Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 5 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.179.2023.2.IM

Przychody z najmu - jeden współwłaściciel czerpie pożytki.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 1 marca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 1 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 kwietnia 2023 r. (wpływ 28 kwietnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W dniu 17.02.2023 r. zawarła Pani umowę najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego położonego w (...). Jest Pani współwłaścicielem tego mieszkania w 1/4. Pozostali współwłaściciele to: Pani brat (1/4), Pani ciocia (1/2). Żaden ze współwłaścicieli nie mieszkał w tym lokalu i był on dla Państwa zbędny. Stronami ww. umowy była Pani oraz najemca.

Jako że ciocia, siostra Pani ojca, jest osobą wymagającą całodobowej opieki i przebywa w domu pomocy społecznej, udzieliła Pani pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego, które zostało udzielone xx.11.2022 r. Zgodnie z jego treścią (...), tj. Pani ciocia, udziela Pani pełnomocnictwa i upoważnia Panią „do zarządu i administracji lokalem mieszkalnym (stanowiącym przedmiot ww. umowy najmu okazjonalnego), zawierania i rozwiązywania umów najmu dotyczących lokalu mieszkalnego, na dowolnych warunkach według uznania pełnomocnika, reprezentowania jej przed dowolnymi spółdzielniami mieszkaniowymi, wspólnotami mieszkaniowymi oraz zarządcami nieruchomości, w tym do uzyskiwania wszelkich niezbędnych dokumentów, pism i zaświadczeń, reprezentowania jej przed wszelkimi podmiotami, w tym osobami fizycznymi, prawnymi, sądami, organami administracji samorządowej i państwowej, starostwami powiatowymi, urzędami, Urzędem Skarbowym” (kopia pełnomocnictwa w załączeniu). Dodała Pani, że ciocia nie posiada konta bankowego, nie jest w stanie dokonać samodzielnie płatności/przelewu etc.

Pomiędzy Panią a bratem zawarli Państwo w dniu xx.02.2023 r. pisemne porozumienie, że wyraża on zgodę na zawarcie przez Panią umowy najmu lokalu oraz że uprawnia Panią do pobierania pożytków z najmu.

W umowie najmu okazjonalnego zawarli Państwo następujący zapis: „Wynajmujący oświadcza, że posiada stosowne zgody współwłaścicieli na zawieranie umów najmu lokalu na dowolnych warunkach, wg własnego uznania, i że jest uprawniony do pobierania pożytków z najmu. Ww. dokumenty przedkłada Najemcy do wglądu w dniu podpisania umowy”.

Wg Pani wiedzy osiągany przychód z najmu prywatnego muszą Państwo opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Najemca będzie przelewał kwotę odstępnego na Pani konto (powiększoną o kwotę czynszu dla spółdzielni mieszkaniowej, który będzie płatny za Pani pośrednictwem). Zawarcie umowy najmu okazjonalnego zostało zgłoszone w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w (...) w dniu 27.02.2023 r.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzieliła Pani odpowiedzi na następujące pytania:

Co oznacza zawarty w umowie najmu okazjonalnego zapis, że: „Wynajmujący (…) jest uprawniony do pobierania pożytków z najmu” – w szczególności proszę wskazać czy całość przychodów z najmu będzie Pani uzyskiwała tylko do swojej dyspozycji i nie będzie Pani zobowiązana do przekazania ich odpowiedniej części pozostałym współwłaścicielom nieruchomości?

Całość przychodów z najmu uzyskuje Pani do swojej dyspozycji i nie jest Pani zobowiązana do przekazania ich odpowiedniej części pozostałym współwłaścicielom. Została Pani współwłaścicielem część opisanej nieruchomości w wyniku dziedziczenia i stanowi ona Pani majątek odrębny, jednak pozostaje Pani w związku małżeńskim i nie ma Pani z mężem rozdzielności majątkowej. Wobec tego nie wie Pani też, czy przychód z najmu stanowi Pani czy Państwa wspólny przychód.

Czy Pani ciocia – jako jeden ze współwłaścicieli nieruchomości – wyraziła/wyrazi zgodę na „pobieranie przez Panią pożytków z najmu” – jeśli tak, w jakiej formie to nastąpiło/nastąpi (np. w formie umowy)?

Ciocia wyraziła zgodę na pobieranie przez Panią pożytków z najmu, zawarły Panie pisemne porozumienie/uzgodnienie w tej sprawie (tego samego dnia, co z bratem, tj. xx.02.2023 r.)

Czy wskazaną we wniosku umowę najmu zawarła Pani w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej czy jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej?

Umowę zawarła Pani jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

Pytanie

Czy w opisanej wyżej sytuacji, jako że jest Pani jedynym ze współwłaścicieli czerpiących pożytki z najmu, ale pozostaje Pani w związku małżeńskim i nie ma rozdzielności majątkowej, może Pani samodzielnie opłacać podatek od przychodu z najmu?

Pytanie wynika z uzupełnienia wniosku.

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie, jako że czerpie Pani pożytki z najmu, a także zajmuje się Pani samodzielnie wszelkimi sprawami związanymi z ww. lokalem oraz jako że mieszkanie (jako współwłaściciel) uzyskała Pani w drodze dziedziczenia i stanowi Pani majątek odrębny, to Pani płaci podatek od przychodu z najmu opisanego lokalu.

Własne stanowisko wynika z uzupełnienia wniosku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest:

najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Powyższe przepisy wyraźnie wskazują, że najem stanowi podlegające opodatkowaniu źródło przychodów. Podstawą uzyskiwania przychodów z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy. Strony umowy określają w niej wysokość czynszu, który stanowi przychód w rozumieniu przepisów prawa podatkowego. Jednak do powstania po stronie wynajmującego przychodu konieczne jest zaistnienie przesłanki zawartej w cytowanym uprzednio art. 11 ww. ustawy, czyli otrzymanie lub postawienie czynszu do dyspozycji wynajmującego.

W myśl art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o podatku dochodowym”.

Stosownie do art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Osoby fizyczne osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym, opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Jednocześnie w myśl art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tych tytułów stosuje się przepisy art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

Z wniosku wynika, że zawarła Pani – jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej – umowę najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego. Jest Pani współwłaścicielem tego mieszkania w 1/4, pozostałymi współwłaścicielami jest Pani brat (1/4) oraz Pani ciocia (1/2). Stronami umowy są Pani oraz najemca. Całość przychodów z najmu uzyskuje Pani do swojej dyspozycji i nie jest Pani zobowiązana do przekazania ich odpowiedniej części pozostałym współwłaścicielom. Zarówno Pani ciocia, jak i brat zawarli z Panią pisemne porozumienia, na mocy których uprawnili Panią do pobierania pożytków z najmu. Wskazał Pani, że została Pani współwłaścicielem część opisanej nieruchomości w wyniku dziedziczenia i stanowi ona Pani majątek odrębny, jednak pozostaje Pani w związku małżeńskim i nie ma Pani z mężem rozdzielności majątkowej.

W odniesieniu do przedstawionego opisu sprawy zauważam, że zgodnie z art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

W myśl natomiast art. 206 Kodeksu cywilnego:

Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

Art. 207 Kodeksu cywilnego stanowi, że:

Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

Jeżeli więc – jak to przedstawiono w stanie faktycznym – współwłaściciele lokalu mieszkalnego zawarli porozumienie, z którego wynika, że pożytki z najmu uzyskuje w całości Pani i nie jest Pani zobowiązana do przekazania ich odpowiedniej części pozostałym współwłaścicielom, to tylko Pani uzyskuje przychód z wynajęcia tego lokalu mieszkalnego.

Uzyskiwany przez Panią przychód z tytułu najmu lokalu mieszkalnego należy zaliczyć do przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Pani wątpliwość dotyczy tego, czy jako jedyny ze współwłaścicieli czerpiących pożytki z najmu może Pani samodzielnie opłacać podatek od przychodu z najmu w sytuacji, gdy pozostaje Pani w związku małżeńskim i nie ma rozdzielności majątkowej, a nieruchomość będąca przedmiotem najmu należy do Pani majątku odrębnego.

W odniesieniu do powyższego wskazuję, że zgodnie z art. 12 ust. 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

W myśl art. 12 ust. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Zasada, o której mowa w ust. 5, ma również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1a, chyba że złożą sporządzone na piśmie oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.

Stosownie do art. 12 ust. 7 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Oświadczenie, o którym mowa w ust. 6, składa się właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymany został pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnięty został w grudniu roku podatkowego.

Tak więc przychody małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, z umowy najmu nieruchomości, stanowią u każdego z nich przychód w wysokości równej połowie uzyskanego przez oboje małżonków przychodu z tego źródła, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.

Jeżeli jednak przedmiot najmu należy do majątku osobistego jednego z małżonków, nie występuje wówczas współwłasność, a w konsekwencji powyższe przepisy nie znajdują zastosowania. Oznacza to, że przychód z tytułu najmu składnika majątkowego należącego do majątku osobistego jednego z małżonków stanowi przychód podlegający opodatkowaniu po stronie tego małżonka.

Reasumując – w opisanej sytuacji, jako że jest Pani jedynym ze współwłaścicieli czerpiących pożytki z najmu, ale pozostaje Pani w związku małżeńskim i nie ma rozdzielności majątkowej, a nieruchomość będąca przedmiotem najmu należy do Pani majątku odrębnego, powinna Pani samodzielnie opłacać zryczałtowany podatek dochodowy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w x Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00