Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.14.2023.2.KS

Prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:

- prawidłowe w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego w związku z pojazdami osobowymi dla których prowadzona jest/będzie ewidencja przebiegu Pojazdów dotyczących odpowiednio czynszu najmu, wydatków na nabycie Pojazdu lub jego części składowych, kosztów przeglądów technicznych, wulkanizacji, obsługi klimatyzacji, napraw i remontów, kosztów wymiany i nabycia płynu hamulcowego, płynu do spryskiwaczy, oleju silnikowego, kosztów badań diagnostycznych, wydatków na zakup wyposażenia Pojazdów, kosztów paliwa, oleju napędowego, gazu lub energii elektrycznej, wykorzystywanych do napędu Pojazdów, opłaty z tytułu korzystania z odpłatnych autostrad,

- nieprawidłowe w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego w związku z pojazdami osobowymi dla których nie będzie prowadzona ewidencja przebiegu pojazdów dotyczących odpowiednio czynszu najmu, wydatków na nabycie Pojazdu lub jego części składowych, kosztów przeglądów technicznych, wulkanizacji, obsługi klimatyzacji, napraw i remontów, kosztów wymiany i nabycia płynu hamulcowego, płynu do spryskiwaczy, oleju silnikowego, kosztów badań diagnostycznych, wydatków na zakup wyposażenia Pojazdów, kosztów paliwa, oleju napędowego, gazu lub energii elektrycznej, wykorzystywanych do napędu Pojazdów, opłaty z tytułu korzystania z odpłatnych autostrad,

- nieprawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z pojazdami osobowymi dotyczących pokrycia kosztów ubezpieczenia samochodów.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 marca 2023 r. (data wpływu 15 marca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Spółka sp. z o.o. (dalej „Wnioskodawca”) prowadzi działalność gospodarczą w przedmiocie świadczenia usług taksówkarskich. Wnioskodawca złożył do właściwego organu wniosek o zarejestrowanie jako podatnik VAT czynny od 1 stycznia 2023 r. Na moment złożenia niniejszego wniosku Wnioskodawca nie widnieje jeszcze w rejestrze podatników VAT, dlatego Wnioskodawca prosi o przyjęcie dla potrzeb niniejszego wniosku założenia, że przysługuje mu status podatnika VAT czynnego.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego, przeważającym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest działalność taksówek osobowych (PKD 49.32.Z).

Wnioskodawca zajmuje się świadczeniem usług transportowych realizowanych przy udziale aplikacji mobilnych dostarczanych pod szyldem (…) przez ich właścicieli (dalej „Partnerzy”). W celu realizacji usług transportowych Wnioskodawca zleca wykonanie usług przewozu pasażerów osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej (dalej „Kierowcy”).

Partnerzy:

· zapewniają komunikację między pasażerami (dalej „Klienci”), a Wnioskodawcą i Kierowcami,

· świadczą usługi elektroniczne, które umożliwiają pośredniczenie w przewozie Klientów, tj. przekazują zlecenia od Klientów do Wnioskodawcy, w tym do zatrudnianych przez Wnioskodawcę Kierowców,

· realizują usługi powiązane umożliwiające Kierowcy szukanie, otrzymywanie i realizowanie zamówień na usługi transportowe,

· zapewniają Kierowcy dostęp do aplikacji, która umożliwia realizację ww. usług.

Współpraca między Wnioskodawcą a danym Kierowcą odbywa się na podstawie umowy zlecenia (dalej „Umowa”). Na podstawie Umowy Wnioskodawca zleca Kierowcy wykonywanie w sposób samodzielny usług przewozu osób na zasadach w niej określonych. Z tego tytułu Kierowcy przysługuje wynagrodzenie, które jest wypłacane przez Wnioskodawcę.

Kierowcy wykonują czynności określone w Umowie przy użyciu samochodów osobowych udostępnianych im przez Wnioskodawcę (dalej „Pojazdy”). Są to pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (dalej „Prawo o ruchu drogowym”) o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, a tym samym spełniające również definicję pojazdów samochodowych przewidzianą w art. 2 pkt 34 Ustawy VAT.

Pojazdy stanowią dla Wnioskodawcy przedmiot umowy najmu. W przyszłości Wnioskodawca będzie także nabywać Pojazdy na podstawie umowy sprzedaży (będzie ich właścicielem) lub będzie dysponować Pojazdami na podstawie zawieranych umów leasingu operacyjnego.

Pojazdy wykorzystywane są wyłącznie do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej oraz wyłącznie do czynności opodatkowanych VAT. Działalność tę należy określić jako działalność taksówkarską.

Wnioskodawca każdorazowo udostępnia Kierowcy Pojazd w dniu, w którym wykonuje on obowiązki wynikające z Umowy. Przed tym odbiorem Kierowca jest zobowiązany sprawdzić stan techniczny Pojazdu, poziom paliwa, oleju, płynu do spryskiwaczy, jak również stan niezbędnego wyposażenia, karoserii i wnętrza. Ewentualne zastrzeżenia powinny zostać zgłoszone przez Kierowcę przed przystąpieniem do wykonywania usług transportowych.

Zgodnie z Umową Kierowca jest zobowiązany m.in. do:

·używania Pojazdu zgodnie z jego przeznaczeniem i w celach określonych w Umowie, to jest w celu świadczenia usług przewozu Klientów,

·utrzymywania Pojazdu w czystości,

·dbania o należyty stan techniczny Pojazdu,

·tankowania paliwa do pełna każdorazowo po zakończenia wykonywania usług transportowych każdego dnia,

·przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Ponadto w Umowie wprowadzono zakaz oddawania Pojazdu w całości lub w części w podnajem, bezpłatne używanie (w tym użyczenie), a także na podstawie jakiegokolwiek stosunku prawnego osobom trzecim (z wyjątkiem sytuacji powierzenia takiej osobie przez Kierowcę wykonywania Umowy za zgodą Wnioskodawcy) oraz bezwzględny zakaz używania Pojazdów do celów prywatnych, niezwiązanych z realizacją Umowy.

Wnioskodawca jest uprawniony do przeprowadzania audytu wewnętrznego w celu weryfikacji poprawności i prawidłowości wykonywania przez Kierowcę Umowy. Zasady jego przeprowadzania określone zostały w Umowie.

Zgodnie z ustaleniami, audyt wewnętrzy może zostać przeprowadzony przez Wnioskodawcę lub osobę przez niego upoważnioną w sposób zdalny (za pomocą urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną z jednoczesnym przekazem dźwięku i obrazu), a także w terenie (w miejscu świadczenia usług przez Kierowcę), w dowolnym czasie i bez wcześniejszego powiadomienia Kierowcy.

Audyt zdalny może polegać na:

·przesłaniu monitu o dokumentację fotograficzną przedmiotu audytu i zobowiązaniu Kierowcy do niezwłocznego przesłania żądanych zdjęć,

·połączeniu z Kierowcą za pomocą urządzeń komunikacji elektronicznej z jednoczesnym przekazem obrazu i dźwięku w celu sprawdzenia przedmiotu audytu,

·kontroli ważności dokumentów (w tym przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC),

·kontroli ważności uprawnień Kierowcy do realizacji przedmiotu Umowy.

W przypadku stwierdzenia uchybień lub naruszeń w związku z przeprowadzonym audytem Kierowca może zostać zobowiązany do zaniechania dalszego wykonywania przedmiotu Umowy. Ponadto stwierdzenie uchybień lub naruszeń w związku z przeprowadzonym audytem stanowi przyczynę uzasadniającą rozwiązanie Umowy przez Wnioskodawcę w trybie natychmiastowym (bez zachowania okresu wypowiedzenia).

Dodatkowo w Umowie uregulowano zakres i zasady naliczania kar umownych z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania Umowy przez Kierowcę. Wśród sankcji przewidziano m.in. karę za wykorzystanie Pojazdu przez Kierowcę w celach prywatnych, niezwiązanych z realizacją Umowy (np. podwożenie znajomych, wyjazd na wycieczkę lub do rodziny) lub zarobkowych (innych niż na podstawie Umowy, np. wykorzystanie Pojazdu do świadczenia pracy/usług dla lub na rzecz innego podmiotu). Kara umowna za wykorzystanie Pojazdu do celów prywatnych została ustalona na wysokim poziomie.

Pojazdy wykorzystywane są wyłącznie w celu oddawania ich Kierowcom do używania i świadczenia usług taksówkarskich. Realizacja tego rodzaju usług jest możliwa wyłącznie przy użyciu pojazdów samochodowych będących taksówkami.

Pojazdy spełniają definicję taksówki, o której mowa w art. 2 pkt 43 Prawa o ruchu drogowym, tj. są pojazdami samochodowymi, odpowiednio wyposażonymi i oznaczonymi, przeznaczonymi do przewozu osób w liczbie nie większej niż 9 łącznie z kierowcą oraz ich bagażu podręcznego za opłatą ustaloną na podstawie:

a)taksometru albo

b)aplikacji mobilnej, o której mowa w art. 13b ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 180 i 209 - dalej „Ustawa o Transporcie”).

Pojazdy są odpowiednio wyposażone i oznaczone. Każdy Pojazd wyposażony jest w lampę taxi, która może zostać przytwierdzona do dachu w sposób stały (tzw. kogut) oraz posiada obowiązkowe wyposażenie dla taksówek obejmujące apteczkę, dojazdowe lub pełnowymiarowe koło zapasowe, zestaw narzędzi do zmiany koła, gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy.

Pojazdy każdorazowo posiadają aktualne potwierdzenia wykonania badań technicznych. Zgodnie z art. 81 ust. 5 w zw. z ust. 11 pkt 4 Prawa o Ruchu Drogowym pojazdy, które mają być używane jako taksówka podlegają dodatkowym badaniom okresowym. Jako taksówki Pojazdy przechodzą obowiązkowo dwa przeglądy techniczne, tj. klasyczne badania okresowe, mające na celu sprawdzenie faktycznego stanu podzespołów pojazdów oraz specjalne badania obejmujące kontrolę zdolności do transportu osób. Pojazdy przechodzą regularnie coroczne badania okresowe.

W przypadku działalności Wnioskodawcy opłata za przewóz Klientów ustalana jest w oparciu o aplikację mobilną, o której mowa w art. 13b Ustawy o Transporcie.

Zgodnie z art. 5b ust. 1 pkt 3 Ustawy o Transporcie, podjęcie i wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką wymaga uzyskania odpowiedniej licencji.

Stosownie do art. 6 ust. 1 Ustawy o Transporcie, licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką udziela się przedsiębiorcy, jeżeli:

1)spełnia wymagania określone w art. 5c ust. 1 pkt 1 i 5, tj.:

a)członkowie organu zarządzającego osoby prawnej nie zostali skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwa karne skarbowe lub przestępstwa umyślne: przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, środowisku lub warunkom pracy i płacy albo inne mające związek z wykonywaniem zawodu,

b)nie wydano prawomocnego orzeczenia zakazującego im wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego,

c)przedsiębiorca posiada tytuł prawny do dysponowania pojazdem lub pojazdami samochodowymi spełniającymi wymagania techniczne określone przepisami prawa o ruchu drogowym, którymi transport drogowy ma być wykonywany,

2)zatrudnieni przez niego kierowcy:

a)nie byli prawomocnie skazani za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, a także za przestępstwa, o których mowa w art. 59 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, a ponadto nie orzeczono prawomocnie wobec nich zakazu wykonywania zawodu kierowcy,

b) spełniają wymagania określone w art. 39a ust. 1 pkt 1-4, tj. posiadają odpowiedni wiek oraz uprawnienia do kierowania pojazdem samochodowym, nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy oraz nie mają przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.

Wszyscy Kierowcy spełniają powyższe wymagania, a w szczególności określone w art. 39a ust. 1 pkt 1-4 Ustawy o Transporcie, tj. posiadają odpowiedni wiek oraz uprawnienia do kierowania pojazdem samochodowym. Kierowcy posiadają również ważne badania lekarskie oraz psychologiczne, które potwierdzają możliwość świadczenia usług taksówkarskich.

Wnioskodawca posiada ważną licencję pozwalającą na podjęcie i wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, wydaną na podstawie decyzji Prezydenta Miasta (…) (dalej „Licencja”).Każdy Pojazd zgłaszany jest przez Wnioskodawcę w Urzędzie Miasta (...) jako taksówka i podlega przyporządkowaniu do numeru posiadanej przez Wnioskodawcę Licencji. Następnie Urząd Miasta wydaje wypisy z Licencji, które obejmują m.in. unikalny numer wypisu, numer rejestracyjny Pojazdu, numer boczny Pojazdu. Oznacza to, że każdy Pojazd:

·posiada osobny wypis z Licencji,

·w Urzędzie Miasta jest zgłoszony i przypisany do Licencji i działalności wykonywanej przez Wnioskodawcę.

Do posiadanej przez Wnioskodawcę Licencji przypisywani są również Kierowcy. Licencja Kierowcy nie stanowi ogólnej licencji taksówkarskiej, ale jest przyporządkowana do Licencji Wnioskodawcy. Po spełnieniu wymogów przewidzianych w przepisach prawa oraz Umowie, tj. m.in. dostarczeniu Wnioskodawcy zaświadczenia o niekaralności, zdjęcia oraz aktualnych badań lekarskich i psychologicznych, Wnioskodawca składa w wydziale odpowiednim do spraw transportu drogowego właściwego Urzędu Miasta wymagane dokumenty potrzebne do uzyskania legitymacji taksówkarza dla Kierowcy. Na identyfikatorze potwierdzającym posiadanie przez Kierowcę uprawnień do realizacji usług taksówkarskich widnieje również numer Licencji Wnioskodawcy.

Zgodnie z przepisami prawa, jak również postanowieniami Umowy, korzystając z Pojazdów będących taksówkami Kierowcy każdorazowo są zobowiązani do posiadania przy sobie:

·ważnego wypisu z Licencji dla Pojazdu,

·aktualnych badań lekarskich oraz aktualnego orzeczenia psychologicznego,

·ważnego identyfikatora taksówkarza umieszczonego w widocznym miejscu wewnątrz Pojazdu,

·dokumentu zawierającego przepisy porządkowe związane z przewozem osób i bagażu taksówkami osobowymi,

·dowodu rejestracyjnego Pojazdu z zamieszczoną w nim adnotacją taxi,

·aktualnego prawa jazdy.

Pojazdy wyposażone są w lampę taxi, numery boczne taksówki po obu stronach Pojazdu, naklejkę Urzędu Miasta z hologramem na przedniej szybie (o ile występuje) oraz naklejkę z cennikiem oraz obowiązkowymi informacjami na prawnym tylnym oknie drzwi pasażera, jak najbliżej słupka B taksówki po obu stronach okna.

Zgodnie z postanowieniami Umowy, w przypadku stwierdzenia przez Kierowcę braku któregokolwiek z ww. elementów lub dokumentów, Kierowca jest zobowiązany do niezwłocznego zgłoszenia takiej okoliczności Wnioskodawcy oraz - co istotne - do zaprzestania realizacji usług transportowych do czasu uzupełnienia braków do stanu zgodnego z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.

Wszystkie Pojazdy wyposażone są w system zabezpieczeń, który pozwala na ich uruchomienie. Każdy Kierowca posiada kartę, bez której uruchomienie samochodu jest niemożliwe. Karta stanowi element wyposażenia Pojazdu i jest udostępniana Kierowcom wyłącznie w celu wykonywania czynności przejazdu taksówką na podstawie Umowy. System zabezpieczeń służy ochronie przed ewentualną próbą kradzieży Pojazdu, jak również pozwala na uruchomienie Pojazdu wyłącznie w celu świadczenia usług taksówkarskich. Dodatkowo wszystkie Pojazdy podłączone są do systemu GPS, który pozwala Wnioskodawcy monitorować na bieżąco lokalizację, w jakiej znajduje się Pojazd.

Poza lampą taxi (kogutem) oraz oznaczeniami obejmującymi numery boczne taksówki oraz naklejkę Urzędu Miasta z hologramem na przedniej szybie, jak również naklejkę z cennikiem oraz obowiązkowymi informacjami, pojazdy posiadają naklejki z oznaczeniami Partnerów (…). Oznaczenia te powszechnie kojarzą się wyłącznie z przewozami taksówek.

Wnioskodawca ponosi szereg wydatków związanych z nabyciem, używaniem, utrzymaniem i eksploatacją Pojazdów. Należą do nich m.in.:

· czynsz najmu Pojazdu,

· wydatki na nabycie Pojazdu lub jego części składowych,

· koszty przeglądów technicznych, wulkanizacji, obsługi klimatyzacji, napraw i remontów,

· koszty wymiany i nabycia płynu hamulcowego, płynu do spryskiwaczy, oleju silnikowego,

· koszty badań diagnostycznych,

· wydatki na zakup wyposażenia Pojazdów,

· koszty paliwa, oleju napędowego, gazu lub energii elektrycznej, wykorzystywanych do napędu Pojazdów,

· opłaty związane z ubezpieczeniem Pojazdów,

· opłaty z tytułu korzystania z odpłatnych autostrad,

· w przypadku Pojazdów będących przedmiotem leasingu operacyjnego — wydatki związane z tą umową, w szczególności opłaty wstępne oraz raty leasingowe płacone na rzecz leasingodawców,

· kwota wykupu Pojazdu z leasingu po zakończeniu obowiązywania umowy leasingu operacyjnego

- dalej określane łącznie jako „Wydatki”.

Ponoszone Wydatki dokumentowane są fakturami VAT spełniającymi wymogi przewidziane w przepisach Ustawy VAT. Wnioskodawca odlicza 50% kwoty podatku VAT naliczonego wykazywanego na tych fakturach.

Przedmiotem wniosku jest ustalenie możliwości odliczania przez Wnioskodawcę 100% podatku VAT naliczonego ponoszonego w związku z Wydatkami.

Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że opisane i zdefiniowane wyżej Wydatki dotyczą wyłącznie Pojazdów według definicji przyjętej dla potrzeb niniejszego wniosku, tj. pojazdów samochodowych spełniających definicję ustawową taksówki oraz służących wykonywaniu usług taksówkarskich.

Niniejszy wniosek nie dotyczy pojazdów samochodowych, które nie spełniają definicji taksówki i nie służą do wykonywania usług taksówkarskich, tj. tych samochodów, które nie zostały zdefiniowane jako Pojazdy dla potrzeb niniejszego wniosku.

Uzupełnienie i doprecyzowanie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wyposażenie, które Wnioskodawca nabywa/będzie nabywać w związku z Pojazdami obejmuje:

·środki czystości,

·pokrowce,

·uchwyty samochodowe na telefony,

·żarówki samochodowe,

·koła zapasowe,

·apteczki,

·trójkąty ostrzegawcze,

·gaśnice,

·sprzęty do wymian kół,

·koguty taxi.

Faktury z tytułu poniesionych Wydatków są wystawiane na Wnioskodawcę.

Jak wskazano we Wniosku, Pojazdy są udostępniane Kierowcom w celu wykonywania czynności określonych w Umowie. Udostępnienie samochodu następuje zatem na podstawie Umowy, tj. umowy zlecenia. Wnioskodawca zapewnia Kierowcom narzędzie (Pojazd), bez którego wykonanie Umowy byłoby niemożliwe.

Z powyższych względów Kierowcy nie ponoszą opłat za korzystanie z Pojazdów. Stanowią bowiem one dla nich narzędzie pracy wykorzystywane do wykonywania czynności zleconych na podstawie Umowy.

Pojazdy są/będą co do zasady parkowane/garażowane w miejscu siedziby działalności Wnioskodawcy lub innym miejscu będącym w dyspozycji Wnioskodawcy (np. na wynajętym przez Wnioskodawcę parkingu). W godzinach wykonywania przez Kierowców czynności zleconych im na podstawie Umowy, Pojazdy znajdują się/będą znajdować się w ciągłym ruchu ze względu na wykonywane usługi przewozu osób taxi. W przerwach między wykonywanymi przewozami Kierowcy korzystają/będą korzystać z miejskich parkingów ogólnodostępnych, oczekując na otrzymanie kolejnego zlecenia. Po zakończonej zmianie samochód przekazywany jest/będzie kolejnemu Kierowcy lub jest/będzie garażowany/parkowany w miejscu siedziby Wnioskodawcy lub innym miejscu będącym w dyspozycji Wnioskodawcy (np. na wynajętym przez Wnioskodawcę parkingu). Kwestia ta została szczegółowo uregulowana w przyjętym w Spółce regulaminie wewnętrznym w zakresie korzystania z Pojazdów (dalej „Regulamin”).

W dniu rozpoczęcia realizacji czynności na podstawie Umowy Pojazdy są/będą odbierane od Kierowcy wykonującego poprzednią zmianę lub z miejsca siedziby Wnioskodawcy/innego miejsca będącego w dyspozycji Wnioskodawcy (np. na wynajętym przez Wnioskodawcę parkingu). Kwestia ta została szczegółowo uregulowana w Regulaminie.

Jak wskazano we Wniosku, każdorazowo po zakończeniu wykonywania usług przewozu osób taxi danego dnia Kierowca jest zobowiązany do tankowania paliwa do pełna w Pojeździe. Wnioskodawca ponosi koszt tego rodzaju Wydatków. Wnioskodawca udostępnia Kierowcom karty paliwowe, przy pomocy których Kierowcy tankują Pojazdy. Karty paliwowe wystawiane są na dane Wnioskodawcy. Następnie po zakończeniu okresu rozliczeniowego wystawiana jest faktura zbiorcza na dane Wnioskodawcy, dokumentująca wydatki poniesione na paliwo w tym okresie. Na fakturze zbiorczej wskazane są dane konkretnego Pojazdu. Poszczególne karty paliwowe są przypisywane wyłącznie do jednego Pojazdu i umożliwiają zatankowanie wyłącznie tego konkretnego Pojazdu. Wnioskodawca posiada umowę z siecią stacji paliw (...), na podstawie której wydawane są karty paliwowe. Umowa ta zobowiązuje pracowników stacji paliw do weryfikacji Pojazdu w momencie, gdy Kierowca chce posłużyć się kartą paliwową w celu zapłaty za tankowanie. Pracownik stacji za każdym razem weryfikuje przebieg oraz numer rejestracyjny Pojazdu, jak również sprawdza na kamerze, czy zatankowany Pojazd jest rzeczywiście tym Pojazdem, dla którego została wydana konkretna karta paliwowa. Powyższe wyklucza zatem możliwość zatankowania innego samochodu, który nie jest Pojazdem będącym taksówką, dla którego wydana została karta paliwowa.

Pojazdy są/będą obowiązkowo garażowane/parkowane w miejscu siedziby Wnioskodawcy lub innym miejscu będącym w dyspozycji Wnioskodawcy (np. na wynajętym przez Wnioskodawcę parkingu) bez możliwości ich pobrania i użytkowania do celów prywatnych przez Kierowców.

Wnioskodawca wskazuje, że Umowa przewiduje bezwzględny zakaz używania Pojazdu do celów prywatnych Kierowcy, niezwiązanych z jej realizacją. Złamanie tego zakazu, jak i nieprzestrzeganie innych postanowień Umowy, obarczone jest bardzo wysoką karą pieniężną. Dodatkowo system zabezpieczeń (w tym Karta GPS umożliwiająca uruchomienie Pojazdu) oraz system monitorowania lokalizacji Pojazdów pozwalają na bieżące nadzorowanie sposobu wykorzystania Pojazdu przez Kierowców. Wnioskodawca posiada dostęp do danych przekazywanych przez Karty, które umożliwiają uruchomienie Pojazdu. Oznacza to, że za każdym razem, gdy Kierowca uruchamia Pojazd, Wnioskodawca uzyskuje informację o tym fakcie. Okoliczność ta pozwala zatem Wnioskodawcy na bieżące, jak i następcze weryfikowanie miejsca uruchomienia Pojazdu przez Kierowcę.

Przewidziane w Umowie kary pieniężne przewyższają kilkukrotnie miesięczne wynagrodzenie Kierowców, dlatego Kierowcy nie mogą sobie pozwolić na naruszenie postanowień Umowy.

Ilość przejechanych kilometrów oraz zużytego paliwa, monitorowana jest przez Wnioskodawcę. Jak wskazano we Wniosku, wszystkie Pojazdy podłączone są do systemu GPS, który pozwala Wnioskodawcy monitorować na bieżąco lokalizację, w jakiej znajduje się Pojazd. Dodatkowo ww. system GPS pozwala również na monitorowanie lokalizacji i przebiegu Pojazdu przez podmiot, od którego Wnioskodawca wynajmuje Pojazdy. Wynajmujący jest uprawniony do obciążenia Wnioskodawcy dodatkowymi kosztami z tytułu nadprzebiegu, tj. sytuacji, gdy Pojazd przejedzie więcej kilometrów niż zostało to ustalone w umowie z Wnioskodawcą.

Jak wskazano również wyżej, system zabezpieczeń (w tym Karta GPS umożliwiająca uruchomienie Pojazdu) pozwala na bieżące nadzorowanie sposobu wykorzystania Pojazdu przez Kierowców. Wnioskodawca posiada dostęp do danych przekazywanych przez Karty. Umożliwia ona uruchomienie Pojazdu. Oznacza to, że za każdym razem, gdy Kierowca uruchamia Pojazd, Wnioskodawca uzyskuje informację o tym fakcie. Okoliczność ta pozwala zatem Wnioskodawcy na bieżące, jak i następcze weryfikowanie miejsca uruchomienia Pojazdu przez Kierowcę.

Pojazdy nie są pojazdami samochodowymi, o których mowa w art. 86a ust. 9 pkt 1-3 Ustawy VAT.

Jak była o tym mowa - poza Umową - w Spółce przyjęty został Regulamin, z którego wynika, że Pojazdy mogą być wykorzystywane wyłącznie do świadczenia usług przewozu osób taxi. Zgodnie z postanowieniami Regulaminu, został on wprowadzony celem efektywnego zarządzania Pojazdem poprzez wprowadzenie standardów i jednolitych zasad dla zarządzania i nadzorowania wykorzystywania Pojazdu przeznaczonego do realizacji Umowy. Regulamin stanowi integralną część Umowy, określa zasady, warunki i sposób użytkowania Pojazdu, który został udostępniony Kierowcy w celu realizacji Umowy (w tym świadczenia usług przewozu osób taxi). Kierowca zobowiązany jest do bezwzględnego przestrzegania postanowień Regulaminu. W przypadku naruszenia przez Kierowcę któregokolwiek z jego postanowień, takie działanie lub zaniechanie stanowi przyczynę uzasadniającą rozwiązanie Umowy przez Wnioskodawcę w trybie natychmiastowym (bez zachowania okresu wypowiedzenia). Niezależnie od powyższego, w przypadku poszczególnych naruszeń postanowień Regulaminu, zastosowanie mają wobec Kierowcy kary umowne, szczegółowo określone w treści Regulaminu. Kierowca może dysponować i używać Pojazdu jedynie na zasadach określonych w Regulaminie. Stosownie do treści Regulaminu, Pojazd może być wykorzystywany przez Kierowcę wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy, na zasadach i w celu realizacji Umowy. Używanie Pojazdu przez Kierowcę do celów prywatnych lub/i niezwiązanych z realizacją Umowy (w tym prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą) jest zabronione. Pojazdem może kierować Kierowca, który zawarł z Wnioskodawcą Umowę na warunkach w niej przewidzianych. W Regulaminie określono również zasady przekazywania Pojazdu po zakończonej przez Kierowcę zmianie, jak również zasady jego parkowania w czasie, gdy nie jest on wykorzystywany do świadczenia usług przewozu osób taxi. Bezpośrednio po zakończeniu w danym dniu realizacji Umowy przez Kierowcę, zobowiązany jest on do niezwłocznego zdania Pojazdu na rzecz innego Kierowcy, rozpoczynającego realizację wiążącej go z Wnioskodawcą Umowy. W przypadku braku możliwości zdania Pojazdu przez Kierowcę innemu Kierowcy, jest on zobowiązany od odstawienia Pojazdu do miejsca prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy (np. siedziba firmy, wynajęty lub dzierżawiony przez Wnioskodawcę parking bądź plac). Co istotne, zabronione jest odstawienie bądź przetrzymywanie Pojazdu przez Kierowcę po zakończeniu realizacji Umowy w danym dniu pod miejscem zamieszkania Kierowcy lub w miejscu niewskazanym przez Wnioskodawcę. Postanowienia Regulaminu odnoszą się również do tego, że każdy Pojazd wyposażony jest w system GPS, monitorujący trasę i położenie Pojazdu. Weryfikacja celu wykorzystywania Pojazdu może być dokonywana przez Zleceniodawcę przy uwzględnieniu danych i informacji z systemu GPS Pojazdu. Dodatkowo sposób i zakres użytkowania Pojazdu przez Kierowcę może zostać poddany weryfikacji przez Wnioskodawcę w formie audytu wewnętrznego na zasadach określonych w załączniku do Umowy. Wnioskodawca określił w Regulaminie również kary umowne, które mogą zostać nałożone na Kierowcę w przypadku ewentualnego naruszenia którejś z zasad użytkowania Pojazdu. W szczególności, w przypadku używania Pojazdu przez Kierowcę w celach prywatnych (nie związanych z realizacją Umowy lub/i prowadzoną przez Zleceniodawcę działalnością gospodarczą) bądź pozostawienia Pojazdu przez Kierowcę w miejscach do tego nieuprawnionych (niewskazanych przez Zleceniodawcę), Kierowca zobowiązuje się do zapłaty na rzecz Zleceniodawcy wysokich kar umownych, nakładanych za każde naruszenie. Dodatkowo zastrzeżona kara umowna nie wyłącza prawa dochodzenia przez Zleceniodawcę odszkodowania na zasadach ogólnych, przenoszącej jej wysokość. Regulamin został przyjęty przez Wnioskodawcę jako regulacja wewnętrzna, obejmująca swoim zakresem wszystkich Kierowców, z którymi współpracuje Wnioskodawca. Każdy Kierowca jest obowiązany do zapoznania się z postanowieniami Regulaminu oraz do ich zaakceptowania. W przypadku nowych Kierowców akceptacja Regulaminu następuje poprzez złożenie oświadczenia znajdującego się w treści Umowy. Z kolei Kierowcy zatrudnieni przez Wnioskodawcę przed przyjęciem Regulaminu zapoznali się z jego treścią po jego przyjęciu oraz złożyli Wnioskodawcy odrębne oświadczenia, zgodnie z którymi wskazują, że zapoznali się z Regulaminem i w pełni go akceptują. Dodatkowo kopia Regulaminu znajduje się w każdym Pojeździe.

Wnioskodawca wyjaśnia, że:

· prowadzona przez niego z wykorzystaniem Pojazdów działalność taksówkarska regulowana jest powszechnie obowiązującymi przepisami dotyczącymi taksówek. Za ich nieprzestrzeganie obowiązują wysokie kary pieniężne, które mogą być nałożone przez Inspektorat Transportu Drogowego lub Urząd Miasta (...) - Wydział Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Za naruszenie przepisów Wnioskodawcy mogłaby zostać odebrana Licencja,

· przepisy wymagają, by pojazdem spełniającym definicję taksówki poruszała się wyłącznie osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia,

· w konsekwencji, zgodny z przepisami przejazd Pojazdem możliwy jest wyłącznie przez Kierowców, którzy posiadają ważne uprawnienia, zostali zgłoszeni do Urzędu Miasta oraz przypisani do Licencji Wnioskodawcy. W innym wypadku - gdyby Pojazdem poruszała się osoba niespełniająca tych wymogów - sytuacja ta grozi utratą Licencji przez Wnioskodawcę,

· powyższe skutkuje tym, że nawet w przypadku oddania Pojazdu do naprawy, mechanik nie może samodzielnie wykonać jazdy testowej ze względu na to, że nie posiada odpowiednich uprawnień i nie może samodzielnie wyjechać Pojazdem na drogi publiczne,

· w sytuacji, gdy Pojazd musi przemieścić się w jakieś miejsce nie w związku z wykonaniem usług taksówkarskich (np. do mechanika, na badania okresowe), Pojazd zostaje tam przetransportowany przy użyciu holownika (autolawety) będącej w dyspozycji Wnioskodawcy,

· pojazdy posiadają lampę taxi, która może zostać przytwierdzona do dachu w sposób stały (tzw. kogut). Poruszanie się po drogach Pojazdem wyposażonym w kogut w celach innych niż wykonywanie przewozu osób jest zabronione przepisami prawa (nielegalne). Za naruszenie tych regulacji grożą wysokie kary pieniężne lub nawet utrata prawa do świadczenia usług taksówkarskich (utrata Licencji).

Zgodnie z art. 92a ust. 1 Ustawy o Transporcie drogowym, podmiot wykonujący przewóz drogowy lub inne czynności związane z tym przewozem z naruszeniem obowiązków lub warunków przewozu drogowego podlega karze pieniężnej w wysokości od 50 złotych do 12.000 złotych za każde naruszenie, z tym że przedsiębiorca prowadzący pośrednictwo przy przewozie osób z naruszeniem obowiązków lub warunków przewozu drogowego podlega karze pieniężnej w wysokości od 5.000 złotych do 40.000 złotych za każde naruszenie.

Z kolei stosownie do art. 15 ust. 1 pkt 2 Ustawy o Transporcie drogowym, licencja taksówkarska może zostać cofnięta m.in., jeśli jej posiadacz:

·nie spełnia wymagań uprawniających do wykonywania działalności w zakresie transportu drogowego,

·rażąco naruszył warunki określone w licencji lub inne warunki wykonywania działalności objętej licencją określone przepisami prawa,

·rażąco narusza przepisy dotyczące czasu pracy kierowców lub kwalifikacji kierowców.

W załączniku nr 3 do Ustawy o Transporcie drogowym wskazano szereg różnego rodzaju naruszeń, o których mowa w art. 92a ust. 1 tej ustawy. Każde z naruszeń wymienionych w załączniku nr 3 zostało zagrożone karą pieniężną, np.:

·wykonywanie transportu drogowego taksówką pojazdem niewpisanym do licencji - 2.000 zł,

·niewyposażenie kierowcy w dokumenty, o których mowa w art. 87 Ustawy o Transporcie drogowym (np. Licencja) - 500 zł za każdy dokument,

·wykonywanie przewozu drogowego rzeczy lub osób bez obowiązkowej kwalifikacji wstępnej lub obowiązkowego szkolenia okresowego kierowcy - 1.500 zł.

Pojazdy Wnioskodawcy nie poruszają się po drogach bez lampy taxi (koguta).

Pojazdy są w całości oznakowane naklejkami obejmującymi firmę wynajmującego Pojazdy oraz dane identyfikacyjne Partnerów. Pojazdy wyglądają jak typowe samochody firmowe i są też wykorzystywane wyłącznie do celów służbowych. Ze względu na oznakowanie, poruszając się po drogach. Pojazdy reklamują firmę wynajmującego Pojazdy, jak również firmy Partnerów. Co istotne, z tytułu realizacji każdego kursu Wnioskodawcy przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za wykonanie tego kursu przy użyciu Pojazdu posiadającego oznaczenie Partnera i reklamowanie jego marki.

Oznakowanie Pojazdów nie jest przytwierdzone w sposób magnetyczny, tj. taki, który umożliwia sprawne i szybkie usunięcie go z samochodu. Pojazdy Wnioskodawcy oznakowane są w sposób trwały, tj. poprzez trwałe oklejenie znakami graficznymi firmy wynajmującego Pojazdy oraz Partnerów. Usunięcie naklejek wymagałoby kilkugodzinnej pracy polegającej na zdjęciu oznakowania z Pojazdu oraz jego wypolerowaniu. Oklejenie Pojazdu jest kosztowne. Ze względu na te okoliczności, raz wykonane oklejenie Pojazdu pozostaje na nim do czasu jego naturalnego, ze względu na upływ czasu, zużycia.

Stan techniczny Pojazdów, sposób ich wykorzystania oraz jakość wykonywania usług taksówkarskich przez Wnioskodawcę oraz Kierowców podlega kontrolom ze strony Urzędu Miasta (...) oraz (…). Mimo kontroli organy nadzoru nie dopatrzyły się uchybień lub poważnych naruszeń w działalności wykonywanej przez Wnioskodawcę. Oznacza to, że sposób wykorzystania Pojazdów odpowiada wszelkim wymogom prawnym związanym z działalnością taksówkarską, w tym opisanych wyżej zasadom, zgodnie z którymi przejazd samochodem spełniającym definicję taksówki może odbyć się wyłącznie przez osobę posiadającą uprawnienia taksówkarza oraz wyłącznie w celu przewozu osób.

Wnioskodawca współpracuje z Urzędem Miasta oraz (…) w przedmiocie wykonywania usług taksówkarskich. Celem współpracy jest wypracowanie rozwiązań, które spełniają wszelkie wymogi przewidziane prawem dla tego rodzaju działalności gospodarczej.

Pracownicy Urzędu Miasta oraz Inspektoratu Drogowego stawiają firmę Wnioskodawcy za przykład prawidłowo wykonywanej działalności taksówkarskiej, która nie dopuszcza się poważnych naruszeń regulacji przewidzianych dla tego rodzaju działalności.

Partnerzy często zwracają się do Wnioskodawcy z pytaniami w przedmiocie wypracowanych i przyjętych u Wnioskodawcy rozwiązań, które pozwalają na należyte i sumienne świadczenie usług przewozu osób. Powyższe okoliczności świadczą zatem o tym, że Wnioskodawca prawidłowo wypełnia przewidziane prawem obowiązki przewidziane dla firmy taksówkarskiej, w tym nie narusza regulacji dotyczących zakazu wykorzystania Pojazdów spełniających definicję taksówki do czynności innych niż dokonywanie przewozu osób.

Kierowcy podlegają również kontroli/nadzorowi osiąganych przez nich wyników w trakcie wykonywania usług przewozu osób taxi. Oznacza to, że ilość przejechanych kilometrów powinna być adekwatna do wykonanych kursów i osiągniętych z tego tytułu przychodów. Okoliczność ta wyklucza wykorzystanie Pojazdów przez Kierowców do wykonywania czynności innych niż usługi przewozu osób taxi realizowane na podstawie Umowy.

Wnioskodawca zatrudnia wyłącznie Kierowców. To znaczy, że Wnioskodawca nie zatrudnia pracowników odpowiedzialnych za inne zadania, do realizacji których mogłyby być wykorzystywane Pojazdy. Pojazdy są przeznaczone i faktycznie wykorzystywane wyłącznie do przewozu osób jako taksówki.

Wspólnicy Wnioskodawcy posiadają własne samochody prywatne, z których korzystają na co dzień. Okoliczność ta powoduje, że wspólnicy nie potrzebują korzystać z Pojazdów dla celów prywatnych.

Naruszenie zasad wynikających z Umowy oraz regulaminu przez Kierowcę powoduje, że Wnioskodawca ponosi szkodę majątkową. Dlatego ewentualne wykorzystanie Pojazdu dla celów niezwiązanych z przewozem osób stanowi rażące naruszenie warunków Umowy i poza nałożeniem kary umownej stanowi podstawę do rozwiązania Umowy. Z tych względów Kierowcy wiedzą, że nie mogą używać Pojazdu sprzecznie z Umową i jego przeznaczeniem, ponieważ skutkowałoby to dla nich utratą źródła zarobkowania i jednocześnie koniecznością uregulowania kary znacznie przewyższającej ich przeciętny zarobek uzyskany na podstawie współpracy z Wnioskodawcą.

· przed przystąpieniem do wykonywania czynności na podstawie Umowy, Kierowca odbywa obowiązkowe szkolenia, podczas których jest szczegółowo informowany o obowiązujących go zasadach wykonywania usług przewozu osób taxi, zakazach wprowadzonych przez Wnioskodawcę, jak również regulacjach wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Kierowca jest również szkolony i przestrzegany przed wszelkimi negatywnymi konsekwencjami, które mogą wiązać się z naruszeniem Umowy lub Regulaminu,

· Wnioskodawca dba o bezpieczeństwo wykonywanych przejazdów. Każdy kandydat na Kierowcę obowiązany jest do przedstawienia zaświadczenia o niekaralności. W przypadku cudzoziemców kandydat na Kierowcę przedstawia dwa zaświadczenia - polskie oraz zaświadczenie z kraju pochodzenia przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego,

· każdy Kierowca jest obowiązany do posiadania aktualnych badań psychologicznych. Jak wskazano we Wniosku, korzystając z Pojazdów będących taksówkami Kierowcy każdorazowo są zobowiązani do posiadania przy sobie aktualnych badań lekarskich oraz aktualnego orzeczenia psychologicznego,

· kierowca jest dopuszczony do pracy dopiero po zgłoszeniu go do Urzędu Miasta - Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców, i przypisaniu Kierowcy do Licencji Wnioskodawcy,

· dbałość o jak najwyższe standardy zatrudnianych Kierowców jest ważna dla Wnioskodawcy z dwóch względów: poza zapewnieniem bezpieczeństwa przejazdów, wybór odpowiednich kandydatów pozwala na zatrudnienie takich Kierowców, wobec których istnieje znikome ryzyko, że dopuszczą się naruszenia obowiązujących ich zakazów,

· pojazd jest dopuszczany do używania w celach wykonywania usług taksówkarskich dopiero po zgłoszeniu go do Urzędu Miasta - Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców oraz uzbrojeniu Pojazdu w nadany numer boczny, cenniki, kogut taxi oraz wypis z Licencji.

Wnioskodawca posiada bezpośredni dostęp do lokalizacji, w której w konkretnym momencie znajduje się Pojazd, co pozwala na bieżące monitorowanie położenia Pojazdu, a w konsekwencji również monitorowanie sposobu jego wykorzystania przez Kierowcę.

Każdy kurs wykonywany przez Kierowcę jest ewidencjonowany w aplikacji mobilnej, która połączona jest z wirtualną kasą fiskalną. Po zakończeniu kursu wirtualna kasa fiskalna automatycznie wystawia paragon dla pasażera. Oznacza to, że każdy kurs wykonywany przez Kierowcę jest zewidencjonowany. Wnioskodawca i Kierowcy nie mają zatem możliwości niewykazania wykonanego kursu na kasie fiskalnej.

Karty GPS pozwalające na uruchomienie Pojazdów pozostają w wyłącznej dyspozycji Wnioskodawcy i udostępniane są wyłącznie Kierowcom dla potrzeb wykonywania przez nich usług taksówkarskich.

Nadzorowanie/kontrolowanie używania Pojazdów przez Kierowców odbywa się poprzez rozwiązania opisane we Wniosku, tj.:

·postanowienia Umowy i przewidziane w niej kary umowne oraz ryzyko natychmiastowego rozwiązania Umowy,

·audyt wewnętrzny, w tym audyt zdalny,

·monitorowanie lokalizacji Pojazdu za pomocą systemu GPS,

·system zabezpieczeń, w tym posługiwanie się Kartą.

Wszyscy Kierowcy związani są treścią zawieranych Umów, jak również są zobowiązani do przestrzegania Regulaminu.

Przewidziane w Umowie kary pieniężne przewyższają kilkukrotnie miesięczne wynagrodzenie Kierowców, dlatego Kierowcy nie mogą sobie pozwolić na naruszenie postanowień Umowy.

Dodatkowo Wnioskodawca wskazuje, że Kierowcy podlegają również kontroli/nadzorowi osiąganych przez nich wyników w trakcie wykonywania usług przewozu osób taxi. Oznacza to, że ilość przejechanych kilometrów powinna być adekwatna do wykonanych kursów i osiągniętych z tego tytułu przychodów. Okoliczność ta wyklucza zatem wykorzystanie Pojazdów przez Kierowców do wykonania czynności innych niż usługi przewozu osób taxi realizowane na podstawie Umowy.

Wnioskodawca prowadzi obecnie ewidencję przebiegu Pojazdów potwierdzającą sposób wykorzystania Pojazdów. Ewidencja ta spełnia wymogi określone w art. 86a ust. 6 Ustawy VAT, jak również zawiera wszystkie elementy wymienione w art. 86a ust. 7 i 8 Ustawy VAT. Prowadzenie ewidencji w realiach działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę jest jednak niezwykle skomplikowane i wiąże się z wieloma problemami i trudnościami natury technicznej i logistycznej.

Wnioskodawca w przyszłości zamierza zrezygnować z prowadzenia ww. ewidencji przebiegu Pojazdów ze względu na to, że z uwagi na przedmiot, charakter i skalę prowadzonej przez niego działalności, jak również plany związane z rozwojem firmy, jej prowadzenie jest wysoce czasochłonne i utrudnione.

Pojazdy w dalszym ciągu, tak jak i obecnie, będą wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej wykonywanej przez Wnioskodawcę, tj. działalności taksówkarskiej. Przyjęte w Spółce i w umowach z Kierowcami zasady wykorzystywania Pojazdów wykluczają ich użycie do czynności innych niż usługi przewozu osób taxi realizowane na podstawie Umowy. Potwierdzają to wszystkie przedstawione we Wniosku i w niniejszym piśmie okoliczności i argumenty.

Wnioskodawca zaznacza, że obecnie posiada ponad 50 Pojazdów w swojej flocie i nieustannie dąży do tego by rozwijać prowadzoną przez siebie działalność, w tym zwiększać liczbę posiadanych Pojazdów oraz zatrudnionych Kierowców. Działalność Wnioskodawcy jest obecnie największym przedsiębiorstwem taksówkarskim w (…). Docelowo Wnioskodawca planuje posiadać w swojej flocie ponad 100 Pojazdów.

Wnioskodawca wskazuje, że kontaktował się z właściwym dla niego urzędem skarbowym w celu uzyskania wytycznych co do możliwości odliczenia 100% podatku VAT naliczonego z tytułu opisanych we Wniosku Wydatków. Ze względu na specyficzny rodzaj prowadzonej działalności Urząd zasugerował Wnioskodawcy złożenie Wniosku w celu uzyskania potwierdzenia, że Pojazdy są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej jako taksówki, co umożliwia pełne (100%) odliczenie podatku VAT naliczonego.

Pytanie

Czy przysługuje Państwu prawo do odliczania 100% VAT naliczonego z faktur otrzymywanych z tytułu ponoszonych przez Państwa i wymienionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Wydatków?

Państwa stanowisko w sprawie (sformułowane z uwzględnieniem uzupełnienia wniosku)

W związku ze wspólnym zagadnieniem dotyczącym obu pytań pragną Państwo przedstawić w tym zakresie wspólną argumentację.

Przysługuje Państwu prawo do odliczania 100% VAT naliczonego z faktur otrzymywanych z tytułu ponoszonych przez niego i wymienionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Wydatków.

Uzasadnienie stanowiska:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 tej ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do ust. 2 pkt 1 lit. a tego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik VAT oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Z kolei, stosownie do art. 86a ust. 1 pkt 1 Ustawy VAT, w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika.

Jak stanowi art. 86a ust. 2 Ustawy VAT, do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zalicza się wydatki dotyczące:

1)nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych,

2)używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3,

3)nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Limitowanie kwoty podatku naliczonego przewidziane w art. 86a ust. 1 Ustawy VAT nie znajduje zastosowania m.in. w przypadku, gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Kwestię tę reguluje art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a Ustawy VAT.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, przedstawionym we wniosku oraz uzupełnionym w odpowiedzi na wezwanie, charakter i sposób prowadzonej działalności obejmującej usługi taksówkarskie wyklucza możliwość wykorzystania Pojazdów do celów innych niż wykonywanie usług transportowych podlegających opodatkowaniu VAT. Sposób wykorzystania Pojazdów wynikający z powszechnie obowiązujących przepisów prawa dotyczących taksówek oraz z przyjętych zasad ich używania, określonych w Umowie, wyklucza użycie Pojazdów do czynności niestanowiących wykonywania usług przewozu osób taksówką, tj. do celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT.

Powyższe potwierdzają przedstawione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego okoliczności, obejmujące poniższe aspekty prowadzonej działalności przewozu osób taksówką:

1)Sposób wykorzystania Pojazdów wynikający z Umowy oraz powszechnie obowiązujących przepisów prawa w zakresie taksówek

Każdorazowo udostępniają Państwo Kierowcy Pojazd w dniu, w którym Kierowca wykonuje obowiązki wynikające z Umowy. Przed odbiorem Kierowca jest zobowiązany sprawdzić stan techniczny Pojazdu, poziom paliwa, oleju, płynu do spryskiwaczy, jak również stan niezbędnego wyposażenia, karoserii i wnętrza. Ewentualne zastrzeżenia powinny zostać zgłoszone przez Kierowcę przed przystąpieniem do wykonywania usług transportowych.

Zgodnie z Umową Kierowca jest zobowiązany m.in. do używania Pojazdu zgodnie z jego przeznaczeniem i w celach określonych w Umowie, tj. w celu świadczenia usług przewozu Klientów. Ponadto w Umowie wprowadzono zakaz oddawania Pojazdu w całości lub w części w podnajem, bezpłatne używanie (w tym użyczenie), a także na podstawie jakiegokolwiek stosunku prawnego osobom trzecim (z wyjątkiem sytuacji powierzenia takiej osobie przez Kierowcę wykonywania Umowy za Państwa zgodą) oraz bezwzględny zakaz używania Pojazdów do celów prywatnych, niezwiązanych z realizacją Umowy.

Za nieprzestrzeganie przepisów prawa regulujących działalność taksówkarską obowiązują wysokie kary pieniężne, które mogą być nałożone na Państwa przez Inspektorat Transportu Drogowego lub Urząd Miasta - Wydział Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Za naruszenie przepisów, mogłaby Państwu zostać odebrana Licencja. Z tych względów nie mogą pozwolić sobie Państwo na jakiekolwiek naruszenia sposobu wykorzystania Pojazdów.

Przepisy wymagają, by pojazdem spełniającym definicję taksówki poruszała się wyłącznie osoba, która posiada ważne odpowiednie uprawnienia.

W konsekwencji, zgodnie z przepisami przejazd Pojazdem możliwy jest wyłącznie przez Kierowców, którzy posiadają ważne uprawnienia, zostali zgłoszeni do Urzędu Miasta oraz przypisani do Państwa Licencji. W innym wypadku - gdyby Pojazdem poruszała się osoba niespełniająca tych wymogów - sytuacja ta grozi utratą przez Państwa Licencji.

Powyższe skutkuje tym, że nawet w przypadku oddania Pojazdu do naprawy, mechanik nie może samodzielnie wykonać jazdy testowej ze względu na to, że nie posiada odpowiednich uprawnień i nie może samodzielnie wyjechać Pojazdem na drogi publiczne.

W sytuacji, gdy Pojazd musi przemieścić się w jakieś miejsce nie w związku z wykonaniem usług taksówkarskich (np. do mechanika, na badania okresowe). Pojazd zostaje tam przetransportowany przy użyciu holownika (autolawety) będącej w Państwa dyspozycji.

Pojazdy posiadają lampę taxi, która może zostać przytwierdzona do dachu w sposób stały (tzw. kogut). Poruszanie się po drogach Pojazdem wyposażonym w kogut w celach innych niż wykonywanie przewozu osób jest zabronione przepisami prawa (nielegalne). Za naruszenie tych regulacji grożą wysokie kary pieniężne lub nawet utrata prawa do świadczenia usług taksówkarskich (utrata Licencji).

Zgodnie z art. 92a ust. 1 Ustawy o Transporcie drogowym, podmiot wykonujący przewóz drogowy lub inne czynności związane z tym przewozem z naruszeniem obowiązków lub warunków przewozu drogowego podlega karze pieniężnej w wysokości od 50 złotych do 12.000 złotych za każde naruszenie, z tym że przedsiębiorca prowadzący pośrednictwo przy przewozie osób z naruszeniem obowiązków lub warunków przewozu drogowego podlega karze pieniężnej w wysokości od 5.000 złotych do 40.000 złotych za każde naruszenie.

Z kolei stosownie do art. 15 ust. 1 pkt 2 Ustawy o Transporcie drogowym, licencja taksówkarska może zostać cofnięta m.in., jeśli jej posiadacz:

·nie spełnia wymagań uprawniających do wykonywania działalności w zakresie transportu drogowego,

·rażąco naruszył warunki określone w licencji lub inne warunki wykonywania działalności objętej licencją określone przepisami prawa,

·rażąco narusza przepisy dotyczące czasu pracy kierowców lub kwalifikacji kierowców.

W załączniku nr 3 do Ustawy o Transporcie drogowym wskazano szereg różnego rodzaju naruszeń, o których mowa w art. 92a ust. 1 tej ustawy. Każde z naruszeń wymienionych w załączniku nr 3 zostało zagrożone karą pieniężną, np.:

·wykonywanie transportu drogowego taksówką pojazdem niewpisanym do licencji - 2.000 zł,

·niewyposażenie kierowcy w dokumenty, o których mowa w art. 87 Ustawy o Transporcie drogowym (np. Licencja) — 500 zł za każdy dokument,

·wykonywanie przewozu drogowego rzeczy lub osób bez obowiązkowej kwalifikacji wstępnej lub obowiązkowego szkolenia okresowego kierowcy - 1.500 zł.

Państwa Pojazdy nie poruszają się po drogach bez lampy taxi (koguta).

Pojazdy są dopuszczane do używania w celach wykonywania usług taksówkarskich dopiero po zgłoszeniu ich do Urzędu Miasta - Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców oraz uzbrojeniu w nadany numer boczny, cenniki, kogut taxi oraz wypis z Licencji.

2)Zasady nadzoru nad wykonywaniem przewozu osób taksówką przez Kierowców

Są Państwo uprawnieni do przeprowadzenia audytu wewnętrznego w celu weryfikacji poprawności i prawidłowości wykonywania przez Kierowcę Umowy. Zasady przeprowadzenia audytu określone zostały w Umowie.

Audyt wewnętrzy może zostać przeprowadzony przez Państwa lub osobę przez niego upoważnioną w sposób zdalny (za pomocą urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną z jednoczesnym przekazem dźwięku i obrazu), a także w terenie (w miejscu świadczenia usług przez Kierowcę), w dowolnym czasie i bez wcześniejszego powiadomienia Kierowcy.

Audyt zdalny może polegać na:

·przesłaniu monitu o dokumentację fotograficzną przedmiotu audytu i zobowiązaniu Kierowcy do niezwłocznego przesłania żądanych zdjęć,

·połączeniu z Kierowcą za pomocą urządzeń komunikacji elektronicznej z jednoczesnym przekazem obrazu i dźwięku w celu sprawdzenia przedmiotu audytu,

·kontroli ważności dokumentów (w tym przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC),

·kontroli ważności uprawnień Kierowcy do realizacji przedmiotu Umowy.

Dodatkowo wskazują Państwo, że Kierowcy podlegają również kontroli/nadzorowi osiąganych przez nich wyników w trakcie wykonywania usług przewozu osób taxi. Oznacza to, że ilość przejechanych kilometrów powinna być adekwatna do wykonanych kursów i osiągniętych z tego tytułu przychodów. Okoliczność ta wyklucza zatem wykorzystanie Pojazdów przez Kierowców do wykonania czynności innych niż usługi przewozu osób taxi realizowane na podstawie Umowy.

3)Możliwość rozwiązania umowy oraz system kar umownych

W przypadku stwierdzenia uchybień lub naruszeń w związku z przeprowadzonym audytem Kierowca może zostać zobowiązany do zaniechania dalszego wykonywania przedmiotu Umowy. Ponadto stwierdzenie uchybień lub naruszeń w związku z przeprowadzonym audytem stanowi przyczynę uzasadniającą rozwiązanie Umowy przez Państwa w trybie natychmiastowym (bez zachowania okresu wypowiedzenia).

Dodatkowo w Umowie uregulowano zakres i zasady naliczania kar umownych z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania Umowy przez Kierowcę. Wśród sankcji przewidziano m.in. karę za wykorzystanie Pojazdu przez Kierowcę w celach prywatnych, niezwiązanych z realizacją Umowy (np. podwożenie znajomych, wyjazd na wycieczkę lub do rodziny) lub zarobkowych (innych niż na podstawie Umowy, np. wykorzystanie Pojazdu do świadczenia pracy/usług dla lub na rzecz innego podmiotu). Kara umowna za wykorzystanie Pojazdu do celów prywatnych została ustalona na wysokim poziomie.

Przewidziane w Umowie kary pieniężne przewyższają kilkukrotnie miesięczne wynagrodzenie Kierowców, dlatego Kierowcy nie mogą sobie pozwolić na naruszenie postanowień Umowy.

Naruszenie zasad wynikających z Umowy oraz regulaminu przez Kierowcę powoduje, że ponoszą Państwo szkodę majątkową. Dlatego ewentualne wykorzystanie Pojazdu dla celów niezwiązanych z przewozem osób stanowi rażące naruszenie warunków Umowy i poza nałożeniem kary umownej stanowi podstawy do rozwiązania Umowy.

Ryzyko rozwiązania Umowy powoduje, że Kierowcy wiedzą, że nie mogą używać Pojazdu sprzecznie z Umową i jego przeznaczeniem, ponieważ skutkowałoby to dla nich utratą źródła zarobkowania i jednocześnie koniecznością uregulowania kary znacznie przewyższającej ich przeciętny zarobek uzyskany na podstawie współpracy z Państwem.

4)Pojazdy spełniają definicję ustawową taksówki

Pojazdy wykorzystywane są wyłącznie w celu oddawania ich Kierowcom do używania i świadczenia usług taksówkarskich. Realizacja tego rodzaju usług jest możliwa wyłącznie przy użyciu pojazdów samochodowych będących taksówkami.

Pojazdy spełniają definicję taksówki, o której mowa w art. 2 pkt 43 Prawa o ruchu drogowym, tj. są pojazdami samochodowymi, odpowiednio wyposażonymi i oznaczonymi, przeznaczonymi do przewozu osób w liczbie nie większej niż 9 łącznie z kierowcą oraz ich bagażu podręcznego za opłatą ustaloną na podstawie aplikacji mobilnej, o której mowa w art. 13b Ustawy o Transporcie.

Pojazdy są odpowiednio wyposażone i oznaczone. Każdy Pojazd wyposażony jest w lampę taxi, która może zostać przytwierdzona do dachu w sposób stały (tzw. kogut) oraz posiada obowiązkowe wyposażenie dla taksówek obejmujące apteczkę, dojazdowe lub pełnowymiarowe koło zapasowe, zestaw narzędzi do zmiany koła, gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy.

Pojazdy każdorazowo posiadają aktualne potwierdzenia wykonania badań technicznych. Zgodnie z art. 81 ust. 5 w zw. z ust. 11 pkt 4 Prawa o Ruchu Drogowym pojazdy, które mają być używane jako taksówka podlegają dodatkowym badaniom okresowym. Jako taksówki Pojazdy przechodzą obowiązkowo dwa przeglądy techniczne, tj. klasyczne badania okresowe, mające na celu sprawdzenie faktycznego stanu podzespołów pojazdów oraz specjalne badania obejmujące kontrolę zdolności do transportu osób. Pojazdy przechodzą regularnie coroczne badania okresowe.

5)Licencja taksówkarska

Wykonywanie opisanej w niniejszym wniosku działalności taksówkarskiej przy wykorzystaniu Pojazdów odbywa się na podstawie licencji taksówkarskiej.

Zgodnie z art. 5b ust. 1 pkt 3 Ustawy o Transporcie, podjęcie i wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką wymaga uzyskania odpowiedniej licencji. Stosownie do art. 6 ust. 1 Ustawy o Transporcie, licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką udziela się przedsiębiorcy, jeżeli:

1)spełnia wymagania określone w art. 5c ust. 1 pkt 1 i 5, tj.:

a)członkowie organu zarządzającego osoby prawnej nie zostali skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwa karne skarbowe lub przestępstwa umyślne: przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, środowisku lub warunkom pracy i płacy albo inne mające związek z wykonywaniem zawodu,

b)nie wydano prawomocnego orzeczenia zakazującego im wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego,

c)przedsiębiorca posiada tytuł prawny do dysponowania pojazdem lub pojazdami samochodowymi spełniającymi wymagania techniczne określone przepisami prawa o ruchu drogowym, którymi transport drogowy ma być wykonywany,

2)zatrudnieni przez niego kierowcy:

a)nie byli prawomocnie skazani za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, a także za przestępstwa, o których mowa w art. 59 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, a ponadto nie orzeczono prawomocnie wobec nich zakazu wykonywania zawodu kierowcy,

b)spełniają wymagania określone w art. 39a ust. 1 pkt 1-4, tj.: posiadają odpowiedni wiek oraz uprawnienia do kierowania pojazdem samochodowym, nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy oraz nie mają przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.

Wszyscy Kierowcy spełniają powyższe wymagania, a w szczególności określone w art. 39a ust. 1 pkt 1-4 Ustawy o Transporcie, tj. posiadają odpowiedni wiek oraz uprawnienia do kierowania pojazdem samochodowym. Kierowcy posiadają również ważne badania lekarskie oraz psychologiczne, które potwierdzają możliwość świadczenia usług taksówkarskich.

Posiadają Państwo ważną Licencję, która zezwala na podjęcie i wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką. Każdy Pojazd zgłaszany jest przez Państwa w Urzędzie Miasta jako taksówka i podlega przyporządkowaniu do numeru posiadanej przez Wnioskodawcę Licencji. Następnie Urząd Miasta wydaje wypisy z Licencji, które obejmują m.in. unikalny numer wypisu, numer rejestracyjny Pojazdu, numer boczny Pojazdu. Oznacza to, że każdy Pojazd:

·posiada osobny wypis z Licencji,

·w Urzędzie Miasta jest zgłoszony i przypisany do Licencji i działalności wykonywanej przez Wnioskodawcę.

Do posiadanej przez Państwa Licencji przypisywani są również Kierowcy. Licencja Kierowcy nie stanowi ogólnej licencji taksówkarskiej, ale jest przyporządkowana do Państwa Licencji.  Po spełnieniu wymogów przewidzianych w przepisach prawa oraz Umowie, tj. m.in. dostarczeniu Państwu zaświadczenia o niekaralności, zdjęcia oraz aktualnych badań lekarskich i psychologicznych, składają Państwo w wydziale odpowiednim do spraw transportu drogowego właściwego Urzędu Miasta wymagane dokumenty potrzebne do uzyskania legitymacji taksówkarza dla Kierowcy. Na identyfikatorze potwierdzającym posiadanie przez Kierowcę uprawnień do realizacji usług taksówkarskich widnieje również numer Państwa Licencji.

Poruszanie się taksówką (pojazdem posiadającym lampę taxi) przez osoby niebędące taksówkarzem jest zabronione.

Zgodnie z przepisami prawa, jak również postanowieniami Umowy, korzystając z Pojazdów będących taksówkami Kierowcy każdorazowo są zobowiązani do posiadania przy sobie:

·ważnego wypisu z Licencji dla Pojazdu,

·aktualnych badań lekarskich oraz aktualnego orzeczenia psychologicznego,

·ważnego identyfikatora taksówkarza umieszczonego w widocznym miejscu wewnątrz Pojazdu,

·dokumentu zawierającego przepisy porządkowe związane z przewozem osób i bagażu taksówkami osobowymi,

·dowodu rejestracyjnego Pojazdu z zamieszczoną w nim adnotacją taxi,

·aktualnego prawa jazdy.

Pojazdy wyposażone są w lampę taxi, numery boczne taksówki po obu stronach Pojazdu, naklejkę Urzędu Miasta z hologramem na przedniej szybie oraz naklejkę z cennikiem oraz obowiązkowymi informacjami na prawnym tylnym oknie drzwi pasażera, jak najbliżej słupka B taksówki po obu stronach okna.

Zgodnie z postanowieniami Umowy, w przypadku stwierdzenia przez Kierowcę braku któregokolwiek z ww. elementów lub dokumentów, Kierowca jest zobowiązany do niezwłocznego zgłoszenia takiej okoliczności Państwu oraz - co istotne - do zaprzestania realizacji usług transportowych do czasu uzupełnienia braków do stanu zgodnego z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.

6)System zabezpieczeń i monitoringu

Wszystkie Pojazdy wyposażone są w system zabezpieczeń, który pozwala na ich uruchomienie. Każdy Kierowca posiada kartę, bez której uruchomienie samochodu jest niemożliwe. Karta stanowi element wyposażenia Pojazdu i jest udostępniana Kierowcom wyłącznie w celu wykonywania czynności przejazdu taksówką na podstawie Umowy. System zabezpieczeń służy ochronie przed ewentualną próbą kradzieży Pojazdu, jak również pozwala na uruchomienie Pojazdu wyłącznie w celu świadczenia usług taksówkarskich.

Dodatkowo wszystkie Pojazdy podłączone są do systemu GPS, który pozwala Państwu monitorować na bieżąco lokalizację, w jakiej znajduje się Pojazd. W konsekwencji posiadają Państwo bieżącą kontrolę i nadzór nad sposobem wykorzystywania Pojazdów. Okoliczność ta zapewnia dodatkowe zabezpieczenie przed wykorzystaniem Pojazdu do celów innych niż świadczenie przewozu osób taksówką.

Ilość przejechanych kilometrów oraz zużytego paliwa, monitorowana jest przez Państwa.

Dodatkowo ww. system GPS pozwala również na monitorowanie lokalizacji i przebiegu Pojazdu przez podmiot, od którego wynajmują Państwo Pojazdy. Wynajmujący jest uprawniony do obciążenia Państwa dodatkowymi kosztami z tytułu nadprzebiegu, tj. sytuacji, gdy Pojazd przejedzie więcej kilometrów niż zostało to ustalone w umowie z Państwem.

System zabezpieczeń (w tym Karta GPS umożliwiająca uruchomienie Pojazdu) pozwala na bieżące nadzorowanie sposobu wykorzystania Pojazdu przez Kierowców. Posiadają Państwo dostęp do danych przekazywanych przez Karty. Umożliwia ona uruchomienie Pojazdu. Oznacza to, że za każdym razem, gdy Kierowca uruchamia Pojazd, uzyskują Państwo informację o tym fakcie. Okoliczność ta pozwala zatem Państwu na bieżące, jak i następcze weryfikowanie miejsca uruchomienia Pojazdu przez Kierowcę.

Karty pozwalające na uruchomienie Pojazdów pozostają w wyłącznej Państwa dyspozycji i udostępniane są wyłącznie Kierowcom dla potrzeb wykonywania przez nich usług taksówkarskich.

Przewidziane w Umowie kary pieniężne przewyższają kilkukrotnie miesięczne wynagrodzenie Kierowców, dlatego Kierowcy nie mogą sobie pozwolić na naruszenie postanowień Umowy.

Ryzyko rozwiązania Umowy powoduje, że Kierowcy wiedzą, że nie mogą używać Pojazdu sprzecznie z Umową i jego przeznaczeniem, ponieważ skutkowałoby to dla nich utratą źródła zarobkowania i jednocześnie koniecznością uregulowania kary znacznie przewyższającej ich przeciętny zarobek uzyskany na podstawie współpracy z Państwem. Każdy kurs wykonywany przez Kierowcę jest ewidencjonowany w aplikacji mobilnej, która połączoną jest z wirtualną kasą fiskalną. Po zakończeniu kursu wirtualna kasa fiskalna automatycznie wystawia paragon dla pasażera. Oznacza to, że każdy kurs wykonywany przez Kierowcę jest zewidencjonowany. Państwo i Kierowcy nie mają zatem możliwości niewykazania wykonanego kursu na kasie fiskalnej.

7)Specjalne oznaczenie Pojazdów

Poza lampą taxi (kogutem) oraz oznaczeniami obejmującymi numery boczne taksówki oraz naklejkę Urzędu Miasta z hologramem na przedniej szybie (o ile występuje), jak również naklejkę z cennikiem oraz obowiązkowymi informacjami, Pojazdy posiadają naklejki z oznaczeniami Partnerów (…). Oznaczenia te powszechnie kojarzą się wyłącznie z przewozami taksówek.

Pojazdy są w całości oznakowane naklejkami obejmującymi firmę wynajmującego Pojazdy oraz dane identyfikacyjne Partnerów. Pojazdy wyglądają jak typowe samochody firmowe i są też wykorzystywane wyłącznie do celów służbowych. Ze względu na oznakowanie, poruszając się po drogach. Pojazdy reklamują firmę wynajmującego Pojazdy, jak również firmy Partnerów. Co istotne, z tytułu realizacji każdego kursu przysługuje Państwu dodatkowe wynagrodzenie za wykonanie tego kursu przy użyciu Pojazdu posiadającego oznaczenie Partnera i reklamowanie jego marki.

Oznakowanie Pojazdów nie jest przytwierdzone w sposób magnetyczny, tj. taki, który umożliwia sprawne i szybkie usunięcie go z samochodu. Państwa Pojazdy oznakowane są w sposób trwały, tj. poprzez trwałe oklejenie znakami graficznymi firmy wynajmującego Pojazdy oraz Partnerów. Usunięcie naklejek wymagałoby kilkugodzinnej pracy polegającej na zdjęciu oznakowania z Pojazdu oraz jego wypolerowaniu. Oklejenie Pojazdu jest kosztowne. Ze względu na te okoliczności, raz wykonane oklejenie Pojazdu pozostaje na nim do czasu jego naturalnego, ze względu na upływ czasu, zużycia.

8)Dokumentowanie poniesionych Wydatków

Wszystkie faktury z tytułu poniesionych Wydatków są wystawiane na Państwa.

Ponoszą Państwo koszt Wydatków na paliwo. Udostępniają Państwo Kierowcom karty paliwowe, przy pomocy których Kierowcy tankują Pojazdy. Karty paliwowe wystawiane są na Państwa dane. Następnie po zakończeniu okresu rozliczeniowego wystawiana jest faktura zbiorcza na Państwa dane, dokumentująca wydatki poniesione na paliwo w tym okresie. Na fakturze zbiorczej wskazane są dane konkretnego Pojazdu.

Poszczególne karty paliwowe są przypisywane wyłącznie do jednego Pojazdu i umożliwiają zatankowanie wyłącznie tego konkretnego Pojazdu. Posiadają Państwo umowę z siecią stacji paliw, na podstawie której wydawane są karty paliwowe. Umowa ta zobowiązuje pracowników stacji paliw do weryfikacji Pojazdu w momencie, gdy Kierowca chce posłużyć się kartą paliwową w celu zapłaty za tankowanie.

Pracownik stacji za każdym razem weryfikuje przebieg oraz numer rejestracyjny Pojazdu, jak również sprawdza na kamerze, czy zatankowany Pojazd jest rzeczywiście tym Pojazdem, dla którego została wydana konkretna karta paliwowa.

Powyższe wyklucza zatem możliwość zatankowania innego samochodu, który nie jest Pojazdem będącym taksówką, dla którego wydana została karta paliwowa.

9)Miejsce parkowania Pojazdów

Pojazdy są/będą co do zasady parkowane/garażowane w miejscu siedziby Państwa działalności lub innym miejscu będącym w Państwa dyspozycji (np. na wynajętym przez Państwa parkingu).

W godzinach wykonywania przez Kierowców czynności zleconych im na podstawie Umowy Pojazdy znajdują się/będą znajdować się w ciągłym ruchu ze względu na wykonywane usługi przewozu osób taxi. W przerwach między wykonywanymi przewozami Kierowcy korzystają/będą korzystać z miejskich parkingów ogólnodostępnych, oczekując na otrzymanie kolejnego zlecenia.

Po zakończonej zmianie samochód przekazywany jest/będzie kolejnemu Kierowcy lub jest/będzie garażowany/parkowany w miejscu Państwa siedziby lub innym miejscu będącym w Państwa dyspozycji (np. na wynajętym przez Państwa parkingu).

W dniu rozpoczęcia realizacji czynności na podstawie Umowy Pojazdy są/będą odbierane od Kierowcy wykonującego poprzednią zmianę lub z miejsca Państwa siedziby/innego miejsca będącego w Państwa dyspozycji (np. na wynajętym przez Państwa parkingu).

Zasady przekazywania Pojazdu innemu Kierowcy po zakończonej zmianie oraz jego parkowania w czasie, gdy nie jest wykorzystywany bezpośrednio do świadczenia usług przewozu osób taxi, zostały szczegółowo określone w Regulaminie. Co istotne, każdorazowe ewentualne naruszenie tych reguł zagrożone jest wysoką karą umowną.

10)Regulamin i brak podstaw używania Pojazdów do celów innych niż usługi taksówkarskie

Poza Umową w Spółce przyjęty został Regulamin w zakresie korzystania z Pojazdów, z którego wynika, że Pojazdy mogą być wykorzystywane wyłącznie do świadczenia usług przewozu osób taxi.

Regulamin szczegółowo reguluje:

· zasady użytkowania Pojazdów przez Kierowców, z których wynika, że Pojazd może być wykorzystywany przez Kierowcę wyłącznie do celów związanych z Państwa działalnością gospodarczą, na zasadach i w celu realizacji Umowy,

· używanie Pojazdu przez Kierowcę do celów prywatnych lub/i niezwiązanych z realizacją Umowy (w tym prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą) jest bezwzględnie zabronione,

· zasady przekazywania Pojazdu innemu Kierowcy po zakończonej zmianie oraz zasady parkowania Pojazdu w czasie, gdy nie jest on wykorzystywany bezpośrednio do świadczenia usług przewozu osób taxi - w tym czasie Pojazd parkowany jest w Państwa siedzibie lub innym miejscu będącym w jego dyspozycji; bezwzględnie zabronione jest parkowanie Pojazdu w miejscu niewskazanym przez Państwa, w szczególności w miejscu zamieszkania Kierowcy,

· zasady odpowiedzialności za naruszenie jego postanowień, w szczególności pieniężne kary umowne za każde naruszenie, jak również podstawę do rozwiązania Umowy w trybie natychmiastowym.

Regulamin został przyjęty przez Państwa jako regulacja wewnętrzna, obejmująca swoim zakresem wszystkich Kierowców, z którymi Państwo współpracują. Każdy Kierowca jest obowiązany do zapoznania się z postanowieniami Regulaminu oraz do ich zaakceptowania. W przypadku nowych Kierowców akceptacja Regulaminu następuje poprzez złożenie oświadczenia znajdującego się w treści Umowy. Z kolei Kierowcy zatrudnieni przez Państwa przed przyjęciem Regulaminu zapoznali się z jego treścią po jego przyjęciu oraz złożyli Państwu odrębne oświadczenia, zgodnie z którymi wskazują, że zapoznali się z Regulaminem i w pełni go akceptują.

Dodatkowo kopia Regulaminu znajduje się w każdym Pojeździe.

Państwo zatrudniają wyłącznie Kierowców. To znaczy, że Państwo nie zatrudnią pracowników odpowiedzialnych za inne zadania, do realizacji których mogłyby być wykorzystywane Pojazdy. Pojazdy są przeznaczone i faktycznie wykorzystywane wyłącznie do przewozu osób jako taksówki.

Państwa Wspólnicy posiadają własne samochody prywatne, z których korzystają na co dzień. Okoliczność ta powoduje, że wspólnicy nie potrzebują korzystać z Pojazdów dla celów prywatnych.

11)Kontrole i współpraca z urzędami

Stan techniczny Pojazdów, sposób ich wykorzystania oraz jakość wykonywania usług taksówkarskich przez Państwa oraz Kierowców podlega kontrolom ze strony Urzędu Miasta oraz (…). Mimo kontroli, organy nadzoru nie dopatrzyły się uchybień lub poważnych naruszeń w działalności wykonywanej przez Państwa. Oznacza to, że sposób wykorzystania Pojazdów odpowiada wszelkim wymogom prawnym związanym z działalnością taksówkarską, w tym opisanych wyżej zasadom, zgodnie z którymi przejazd samochodem spełniającym definicję taksówki może odbyć się wyłącznie przez osobę posiadającą uprawnienia taksówkarza oraz wyłącznie w celu przewozu osób.

Współpracują Państwo z Urzędem Miasta oraz (…) w przedmiocie wykonywania usług taksówkarskich. Celem współpracy jest wypracowanie rozwiązań, które spełniają wszelkie wymogi przewidziane prawem dla tego rodzaju działalności gospodarczej.

Pracownicy Urzędu Miasta oraz (…) stawiają firmę Państwa za przykład prawidłowo wykonywanej działalności taksówkarskiej, która nie dopuszcza się poważnych naruszeń regulacji przewidzianych dla tego rodzaju działalności.

12)Wysoki standard Kierowców

Przed przystąpieniem do wykonywania czynności na podstawie Umowy, Kierowca odbywa obowiązkowe szkolenia, podczas których jest szczegółowo informowany o obowiązujących go zasadach wykonywania usług przewozu osób taxi, zakazach wprowadzonych przez Państwa, jak również regulacjach wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Kierowca jest również szkolony i przestrzegany przed wszelkimi negatywnymi konsekwencjami, które mogą wiązać się z naruszeniem Umowy, regulaminu korzystania z Pojazdów oraz wykorzystania Pojazdu do celów sprzecznych z jego przeznaczeniem.

Państwo dbają o bezpieczeństwo wykonywanych przejazdów. Każdy kandydat na Kierowcę obowiązany jest do przedstawienia zaświadczenia o niekaralności. W przypadku cudzoziemców kandydat na Kierowcę przedstawia dwa zaświadczenia - polskie oraz zaświadczenie z kraju pochodzenia przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Każdy Kierowca jest obowiązany do posiadania aktualnych badań psychologicznych. Jak wskazano we Wniosku, korzystając z Pojazdów będących taksówkami Kierowcy każdorazowo są zobowiązani do posiadania przy sobie aktualnych badań lekarskich oraz aktualnego orzeczenia psychologicznego.

Kierowca jest dopuszczony do pracy dopiero po zgłoszeniu go do Urzędu Miasta - Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców, i przypisaniu Kierowcy do Państwa Licencji.

Dbałość o jak najwyższe standardy zatrudnianych Kierowców jest ważna dla Państwa z dwóch względów: poza zapewnieniem bezpieczeństwa przejazdów, wybór odpowiednich kandydatów pozwala na zatrudnienie takich Kierowców, wobec których istnieje znikome ryzyko, że dopuszczą się naruszenia obowiązujących ich zakazów.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, należy stwierdzić, że Pojazdy są wykorzystywane przez Państwa wyłącznie do działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Zaznaczają Państwo, że - jak wskazano w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego - przedmiotem niniejszego wniosku jest ustalenie możliwości odliczania 100% podatku VAT naliczonego w związku z ponoszonymi Wydatkami, które dotyczą wyłącznie Pojazdów według definicji przyjętej dla potrzeb niniejszego wniosku, tj. pojazdów samochodowych spełniających definicję ustawową taksówki oraz służących wykonywaniu usług taksówkarskich.

Ponoszone Wydatki pozostają w niewątpliwym i bezspornym związku z wykonywanymi przez Państwa czynnościami opodatkowanymi VAT, tzn. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Państwa działalność w omawianym zakresie polega na świadczeniu usług transportowych realizowanych przy udziale aplikacji mobilnych dostarczanych przez Partnerów.

Przedstawione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Wydatki dotyczą bezpośrednio Pojazdów służących realizacji usług transportowych, których świadczenie podlega opodatkowaniu VAT. W konsekwencji między Wydatkami, a wykonywaniem czynności skutkujących określeniem podatku należnego, występuje niewątpliwy i bezsporny związek.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z 15 września 2021 r., znak 0113-KDIPT1-3.4012.578.2021.1.OS, potwierdził:

„W myśl art. 86a ust. 2 ustawy, do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w ust. 1, zalicza się wydatki dotyczące:

· nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych,

· używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3,

· nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Skorzystanie z prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi umożliwia spełnienie warunku, o którym mowa w art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy, tj. wykorzystywanie pojazdów samochodowych przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej.”

Podsumowując powyższe, przysługuje Państwu prawo do odliczania 100% VAT naliczonego z faktur otrzymywanych z tytułu ponoszonych przez niego i wymienionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Wydatków.

Powyższych wniosków nie zmienia fakt, że w przyszłości zamierzają Państwo zrezygnować z prowadzenia ww. ewidencji przebiegu Pojazdów ze względu na to, że z uwagi na przedmiot, charakter i skalę prowadzonej przez działalności, jak również plany związane z rozwojem firmy, jej prowadzenie jest wysoce czasochłonne i utrudnione.

Pojazdy w dalszym ciągu, tak jak i obecnie, będą wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej wykonywanej przez Państwa, tj. działalności taksówkarskiej. Przyjęte w Spółce i w umowach z Kierowcami zasady wykorzystywania Pojazdów wykluczają ich użycie do czynności innych niż usługi przewozu osób taxi realizowane na podstawie Umowy. Potwierdzają to wszystkie przedstawione przez Państwa okoliczności i argumenty.

Zaznaczają Państwo, ż obecnie posiada ponad 50 Pojazdów w swojej flocie i nieustannie dąży do tego, by rozwijać prowadzoną przez siebie działalność, w tym zwiększać liczbę posiadanych Pojazdów oraz zatrudnionych Kierowców. Państwa działalność jest obecnie największym przedsiębiorstwem taksówkarskim w (…). Docelowo planują Państwo posiadać w swojej flocie ponad 100 Pojazdów.

Wskazują Państwo, że kontaktowali się z właściwym urzędem skarbowym w celu uzyskania wytycznych co do możliwości odliczenia 100% podatku VAT naliczonego z tytułu opisanych we Wniosku Wydatków. Ze względu na specyficzny rodzaj prowadzonej działalności Urząd zasugerował Państwu złożenie Wniosku w celu uzyskania potwierdzenia, że Pojazdy są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej jako taksówki, co umożliwia pełne (100%) odliczenie podatku VAT naliczonego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest:

- prawidłowe w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego w związku z pojazdami osobowymi dla których prowadzona jest/będzie ewidencja przebiegu Pojazdów dotyczących odpowiednio czynszu najmu, wydatków na nabycie Pojazdu lub jego części składowych, kosztów przeglądów technicznych, wulkanizacji, obsługi klimatyzacji, napraw i remontów, kosztów wymiany i nabycia płynu hamulcowego, płynu do spryskiwaczy, oleju silnikowego, kosztów badań diagnostycznych, wydatków na zakup wyposażenia Pojazdów, kosztów paliwa, oleju napędowego, gazu lub energii elektrycznej, wykorzystywanych do napędu Pojazdów, opłaty z tytułu korzystania z odpłatnych autostrad,

- nieprawidłowe w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego w związku z pojazdami osobowymi dla których nie będzie prowadzona ewidencja przebiegu pojazdów dotyczących odpowiednio czynszu najmu, wydatków na nabycie Pojazdu lub jego części składowych, kosztów przeglądów technicznych, wulkanizacji, obsługi klimatyzacji, napraw i remontów, kosztów wymiany i nabycia płynu hamulcowego, płynu do spryskiwaczy, oleju silnikowego, kosztów badań diagnostycznych, wydatków na zakup wyposażenia Pojazdów, kosztów paliwa, oleju napędowego, gazu lub energii elektrycznej, wykorzystywanych do napędu Pojazdów, opłaty z tytułu korzystania z odpłatnych autostrad,

- nieprawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z pojazdami osobowymi dotyczących pokrycia kosztów ubezpieczenia samochodów.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Ustawodawca umożliwił podatnikom odliczenie podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Art. 2 pkt 34 ustawy stanowi, że:

przez pojazdy samochodowe rozumie się pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Należy wskazać, że kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zostały uregulowane w art. 86a ustawy.

Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy:

w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku:

1)wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika;

2)należnego z tytułu:

a)świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 podatnikiem jest ich usługobiorca,

b)dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 podatnikiem jest ich nabywca,

c)wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

3)należnego, w przypadku, o którym mowa w art. 33a,

4)wynikającej z otrzymanego dokumentu celnego, deklaracji importowej w przypadku, o którym mowa w art. 33b, oraz z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34.

Stosownie do treści art. 86a ust. 2 ustawy:

do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w ust. 1, zalicza się wydatki dotyczące:

1)nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych,

2)używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3,

3)nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Zatem podatnikowi przysługuje ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przeznaczonymi do użytku „mieszanego”.

Dla celów stosowania tego ograniczenia przez wykorzystywanie „mieszane” należy rozumieć, że w odniesieniu do pojazdu wykorzystywanego w działalności gospodarczej istnieje możliwość jego użycia również do celów niezwiązanych z tą działalnością, np. do celów prywatnych. Wystarczy przy tym możliwość nawet tylko jednorazowego użycia pojazdu do celów prywatnych, aby uznać, że pojazd może być wykorzystywany w sposób „mieszany”. Nie jest przy tym istotny moment, w którym użycie to ma miejsce podczas całego okresu użytkowania przez podatnika danego pojazdu, żeby uznać ten pojazd za wykorzystywany do celów „mieszanych”. Przyjmuje się, że każdy pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony – ze względu na swoje cechy konstrukcyjne – służy co do zasady użytkowi „mieszanemu”, a zatem wszystkie wydatki z nim związane podlegają ograniczeniu w odliczaniu do 50%.

Jednakże, od zasady wynikającej z art. 86a ust. 1 ustawy przewidziano wyjątki.

I tak, w świetle art. 86a ust. 3 ustawy:

1)przepis ust. 1 nie ma zastosowania:

a)w przypadku gdy pojazdy samochodowe są:

b)wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;

2)do towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Według art. 86a ust. 4 ustawy:

pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

1)sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub

2)konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Na mocy art. 86a ust. 5 ustawy:

warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych:

1)przeznaczonych wyłącznie do:

a)odprzedaży,

b)sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika,

c)oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze

- jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika;

2) w odniesieniu do których:

a) kwotę podatku naliczonego od wydatków z nimi związanych podatnik oblicza zgodnie z ust. 1 lub

b) podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków z nimi związanych.

Zgodnie z art. 86a ust. 6 ustawy:

ewidencja przebiegu pojazdu jest prowadzona od dnia rozpoczęcia wykorzystywania pojazdu samochodowego wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika do dnia zakończenia wykorzystywania tego pojazdu wyłącznie do tej działalności.

W myśl art. 86a ust. 7 ustawy:

ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać:

1)numer rejestracyjny pojazdu samochodowego;

2)dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji;

3)stan licznika przebiegu pojazdu samochodowego na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji;

4)wpis osoby kierującej pojazdem samochodowym dotyczący każdego wykorzystania tego pojazdu, obejmujący:

a)kolejny numer wpisu,

b)datę i cel wyjazdu,

c)opis trasy (skąd – dokąd),

d)liczbę przejechanych kilometrów,

e)imię i nazwisko osoby kierującej pojazdem

- potwierdzony przez podatnika na koniec każdego okresu rozliczeniowego w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem;

5) liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.

Stosownie do art. 86a ust. 12 ustawy:

podatnicy wykorzystujący wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, mają obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami, nie później jednak niż w dniu przesłania ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3.

Na mocy art. 86a ust. 13 ustawy:

w przypadku niezłożenia w terminie informacji, o której mowa w ust. 12, uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od pierwszego dnia miesiąca, w którym podatnik złożył tę informację.

Z regulacji art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a i art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy wynika, że podatnik ma możliwość odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturach dotyczących wydatków związanych z pojazdami samochodowymi w sytuacji, gdy pojazdy te są wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej. Do celów pełnego odliczenia podatku, fakt wykorzystywania ich wyłącznie do działalności musi być rozpatrywany w kategoriach obiektywnych.

W związku z powyższym, co do zasady, w celu dokonania pełnego odliczenia muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki, tj. sposób wykorzystania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza w ustalonych przez niego zasadach ich używania, musi wykluczać ich użycie do celów prywatnych oraz wykluczenie użytku prywatnego musi zostać potwierdzone prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu.

Okolicznościami potwierdzającymi obiektywnie brak możliwości użytku prywatnego mogą być przykładowo:

  • obowiązek zostawiania po godzinach pracy na parkingach przedsiębiorstwa pojazdów używanych przez pracowników, bez możliwości ich pobrania poza tymi godzinami, w tym w weekendy, na cele inne niż wyłącznie działalność przedsiębiorstwa,
  • nadzór nad używaniem pojazdów w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, przykładowo za pomocą GPS,
  • w przypadku nabywania pojazdów przez podatnika, którego przedmiotem działalności jest odprzedaż tych pojazdów – brak rejestracji tych pojazdów, uniemożliwiający ich poruszanie się po drogach, a w przypadku ich rejestracji – brak możliwości użycia tych pojazdów na cele prywatne; nie mogą to być zatem np. samochody demonstracyjne używane przez pracownika dealera do dojazdów do pracy,
  • w przypadku nabywania pojazdów przez podatnika, którego przedmiotem działalności jest wynajem tych pojazdów – określenie reguł wykluczających użytek prywatny,
  • używanie (w przypadku pojazdów tzw. lotniskowych) przez służby lotniska pojazdów do przemieszczania się po płycie lotniska, bez możliwości opuszczania przez te pojazdy terenu lotniska.

Wskazać należy, że przepisy ustawy nie określają, w jaki sposób podatnik ma zapewnić wyeliminowanie użytku prywatnego używanego w nim pojazdu samochodowego dla celów pełnego odliczenia podatku naliczonego. Działania te muszą być dostosowane do specyfiki działalności i sposobu używania dla jego celów pojazdów. Określone przez podatnika zasady używania pojazdu muszą obiektywnie potwierdzać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej i nie ma możliwości prywatnego użytku. Przy czym użytek prywatny należy postrzegać w kategoriach potencjalnej, a nie faktycznej możliwości użytku pojazdu do celów prywatnych.

Nie można uznać wykorzystywania pojazdu wyłącznie do celów działalności gospodarczej, gdy np. zostaną ustalone zasady używania pojazdów, jednakże nie istnieją żadne zabezpieczenia gwarantujące ich przestrzeganie, przykładowo istnieje zakaz używania przez pracowników pojazdów do celów prywatnych, jednakże nikt nie weryfikuje czy zakaz ten jest respektowany.

Państwa wątpliwości dotyczą prawa do pełnego odliczania podatku VAT naliczonego z faktur otrzymywanych z tytułu ponoszonych wydatków związanych z nabyciem, używaniem, utrzymaniem i eksploatacją samochodów osobowych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w przedmiocie świadczenia usług taksówkarskich.

Analiza przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, jak i powołanych przepisów prawa podatkowego prowadzi do stwierdzenia, że w odniesieniu do opisanych we wniosku samochodów osobowych, tj. samochodów wykorzystywanych do świadczenia usług przewozu pasażerów zostały/zostaną spełnione przesłanki do uznania, że sposób wykorzystania tych pojazdów przez Państwa, zwłaszcza w ustalonych zasadach ich używania, wyklucza ich użycie do celów prywatnych. A zatem sposób użytkowania samochodów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z Państwa działalnością gospodarczą.

Z opisu sprawy wynika bowiem, że w celu realizacji usług transportowych zlecają Państwo wykonanie usług przewozu pasażerów osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Kierowcy nie ponoszą opłat za korzystanie z Pojazdów. Pojazdy wykorzystywane są wyłącznie do prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej oraz wyłącznie do czynności opodatkowanych VAT. Każdorazowo udostępniają Państwo Kierowcy Pojazd w dniu, w którym wykonuje on obowiązki wynikające z Umowy. Zgodnie z Umową Kierowca jest zobowiązany m.in. do używania Pojazdu zgodnie z jego przeznaczeniem i w celach określonych w Umowie, to jest w celu świadczenia usług przewozu Klientów. Ponadto w Umowie wprowadzono zakaz oddawania Pojazdu w całości lub w części w podnajem, bezpłatne używanie (w tym użyczenie), a także na podstawie jakiegokolwiek stosunku prawnego osobom trzecim (z wyjątkiem sytuacji powierzenia takiej osobie przez Kierowcę wykonywania Umowy za Państwa zgodą) oraz bezwzględny zakaz używania Pojazdów do celów prywatnych, niezwiązanych z realizacją Umowy. Uprawnieni są Państwo do przeprowadzania audytu wewnętrznego w celu weryfikacji poprawności i prawidłowości wykonywania przez Kierowcę Umowy w sposób zdalny, a także w terenie (w miejscu świadczenia usług przez Kierowcę), w dowolnym czasie i bez wcześniejszego powiadomienia Kierowcy. Wszystkie Pojazdy wyposażone są w system zabezpieczeń, który pozwala na ich uruchomienie. Karta stanowi element wyposażenia Pojazdu i jest udostępniana Kierowcom wyłącznie w celu wykonywania czynności przejazdu taksówką na podstawie Umowy. System zabezpieczeń pozwala na uruchomienie Pojazdu wyłącznie w celu świadczenia usług taksówkarskich. Dodatkowo wszystkie Pojazdy podłączone są do systemu GPS, który pozwala Państwu monitorować na bieżąco lokalizację, w jakiej znajduje się Pojazd i przebiegu Pojazdu przez podmiot, od którego wynajmuje państwo Pojazdy. Pojazdy są/będą obowiązkowo garażowane/parkowane w miejscu Państwa siedziby lub innym miejscu będącym w Państwa dyspozycji (np. na wynajętym parkingu) bez możliwości ich pobrania i użytkowania do celów prywatnych przez Kierowców. Przyjęte przez Państwa w umowach z Kierowcami zasady wykorzystywania Pojazdów wykluczają ich użycie do czynności innych niż usługi przewozu osób. Udostępniają Państwo Kierowcom karty paliwowe, przy pomocy których Kierowcy tankują Pojazdy. Poszczególne karty paliwowe są przypisywane wyłącznie do jednego Pojazdu i umożliwiają zatankowanie wyłącznie tego konkretnego Pojazdu. Umowa zawarta przez Państwa ze stacją paliw zobowiązuje pracowników stacji paliw do weryfikacji Pojazdu w momencie, gdy Kierowca chce posłużyć się kartą paliwową w celu zapłaty za tankowanie.

A zatem podjęte przez Państwa działania, mające na celu wykluczenie użycia samochodów do celów innych niż działalność gospodarcza, potwierdzają obiektywnie, że samochody te są/będą wykorzystywane wyłącznie do prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej, bez możliwości użycia ich do celów prywatnych. Jednakże wykluczenie użytku prywatnego musi zostać potwierdzone prowadzoną przez Państwa dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu.

Ponoszą Państwo szereg wydatków związanych z nabyciem, używaniem, utrzymaniem i eksploatacją Pojazdów, m.in.: czynsz najmu Pojazdu, wydatki na nabycie Pojazdu lub jego części składowych, koszty przeglądów technicznych, wulkanizacji, obsługi klimatyzacji, napraw i remontów, koszty wymiany i nabycia płynu hamulcowego, płynu do spryskiwaczy, oleju silnikowego, koszty badań diagnostycznych, wydatki na zakup wyposażenia Pojazdów, koszty paliwa, oleju napędowego, gazu lub energii elektrycznej, wykorzystywanych do napędu Pojazdów, opłaty z tytułu korzystania z odpłatnych autostrad. Pojazdy stanowią dla Państwa przedmiot umowy najmu. W przyszłości będą Państwo także nabywać Pojazdy na podstawie umowy sprzedaży lub będą dysponować Pojazdami na podstawie zawieranych umów leasingu operacyjnego. Obecnie prowadzą Państwo ewidencję przebiegu Pojazdów. Ewidencja ta spełnia wymogi określone w art. 86a ust. 6-8 ustawy.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy z którego wynika, że prowadzona przez Państwa ewidencja przebiegu Pojazdów spełnia wymogi określone w art. 86a ust. 6-8 ustawy, należy stwierdzić, że wykorzystując ww. samochody na podstawie umowy najmu, leasingu operacyjnego lub jako właściciel do działalności wyłącznie opodatkowanej – są/będą Państwo uprawnieni do pełnego odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, wykazanego w fakturach dokumentujących ww. wydatków.

A zatem Państwa stanowisko w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego w związku z pojazdami osobowymi wykorzystywanymi na podstawie umowy najmu, leasingu operacyjnego lub jako właściciel do działalności wyłącznie opodatkowanej dla których prowadzona jest/będzie ewidencja przebiegu Pojazdów dotyczących odpowiednio czynszu najmu, wydatków na nabycie Pojazdu lub jego części składowych, kosztów przeglądów technicznych, wulkanizacji, obsługi klimatyzacji, napraw i remontów, kosztów wymiany i nabycia płynu hamulcowego, płynu do spryskiwaczy, oleju silnikowego, kosztów badań diagnostycznych, wydatków na zakup wyposażenia Pojazdów, kosztów paliwa, oleju napędowego, gazu lub energii elektrycznej, wykorzystywanych do napędu Pojazdów, opłaty z tytułu korzystania z odpłatnych autostrad należało uznać za prawidłowe.

Nie można jednak podzielić Państwa stanowiska w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z pojazdami osobowymi, w przypadku braku prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów.

Wskazać należy, że uprawnienie do skorzystania z prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego związanego z pojazdami samochodowymi istnieje, jeżeli zostały/zostaną spełnione wskazane wcześniej warunki określone w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy, z zastrzeżeniem ust. 5 ustawy.

A zatem w celu dokonania pełnego odliczenia muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki, tj. sposób wykorzystania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza w ustalonych przez niego zasadach ich używania, musi wykluczać ich użycie do celów prywatnych oraz wykluczenie użytku prywatnego musi zostać potwierdzone prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu.

Powołany powyżej przepis art. 86a ust. 5 ustawy wskazuje ściśle określone sytuacje, w których wyłączony zostaje obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. W analizowanej sprawie w odniesieniu do pojazdów samochodowych wykorzystywanych przez Państwa należy wskazać na pkt 1 lit. c tej regulacji, wyłączający obowiązek prowadzenie takiej ewidencji. Zgodnie z tymi przepisami, warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze – co nie ma miejsca w rozpatrywanej sprawie. Ponadto, przepis art. 86a ust. 5 pkt 1 ustawy ma zastosowanie, jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika. Tymczasem Państwo prowadzą działalność w zakresie świadczenia usług taksówkarskich.

W zakresie wydatków związanych z pojazdami osobowymi wykorzystywanych przez Państwa jako właściciela lub na podstawie umowy najmu bądź leasingu operacyjnego, w przypadku rezygnacji z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów warunki określone w art. 86a ust. 5 ustawy wyłączające obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie będą spełnione. Prowadzą Państwo działalność w zakresie świadczenia usług taksówkarskich, a odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów nie stanowi/nie będzie stanowić przedmiotu Państwa działalności gospodarczej. Ponadto nie są/nie będą to pojazdy samochodowe przeznaczone wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze.

W konsekwencji, w przypadku braku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów, na podstawie art. 86a ust. 1 ustawy, będzie Państwu przysługiwać prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego z faktur dokumentujących poniesione wydatku związane z pojazdami osobowymi z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 88 ustawy.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego w związku z pojazdami osobowymi wykorzystywanymi na podstawie umowy najmu, leasingu operacyjnego lub jako właściciel do działalności wyłącznie opodatkowanej dla których nie będzie prowadzona ewidencja przebiegu pojazdów dotyczących odpowiednio czynszu najmu, wydatków na nabycie Pojazdu lub jego części składowych, kosztów przeglądów technicznych, wulkanizacji, obsługi klimatyzacji, napraw i remontów, kosztów wymiany i nabycia płynu hamulcowego, płynu do spryskiwaczy, oleju silnikowego, kosztów badań diagnostycznych, wydatków na zakup wyposażenia Pojazdów, kosztów paliwa, oleju napędowego, gazu lub energii elektrycznej, wykorzystywanych do napędu Pojazdów, opłaty z tytułu korzystania z odpłatnych autostrad należało uznać za nieprawidłowe.

Z kolei w zakresie wydatków związanych z ubezpieczeniem pojazdów, należy wskazać, że usługi ubezpieczeniowe są zwolnione od podatku VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy:

zwalnia się od podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji.

W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:

nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

W świetle powyższego odnosząc się do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z pojazdami osobowymi dotyczącymi pokrycia kosztów ubezpieczenia samochodów wskazać należy, że skoro usługa ubezpieczenia komunikacyjnego jest zwolniona od podatku, to nie przysługuje/nie będzie przysługiwać Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego, co wynika z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT.

Wobec powyższego, Państwa stanowisko w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z pojazdami osobowymi dotyczących pokrycia kosztów ubezpieczenia samochodów należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Odnosząc się do powołanej przez Państwa interpretacji indywidualnej Nr 0113-KDIPT1-3.4012.578.2021.1.OS, należy zwrócić uwagę na to, że interpretacje indywidualne są wydawane w indywidualnych sprawach i nie wiążą innych organów wydających interpretacje indywidualne w sprawach innych podatników, co jest tym bardziej zrozumiałe zważywszy na różnorodność i odmienność okoliczności faktycznych występujących w każdej z indywidualnych spraw podlegających interpretacjom. Również interpretacja powołana przez Państwa na poparcie własnego stanowiska rozstrzyga w odmiennym stanie faktycznych od sytuacji przedstawionej we wniosku. Z opisu sprawy wynikało bowiem, że Wnioskodawca obecnie prowadzi m. in. wynajem długoterminowy samochodu osobowego, który został wyleasingowany przez Wnioskodawcę w tym celu. Samochód będzie wykorzystywany przez Wnioskodawcę wyłącznie w celu oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze. Samochód nie będzie przez Wnioskodawcę wykorzystywany do celów innych niż najem.

Zatem z uwagi na odmienność okoliczności faktycznych występujących w każdej z indywidualnych spraw, powoływana przez Państwa interpretacja indywidualna Nr 0113-KDIPT1-3.4012.578.2021.1.OS nie może stanowić podstawy do rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 256; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00