Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.5.2023.2.JMS

1. Czy opracowywane, projektowane, tworzone zbiorniki oraz maszyny, które stanowią nowe, istotnie zmienione produkty opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przeszłym stanowiły/stanowią/będą stanowić działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT w sytuacji, gdy wykonywany produkt dopasowywany jest do indywidualnych potrzeb klienta i wymaga od Wnioskodawcy opracowania nowej koncepcji, zastosowania nowych, istotnie zmienionych rozwiązań w skali jego działalności i stanowi dla Wnioskodawcy w skali jego działalności nowy, istotnie zmieniony produkt? 2. Czy koszty osobowe Pracowników umysłowych realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne czynności badawczo-rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT? 3. Czy koszty materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji nowych produktów, istotnie zmienionych produktów mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, jeżeli produkty te zostają następnie sprzedane?

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w częściprawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 marca 2023 r.

(data wpływu 6 marca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

I. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą X S.A. (dalej również:

„Wnioskodawca” lub „Spółka”). Wnioskodawca jest średnią spółką w 100% z polskim kapitałem zatrudniającą obecnie z tytułu umowy o pracę (…) pracowników. Spółka samodzielnie prowadzi księgi rachunkowe. X S.A. powstała w (…) r. w (…) na bazie wcześniejszego (…). Spółka specjalizuje się w wytwarzaniu maszyn (…) i zbiorników (…) oraz innych zbiorników zgodnie zapotrzebowaniem klienta. Asortyment produkcji jest ciągle poszerzany i dostosowywany do wymagań rynku (...).

Wysoka jakość i nowoczesność produkowanych wyrobów potwierdzona jest opiniami użytkowników, długoletnim okresem gwarancji, (…), które posiadają produkowane przez Wnioskodawcę maszyny (...).

Wnioskodawca poza (...) produkuje również różnego rodzaju (...), i wiele innych. Nowoczesne wyposażenie (...) uprawnia stację do świadczenia usług w zakresie badań technicznych pojazdów. X S.A. jest producentem (…) oraz innych, które wykonywane są na indywidualne zamówienie klienta. Zbiorniki przeznaczone są do magazynowania materiałów (…). Wdrożenie tej (...) pozwoliło na produkcję zbiorników wg oczekiwań każdego klienta na rynek (...). W zakresie produkcji (…). Spółka posiada wszelką dokumentację techniczną, stale współpracuje z Urzędem Dozoru Technicznego.

Spółka oferuje następujące zbiorniki:

-Zbiorniki (…),

-podziemne (…),

-zbiorniki (…),

-zbiorniki (…),

-zbiorniki (…).

Spółka ofertuje zbiorniki (...) w bardzo szerokim zakresie pojemności (…). Zbiorniki mogą być wykonane jako (…), (…), lub oraz inne. Konstrukcja zbiorników uwzględnia przepisy prawne o ochronie środowiska naturalnego. Zbiorniki (…) umożliwiają ciągły monitoring (...), zabezpieczając jednocześnie przed groźnymi w skutkach wyciekami (...) dla środowiska naturalnego. Spółka posiada uprawnienia (…) do wytwarzania stałych zbiorników (…). Zbiorniki wytwarzane są na podstawie dokumentacji uzgodnionej z (…). Konstrukcja zbiorników jest zgodna z normą (…).

W procesie produkcyjnym wykorzystywane są nowoczesne technologie (zupełnie nowe nastawione na zdobycie nowej wiedzy i umiejętności) i sprawdzone technologie (wykorzystujące dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności), które gwarantują wysoką jakość i spełnienie aktualnych wymagań stawianych zbiornikom (…) oraz innym zgodnie z wymaganiami. Prace spawalnicze prowadzą wysoko wykwalifikowani spawacze, posiadający uprawnienia (…). Do spawania (…), co gwarantuje ich wysoką jakość i szczelność.

W trakcie wytwarzania, dla każdego zbiornika inspektor (…) przeprowadza badanie budowy oraz próbę szczelności przy ciśnieniach: (…).

Po wykonaniu przygotowywana jest powierzchnia zbiorników przez (…). W zbiornikach (…) na oczyszczoną w ten sposób powierzchnię nakładana jest izolacja zewnętrzna, wykonana jako powłoka (...). Zastosowanie powłok (...), charakteryzujących się bardzo wysoką trwałością, zapewnia bardzo skuteczną ochronę zbiornika przed wpływem różnorodnych czynników korozyjnych znajdujących się w gruncie.

Celem zapewnienia wysokiej jakości oferowanych produktów, w trakcie ich wytwarzania sprawowany jest ciągły nadzór na każdym etapie produkcji. Kontrolą jakości zajmują się osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.

W szczególności prowadzone są następujące badania:

- badanie (…),

- badania (…),

- próby (...)i,

- badanie (...).

Po uzgodnieniu istnieje możliwość wykonania różnorodnych powłok malarskich zabezpieczających wewnętrzną powierzchnię zbiornika:

- zbiorniki (…),

- zbiorniki (…),

- zbiorniki (…).

Do każdego zbiornika dołączona jest, w dwóch egzemplarzach, pełna dokumentacja w skład której wchodzi:

- paszport (…);

- informację (…);

- poświadczenie wytwórcy;

- wykaz osprzętu;

- miejsce na informacje dotyczące wyposażenia dodatkowego;

- rysunek zestawieniowy;

- dokumentacja (…) ;

- ogólna Instrukcja;

- poświadczenie (…)

- karta Gwarancyjna;

- protokół wykonania i badania j (…);

- decyzja o zatwierdzeniu typu (…);

- atesty i certyfikaty dotyczące osprzętu.

Spółka oferuje następujące zbiorniki dostosowywane do indywidualnych potrzeb klienta:

1.Zbiorniki (…)–(…)- opracowywany, projektowany, tworzony zbiornik wymiarami gabarytowymi dostosowywany jest do warunków zakładu

produkcyjnego klienta. Opracowywany, projektowany, tworzony zbiornik posiada elementy zmienne wynikające z osprzętu technologicznego.

Różnice te wynikają przede wszystkim z:

-wyposażenia króćców zbiornika ich usytuowania, rozmiaru grubości i wysokości, rodzaju zakończenia króćców (…);

-elementów zmiennych rodzaju montażu zbiornika w zależności od warunków terenowych klienta(…).

2.Zbiorniki (…)–(…)- opracowywany, projektowany, tworzony (...).

Różnice te wynikają przede wszystkim z:

-ilości zastosowanych (…);

-sposobu montażu (...);

-wymogu indywidualnego (...);

-tworzonego rodzaju, wielkości i kształtu (…);

-dopasowania (...);

-dodatkowego zabezpieczenia wewnątrz zbiornika w postaci (…);

-zastosowywanego osprzętu (...);

-usytuowania (…).

3.Zbiorniki (…)–(…)- opracowywany, projektowany, tworzony zbiornik wymiarami gabarytowymi dostosowywany jest zawsze do indywidualnych potrzeb klienta. Dodatkowymi zmiennymi opracowywanego, projektowanego, tworzonego zbiornika są elementy wynikające z osprzętu technologicznego.

Różnice te wynikają przede wszystkim z:

-ilości zastosowanych (…);

-rozstawieniem (...);

-rozmiaru (...);

-rodzaju i wielkości (...),

-dodatkowego zabezpieczenia (…);

-zastosowanego (...);

-rozmiaru (…).

4.Zbiorniki (…), opracowywany, projektowany, tworzony zbiornik wymiarami gabarytowymi dostosowywany jest zawsze do indywidualnych potrzeb klienta. Opracowywany, projektowany, tworzony zbiornik posiadający elementy zmienne wynikające z:

-z armatury;

-zastosowanie(...);

-zastosowanie elementów dodatkowych (…);

-zastosowanie (...);

-ilość (...);

-sposobu posadowienia (...);

-obligatoryjne wykonanie badań (…).

Celem badania jest udowodnienie że spoiny zbiornika są prawidłowo wykonane i w tym celu (…) może przystąpić do dalszych czynności tj. badania zbiornika.

5.Zbiorniki (…) (różne rodzaje mediów), opracowywany, projektowany, tworzony zbiornik wymiarami gabarytowymi dostosowywany jest zawsze do indywidualnych potrzeb klienta. Poszczególne nowo powstałe zbiorniki tego typu różnią się dodatkowo osprzętem technologicznym.

Różnice te wynikają w szczególności z:

-ilości zastosowanych (…);

-rozmiaru (...);

-zbiornika (...);

-rozstawienia (...);

-rodzaju zabezpieczenie (…) ;

-zastosowanego (...);

-rozmiaru (…);

-rodzaju zastosowanej (…);

-rodzaju zastosowanego (...);

-rodzaju i wielkości zastosowanego (...).

Opracowywane, projektowane, tworzone zbiorniki wykonywane są na indywidualne zamówienie klientów w związku z tym, większość realizowanych przez Wnioskodawcę projektów odróżnia się od wcześniej wykonywanych.

Niemniej jednak tylko część (kilka/kilkanaście) realizowanych w roku zleceń (projektów, produktów) całościowo spełnia przesłanki działalności badawczo-rozwojowej o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT i tylko takie stanowią dla Wnioskodawcy nowe, istotnie zmienione produkty i są przedmiotem niniejszego wniosku.

Produkty te to zupełnie nowe lub istotnie zmienione produkty, niewystępujące wcześniej w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy.

Projekty te wyróżniają się wysokim poziomem innowacyjności i twórczości bowiem za każdym razem wykazują cechy nowości w skali własnego przedsiębiorstwa, a może nawet i innowacyjności regionalnej oraz krajowej. Te nowe bądź istotnie zmienione produkty wymagają zindywidualizowanego podejścia w celu realizacji założeń klienta, posiadają nową koncepcję oraz nowe bądź istotnie zmienione rozwiązania, różnią się w dużym stopniu od poprzednio wykonywanych wynikających z szeregu zmiennych technicznych oraz konstrukcyjnych.

Pracownicy Wnioskodawcy mierzą się z szeregiem problemów natury technicznej na etapie projektowania, co jest związane z opracowaniem nowej koncepcji, technologii, konstrukcji.

Wnioskodawca wskazuje przy tym, iż otrzymane od klienta informacje na etapie zapytania ofertowego zawierają jedynie parametry oraz ogólne założenia, Spółka nie otrzymuje od klienta żadnych instrukcji, kroków postępowania, wytycznych w zakresie tworzonej dokumentacji.

W gestii Wnioskodawcy pozostaje opracowanie koncepcji odnoszącej się do oczekiwanego produktu, począwszy od zaprojektowania, skonstruowania produktu, poprzez przeprowadzanie stosowanych prób, testów (…).

Realizowane prace polegają na opracowaniu, projektowaniu i tworzeniu produktów o skomplikowanym charakterze i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności, które mają niepowtarzalny charakter.

Opracowywane, projektowane, testowane nowe, istotnie zmienione produkty stanowią oryginalne skonstruowane modele pozwalające na uwzględnienie w nich wszystkich nowych, istotnie zmienionych danych technicznych.

Tworzone produkty stanowią prototypy. Tworzone koncepcje, rozwiązania stanowią pierwowzór nowego, istotnie zmienionego produktu, który stanowi nowy wytwór intelektu o charakterze kreacyjnym.

W związku z tym, iż działalność Wnioskodawcy ma ścisły związek z projektowaniem, konstruowaniem, testowaniem w celu uruchomienia wyników prowadzonych prac potrzebne są obliczenia, rysunki robocze, instrukcje obsługi oraz opracowanie dokumentacji projektowej.

Każdy produkt, opracowywany, projektowany, wykonywany jest na podstawie projektu, dokumentacji weryfikowanej, jest poprawiany na poszczególnych etapach realizacji poprzez testy aż do osiągnięcia pożądanego efektu.

W konsekwencji każdy opracowywany, projektowany, konstruowany nowy, istotnie zmieniony produkt prowadzi do uzyskania wyników, które mogą być odtworzone lub powtórzone.

Wyniki projektu mogą stać się podstawą do jego przeniesienia oraz odtworzenia w całości, jak również mogą stanowić podstawę do opracowania kolejnych egzemplarzy produktu w szczególności ich dalszego udoskonalania.

W taki sposób prowadzone prace wymuszają od Wnioskodawcy działalności twórczej.

Prowadzone przez Wnioskodawcę prace w zakresie opracowania, projektowania, tworzenia zbiorników które stanowią nowe, istotnie zmienione produkty, polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca prowadzi prace rozwojowe, o których mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w związku z art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wnioskodawca nie prowadzi badań naukowych.

Prace prowadzone przez Wnioskodawcę realizowane są wyłącznie w ramach prac rozwojowych. Prowadzone prace realizowane są w ramach odrębnych pac rozwojowych w celu wytworzenia każdego zbiornika, który stanowi dla Wnioskodawcy nowy bądź istotnie zmieniony produkt.

Prowadzone prace nie mają charakteru rutynowego ani okresowych zmian wprowadzanych do nowych, istotnie zmienionych produktów, bowiem nie jest to możliwe ze względu na znaczące różnice występujące pomiędzy każdym z nich.

Każdy nowy, istotnie zmieniony produkt odznacza się oryginalnym i twórczym charakterem, który posiada cechy charakterystyczne jedynie dla niego.

Opracowywane, projektowane, konstruowane, tworzone zbiorniki wykonywane są w trybie projektowym.

Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel jaki Wnioskodawca chce osiągnąć. Do każdego projektu przypisywani są pracownicy posiadający odpowiednie wykształcenie, wiedzę i doświadczenie, niezbędne do jego przeprowadzenia, również w ramach założonego harmonogramu, terminu i budżetu.

Realizowane projekty są zaplanowane formalnie i uwzględnione w budżecie, przy użyciu określonych zasobów ludzkich i finansowych. Za każdym razem projekt prowadzony jest według opisanego systemu, w sposób uporządkowany, metodyczny, co świadczy o tym, że prowadzona działalność realizowana jest w sposób systematyczny.

Wnioskodawca prowadzi prace polegające na samodzielnym opracowaniu, rozwijaniu, unowocześnianiu, ulepszaniu technologii, konstrukcji w zakresie oferowanych produktów (nowych zastosowań). Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność w ramach realizacji tworzenia nowego, istotnie zmienionego produktu ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań w postaci nowych, istotnie zmienionych produktów.

Realizowany nowy, istotnie zmieniony produkt stanowi dla Wnioskodawcy za każdym razem wyzwanie o charakterze kreacyjnym, stanowi nowy wytwór intelektu, jest źródłem doświadczenia i punktem wyjścia do nowych rozwiązań w przyszłych zleceniach.

Czynności związane z tworzeniem nowego oraz istotnie zmienionego produktu – zbiornika

obejmują:

1.Opracowanie koncepcji wstępnej określającej założenia realizacji zamówienia;

2.Projektowanie produktu na podstawie koncepcji wstępnej przez technologa- konstruktora;

3.Opracowanie i przedłożenie projektu dla klienta w celu potwierdzenia założeń technologiczno-konstrukcyjnych;

4.Wykonanie prototypu przez produkcję;

5.Kontrolę jakości wewnętrzna;

6.Kontrolę;

7.Wykonanie dokumentacji wykonawczej, paszporty;

8.Dostarczenie zlecenia do klienta bądź odbiór zlecenia przez klienta.

Zwiększenie zasobów wiedzy oraz jednoczesne jej wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań następuje.

U Wnioskodawcy podczas realizacji każdego nowego zlecenia, którego wynikiem będzie nowy, istotnie zmieniony produkt w takich czynnościach jak: opracowanie koncepcji wstępnej określającej założenia realizacji zamówienia, projektowanie, konstruowanie, rozwiązywanie szeregu problemów technicznych, konstrukcyjnych, wykonania prototypu, wykonywanie prób, testów.

Prowadzone prace ukierunkowane są na nowe odkrycia, umożliwiają pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych pomysłów, nowych koncepcji, nowych rozwiązań, istotnie zmienionych rozwiązań związanych z opracowaniem technologii, projektowaniem, konstruowaniem, testowaniem nowych, istotnie zmienionych produktów.

Spółka jest producentem maszyn (…). Spółka oferuje następujące maszyny (…).

Spółka oferuje następujące maszyny (…). Maszyny (…) Wnioskodawca wykonuje w większości w ramach produkcji seryjnej. W niewielkim zakresie Wnioskodawca otrzymuje od klientów zlecenia wykonania maszyn nowych bądź istotnie zmienionych dostosowywanych do ich indywidualnych potrzeb.

Maszyny te to zupełnie nowe lub istotnie zmienione produkty, niewystępujące wcześniej w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy. Projekty te wyróżniają się wysokim poziomem innowacyjności i twórczości bowiem za każdym razem wykazują cechy nowości w skali własnego przedsiębiorstwa, a może nawet i innowacyjności regionalnej oraz krajowej.

Te nowe bądź istotnie zmienione produkty wymagają zindywidualizowanego podejścia w celu realizacji założeń klienta, posiadają nową koncepcję oraz nowe bądź istotnie zmienione rozwiązania, różnią się w dużym stopniu od poprzednio wykonywanych wynikających z szeregu zmiennych technicznych oraz konstrukcyjnych.

Pracownicy Wnioskodawcy mierzą się z szeregiem problemów natury technicznej na etapie projektowania, co jest związane z opracowaniem nowej koncepcji, technologii, konstrukcji. Wnioskodawca wskazuje przy tym, iż otrzymane od klienta informacje na etapie zapytania ofertowego zawierają jedynie parametry oraz ogólne założenia, Spółka nie otrzymuje od klienta żadnych instrukcji, kroków postępowania, wytycznych w zakresie tworzonej dokumentacji.

W gestii Wnioskodawcy pozostaje opracowanie koncepcji odnoszącej się do oczekiwanego produktu, począwszy od zaprojektowania, skonstruowania produktu, poprzez przeprowadzanie stosowanych prób, testów (mogących przynieść nieoczekiwane rezultaty), aż do walidacji produktu.

Realizowane prace polegają na opracowaniu, projektowaniu i tworzeniu produktów o skomplikowanym charakterze i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności, które mają niepowtarzalny charakter.

Opracowywane, projektowane, testowane nowe, istotnie zmienione produkty stanowią oryginalne skonstruowane modele pozwalające na uwzględnienie w nich wszystkich nowych, istotnie zmienionych danych technicznych.

Tworzone produkty stanowią prototypy. Tworzone koncepcje, rozwiązania stanowią pierwowzór nowego, istotnie zmienionego produktu, który stanowi nowy wytwór intelektu o charakterze kreacyjnym.

W związku z tym, iż działalność Wnioskodawcy ma ścisły związek z projektowaniem, konstruowaniem, testowaniem w celu uruchomienia wyników prowadzonych prac potrzebne są obliczenia, rysunki robocze, instrukcje obsługi oraz opracowanie dokumentacji projektowej.

Każdy produkt, opracowywany, projektowany, wykonywany jest na podstawie projektu, dokumentacji weryfikowanej, jest poprawiany na poszczególnych etapach realizacji poprzez testy aż do osiągnięcia pożądanego efektu.

W konsekwencji każdy opracowywany, projektowany, konstruowany nowy, istotnie zmieniony produkt prowadzi do uzyskania wyników, które mogą być odtworzone lub powtórzone.

Wyniki projektu mogą stać się podstawą do jego przeniesienia oraz odtworzenia w całości, jak również mogą stanowić podstawę do opracowania kolejnych egzemplarzy produktu w szczególności ich dalszego udoskonalania.

W taki sposób prowadzone prace wymuszają od Wnioskodawcy działalności twórczej. Prowadzone przez Wnioskodawcę prace w zakresie opracowania, projektowania,

tworzenia maszyn stanowią nowe, istotnie zmienione produkty, polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca prowadzi prace rozwojowe, o których

mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w związku z art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wnioskodawca nie prowadzi badań naukowych.

Prace prowadzone przez Wnioskodawcę realizowane są wyłącznie w ramach prac rozwojowych.

Prowadzone prace realizowane są w ramach odrębnych prac rozwojowych w celu wytworzenia każdej maszyny, która stanowi dla Wnioskodawcy nowy bądź istotnie

zmieniony produkt.

Prowadzone prace nie mają charakteru rutynowego ani okresowych zmian wprowadzanych do nowych, istotnie zmienionych produktów, bowiem nie jest to możliwe ze względu na znaczące różnice występujące pomiędzy każdym z nich.

Każdy nowy, istotnie zmieniony produkt odznacza się oryginalnym i twórczym charakterem, który posiada cechy charakterystyczne jedynie dla niego. Opracowywane,

projektowane, konstruowane, tworzone maszyny wykonywane są w trybie projektowym.

Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel jaki Wnioskodawca chce osiągnąć.

Do każdego projektu przypisywani są pracownicy posiadający odpowiednie wykształcenie, wiedzę i doświadczenie, niezbędne do jego przeprowadzenia, również w ramach założonego harmonogramu, terminu i budżetu.

Realizowane projekty są zaplanowane formalnie i uwzględnione w budżecie, przy użyciu określonych zasobów ludzkich i finansowych. Za każdym razem projekt prowadzony jest według opisanego systemu, w sposób uporządkowany, metodyczny, co świadczy o tym, że prowadzona działalność realizowana jest w sposób systematyczny.

Wnioskodawca prowadzi prace polegające na samodzielnym opracowaniu, rozwijaniu,

unowocześnianiu, ulepszaniu technologii, konstrukcji w zakresie oferowanych produktów (nowych zastosowań). Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność w ramach realizacji tworzenia nowego, istotnie zmienionego produktu ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań w postaci nowych, istotnie zmienionych produktów. Realizowany nowy, istotnie zmieniony produkt stanowi dla Wnioskodawcy za każdym razem wyzwanie o charakterze kreacyjnym, stanowi nowy wytwór intelektu, jest źródłem doświadczenia i punktem wyjścia do nowych rozwiązań w przyszłych

zleceniach.

Czynności związane z tworzeniem nowego oraz istotnie zmienionego produktu – maszyny

obejmują:

1.Opracowanie koncepcji wstępnej określającej założenia realizacji zamówienia;

2.Projektowanie produktu na podstawie koncepcji wstępnej przez technologa-konstruktora;

3.Opracowanie i przedłożenie projektu dla klienta w celu potwierdzenia założeń technologiczno-konstrukcyjnych;

4.Wykonanie prototypu przez produkcję;

5.Kontrolę i sprawdzenie prototypu;

6.Dostarczenie zlecenia do klienta bądź odbiór zlecenia przez klienta.

Zwiększenie zasobów wiedzy oraz jednoczesne jej wykorzystanie do tworzenia nowych

zastosowań następuje u Wnioskodawcy podczas realizacji każdego nowego zlecenia, którego wynikiem będzie nowy, istotnie zmieniony produkt w takich czynnościach jak: opracowanie koncepcji wstępnej, określającej założenia realizacji zamówienia, projektowanie, konstruowanie, rozwiązywanie szeregu problemów technicznych, konstrukcyjnych, wykonania prototypu, wykonywanie prób, testów.

Prowadzone prace ukierunkowane są na nowe odkrycia, umożliwiają pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych pomysłów, nowych koncepcji, nowych rozwiązań, istotnie zmienionych rozwiązań związanych z opracowaniem technologii, projektowaniem, konstruowaniem, testowaniem nowych, istotnie zmienionych

produktów.

KOSZTY KWALIFIKOWANE

Wnioskodawca ponosi wydatki związane z opracowaniem, projektowaniem, tworzeniem nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych produktów, do których należą wynagrodzenia Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych realizujących działalność badawczo-rozwojową, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT oraz koszty nabycia materiałów bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.

Wnioskodawca zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę.

W realizacji opracowania, projektowania, konstruowania nowego, istotnie zmienionego produktu - zbiornika biorą udział następujący pracownicy umysłowi (dalej: „Pracownicy umysłowi”), do których obowiązków należy:

a.Kierownik ds. Projektów:

-Opracowanie koncepcji wstępnej określające założenia realizacji zamówienia;

-Określenie osprzętu technologicznego zbiornika, wyposażenia, określenia szczegółów transportowych, warunków i terminu realizacji oraz wykonania zgodnie z założeniami;

b.Konstruktor – Technolog:

-Projektowanie produktu na podstawie koncepcji wstępnej;

c.Mistrzowie:

-odpowiedzialni za wyprodukowanie maszyny zgodnie z dokumentacją konstrukcyjno-technologiczną, nadzór nad wykonaniem prototypu przez pracowników fizycznych;

d.Kontroler Jakości:

-Kontrola jakości wewnętrzna;

e.Specjalista ds. dokumentacji-technicznej;

f.Konstruktor-technolog:

-Przygotowanie dokumentacji technicznej (paszportowej).

W realizacji opracowania, projektowania, konstruowania nowego, istotnie zmienionego produktu - maszyny biorą udział następujący pracownicy umysłowi (dalej: „Pracownicy umysłowi”), do których obowiązków należy:

a.Konstruktor- Technolog:

-Opracowanie koncepcji wstępnej określające założenia realizacji zamówienia;

-Projektowanie produktu na podstawie koncepcji wstępnej;

b.Mistrzowie:

-odpowiedzialni za wyprodukowanie maszyny zgodnie z dokumentacją konstrukcyjno-technologiczną, nadzór nad wykonaniem prototypu przez pracowników fizycznych.

c.Kontrolerzy Jakości:

-Kontrola i sprawdzenie prototypu.

W przypadku kosztów osobowych Pracowników umysłowych koszty osobowe wybranych zleceń ewidencjonowane są ręcznie procentowo, w formie ewidencji pomocniczej (zestawienia excel).

Koszt wynagrodzeń przypisywany do danego projektu obejmuje wynagrodzenie wyłącznie za czas przepracowany.

Koszt wynagrodzeń Pracowników umysłowych obejmuje następujące składniki:

- Wynagrodzenie zasadnicze;

- Premia;

- Różnego rodzaju dodatki (BHP, Staż);

- Nagrody;

- Urlop wypoczynkowy;

- Wynagrodzenie chorobowe;

- Składki ZUS w części finansowanej przez pracodawcę (składka rentowa, emerytalna, wypadkowa).

Wnioskodawca do kosztów kwalifikowanych działalności badawczo-rozwojowej nie zalicza Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Dodatkowo Wnioskodawca ponosi koszty diet, delegacji oraz wydatków ponoszonych podczas podróży służbowych min. koszty hoteli, które związane są z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Wyżej wskazane koszty wynagrodzeń stanowią należności o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę.

W realizacji tworzenia nowego, istotnie zmienionego produktu biorą udział również pracownicy produkcyjni (dalej: „Pracownicy fizyczni”), których czas pracy nie jest ewidencjonowany.

Tworząc nowe lub istotnie zmienione produkty Wnioskodawca ponosi koszty nabycia materiałów związanych z realizacją danego zlecenia.

Firma nabywa materiały związane z wyprodukowaniem zlecenia, które składają się na realizację całego cyklu operacyjnego w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tj. na potrzeby wytwarzania produktów na rzecz klientów.

Koszty te księgowane są na bieżąco, odrębnie dla każdego projektu (zlecenia), w formie wykazu wewnętrznych dokumentów księgowych.

W odniesieniu do zużytych materiałów bezpośrednio związanych z realizacją nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu (…) Wnioskodawca nabywa materiały zakupione takie jak: stal (…), rury, pręty, osprzęt w postaci zaworów, uszczelki, armatura ze stali nierdzewnej, farba.

W odniesieniu do zużytych materiałów bezpośrednio związanych z realizacją nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu – maszyny Wnioskodawca nabywa materiały zakupione takie jak: stal, rury, pręty, osprzęt w postaci zaworów, silniki, siłowniki, rozdzielacz, przekładnie, koła pasowe, przewody gumowe, regulatory, wały napędowe, sprężyny, szczotki, kółka nośne i podporowe, guma.

Wnioskodawca oświadcza, że:

1.Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o CIT;

2.Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczy lat 2021 - 2022 oraz lat przyszłych;

3.Wnioskodawca nie uzyskuje/nie będzie uzyskiwać przychodów z zysków kapitałowych;

4.Wnioskodawca zamierza odliczać koszty kwalifikowane dotyczące tzw. Ulgi badawczo-rozwojowej wyłącznie w odniesieniu do przychodów innych niż z zysków kapitałowych;

5.Wydatki ponoszone w związku z realizacją działalności, która w ocenie Wnioskodawcy jest

badawczo-rozwojowa nie zostały/nie zostaną zwrócone w jakiejkolwiek formie i nie zostały/nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym;

6.Wszystkie ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki stanowią koszty uzyskania przychodu roku w odniesieniu do którego zamierza on skorzystać z dodatkowego odliczenia o którym mowa w art. 18d ustawy o CIT.

Wykonywane przez Spółkę czynności uznawane przez nią za badawczo-rozwojowe

nie stanowiły/nie stanowią/ nie będą stanowić:

a.rutynowych i okresowych zmian;

b.czynności wdrożeniowych w zakresie opracowanych już produktów i usług;

c.produkcji seryjnej;

d.działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R;

e.czynności dokonanych już po zakończeniu prac B+R w ramach danego Projektu:

I.testowania produktu/produktów,

II.wykonywania badań produktu/produktów,

III.oceny produktu / produktów,

IV.innych tego typu prac.

1.Pracownicy Spółki nie realizowali/nie realizują/nie będą realizować wyłącznie prac B+R;

2.Koszty kwalifikowane Wnioskodawca zamierza odliczać jedynie w części, a jakiej pracownicy realizowali zadania w ramach B+R;

3.Wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz jego części składowe, o których mowa w we wniosku, stanowią należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT;

4.Wszystkie nabywane materiały wymienione powyżej są wykorzystywane w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności, która według niego stanowi działalność badawczo-rozwojową.

Pytania

1.Czy opracowywane, projektowane, tworzone zbiorniki oraz maszyny, które stanowią nowe, istotnie zmienione produkty opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przeszłym stanowiły/stanowią/będą stanowić działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT w sytuacji, gdy wykonywany produkt dopasowywany jest do indywidualnych potrzeb klienta i wymaga od Wnioskodawcy opracowania nowej koncepcji, zastosowania nowych, istotnie zmienionych rozwiązań w skali jego działalności i stanowi dla Wnioskodawcy w skali jego działalności nowy, istotnie zmieniony produkt?

2.Czy koszty osobowe Pracowników umysłowych realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne czynności badawczo-rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT?

3.Czy koszty materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji nowych produktów, istotnie zmienionych produktów mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, jeżeli produkty te zostają następnie sprzedane?

Państwa stanowisko w sprawie  

Ad. 1.

W ocenie Wnioskodawcy opracowywane, projektowane, tworzone zbiorniki oraz maszyny, które stanowią nowe, istotnie zmienione produkty opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przeszłym stanowiły/stanowią/będą stanowić działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.

W sytuacji gdy wykonywany produkt dopasowywany jest do indywidualnych potrzeb klienta i wymaga od Wnioskodawcy opracowania nowej koncepcji, zastosowania nowych, istotnie zmienionych rozwiązań w skali jego działalności i stanowi dla Wnioskodawcy w skali jego działalności nowy, istotnie zmieniony produkt.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Artykuł 4a pkt 26 ustawy CIT stanowi, że działalność badawczo-rozwojowa jest działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Stosownie do art. 4a pkt 27 i 28 tej ustawy pojęcie badań naukowych oraz prac rozwojowych oznaczają badania naukowe oraz prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „Prawo o SWiN”).

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w konsekwencji, na gruncie art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, badania naukowe to:

a.badania podstawowe - rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b.badania aplikacyjne - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenie do nich znaczących ulepszeń.

Zgodnie z kolei z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT prace rozwojowe mają oznaczać prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o SWiN.

Tym samym, prace rozwojowe na gruncie ustawy o CIT, oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W okresie 1 stycznia 2016 - 30 września 2018 r. definicja działalności badawczo-rozwojowej określona w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT definiowała badania naukowe aplikacyjne jako badania przemysłowe oraz wskazywała nieco inną definicję prac rozwojowych.

Zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym przez ustawodawcę, nowelizacja art. 4a pkt 27 oraz 28 ustawy o CIT, miała na celu zapewnienie spójności definicji badań naukowych i prac rozwojowych z obowiązującymi w Prawie o SWiN.

Mając na względzie powyższe dokonana zmiana treści art. 4a pkt 27 oraz 28 ustawy o CIT, miała charakter wyłącznie doprecyzowujący i ujednolicający obowiązujące w polskim prawie definicje, nie zmieniając jednocześnie znacznie definicji działalności badawczo-rozwojowej dla celów korzystania z ulgi B+R od początku jej obowiązywania tj. roku 2016 do chwili obecnej.

Interpretacja definicji działalności badawczo-rozwojowej określona w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT została opublikowana przez Ministerstwo Finansów w objaśnieniach podatkowych (dalej: „Objaśnienia IP Box”) z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX (str. 9-19 przedmiotowych Objaśnień IP Box).

Powołując się na wyżej wymienione Objaśnienia podatkowe podatnik powinien przede wszystkim przeanalizować czy prowadzone przez niego prace:

- stanowią działalność twórczą,

- obejmują badania naukowe lub prace rozwojowe,

- podejmowane są w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

„Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś).

W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu (zob. J. Barta, R. Markiewicz, Cecha twórczości i indywidualności, [w:] Prawo autorskie, Wolters Kluwer, dostęp online, rozdział

1.3.). Działalność twórcza oznacza, że "ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia (zob. M. Poźniak- Niedzielska, A. Niewęgłowski, Prawo autorskie. System prawa prywatnego, tom 13, J. Barta (red.), wyd. 3, Warszawa 2013, s. 9)”.

W celu uznania danego działania jako badawczo-rozwojowe w stopniu minimalnym

wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa. „Twórczy charakter prac może więc przejawiać się w szczególności poprzez opracowywanie nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących”.

„Twórczy charakter prac to między innymi opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidacje nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony”.

„Twórczym charakterem prac może być w szczególności także, opracowywanie

prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku, gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna”. Należy zwrócić uwagę, że pojęcie „prototypów”, nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy o CIT, ani ustawy Prawo o SWiN.

Mając powyższe na uwadze należy odwołać się do definicji tego pojęcia zawartej w Słowniku Języka Polskiego (www.sjp.pwn.pl), zgodnie z którą prototyp to:

1.„pierwszy wykonany według dokumentacji model maszyny lub urządzenia, stanowiący podstawę do dalszej produkcji”,

2. „pierwowzór czegoś”.

Z kolei zgodnie z Podręcznikiem Frascati Manual 2015 - 2.49 „Prototyp jest to oryginalny model skonstruowany w sposób pozwalający na uwzględnienie w nim wszystkich danych technicznych i osiągów nowego produktu”.

Odnosząc się do definicji działalność B+R obowiązującej w polskim prawie definicja prototypu powinna odnosić się do oryginalnego modelu skonstruowanego w sposób pozwalający na uwzględnienie w nim wszystkich danych technicznych i osiągów nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu.

Przesłanka systematycznie została w następujący sposób definiowana w Objaśnieniach IP: W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną [działalność] w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu.

Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej”.

„Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań” w następujący sposób zostało definiowane w Objaśnieniach IP „W świetle

konstrukcji definicji badawczo-rozwojowej należy uznać, że „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się przede wszystkim do prowadzenia badań naukowych, natomiast „wykorzystanie już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań” dotyczy przede wszystkim prac rozwojowych. Innymi słowy, działalność badawczo rozwojowa to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) oraz prac rozwojowych (nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności) w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii).

Definicja działalności badawczo-rozwojowej wymaga, aby działania jakie podejmuje podatnik poprzez badania naukowe zwiększały zasoby wiedzy, natomiast w efekcie prac rozwojowych wystarczy, by podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług.

W związku z tym, że ustawodawca dla potrzeb preferencji IP Box, czy też ulgi B+R, nie zdefiniował sformułowania „zwiększenia zasobów wiedzy”, nie jest jasne czy zasoby wiedzy odnoszą się do wiedzy ogólnej, wiedzy pracowników,  wiedzy w przedsiębiorstwie, czy też wiedzy w danej dziedzinie przemysłowej lub naukowej.

Nie ma zatem przeszkód, aby przyjąć, że sformułowanie „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się wyłącznie do wiedzy danego przedsiębiorstwa, gdyż ustawodawca nie przewidział minimalnego progu skalowalności zwiększenia zasobów wiedzy.

Istotny jest element celowościowy w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań, niezależnie od tego czy zastosowania te obejmują wyłącznie jedno przedsiębiorstwo czy też całe państwo, kontynent lub świat.

Jasne jest jednak, że im większa będzie skalowalność wykorzystania zwiększonych zasobów wiedzy, tym większy będzie potencjał dochodowości w tym zakresie, co stanowi jeden z głównych determinantów prowadzenia przez podatników działalności badawczo-rozwojowej.

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego oraz przyszłego, Wnioskodawca

tworzy zbiorniki oraz maszyny na indywidualne zamówienie klientów. Większość realizowanych przez Wnioskodawcę projektów odróżnia się od wcześniej wykonywanych.

Niemniej jednak tylko część (kilka/kilkanaście) realizowanych w roku zleceń zawiera rozwiązania zupełnie nowe bądź istotnie zmienione. W tym miejscu Wnioskodawca pragnie podkreślić, że tylko takie realizowane zlecenia całościowo wypełniają przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, stanowią dla

Wnioskodawcy nowe, istotnie zmienione produkty i są przedmiotem niniejszego wniosku.

Opisana we wniosku działalność polegająca na opracowaniu, projektowaniu, tworzeniu zbiorników oraz maszyn, które stanowią dla Wnioskodawcy nowe, istotnie zmienione produkty całościowo spełniają przesłanki działalności badawczo-rozwojowej:

1.Spełnia przesłankę działalności twórczej, o czym świadczy:

Te nowe bądź istotnie zmienione produkty wymagają zindywidualizowanego podejścia w celu realizacji założeń klienta, posiadają nową koncepcję oraz nowe bądź istotnie zmienione rozwiązania, różnią się w dużym stopniu od poprzednio wykonywanych wynikających z szeregu zmiennych technicznych oraz konstrukcyjnych.

Pracownicy Wnioskodawcy mierzą się z szeregiem problemów natury technicznej na etapie projektowania, co jest związane z opracowaniem nowej koncepcji, technologii, konstrukcji. Wnioskodawca wskazuje przy tym, iż otrzymane od klienta informacje na etapie zapytania ofertowego zawierają jedynie parametry oraz ogólne założenia, Spółka nie otrzymuje od klienta żadnych instrukcji, kroków postępowania, wytycznych w zakresie tworzonej dokumentacji. W gestii Wnioskodawcy pozostaje opracowanie koncepcji odnoszącej się do oczekiwanego produktu, począwszy od zaprojektowania, skonstruowania produktu, poprzez przeprowadzanie stosowanych prób, testów (mogących przynieść nieoczekiwane rezultaty), aż do walidacji produktu.

Realizowane prace polegają na opracowaniu, projektowaniu i tworzeniu produktów o skomplikowanym charakterze i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności, które mają niepowtarzalny charakter.

Powyższe wskazuje, iż prowadzone działalność jest/będzie ukierunkowana na nowe odkrycia, umożliwia pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych pomysłów, nowych koncepcji, nowych rozwiązań, istotnie zmienionych rozwiązań związanych z opracowaniem technologii, projektowaniem, konstruowaniem, testowaniem nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych produktów.

Powyższe wskazuje, iż prowadzona działalność oparta jest na oryginalnych koncepcjach i hipotezach, prowadzone prace nie mają charakteru rutynowego. Każdy produkt posiada cechy charakterystyczne jedynie dla niego. Efektem wykonywanych prac będą produkty, które w stosunku do dotychczasowej działalności - mają nowy, bardziej innowacyjny, istotnie zmieniony charakter; produkty w znacznym stopniu odróżniają się od tych dotychczas funkcjonujących w ofercie Spółki oraz praktyki gospodarczej Spółki.  

Tworzone produkty stanowią prototypy, o czym świadczy:

Opracowywane, projektowane, testowane nowe, istotnie zmienione produkty stanowią oryginalne skonstruowane modele pozwalające na uwzględnienie w nich wszystkich nowych, istotnie zmienionych danych technicznych.

Tworzone koncepcje, rozwiązania stanowią pierwowzór nowego, istotnie

zmienionego produktu, który stanowi nowy wytwór intelektu o charakterze kreacyjnym. W związku z tym, iż działalność Wnioskodawcy ma ścisły związek z projektowaniem, konstruowaniem, testowaniem w celu uruchomienia wyników prowadzonych prac potrzebne są obliczenia, rysunki robocze, instrukcje obsługi oraz opracowanie dokumentacji projektowej. Każdy produkt, opracowywany, projektowany, wykonywany jest na podstawie projektu, dokumentacji weryfikowanej, jest poprawiany na poszczególnych etapach realizacji poprzez testy aż do osiągnięcia pożądanego efektu. W konsekwencji każdy opracowywany, projektowany, konstruowany nowy, istotnie zmieniony produkt prowadzi do uzyskania wyników, które mogą być odtworzone lub powtórzone.

Wyniki projektu mogą stać się podstawą do jego przeniesienia oraz odtworzenia w całości, jak również mogą stanowić podstawę do opracowania kolejnych egzemplarzy produktu w szczególności ich dalszego udoskonalania.

2.Prowadzone prace obejmują prace rozwojowe, o czym świadczy:

Prowadzone przez Wnioskodawcę prace w zakresie opracowania, projektowania, tworzenia zbiorników oraz maszyn, które stanowią nowe, istotnie zmienione produkty, polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych

produktów.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca prowadzi prace rozwojowe, o których mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT. Prace prowadzone przez Wnioskodawcę realizowane są wyłącznie w ramach prac rozwojowych.

Prowadzone prace realizowane są w ramach odrębnych pac rozwojowych w celu wytworzenia każdego zbiornika oraz maszyny, które stanowią dla Wnioskodawcy nowy bądź istotnie zmieniony produkt.

Prowadzone prace nie mają charakteru rutynowego ani okresowych zmian wprowadzanych do nowych, istotnie zmienionych produktów, bowiem nie jest to możliwe ze względu na znaczące różnice występujące pomiędzy każdym z nich. Każdy nowy, istotnie zmieniony produkt odznacza się oryginalnym i twórczym charakterem,

który posiada cechy charakterystyczne jedynie dla niego.

3.Prace prowadzone są w sposób systematyczny, o czym świadczy:

Opracowywane, projektowane, konstruowane, tworzone zbiorniki wykonywane są w trybie

projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel jaki Wnioskodawca chce

osiągnąć. Do każdego projektu przypisywani są pracownicy posiadający odpowiednie wykształcenie, wiedzę i doświadczenie, niezbędne do jego przeprowadzenia, również w ramach założonego harmonogramu, terminu i budżetu.

Realizowane projekty są zaplanowane formalnie i uwzględnione w budżecie, przy użyciu określonych zasobów ludzkich i finansowych. Za każdym razem projekt prowadzony jest według opisanego systemu, w sposób uporządkowany, metodyczny.

4.Prace mają na celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania

zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Wnioskodawca prowadzi prace polegające na samodzielnym opracowaniu, rozwijaniu, unowocześnianiu, ulepszaniu technologii, konstrukcji w zakresie oferowanych produktów (nowych zastosowań).

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność w ramach realizacji tworzenia nowego, istotnie zmienionego produktu ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz

wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań w postaci nowych, istotnie zmienionych produktów.

Realizowany nowy, istotnie zmieniony produkt stanowi dla Wnioskodawcy za każdym razem

wyzwanie o charakterze kreacyjnym, stanowi nowy wytwór intelektu, jest źródłem doświadczenia i punktem wyjścia do nowych rozwiązań w przyszłych zleceniach.

Zwiększenie zasobów wiedzy oraz jej jednoczesne bądź późniejsze wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań następuje u Wnioskodawcy podczas realizacji każdego nowego zlecenia, którego wynikiem będzie nowy, istotnie zmieniony produkt w takich

czynnościach jak: opracowanie koncepcji wstępnej określającej założenia realizacji zamówienia, projektowanie, konstruowanie, rozwiązywanie szeregu problemów technicznych, konstrukcyjnych, wykonania prototypu, wykonywanie prób, testów.

Prowadzone prace ukierunkowane są na nowe odkrycia, umożliwiają pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych pomysłów, nowych koncepcji, nowych rozwiązań, istotnie zmienionych rozwiązań związanych z opracowaniem technologii, projektowaniem, konstruowaniem, testowaniem nowych, istotnie zmienionych produktów.

Dodatkowo Podręcznik Frascati Manual 2015 wskazuje, iż 2.50 „Projektowanie, konstruowanie oraz testowanie prototypów powinno być klasyfikowane jako B+R”. Mając na uwadze zalecenia Podręcznika Frascati Manual 2015 w zakresie kwalifikacji działalności badawczo-rozwojowej wskazać należy, iż działalność Wnioskodawcy w zakresie opracowania, projektowania, tworzenia nowego, istotnie zmienionego produkty stanowi działalność badawczo-rozwojową.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w odniesieniu do podobnych stanów faktycznych/zdarzeń przyszłych uznał, że realizacja nowych, istotnie zmienionych produktów – zbiorników na rzecz indywidualnych zamówień klientów stanowi działalność badawczo-rozwojową:

1.Interpretacja indywidualna z dnia 5 października 2022 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.528.2022.2.JG;

2.Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2022 r. sygn. 0114-KDIP2 1.4010.120.2022.2.MW;

3.Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2018 r. sygn. 0114-KDIP2-1.4010.374.2017.1.JS;

4.Interpretacja indywidualna z dnia 16 marca 2022 r. sygn. 0112-KDIL2-2.4011.1002.2021.2.AA;

5.Interpretacja indywidualna z dnia 15 marca 2022 r. sygn. 0115-KDIT3.4011.981.2021.3.PS.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w odniesieniu do podobnych stanów

faktycznych/zdarzeń przyszłych uznał, że realizacja nowych, istotnie zmienionych produktów – maszyn na rzecz indywidualnych zamówień klientów stanowi działalność badawczo-rozwojową:

1.Interpretacja indywidualna z dnia 27 lutego 2020 r. sygn. 0114-KDIP2-1.4010.527.2019.2.MR;

2.Interpretacja indywidualna z dnia 26 października 2021 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.349.2021.2.IM;

3.Interpretacja indywidualna z dnia 20 grudnia 2021 r. sygn. 0115-KDWT.4011.288.2021.2.KW;

4.Interpretacja indywidualna z dnia 8 grudnia 2022 r.

sygn. 0111-KDIB1-3.4010.797.2022.2.AN;

5.Interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2022 r. 0112-KDIL2-2.4011.692.2022.2.KP.

Ad. 2.

W ocenie Wnioskodawcy, koszty osobowe Pracowników umysłowych realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne czynności badawczo-rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

W myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. Artykuł 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych do należności o których mowa w art. 18d ust.1 ustawy o CIT zalicza wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wnioskodawca ewidencjonuje czas pracy danego pracownika w realizacji zlecenia w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację projektu badawczo-rozwojowego pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

W taki sposób prowadzona ewidencja zawiera informacje o zaangażowaniu czasowym poszczególnych Pracowników umysłowych w pracy nad określonymi, poszczególnymi zleceniami realizowanymi w danym okresie.

Koszt wynagrodzeń Pracowników umysłowych obejmuje następujące składniki: Wynagrodzenie zasadnicze, Premia, Różnego rodzaju dodatki (BHP, Staż), Nagrody, Urlop wypoczynkowy , Wynagrodzenie chorobowe, Składki ZUS w części finansowanej przez pracodawcę (składka rentowa, emerytalna, wypadkowa).

Wnioskodawca do kosztów kwalifikowanych działalności badawczo-rozwojowej nie zalicza Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Dodatkowo Wnioskodawca ponosi koszty diet, delegacji oraz wydatków ponoszonych podczas podróży służbowych min. koszty hoteli, które związane są z realizacją nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu.

Wszystkie wyżej wymienione koszty stanowią po stronie pracowników należności w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę. W ocenie Wnioskodawcy, wszystkie wyżej wymienione koszty stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT w takiej części w jakiej pracowników realizuje działalność badawczo-rozwojową co wynika z prowadzonej ewidencji czasu pracy pracowników.

Ad. 3.

W ocenie Wnioskodawcy, koszty materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji nowych produktów, istotnie zmienionych produktów mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, jeżeli produkty te zostają następnie sprzedane.

Wnioskodawca ponosi koszty materiałów bezpośrednio związanych z opracowywaniem, projektowaniem i tworzeniem nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów na rzecz klientów.

Opracowywane i tworzone przez Wnioskodawcę produkty wykonywane są na rzecz klientów na ich indywidualne zamówienie po czym są sprzedawane.

Wnioskodawca nabywa materiały, które składają się na realizację całego cyklu operacyjnego w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tj. na potrzeby wytwarzania produktów na rzecz klientów. Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane podlegające od dochodu uznaje się wydatki na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Należy zwrócić uwagę, że w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o PIT, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową. W zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia

29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 351, dalej: „uor”).

W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 „uor”, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby. Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki” majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in. na

potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólno-administracyjnej.

Biorąc pod uwagę cytowane przepisy stwierdzić należy, że konstrukcja art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów wszelkich nabytych materiałów, surowców i wyposażenia, które są kosztami uzyskania przychodów i wykorzystywane są bezpośrednio w działalności badawczo-rozwojowej.

Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich

przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, stanowią koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Stanowisko Wnioskodawcy zostało potwierdzone w następujących interpretacjach indywidualnych:

1.Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

z dnia 5 kwietnia 2017 r., znak: 1462-IPPB5.4510.82.2017.1.MR;

2.Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

z dnia 8 marca 2018 r. znak: 0111-KDIB1-3.4010.69.2018.1.BM;

3.Interpretacja indywidualna z dnia 26 października 2021 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.349.2021.2.IM;

4.Interpretacja indywidualna z dnia 20 grudnia 2021 r. sygn. 0115-KDWT.4011.288.2021.2.KW;

5.Interpretacja indywidualna z dnia 15 marca 2022 r.

sygn. 0115-KDIT3.4011.981.2021.3.PS;

6.Interpretacja indywidualna z dnia 16 marca 2022 r.

sygn. 0112-KDIL2-2.4011.1002.2021.2.AA;

7.Interpretacja indywidualna z dnia 02 listopada 2021 r.

sygn. 0115-KDWT.4011.245.2021.2.KW.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad. 1.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”),

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Stosownie z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p.:

przez działalność badawczo rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p.:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”),

b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

badania naukowe są działalnością obejmującą:

1) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p.:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach u.p.d.o.p. wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu.

Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości.

Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji, głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych, zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem zadanego pytania oznaczonego nr 1 wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.).

Zdaniem tut. Organu, opracowywane, projektowane, tworzone zbiorniki oraz maszyny, które stanowią nowe, istotnie zmienione produkty opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przeszłym stanowiły/stanowią/będą stanowić działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT w sytuacji, gdy wykonywany produkt dopasowywany jest do indywidualnych potrzeb klienta i wymaga od Wnioskodawcy opracowania nowej koncepcji, zastosowania nowych, istotnie zmienionych rozwiązań w skali jego działalności i stanowi dla Wnioskodawcy w skali jego działalności nowy, istotnie zmieniony produkt.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Ad. 2 i 3

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.:

za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Stosownie do treści z art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p.:

za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

W myśl art. 18d ust. 5 u.p.d.o.p.:

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 18d ust. 6 u.p.d.o.p.:

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Stosownie do art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

W myśl art. 18d ust. 8 u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Natomiast, stosownie do art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

W myśl art. 18d ust. 8 u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., zgodnie z którym

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą, przyjętą w orzecznictwie jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

-podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową, koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu u.p.d.o.p.,

-koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 u.p.d.o.p.,

-ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu u.p.d.o.p., przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

-jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

-w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

-podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

-kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w u.p.d.o.p.,

-koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zauważyć należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p., odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2022 poz. 2647 ze zm., dalej: „u.p.d.o.f.”):

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/ wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).

Zauważyć należy, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p., odnosi się do czasu faktycznie poświęconego. Zatem, odliczeniu nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń oraz składek proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika tj. wynagrodzeń za czas choroby/innej usprawiedliwionej absencji czy też urlopu wypoczynkowego oraz wynagrodzenie za inne zwolnienia od pracy. W takiej sytuacji zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Zatem, część dotycząca wydatków na wynagrodzenia osób zaangażowanych w realizację Projektów B+R bez względu na to czy osoby te są w pełni dedykowane do działalności badawczo-rozwojowej czy tylko w części, przypadająca na ich absencję w pracy (m.in. z powodu choroby, urlopu wypoczynkowego czy też innej usprawiedliwionej absencji) wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami od ww. przychodu, określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, nie będzie stanowiła kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.

W rezultacie, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy koszty osobowe Pracowników umysłowych realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne czynności badawczo-rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT:

-w części dotyczącej wynagrodzenia za czas choroby, urlopu wypoczynkowego oraz składek ZUS do tych wynagrodzeń – jest nieprawidłowe,

-w pozostaje części – jest prawidłowe.

Przechodząc z kolei do kosztów nabycia Materiałów związanych z realizacją prac B+R, jak już powyżej wskazano, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p., za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

W zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r., poz. 120). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W odniesieniu do wykorzystywanych materiałów w procesie produkcji nowych produktów, istotnie zmienionych produktów bezpośrednio związanych z realizacją prac badawczo-rozwojowych opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym we wniosku, stosownie do treści art. 18d ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, stanowisko Wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe.

Reasumując, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy:

-opracowywane, projektowane, tworzone zbiorniki oraz maszyny, które stanowią nowe istotnie zmienione produkty stanowiły/stanowią/będą stanowić działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 uCIT, jest prawidłowe;

-koszty osobowe Pracowników umysłowych realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne czynności badawczo-rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT:

-w części dotyczącej wynagrodzenia za czas choroby, urlopu wypoczynkowego oraz składek ZUS do tych wynagrodzeń – jest nieprawidłowe,

-w pozostaje części – jest prawidłowe,

-koszty materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji nowych produktów, istotnie zmienionych produktów mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 uCIT, jeżeli produkty te zostają następnie sprzedane, jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi –(t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00