Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.126.2023.2.JS

Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 6 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 kwietnia 2023 r. (wpływ). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem. Jest Pan objęty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o PIT i rozlicza się Pan na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Od 9 lipca 2021 r. świadczy Pan usługi programistyczne, jako Konsultant na podstawie umów o współpracę - niniejszy wniosek dotyczy stanu faktycznego - tzn. stanu już trwającego, który rozpoczął się od wskazanego roku podatkowego. Przedmiotem tych umów jest wykonywanie określonych czynności informatycznych, w tym rozwoju i utrzymania oprogramowania oraz przeniesienie praw własności intelektualnej.

Czas świadczenia usług strony określają w umowie. W tym okresie prowadzona jest przez Pana działalność badawczo-rozwojowa (w Pana rozumieniu). Zapłata wynagrodzenia za wykonanie przedmiotu umowy następuje w związku z przyniesieniem na zamawiającego autorskich praw majątkowych do utworów (programów komputerowych), stworzonych przez Pana w czasie wykonywania umowy, w skutek prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (w Pana rozumieniu).

Zakres przedmiotowy usług informatycznych strony określają każdorazowo w umowie i obejmuje on m.in. (dla przykładu):

a)wykonywaniu oprogramowania komputerowego oraz raportów BI, w którego zakres wchodzi:

analiza wymagań funkcjonalnych oraz poza funkcjonalnych,

tworzenie raportów w których zostanie zawarta Specyfikacja Wymagań Oprogramowania lub Raportów BI tj. zidentyfikowane oraz opisane wszystkie wymagania użytkowników, zarówno funkcjonalne, jak i poza funkcjonalne,

projektowanie rozwiązania,

implementacja rozwiązania,

testowanie rozwiązania,

opracowanie dokumentacji kodu lub/i raportów;

b)dostarczaniu oprogramowania oraz raportów BI, wraz z ich instalacją, konfiguracją w celu produkcyjnego wdrażania systemu informatycznego;

c)szkoleniu odbiorców oprogramowania w zakresie korzystania z programu lub/i raportu BI.

W przyszłości możliwe jest rozszerzenie zakresu usług na inne usługi, w zależności od konkretnej umowy – przy czym charakter prac co do zasady nie ulegnie zmianie.

Poniżej lista wytypowanych wytworzonych programów , które zostały wykonane przez Pana w celu wytworzenia „oprogramowań”:

(...)

Świadczone przez Pana usługi obejmują projektowanie i wykonanie całych systemów bądź ich części za pomocą języków programowania, stosując języki: PYTHON, C#, SQL, PowerShell.

Usługi te wykonywane są bez nadzoru i kierowania ze strony zleceniodawcy, jedynie wskazany jest oczekiwany rezultat. Samodzielnie decyduje Pan o terminach i miejscu wykonywania czynności, zachowując jednak termin wynikający z zamówień składanych przez zleceniodawcę. Ponadto, samodzielnie dobiera Pan narzędzia do wykonywania usług (sprzęt i oprogramowanie, takie jak system operacyjny, środowisko programistyczne).

Odpowiedzialność wobec osób trzecich za świadczone usługi oraz wykonane prace ponosi Pan. Pan jako wykonujący te czynności ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

W ramach działalności gospodarczej opracowuje Pan nowe, modyfikuje oraz ulepsza produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Pana lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od istniejących rozwiązań. Czynności wykonywane przez Pana stanowią przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. W rezultacie, prowadzona przez Pana działalność spełnia definicję działalności badawczo - rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 39 i 40 ustawy o PIT (w Pana rozumieniu).

Nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty ani praw autorskich innych podmiotów. Oprogramowanie wytwarzane, modyfikowane lub ulepszane przez Pana w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności gospodarczej (w Pana rozumieniu) jest rezultatem Pana własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W ramach ulepszania/rozwinięcia oprogramowania dochodzi do tworzenia nowych kodów i algorytmów, a w rezultacie powstaje nowe prawo własności intelektualnej. Przysługują więc Panu prawa autorskie do ulepszenia/rozwinięcia oprogramowania, które podlegają ochronie zgodnie z art. 74 powołanej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W związku z ulepszeniem/rozwinięciem ww. oprogramowania osiąga Pan dochód z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Dochodem z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej są dochody osiągnięte przez Pana z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wyodrębnia Pan wynagrodzenie związane stricte z przekazaniem praw autorskich do tworzonego oprogramowania.

We wszystkich zawartych umowach przenosi Pan na zamawiających wszelkie prawa własności intelektualnej, w tym majątkowe prawa autorskie do utworów, powstałe na jego rzecz w ramach wykonywania obowiązków wynikających z umów na wszelkich znanych w tej chwili polach eksploatacji, w szczególności do (dla przykładu):

oprogramowania komputerowego (w tym kodu źródłowego) i jego elementów chronionych na zasadach szczególnych dla programów komputerowych :

1.trwałego lub czasowego zwielokrotnienia programu komputerowego w całości lub w części jakimikolwiek środkami i w jakiejkolwiek formie; w zakresie, w którym dla wprowadzania, wyświetlania, stosowania, przekazywania i przechowywania programu komputerowego niezbędne jest jego zwielokrotnienie, czynności te wymagają zgody uprawnionego;

2.tłumaczenia, przystosowywania, zmiany układu lub jakichkolwiek innych zmian w programie komputerowym, z zachowaniem praw osoby, która tych zmian dokonała;

3.rozpowszechniania, w tym użyczenia lub najmu, programu komputerowego, jego fragmentu lub jego kopii;.

w przypadku, gdy utworami nie są programy komputerowe:

1.w zakresie zwielokrotniania - wytwarzanie i reprodukcję wszelkimi środkami i technikami (druk, reprografia, zapis magnetyczny, technika cyfrowa, w tym wykonywanie kopii czasowych oraz zwielokrotnianie na potrzeby transmisji oraz przesyłanie w formie plików) w całości lub części;

2.w zakresie obrotu egzemplarzami utworu – wprowadzanie do obrotu, najem, użyczenie i inne formy udostępnienia egzemplarzy;

3.w zakresie rozpowszechniania utworu w inny sposób – publiczne wystawienie, wykonanie, wyświetlenie, nadanie, odtworzenie, nadawanie, reemitowanie przy pomocy kabla, satelity bądź Internetu, a także publiczne udostępnienie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;

4.wprowadzanie do pamięci komputera.

Ponosi Pan także koszty pośrednio związane z wytworzeniem praw własności intelektualnych, np. sprzęt komputerowy, składki ZUS etc.

Poprzez wydatki na sprzęt komputerowy należy rozumieć wydatki np. na: laptopy, myszki, drukarki, monitor, słuchawki do wideokonferencji, klawiatury itp. Wydatki te są związane ogólnie z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym działalnością badawczo- rozwojową (w Pana rozumieniu) prowadzoną przez Pana (ale dotyczą także innych obszarów działalności realizowanych przez Pana).

Przez wydatki na programy komputerowe należy rozumieć oprogramowanie niezbędne do wykonywania działalności – np. system operacyjny (...), pakiet office, narzędzia programistyczne lub inne programy wykorzystywane w bieżącej pracy. Wydatki te są związane ogólnie z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym działalnością badawczo-rozwojową (w Pana rozumieniu) prowadzoną przez Pana (ale dotyczą także innych obszarów działalności realizowanych przez Pana).

Należy zauważyć, iż podaje Pan określone kategorię wydatków (tj. wydatki na sprzęt komputerowy), nie zaś konkretne wydatki i wskazuje jak należy tego rodzaju kategorie wydatków rozumieć. Na ten moment nie jest Pan do końca w stanie przewidzieć, jakie wydatki jeszcze będzie ponosił. Związane jest to choćby z faktem, iż mamy do czynienia z powszechnym postępem technicznym, a zatem w przyszłości mogą pojawiać się określonego rodzaju, nowoczesne sprzęty oraz programy komputerowe, usprawniające Pana działalność i przyczyniające się do zwiększenia wydajności działalności badawczo-rozwojowej.

Przez „składki ZUS” należy rozumieć obowiązkowe składki, do których opłacania zobowiązany jest Pan na podstawie ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Wydatki te są związane ogólnie z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym działalnością badawczo - rozwojową (w Pana rozumieniu) prowadzoną przez Pana (ale dotyczą także innych obszarów działalności realizowanych przez Pana). Zalicza Pan składki ZUS do kosztów uzyskania przychodów.

Ponosi Pan także koszty usług księgowych. Wydatki te są związane ogólnie z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym działalnością badawczo-rozwojową (w rozumieniu Pana) prowadzoną przez Pana (ale dotyczą także innych obszarów działalności realizowanych przez Pana).

Wszystkie wymienione przez Pana poniesione wydatki/koszty są faktycznie poniesione przez Pana na prowadzoną przez Pana działalność badawczo-rozwojową (w rozumieniu Pana) związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Z perspektywy Pana działalności wydatki te są niezbędne do wykonywania działalności badawczo-rozwojowej (w Pana rozumieniu). W szczególności, nie jest Pan w stanie świadczyć usług programistycznych, jeżeli nie posiada Pan sprzętu komputerowego. Jest to podstawowe narzędzie Pana pracy. Z kolei składki ZUS są kosztem stałym prowadzonej Pana działalności.

Jest Pan zobowiązany do ponoszenia kosztów składek ZUS, bez względu na cel i rezultat prowadzonej działalności. Należy jednak ponownie podkreślić, iż koszty wymienione we wniosku dotyczą (są wykorzystywane) także innych obszarów działalności, które nie dotyczą działalności badawczo-rozwojowej (w Pana rozumieniu).

Wskazany we wniosku katalog kosztów pośrednich nie jest katalogiem wyczerpującym. Pan, podobnie jak każdy przedsiębiorca, nie jest w stanie przewidzieć wszystkich wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wniosek o interpretację nie musi zawierać szczegółowo opisanych wszystkich, jednostkowych wydatków, może bowiem dotyczyć określonych kategorii (wówczas złożony wniosek dotyczy tych kategorii). Kategorie te zostały wskazane wprost we wniosku oraz:

a.wydatki te są faktycznie ponoszone na prowadzoną przez Pana działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej;

b.wydatki te mają pośredni związek z uzyskiwaniem przez Pana dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej;

c.o bezpośrednim powiązaniu poszczególnych wydatków z prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej świadczy fakt, iż wydatki te są ponoszone w działalności prowadzonej przez samego podatnika, w ramach własnej działalności gospodarczej;

d.wydatki te są funkcjonalnie związane z przychodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (jak i z innymi przychodami, pragnie Pan zauważyć, że przepisy nie zawierają definicji i wymogu funkcjonalnego związku danego wydatków z przychodami, a zatem zgodnie z rozumieniem Pana wydatki stanowiące dla Pana koszt uzyskania przychodów są funkcjonalnie związane z jego przychodami; jeżeli Pan wskazuje, że dany wydatek jest pośrednio związany z wytworzeniem praw własności intelektualnych, to oznacza, że wydatek jest funkcjonalnie związany także z wytworzeniem takich praw).

Prowadzi Pan odrębną ewidencję, na podstawie której rozlicza Pan dochód uzyskany z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Ewidencja prowadzona jest na bieżąco od 9 lipca 2021 roku.

Ewidencja ta jest prowadzona w sposób zapewniający wyodrębnienie poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz ustalenie przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz w sposób pozwalający na wyodrębnienie kosztów o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu, a bardziej precyzyjnie prowadzi odrębną̨ ewidencję, w której uwzględnia informacje o:

1)zbywanym/zbywanych w danym okresie prawie/prawach własności intelektualnej, tj. określonym oprogramowaniu (szczegółowy opis stworzonego oprogramowania);

2)przychodach uzyskanych ze zbycia oprogramowania w danym okresie wyodrębnionych w odniesieniu do każdego ze zbywanych praw własności intelektualnej, tj.

a)wynagrodzeniu za przeniesienie autorskich praw majątkowych do oprogramowania (wynoszące w praktyce iloczyn faktycznego czasu poświęconego na realizację usług związanych z oprogramowaniem oraz stawki godzinowej);

b)kosztach faktycznie poniesionych w danym okresie przez Pana na prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalność związaną z wytworzeniem oprogramowania;

3)dochodzie ze zbycia oprogramowania, w szczególności dochodzie przypadającym na zbycie każdego ze zbywanych praw własności intelektualnej, obliczonym jako różnica pomiędzy przychodami i kosztami opisanymi powyżej.

Sformułowanie „opisana we wniosku działalność, którą Pan prowadzi” dotyczy całości prowadzonej przez Pana działalności.

W kontekście przedstawionego opisu sytuacji faktycznej - pod pojęciem „program komputerowy”, „model”, „aplikacja”, „skrypt”, „rozwiązanie”, „projekt” należy rozumieć programy w jakiejkolwiek formie, w tym aplikacje, oprogramowania, produkty, utwory, w tym programy zintegrowane ze sprzętem komputerowym. Pojęcie to obejmuje również przygotowawcze prace projektowe i prace rozwojowe prowadzące do wytworzenia lub rozwoju programu komputerowego z zastrzeżeniem, że charakter prac przygotowawczych jest taki, że program komputerowy może korzystać z nich na późniejszym etapie.

Podaje Pan listę wytypowanych wytworzonych programów , które zostały wykonane przez Pana w celu wytworzenia „oprogramowań”:

(...)

Wybrał Pan w latach 2021 formę opodatkowania podatkiem liniowym. W 2022 rozlicza się Pan według ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przyszłości nie wyklucza Pan zmiany formy opodatkowania na skale podatkową lub podatek liniowy.

Realizowane przez Pana prace mają nie tylko twórczy charakter, ale są również prowadzone w sposób systematyczny, nie mają one charakteru incydentalnego. Działalność wykonywana przez Pana jest podejmowana w konkretnym celu, w sposób metodyczny, czyli zaplanowany zarówno wobec przebiegu procesu, jak i jego wyników.

Wyjaśnił Pan, że podejmowana bezpośrednio przez Pana działalność będąca przedmiotem wniosku w okresie, którego dotyczy wniosek, nie obejmuje/nie będzie obejmować badań naukowych, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 574 ze zm.).

Podejmowana bezpośrednio przez Pana działalność będąca przedmiotem wniosku w okresie, którego dotyczy wniosek, obejmuje i będzie obejmować prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ww. ustawy. Całość tych czynności odpowiednio służyła i będzie służyć tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Prowadzi, prowadził i będzie prowadzić Pan prace rozwojowe od lipca 2021 r. Wynikiem są ww. projekty.

Prowadził Pan prace rozwojowe do projektów w okresach jak poniżej:

(...): 06/21 - 12/21

(...): 08/21 - 02/22

(...): 09/21 - 02/22

(...): 03/22 - 04/22

(...): 05/22 - 06/22

Prace rozwojowe dotyczyły projektów ww. projektów, tj.:

(...)

Pana prace rozwojowe zostały/zostaną zakończone pozytywnym wynikiem. Wynikiem tych prac są ww. projekty. następnie wyniki tych prac zostały przekazane Kontrahentowi. Wyniki tych prac nie będą wykorzystywane na potrzeby Pana działalności.

Wyniki prac dla poszczególnych projektów:

(...)

W wyniku prac rozwojowych zaprojektował Pan i stworzył nowy, zmieniony lub ulepszony: produkt, proces albo usługę;

Wynikiem prac rozwojowych jest oprogramowanie. Będzie Pan sprzedawał prawa autorskie do tego oprogramowania;

W stosunku do Pana dotychczasowej działalności każdy z tych produktów, procesów lub usług ma albo będzie miał nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter;

Nowy, ulepszony charakter produktów procesów lub usług nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług;

W ramach opisanych prac wykonywanych przez Pana polegających na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowań nie prowadził i nie prowadzi Pan prac o innym charakterze niż prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W szczególności działalność ta - polegająca na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania nie obejmuje również takich czynności, jak: zwykłe wykorzystywanie wiedzy, standardowe, powtarzalne działania programistyczne, korzystanie z ustalonych schematów programistycznych, rutynowe aktualizacje oprogramowań itp. Może Pan prowadzić prace inne niż rozwojowe. Na bieżąco prowadzi ewidencje czasu pracy i jest Pan w stanie ustalić jaki czas jest związany z pracami rozwojowymi;

W ramach ulepszania/rozwinięcia oprogramowania dochodzi do tworzenia nowych kodów i algorytmów, a w rezultacie powstaje nowe prawo własności intelektualnej. Przysługują Panu także prawa autorskie do ulepszenia/rozwinięcia oprogramowania, które podlegają ochronie zgodnie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W związku z ulepszeniem/rozwinięciem. oprogramowania osiąga Pan dochód z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

Wszystkie wymienione we wniosku efekty podejmowanych przez Pana prac ˗ w okresie którego dotyczy wniosek ˗ stanowią autorskie prawo do programu komputerowego lub jego części podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej;

W każdym przypadku – tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku modyfikowania, ulepszania, rozwijania utworów – efekty Pana prac są odrębnymi programami komputerowymi lub jego części, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509);

W każdym przypadku tworzenie przez Pana „programu komputerowego” lub jego części wiąże się z samodzielnym podejmowaniem przez Pana badań naukowych lub prac rozwojowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Prowadził Pan albo prowadzi/ będzie prowadził Pan odrębne prace rozwojowe dla celów wytworzenia każdego poszczególnego „programu komputerowego” lub jego części, który jest efektem Pana pracy;

„Programy komputerowe” lub jego części zawsze są/ będą efektem Pana prac rozwojowych lub Pana badań naukowych w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;

Nie ponosi Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż zleceniodawca/kontrahent);

Zmiany wprowadzane przez Pana do tego ulepszanego, modyfikowanego, rozwijanego „oprogramowania” lub jego części nie mają charakter rutynowych, okresowych zmian;

W przypadku, gdy ulepsza (rozwija) Pan oprogramowanie komputerowe lub jego część, o którym mowa we wniosku, to właścicielem ulepszonego, rozwijanego programu jest Zleceniodawca, a Pan dokonuje jedynie jego ulepszenia i rozwijania. Z chwilą przekazania wytworzonego programu Kontrahentowi przekazuje Pan na jego rzecz wszelkie prawa autorskie do tego oprogramowania;

Przeniesienie każdego z majątkowych praw autorskich, części oprogramowania stanowiących efekt podejmowanych przez Pana działań w ramach opisanej umowy ze Zleceniodawcą następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy;

Umowy z zleceniodawcami regulują kwestię Pana wynagrodzenia w następujący sposób:

Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Panem a Kontrahentem, w oparciu o § 2 ust. 1-2 i 5:

Z tytułu świadczenia Usług Zleceniobiorca otrzymywać będzie wynagrodzenie płatne z dołu za każdy miesiąc obowiązywania Umowy, na podstawie zaakceptowanej przez Zleceniodawcę faktury VAT. Podstawą do wystawienia faktury, będzie zatwierdzony wykaz czasu spędzonego na świadczeniu Usług.

Wynagrodzenie przysługujące Zleceniobiorcy za każdy miesiąc obowiązywania Umowy, będzie stanowiło iloczyn godzin (wskazanych w zaakceptowanym wykazie godzin), podczas których Zleceniobiorca wykonywał Usługi w danym miesiącu, oraz stawki godzinowej wynoszącej 200 zł (słownie: sto pięćdziesiąt złotych i 00/100) netto, zgodnie z postanowieniami §1 Umowy.

Dla uniknięcia wątpliwości Strony potwierdzają, że wynagrodzenie, o którym mowa w niniejszym §2, obejmuje również wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych, o których mowa w §4 niniejszej Umowy oraz na warunkach opisanych w Załączniku nr 1 do Umowy.

Nie otrzymuje Pan wynagrodzenia wyłącznie z tytułu przenoszenia na Kontrahenta praw do oprogramowania, części oprogramowania. Uzyskuje Pan wynagrodzenie łącznie za wytworzenie programów komputerowych lub jego części i przeniesienie autorskich praw majątkowych do nich. Może Pan osiągać przychody z wykonywania innych czynności. Na bieżąco prowadzi Pan ewidencję czasu pracy i jest Pan w stanie ustalić jaki czas jest związany z przeniesieniem majątkowych praw autorskich;

Wynagrodzenie przysługujące Panu jest iloczynem godzin wykonanych usług w danym miesiącu. Wynagrodzenie, o którym mowa, obejmuje również zapłatę za zakaz konkurencji oraz za przeniesienie autorskich praw majątkowych;

W łącznym wynagrodzeniu nie są wyodrębnione należności z poszczególnych tytułów (np. przeniesienia majątkowych praw autorskich do programów komputerowych);

Z uwagi na fakt, że Pana wynagrodzenie jest jednorodne i niepodzielne wyłącznie z tytułu świadczonej usługi na rzecz kontrahenta, w którym zawarta jest również cena (niewyodrębniona) za przeniesienie przez Pana prawa autorskiego do programu komputerowego lub jego części to do ustalenia dochodów z kwalifikowanych IP stosuje Pan (obligatoryjnie) odpowiednio przepisy art. 23o i art. 23p ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na bieżąco prowadzi Pan ewidencję, która pozwala ustalić jaka część wynagrodzenia jestzwiązana z przeniesieniem majątkowych praw autorskich;

Faktury, które wystawia Pan na rzecz Zleceniodawcy nie wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Zleceniodawcę. zgodnie z umową strony zawarły że wynagrodzenie obejmuje również wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich;

Umowa z Kontrahentem przywiduje stały okres rozliczeniowy, tj. okresy miesięczne;

Tak na gruncie poszczególnych umów z Kontrahentami wygląda relacja pomiędzy przeniesieniem przez Pana na Zleceniodawcę praw do konkretnego efektu Pana pracy a upływem okresu rozliczeniowego, momentem wypłaty wynagrodzenia oraz wartością tego wynagrodzenia:

Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Panem a Kontrahentem, w oparciu o § 2 ust. 1-2 i 5:

Z tytułu świadczenia Usług Zleceniobiorca otrzymywać będzie wynagrodzenie płatne z dołu za każdy miesiąc obowiązywania Umowy, na podstawie zaakceptowanej przez Zleceniodawcę faktury VAT. Podstawą do wystawienia faktury, będzie zatwierdzony wykaz czasu spędzonego na świadczeniu Usług.

Wynagrodzenie przysługujące Zleceniobiorcy za każdy miesiąc obowiązywania Umowy, będzie stanowiło iloczyn godzin (wskazanych w zaakceptowanym wykazie godzin), podczas których Zleceniobiorca wykonywał Usługi w danym miesiącu, oraz stawki godzinowej wynoszącej 200 zł (słownie: sto pięćdziesiąt złotych i 00/100) netto, zgodnie z postanowieniami §1 Umowy.

Dla uniknięcia wątpliwości Strony potwierdzają, że wynagrodzenie, o którym mowa w niniejszym §2, obejmuje również wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych, o których mowa w §4 niniejszej Umowy oraz na warunkach opisanych w Załączniku nr 1 do Umowy.

Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Panem a Kontrahentem przeniesienie praw autorskich odbywa się zgodnie z § 4 ust. 4 i 5 :

Zleceniobiorca niniejszym nieodwołalnie przenosi na Zleceniodawcę wszelkie prawa do rezultatów świadczenia Usług, w szczególności prawa autorskie majątkowe do Utworów i prawa pokrewne, prawa do wzorów, znaków towarowych, patentów, prawa do baz danych niespełniających kryteriów twórczości oraz wszelkie inne podobne prawa obowiązujące w dowolnym miejscu na świecie („Prawa Własności Intelektualnej”) bez ograniczeń czasowych i terytorialnych.

Przejście Praw Własności Intelektualnej na Zleceniodawcę następować będzie w najszerszym możliwym zakresie niezwłocznie po powstaniu rezultatu świadczenia Usług (w szczególności po ustaleniu utworu, niezależnie od jego ukończenia), bez konieczności dokonywania dodatkowych czynności prawnych.

W relacji ze Zleceniodawcą następuje indywidualizacja i konkretyzacja tych praw, tj. Zleceniodawca wie, jakie konkretnie majątkowe prawa autorskie nabywa, w którym momencie, do jakich utworów, za jaką cenę i na jakich polach eksploatacji. Tworzy Pan protokoły z których wynika jakie oprogramowania albo części były wytworzone oraz za jaką cenę i na jakich polach eksploatacji;

Świadczy usługi na rzecz podmiotu X sp. z o.o.;

Współpracuje Pan z Kontrahentem od 9 lipca 2021 r.;

Przedstawione we wniosku okoliczności/informacje są tożsame dla każdej ze współprac/współpracy z każdym Kontrahentem;

Na bieżąco prowadzi Pan ewidencję, na podstawie której rozlicza dochód uzyskany z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Wyłącza Pan dochody niezwiązane wprost z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej z podstawy opodatkowania IP BOX;

W celu rozliczenia kosztów uzyskania przychodów stosuje Pan klucz przychodowy, o którym mowa w art. 22 ust. 3 ustawy. Przyjęta metodologia stosowana jest wyłącznie w przypadku, gdy z obiektywnych przesłanek wynika, że właściwe przypisanie określonej kategorii kosztu (kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy) z konkretnym przychodem z danego kwalifikowanego IP nie jest możliwe w danym stanie faktycznym (dany koszt dotyczy wielu źródeł oraz wielu kwalifikowanych IP i nie ma możliwości zastosowania właściwej metodologii jego przypisania, tj. takiej, która będzie odzwierciedlać adekwatne „powiązanie” odpowiedniej części danego kosztu służącego wyliczeniu wskaźnika nexus, z przychodami z konkretnego kwalifikowanego IP;

We wskaźniku nexus jako koszty pośrednie chciałby Pan uwzględnić, m.in.:

wydatki na zakup sprzętu komputerowego: laptopy, myszki, drukarki, klawiatury itp.,

programy komputerowe - np. system operacyjny (...), pakiet office, narzędzia programistyczne lub inne programy wykorzystywane w bieżącej pracy,

składki ZUS,

koszt usług księgowych;

Przesłanki świadczą o bezpośrednim związku każdego z wymienionych wydatków z tworzeniem, ulepszaniem i modyfikowaniem opisanego oprogramowania lub jego części:

wydatki na zakup sprzętu komputerowego: laptopy, myszki, drukarki, klawiatury itp.- wydatki niezbędne do tworzenia kodu źródłowego;

programy komputerowe - np. system operacyjny (...), pakiet office, narzędzia programistyczne lub inne programy niezbędne do tworzenia kodu źródłowego;

składki ZUS – obowiązek wynikający z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;

koszt usług księgowych – wydatki dotyczące obliczenia podatków oraz prowadzenia niezbędnej ewidencji;

Odwołanie do sprzętów i programów komputerowych ma charakter ogólny – to znaczy, ze te wydatki mogą być ponoszone także w przyszłości. Na ten moment nabył Pan klawiaturę 15 sierpnia 2021 r., monitor 30 sierpnia 2021 r., słuchawki 25 listopada 2021 r., ładowarkę sieciową 31 grudnia 2021 r. oraz rozgałęziacz 31 grudnia 2021 r.;

Sformułowanie, że „Prowadzi Pan odrębną ewidencję, na podstawie której rozlicza dochód uzyskany z kwalifikowanych praw własności intelektualnej” ma Pan na myśli odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

Oblicza Pan wskaźnik nexus. Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

Osiągnął Pan pierwszy dochód 31 lipca 2021 r.;

Opisane i wyeksponowane we wniosku oraz uzupełnieniu (na skutek wezwania) informacje/dane/warunki –miały miejsce/mają miejsce oraz dojdzie do ich spełnienia w tym okresie, którego ma dotyczyć sprawa.

Uzupełnienie okoliczności sprawy

Sformułowanie „opisana we wniosku działalność, którą Pan prowadzi” dotyczy całości prowadzonej przez Pana działalności;

Na pytanie:

Jak należy rozumieć sformułowanie:

W kontekście przedstawionego opisu sytuacji faktycznej - pod pojęciem „program komputerowy”, „model”, „aplikacja”, „skrypt”, „rozwiązanie”, „projekt” należy rozumieć programy w jakiejkolwiek formie, w tym aplikacje, oprogramowania, produkty, utwory, w tym programy zintegrowane ze sprzętem komputerowym. Pojęcie to obejmuje również przygotowawcze prace projektowe i prace rozwojowe prowadzące do wytworzenia lub rozwoju programu komputerowego z zastrzeżeniem, że charakter prac przygotowawczych jest taki, że program komputerowy może korzystać z nich na późniejszym etapie.

Będące odpowiedzią na pytanie: „Co - w kontekście przedstawionego opisu sytuacji faktycznej -należy rozumieć pod pojęciem „oprogramowanie”?

Odpowiedział Pan:

Oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów. Celem oprogramowania jest przetwarzanie danych w wyznaczonym przez twórcę zakresie. Określenie „oprogramowanie” może funkcjonować jako synonim terminów „program komputerowy” oraz „aplikacja”, przy czym stosuje się je zazwyczaj na oznaczenie większych programów oraz ich zbiorów.

W kontekście przedstawionego opisu sytuacji faktycznej pod pojęciem „oprogramowanie” należy rozumieć konkretny zapis, wyraz własnej twórczości intelektualnej, indywidualne podejście Pana do zagadnień twórczych i programistycznych. Oprogramowanie tworzone przez Pana stanowi oryginalny wytwór jego twórczej pracy.

Podejmowana bezpośrednia przez Pana działalność będąca przedmiotem wniosku jest działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;

Efekty Pana pracy zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej.

Na pytanie - na jakiej podstawie ulepsza, modyfikuje, rozwija Pan oprogramowanie lub jego części odpowiedział Pan, że na podstawie umowy zawartej ze Zleceniodawcą;

W wyniku ulepszenia, modyfikacji, rozwinięcia programu komputerowego, tworzone są nowe kody, algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej;

Przysługują/przysługiwały Panu prawa autorskie do ulepszenia, modyfikacji, rozwinięcia programu komputerowego lub jego części, które podlegają ochronie prawnej zgodnie z art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

Pana działania polegające na ulepszeniu, modyfikacji, rozwijaniu programu komputerowego lub jego części zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego programu komputerowego;

Systemem jest rozwiązanie informatyczne, łączące w sobie liczbę mnogą usług, komponentów i/lub programów informatycznych, które realizuje potrzebę zgłoszoną przez Zleceniodawcę;

Projektowanie i wykonanie systemów informatycznych obejmuje:

przygotowanie architektury systemu informatycznego,

wybór gotowych usług i komponentów podmiotów trzecich, których należy użyć w budowie systemu,

wybór języków programowania, w których należy napisać programy wchodzące w skład systemu,

przygotowanie planu prac, które doprowadzą do powstania systemu,

napisanie kodu źródłowego programów wchodzących w skład systemu,

przeprowadzenie testów całości systemu oraz osobnych programów wchodzących w jego skład,

profilowanie wydajności systemu i sporządzanie stosownych raportów,

przygotowanie dokumentacji opisującej działanie systemu i sposób jego obsługi;

Tworzy Pan systemy i programy komputerowe;

Przenosi Pan autorskie prawa do systemów;

Opisane we wniosku systemy stanowią program komputerowy podlegający ochronie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

Efektami Pana prac są nowe programy komputerowe stworzone przez Pana jak również zmiany, które wprowadza Pan do programów komputerowych Zleceniodawcy;

Efekty Pana prac są wykorzystywane w pracach innych podmiotów, których celem jest powstanie nowych utworów oraz opracowanie (zmienionych wersji) programów komputerowych, które już posiadały te podmioty;

Na pytanie - na czym polegają i czym się różnią tworzenie przez Pana programów komputerowych, oraz rozwijanie/ulepszanie/modyfikowanie przez Pana programów komputerowych odpowiedział Pan, że rozróżnieniem jest to, czy Pan jest wyłącznym autorem finalnego rozwiązania, czy współautorem;

Efekty Pana prac nie w każdym przypadku są skończoną, samodzielną funkcjonalną całością, natomiast są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają po Pana stronie ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

bezpośrednie efekty Pana prac, do których majątkowe prawa autorskie przenosi Pan na zleceniodawcę, służą powstaniu programów komputerowych u Zleceniodawcy (w działalności Zleceniodawcy) albo są częściami składowymi takich programów;

zamierza Pan objąć stawką 5% - dochód uzyskiwany z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do oprogramowania wytworzonego przez Pana;

Na pytanie:

Jak należy rozumieć sformułowanie:

„Poniżej lista przykładowych realizowanych rozwiązań, które zostały wykonane przez Wnioskodawcę w celu wytworzenia „oprogramowań”:

(...)

W szczególności:

a)jakich konkretnych „oprogramowaniach”, majątkowe prawa autorskie do których przeniósł Pan na Spółkę lub jej klienta w ramach opisanej umowy, mowa?

b)Czy „oprogramowaniami” tymi są wymienione we wniosku:

(...)

Odpowiedział Pan, że Tak, „oprogramowaniami” są projekty wymienione we wniosku;

Część programów jest efektem samodzielnej Pana pracy, część efektem współpracy z innymi podmiotami wykonującymi usługi na rzecz Zleceniodawcy;

Rezultatem Pana pracy była dokumentacja rozumiana jako instrukcje dotyczące oprogramowania, które pozwalałyby przekształcić je do postaci kodu źródłowego;

Rezultatem Pana pracy była dokumentacja rozumiana jako zbiór zaleceń dla programistów realizujących kolejne etapy projektu;

Na pytanie:

Co w istocie zawierała ww. dokumentacja? Czy były to np. szczegółowe specyfikacje określające architekturę systemu informatycznego, specyfikacje programu komputerowego, specyfikacje interfejsów, specyfikacje struktury danych, specyfikacje algorytmów?

Odpowiedział Pan, że w zależności od zakresu powierzonej pracy, wszystkie z wymienionych oraz:

plan prac mających doprowadzić do powstania programów,

instrukcja obsługi programów przez użytkowników końcowych,

wyniki przeprowadzonych testów programów;

W zależności od zleconego zakresu pracy, dokumentacja obejmuje opracowanie całości programu lub wyłącznie tej jego części, nad którą powierzona została praca;

Dokumentacja zawiera elementy kodu źródłowego bądź pseudokod ilustrujący zaprojektowane działanie algorytmu;

Na pytanie:

Prawa do jakich konkretnych utworów przeniósł Pan na Zleceniodawcę lub jego klientów? W szczególności – czy były to tylko utwory w formie dokumentacji?

Odpowiedział Pan, że były to utwory w formie kodu źródłowego programów i dokumentacja ich dotycząca. Przykład konkretnych wykonanych programów znajdują się we wniosku;

Przenosił Pan na Zleceniodawcę prawa majątkowe do wytworzonych przez Pana utworów, które służyły powstaniu programu Zleceniodawcy lub jej klienta albo były częściami składowymi takiego programu;

Przenosi Pan majątkowe prawa autorskie obejmujące wyłącznie bezpośrednie efekty Pana pracy, bez względu na to czy jest Pan wyłącznym autorem danego rozwiązania. Nie uczestniczy Pan we wspólnym przenoszeniu zbioru majątkowych praw autorskich wespół z innymi podmiotami/współautorami danego programu, jeśli takowi istnieją;

Określenie „oprogramowanie” odnosi się do bezpośrednich efektów Pana działalności.

Pytania

1.Czy opisana we wniosku działalność, którą prowadzi Pan od lipca 2021 roku jest działalnością badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT?

2.Czy w opisanym wyżej stanie faktycznym począwszy od lipca 2021 może Pan stosować stawkę 5% do dochodu uzyskiwanego z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do oprogramowania wytworzonego przez Pana (wyłącznie w okresie, w którym stosuje formę opodatkowania podatkiem liniowym lub na zasadach ogólnych)?

3.Czy Podatnik ma możliwość stosowania art. 22 ust. 3 ustawy PIT w odniesieniu do kwalifikacji do wydatków związanych z przychodami ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej, kosztów ponoszonych od lipca 2021, które są pośrednio związane przychodami ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej (wyłącznie w okresie, w którym stosuje formę opodatkowania podatkiem liniowym lub na zasadach ogólnych)?

4.Czy podatnik jest uprawniony do uwzględnienia kosztów pośrednich ponoszonych od lipca 2021 w kosztach wskazanych jako litera a) we wzorze wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT (wyłącznie w okresie, w którym stosuje formę opodatkowania podatkiem liniowym lub na zasadach ogólnych)?

Dodatkowo wyjaśnił Pan, że:

W ramach pytania trzeciego intencją Pana jest możliwość stosowania art. 22 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do kosztów uzyskania przychodów dot. przychodów ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej;

W ramach pytania czwartego intencją Pana jest możliwość uznania wszystkich kosztów pośrednich związanych z uzyskiwanymi przychodami rozumianych jako koszty nexsus.

Pana stanowisko w sprawie

Ad 1

Pana zdaniem, opisana we wniosku działalność, którą prowadzi Pan od lipca 2021 roku jest działalnością badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT.

Ad 2

Pana zdaniem, począwszy od lipca 2021 (wyłącznie w okresie, w którym stosuje formę opodatkowania podatkiem liniowym lub na zasadach ogólnych) może stosować stawkę 5% do dochodu uzyskiwanego z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do oprogramowania wytworzonego przez Pana, ponieważ spełnia wszystkie wymagania ustawowe.

Ad 3

Pana zdaniem, ma Pan możliwość stosowania art. 22 ust. 3 ustawy PIT w odniesieniu do kosztów ponoszonych od lipca 2021 r. (wyłącznie w okresie, w którym stosuje formę opodatkowania podatkiem liniowym lub na zasadach ogólnych), które są pośrednio związane przychodami ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ad 4

Pana zdaniem, jest Pan uprawniony do uwzględnienia wszystkich kosztów pośrednich ponoszonych od lipca 2021 (wyłącznie w okresie, w którym stosuje formę opodatkowania podatkiem liniowym lub na zasadach ogólnych) w kosztach wskazanych jako litera a) we wzorze wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT.

Uzasadnienie Pana stanowiska

Ad 1

Pana zdaniem, opisane prace wykonywane przez Pana polegające na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o PIT.

Stosownie do treści art. 5a pkt 38 ustawy o PIT przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Ustawodawca definiując w art. 5a pkt 39-40 ustawy o PIT termin badania naukowe oraz definiując pojęcie prace rozwojowe odwołuje się wprost do definicji zawartych w ustawie z 20 lipca 2018 r. prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 574, dalej jako: „UPSWN”).

Tym samym, przez badania naukowe zgodnie z art. 5a pkt 39 ustawy o PIT w zw. z art. 4 ust. 2 UPSWN, rozumie się:

1.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast przez prace rozwojowe, stosownie do treści art. 5a pkt 40 Ustawy o PIT w zw. z art. 4 ust. 3 UPSWN, należy rozumieć działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Analiza wskazanych powyżej przepisów prowadzi do wniosku, że o prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej na gruncie ustawy o PIT należy mówić wówczas, gdy:

i.działalność obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe;

ii.realizowane prace mają twórczy charakter;

iii.prace w tym zakresie prowadzone są w systematyczny sposób;

iv.wykonywane prace mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań;

ad i) Wszystkie wskazane powyżej przesłanki występują w przypadku projektów i prac realizowanych przez Pana.

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że działalność Pana w zakresie prowadzonych działalności wyczerpuje pojęcie prac rozwojowych zawarte we wskazanych powyżej przepisach. Prowadzi Pan bowiem prace wykorzystując dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, zastosowując je w zakresie narzędzi informatycznych do projektowania, tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych właściwości Oprogramowania lub jego części.

Głównym celem prac rozwojowych prowadzonych przez Pana jest zatem tworzenie oraz rozwój innowacyjnego i technologicznie zaawansowanego Oprogramowania. Tworzy oraz ulepsza Pan Oprogramowanie, które nie tylko odzwierciedla potrzeby rynku i Kontrahenta, ale kształtuje je w taki sposób, aby przyczyniły się do znacznego usprawnienia procesów u nabywców końcowych Oprogramowania.

Tym samym, prowadzi Pan prace rozwojowe zdefiniowane we wskazanych powyżej przepisach. W prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej prowadzi Pan bowiem prace nastawione na wykorzystanie dostępnej wiedzy w zakresie narzędzi informatycznych do tworzenia autorskiego i innowacyjnego oprogramowania lub jego znaczącego ulepszenia.

Mając na uwadze powyższe, prowadzi Pan prace rozwojowe spełniając ustawowe definicje przedstawione powyżej.

ad ii) Kolejną przesłanką warunkującą uznanie działalności podatnika za działalność badawczo-rozwojowej jest twórczy charakter tej działalności. W zakresie działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Pana przesłanka ta jest również spełniona. Należy podkreślić, że rozwiązania i końcowe produkty informatyczne nie powielają prostych i funkcjonujących na rynku typowych koncepcji. W wyniku prac programistycznych prowadzonych przez Pana, Pana Kontrahent otrzymuje nowoczesne i innowacyjne ulepszenia oraz rozwinięcia Oprogramowania lub jego części, których nie da się nabyć na otwartym rynku.

Cele jakie są zakładane do osiągnięcia przez Kontrahenta wymagają unikatowego podejścia i twórczej pracy koncepcyjnej od samego początku realizacji prac. Tym samym tworzone i wdrażane przez Pana elementy Oprogramowania mają zawsze charakter twórczy.

Jednocześnie należy podkreślić, że zarówno Oprogramowanie jak i jego elementy, jako rezultat prac rozwojowych prowadzonych przez Pana, podlega ochronie prawnej wynikającej z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Prowadzi Pan bez wątpienia działalność twórczą, która jego zdaniem obejmuje prace rozwojowe. Twórczość Pana działalności badawczo-rozwojowej wynika z wytwarzania nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w jego praktyce gospodarczej lub na tyle nowatorskich, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących, to znaczy wprowadzających to, czego jeszcze nie było.

ad iii) Kolejnym kryterium działalności B+R jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny.

Odnosząc się do słownika języka polskiego PWN słowo „systematyczny” oznacza:

1)robiący coś regularnie i starannie;

2)zachodzący stale od dłuższego czasu (o procesach);

3)prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (o działaniach);

4)planowy, metodyczny.

Realizowane przez Pana prace mają nie tylko twórczy charakter, ale są również prowadzone w sposób systematyczny, nie mają one charakteru incydentalnego. Działalność wykonywana przez Pana jest podejmowana w konkretnym celu, w sposób metodyczny, czyli zaplanowany zarówno wobec przebiegu procesu, jak i jego wyników.

ad iv) Zgodnie z definicją ustawową działalność badawczo-rozwojowa musi także mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań. Podejmowane przez Pana działania ze swej istoty zmierzają do uzyskania specjalistycznej wiedzy i umiejętności, które będą wykorzystywane w obecnie prowadzonych lub kolejnych projektach. Tym samym, wiedza uzyskana podczas prowadzenia poszczególnych prac wykorzystywana jest następnie w innych Pana pracach.

Dodatkowo realizując przedmiotowe prace uzyskuje Pan nowe umiejętności z dziedziny technologii IT i ich zastosowania w działalności biznesowej. Prace programistyczne realizowane w ramach prac badawczo-rozwojowych mają charakter twórczy i ukierunkowane są na tworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań.

Stworzenie kodu źródłowego wymaga połączenia wiedzy z zakresu informatyki natomiast uprzednie opracowanie koncepcji tworzonego Oprogramowania i jego części, a także późniejsze koordynowanie prowadzonych prac wymaga specjalistycznej wiedzy biznesowej. Jednocześnie celem prac realizowanych w ramach projektów B+R nie jest wyłącznie wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do Oprogramowania. Dodatkowo Pan celem konkurencyjnego świadczenia usług, musi ciągle poszerzać swoją wiedzę o nowe narzędzia i technologie.

Celem działań opisanych w stanie faktycznym jest opracowywanie nowych rozwiązań na podstawie aktualnej wiedzy oraz dostępnych na rynku produktów, z których tworzone są nowe Oprogramowania. W efekcie powstają nowe rozwiązania - gotowe programy, narzędzia informatyczne, optymalizacje oraz związane z nimi plany i projekty.

W ramach działalności zdobywa, poszerza i łączy Pan interdyscyplinarną wiedzę z zakresu tworzenia oprogramowania w celu optymalizacji i dalszego rozwijania stworzonych przez Pana systemów i aplikacji.

Z uwagi na powyższe, Pana zdaniem, podejmowane przez Pana prace celem wytworzenia Oprogramowania stanowią działalność badawczo-rozwojową o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT.

Podsumowując, w swojej działalności zawsze stara się Pan dostarczyć najnowsze rozwiązania w branży IT oraz z aktualnymi zastosowaniami wprowadzonymi w działalności Pana Kontrahenta. Podkreśla Pan, że z wykorzystaniem wszystkich możliwych wiadomości naukowych jakie posiada w swojej działalności planuje, projektuje i tworzy innowacyjne rozwiązania w postaci ulepszonych produktów, procesów lub usług programistycznych.

Wyjaśnić należy, że programowanie jest pracą polegającą na tworzeniu zindywidualizowanego kodu, którego tylko efekt jest z góry ustalony. Warto dodać, iż istnieje nieskończona ilość rozwiązań, które mogą do tego efektu doprowadzić. Praca programisty polega na doborze najbardziej wydajnych i odpowiednich metod oraz środków, które mają zapewnić stworzenie konkretnej funkcjonalności.

Reasumując, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 Ustawy o PIT.

Ad 2

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (dalej: KPWI) wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Z kolei zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest między innymi autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT i oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z kolei badania naukowe (badania podstawowe i badania aplikacyjne) oraz prace rozwojowe winny być, zgodnie z art. 5a pkt 39 i 40 ustawy o PIT, rozumiane zgodnie z art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl tych przepisów badania naukowe są działalnością obejmującą:

badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowe; wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei ww. ustawa wskazuje, iż prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Pana zdaniem, prace prowadzone polegające na tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu oprogramowania mają twórczy charakter, ponieważ służą tworzeniu nowych i oryginalnych rozwiązań, a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży po Pana stronie.

Oprogramowanie tworzone przez Pana w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej stanowi więc oryginalny wytwór Pana twórczej pracy oraz przedmiot ochrony prawa autorskiego.

Jednocześnie, prace wykonywane przez Pana obejmują wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie sprzętu, narzędzi informatycznych i oprogramowania do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Dodatkowo, prace nad oprogramowaniem mają systematyczny charakter, ponieważ nie mają charakteru jednorazowego, lecz są prowadzone w sposób zorganizowany, z nastawieniem na ciągły rozwój i ulepszanie w przyszłości.

Przenosi Pan na zleceniodawców całość majątkowych praw autorskich do wytwarzanego przez siebie oprogramowania i otrzymuje wynagrodzenie z tego tytułu, a zatem - w Pana ocenie – osiąga dochody z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, więc dochody, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT.

Mając powyższe na uwadze, Pana zdaniem, spełnia Pan wszystkie kryteria określone w art. 5a pkt 38 - 40 w zw. z art. 30ca ust. 1, ust. 2 pkt 8 i ust. 7 ustawy o PIT, a tym samym może stosować stawkę 5% do dochodu uzyskiwanego z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do oprogramowania tworzonego i rozwijanego przez Pana.

Ad 3

Zgodnie z art. 30ca ust. 7 Ustawy PIT dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1.z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2.ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3.z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4.z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Natomiast zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy PIT dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów dla ustalenia dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (tak jak dla ogólnej działalności gospodarczej) należy uwzględnić zarówno koszty pośrednie, jak i bezpośrednio związane z kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej.

Biorąc pod uwagę powyższe konieczne jest odpowiednie przypisanie kosztów do przychodów związanych ze sprzedażą kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz innych przychodów. Istnieją także wydatki, których przypisanie wprost do danego rodzaju przychodu nie jest możliwe (tzn. koszty pośrednie) – np. składki ZUS, sprzęt komputerowy, itp.

Pana zdaniem, w tej sytuacji zasadnym jest posłużenie się proporcją przychodu. Innymi słowy, w takim stopniu, w jakim przychód ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej pozostaje w przychodzie ogółem, w takiej wysokości dany wydatek - koszt pośredni (którego przypisanie wprost do danego rodzaju przychodu nie jest możliwe) będzie stanowił koszt podlegający odliczeniu od przychodu ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Powyższy sposób przypisywania kosztów pośrednich wynika w sposób pośredni z art. 22 ust. 3 ustawy o PIT, zgodnie z którym jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. Mimo że przywołany przepis odnosi się przychodów, z których dochód podlega opodatkowaniu oraz przychodów z innych źródeł, nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiłkować się z nim przy obliczaniu stosunku kosztów dotyczących przychodów ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz pozostałych przychodów.

Powyższe potwierdza akapit 136 Objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box:

Konieczne jest więc wskazanie przez podatnika przychodów osiąganych z danego kwalifikowanego IP oraz alokowanie do tych przychodów funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu. Zatem dochodem z kwalifikowanego IP jest nadwyżka sumy przychodów osiągnięta z tego kwalifikowanego IP nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP .

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 stycznia 2020 r., 0112-KDIL2-2.4011.32.2019.2.MM.

Ad 4

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Przepis ten nie odwołuje się do kosztów bezpośrednich i pośrednich w rozumieniu art. 22 ust. 5–5c ustawy o PIT. Celem tego przepisu jest jedynie rozróżnienie kosztów wynikających z własnej działalności badawczo-rozwojowej podatnika oraz działalności podmiotów trzecich.

Zwrot „prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową”, wskazany w wyjaśnieniu do lit. a wskaźnika nexus odnosi się do działalności prowadzonej przez samego podatnika, w ramach własnej działalności gospodarczej, nie zaś do poszczególnych kategorii kosztów tj. kosztów pośrednio i bezpośrednio związanych z przychodem.

W konsekwencji w przypadku właściwego zaalokowania przez Pana kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem kwalifikowanych praw własności intelektualnej, jest Pan uprawniony do uwzględnienia tych kosztów w lit. a wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT. Stanowisko to potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP (https://serwisy.gazetaprawna.pl/pit/artykuly/1474051,ulga-ip-box-wskaznik-nexus-zus.html).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:

Prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Przenosząc powyższe na grunt Pana sprawy, należy podkreślić, że w celu stwierdzenia, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ww. ustawy).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy również zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że w zakresie tworzenia oraz rozwijania/ulepszania oprogramowania komputerowego prowadzi Pan prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Systematycznie od 9 lipca 2021 r. prowadzi Pan prace rozwojowe polegające na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych bądź ulepszonych produktów.

Z opisu sprawy wynika zatem, że Pana działalność w zakresie tworzenia programów komputerowych (w tym ich ulepszenia i rozwoju) w opisanym zakresie jest/będzie działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem spełnione są następujące cechy:

działalność ta ma charakter twórczy,

obejmuje prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, co wyartykułował Pan w opisie sprawy,

podejmowana jest w sposób systematyczny, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania takich zasobów do tworzenia nowych zastosowań.

Tym samym, przedstawione we wniosku działania podejmowane przez Pana mieszczą się w definicji działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podkreślenia przy tym wymaga, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość świadczonych przez Pana usług, ani też całość prowadzonej działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Jak wynika z opisu sprawy, w wyniku prac rozwojowych prowadzonych przez Pana powstają nowe programy komputerowe lub jego części, które również stanowią odrębne programy komputerowe podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na gruncie rozpatrywanej sprawy należy więc stwierdzić, że autorskie prawa do programów komputerowych chronionych powyższym przepisem, tworzonych i rozwijanych w ramach Pana działalności gospodarczej – w zakresie, w jakim stanowią nowe i indywidualne rozwiązania będące bezpośrednim efektem Pana prac badawczo-rozwojowych – są kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:

W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Z powyższych przepisów wynika, że o ile podstawą opodatkowania preferencyjną stawką podatkową jest suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych IP osiągniętych w roku podatkowym, to wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przechodząc do odpowiedzi na Pana pytanie 3 i 4 wyjaśniam co następuje.

Podkreślenia wymaga, że podatnik ma obowiązek ustalenia odrębnych wskaźników nexus dla poszczególnych kwalifikowanych IP. Zaznaczenia przy tym wymaga, że w Pana sytuacji, opodatkowaniu 5% stawką będzie podlegała suma przemnożonych przez wskaźniki nexus dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. autorskich praw do programów komputerowych.

Jak wynika z treści wniosku w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ponosi Pan lub planuje ponosić następujące koszty na:

1.wydatki na sprzęt komputerowy należy rozumieć wydatki na: laptopy, myszki, drukarki, monitor, słuchawki do wideokonferencji, klawiatury;

2.wydatki na programy komputerowe należy rozumieć oprogramowanie niezbędne do wykonywania działalności – system operacyjny (...), pakiet office, narzędzia programistyczne lub inne programy wykorzystywane w bieżącej pracy;

3.składki ZUS;

4.koszty usług księgowych.

Wskazał Pan, że kiedy z obiektywnych przesłanek wynika, że właściwe przypisanie określonej kategorii kosztów do danego źródła przychodów nie jest możliwe lub dany wydatek dotyczy wielu źródeł i nie ma możliwości zastosowania właściwej metodyki jego przypisania do danego źródła, tj. takiej, która będzie odzwierciedlać adekwatne „powiązanie” odpowiedniej części danego kosztu z przychodami z danego źródła, wówczas stosuje Pan przychodowy klucz podziału kosztów pośrednich, o którym mowa w art. 22 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do poszczególnych rodzajów przychodów.

Odnosząc się zatem do Pana wątpliwości dotyczących ustalania wskaźnika nexus, wskazujemy, że istotnym jest, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są, lub ze swej natury nie mogą być bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Ponadto w objaśnienia podatkowe wskazano na możliwość uwzględnienia w kalkulacji dochodu (który następnie zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus) również kosztów pośrednich. Nie wskazano natomiast, w jaki sposób koszty pośrednie należy przyporządkować do przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej i do pozostałych przychodów.

Zdaniem Organu – w celu alokowania kosztów pośrednich do przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej można w drodze analogii zastosować zasadę wynikającą z treści art. 22 ust. 3 i ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.

W myśl natomiast art. 22 ust. 3a ww. ustawy:

Zasadę, o której mowa w ust. 3, stosuje się również w przypadku, gdy część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania, z wyłączeniem źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz przychodów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152 lit. c, pkt 153 lit. c i pkt 154 w zakresie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zatem w przypadku braku możliwości alokowania konkretnego kosztu poniesionego przez Pana w ramach działalności gospodarczej do przychodów ze zbycia praw autorskich, może Pan przyporządkować wydatki do przychodów ze zbycia praw autorskich według proporcji ustalonej jako stosunek przychodów ze zbycia oprogramowania do przychodów ogółem z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej w danym okresie.

Mając na uwadze powyższe, przyjąć trzeba, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktyczne poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy czym w przypadku składników majątku, które stanowią podlegające amortyzacji środki trwałe (lub wartości niematerialne i prawne), koszt zakupu takich środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych), które podlegają amortyzacji podatkowej oraz mają związek z wytworzeniem kwalifikowanego IP, mogą zostać uwzględnione we wskaźniku nexus, jednakże uwzględnić można jedynie odpisy amortyzacyjne dokonane w roku podatkowym, w którym będzie Pan korzystał z preferencyjnej stawki podatkowej.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym, powinien Pan ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

Wobec tego, ponoszone przez Pana wydatki, wymienione i opisane we wniosku, wobec których wskazał Pan przesłanki przemawiające za bezpośrednim ich powiązaniem z prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, może Pan uwzględnić w lit. „a” przy ustalaniu wskaźnika/wskaźników nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie, w przypadku braku możliwości przypisania kosztów wspólnych bezpośrednio do przychodów z danego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej może Pan dokonać ich odpowiedniej alokacji z zastosowaniem tzw. klucza przychodowego, o którym mowa w art. 22 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że przenosi Pan autorskie prawa majątkowe do stworzonych przez siebie programów komputerowych na swojego kontrahenta.Sposób „przeniesienia” każdego z autorskich praw majątkowych do programu komputerowego następował i następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy. Kontrahent nabywa autorskie prawa majątkowe w chwili akceptacji ewidencji czasu pracy za dany miesiąc rozliczeniowy – potwierdzenie odbywa się również w systemie informatycznym do zarządzania projektami. Pana Kontrahent wie jakie konkretnie majątkowe prawa autorskie nabywa za jaką kwotę oraz na jakich polach eksploatacji, które zostały wskazane w zawartej umowie – potwierdzeniem przeniesienia praw autorskich jest akceptacja ewidencji czasu pracy.

Tym samym, osiąga Pan dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej z tytułu ich sprzedaży, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, na potrzeby ulgi IP Box, od 9 lipca 2021 r. prowadzi Pan i będzie prowadzićodrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ewidencja jest i będzie prowadzona na bieżąco, w sposób zapewniający wyodrębnienie poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz ustalenie przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz w sposób pozwalający na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Zatem spełnia Pan warunki ewidencyjne wskazane w art. 30cb ust. 1 w zw. z ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w konsekwencji spełnia także przesłanki do skorzystania z omawianej preferencji podatkowej i opodatkowania 5% stawką podatkową kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnych, tj. praw autorskich do programów komputerowych podlegających ochronie prawnej i tworzonych bezpośrednio przez Pana w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Podsumowując, może Pan zastosować stawkę 5% od dochodów z tytułu sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej, osiągniętych w ramach prowadzonej działalności opisanej we wniosku. Z ulgi tej może Pan skorzystać - wyłącznie w okresie, w którym stosuje Pan formę opodatkowania podatkiem liniowym lub na zasadach ogólnych – za okres od 9 lipca 2021 r. (czyli od momentu kiedy rozpoczął Pan prowadzenie prac rozwojowych), 2022 r. oraz za lata przyszłe pod warunkiem - że Pana sytuacja i obowiązujące prawo nie zmienią się.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja nie rozstrzyga:

czy prowadzi Pan prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

czy efekty Pana pracy to odrębne programy komputerowe podlegające ochronie, o której mowa w art. 74 ustawy o Prawie autorskimi prawach pokrewnych.

Te elementy podał Pan jako okoliczności faktyczne sprawy.

Z uwagi na brak możliwości wydania interpretacji indywidualnej odnoszącej się do otwartego katalogu kosztów to przyjąłem, że wskazane przez Pana we wniosku koszty stanowią katalog zamknięty.

Końcowo, odnosząc się do powołanej interpretacji indywidualnej, wyjaśniam, że rozstrzygnięcie to nie jest wiążące dla tutejszego organu. Interpretacja organu podatkowego dotyczy tylko konkretnej, indywidualnej sprawy, osadzonej w określonym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) i tylko w tej sprawie rozstrzygnięcie w niej zawarte jest wiążące. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00