Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.17.2023.2.GK

Prawo do odliczenia podatku naliczonego od wszystkich zakupów związanych bezpośrednio lub pośrednio ze świadczeniem usług IT na rzecz podmiotów zagranicznych oraz prawa do uzyskania VAT naliczonego w terminie 60 dni.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego od wszystkich zakupów związanych bezpośrednio lub pośrednio ze świadczeniem usług IT na rzecz podmiotów zagranicznych oraz prawa do uzyskania VAT naliczonego w terminie 60 dni. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 17 marca 2023 r. (wpływ 17 marca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jesteście Państwo podmiotem z siedzibą w Polsce, zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach swojej działalności planujecie Państwo świadczyć szeroko pojęte usługi IT na rzecz podmiotów zagranicznych – zarówno podmiotów z siedzibą w Unii Europejskiej jak i poza Unią Europejską. W ramach swojej działalności na ten moment nie planujecie Państwo podejmowania innych czynności opodatkowanych, zatem będziecie świadczyć wyłącznie usługi IT na rzecz podmiotów zagranicznych. W związku z prowadzoną działalnością, będziecie Państwo nabywać szereg towarów i usług. Przykładowo, będziecie Państwo nabywać:

usługi najmu lokalu oraz inne usługi związane z utrzymaniem biura;

środki trwałe konieczne do prowadzenia działalności (komputery, drukarki, telefony komórkowe);

wartości niematerialne i prawne (licencje na programy komputerowe);

wyposażenia biura;

najem lub leasing samochodów.

Będziecie Państwo również nabywać inne usługi lub towary, które będą stanowiły koszty ogólne Państwa działalności gospodarczej, np. usługi sprzątania biura, środki czystości do biura, usługi związane z samochodami, itp. Nabycie towarów i usług będzie dokumentowane fakturami, które będziecie Państwo otrzymywać od swoich dostawców. Będziecie Państwo sporządzać dokument wewnętrzny zawierający opis dokonanych zakupów oraz ich przeznaczenie. Informacje te będą mogły być również umieszczane na samych fakturach zakupowych.

W uzupełnieniu wniosku wskazaliście Państwo, że:

Wszyscy nabywcy będą podatnikami w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT. Według Państwa wiedzy, nabywcy nie będą posiadać w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej – będziecie Państwo weryfikować tę kwestię na etapie zawierania umów z nabywcami. Będziecie Państwo świadczyć na rzecz nabywców usługi IT w stosunku do których nie znajdują zastosowania szczególne zasady ustalenia miejsca świadczenia.

Zakupy realizowane w celu świadczenia usług na rzecz Kontrahentów z UE i poza UE będą podlegały opodatkowaniu na terytorium Polski. Podatek związany z nabyciem towarów i usług przedstawionych we wniosku, mógłby zostać odliczony gdyby miejscem świadczenia i opodatkowania usług była Polska.

Będziecie Państwo posiadali faktury zakupowe, a także dodatkowo będziecie sporządzali dokument wewnętrzny, z którego wynikał będzie związek zakupów z czynnościami opodatkowanymi – dokument będzie zawierał opis dokonanych zakupów, z którego będzie wynikać co i w jakim celu zostało nabyte.

Wskazujecie Państwo, że ograniczenia i wyłączenia wskazane w art. 86a i art. 88 ustawy nie znajdą zastosowania w stosunku do nabywanych towarów i usług.

Pytania

1.Czy w przypadku świadczenia usług wyłącznie na rzecz podmiotów zagranicznych z UE lub spoza UE, przysługiwać Państwu będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów krajowych opisanych w zdarzeniu przyszłym?

2.Czy w przypadku świadczenia usług wyłącznie na rzecz podmiotów zagranicznych będziecie Państwo uprawnieni do uzyskania zwrotu VAT naliczonego w terminie 60 dni?

Państwa stanowisko w sprawie

1.W przypadku świadczenia usług wyłącznie na rzecz podmiotów zagranicznych, przysługiwać będzie Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego od wszystkich zakupów, które będą związane bezpośrednio lub pośrednio ze świadczeniem usług IT na rzecz podmiotów zagranicznych, w tym od zakupów zaliczanych do kosztów ogólnych Państwa działalności.

2.W przypadku świadczenia usług wyłącznie na rzecz podmiotów zagranicznych będziecie Państwo uprawnieni do uzyskania zwrotu VAT naliczonego w terminie 60 dni.

Uzasadnienie Państwa stanowiska:

Ad. 1

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Kwotę podatku naliczonego, w myśl ust. 2 cytowanego przepisu, stanowi, w przypadku transakcji krajowych, suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

nabycia towarów i usług;

dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonania usługi.

Jednocześnie w myśl art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Aby więc możliwe było odliczenie VAT w takiej sytuacji, muszą zostać spełnione następujące przesłanki:

nabywane towary/usługi dotyczą czynności opodatkowanych, co do których przysługiwałoby Państwu prawo do odliczenia VAT, gdybyście wykonywali takie same usługi w Polsce;

miejscem świadczenia usług przez Państwa jest kraj trzeci (UE lub poza UE);

z posiadanych dokumentów wynika związek odliczonego podatku VAT ze świadczonymi usługami.

Charakter świadczonych usług i prawo do odliczenia VAT

Zgodnie z 5 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.eksport towarów;

3.import towarów na terytorium kraju;

4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Będziecie Państwo na rzecz swoich kontrahentów świadczyć szeroko pojęte usługi IT. Podejmowane przez Państwa czynności niewątpliwie będą stanowić odpłatne świadczenie usług, które podlegałoby opodatkowaniu, gdyby odbywało się na terytorium kraju.

Z kolei, jak już Państwo wskazywali, zgodnie z art 86 ust. 1 Ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zakupy, jakich będziecie Państwo dokonywać będą służyły wyłącznie świadczeniu usług, które podlegałyby opodatkowaniu, gdyby były świadczone w Polsce. Nie zachodzi przy tym żadna z przesłanek wyłączających prawo do odliczenia, opisanych w art. 88 ustawy o VAT.

W konsekwencji, w Państwa ocenie pierwsza z przesłanek została spełniona – Państwo mieliby pełne prawo do doliczenia VAT naliczonego gdyby miejscem świadczenia przez Państwa usług była Polska.

Miejsce świadczenia

W przypadku usług IT miejsce świadczenia, a tym samym miejsce opodatkowania należy określić stosując zasady ogólne wyrażone w art 28b ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Będziecie Państwo świadczyć usługi IT podatnikom, których siedziby będą znajdowały się poza terytorium Polski - w Unii Europejskiej lub poza nią. W konsekwencji, miejscem świadczenia usług będzie każdorazowo kraj siedziby kontrahenta.

Biorąc pod uwagę powyższe, druga przesłanka także zostanie spełniona.

Dokumentacja

Ostatnim warunkiem, którego spełnienie jest niezbędne dla odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 8 ustawy o VAT jest posiadanie przez podatnika dokumentów, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Próżno jednak szukać w przepisach ustawy o VAT jakichkolwiek wskazówek jakimi dokumentami powinien posługiwać się podatnik, aby udowodnić związek nabywanych towarów i usług z usługami świadczonymi na rzecz podmiotów z krajów trzecich.

W Państwa ocenie należy zatem uznać, iż wystarczające w tym zakresie są dokumenty gromadzone przez podatników na potrzeby odliczenia podatku naliczonego na zasadach ogólnych.

Będziecie Państwo posiadali faktury zakupowe a także dodatkowo będziecie sporządzali dokument wewnętrzny, zawierający opis dokonanych zakupów, z którego będzie wynikać co i w jakim celu zostało nabyte. W Państwa ocenie, taki zestaw dokumentów będzie wystarczający dla wykazania związku zakupów z czynnościami opodatkowanymi.

W konsekwencji, w Państwa ocenie ostatnia przesłanka również zostanie spełniona.

Na marginesie pragniecie Państwo także podkreślić, że także przepisy Dyrektywy 2006/112/WE (Dz. Urz. UE. L z 2006 r. nr 347/1; dalej: „Dyrektywa VAT”) przewidują, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego w danym państwie członkowskim także w przypadku, gdy nabyte usługi lub towary są wykorzystywane przez tego podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych VAT w innym kraju członkowskim. Innymi słowy, dyrektywa VAT zakłada, że system podatku VAT powinien prowadzić do ekonomicznego ponoszenia ciężaru opodatkowania wyłącznie przez ostatecznego konsumenta. Jeżeli bowiem podmiot nabywa towary lub usługi nie dla celów własnej konsumpcji a dla celów wykonywania czynności opodatkowanych to niezależnie od tego w jakim kraju te usługi lub towary nabywa i w jakim kraju wykonuje czynności opodatkowane, musi mieć zagwarantowane prawo do odliczenia. W przeciwnym wypadku, system VAT funkcjonowałby w sposób ułomny, tj. ciężar opodatkowania byłby ponoszony przez więcej niż jeden podmiot w łańcuchu dostaw, co stałoby w sprzeczności z systemowym rozumieniem opodatkowania VAT.

Wyrazem powyższej zasady w przypadku, w którym inny jest kraj nabywania towarów i usług przez podatnika a inny wykonywania czynności opodatkowanych jest treść art. 168 i 169 lit. a Dyrektywy VAT. I tak art. 168 Dyrektywy VAT wprowadza ogólną zasadę przyznającą podatnikowi prawo do odliczenia VAT jeżeli nabyte towary i usługi są wykorzystywane przez niego do wykonywania czynności opodatkowanych. Jednocześnie zgodnie z art. 169 lit. a Dyrektywy VAT prawo do odliczenia podatku naliczonego w kraju zakupu zostało przyznane podatnikom również wtedy, gdy nabyte towary lub usługi wykorzystywane są do celów transakcji podatnika związanych z działalnością gospodarczą dokonywanych poza terytorium kraju, w którym podatek jest należny lub zapłacony, jeśli charakter tej działalności jest taki, że gdyby była ona prowadzona na terytorium kraju zakupu, dawałaby prawo do odliczenia podatku naliczonego. Tym samym, przepis ten rozszerza prawo podatnika do dokonywania odliczeń wyłącznie podatku związanego z działalnością opodatkowaną podatnika, wyrażoną w art. 168 Dyrektywy VAT, o prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych następnie dla celów wykonywania przez podatnika czynności, które w ogóle nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w kraju nabycia (kraju odliczenia podatku naliczonego). Czynnościami takimi mogą być np. czynności wykonane za granicą w związku z prowadzoną tam działalnością gospodarczą, jak i czynności wykonane w ramach działalności prowadzonej w kraju zakupu, w stosunku do których za miejsce powstania obowiązku podatkowego uważane jest terytorium innego kraju.

Mając na uwadze powyższe, pragniecie Państwo podkreślić, że regulacje Dyrektywy VAT zakładają, że w ramach wspólnego systemu VAT nie jest istotne, w jakim kraju podatnik dokonuje czynności opodatkowanych, a w szczególności czy jest to ten sam kraj, w którym podatnik został obciążony podatkiem naliczonym. Jeżeli bowiem nabycie usług lub towarów nastąpiło w tym samym kraju, w którym opodatkowana jest dokonywana przez tego podatnika dostawa towarów lub świadczenie usług, wówczas podstawę do odliczenia podatku stanowi art. 168 Dyrektywy VAT. Jeżeli natomiast podatek naliczony i podatek należny rozpoznawany jest w różnych krajach, wówczas podatek naliczony będzie podlegał odliczeniu na podstawie art. 169 lit. a tej dyrektywy.

Podsumowując powyższe rozważania, uważacie Państwo, że niezależnie od tego na terytorium jakiego kraju podlegają opodatkowaniu świadczone przez Państwa usługi, z perspektywy VAT i prawa do odliczenia, istotne jest to, że Państwo będąc podatnikiem VAT (tym samym podatnikiem niezależnie od kraju, w którym powstaje obowiązek podatkowy w odniesieniu do wykonywanych czynności czy też ponosi koszt podatku naliczonego), nabywacie towary i usługi w celu wykonywania czynności opodatkowanych, co jest bezsprzeczne i niepodważalne.

Biorąc pod uwagę powyższe, stoicie Państwo na stanowisku, że w przypadku świadczenia usług wyłącznie na rzecz podmiotów zagranicznych, przysługiwać będzie Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Ad. 2

Jak stanowi art. 87 ust. 5a ustawy o VAT, w przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, podatnikowi przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni.

Powołany w powyższym przepisie art. 86 ust. 8 pkt 1 dotyczy sytuacji, w której podatnikowi przysługuje prawo do doliczenia VAT, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

A zatem, wydłużony termin na zwrot VAT obowiązuje, chyba że podatnik w danym okresie rozliczeniowym wyświadczył usługi (lub dokonał dostawy towarów) w związku z którymi miałby prawo do odliczenia VAT naliczonego, gdyby owa dostawa towarów lub świadczenie usług miały miejsce na terytorium kraju. W konsekwencji, ponieważ będziecie Państwo świadczyć właśnie takie usługi, będziecie uprawnieni do otrzymania zwrotu VAT naliczonego w standardowym terminie - 60 dni.

Biorąc pod uwagę powyższe, stoicie Państwo na stanowisku, że w okresach, w których będziecie świadczyli usługi IT na rzecz podmiotów zagranicznych, będziecie uprawnieni do otrzymania zwrotu VAT naliczonego w terminie 60 dni.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiliście Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów na terytorium kraju;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraj.

Stosownie do art. 2 pkt 1, 4 i 5 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o:

1) terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a,

4) terytorium państwa członkowskiego - rozumie się terytorium państwa wchodzące w skład terytorium Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem art. 2a,

5) terytorium państwa trzeciego - rozumie się przez to terytorium państwa niewchodzące w skład terytorium Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem art. 2a ust. 1 i 3.

Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy:

Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Kwestia określenia miejsca świadczenia przy świadczeniu usług została uregulowana w Rozdziale 3 Dział V ustawy o podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 28a ustawy:

Na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

a. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Wskazany art. 28a ustawy wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy. Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy:

Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

Jak stanowi ust. 2 art. 28b ustawy:

W przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Z niniejszych przepisów ustawy wynika zatem, że co do zasady, usługa świadczona na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy inna niż wskazana w art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy podlega opodatkowaniu w miejscu siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy, chyba że jest świadczona dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, wówczas miejscem świadczenia tej usługi jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego ta usługa jest świadczona.

Z treści wniosku wynika, że planujecie Państwo świadczyć szeroko pojęte usługi IT na rzecz podmiotów zagranicznych zarówno podmiotów z siedzibą w Unii Europejskiej jak i poza Unią Europejską. Wszyscy nabywcy będą podatnikami w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT. Nabywcy nie będą posiadać w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Będziecie Państwo świadczyć na rzecz nabywców usługi IT w stosunku do których nie znajdują zastosowania szczególne zasady ustalenia miejsca świadczenia, o których mowa w art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy. Zatem skoro nabywcy nie posiadają na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, a posiadają siedziby działalności w Unii Europejskiej lub poza terytorium Unii Europejskiej, to miejscem świadczenia, a tym samym opodatkowania świadczonych usług IT, na podstawie art. 28 ust. 1 ustawy będzie terytorium siedziby działalności gospodarczej podmiotów zagranicznych .

Państwa wątpliwości w pierwszej kolejności dotyczą określenia czy w przypadku świadczenia usług na rzecz podmiotów zagranicznych, przysługiwać będzie Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego od wszystkich zakupów.

Odnosząc się do powyższych wątpliwości należy wskazać, że na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi:

a)suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Co istotne w myśl art. 86a ust. 1 ustawy:

W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku:

1) wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika;

2) należnego z tytułu:

a) świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 podatnikiem jest ich usługobiorca,

b) dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 podatnikiem jest ich nabywca,

c) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;

3) należnego, w przypadku, o którym mowa w art. 33a;

4) wynikającej z otrzymanego dokumentu celnego, deklaracji importowej w przypadku, o którym mowa w art. 33b, oraz z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2-3 oraz art. 34.

Przy czym w myśl art. 86a ust. 3 ustawy:

Przepis ust. 1 nie ma zastosowania:

1) w przypadku gdy pojazdy samochodowe są:

a) wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub

b) konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;

2) do towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Z treści art. 86 ustawy, wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.

O bezpośrednim związku dokonywanych zakupów z działalnością można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów będących przedmiotem dostawy, czy też niezbędne do świadczenia usług; bezpośrednio więc wiążą się z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania firmy; mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością gospodarczą, istnieć musi związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu.

Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy:

Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Uprawnienie wynikające z powyższego przepisu odnosi się do podatników, którzy dokonują dostaw towarów bądź świadczenia usług opodatkowanych poza terytorium kraju, a zakupy, jakich dokonują, są związane właśnie z tymi czynnościami. Warunkiem do odliczenia podatku naliczonego związanego z czynnościami dokonywanymi poza terytorium kraju jest to, aby – hipotetycznie – w przypadku wykonywania tych samych czynności w kraju podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Powołany przepis wymaga ponadto, aby podatnik posiadał dokumenty, z których wynikać będzie związek odliczonego podatku z czynnościami wykonywanymi poza terytorium kraju. Powinny to być przede wszystkim dokumenty potwierdzające dokonanie określonych czynności poza terytorium kraju, które będą jednocześnie opisywać te czynności.

Podkreślić również należy, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wskazane warunki dotyczące skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług odzwierciedlają zapisy art. 168 i art. 169 lit. a) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347, str. 1, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 168 Dyrektywy:

Jeżeli towary i usługi wykorzystywane są na potrzeby opodatkowanych transakcji podatnika, podatnik jest uprawniony, w państwie członkowskim, w którym dokonuje tych transakcji, do odliczenia następujących kwot od kwoty VAT, którą jest zobowiązany zapłacić:

a.VAT należnego lub zapłaconego w tym państwie członkowskim od towarów i usług, które zostały mu dostarczone lub które mają być mu dostarczone przez innego podatnika;

b.VAT należnego od transakcji uznanych za dostawy towarów i świadczenie usług zgodnie z art. 18 lit. a) i art. 27;

c.VAT należnego od wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów zgodnie z art. 2 ust. 1 lit. b) pkt (i);

d.VAT należnego od transakcji uznanych za wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów zgodnie z art. 21 i 22;

e.VAT należnego lub zapłaconego z tytułu importu towarów na terytorium tego państwa członkowskiego.

Ponadto w myśl art. 169 lit. a) Dyrektywy:

Poza prawem do odliczenia, o którym mowa w art. 168, podatnik ma prawo do odliczenia VAT określonego w tym artykule, jeżeli towary i usługi są wykorzystywane do następujących celów transakcji podatnika związanych z działalnością, o której mowa w art. 9 ust. 1 akapit drugi, dokonywanych poza terytorium państwa członkowskiego, w którym podatek jest należny lub został zapłacony, w odniesieniu do których VAT podlegałby odliczeniu, gdyby zostały one dokonane na terytorium tego państwa członkowskiego.

Regulacja ta rozszerza prawo podatnika do dokonywania odliczeń wyłącznie podatku związanego z działalnością opodatkowaną podatnika, wyrażoną w art. 168, o prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych następnie w takich transakcjach podatnika, które w ogóle nie podlegają opodatkowaniu VAT w kraju nabycia (kraju odliczenia podatku naliczonego). Transakcjami, które nie podlegają opodatkowaniu w kraju nabycia, mogą być zarówno czynności wykonane za granicą w związku z prowadzoną tam działalnością gospodarczą, jak i czynności wykonane w ramach działalności prowadzonej w kraju zakupu, w stosunku do których za miejsce powstania obowiązku podatkowego uważana jest zagranica.

Z opisu sprawy wynika, że jesteście Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach swojej działalności planujecie Państwo świadczyć szeroko pojęte usługi IT na rzecz podmiotów zagranicznych. Nie planujecie Państwo podejmowania innych czynności opodatkowanych, zatem będziecie świadczyć wyłącznie usługi IT na rzecz podmiotów zagranicznych. W związku z prowadzoną działalnością, będziecie Państwo nabywać szereg towarów i usług. Przykładowo, będziecie Państwo nabywać: usługi najmu lokalu oraz inne usługi związane z utrzymaniem biura, środki trwałe konieczne do prowadzenia działalności (komputery, drukarki, telefony komórkowe), wartości niematerialne i prawne (licencje na programy komputerowe), wyposażenia biura oraz najem lub leasing samochodów. Będziecie Państwo również nabywać inne usługi lub towary, które będą stanowiły koszty ogólne Państwa działalności gospodarczej, np. usługi sprzątania biura, środki czystości do biura, usługi związane z samochodami, itp. Zakupy realizowane w celu świadczenia usług na rzecz podmiotów zagranicznych będą podlegały opodatkowaniu na terytorium Polski. Podatek związany z nabyciem towarów i usług przedstawionych we wniosku, mógłby zostać odliczony gdyby miejscem świadczenia i opodatkowania usług była Polska. Będziecie Państwo posiadali faktury zakupowe, a także dodatkowo będziecie sporządzali dokument wewnętrzny, z którego wynikał będzie związek zakupów z czynnościami opodatkowanymi – dokument będzie zawierał opis dokonanych zakupów, z którego będzie wynikać co i w jakim celu zostało nabyte. Wskazujecie Państwo, że ograniczenia i wyłączenia wskazane w art. 86a i art. 88 ustawy nie znajdą zastosowania w stosunku do nabywanych towarów i usług.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że będzie przysługiwało Państwu na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z dokonywanych na terytorium kraju zakupów (towarów i usług opisanych we wniosku) związanych z Państwa działalnością, tj. świadczeniem usług IT na rzecz podmiotów zagranicznych. Jak jednoznacznie wskazaliście Państwo w uzupełnieniu wniosku, do nabywanych towarów i usług nie znajdą zastosowania ograniczenia wskazane w art. 86a i art. 88 ustawy. Ponadto podatek związany z nabyciem towarów i usług przedstawionych we wniosku, mógłby zostać odliczony gdyby miejscem świadczenia i opodatkowania usług była Polska. Co więcej z opisu sprawy wynika, że będziecie Państwo posiadali faktury zakupowe a także dodatkowo będziecie sporządzali dokument wewnętrzny, z którego będzie wynikał związek zakupów z czynnościami opodatkowanymi – dokument będzie zawierał opis dokonanych zakupów, z którego będzie wynikać co i w jakim celu zostało nabyte. Tym samym Państwu, zarejestrowanemu czynnemu podatnikowi podatku VAT w Polsce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z zakupów krajowych.

Reasumując skoro w stosunku do nabywanych towarów i usług nie znajdą zastosowania ograniczenia i wyłączenia wskazane w art. 86a i art. 88 ustawy, to przysługuje Państwu pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego od ponoszonych zakupów krajowych, związanych ze świadczeniem usługi IT przez Państwa na rzecz podmiotów zagranicznych.

Zatem, Państwa stanowisko w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia towarów i usług związanych ze świadczoną usługą IT na rzecz podmiotów zagranicznych należy uznać za prawidłowe.

Kolejne Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia czy będziecie Państwo uprawnieni do uzyskania zwrotu VAT naliczonego w terminie 60 dni.

W myśl art. 87 ust. 1 ustawy:

W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Przy czym, stosowanie do art. 87 ust. 2 ustawy:

Zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem ust. 5b, 6, 6a i 6d, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika (…).

Jak wynika z przepisu art. 87 ust. 5 ustawy:

Podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 2 zdanie pierwsze. Przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a-2c oraz ust. 4a-4f stosuje się odpowiednio.

Natomiast w myśl art. 87 ust. 5a ustawy:

W przypadku, gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, podatnikowi przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 19. Na sporządzony na piśmie wniosek podatnika urząd skarbowy dokonuje zwrotu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie 60 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe. Przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a-2c oraz ust. 4a-4f stosuje się odpowiednio.

W odniesieniu do Państwa wątpliwości związanych z uprawnieniem do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni należy zauważyć, że jak wskazujecie Państwo nie planujecie podejmować innych czynności opodatkowanych, będziecie świadczyć wyłącznie usługi IT na rzecz podmiotów zagranicznych. Ponadto, jak ustalono w niniejszej interpretacji, będziecie mieli Państwo prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy. Tym samym należy zgodzić się z Państwem, że w okresach kiedy będziecie świadczyć usługi IT na rzecz podmiotów zagranicznych, będziecie uprawnieni do otrzymania zwrotu VAT w terminie 60 dni zgodnie z art. 87 ust. 5 w zw. z art. 87 ust. 2 ustawy.

Zatem, Państwa stanowisko w przedmiotowym zakresie należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawiliście i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym/opisem zdarzenia przyszłego. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00