Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.109.2023.1.ANK

Czy Wnioskodawca zobowiązany będzie rozpoznać dochód z tytułu ukrytego zysku w związku z uzyskanym nieodpłatnym świadczeniem realizowanym przez podmiot powiązany - Użyczającego (spółki cywilnej) lokalu opisany we wniosku.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, która dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca zobowiązany będzie rozpoznać dochód z tytułu ukrytego zysku w związku z uzyskanym nieodpłatnym świadczeniem realizowanym przez podmiot powiązany - Użyczającego (spółki cywilnej) lokalu opisany we wniosku.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, opodatkowanym od całości swoich dochodów w Polsce, tym samym posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Spółka jest podatnikiem VAT czynnym.

Od 1 stycznia 2023 r. Spółka wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (tzw. CIT estoński).

Spółka spełniała wszystkie przesłanki określone art. 28j ustawy o CIT. Wobec Wnioskodawcy nie znajdują zastosowania jakiekolwiek wyłączenia określone art. 28k ustawy o CIT. Rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Przedmiotem działalności Spółki jest produkcja oraz sprzedaż (…)

Zgodnie z KRS do przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej Spółki należy produkcja pozostałych wyrobów, gdzie indziej niesklasyfikowana, natomiast do pozostałej działalności gospodarczej należą: (…)

Wobec faktu intensywnego rozwoju działalności gospodarczej prowadzonej jednoosobowo przez udziałowca Wnioskodawcy oraz osobistego ryzyka ekonomicznego, związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, a także oczekiwaniami partnerów biznesowych oraz oczekiwań sektora bankowego, udziałowiec zdecydował o przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w 1 grudnia 2020 r. W spółce udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne, przy czym 99% udziałów należy do przedsiębiorcy z którego została przekształcona jednoosobowa działalność gospodarcza. 1% udziałów posiada małżonka większościowego udziałowca.

Spółka cywilna, w której udziałowcy Wnioskodawcy są wspólnikami, zamierza przekazać Wnioskodawcy do nieodpłatnego użyczenia lokal użytkowy o łącznej powierzchni 970,05 m2. Przedmiotowy lokal wykorzystywany będzie przez Spółkę na cele prowadzonej działalności gospodarczej w następującym zakresie:

a)działalność produkcyjną,

b)działalność projektową,

c)działalność handlową,

d)logistyka i magazynowanie,

e)inna działalność związana z przedsiębiorstwem produkcyjnym.

Udziałowiec nabył ww. lokal dnia 9 lipca 2017 r. - lokal 4A, 29 grudnia 2017 r. - lokal 4B. Lokal był wykorzystywany w jednoosobowej działalności gospodarczej udziałowca i tym samym wszedł do Spółki (Wnioskodawcy) powstałej z przekształcenia jednoosobowej działalności udziałowca. Spółka 26 lutego 2021 r. sprzedała lokal spółce cywilnej, w której to udziałowcy są wspólnikami. Cena sprzedaży oparta była na operacie szacunkowym biegłego rzeczoznawcy majątkowego.

Powyższe działania uzasadnione były podziałem obszarów, którymi miały zająć się poszczególne spółki oraz zabezpieczeniem majątku prywatnego udziałowców na wypadek sytuacji na które nie mają oni wpływu, np. kryzys gospodarczy wywołany epidemią czy śmierć.

Nieruchomość, w której mieści się przedmiot użyczenia, wykorzystywany będzie przez spółkę cywilną wyłącznie do świadczenia usług użyczenia na rzecz Wnioskodawcy

Przedmiotem przeważającej działalności spółki cywilnej jest zgodnie z CEiDG jest wynajem i zarządzanie (…), ponadto produkcja (…), gdzie indziej niesklasyfikowana, działalność (…), sprzedaż detaliczna (…).

Zgodnie z umową użyczenia Wnioskodawca ponosić będzie opłaty eksploatacyjne związane z przedmiotem najmu, tj. opłat za energię elektryczną, opłat za dostarczanie wody, opłat za dostarczanie ciepła, opłat za wywóz nieczystości. Opłaty te dokumentowane są fakturami przez bezpośrednich dostawców i wykonawców, na podstawie wystawionych przez nich faktur obciążających bezpośrednio Spółkę (Wnioskodawcę).

Podkreślić należy, że Wnioskodawca wykonywać będzie w użyczonym lokalu działalność operacyjną i gdyby nie majątek Wynajmującego - podmiotu powiązanego (spółki cywilnej) - zmuszony byłby wynająć lokal o analogicznych parametrach od podmiotu niezależnego. Fakt użyczenia od podmiotu powiązanego nie wynika z faktu posiadania udziałów wspólników podmiotu powiązanego - użyczającego - w Spółce.

Dodatkowo Wnioskodawca informuje, iż jest właściwie dokapitalizowany przez udziałowców. Nadto, Spółka jest wyposażona w aktywa niezbędne dla działalności gospodarczej właściwej dla branży produkcyjnej i handlowej (dystrybucyjnej).

W skład aktywów wchodzą m.in. środki trwałe w szczególności (…), zapasy, należności handlowe itp.

Co istotne, Spółka zatrudnia na podstawie umowy o pracę odpowiedni personel potrzebny do prowadzenia działalności produkcyjno-handlowej. Średnie zatrudnienie w Spółce wynosi ok. 150 osób.

Spółka nie ma niedoboru aktywów potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej, tj. osiąga nadwyżki finansowe z prowadzonej działalności gospodarczej, które w poprzednim roku podatkowym (poprzedzającym przejście Spółki na opodatkowanie ryczałtem od dochodów) były przeznaczane na wypłatę dywidendy.

Na dzień 31 grudnia 2022 r. kapitał Spółki wynosi (…) zł, w tym kapitał zakładowy (…)  zł. Spółka jest w trakcie sporządzania sprawozdania finansowego Spółki za 2022 r.

W celu prowadzenia działalności gospodarczej Spółka korzysta również z usług najmu od podmiotów niepowiązanych, w szczególności najem powierzchni magazynowych.

Wątpliwości Spółki dotyczą ustalenia czy winna ona rozpoznać dochody z ukrytych zysków w wartościach odpowiadających nieodpłatnego świadczenia realizowanego przez spółkę cywilną-Użyczającego lokal użytkowy, w której wspólnikami są udziałowcy Spółki.

Pytania

1.Czy Wnioskodawca zobowiązany będzie rozpoznać dochód z tytułu ukrytego zysku w związku z uzyskanym nieodpłatnym świadczeniem realizowanym przez podmiot powiązany - Użyczającego (spółki cywilnej) lokalu opisany we wniosku?

W przypadku uznania stanowiska Wnioskodawcy udzielonego do pyt 1) za nieprawidłowe:

2.Czy podstawową opodatkowania CIT estońskim jest suma wartości dochodu z ukrytego zysku obejmująca wartość odpowiadająca wartości rynkowej świadczenia?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka nie będzie zobowiązana do rozpoznania dochodu z tytułu ukrytego zysku obejmującego nieodpłatne świadczenie (użyczenie lokalu), opisane we wniosku, wykonywane przez podmiot powiązany (spółkę cywilną) na rzecz Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 28m ust. 3 pkt 8 ustawy o CIT, przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.

Jak wynika z brzmienia wskazanego wyżej przepisu, nakazuje on traktować jako ukryte zyski wykonane m.in. bezpośrednio lub pośrednio świadczenie niepieniężne których odbiorcą jest udziałowiec/wspólnik/akcjonariusz. Konstrukcja przepisu wskazuje na to świadczenie, że niezależnie od tego czy wykonanie wiąże się z czerpaniem z majątku Spółki, które gdyby nie to świadczenie udziałowiec/wspólnik/akcjonariusz otrzymałby od swojej Spółki w związku z posiadanymi udziałami/prawem do zysku czy akcjami. Tym samym chodzi przede wszystkim o przysporzenia materialne i niematerialne (pieniężne lub niepieniężne), które otrzymuje udziałowiec/wspólnik/akcjonariusz.

W opisanej sprawie użyczającym nieruchomość jest podmiot powiązany, a zatem świadczenie wykonane jest na rzecz Spółki opodatkowanej ryczałtem od dochodów spółek. Tym samym w ocenie Wnioskodawcy nie zachodzą przesłanki kwalifikujące korzystanie z nieruchomości spółki powiązanej za dochód z tytułu ukrytego zysku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że pytanie przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Od 2021 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mają możliwość wyboru formy opodatkowania jaką jest ryczałt od dochodów spółek. Ten sposób opodatkowania będący odejściem od dotychczasowych zasad podatkowych, ze względu na swoją specyfikę i odrębność został uregulowany w rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zatytułowanym „Ryczałt od dochodów spółek” (dodano artykuły od 28c do 28t), a także w przepisach ogólnych ale związanych z rozliczeniami dokonywanymi w ryczałcie.

Opodatkowanie ryczałtem oznacza dla podatnika zmianę zasad w zakresie przedmiotu opodatkowania. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza w zakresie ryczałtu nowe kategorie dochodów (przedmiotu opodatkowania) nie podlegających reżimowi dotychczasowych przepisów ustawy. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według ogólnych zasad CIT (art. 7 ustawy o CIT) dla celów ustalenia podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):

Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).

W myśl art. 28m ust. 3 ustawy o CIT:

Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2) świadczenia wykonane na rzecz:

a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8) wydatki na reprezentację;

9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

W świetle art. 28m ust. 4 ustawy o CIT:

Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:

1) wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;

2) wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,

b) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

3) kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.

Natomiast, zgodnie z art. 28o ust. 1 ustawy o CIT:

Ryczałt wynosi:

1)10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;

2)20% podstawy opodatkowania - w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.

Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.

Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowaniem także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami, (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.

Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:

-wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,

-inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT), o czym stanowi art. 28m ust. 8 ustawy o CIT,

-wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,

-wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem /akcjonariuszem.

Stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy o CIT:

Ilekroć jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.

W myśl art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:

Ilekroć jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:

a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

-ten sam inny podmiot lub

-małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub,

ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub

cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub

d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.

W świetle art. 11a ust. 2 ustawy o CIT:

Przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie się:

1) posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:

a)udziałów w kapitale lub

b)praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub

c)udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub,

2) faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub

3) pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.

Zgodnie z art. 11c ust. 1 ustawy o CIT:

Podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest ustalenie, czy Wnioskodawca zobowiązany będzie rozpoznać dochód z tytułu ukrytego zysku w związku z uzyskanym nieodpłatnym świadczeniem realizowanym przez podmiot powiązany - Użyczającego (spółkę cywilną) lokalu opisany we wniosku.

W analizowanej sprawie należy rozstrzygnąć czy opisane we wniosku nieodpłatne użyczenie lokalu mieści się w pojęciu ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT.

Z przewodnika do ryczałtu od dochodów spółek wynika, że: Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazuje, iż za ukryty zysk uznaje się każde świadczenie, którego beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik lub inny podmiot powiązany. Świadczenie ma być wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk. Dochód z tytułu ukrytego zysku powstaje w wyniku wszelkich świadczeń związanych z funkcjonowaniem podatnika w grupie podmiotów powiązanych, których beneficjentem jest wspólnik lub inny podmiot powiązany (bezpośrednio lub pośrednio) z podatnikiem (spółką) lub z jego wspólnikiem. Aby świadczenie uznane było za ukryty zysk powinno być związane z wywieraniem wpływu na działanie i decyzje spółki będącej podatnikiem ryczałtu. Innymi słowy, świadczenie powinno bezpośrednio lub pośrednio wynikać z uzgodnień pomiędzy podmiotami powiązanymi, niezależnie od ich formy.

W sprawie opisanej we wniosku beneficjentem w związku z nieodpłatnym użyczeniem lokalu użytkowego będzie Spółka (podatnik ryczałtu) a nie jej udziałowiec/wspólnik (osoba fizyczna) lub podmiot powiązany. Wobec czego w związku z uzyskanym przez spółkę nieodpłatnym świadczeniem w postaci użyczenia lokalu użytkowego przez podmiot powiązany nie powstanie po stronie Wnioskodawcy ukryty zysk.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 jest zatem prawidłowe.

Mając jednocześnie na uwadze, że w zakresie pytania nr 2 Wnioskodawca oczekuje oceny jego stanowiska w przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1, rozpatrywanie wniosku w zakresie pytania nr 2 należy uznać za bezzasadne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...) Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00