Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 6 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.44.2023.3.DS

Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 6 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 5 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 marca 2023 r. (wpływ 13 i 15 marca 2023 r.) oraz pismem z 31 marca 2023 r. (wpływ 1 kwietnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan animatorem multimedialnym (z j. angielskiego motion designer – projektant ruchu). W swojej pracy tworzy Pan krótkie filmy animowane wykorzystywane do promocji i reklamy produktów lub usług.

Animacje, które Pan tworzy składają się z różnego typu mediów takich jak: elementy grafiki komputerowej, materiały wideo, nagrania lektorskie, muzyka.

Zdarza się, że przy małych produkcjach o niskim budżecie, projekt graficzny tworzy Pan samodzielnie wykonując tym samym pracę grafika komputerowego. Najczęściej jednak, w celu uzyskania jak najlepszego efektu końcowego, elementy składowe wykonuje odpowiednio wyspecjalizowana osoba (grafik, ilustrator, operator kamery, kompozytor itd.) a istotą Pana pracy jest złożenie tego w całość, ożywienie (animacja) i finalnie wyeksportowanie gotowego filmu animowanego.

Ponadto pismem z 13 marca 2023 r. odpowiedział Pan na następujące pytania zawarte w wezwaniu do uzupełnienia wniosku:

1)czy posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź:

Tak.

2)od kiedy prowadzi Pan działalność gospodarczą? Jaki rodzaj dokumentacji podatkowej dla celów działalności Pan prowadzi? Jaki jest konkretnie zakres prowadzonej działalności?

Odpowiedź:

W okresie od 02.08.2013 r. do 30.03.2016 r. prowadził Pan działalność gospodarczą pod nazwą (…).

Od 03.12.2021 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą pod nazwą (…).

Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej dotyczy obecnie prowadzonej działalności. Obecnie prowadzi Pan dokumentację podatkową w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zakres prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej to animacja (animacja multimedialna, motion design).

3)jakiego roku dotyczy opisane we wniosku zdarzenie przyszłe?

Odpowiedź:

Roku 2023.

4)kiedy osiągnął Pan pierwszy przychód?

Odpowiedź:

27.01.2022 r.

5)czy i kiedy złożył/złoży Pan oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego?

Odpowiedź:

Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego złożył Pan 2.02.2023 r. Data powstania zmiany to 1.01.2023 r. Oświadczenie zaadresował Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego (…).

6)jak dokładnie są sklasyfikowane – na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – faktycznie wykonywane przez Pana usługi, których dotyczy zadane we wniosku pytanie (należy podać pełne siedmiocyfrowe grupowanie dla świadczonych przez Pana usług);

Odpowiedź:

Według Pana wiedzy i oceny są to:

59.12.15.0 - Usługi związane z animacją

59.11.11.0 - Usługi związane z produkcją filmów, z wyłączeniem filmów i programów telewizyjnych

74.10.19.0 - Usługi w zakresie pozostałego specjalistycznego projektowania

7)szczegółowe wyjaśnienie, jakie dokładnie czynności/zadania Pan wykonuje w ramach świadczonych przez Pana usług będących przedmiotem wniosku – prosimy szczegółowo opisać charakter tych czynności/zadań, na czym one polegają, czego dotyczą, jaki jest ich zakres oraz co jest ich efektem;

Odpowiedź:

Jest Pan animatorem i w ramach świadczonych usług tworzy Pan filmy animowane.

Pierwszym etapem w procesie powstania filmu animowanego jest zapoznanie się z (…) – dokumentem, w którym klient formułuje wytyczne dotyczące projektu. Następnie tworzy Pan (…), czyli (…). Na tym etapie ustala Pan także jak końcowy film będzie wyglądać (tzw. (…)). Proces ten polega na stworzeniu kilku obrazów będących wzorem wizualnym dla całego filmu. Zdarza się, że na etapie tym współpracuje Pan z (…).

Po zaakceptowaniu z klientem tego etapu przystępuje Pan do produkcji filmu animowanego. W swojej pracy wykorzystuje Pan komputer jako narzędzie do animacji. Przy pomocy specjalistycznego oprogramowania takiego jak (…) lub (…) tworzy Pan film animowany. Do obrazu dokłada Pan dźwięk: muzykę lub nagranie lektorskie. Efektem końcowym jest film animowany, który w formie cyfrowej przekazuje Pan klientowi i który następnie staje się elementem jego działań marketingowych.

8)czy do wykonywanej przez Pana działalności mają zastosowanie wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.)?

Odpowiedź:

Nie.

9)czy w roku poprzedzającym rok podatkowy (tj. 2022 r.) uzyskał Pan przychody z działalności w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro?

Odpowiedź:

Tak – w roku podatkowym 2022 uzyskał Pan przychody nieprzekraczające 2 000 000 euro.

10) czy świadczone usługi związane są z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objęte grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1)?

Odpowiedź:

Nie.

11) czy uzyskuje/uzyska Pan przychody ze świadczenia usług związanych z wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line?

Odpowiedź:

Nie.

12) czy uzyskuje/uzyska Pan przychody ze świadczenia usług w zakresie przesyłania strumieni wideo przez Interent (PKWiU 59.11.25.0)?

Odpowiedź:

Nie.

Dodatkowo wytłumaczył Pan skąd wzięła się chęć uzyskania interpretacji podatkowej.

Dotychczas prowadził Pan działalność gospodarczą na zasadach ogólnych i pomimo, że nie było takiej konieczności, na wszystkich wystawionych do tej pory fakturach nanosił Pan kod PKWiU 74.10. Nie przykładając do tego dużej wagi, uznał Pan, że projektowanie animacji zawiera się w szeroko rozumianym projektowaniu specjalistycznym.

W tym roku po zmianie sposobu opodatkowania na ryczałt i przeanalizowaniu grupowania PKWiU odkrył Pan pozycję 59.12.15.0, która jest ściśle związana z wykonywanymi przez Pana usługami.

W związku z tym, że klasyfikacja ta jest korzystniejsza dla przedsiębiorcy z punktu widzenia stawki ryczałtu obawia się Pan, czy taka zmiana nie zostanie zinterpretowana jako próba oszustwa podatkowego.

Ponadto pismem z dnia 31 marca 2023 r. uzupełnił Pan wniosek o następujące informacje:

Poniżej przedstawił Pan przyporządkowanie do klasyfikacji PKWiU etapów, które realizuje Pan w procesie tworzenia filmu animowanego:

-tworzenie (…) według wytycznych klienta zawartych w (…) – PKWiU 59.12.15.0 (animacja),

-tworzenie obrazów będących wizualną reprezentacją tego jak finalna animacja będzie wyglądała (tzw. (…)) – PKWiU 74.10.19.0 (projektowanie graficzne) oraz 59.12.15.0 (animacja),

-produkcja filmu animowanego – PKWiU 59.12.15.0 (animacja),

-udźwiękowienie – PKWiU 59.11.11.0 (produkcja filmu) oraz 59.12.15.0 (animacja),

-dostarczenie klientowi finalnego filmu animowanego – PKWiU 59.12.15.0 (animacja).

Film animowany jako medium stoi na rozdrożu produkcji filmowej oraz projektowania graficznego. Niektóre, wyrwane z kontekstu czynności można klasyfikować jako jedno lub drugie (np. look development - projektowanie graficzne, udźwiękowienie - produkcja filmu).

W ujęciu ogólnym, wszystkie czynności te powinny być traktowane jako etapy produkcji filmu animowanego (PKWiU 59.12.15.0).

Pytanie

Jaką stawkę ryczałtu stosować dla pracy animatora multimedialnego (motion designera) świadczącego usługi projektowania animacji?

Pana stanowisko w sprawie

Dla usług projektowania animacji multimedialnych zastosowanie ma stawka ryczałtu 8,5% zawarta dla PKD: 59.11.Z – Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych (m.in. przesyłanie strumieni wideo przez Internet) 59.12.Z – Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi (m.in. montaż video, konwersja, napisy, obróbka audio).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe, ale z innych względów niż Pan przedstawił.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką” (…).

Stosownie do art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – zgodnie z Pana oświadczeniem – w odniesieniu do działalności, którą Pan prowadzi, nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ponadto, stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod pojęciem usług należy rozumieć:

- wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych – usługi na rzecz produkcji;

- wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Zatem, przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby odwołują się w swojej treści do klasyfikacji PKWiU wprowadzonej ww. rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Podkreślam również, że stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych usług, a nie treści posiadanego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej określonego według PKD.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Jak już wskazano, możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą, a uzyskiwane z niej przychody opodatkowuje Pan obecnie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jest Pan animatorem multimedialnym i w ramach świadczonych usług tworzy Pan filmy animowane. Proces tworzenia filmu animowanego składa się z kilku etapów opisanych szczegółowo w opisie sprawy, które – jak Pan wskazał – w ogólnym pojęciu mieszczą się pod symbolem PKWiU 59.12.15.0 – Usługi związane z animacją.

Pana wątpliwości dotyczą stosowania odpowiedniej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w odniesieniu do przychodów z tytułu tej działalności.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej usług składających się na etapy produkcji filmu animowanego, sklasyfikowanych w ogólnym ujęciu według PKWiU pod symbolem 59.12.15.0 – Usługi związane z animacją, są opodatkowane stawką 8,5%, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00