Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.73.2023.2.MF

Dotyczy ustalenia, czy usługi świadczone przez wspólnika na rzecz Wnioskodawcy będą stanowiły dla Wnioskodawcy ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy usługi świadczone przez wspólnika na rzecz Wnioskodawcy będą stanowiły dla Wnioskodawcy ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Uzupełniliście Państwo wniosek – na wezwanie – pismem z 21 marca 2023 r. (data wpływu 30 marca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” bądź „Spółka”) jest podatnikiem ryczałtu od dochodów spółek. Wnioskodawca działa pod firmą T od 5 maja 2022 r., pod adresem (…).

Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm., dalej: „ustawa o CIT”). Spółka nie posiada relacji handlowych z krajami stosującymi szkodliwą konkurencję podatkową w rozumieniu przepisów o cenach transferowych.

Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest kupno, a następnie sprzedaż pojazdów.

Jeden ze wspólników Wnioskodawcy posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.).

Świadczyć on będzie na rzecz Wnioskodawcy odpłatne usługi najmu nieruchomości. Najem ten dotyczyć będzie nieruchomości gruntowej wraz z położonym na nim budynkiem w zakresie części usługowej. Budynek stanowi własność wspólnika i zgodnie z decyzją jest budynkiem handlowo-usługowym z częścią mieszkalną, gdzie powierzchnie użytkową stanowi 500,54 m2, w tym 319,44 m2 jest powierzchnią usługową, zaś 181,40 m2 powierzchnią mieszkalną. Wspólnik ten posiada 60% udziałów w Spółce, ponadto jest członkiem jej zarządu.

Ok. 1/2 powierzchni nieruchomości gruntowej oraz 76,26 m2 powierzchni usługowej budynku nie będzie aktualnie wykorzystywana (wynajmowana) przez Spółkę. Może być to elastycznie zmieniane tzn. powierzchnia wynajmowanego terenu będzie zgodna z aktualnymi potrzebami najemcy (Spółki).

Według ogólnych potrzeb Spółki, niezbędne są dla niej pomieszczenia biurowe do prowadzenia bieżących spraw Spółki oraz przyjmowania bieżących klientów. Potrzebuje, także pomieszczeń, w których przygotowywane będą pojazdy do dalszej odsprzedaży (mycie, pranie, sprzątanie, drobne naprawy typu smart itp.). Dodatkowo jak tylko Spółka będzie dysponować ową nieruchomością będzie mogła wykorzystać jej potencjał w tym położenie i świadczyć usługi dla klientów w postaci - prania, mycia, sprzątania, usług auto kosmetyki i detailing-u, lub innych. Planuje także dalszy rozwój w kierunku zwiększania wolumenu sprzedaży pojazdów i urządzeń. Do tego potrzebny jest plac ekspozycyjno-manewrowy, zlokalizowany przy głównych drogach, dysponujący wjazdami publicznymi, którymi mogą poruszać się pojazdy ciężarowe w tym zespoły pojazdów typu - auto transporter.

Drogi dojazdowe jak i sam plac wystawowo manewrowy musi być przystosowany do ruchu pojazdów ciężarowych, także ponadgabarytowych (nacisk na oś ponad 8 ton). Dla Spółki wielce pożądane jest, aby taka nieruchomość znajdowała się w miejscu umożliwiającym dotarcie do jak najszerszej grupy klientów, to jest aby była zlokalizowana w obrębie głównych dróg najlepiej krajowych (o dużej przepustowości) w terenach o dużej gęstości zaludnienia. Istnienie w pobliżu dużych sklepów wielkopowierzchniowych czy stacji paliw jest dodatkowym atutem wpływającym na powodzenie podejmowanych przez Spółkę działań biznesowych.

Wszystkie powyższe wymogi Spółki przedstawione w zdarzeniu przyszłym spełnia nieruchomość jej wspólnika, co czyni ją potencjalnie atrakcyjną dla Spółki. Jednocześnie należy zaznaczyć iż znalezienie nieruchomości alternatywnej, która mogłaby być wykorzystywana zgodnie z potrzebami Spółki bez konieczności ponoszenia wysokich nakładów na adaptacje, remont, uzyskanie wymaganych pozwoleń jest praktycznie niemożliwe do zrealizowania. Alternatywą jest zakup nieruchomości gruntowej i inwestycja od podstaw, aczkolwiek rozwiązanie takie jest poza możliwościami Spółki. Biorąc pod uwagę charakter wykonywanej przez Spółkę działalności dysponowanie nieruchomością o określonej wyżej funkcjonalności jest niezbędne do jej prowadzenia. Plac ekspozycyjny, pomieszczenia biurowe umożliwiające obsługę klienta oraz warsztatowe (myjnia) umożliwiające świadczenie usług czy przygotowywanie pojazdów jest cechą charakterystyczną salonu samochodów używanych. Dbanie o warunki rynkowe takiej transakcji jest niekwestionowanym obowiązkiem zarządu, dlatego też wybór nieruchomości powinien także uwzględniać możliwość rozwoju jak i reagowania na kurczenie się rynku w sytuacjach kryzysowych, dlatego też perspektywa elastycznego (w granicach aktualnych możliwości najemcy) podejścia do aktualnie wynajmowanej powierzchni nieruchomości jest istotnym atutem.

Tym samym Wnioskodawca wnosi o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie ustalenia, czy w opisanym wyżej przypadku mogłaby znaleźć zastosowanie instytucja ukrytych zysków, o której mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 i 4 ustawy o CIT.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 21 marca 2023 r. wskazali Państwo ponadto, że:

  1. Spółka została założona 5 stycznia 2022 r. i od samego początku została zgłoszona do CIT Estońskiego.
  2. Spółka od powstania korzysta z ryczałtu od dochodu spółek (CIT Estoński). Spółka w trakcie opodatkowania tą formą posiada do własnej dyspozycji komputery, narzędzia warsztatowe (podnośniki, klucze), materiały eksploatacyjne do pojazdów, miernik i czujniki niezbędne do diagnostyki pojazdów. Wspólnicy tworzący Spółkę posiadają kilkunastoletnie doświadczenie w branży motoryzacyjnej. Zadbano także o środki pieniężne niezbędne do obrotu. Na dzień dzisiejszy Spółka ma zawartych kilka umów z największymi na rynku dostawcami pojazdów, części i usług. Dodatkowo niezbędna jest nieruchomość, która to jest przedmiotem wniosku.
  3. Spółka wskazała, że posiada składniki majątku (odpowiedź na pytanie 2), jednakże odpowiadając na te pytanie pragnie zaznaczyć, że od początku wynajmowała/użyczała w ograniczonym zakresie nieruchomość należącą do wspólnika. Podstawowym kapitałem niezbędnym do prowadzenia działalności handlowej jest wiedza i doświadczenie tworzących ją wspólników oraz środki pieniężne (kapitał) niezbędny do nabywania pojazdów. Obrót realizowany przez Wnioskodawcę opiera się na odpowiednio zawartych umowach, z danymi podmiotami co wymaga odpowiednich kontaktów (wchodzących w zakres wiedzy i doświadczenia wspólników). Struktura działalności polega więc na: odpowiednich działaniach wspólników (zdobywaniu umów), rozdysponowaniu środków pieniężnych w taki sposób, aby realizować zysk oraz na składnikach majątku głównie nieruchomości opisanej we wniosku niezbędnych do prowadzenia działalności.
  4. Siedziba Spółki znajduje się w wynajmowanej/użyczanej nieruchomości. Spółka nie wynajmowała i nie wynajmuje nieruchomości od podmiotów niepowiązanych z uwagi na znacznie mniejszą ich atrakcyjność (opisaną we wniosku) w stosunku do oferowanej przez wspólnika. Nieruchomość oferowana przez wspólnika jest w pełni profesjonalną nieruchomością w tym momencie dostosowaną do obrotu pojazdami, dobrze atrakcyjnie zlokalizowaną. Spółka nie posiada nieruchomości.
  5. Podstawowym kapitałem niezbędnym do prowadzenia działalności handlowej jest wiedza i doświadczenie tworzących ją wspólników oraz środki pieniężne (kapitał) niezbędny do nabywania pojazdów. Dużo niezbędnego sprzętu udało się pozyskać zawierając korzystne umowy. Prowadzone są rozmowy których finał będzie na początku drugiego kwartału 2023 r. zmierzające do sfinalizowania nabycia przez Spółkę pojazdu do transportu pojazdów, sprzętu oraz wyposażenia stanowisk usługowych. Wszystkie powyższe działania mają odzwierciedlenie w stałym wzroście obrotów. Spółka istnieje od roku, generuje przychód, a po uwzględnieniu różnicy remanentowej widać także wysoką rentowność Spółki (dochód).
  6. Wspólnicy albo nie posiadają w ogóle nieruchomości nadających się do prowadzenia podjętej przez Spółkę działalności lub posiadają majątek, który ze względu na swoją strukturę (opisaną we wniosku) nie może być wniesiony do spółki i musi być wynajmowany. Nawet zakładając, że było by możliwe wniesienie do Spółki przez jedną ze stron majątku o znacznej wartości przy jednoczesnym braku ekwiwalentnego wkładu ze strony drugiego wspólnika doprowadziłoby to do drastycznej zmiany w podziale udziałów oraz w udziale w zyskach Spółki, fakt taki nie jest akceptowalny przez wspólników, czyli Spółka w takiej formie nie może i nie będzie istnieć. Drugą sprawą jest, także fakt, że wniesienie majątku do Spółki w formie niepieniężnej zgodnie z art. 28k ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powoduje wyrzucenie Spółki z Estońskiego CIT. Tym samym pozostaje jedynie możliwość sprzedaży takiej nieruchomości, co nie jest możliwe ze względu na krótki okres funkcjonowania Spółki. Warto także wskazać, że sprzedaż do nowo powstałej Spółki byłaby też bardzo ryzykownym rozwiązaniem. W przypadku ewentualnych zaburzeń w funkcjonowaniu działalności mogłoby to doprowadzić do jej utraty, co dla wspólnika jest nieakceptowalne.
  7. Nieruchomość nigdy nie należała do Spółki. Spółka została zawiązana dnia 5 stycznia 2022 r., a nieruchomość wspólnika powstawała sukcesywnie od 2003 r. Jest to nieruchomość o charakterze handlowo-usługowo-mieszkalnym, była sukcesywnie tworzona przez ponad dwie dekady przez wspólnika i jego rodzinę. Wspólnik wytworzył oraz nabył poszczególne jej składniki we własnym zakresie.
  8. Wnioskodawca będzie wynajmować ww. nieruchomość od 1 stycznia 2023 roku.
  9. Umowa będzie zawarta na warunkach rynkowych.
  10. Jako, że wspólnik jest żywo zainteresowany rozwojem Spółki można liczyć na większą jego elastyczność w zakresie podejścia do zakresu wynajmowanej nieruchomości jak i terminów płatności. Elastyczność w wymienionym zakresie oczywiście nie jest obca sytuacjom rynkowym tylko wymaga często długich negocjacji prowadzących do zmiany, ustalenia innych warunków. W przypadku omawianej nieruchomości można oczekiwać, iż negocjacje będą trwały znacznie krócej, ponieważ interes Spółki jest także interesem wspólnika, a wspólnik obecnie przedkłada interes Spółki nad swoje własne. Spółce udało się także wynegocjować umowę najmu bez kaucji, co również jest zachowaniem rynkowym, aczkolwiek występującym w sytuacjach, gdy między wynajmującym a oddającym do wynajmu zdąży się wytworzyć dostateczny poziom zaufania. W przypadku nieruchomości powiązanej zrozumiałym jest, iż poziom zaufania jakim darzą się strony już na starcie jest na wysokim poziomie.
  11. Wnioskodawca wynajmowałby nieruchomości od podmiotów niepowiązanych, wraz ze wzrostem wolumenu posiadanych towarów nie jest możliwe prowadzenie działalności bez dysponowania przystosowaną nieruchomością. Oczywiście pod warunkiem, iż udało by się znaleźć nieruchomość dopasowaną do potrzeb, możliwości oraz zbieżną z wizją rozwoju Spółki.

Wskazali Państwo również, że w związku z udzieleniem odpowiedzi na powyższe pytania, po stronie Wnioskodawcy nie ma potrzeby dalszego doprecyzowania stanowiska w sprawie.

Pytanie

Czy usługi świadczone przez wspólnika na rzecz Wnioskodawcy będą stanowiły dla Wnioskodawcy ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zgodnie z treścią art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).

Przez ukryte zyski rozumie się (zgodnie z art. 28m ust. 3 analizowanej ustawy) świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2)świadczenia wykonane na rzecz:

a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu;

b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c (ustawy o CIT) ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym, jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5)wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6)równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7)darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8)wydatki na reprezentację;

9)dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

Przy czym wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń, o których mowa wyżej, określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT, tj. według zasad rynkowości dla danego typu świadczeń.

Jednakże do ukrytych zysków nie zalicza się (art. 28m ust. 4 ustawy o CIT):

1)wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie i przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;

2)wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a)w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

b)w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

3)kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.

Wspólnik, o którym mowa w zdarzeniu przyszłym, jest dla Spółki podmiotem powiązanym. Na gruncie ryczałtu od dochodów spółek, podmiotami powiązanymi są (art. 28c pkt 1 w zw. z art. 11a ust. 1 pkt 4 i art. 11a ust. 2 ustawy o CIT):

a)podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b)podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

-ten sam inny podmiot lub

-małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

c)spółka niemająca osobowości prawnej i jej wspólnicy, lub

d)podatnik i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółka kapitałowa wchodząca w jej skład i jej zagraniczny zakład.

Przez wywieranie znaczącego wpływu rozumie się:

1)posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 5%:

a)udziałów w kapitale lub

b)praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub

c)udziałów lub praw do udziału w zyskach lub majątku lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub

2)faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub

3)pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.

Wspólnik, o którym mowa w zdarzeniu przyszłym, posiada 60% udziałów w Spółce, ponadto jest członkiem jej zarządu. Zatem kryterium występowania powiązania pomiędzy podmiotami zostaje spełnione.

Wspólnik będzie świadczył na rzecz Spółki usługi najmu nieruchomości, z tytułu czego otrzymywać on będzie wynagrodzenie. Świadczenia te nie mieszczą się w katalogu wyłączeń, o którym mowa w art. 28m ust. 4 ustawy o CIT. Stanowią one odpłatne świadczenia niepieniężne, o których mowa w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT. W przedmiotowym przypadku zastosowanie znajduje przede wszystkim kryterium wskazane w pkt 3 wskazanego przepisu, a mianowicie przesłanka rynkowości danej usługi. Za ukryty zysk jest uznawana nadwyżka ponad wartość rynkową danego świadczenia, która została wypłacona podmiotowi powiązanemu dla podatnika ryczałtu od dochodów spółek w związku z prawem do udziału w zysku podatnika przez ten podmiot powiązany.

W zakresie rynkowości ceny ustalonej pomiędzy podmiotami powiązanymi zastosowanie znajdują warunki przewidziane dla cen transferowych. Zgodnie ze wskazanymi regułami, podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Zatem jeżeli w wyniku istniejących powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, i w wyniku tego podatnik wykazuje dochód niższy (stratę wyższą) od tego, jakiego należałoby oczekiwać, wówczas kryterium rynkowości cen nie zostaje zachowane. Podczas oceny tego warunku bierze pod uwagę faktyczny przebieg i okoliczności zawarcia i realizacji transakcji kontrolowanej oraz zachowanie stron tej transakcji. Również w sytuacji przeciwnej, a więc wówczas, gdy zostanie ustalone, że w porównywalnych okolicznościach podmioty niepowiązane kierujące się racjonalnością ekonomiczną nie zawarłyby danej transakcji lub zawarłyby inną transakcję, lub dokonałyby innej czynności, uwzględniając:

1)warunki, które ustaliły między sobą podmioty powiązane;

2)fakt, że warunki ustalone między podmiotami powiązanymi uniemożliwiają określenie ceny transferowej na takim poziomie, na jaki zgodziłyby się podmioty niepowiązane kierujące się racjonalnością ekonomiczną uwzględniając opcje realistycznie dostępne w momencie zawarcia transakcji,

- wówczas również nie dochodzi do zachowania zasad cen rynkowych pomiędzy podmiotami powiązanymi z uwagi na zaniżenie wartości świadczenia wykonywanego przez podmiot powiązany.

Wnioskodawca wskazuje, że świadczenia wykonywane na jego rzecz przez wspólnika są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej Spółki. W tym zakresie nie jest decydujące kryterium podmiotowe (który podmiot będzie wykonywał te świadczenia), lecz istotne jest kryterium przedmiotowe (zakres świadczonych usług przez dany podmiot). Przedmiotowe świadczenia są wykonywane przez wspólnika Spółki. Pomimo występowania powiązań pomiędzy tymi podmiotami, współpraca została zawarta, w ocenie Wnioskodawcy, na warunkach rynkowych, na takich, na jakich zostałaby zawarta z podmiotem niepowiązanym. Ponadto usługi świadczone przez wspólnika nie są wykonywane w związku z jego prawem do udziału w zysku Spółki, czyli jako podmiotu niezależnego gospodarczo od Spółki.

Dodatkowo w przedstawionej sytuacji zdaniem Wnioskodawcy istotne znaczenie mają, także okoliczności związane z zawarciem takiej umowy najmu. Zakup nieruchomości po okresie pół roku od rozpoczęcia działalności wydawałby się bardzo ryzykownym działaniem. Spółka została dekapitalizowana przez wspólników, jednak na początku musi uzyskać odpowiedni poziom zysków, aby można było stwierdzić jej rentowność. Umowa najmu wydaje się być w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. Kolejnym istotnym czynnikiem jest część mieszkalna budynku, w której zamieszkuje rodzina wspólnika. W sytuacji nieprawidłowego - zdaniem Wnioskodawcy - uznania wynagrodzenia za najmem nieruchomości przez wspólnika na rzecz Spółki za ukryty zysk zmuszony byłby on przekazać nieruchomości Spółce. Działanie te powodowałoby więc, kolejny wymóg analizy transakcji sprzedaży pod kątem ukrytych zysków oraz ze względu utraty tytułu prawnego do nieruchomości zawarcia umowy najmu w zakresie części mieszkalnej od Spółki przez rodzinę wspólnika, która to także mogła by być ukrytym zyskiem. Poza już bezpośrednio samą podatkową argumentacją pozostaje także aspekt społeczny tzn. pozbawienie rodziny wspólnika Wnioskodawcy miejsca zamieszkania ze względu na negatywne konsekwencje ukrytych zysków.

Fakt wykorzystania akurat tej nieruchomości wynika z tego, że spełnia wszystkie wymagania jakie postawione zostały przez Spółkę. Wnioskodawca próbował znaleźć na rynku inną nieruchomość, jednak były one pod wieloma względami niewystarczające (odbiegały od standardów niezbędnych do prowadzenia działalności).

Wobec zachowania, w ocenie Wnioskodawcy, warunków rynkowych przedmiotowej współpracy, jak niewykonywania opisanych usług przez wspólnika w związku z prawem do udziału w zysku Spółki, a także innymi faktami przedstawionymi w zdarzeniu przyszłym i uzasadnieniu, w ocenie Wnioskodawcy, nie dochodzi do spełnienia warunku, o którym mowa w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT w tym warunku z art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT, a tym samym wynagrodzenie wypłacane wspólnikowi z tytułu najmu w zakresie opisanych w zdarzeniu przyszłym usług, nie stanowi dla Spółki ukrytego zysku i nie podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 28j ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”) opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie pozostałe warunki określone w przepisie art. 28j ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 28m ust. 1 ustawy o CIT:

Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:

1)wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:

a)do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub

b)na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);

2)wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);

3)wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);

4)nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;

5)sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;

6)wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).

W myśl art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT:

Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).

Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT stanowi, że:

Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2)świadczenia wykonane na rzecz:

a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5)wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6)równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7)darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8)wydatki na reprezentację;

9)dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

W myśl art. 28m ust. 4 ustawy o CIT:

Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:

1)wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie i przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;

2)wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a)w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,

b)w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

3)kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.

Stosownie do postanowień art. 28o ust. 1 ustawy CIT:

Ryczałt wynosi:

1)10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;

2)20% podstawy opodatkowania - w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.

Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza/wspólnika, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.

Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowania także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy albo wspólników lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami/wspólnikami (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.

Zatem, dla podatnika ukryte zyski stanowić będą wszelkie świadczenia spółki:

- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,

- inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT),

- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza/wspólnika lub podmiotu powiązanego,

- wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem/wspólnikiem.

Z opisu sprawy i jego uzupełnienia wynika, że Spółka została założona 5 stycznia 2022 r. i od samego początku została zgłoszona do CIT Estońskiego. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest kupno, a następnie sprzedaż pojazdów. Jeden ze wspólników będzie świadczyć na rzecz Wnioskodawcy odpłatne usługi najmu nieruchomości. Najem ten dotyczyć będzie nieruchomości gruntowej wraz z położonym na nim budynkiem w zakresie części usługowej. Budynek stanowi własność wspólnika i zgodnie z decyzją jest budynkiem handlowo-usługowym z częścią mieszkalną, gdzie powierzchnie użytkową stanowi 500,54 m2, w tym 319,44 m2 jest powierzchnią usługową, zaś 181,40 m2 powierzchnią mieszkalną. Wspólnik ten posiada 60% udziałów w Spółce, ponadto jest członkiem jej zarządu.

Spółka od powstania korzysta z ryczałtu od dochodu spółek (CIT Estoński). Spółka w trakcie opodatkowania tą formą posiada do własnej dyspozycji komputery, narzędzia warsztatowe (podnośniki, klucze), materiały eksploatacyjne do pojazdów, miernik i czujniki niezbędne do diagnostyki pojazdów. Wspólnicy tworzący Spółkę posiadają kilkunastoletnie doświadczenie w branży motoryzacyjnej. Zadbano także o środki pieniężne niezbędne do obrotu. Na dzień dzisiejszy Spółka ma zawartych kilka umów z największymi na rynku dostawcami pojazdów, części i usług. Dodatkowo niezbędna jest nieruchomość, która to jest przedmiotem wniosku.

Spółka wskazała, że posiada składniki majątku, jednakże pragnie zaznaczyć, że od początku wynajmowała/użyczała w ograniczonym zakresie nieruchomość należącą do wspólnika. Siedziba Spółki znajduje się w wynajmowanej/użyczanej nieruchomości. Spółka nie wynajmowała i nie wynajmuje nieruchomości od podmiotów niepowiązanych z uwagi na znacznie mniejszą ich atrakcyjność (opisaną we wniosku) w stosunku do oferowanej przez wspólnika. Nieruchomość oferowana przez wspólnika jest w pełni profesjonalną nieruchomością w tym momencie dostosowaną do obrotu pojazdami, dobrze atrakcyjnie zlokalizowaną. Spółka nie posiada nieruchomości.

Podstawowym kapitałem niezbędnym do prowadzenia działalności handlowej jest wiedza i doświadczenie tworzących ją wspólników oraz środki pieniężne (kapitał) niezbędny do nabywania pojazdów.

Wspólnicy albo nie posiadają w ogóle nieruchomości nadających się do prowadzenia podjętej przez Spółkę działalności lub posiadają majątek który ze względu na swoją strukturę (opisaną we wniosku) nie może być wniesiony do Spółki i musi być wynajmowany. Nieruchomość nigdy nie należała do Spółki. Spółka została zawiązana dnia 5 stycznia 2022 r., a nieruchomość wspólnika powstawała sukcesywnie od 2003 r. Jest to nieruchomość o charakterze handlowo usługowo mieszkalnym, była sukcesywnie tworzona przez ponad dwie dekady przez wspólnika i jego rodzinę. Wspólnik wytworzył oraz nabył poszczególne jej składniki we własnym zakresie.

Wnioskodawca będzie wynajmować ww. nieruchomość od 1 stycznia 2023 roku. Umowa będzie zawarta na warunkach rynkowych.

Wnioskodawca wynajmowałby nieruchomości od podmiotów niepowiązanych, wraz ze wzrostem wolumenu posiadanych towarów nie jest możliwe prowadzenie działalności bez dysponowania przystosowaną nieruchomością. Oczywiście pod warunkiem, iż udało by się znaleźć nieruchomość dopasowaną do potrzeb, możliwości oraz zbieżną z wizją rozwoju Spółki.

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest kwestia ustalenia, czy usługi świadczone przez wspólnika na rzecz Wnioskodawcy będą stanowiły dla Wnioskodawcy ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek po stronie Spółki na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów, opodatkowaniu ryczałtem podlega m.in. dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).

Z kolei przez ukryte zyski (co wynika z powołanego art. 28m ust. 3 ustawy o CIT) rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem lub akcjonariuszem albo wspólnikiem.

Wskazać należy, że w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT ustawodawca przykładowo wymienia niektóre kategorie ukrytych zysków, jednak należy podkreślić, że katalog ukrytych zysków ma otwarty charakter zatem wyszczególnienie części z nich w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych nie oznacza że są to jedyne kategorie dochodu uznane za ukryte zyski.

Przykładem transakcji traktowanej jako dochód z tytułu ukrytych zysków jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT). Z treści przepisu wynika zatem, że wszystko, co przewyższa wartość rynkową transakcji, stanowi zysk ukryty podlegający opodatkowaniu.

Jednocześnie zauważyć należy, że ustawodawca dokonał także pewnych wyłączeń z kategorii ukrytych zysków, które zostały określone w cyt. powyżej art. 28m ust. 4 ustawy CIT.

Rozumienie powyższej normy przedstawiono w projekcie „Przewodnika do Ryczałtu od dochodu spółek kapitałowych” z 8 grudnia 2020 r., (stanowiącego ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego dotyczące stosowania tych przepisów – objaśnienia podatkowe) w przykładzie 26, opisującym sytuację, w której XYZ Sp. z o.o. dokonała transakcji o wartości rynkowej 120 000 zł, którą zaksięgowała w kwocie 50 000 zł. Jak wynika z treści projektu objaśnień, jako ukryty zysk do opodatkowania podatkiem od ryczałtu należy przyjąć powstałą nadwyżkę wartości rynkowej określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji w wysokości 70 000 zł.

Przechodząc na grunt analizowanej sprawy oraz biorąc pod uwagę przywołane wyżej uregulowania prawne stwierdzić należy, że usługi z tytułu najmu świadczone przez wspólnika na rzecz Wnioskodawcy nie stanowią dochodu z tytułu ukrytych zysków określonych w art. 28m ust. 3 ustawy CIT. Umowa najmu nieruchomości będzie zawarta na warunkach rynkowych. Świadczenia wykonywane na rzecz Wnioskodawcy przez wspólnika są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej Spółki. Ponadto usługi świadczone przez wspólnika nie są wykonywane w związku z jego prawem do udziału w zysku Spółki, czyli jako podmiotu niezależnego gospodarczo od Spółki. Spółka została dokapitalizowana przez wspólników. Fakt wykorzystania akurat tej nieruchomości wynika z tego, że spełnia wszystkie wymagania jakie postawione zostały przez Spółkę. Wnioskodawca próbował znaleźć na rynku inną nieruchomość, jednak były one pod wieloma względami niewystarczające (odbiegały od standardów niezbędnych do prowadzenia działalności).

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że zdanie wstępne przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT wskazuje na otwarty (a nie zamknięty) katalog świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Dlatego ocena czy dochód z tytułu wskazanych we wniosku transakcji spełnia warunki do uznania go za dochód z tytułu ukrytego zysku, powinna zostać dodatkowo przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT. Jak z niego wynika, dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia.

W związku z powyższym, zgodzić należy się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że nie dochodzi do spełnienia warunku, o którym mowa w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT w tym warunku z art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT, a tym samym wynagrodzenie wypłacane wspólnikowi z tytułu najmu w zakresie opisanych w zdarzeniu przyszłym usług, nie stanowi dla Spółki ukrytego zysku i nie podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00