Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna
na dzień 06-06-2023
Porada aktualna
na dzień 06-06-2023
Data publikacji: 2023-03-17

Czy można odliczyć VAT z faktur dokumentujących wydatki na imprezy integracyjne

PROBLEM

Jesteśmy Spółką z o.o., czynnym podatnikiem VAT, opodatkowaną podatkiem CIT. W związku z korzystaniem z pracy zdalnej organizujemy spotkania mające na celu integrację pracowników. Często zdarza się, że odwiedzają nas również pracownicy spółki matki, którzy są przełożonymi działów naszej firmy. Czy w związku z takimi wydatkami jak np.: faktura za wstęp na tor curlingowy, faktura za organizację gry miejskiej, faktura za organizacja imprezy integracyjnej, faktura za usługę gastronomiczną (w tym posiłki/alkohol), dla naszych pracowników i pracowników spółki matki, możemy zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów oraz odliczyć od nich podatek VAT? Czy do każdej faktury powinniśmy przygotować dodatkową dokumentację potwierdzającą integrujący i motywacyjny charakter imprezy pracowniczej? Czy takim potwierdzeniem może być mail potwierdzający organizację spotkania z informacją, kto w niej weźmie udział?

RADA

Z pewnymi wyjątkami, o których niżej w uzasadnieniu, z faktur dokumentujących wskazane wydatki spółka jest co do zasady uprawniona do odliczania VAT oraz do rozpoznawania na ich podstawie podatkowych kosztów uzyskania przychodów.

UZASADNIENIE

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Związek ten nie musi być związkiem bezpośrednim - również zakupy ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00