Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 19-04-2024
Artykuł aktualny na dzień 19-04-2024
Data publikacji: 2023-05-17

Obowiązki pracodawcy z zakresu bhp w porze letniej

W okresie letnim w związku z występowaniem intensywnego nasłonecznienia i wysokich temperatur pracodawcy powinni zadbać m.in. o napoje profilaktyczne dla pracowników, ochronę skóry pracowników przed promieniami słonecznymi, odpowiednią odzież i obuwie ochronne. Nieprzestrzeganie tych obowiązków stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, które jest zagrożone grzywną w wysokości do 30 000 zł.

Okres letni, w przeciwieństwie do zimowego, który rozpoczyna się 1 listopada, a kończy się 31 marca kolejnego roku, nie ma określonych w przepisach prawa pracy dat granicznych. Konieczność realizacji odpowiednich obowiązków w zakresie bhp w okresie letnim zależy więc od warunków atmosferycznych. 

1. Prace wykonywane na otwartej przestrzeni a obowiązki bhp

Przepisy prawa pracy niestety nie określają maksymalnej temperatury powietrza na zewnątrz, w której mogą pracować pracownicy. Nie określają również maksymalnych temperatur w pomieszczeniach pracy. Oznacza to, że pracownicy powinni wykonywać swoje zadania nawet podczas silnych upałów. Pamiętać jednak należy, aby nosili oni odpowiednią odzież – nakrycia głowy i przewiewne ubrania, zapewniające ochronę przed upałem i promieniowaniem UV, oraz – jeśli to możliwe – wykonywali swoje obowiązki w chłodniejszych porach dnia. Nie powinni być również zmuszani do zbyt intensywnego wysiłku fizycznego w godzinach największego nasłonecznienia.

Stanowiska pracy znajdujące się na zewnątrz powinny być tak usytuowane i zorganizowane, aby pracownicy byli chronieni przed zagrożeniami związanymi z warunkami atmosferycznymi, w tym przed intensywnymi, letnimi opadami, zbyt wysoką temperaturą, silnym wiatrem, wyładowaniami atmosferycznymi itp.

Narażenie na promieniowanie słoneczne może powodować uszkodzenia skóry, w tym oparzenia słoneczne, pęcherze, a także może zwiększać ryzyko raka i innych chorób skóry. W celu uniknięcia niepotrzebnego narażenia wskazane jest, aby pracownicy:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00