Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna
na dzień 27-09-2023
Data publikacji: 2023-05-19

Kiedy pracownicy z branży informatycznej mogą zastosować do osiąganych przychodów koszty autorskie

PROBLEM

Zatrudniamy informatyków i programistów, dla których przeważającą częścią ich zadań jest tworzenie programów komputerowych (aplikacji i gier). Dochodzi tu do powstania utworów w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i przekazania tych praw pracodawcy. Na realizację tych zadań pracownicy poświęcają od 60% do 80% swojego czasu pracy. Podczas audytu księgowego w maju 2023 r. okazało się, że w 2022 r. nie zastosowaliśmy do przychodów 2 pracowników kosztów autorskich, choć osoby te były do nich uprawnione. Chcemy wystawić im dokumenty uzupełniające do wydanych PIT-11 za 2022 r., gdzie określimy zakres wykonanych prac, których skutkiem jest powstanie programów komputerowych (utworów), i wysokość kosztów autorskich. Na tej podstawie pracownicy będą mogli dokonać korekty zeznania rocznego i odzyskać nadpłacony podatek. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe? 

RADA

Jeżeli z prowadzonej dokumentacji wynika szczegółowy podział zadań realizowanych przez pracowników w 2022 r. na będące przedmiotem prawa autorskiego i pozostałe obowiązki oraz przypadająca na nie wysokość przychodu, to Państwa postępowanie będzie prawidłowe. Przekazana pracownikom informacja pozwoli im skutecznie skorygować roczne zeznanie podatkowe i odzyskać nadpłacony podatek. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Pracownik może uwzględnić autorskie koszty uzyskania w rocznym zeznaniu podatkowym, jeżeli płatnik obliczył i pobrał zaliczkę na podatek bez stosowania tych kosztów. Istotne jest przy tym, aby istniała podstawa do ich zastosowania. W przeciwnym wypadku pracownik ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00