Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.43.2023.2.KD

Opodatkowanie przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 17 stycznia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 16 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Pani intencją jest potwierdzenie prawa do opodatkowania osiąganych w Polsce przychodów w 2022 r. (i w latach następnych) zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu świadczonych usług („zryczałtowanym podatkiem”), a także właściwej stawki podatku od przychodów osiąganych tytułem świadczenia opisanych niżej usług.

Jest Pani osobą fizyczną i będzie pozostawać polskim rezydentem podatkowym. Prowadzi tzw. jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach tej działalności świadczy Pani usługi na rzecz polskiego klienta lub klientów (dalej łącznie: „Klient” dla uproszczenia redakcji wniosku) zajmujących się aktualnie przede wszystkim realizacją i serwisowaniem prewencyjnym oraz naprawczym instalacji i elektrowni fotowoltaicznych, jak też zarządzaniem elektrowniami słonecznymi i monitorowaniem ich pracy. Zakres usług Klienta w tym zakresie obejmować może nadto zarządzanie zielenią, czy zapewnienie spełnienia wymogów gwarancyjnych (tzw. „end-to-end”), czy utrzymanie produktywności aktywów jego kontrahentów.

Zakres Pani usług odpowiada na potrzeby Klienta, który prowadzi działalność na rynku krajowym i rynkach zagranicznych przede wszystkim w modelu B2B (business-to-business). Branża ta charakteryzuje się wysokim poziomem wyspecjalizowania oraz szybkim postępem technologicznym, z czym wiążą się relatywnie wysokie koszty oferowanych systemów fotowoltaicznych, a także związane z powyższym wysokie oczekiwania co do poziomu obsługi kontrahentów Klienta, co w połączeniu z charakterystyką instalacji – wymagać może stosunkowo częstych i regularnych spotkań w terenie. Powyższe jest tym bardziej istotne w konkurencyjnym środowisku, gdzie ofertowanie najnowocześniejszych rozwiązań i stała współpraca oraz utrzymywanie relacji biznesowych są niezbędne zarówno na etapie przedsprzedażowym, jak i po dokonaniu transakcji. Celem Klienta jest bowiem wsparcie kontrahentów – inwestorów w systemy fotowoltaiczne – w realizacji założonych poziomów produkcji energii i zakładanego zwrotu z inwestycji poprzez m.in. zapewnienie wydajności, ograniczenie ryzyka przestojów i awarii oraz obniżenie poziomu kosztów operacyjnych utrzymania instalacji.

Świadczy Pani usługi na rzecz Klienta w oparciu o umowę współpracy, która pozostaje w związku wykonywaniem przez Panią i Klienta działalności gospodarczej. Wykonuje Pani usługi we własnym zakresie, na własne ryzyko oraz na własną odpowiedzialność, z wykorzystaniem Pani doświadczenia oraz zasobów niezbędnych do pełnej, skutecznej i prawidłowej realizacji umowy współpracy.

Usługi realizowane są dla Klienta bez prawa wyłączności, a Pani może za zgodą Klienta powierzyć osobie trzeciej wykonanie części lub całości tych usług. Nie jest Pani agentem Klienta i nie jest uprawniona do zawierania w imieniu Klienta umów na podstawie umowy współpracy. Żaden z członków personelu Klienta nie jest Pani przełożonym, który to samodzielnie decyduje o miejscu i czasie świadczenia usług, z zastrzeżeniem uzgodnionych z Klientem terminów. Może Pani skorzystać z powierzchni biurowej, sprzętów lub urządzeń Klienta, co w takim przypadku wpływa na wysokość Pani wynagrodzenia (obniża je z uwagi na ekwiwalentność świadczeń). Klient może jednak zgodnie z umową pokryć lub zwrócić Pani koszty transportu, zakwaterowania, czy organizacji spotkań z kontrahentami Klienta – pod warunkiem ich uprzedniej akceptacji.

Pani wynagrodzenie kształtowane może być w różny sposób, na zasadzie ryczałtu w ramach określonej umową, maksymalnej liczby godzin Pani zaangażowania lub w oparciu o stawkę godzinową. W zależności od ustaleń z Klientem, może Pani otrzymać także wynagrodzenie prowizyjne lub dodatkowe, zależne od rezultatów wykonanych usług. Postanowienia zawartej umowy współpracy obejmują też (lub mogą też obejmować) takie zagadnienia, jak: zakres przeniesienia praw autorskich, zasady zachowania poufności, czy zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej, który może być dodatkowo obwarowany karą umowną oraz dalsze szczegółowe uzgodnienia biznesowe.

Usługi świadczone w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej są wykonywane na rzecz osób prawnych oraz mogą być także wykonywane na rzecz jednostek nieposiadających osobowości prawnej lub na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.

W zależności od bieżącego zapotrzebowania Klienta dokładny zakres Pani usług ulegać może zmianie w ramach założonego rodzaju Pani działalności, będącej obszarem specjalizacji działalności, a przedmiotem tego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej są przychody osiągane ze świadczenia następujących dwóch rodzajów usług.

Podstawowym przedmiotem Pani działalności będzie świadczenie w tym obszarze usług pośrednictwa komercyjnego – pośrednictwa w interesach i transakcjach – nakierowanych na poszukiwanie i pozyskanie nowych kontrahentów dla Klienta – zgodnie z podanymi przez Klienta kryteriami. Usługi te wiązać się będą także z prezentowaniem zapotrzebowania oraz oferty systemów fotowoltaicznych Klienta i usług serwisowych (utrzymania), organizacją spotkań sprzedażowo-szkoleniowych dotyczących ich właściwości i wykorzystania, przygotowywaniem ofert oraz negocjowaniem warunków transakcji, nadzorem nad ich realizacją. Rolą Pani może być także poszukiwanie dostawców systemów, ich komponentów i usług niezbędnych do realizacji i serwisu farm i instalacji fotowoltaicznych, negocjacje cenowe z dostawcami i usługodawcami.

Koniecznością w Pani branży jest także podtrzymywanie relacji handlowych, co wiąże się z częstymi podróżami służbowymi, udziałem w konferencjach i targach branżowych. Dzięki rozwijanym kompetencjom i wiedzy branżowej może Pani także wspierać Klienta w tworzeniu zespołów lub członków personelu Klienta odpowiedzialnych za wdrażanie strategii sprzedażowych oraz prowadzenie transakcji i relacji handlowych inicjowanych lub nadzorowanych przez Panią.

Dodatkowo świadczy Pani dla Klienta także usługi związane z administracyjną obsługą biura. Są to regularne i rutynowe czynności polegające na codziennej administracyjnej obsłudze procesów biznesowych realizowanych w biurze kontrahenta takie jak prowadzenie ewidencji, obrót i zarządzanie dokumentami handlowymi i finansowymi, czy weryfikacja danych pod kątem formalnym.

A.

Choć w zależności od bieżącego zapotrzebowania Klientów zakres Pani usług ulegać może zmianie, ich trzonem pozostaną usługi pośrednictwa komercyjnego – pośrednictwa w interesach (zwanych dalej łącznie „Usługami Pośrednictwa”), który tworzyć będą następujące usługi realizowane na zlecenie Klienta:

1)zbieranie i weryfikacja ofert w ramach sieci biznesowej lub na rynku usług oferowanych w branży fotowoltaiki i pokrewnych – tzw. research, prowadzony np. w celu zebrania danych rynkowych, ułatwienia zawarcia umowy handlowej, dokonania transakcji, podjęcia decyzji biznesowej;

2)wyszukiwanie dostawców towarów (w szczególności dystrybutorów; dalej łącznie: „Dostawców”) na podstawie kryteriów podanych i ustalonych przez Klienta;

3)kontaktowanie się z potencjalnymi Dostawcami w celu uzyskania ofert i sprawdzenia dostępności lub charakterystyki usług (świadczeń), przedstawianie Klientowi oferty Dostawców, negocjowanie umów i warunków współpracy z Dostawcami w imieniu Klienta;

4)udział w targach, na konferencjach i spotkaniach networkingowych z potencjalnymi Dostawcami z ramienia Klienta oraz nabywcami tych towarów i usług w celu nawiązania lub zebrania kontaktów oraz ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej Klienta;

5)prezentowanie oferty produktów i usług Klienta (w szczególności systemów fotowoltaicznych i systemów zarządzania nad nimi oraz ich monitorowania);

6)organizacja szkoleń sprzedażowych oraz wewnętrznych (dla personelu) dotyczących systemów produktów Klienta, właściwości i wykorzystania;

7)przygotowywanie ofert oraz negocjowanie warunków transakcji sprzedażowych, nadzór nad ich realizacją;

8)podtrzymywanie relacji handlowych, z uwzględnieniem wizyt w lokalach przedsiębiorstwa lub na nieruchomościach Klienta, gdzie znajdują się (lub mają zostać zlokalizowane) farmy fotowoltaiczne;

9)wspieranie Klienta w tworzeniu zespołów lub członków personelu Klienta odpowiedzialnych za wdrażanie strategii sprzedażowych oraz prowadzenie transakcji i relacji handlowych inicjowanych lub nadzorowanych przez Panią;

10)opcjonalnie, np. na dodatkowe życzenie klienta, ułatwianie zawierania umów pomiędzy Dostawcami a Klientem oraz nadzór nad wypełnianiem zobowiązań wynikających z umowy zawartej pomiędzy Dostawcami i innymi kontrahentami a Klientem.

Rezultatami wykonywanych Usług Pośrednictwa mogą być w szczególności – przekazanie danych kontaktowych Dostawców dostosowanych do wymogów Klienta oraz potencjalnych kontrahentów, raporty i podsumowania emailowe, zebrane oferty potencjalnych kontrahentów oraz profile ich działalności gospodarczej, aktywny udział w wydarzeniach gospodarczych, rekomendacje dotyczące wyboru kontrahenta, negocjacje handlowe, bieżące konsultacje i spotkania – realizowane osobiście, zdalnie lub telefoniczne, weryfikowanie i podsumowywanie postępów w projektach (na życzenie Klienta), przeprowadzanie szkoleń produktowych oraz przeprowadzanie spotkań z kontrahentami Klienta. Ponosi Pani odpowiedzialność za poprawność dostarczonych danych oraz należytą staranność przy realizowaniu Usług, nie ponosi zaś odpowiedzialności za rezultaty biznesowe Klientów, choć za pozytywne wyniki może być dodatkowo wynagradzany.

Przyporządkowuje Pani Usługi Pośrednictwa do klasyfikacji PKWiU 74.90.12.0 – „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”.

B.

Realizuje Pani (i może realizować) na rzecz Klienta także usługi związane z administracyjną obsługą biura („Usługi Administracyjne”), polegające w szczególności na realizacji dla Klienta powtarzalnych i rutynowych, codziennych czynności tzw. „biurowych”, w ramach których:

1)prowadzi ewidencję magazynowo-księgową Klienta – wprowadzanie zamówień, generowanie zamówień i raportów,

2)obsługuje sprzedaż Klienta (obsługa email, edycja zamówień, obsługa reklamacji);

3)utrzymuje porządek w dokumentacji Klienta;

4)kontroluje przepływ dokumentów Klienta;

5)kontroluje zobowiązania i należności od kontrahentów Klienta (pilnowanie i ponaglanie w przypadku niedochowania terminu zapłaty, zlecanie przelewów za zakupione towary oraz drukowanie potwierdzeń pod faktury);

6)kontroluje narzut na systemach Klienta według ustalonej skali oraz dokonuje ich korekty;

7)tworzy prognozy sprzedaży (na podstawie zebranych danych z systemu sprzedaży oraz trendów panujących w danym roku);

8)sporządza na zlecenie Klienta analizy: sprzedaży, zysku, narzutu;

9)organizuje logistykę związaną z realizacją kontraktów zawartych z kontrahentami Klienta.

Przyporządkowuje Pani Usługi Administracyjne do klasyfikacji PKWiU 82.11.10.0.

Wskazuje Pani w CEiDG m.in. następujące kody PKD dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej, istotne dla usług będących przedmiotem tej interpretacji: 74.90.Z - Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana, a także takie jak 82.11.Z - Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura i inne.

Jednocześnie dodaje Pani, że powyższa klasyfikacja ma charakter jedynie pomocniczy i nie stanowi oceny odnośnie klasyfikacji usług będących przedmiotem interpretacji według kodów PKD.

Nie wyklucza Pani świadczenia jednocześnie także innych usług niż opisane wyżej Usługi Pośrednictwa, podlegające opodatkowaniu ryczałtem, osiągając w szczególności inne przychody z działalności usługowej opisane w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy oraz usługi pośrednictwa w sprzedaży hurtowej, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: „ustawy”).

Świadcząc usługi różnego rodzaju, prowadzić będzie Pani ewidencję, o której jest mowa w art. 12 ust. 3 ustawy, w formie pozwalającej na ustalenie prawidłowości rozliczeń ryczałtu w różnej wysokości, w stosunku do usług opodatkowanych różnymi jego stawkami.

Rozliczała się Pani w dotychczas z prowadzonej działalności gospodarczej, tj. do końca 2021 r., podatkiem na zasadach ogólnych i prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów (KPiR).

W 2022 r. złożyła Pani oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w przewidzianym przepisami terminie (do dnia 20 lutego 2022 r.) i w ten sposób opodatkowuje swoje przychody.

W 2021 r. Pani przychody podatkowe z tytułu działalności gospodarczej były niższe niż 2 000 000 euro oraz nie prowadziła Pani w 2021 r. działalności gospodarczej w formie spółki, a także nie wykonywała i nie wykonuje czynności na rzecz swojego pracodawcy (byłego pracodawcy).

Nie zachodzą też w stosunku do Pani inne okoliczności wskazane w art. 8 ustawy, tj. nie opłaca Pani podatku w formie karty podatkowej, nie korzysta z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego, nie osiągnie przychodów z prowadzenia aptek, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, czy działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, wytwarzania wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym oraz nie planuje zmiany formy wykonywania działalności, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 5 ustawy. Nie złożyła Pani także oświadczeń, o których mowa w art. 9 ust. 1a-1b ustawy oraz spełniony pozostanie warunek wskazany w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) ww. ustawy. Pani działalność nie stanowi zaś wykonywania wolnego zawodu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy.

Nie osiąga Pani przychodów z innych źródeł niż prowadzona działalność gospodarcza lub ze stosunku pracy lub działalności wykonywanej osobiście (np. umowy zlecenia, umowy o dzieło, powołania do zarządu) lub z tytułu wynajmu nieruchomości.

Na marginesie nadmienia Pani, że zdecydowała się na wybór sposobu opodatkowania opisanego we wniosku, tj. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na podstawie przeprowadzonej prognozy przychodów i kosztów oraz wynikający z okoliczności prowadzonej działalności gospodarczej bardziej adekwatny, Pani zdaniem, charakter ryczałtowego opodatkowania do rodzaju świadczonych usług oraz aktualnej struktury przychodów i kosztów w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

Pytania

1.Czy przychody z Pani jednoosobowej działalności gospodarczej mogą być w 2022 r. oraz w latach następnych opodatkowane zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych?

2.Czy przychody ze świadczenia opisanych Usług Pośrednictwa opodatkowane są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wynoszącym 8,5% przychodów?

3.Czy przychody ze świadczenia opisanych Usług Administracyjnych opodatkowane są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wynoszącym 15% przychodów?

Pani stanowisko w sprawie

W uzasadnionym Pani przekonaniu:

1.Przychody z Pani jednoosobowej działalności gospodarczej mogą być w 2022 r. oraz w latach następnych opodatkowane zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych.

2.Przychody ze świadczenia opisanych Usług Pośrednictwa opodatkowane są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wynoszącym 8,5% przychodów.

3.Przychody ze świadczenia opisanych Usług Administracyjnych opodatkowane są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wynoszącym 15% przychodów.

Uzasadnienie

Ad. 1.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 w zw. z ust. 4 pkt 1 lit. a) ustawy, podatnicy (osoby fizyczne) mogą opodatkowywać przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych po spełnieniu następujących warunków: (i) w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, (ii) złożą w terminie ustawowym oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy (oraz brak rezygnacji z tego wyboru i brak wyboru innego sposobu opodatkowania, na podstawie art. 9 ust. 1a-1b ustawy) – pod warunkiem, że nie zachodzą równocześnie okoliczności wskazane w art. 8 ustawy.

Jak wskazała Pani w opisie stanu faktycznego oraz opisie usług, wszystkie powyższe przesłanki pozytywne są przez Panią spełnione i będą spełnione w 2022 r., podobnie jak nie wystąpiły i nie wystąpią przesłanki negatywne. Nie powinno być zatem wątpliwości, że przysługuje Pani prawo do opodatkowania przychodów z ww. działalności zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pod warunkiem, że nie zajdą w przyszłości okoliczności wskazane w art. 8 i art. 9 ust. 1a-1b ustawy oraz będzie spełniony warunek wskazany w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) ustawy.

Zastosowaniu opodatkowania ryczałtowego nie stoi na przeszkodzie także fakt ewentualnego świadczenia przez Panią usług, do których znajdą zastosowanie różne stawki zryczałtowanego podatku. W takiej sytuacji ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności – na zasadzie art. 12 ust. 3 ustawy. Jak wskazała Pani – w takim przypadku, tj. o ile Pani usługi opodatkowane są (będą) różnymi stawkami ryczałtu, prowadzi Pani (lub prowadzić będzie) wymaganą ustawą ewidencję w celu prawidłowego rozliczenia zryczałtowanego podatku zgodnie z różnymi stawkami właściwymi dla usług różnego rodzaju (o różnych kodach PKWiU).

Ad. 2.

Stawkę ryczałtu odpowiednią dla opisanych Usług Pośrednictwa wyznacza, w Pani ocenie, art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy, ustalający stawkę 8,5% ryczałtu m.in. dla usług pośrednictwa w interesach ujętych w klasie 74.90.12.0 PKWiU.

Dopasowanie Usług Pośrednictwa do działu 74 grupy 74.9 PKWiU, konkretnie do klasy 74.90.12.0 – „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”, ustaliła Pani posługując się Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług oraz jej interpretacją, która wskazuje zasady metodyczne tzw. PKWiU 2015 – stanowiące integralną część klasyfikacji. Stosownie do pkt 5.3.2 zasad metodycznych, każdą usługę należy zaliczać do odpowiedniego grupowania zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu PKD, pod którym został zaklasyfikowany w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej REGON podmiot gospodarczy wykonujący usługę. Ze względu na możliwość zaklasyfikowania opisanych Usług Pośrednictwa do kilku grupowań, na podstawie pkt 7.6.2 zasad metodycznych wybrano dla opisanej Usługi o złożonym charakterze grupowanie, które zawiera bardziej dokładny opis czynności i jednocześnie do takiej, która nadaje całości zasadniczy charakter i dotyczy usługi o najbardziej zbliżonym charakterze.

I tak, zgodnie z tytułem Sekcji M PKWiU 2015, sekcja ta obejmuje „Usługi Profesjonalne, Naukowe i Techniczne”, gdzie zawarto m.in.: usługi prawne, usługi rachunkowo-księgowe i w zakresie audytu, usługi doradztwa podatkowego, usługi firm centralnych (head offices), usługi doradztwa związane z zarządzaniem, usługi architektoniczne i inżynierskie i związane z nimi doradztwo techniczne, usługi w zakresie badań i analiz technicznych, usługi w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych, usługi reklamowe, usługi badania rynku i opinii publicznej, usługi fotograficzne, usługi tłumaczeń pisemnych i ustnych, usługi w zakresie prognozowania pogody i usługi meteorologiczne, usługi profesjonalne, naukowe i techniczne wymagające wiedzy specjalistycznej, gdzie indziej niesklasyfikowane, usługi weterynaryjne.

W sekcji tej zawarty jest m.in. dział 74, który obejmuje „Pozostałą działalność profesjonalną, naukową i techniczną”. W dziale tym zawarta jest m.in. grupa 74.9 „Pozostałe Usługi Profesjonalne, Naukowe i Techniczne, Gdzie Indziej Niesklasyfikowane”, w skład której wchodzi grupowanie PKWiU 74.90.12.0 – „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”. Grupowanie to obejmuje w szczególności (i) usługi pośrednictwa w interesach, tj. organizowanie zaopatrzenia lub sprzedaży dla małych i średnich firm, włączając praktykę zawodową, a także (ii) usługi wyceny antyków, biżuterii, itp., co rozumie Pani także jako ocena wartości przedmiotów i usług realizowana na zlecenie.

Uwzględniając powyższe, opisywane Usługi Pośrednictwa, polegające w szczególności właśnie na pośrednictwie komercyjnym, spełniają kryteria i posiadają właściwości dla usług objętych symbolem PKWiU 74.90.12.0 – „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”.

W każdym przypadku, uwzględniając powyższe, opisane Usługi Pośrednictwa spełniają kryteria PKWiU dział 74, grupy 74.9, dla których w przepisach art. 12 ust. 1 pkt 1-4 oraz 6-8 ustawy nie zostały przewidziane przepisy szczególne ustalające inną stawkę, wobec czego od przychodów ze świadczenia Usług Pośrednictwa należało będzie stosować 8,5% stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy.

Podobne stanowisko w zakresie opodatkowania ryczałtem usług pośrednictwa komercyjnego Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zajął m.in. w interpretacjach z 4 czerwca 2021 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.271.2021.2.ISL oraz z 7 lipca 2021 r., Nr 0115-KDIT1.4011.293.2021.2.MST – powołującej się także na interpretację wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 1 października 2019 r., Nr 0115-KDIT3.4011.315.2019.2.DP – istotnej w kontekście ustalenia charakteru usług rozeznania rynkowego – pośrednictwa w interesach.

Ad. 3.

Stawkę ryczałtu odpowiednią dla opisanych Usług Administracyjnych wyznacza w Pani ocenie, art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m) ustawy, także art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy, ustalający stawkę 8,5% ryczałtu m.in. na takie usługi jak „usługi związane z administracyjną obsługą biura” (PKWiU 82.11.11.0).

Podobnie jak wyżej dla Usług Pośrednictwa Komercyjnego, ustaliła Pani kod PKWiU posługując się Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług oraz jej interpretacją, przyporządkowując je do odpowiedniej sekcji i działu. Zgodnie z tytułem Sekcji N PKWiU 2015, sekcja ta obejmuje „Usługi Administrowania i Usługi Wspierające”.

W sekcji tej zawarty jest m.in. dział 82, który obejmuje m.in. opisane Usługi Administracyjne, dla których, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy, stosuje się stawkę 8,5% ryczałtu. Stanowisko takie potwierdza w aktualnym stanie prawnym m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 kwietnia 2019 r., Nr 0112-KDIL3-1.4011.88.2019.1.AG.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Według art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod pojęciem usług należy rozumieć:

  • wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych – usługi na rzecz produkcji;
  • wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Możliwość opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Z art. 6 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wynika, że:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z tym przepisem:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylona 

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) – e) uchylona

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony).

Stosownie do art. 8 ust. 2 cytowanej ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl art. 9 ust. 1, ust. 1a oraz ust. 1b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

1. Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

1a. Podatnik może złożyć oświadczenie, na piśmie, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym, przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1.

1b. Dokonany wybór formy opodatkowania, o którym mowa w ust. 1, dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie określonym w ust. 1 złoży oświadczenie na piśmie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy opodatkowania albo oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym, w terminie określonym w art. 9a ust. 2 tej ustawy.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że:

  • prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą;
  • rozliczała się Pani w dotychczas z prowadzonej działalności gospodarczej, tj. do końca 2021 r., na zasadach ogólnych i prowadziła Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów (KPiR);
  • w 2022 r. złożyła Pani oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w przewidzianym przepisami terminie (do dnia 20 lutego 2022 r.) i w ten sposób opodatkowuje Pani swoje przychody;
  • w 2021 r. Pani przychody podatkowe z tytułu działalności gospodarczej były niższe niż 2 000 000 euro oraz nie prowadziła Pani w 2021 r. działalności gospodarczej w formie spółki a także nie wykonywała i nie wykonuje Pani czynności na rzecz swojego pracodawcy (byłego pracodawcy);
  • nie zachodzą też w stosunku do Pani inne okoliczności wskazane w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;
  • nie złożyła Pani także oświadczeń, o których mowa w art. 9 ust. 1a-1b ustawy oraz spełniony pozostanie warunek wskazany w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) tej ustawy;
  • Pani działalność nie stanowi wykonywania wolnego zawodu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy;
  • nie osiąga Pani przychodów z innych źródeł niż prowadzona działalność gospodarcza lub ze stosunku pracy lub działalności wykonywanej osobiście (np. umowy zlecenia, umowy o dzieło, powołania do zarządu) lub z tytułu wynajmu nieruchomości lub z zysków kapitałowych.

Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności sprawy oraz przywołane przepisy, stwierdzić należy, że spełnia Pani wszystkie ustawowe przesłanki do opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując, Pani przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych.

Pani stanowisko w zakresie pytania Nr 1 jest prawidłowe.

W odniesieniu do stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ich wysokość została ustalona przez ustawodawcę w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Według art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zwracam również uwagę, że wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Podkreślić również należy, że w myśl art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

W przedstawionym we wniosku opisie sprawy wskazała Pani, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pani:

  • Usługi pośrednictwa komercyjnego – pośrednictwa w interesach, które sklasyfikowała Pani pod kodem PKWiU 74.90.12.0 – „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń” oraz
  • Usługi związane z administracyjną obsługą biura, które sklasyfikowała Pani pod kodem PKWiU 82.11.10.0 – „Usługi związane z administracyjną obsługą biura”.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Panią ze świadczenia w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 74.90.12.0 – „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń” oraz PKWiU 82.11.10.0 – „Usługi związane z administracyjną obsługą biura”, mogą być opodatkowane stawką 8,5%, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując, przychody ze świadczenia opisanych Usług Pośrednictwa, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 74.90.12.0 oraz Usług Administracyjnych, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 82.11.10.0, są opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%.

Pani stanowisko w zakresie pytania Nr 2 i Nr 3 jest zatem prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Należy podkreślić, że w odniesieniu do powołanych przez Panią interpretacji należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację. Ponadto, interpretacje te dotyczą innego stanu faktycznego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00