0 kwalifikują się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 12%, na podstawieart. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Natomiast świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolami: 63.11.12.0, 62.02.30.0 oraz 63.12.10.0 kwalifikują się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego symbolu PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania wyrobu lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00