Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 4 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.77.2023.2.JO

Brak uznania Państwa za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości nr 1 oraz zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży ww. udziału na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest

nieprawidłowe w części dotyczącej braku uznania Państwa za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości nr 1,

prawidłowe w części dotyczącej możliwości zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży ww. udziału na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości nr 1. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 kwietnia 2023 r. (wpływ 24 kwietnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A. Spółka z o.o. w (…) zamierza sprzedać udział w nieruchomości 50% (zwany dalej także nieruchomością) położonej w (…), który ww. Spółka nabyła w wyniku licytacji przeprowadzanej w dniu 22 stycznia 2023 r. przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w (…) sygn. akt KM (…). A. Spółka z o.o. dokonała zapłaty za ww. udział w nieruchomości dwoma przelewami:

z dnia 21 stycznia 2021 r. – 10.500 zł,

z dnia 5 marca 2021 r. – 68.250 zł.

Transakcja planowana jest po upływie dwóch lat od daty nabycia udziału w nieruchomości przez ww. Spółkę od Komornika Sądowego, jak również po upływie dwóch lat od daty jej zasiedlenia.

Sąd Rejonowy w (…) postanowieniem z dnia 21 lipca 2021 r. sygn. (…) przysądził na rzecz licytanta A. Spółka z o.o. własność udziału należącego do dłużnika we współwłasności ww. nieruchomości. Ww. postanowienie stało się prawomocne z dniem 10 września 2021 r. Zdaniem Wnioskodawcy z tym dniem (10 września 2021 r.) nastąpiło nabycie nieruchomości i jej zasiedlenie.

Wnioskodawca nie sprzedawał w ostatnim okresie żadnych nieruchomości i nie wykonuje działalności w zakresie obrotu nieruchomościami.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.

Ww. udział w nieruchomości nie był wykorzystywany w działalności gospodarczej.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

Przedmiotem wniosku są skutki podatkowe dla Wnioskodawcy polegające na sprzedaży udziału wynoszącego 12/24 w prawie własności nieruchomości położonej w (…), działka ewidencyjna nr 1, o powierzchni 0,0129 ha, dla której Sąd Rejonowy w (…) prowadzi księgę wieczystą numer (…), który to udział Wnioskodawca nabył na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego w (…) (…) Wydział Cywilny z dnia 21 lipca 2021 r., sygn. akt (…).

Przedmiotem planowanej sprzedaży jest przysługujący Wnioskodawcy udział wynoszący 12/24 w prawie własności nieruchomości opisanej powyżej, stanowiącej jedną działkę nr 1, obręb (…).

Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia udziału w nieruchomości.

Przedmiotowa nieruchomość nie była od dnia nabycia – przez cały okres jej posiadania – w żaden sposób wykorzystywana przez Wnioskodawcę. Wynika to z faktu, iż Wnioskodawcy przysługuje jedynie udział w prawie własności nieruchomości wynoszący 12/24 (pozostałymi współwłaścicielami nieruchomości są: B.K. i R.K.).

Nieruchomość położoną w (…), stanowiąca działkę ewidencyjną nr 1 o powierzchni 0,0129 ha, dla której Sąd Rejonowy w (…) prowadzi księgę wieczystą numer (…) jest nieruchomością zabudowaną. Przedmiotem sprzedaży jest wyłącznie udział w prawie własności nieruchomości zabudowanej (działka nr 1) wynoszący 12/24.

Na nieruchomości stanowiącej działkę nr 1 znajduje się budynek mieszkalny o funkcji użytkowej 39,80 m2 wraz z budynkiem gospodarczym o funkcji użytkowej 27,0 m2 z poddaszem nieużytkowym. Ww. obiekty są wyłącznie użytkowane przez współwłaścicieli nieruchomości, tj. B.K. i R.K., z wyłączeniem Wnioskodawcy. Wszystkie budynki znajdują się na działce nr 1.

Budynki wymienione powyżej znajdowały się na nieruchomości w dacie uprawomocnienia postanowienia o przysądzeniu własności Sądu Rejonowego w (…) Wydział Cywilny z dnia 21 lipca 2021 r., sygn. akt (…), tj. w dacie nabycia udziału w nieruchomości przez Wnioskodawcę. Żaden z tych budynków nie został wybudowany przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca nie ponosił też żadnych nakładów na wybudowanie bądź remont budynków znajdujących się na nieruchomości.

Przyjmując datę uprawomocnienia postanowienia o przysądzeniu własności Sądu Rejonowego w (…) Wydział Cywilny z dnia 21 lipca 2021 r., sygn. akt (…) za dzień nabycia udziału w prawie własności nieruchomości do momentu sprzedaży nieruchomości minie okres 2 lat.

Od momentu użytkowania przez poprzedniego współwłaściciela nieruchomości (D.W.) do momentu sprzedaży minie okres 2 lat.

Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu wybudowania/nabycia budynków/budowli lub ich części.

W ostatnich 2 latach przed sprzedażą Wnioskodawca nie ponosił nakładów na ulepszenie budynków/budowli lub ich części, które stanowiły 30% wartości początkowej, w związku z czym Wnioskodawca nie miał prawa do odliczenia podatku VAT z tego tytułu (powyższe dotyczy każdego z budynków znajdujących się na nieruchomości stanowiącej działkę nr 1). Wnioskodawca nie dokonywał do dnia nabycia udziału w prawie własności nieruchomości żadnych nakładów – tak na nieruchomość, jak i położone w jej granicach budynki.

Wnioskodawca od dnia nabycia udziału w prawie własności nieruchomości nie wykorzystywał budynków znajdujących się na nieruchomości na własne cele - w żadnym stopniu. Budynki/budowle nie były wykorzystywane przez Wnioskodawcę do działalności opodatkowanej, zwolnionej, czynności niepodlegającej opodatkowaniu.

Przedmiotem sprzedaży jest udział w prawie własności jednej nieruchomości zabudowanej stanowiącej jedną działkę nr 1. Przedmiotem sprzedaży nie jest udział w prawie własności nieruchomości niezabudowanej, w związku z czym Wnioskodawca nie składa zaświadczenia o położeniu nieruchomości na obszarze MPZP. Według najlepszej wiedzy Wnioskodawcy, dla nieruchomości nie uchwalono MPZP, ani nie wydano decyzji o warunkach zabudowy.

Pytania

1.Czy Wnioskodawca w związku z planowaną transakcją sprzedaży udziału w nieruchomości zostanie uznany za podatnika VAT?

2.Czy planowana sprzedaż udziału w nieruchomości będzie podlegać zwolnieniu z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług?

3.Czy planowana sprzedaż udziału w nieruchomości będzie podlegać zwolnieniu z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

W ocenie Wnioskodawcy planowana sprzedaży udziału w nieruchomości po upływie dwóch lat od daty nabycia tego udziału przez Spółkę, czyli od daty uprawomocnienia z dniem 10 września 2021 r. postanowienia Sądu Rejonowego w (…) z dnia 21 lipca 2021 r. sygn. akt (…) o przysądzeniu własności udziału w ww. nieruchomości nie będzie skutkować uznaniem Wnioskodawcy za podatnika VAT. Planowana transakcja nie będzie stanowić odpłatnej dostawy towarów, a ww. Spółka nie będzie podatnikiem VAT w odniesieniu do planowanej sprzedaży. Co do zasady dostawa towarów będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy będzie dokonywana przez podmiot mający status podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT: podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy o VAT: działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców.

W przypadku sprzedaży towarów stanowiących część majątku osoby prawnej, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, osoba prawna nie jest podatnikiem VAT w odniesieniu do danej transakcji. W niniejszej sprawie okazjonalna transakcja dotycząca udziału w ww. nieruchomości skutkuje tym, iż A. Spółki z o.o. nie będzie można uznać za podatnika VAT w odniesieniu do planowanej sprzedaży nieruchomości. Wnioskodawca nie podjął działań wykraczających poza zakres zwykłego zarządu majątkiem, ani czynności w przedmiocie zbycia udziału w nieruchomości porównywalnych do działań podmiotów profesjonalnych zajmujących się obrotem nieruchomościami. Tym samym nabywcy udziału w nieruchomości nie będą zobowiązani do zapłaty VAT.

Ad. 2

W ocenie Wnioskodawcy, jeżeli planowana transakcja dostawy udziału w ww. nieruchomości będzie stanowiła czynność opodatkowaną podatkiem VAT, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, z tytułu której Wnioskodawca zostanie uznany za podatnika VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, to sprzedaż będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, ponieważ będzie odbywała się po pierwszym zasiedleniu i w okresie dłuższym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT: zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Ad. 3

W ocenie Wnioskodawcy, jeżeli planowana transakcja dostawy ww. nieruchomości będzie stanowiła czynność opodatkowaną podatkiem VAT i nie będzie objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10, to będzie zwolniona od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a, gdyż spełnione są warunki wynikające z tego przepisu, a okoliczności wyłączające nie zaistniały.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części nieprawidłowe i w części prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Pojęcie sprzedaży zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 22 ustawy, zgodnie z którym:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy.

Towarem jest także udział w prawie własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem według art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 str. 1 ze zm.):

Państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:

a)określone udziały w nieruchomości;

b)prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości;

c)udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.

Potwierdził to również Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w uchwale 7 sędziów z 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 2/11.

Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).

W myśl art. 195 Kodeksu cywilnego:

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości.

Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego:

Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Jak stanowi art. 198 ustawy Kodeksu cywilnego:

Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

Jednakże nie każda czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Określona czynność jest opodatkowana podatkiem VAT, jeśli zostanie wykonana przez podatnika, a więc osobę prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Mocą ust. 2 powołanego artykułu:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle powyższych przepisów stwierdzić należy, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Z opisu sprawy wynika, że Państwa Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Przedmiotem planowanej sprzedaży jest udział wynoszący 12/24 w prawie własności w nieruchomości nr 1, na której znajduje się budynek mieszkalny wraz z budynkiem gospodarczym. Przedmiotowy udział nabyliście Państwo na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego w (…) (…) Wydział Cywilny z dnia 21 lipca 2021 r., sygn. akt (…) o przysądzeniu własności. Z tytułu nabycia udziału w nieruchomości nie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego. Od momentu użytkowania przez poprzedniego współwłaściciela nieruchomości do momentu sprzedaży minie okres 2 lat. W ostatnich 2 latach przed sprzedażą nie ponosiliście Państwo nakładów na ulepszenie budynków/budowli lub ich części, które stanowiły 30% wartości początkowej, w związku z czym nie mieliście prawa do odliczenia podatku VAT z tego tytułu.

W pierwszej kolejności Państwa wątpliwości dotyczą kwestii opodatkowania podatkiem VAT planowanej sprzedaży udziału w nieruchomości zabudowanej.

Jak wynika z dokonanej wyżej analizy przepisów, warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze – dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Analiza okoliczności przedstawionych we wniosku oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do planowanej sprzedaży udziału wynoszącego 12/24 w nieruchomości, należy Państwa uznać za podatnika podatku od towarów i usług zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Należy zauważyć, że Państwa Spółka nie posiada majątku prywatnego, nie podejmuje też działań w sferze prywatnej – jak wynika z treści wniosku – macie Państwo status czynnego podatnika VAT i prowadzicie Państwo działalność gospodarczą. Przedmiotowy udział w nieruchomości nabyliście Państwo jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Zatem Państwa działalność nie może być traktowana, ani oceniana na równi z działaniami podejmowanymi w zakresie zarządu przez osobę fizyczną majątkiem osobistym. Tym samym zbycie udziału w nieruchomości opisanej w złożonym wniosku nastąpi w ramach rozporządzania majątkiem należącym do Państwa Spółki. Oznacza to, że zbycie udziału w nieruchomości będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że z tytułu planowanej sprzedaży udziału wynoszącego 12/24 w nieruchomości będziecie Państwo uznani za podatnika zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1, zgodnie z którym planowana sprzedaż udziału w ww. nieruchomości nie będzie skutkować uznaniem Państwa za podatnika VAT, należało uznać za nieprawidłowe.

Państwa wątpliwości dotyczą również kwestii, czy planowana sprzedaż udziału w nieruchomości zabudowanej będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, czy też będzie korzystała ze zwolnienia z tego podatku.

Wyjaśnić należy, że dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być albo opodatkowana właściwą stawką podatku VAT, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów mogące mieć zastosowanie w przedmiotowej sprawie zostały określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a, zawierających zwolnienie dostawy budynków, budowli lub ich części spełniających określone w tych przepisach warunki.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Zgodnie z treścią art. 2 pkt 14 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu – rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. „Pierwsze zasiedlenie” budynku lub jego części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku oddano go w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika, bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich miało miejsce pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.

Ponadto należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Mając powyższe na uwadze należy zauważyć, że aby dostawa budynków, budowli lub ich części mogła korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, muszą być spełnione łącznie dwa warunki występujące w tym artykule.

Przy czym, jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów tj. zarówno nieruchomości, jak i ruchomości, przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT oraz wykorzystywanych niezależnie od okresu ich używania przez podatnika wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Dodatkowo wskazać należy, że zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Co do zasady zatem, grunt będący przedmiotem dostawy podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki, budowle lub ich części na nim posadowione. Oznacza to, że grunt dzieli w VAT los podatkowy ww. obiektów, które się na nim znajdują. Zatem w sytuacji, kiedy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z kilku podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów.

Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy stanie się bezzasadne.

W celu ustalenia, czy w przedmiotowej sprawie do sprzedaży udziału wynoszącego 12/24 w nieruchomości zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku od towarów i usług, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy względem budynków (mieszkalnego oraz gospodarczego) znajdujących się na nieruchomości nastąpiło pierwsze zasiedlenie, o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy.

W świetle przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy należy stwierdzić, że doszło do pierwszego zasiedlenia budynków znajdujących się na nieruchomości. Od momentu pierwszego zasiedlenia do momentu planowanej jego sprzedaży minie okres dłuższy niż 2 lata. Jak bowiem wskazano w opisie sprawy Państwa Spółka na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego w 21 lipca 2021 r. o przysądzeniu własności nabyła przedmiotowy udział w nieruchomości zabudowanej, zaś od momentu użytkowania przez poprzedniego współwłaściciela nieruchomości do momentu sprzedaży minie okres 2 lat, ponadto budynki te są użytkowane przez pozostałych współwłaścicieli nieruchomości. Nie ponosiliście Państwo nakładów na ulepszenie budynków, które stanowiły 30% wartości początkowej, w związku z czym nie mieliście prawa do odliczenia podatku VAT z tego tytułu. W konsekwencji zostały spełnione warunki uprawniające do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy dla dostawy budynku mieszkalnego oraz gospodarczego znajdującego się na nieruchomości.

W konsekwencji, zwolnieniem od podatku korzystało będzie również zbycie gruntu, na którym przedmiotowe budynki są posadowione, zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy.

Ponadto, należy wskazać, że badanie przesłanek dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT wynikających z art. 43 ust. 1 pkt 10a oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, jest bezzasadne, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2, zgodnie z którym planowana dostawa udziału wynoszącego 12/24 w nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT należy uznać za prawidłowe.

W tym miejscu podkreślić należy, że wskazana przez Państwa w pytaniu nr 3 podstawa do zwolnienia z tytułu dostawy przedmiotowego udziału w nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy nie będzie miała zastosowania w analizowanej sprawie. Wynika to z tego, że do tej dostawy będzie miało zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 10, natomiast zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ma zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części w sytuacji nieobjęcia ich zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Dodatkowe informacje

Państwa wniosek dotyczy dwóch zdarzeń przyszłych dotyczących uznania Spółki za podatnika oraz zastosowania zwolnienia dla sprzedaży udziału wynoszącego 12/24 w nieruchomości nr 1. Zatem wymagana opłata od wniosku wynosi 80 zł. 21 lutego 2023 r. została uiszczona opłata w wysokości 40 zł, natomiast 21 kwietnia 2023 r. opłata w wysokości 80 zł. W związku z tym nienależna opłata w kwocie 40 zł stanowi nadpłatę i zostanie zwrócona - stosownie do art. 14f § 2a Ordynacji podatkowej – przekazem pocztowym na adres wskazany w części B.3. wniosku.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00