Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 3 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1075.2022.2.MAP

Koszty uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 20 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kosztów uzyskania przychodów. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 lutego 2023 r. (wpływ 24 lutego 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jako osoba fizyczna do dnia 30 listopada 2022 r. prowadził Pan działalność gospodarczą pod firmą … w … . Na podstawie umowy sprzedaży z 20 lipca 1992 r., Nr Rep. A Nr … oraz decyzji Burmistrza Miasta i Gminy … z 16 lutego 1998 r., Nr .. jest Pan właścicielem zabudowanej nieruchomości położonej przy ul. … w…, stanowiącej działkę ewid. Nr…, o powierzchni 0,0243 ha, dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr … . Nieruchomość, o której mowa powyżej, była od daty jej nabycia użytkowana w ramach wykonywanej działalności gospodarczej, w tym na potrzeby czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Dokonywał Pan również odpisów amortyzacyjnych. Zabudowa nieruchomość, o której mowa powyżej, znajduje się cały czas w Pana posiadaniu. Jednak wobec najpierw zawieszenia, a następnie zakończenia przez Pana 30 listopada 2022 r. prowadzenia działalności gospodarczej, nie służy już do osiągania przez Pana przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Na terenie nieruchomości były dokonywane ulepszenia, których wartość stanowiła więcej niż 30% wartości początkowej, jednak miało to miejsce na więcej niż 5 lat przed datą wystąpienia z wnioskiem.

W opisanym powyżej zdarzeniu przyszłym planuje Pan w najbliższej przyszłości sprzedać nieruchomość (w formie odpłatnego zbycia) . Nie przewiduje Pan innej formy rozporządzenia przysługującym Panu prawem.

W uzupełnieniu wniosku doprecyzował Pan, że prowadził szeroko zakrojoną działalność gospodarczą, ogniskującą się wokół dwóch głównych przedmiotów działalności, to jest:

-sprzedaży detalicznej zegarków i biżuterii w wyspecjalizowanych sklepach (PKD 47.77.Z) i ta działalność była prowadzona na terenie nieruchomości w … oraz

-obiektów noclegowych turystycznych i miejscach krótkotrwałego zakwaterowania (PKD 55.20.Z) i ta działalność była prowadzona na terenie nieruchomości przy ul. … w… .

W żadnym jednak zakresie działalność gospodarcza prowadzona przez Pana nie dotyczyła, ani nie obejmowała obrotu nieruchomościami. Przychody z prowadzonej działalności gospodarczej prowadzonej na terenie nieruchomości objętej wnioskiem na moment jej zakończenia były opodatkowane podatkiem liniowym. Dla celów rachunkowości podatkowej przez Pana była prowadzona wyłącznie podatkowa księga przychodów i rozchodów.

Na opisanej we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nieruchomości położonej przy ul. … w … posadowiony jest budynek handlowo - usługowy. Budynek posadowiony na przedmiotowej nieruchomości, zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. nr 112 poz. 1316 ze zm.) został sklasyfikowany jako obiekt klasy 1230, to jest budynek handlowo - usługowy. Powyższy budynek handlowo - usługowy został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych 31 grudnia 2009 r. Budynek ten uległ modernizacji, która miała miejsce 31 maja 2015 r. Budynek ten nie został wycofany z ewidencji do chwili zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej przez Pana. Grunt opisany we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nieruchomości położonej przy ul. … w … nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Nabycie przywołanej nieruchomości miało miejsce w dniu 20 lipca 1992 r., to jest przeszło 30 lat przed datą złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Celem nabycia nieruchomości było podjęcie prowadzenia na niej działalności gospodarczej. Wedle okoliczności jakie Pan pamięta po upływie ponad 30 lat umowa zakupu wskazanej nieruchomości zawarta 20 lipca 1992 r., została zawarta przez Pana jako osobę fizyczną, bez wskazania, że następuje to w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (nie dysponuje Pan tytułem nabycia). Przychód ze sprzedaży przywołanej powyżej zabudowanej nieruchomości planuje Pan zakwalifikować jako przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, bądź jako przychód, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy.

Pytanie

Czy w przypadku sprzedaży prawa własności zabudowanej nieruchomości na rzecz osoby trzeciej, osoba fizyczna - dotychczasowy właściciel, nieprowadzący już działalności gospodarczej, wykazuje przychód dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych i pomniejsza go o wydatki na nabycie tego prawa poniesione przez siebie zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami i pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie, w razie zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej nie dochodzi do żadnej zmiany w zakresie sposobu opodatkowania odpłatnego zbycia zabudowanej nieruchomości, która uprzednio była wykorzystywana do prowadzenia przez osobę fizyczną działalności gospodarczej.

Tym samym, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, przyjąć należy zasadę kontynuacji sposobu i zasad opodatkowania, aż do upływu okresu wskazanego w art. 14 ust. 3 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym podatnik po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej, w ramach której wykorzystywał nieruchomość utrzymuje wszelkie uprawnienia, jak i zobowiązania, jakie ciążyły, bądź przysługiwały podatnikowi, gdy tę działalność gospodarczą jeszcze wykonywał.

Zatem Pana zdaniem, w przypadku wystąpienia w przyszłości opisanego zdarzenia przyszłego (odpłatne zbycie zabudowanej nieruchomości na rzecz osoby trzeciej), wykaże Pan przychód dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych obliczony od całości ceny uzyskanej z tego tytułu i pomniejszy go o wydatki na nabycie tego prawa poniesione przez siebie i zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami i pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, to jest postąpi zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 w zw. z art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W Pana ocenie, sam fakt zakończenia wykonywania działalności gospodarczej nie powinien skutkować jakąkolwiek zmianą sytuacji prawnej podatnika, to jest osoby fizycznej będącej podatnikiem podatku dochodowego, a zatem skutki dokonanego rozporządzenia składnikiem majątku trwałego będącego prawem własności zabudowanej nieruchomości podlegającej uprzednio odpisom amortyzacyjnym, powinny być takie same, jakby owego rozporządzenia dokonywał Pan jeszcze przed zakończeniem wykonywania działalności gospodarczej

Przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi bowiem, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą będących środkami trwałymi (...) ujętymi w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zatem przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ustawy) są przychodami z działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art 23.

W myśl art. 22 ust. 8 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniom art 23.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związano z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddano przez niego do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1.

Z kolei, zgodnie z art. 22c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

W myśl art. 22f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidacje majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1 -3 oraz w art. 22b.

Zasady ustalania wartości początkowej reguluje art. 22g ww. ustawy.

Stosownie do treści art. 24 ust. 2 pkt 1 zd. 2 ww. ustawy, dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości.

Zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Mając na uwadze przedstawiony powyżej opis zdarzenia przyszłego oraz przytoczone regulacje prawne uważa Pan, że Pana dochodem z pozarolniczej działalności gospodarczej (choć po zakończeniu jej wykonywania) z odpłatnego zbycia zabudowanej nieruchomości będzie różnica pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia, a wartością początkową, określoną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w Pana działalności gospodarczej, powiększona o wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

O kosztach odpłatnego zbycia nieruchomości i momencie ich rozliczania stanowi art. 23 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, w myśl którego, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

a)nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,

b)nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych I prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub Jogo zorganizowanych części,

c)ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

 - wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami. pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

Tym samym, uważa Pan, że w takiej sytuacji, przychód z tytułu sprzedaży przez siebie rzeczonego prawa własności zabudowanej nieruchomości winien Pan wykazać na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych i pomniejszyć go o wydatki poniesione przez siebie zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami i pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny na podstawie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretację oparto na przepisach ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.)

Końcowo zaznaczyć należy, że wydając interpretację w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa jesteśmy związani wyłącznie opisem zdarzenia przyszłego przedstawionym przez Pana oraz Pana stanowiskiem, tym samym dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe jest zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku ww. postępowań okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różnić się będzie od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, który stanowi:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00