Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.98.2023.3.MJ

Dochód z uprawy roślin ozdobnych w tunelach czasowo ogrzewanych będzie stanowił dochód z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 31 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 21 marca i 5 kwietnia 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca (dalej również: Zainteresowany) jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych ("podatek PIT"). Zainteresowany jest podatnikiem podatku od towarów i usług ("podatek VAT"). Na dzień złożenia Wniosku, nie pozostaje w związku małżeńskim.

Od 4 stycznia 2016 r. Zainteresowany prowadzi gospodarstwo rolne zgodnie z art. 6 Ustawy z dnia 11.04.2003r. o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej: ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego), na "Nieruchomościach" będących jego własnością lub przedmiotem dzierżawy. Na Nieruchomościach znajdują się szklarnie oraz ogrzewane tunele foliowe, które są wykorzystywane przez Zainteresowanego dla potrzeb prowadzenia działalności rolniczej. Łączna powierzchnia gospodarstwa rolnego nie jest i nie będzie większa niż 300 ha.

Dla działalności Zainteresowanego prowadzona jest wyłącznie ewidencja dla potrzeb rozliczenia podatku od towarów i usług ("podatek VAT"). Gospodarstwo nie prowadzi ksiąg rachunkowych, a także nie prowadzi ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zainteresowany jest podatnikiem podatku VAT czynnym.

Zainteresowany nie prowadzi odrębnej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy w Gospodarstwie Rolnym jest uprawa roślin ozdobnych. Działalność rolnicza prowadzona w Gospodarstwie Rolnym - na gruncie podatku PIT - jest klasyfikowana jako działy specjalne produkcji rolnej.

Zainteresowany rozlicza podatek PIT od dochodów uzyskiwanych w ramach Gospodarstwa Rolnego z działów specjalnych produkcji rolnej, na podstawie decyzji naczelnika właściwego urzędu skarbowego na podstawie norm szacunkowych.

Corocznie składana jest do właściwego Urzędu Skarbowego Deklaracja do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalonych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu. Zainteresowany do obliczenia dochodu Gospodarstwa Rolnego wskazuje zgodnie z planowanym harmonogramem upraw roślin ozdobnych, powierzchnię wykorzystywanych szklarni ogrzewanych oraz tuneli foliowych ogrzewanych.

W związku z zaistniałymi zmianami rynkowymi i znacznym obniżeniem wskaźników koniunktury pod wpływem zjawisk makroekonomicznych niezależnych od Zainteresowanego, które wpłynęły znacząco na poziom cen i siłę nabywczą potencjalnych odbiorców, w kolejnym sezonie planuje się zrezygnowanie z ogrzewania części tuneli foliowych, w celu obniżenia lawinowo rosnących kosztów zakupu opału i energii elektrycznej.

Tunele foliowe będą wykorzystywane przez okres całego roku lub jego część do produkcji roślin bez ogrzewania.

W tunelach foliowych nieogrzewanych (posiadających ogrzewanie techniczne) prowadzona będzie:

w okresie XI-III uprawa roślin odpornych na mróz, którym ujemna temperatura nie przeszkadza w procesie przechowywania, np. uprawa Thuja, która jest sadzona do tzw. wielodoniczek - multiplatów przed późniejszym wysadzeniem do gruntu lub uprawa sadzonek wrzosów lub lawendy odpornych na mróz,

w okresie IV-X uprawa roślin ozdobnych (np. wrzos, lawenda), których produkcja w tym okresie roku nie wymaga wspomagania ogrzewaniem tunelu.

Przechowywanie roślin w tunelach foliowych nieogrzewanych (pod osłoną) pozwala uchronić młode rośliny przed wiatrem i dużymi opadami śniegu (zabezpieczenie przed połamaniem/zgnieceniem).

Okres uprawy przedmiotowych roślin w nieogrzewanych tunelach foliowych stanowi jeden z etapów ich uprawy, jako okres ochronny dla młodych roślin, ponieważ przechowywanie roślin w tunelach foliowych nie ogrzewanych (po osłoną) pozwala uchronić młode rośliny przed wiatrem i dużymi opadami śniegu (zabezpieczenie przed połamaniem). Łączny czas uprawy tych roślin wynosi znacząco więcej niż 1 miesiąc od dnia ich nabycia (okres od kilku miesięcy do kilku lat). Przedmiotowe rośliny, które okresowo będą uprawiane w nieogrzewanych tunelach foliowych będą sprzedawane w stanie nieprzetworzonym (naturalnym).

Istniejąca w tunelach instalacja grzewcza jest odporna na zamarzanie i może być nieużywana (wyłączona) przez cały sezon. Jedynie w okresie zimowym przy dużych opadach śniegu, konieczne będzie działanie prewencyjne i czasowe uruchomienie ogrzewania w celu podgrzania/wytopienia zalegającej warstwy śniegu, zapobiegając w ten sposób katastrofie budowlanej i zniszczeniu konstrukcji tunelu pod naporem ciężaru śniegu - tzw. ogrzewanie techniczne służące ochronie konstrukcji tunelu foliowego.

Zainteresowany posiada tunele foliowe zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi normami budowlanymi dla obszaru klimatycznego działalności Zainteresowanego, gdzie obciążenie śniegiem na m2 może wynosić do 85 kg. W przypadku większej ilości zalegającego śniegu producent zaleca jego usuwanie. Jedną z metod usuwania zalegającego na tunelach foliowych śniegu jest podniesienie temperatury wewnętrznej w tunelach w celu „stopienia” zalegającego śniegu. Ze względu na konstrukcję tuneli i ich długość (np. 150m) pomiędzy szczytami usuwanie śniegu ręcznie jest niemożliwe.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tworzącą katalog zamknięty - działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

W myśl natomiast art. 2 ust. 3a ww. ustawy, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w Załączniku nr 2 do ustawy. Na podstawie art. 24 ust. 7 ww. ustawy Minister właściwy do spraw finansów publicznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa, ogłasza w drodze rozporządzenia normy szacunkowe, określone w Załączniku nr 2, zmieniając je corocznie w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Należy zauważyć, że Załącznik nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego” określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt z uwagi na ich rozmiary nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej, a także normy szacunkowe dochodu rocznego odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej. Jednocześnie informacje zawarte w tym załączniku mają znaczenie dla oceny, czy danego rodzaju działalność w ogóle ma charakter działów specjalnych produkcji rolnej.

Jeżeli bowiem danego rodzaju uprawa (np. w tunelach foliowych nieogrzewanych), czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierząt nie są wymienione w treści Załącznika, a jednocześnie spełniają kryterium okresu uprawy (od dnia nabycia do dnia sprzedaży więcej niż 1 miesiąc) i sprzedawane są w stanie nieprzetworzonym(naturalnym), to należy uznać, że ta uprawa, hodowla czy też chów są działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Zainteresowanego wskazujące, że w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, planowane uprawy roślin w nieogrzewanych tunelach foliowych (posiadających ogrzewanie techniczne), będą mieścić się w ramach działalności rolniczej, czy też uprawa ta będzie zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej, a dochód z tej działalności będzie ustalany zgodnie z art. 24 ust. 4 i ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, prawidłowe jest stanowisko wskazujące, że w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku, planowane uprawy roślin w nieogrzewanych tunelach foliowych (posiadających ogrzewanie techniczne), będą mieścić się w ramach działalności rolniczej, więc uprawa ta nie będzie zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej i dochód z tej działalności nie będzie ustalany zgodnie z art. 24 ust. 4 i ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zaliczy Pan do wymiaru podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalonych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu, wyłącznie powierzchnię wykorzystywanych szklarni ogrzewanych oraz tuneli foliowych ogrzewanych pod uprawę roślin ozdobnych.

Powierzchnia tuneli foliowych nieogrzewanych (posiadających ogrzewanie techniczne) będzie w tym czasie wykorzystana do uprawy roślin odpornych na mróz, których uprawa spełnia kryteria działalności rolniczej i do przychodów z tej działalności nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W tunelach foliowych nieogrzewanych (posiadających ogrzewanie techniczne) prowadzona będzie:

w okresie XI-III uprawa roślin odpornych na mróz, którym ujemna temperatura nie przeszkadza w procesie przechowywania, np. uprawa Thuja, która jest sadzona do tzw. wielodoniczek - multiplatów przed późniejszym wysadzeniem do gruntu lub uprawa sadzonek wrzosów lub lawendy odpornych na mróz,

w okresie IV-X uprawa roślin ozdobnych (np. wrzos, lawenda), których produkcja w tym okresie roku nie wymaga wspomagania ogrzewaniem tunelu.

Przechowywanie roślin w tunelach foliowych nieogrzewanych (po osłoną) pozwala uchronić młode rośliny przed wiatrem i dużymi opadami śniegu (zabezpieczenie przed połamaniem/zgnieceniem).

W myśl art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych (...), gdzie literalnie zostały wymienione rodzaje upraw i produkcji. Zapis ten nie obejmuje tuneli foliowych nieogrzewanych.

Na podstawie art. 24 ust. 7 ww. ustawy Minister właściwy do spraw finansów publicznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa, ogłasza w drodze rozporządzenia normy szacunkowe, określone w w/w Załączniku nr 2, zmieniając je corocznie w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Należy zauważyć, że ww. Załącznik nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego" określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt z uwagi na ich rozmiary nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej, a także normy szacunkowe dochodu rocznego odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej. Jednocześnie informacje zawarte w tym załączniku mają znaczenie dla oceny, czy danego rodzaju działalność w ogóle ma charakter działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli bowiem danego rodzaju uprawa, czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierząt nie są wymienione w treści Załącznika, (tj. tunele foliowe nieogrzewane), to należy uznać, że ta uprawa, hodowla czy też chów są działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej.

W konsekwencji do przychodów z tej działalności nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tunele foliowe nieogrzewane (posiadające ogrzewanie techniczne) będą wykorzystywane przez okres całego roku lub jego część do produkcji roślin bez ogrzewania. W tunelach foliowych nieogrzewanych prowadzona będzie uprawa roślin odpornych na mróz, którym ujemna temperatura nie przeszkadza w przechowywaniu roślin.

Okres uprawy przedmiotowych roślin w nieogrzewanych tunelach foliowych stanowi jeden z etapów ich uprawy, jako okres ochronny dla młodych roślin, ponieważ przechowywanie roślin w tunelach foliowych nieogrzewanych (po osłoną) pozwala uchronić młode rośliny przed wiatrem i dużymi opadami śniegu (zabezpieczenie przed połamaniem). Łączny czas uprawy tych roślin wynosi znacząco więcej niż 1 miesiąc od dnia ich nabycia (okres od kilku miesięcy do kilku lat). Przedmiotowe rośliny, które okresowo będą uprawiane w nieogrzewanych tunelach foliowych będą sprzedawane w stanie nieprzetworzonym (naturalnym).

Jak wynika z powyższego uzasadnienia przychody z upraw prowadzonych we wskazany powyżej sposób w tunelach foliowych nieogrzewanych (posiadających ogrzewanie techniczne) spełniają kryteria przychodów z działalności rolniczej i do przychodów tych nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), co do zasady, dotyczą opodatkowania wszelkich dochodów osób fizycznych.

Stosownie do postanowień tej ustawy odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:

pkt 3 - pozarolnicza działalność gospodarcza,

pkt 4 - działy specjalne produkcji rolnej.

Przepis art. 24 ust. 4 tej stanowi, że:

dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego. Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, o których mowa w art. 15, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2.

Natomiast zgodnie z art. 24 ust. 4a ww. ustawy:

normy szacunkowe dochodu rocznego, o których mowa w ust. 4, stosuje się od jednostek powierzchni upraw lub innych jednostek rodzajów produkcji określonych w kolumnie 3 załącznika nr 2, z tym że w przypadku upraw w szklarniach i tunelach foliowych - od 1 m2 powierzchni ogólnej obliczanej według wewnętrznej długości ścian.

Powyższe przepisy wskazują więc, że jeżeli podatnik prowadzący działy specjalne produkcji rolnej nie prowadzi podatkowej księgi przychodów i rozchodów, bądź ksiąg rachunkowych, to ustala dochód do opodatkowania z tego źródła przychodów przy zastosowaniu norm szacunkowych, zawartych w art. 24 ust. 4-4e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednak przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1:

nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Definicję działalności rolniczej – dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych – zawiera art. 2 ust. 2 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem:

działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1.miesiąc – w przypadku roślin,

2.6 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

3.6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4.miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt

licząc od dnia nabycia.

Z powyższego przepisu wynika, że ustawodawca dla celów podatku dochodowego precyzuje wyraźnie, co należy rozumieć przez działalność rolniczą, a wyliczenie dokonane w przepisie art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter wyczerpujący. Zgodnie z przedstawioną definicją działalności rolniczej, podstawową jej cechą jest uzyskanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkcja roślinna), chowu lub hodowli (produkcja zwierzęca).

Przychodami z działalności rolniczej są więc tylko te przychody, które pochodzą z działalności rolniczej w rozumieniu zdefiniowanym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 2 ust. 3 ww. ustawy:

działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Natomiast, w myśl art. 2 ust. 3a tej ustawy:

nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym „załącznikiem nr 2”.

Należy zauważyć, że „Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego” określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt z uwagi na ich rozmiary nie stanowią działy specjalne produkcji rolnej, a także normy szacunkowe dochodu rocznego odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej.

Jednocześnie informacje zawarte w Tabeli mają znaczenie dla oceny, czy danego rodzaju działalność w ogóle ma charakter działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli bowiem danego rodzaju uprawa czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierząt nie są wymienione w „Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego”, to należy uznać, że ta uprawa, hodowla czy też chów są działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej. W konsekwencji – do przychodów z tej działalności nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W pkt 3 ww. ww. Tabeli wymienia się uprawy w tunelach foliowych ogrzewanych powyżej 50 m2:

a)rośliny ozdobne;

b)pozostałe.

W świetle ww. przepisów, jeżeli rośliny nie są uprawiane w szklarniach lub ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy te nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli przy tym, rośliny te są przetrzymywane przez co najmniej miesiąc, w trakcie którego to okresu następuje ich biologiczny wzrost, to dochody uzyskane z ich sprzedaży stanowią dochody z działalności rolniczej.

Należy jednak zauważyć, że przepis art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazuje, na jakie okresy ma być włączane lub wyłączane ogrzewanie w tunelach foliowych ogrzewanych, nie precyzuje, czy ogrzewanie to powinno mieć charakter stały.

Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan gospodarstwo rolne zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Na „Nieruchomościach” znajdują się szklarnie oraz ogrzewane tunele foliowe, które są wykorzystywane przez Pan dla potrzeb prowadzenia działalności rolniczej. Głównym przedmiotem Pana działalności w Gospodarstwie Rolnym jest uprawa roślin ozdobnych. Tunele foliowe będą wykorzystywane przez okres całego roku lub jego część do produkcji roślin bez ogrzewania.

W związku z zaistniałymi zmianami rynkowymi i znacznym obniżeniem wskaźników koniunktury niezależnych od Pana, które wpłynęły znacząco na poziom cen i siłę nabywczą potencjalnych odbiorców, w kolejnym sezonie planuje się zrezygnowanie z ogrzewania części tuneli foliowych, w celu obniżenia lawinowo rosnących kosztów zakupu opału i energii elektrycznej. Istniejąca w tunelach instalacja grzewcza jest odporna na zamarzanie i może być nieużywana przez cały sezon. Jedynie w okresie zimowym przy dużych opadach śniegu, konieczne będzie działanie prewencyjne i czasowe uruchomienie ogrzewania w celu podgrzania/stopienia zalegającej warstwy śniegu, zapobiegając w ten sposób katastrofie budowlanej i zniszczeniu konstrukcji tunelu pod naporem ciężaru śniegu - tzw. ogrzewanie techniczne służące ochronie konstrukcji tunelu foliowego. W tunelach foliowych nieogrzewanych (posiadających ogrzewanie techniczne) prowadzona będzie uprawa roślin odpornych na mróz.

Z powyższego informacji jednoznacznie wynika, że tunele te są ogrzewanymi tunelami foliowymi, o których mowa w ww. art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w których planuje Pan ograniczyć czasowo włączanie ogrzewania do, jak Pan określił - „ogrzewania technicznego”. Zamiar ten jednak nie zmienia charakteru tych tuneli – są to ogrzewane tunele foliowe, w których ma Pan zamiar uprawiać rośliny.

Mając na uwadze opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa, stwierdzić należy, że skoro ma Pan zamiar używać ogrzewanych tuneli foliowych, w których ogrzewanie będzie włączane czasowo zimą, do uprawy roślin odpornych na mróz, to dochód z prowadzonej w nich przez Pana działalności w zakresie produkcji roślin będzie stanowił dochód z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i tym samym dochód w tym zakresie będzie ustalany zgodnie z treścią art. 24 ust. 4 i ust. 4a tej ustawy.

Brzmienie art. 2 ust. 3 ww. ustawy nie wskazuje, że istniejące w tunelach foliowych ogrzewanie musi być wykorzystywane w sposób ciągły, a jedynie wskazuje, że musi to być tunel foliowy ogrzewany. W opisanej sytuacji należy uznać, że ogrzewane tunele foliowe, w których ma Pan zamiar prowadzić uprawy roślin mrozoodpornych - są tunelami ogrzewanymi, nawet jeśli ogrzewanie jest uruchamiane w ograniczonym czasie.

W związku z powyższym Pana stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.), dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00