Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna
na dzień 30-09-2023
Porada aktualna
na dzień 30-09-2023
Data publikacji: 2023-04-17

Czy pracownik wykonujący pracę zdalnie, będący opiekunem dziecka do lat 8, może odmówić przyjazdu do siedziby pracodawcy w innej miejscowości

PROBLEM

Siedziba pracodawcy znajduje się w Poznaniu. Jednak pracownik na podstawie obowiązujących od 7 kwietnia 2023 r. przepisów nowelizacji Kodeksu pracy pracuje zdalnie w pełnym wymiarze czasu pracy w Krakowie. W umowie o pracę jako miejsce pracy ma wpisany Kraków ze wskazaniem adresu zamieszkania. W regulaminie pracy zdalnej jest określone, że pracownicy zdalni pracują w tym trybie w pełnym wymiarze godzin. Pracodawca polecił, aby pracownik przyjechał w maju 2023 r. do siedziby firmy w Poznaniu na zebranie. Pracownik odmówił przyjazdu, wskazując, że jest rodzicem 3-letniego dziecka i nie wyraża zgody na delegację. Czy pracownik może odmówić takiego przyjazdu?

RADA

Tak. Pracownik może odmówić udziału w stacjonarnym zebraniu w Poznaniu, ponieważ wyjazd ze stałego miejsca świadczenia pracy, określonego w umowie o pracę jako Kraków, do Poznania będzie dla niego delegacją. Nie ma znaczenia fakt, że jest to siedziba pracodawcy. Ponieważ wyjazd ten należy zakwalifikować jako delegację, pracownik opiekujący się 3-letnim dzieckiem może skorzystać z prawa do odmowy przyjazdu na podstawie przepisów nakazujących uzyskanie zgody pracownika-rodzica dziecka do lat 8 na wyjazdy delegacyjne.

UZASADNIENIE

Jednym ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00