Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 8 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.66.2023.6.AKU

Ustalenie kosztów uzyskania przychodu w związku z wygaśnięciem spółdzielczego lokatorskiego lokalu mieszkalnego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jestnieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu w związku z wygaśnięciem spółdzielczego lokatorskiego lokalu mieszkalnego.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 kwietnia 2023 r. (wpływ 5 kwietnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Otrzymał Pan informację o przychodach PIT-11 z … Spółdzielni Mieszkaniowej w ....., ul. …, …, o uzyskanym przychodzie w poz. nr 15 – są to pieniądze z rozliczenia wkładu do lokalu mieszkalnego nr … położonego w ...... na Osiedlu … w budynku nr ….

Najpierw Pana matka była członkiem SM i posiadała spółdzielcze prawo do lokalu i to ona wniosła wkład mieszkaniowy do SM, było to raczej przed 1995 r.

Pana matka zmarła 9 lipca 2015 r. i postanowieniem Sądu Rejonowego w...... z 3 września 2015 r., sygn. akt … spadek po 1/2 części odziedziczył Pan i Pana siostra. Postanowienie uprawomocniło się 25 września 2015 r. W tym postępowaniu nie było mowy co jest przedmiotem spadku.

Następnie, Pana siostra nabyła na własność mieszkanie po ciotce, którego spadkobierczynią była Pana matka, Pan zaś 29 grudnia 2015 r. wstąpił w prawa i obowiązki członka SM i uzyskał spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu nr … w budynku nr … na Osiedlu … w ......

Z uwagi na Pana sytuację życiową powstały wobec Spółdzielni zaległości. Spółdzielnia 13 listopada 2019 r. wystąpiła przeciwko Panu o wygaśnięcie ww. spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego i Sąd Rejonowy w ...... wyrokiem sygn. akt … orzekł wobec Pana o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Następnie, wyrokiem sygn. akt … zobowiązał Pana do opróżnienia lokalu.

Po opuszczeniu lokalu Spółdzielnia Mieszkaniowa sprzedała mieszkanie i wezwała Pana do napisania podania o zwrot 1/2 wartości rynkowej lokalu. Do napisania takiego samego podania o zwrot 1/2 wartości Spółdzielnia wezwała Pana siostrę. Następnie, SM poinformowała Pana telefonicznie, że cały zwrot należy się tylko Panu.

SM, na Pana prośbę, przekazała Panu rozliczenie z wartości mieszkania ze względu na Pana zaległości wobec Spółdzielni i wobec komornika.

Spółdzielnia przekazała pozostałą kwotę ..... gr na konto przez Pana wskazane.

SM wskazała w rozliczeniu kwotę wartości mieszkania – ..... zł i od tej kwoty dokonywała potrąceń na:

-sporządzenie operatu szacunkowego lokalu – .....zł,

-zaległości opłat czynszu – ..... gr,

-odsetki od czynszu – ..... gr,

-odsetki zasądzone przez Sąd – ..... gr,

-ogłoszenie przetargu – ...... gr,

-nominalne umorzenie – ..... gr,

-spłatę docieplenia – ..... gr,

-rozliczenie centralnego ogrzewania – ..... gr,

-potrącenia komornicze – ...... gr.

Jednak w PIT-11 otrzymanym od SM widnieje kwota ..... gr.

Pytanie

Czy wyszczególnione w rozliczeniu przez SM kwoty za sporządzenie operatu szacunkowego w wysokości ...zł, ogłoszenie o przetargu w wysokości ..... gr, nominalne umorzenie w kwocie ..... gr, spłata docieplenia budynku w wysokości ..... gr należy wykazać w rozliczeniu rocznym PIT-36 jako koszty uzyskania przychodu?

Ponieważ w złożonym uzupełnieniu wniosku wycofał Pan pytanie w zakresie podatku od spadków i darowizn, zatem przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozstrzygnięcie dotyczące podatku od spadków i darowizn zostało wydane odrębnie.

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, wymienione w zapytaniu kwoty należy uznać za koszty uzyskania przychodu i uwzględnić je w zeznaniu podatkowym PIT-36.

Ma Pan też wątpliwości co do kwoty 197 550 zł 70 gr, która została wpisana do PIT-11. Rozumie Pan przez to, że kwota stanowiąca różnicę między wartością rynkowa lokalu mieszkalnego (200 000 zł) a kwotą dochodu z PIT-11 (197 550 zł 70 gr) jest spółdzielczym wkładem lokatorskim. Pana zdaniem, zwaloryzowana kwota wkładu na dzień wypłaty, tj. na dzień 17 listopada 2022 r. powinna być wyższa.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z ogólną zasadą sformułowaną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 10 ust. 1 ww. ustawy zawiera katalog źródeł przychodów. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy źródłem przychodów są „inne źródła”.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega uzyskany w roku podatkowym dochód stanowiący dla osób fizycznych (podatników) przysporzenie majątkowe.

Z treści wniosku wynika, że Pana matka była członkiem spółdzielni mieszkaniowej i przysługiwało jej spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Wkład mieszkaniowy wniosła przez 1995 r.

Pana matka zmarła 9 lipca 2015 r. i postanowieniem Sądu z 3 września 2015 r. nabył Pan udział 1/2 w spadku po zmarłej. Drugą cześć odziedziczyła Pana siostra. Postanowienie uprawomocniło się 25 września 2015 r., Pan zaś 29 grudnia 2015 r. wstąpił w prawa i obowiązki członka spółdzielni oraz uzyskał spółdzielcze lokatorskie prawo do ww. lokalu.

Z uwagi na powstałe zaległości wobec spółdzielni wystąpiła ona przeciwko Panu do Sądu o wygaśnięcie ww. spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Sąd w wydanym orzeczeniu przychylił się do powództwa, a następnie, w kolejnym wyroku, zobowiązał Pana do opróżnienia przedmiotowego lokalu.

Po opuszczeniu lokalu spółdzielnia mieszkaniowa sprzedała mieszkanie i przekazała Panu rozliczenie z tej sprzedaży, po potrąceniu należności, powstałych ze względu na Pana zaległości wobec spółdzielni i wobec komornika.

Otrzymał Pan informację o przychodach PIT-11 ze spółdzielni mieszkaniowej o uzyskanym przychodzie w poz. nr 15 – są to pieniądze z rozliczenia wkładu do ww. lokalu mieszkalnego.

W tym miejscu należy przywołać ustawę  z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).

Zgodnie z art. 922 ww. ustawy:

Spadek stanowią prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów tej ustawy.

W myśl art. 924 i art. 925 ustawy Kodeks cywilny, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.

Stosownie do art. 1025 § 1 ustawy Kodeks cywilny:

postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Kwestię nabycia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz jego wygaśnięcia reguluje ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1208 ze zm.).

Stosownie do art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Przez umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia zobowiązuje się oddać osobie, na rzecz której ustanowione jest prawo, lokal mieszkalny do używania, a osoba ta zobowiązuje się wnieść wkład mieszkaniowy oraz uiszczać opłaty określone w ustawie i w statucie spółdzielni. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego może być ustanowione na rzecz członka spółdzielni albo członka spółdzielni i jego małżonka.

W myśl art. 9 ust. 2 ww. ustawy:

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego może być ustanowione w budynku stanowiącym własność lub współwłasność spółdzielni.

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego może należeć do jednej osoby albo do małżonków (art. 9 ust. 5 ww. ustawy).

Wyjaśnienia wymaga, że w przypadku spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego dziedziczeniu podlega wyłącznie wkład mieszkaniowy związany z tym prawem, a nie samo prawo, które przysługiwało spadkodawcy. W takiej sytuacji bowiem właścicielem lokalu mieszkalnego względem którego ustanowiono spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest spółdzielnia mieszkaniowa.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ww. ustawy:

Członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

W myśl natomiast art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Członkowie spółdzielni, którzy oczekują na ustanowienie na ich rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów budowy lokali przez wnoszenie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych. Od chwili postawienia im lokali do dyspozycji uiszczają oni opłaty określone w ust. 1 albo 2.

W sprawach nieuregulowanych w ustawie prawa i obowiązki członków spółdzielni dotyczące w szczególności wnoszenia, ustalania i waloryzacji wkładu mieszkaniowego i budowlanego określają postanowienia statutu (art. 8 pkt 3 ww. ustawy).

Mając na względzie powyższe, wkład mieszkaniowy stanowi formę, w jakiej członek spółdzielni uczestniczy w pokrywaniu kosztów budowy budynku (lokalu). Wydatki na wkłady mieszkaniowe do spółdzielni wpłacane są natomiast w celu uzyskania spółdzielczego prawa do lokalu.

W myśl art. 11 ust. 1 cyt. ustawy:

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego wygasa z chwilą ustania członkostwa oraz w innych wypadkach określonych w przepisach rozdziału.

Stosownie do art. 11 ust. 2 ww. ustawy:

W przypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia, z zastrzeżeniem art. 15 i art. 161, ogłasza nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia opróżnienia lokalu, zgodnie z postanowieniami statutu, przetarg na ustanowienie odrębnej własności tego lokalu, zawiadamiając o przetargu w sposób określony w statucie oraz przez publikację ogłoszenia w prasie lokalnej. Warunkiem przeniesienia odrębnej własności lokalu jest wpłata wartości rynkowej lokalu.

Stosownie do art. 11 ust. 21 cyt. ustawy:

W wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową tego lokalu. Przysługująca osobie uprawnionej wartość rynkowa nie może być wyższa od kwoty, jaką spółdzielnia uzyska od osoby obejmującej lokal w wyniku przetargu przeprowadzonego przez spółdzielnię zgodnie z postanowieniami statutu.

Zgodnie z art. 11 ust. 22 tej ustawy:

Z wartości rynkowej lokalu potrąca się przypadającą na dany lokal część zobowiązań spółdzielni związanych z budową, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, w tym w szczególności niewniesiony wkład mieszkaniowy. Jeżeli spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków, potrąca się również nominalną kwotę umorzenia kredytu lub dotacji, w części przypadającej na ten lokal oraz kwoty zaległych opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1, a także koszty określenia wartości rynkowej lokalu.

Warunkiem wypłaty, o której mowa w ust. 21, jest opróżnienie lokalu (art. 11 ust. 24 ww. ustawy).

Nadmienić należy, że według brzmienia art. 11 ust. 21 ww. ustawy, obowiązującego do 30 lipca 2007 r. spółdzielnia zwracała osobie uprawnionej wniesiony wkład mieszkaniowy lub jego część, zwaloryzowany według wartości rynkowej lokalu. Aktualnie wypłaca wartość rynkową lokalu.

Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:

Wartością rynkową lokalu w rozumieniu ustawy jest wartość określona na podstawie przepisów działu IV rozdziału 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2021 r. poz. 1899 oraz z 2022 r. poz. 1846 i 2185).

W myśl art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

Użyty we wskazanym przepisie zwrot „w szczególności” oznacza, że katalog przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty, co oznacza, że do tej kategorii przychodów można zaliczyć również inne niż te, które zostały w nim wymienione. Z powyższego wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega dochód, uzyskiwany w wyniku określonych czynności faktycznych i prawnych, w następstwie których mamy do czynienia z przyrostem mienia. Tak więc podstawą uzyskania przychodów z innych źródeł mogą być tylko takie czynności, w wyniku których następuje po stronie osoby fizycznej przysporzenie majątkowe.

W świetle powyższego, przysługująca Panu kwota od spółdzielni mieszkaniowej w związku z wygaśnięciem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego odpowiadająca wartości rynkowej lokalu stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże w myśl art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy:

wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni.

Tym samym uzyskany przez Pana przychód odpowiadający wartości rynkowej lokalu stanowi co do zasady przychód podatkowy, przy czym, do wysokości uprzednio wniesionego wkładu przychód ten korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym na mocy ww. przepisu.

Zwrócić należy uwagę, że precyzując zakres ustanowionego przepisem art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnienia, ustawodawca wskazał wyraźnie, że obejmuje ono uzyskane ze wskazanego wyżej tytułu przychody, jedynie do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni. Użyty w art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy zwrot: „do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów” określa bowiem zakres opisanego zwolnienia przedmiotowego. Przepis ten wskazuje wprost, że zwolnieniu podlega nie cała kwota przychodu uzyskanego przez uprawnionego w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, tj. uzyskana przez niego kwota odpowiadająca „wartości rynkowej tego lokalu” (art. 11 ust. 21 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych), ale jedynie ta jego część, która odpowiada kwocie faktycznie wniesionego wkładu.

Stwierdzić zatem należy, że zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy, objęta jest tylko ta część przysługującej uprawnionemu wartości rynkowej lokalu, która odpowiada wysokości faktycznie wniesionego udziału lub wkładu do spółdzielni w rozumieniu ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

W konsekwencji, przysługująca Panu kwota od spółdzielni mieszkaniowej w związku z wygaśnięciem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego (tj. wartość rynkowa lokalu), do wysokości wniesionego wkładu do spółdzielni mieszkaniowej korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy. Natomiast nadwyżka pomiędzy uzyskanym przychodem, tj. kwotą odpowiadającą wartości rynkowej lokalu mieszkalnego określoną przez spółdzielnię mieszkaniową a nominalną wartością wniesionego wkładu, stanowi przysporzenie majątkowe, tj. przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający opodatkowaniu łącznie z innymi przychodami uzyskanymi przez Pana w roku podatkowym.

Należy nadmienić, iż skoro wkład mieszkaniowy wniesiony został do spółdzielni mieszkaniowej przed 1995 r., to w chwili obecnej ustalając wartość wniesionego wkładu należy uwzględnić ją w kwocie odpowiadającej kwocie po denominacji.

Zgodnie bowiem z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (t. j. Dz.U. Nr 84, poz. 386):

Wszelkie prawa majątkowe, a także zobowiązania i należności pieniężne powstałe przed datą 1 stycznia 1995 r., a płatne po tej dacie – podlegają przeliczeniu w stosunku określonym w art. 2 ust. 2 przedmiotowej ustawy. W szczególności przeliczeniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, podlegają: wynagrodzenia za pracę, emerytury, renty, inne należności wynikające z praw i zobowiązań majątkowych (publicznych i prywatnych) bez względu na tytuł ich powstania, wartości materiałów i surowców, wkładów oszczędnościowych, lokat i depozytów bankowych. W myśl art. 2 ust. 2 ww. ustawy o denominacji złotego, nowa jednostka pieniężna będzie miała wartość równą 10.000 starych złotych.

W przedmiotowym wniosku Pana wątpliwość budzi kwestia możliwości wykazania w zeznaniu rocznym PIT-36 jako kosztów uzyskania przychodu kwot wyszczególnionych w rozliczeniu przez spółdzielnię mieszkaniową, tj. kwot za: sporządzenie operatu szacunkowego, ogłoszenie o przetargu, nominalne umorzenie oraz spłatę docieplenia budynku. Pana zdaniem ww. kwoty powinny pomniejszyć przychód wykazany w wystawionej dla Pana informacji PIT-11.

Zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W myśl powyższego zapisu ustawy, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła, o ile nie podlegają wyłączeniu z kosztów.

Zatem, aby dany wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodu, winien spełniać łącznie następujące warunki, tj.:

·być poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów,

·być poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu wydatki, które zostały poniesione przez osoby inne niż podatnik),

·być właściwie udokumentowany,

·nie znajdować się w negatywnym katalogu wydatków nieuznawanych za koszty podatkowe.

Z opisu sprawy wynika jednak, że koszty, które są przedmiotem zapytania w złożonym wniosku, nie zostały poniesione z Pana własnych zasobów majątkowych. W związku z tym, nie zostały spełnione wszystkie warunki, do spełnienia których podatnik jest obowiązany, aby mógł dany koszt ująć w zeznaniu rocznym w celu pomniejszenia osiągniętego przychodu.

W konsekwencji, nie przysługuje Panu prawo do wykazania w kosztach uzyskania przychodu kwot z tytułu sporządzenia operatu szacunkowego, ogłoszenia o przetargu, nominalnego umorzenia oraz spłaty docieplenia budynku. Kwoty te nie stanowią bowiem wydatków, które Pan poniósł, aby otrzymać ze spółdzielni mieszkaniowej kwotę odpowiadającą wartości rynkowej lokalu mieszkalnego określoną przez spółdzielnię mieszkaniową w związku z wygaśnięciem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Fakt, iż kwota wartości rynkowej lokalu została pomniejszona o ww. kwoty, nie może oznaczać, iż nie otrzymał Pan konkretnego przysporzenia. Gdyby bowiem nie zaległości, które powstały w okresie, kiedy był Pan członkiem spółdzielni mieszkaniowej, miałby Pan do dyspozycji pełną kwotę odpowiadającą wartości rynkowej lokalu mieszkalnego określoną przez spółdzielnię mieszkaniową.

Reasumując,mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić, że kwota odpowiadająca wartości rynkowej lokalu mieszkalnego określona przez spółdzielnię mieszkaniową w związku z wygaśnięciem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, jest przychodem z innych źródeł, w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającym opodatkowaniu, który należy wykazać w zeznaniu rocznym, składanym za rok podatkowy, w którym ją wypłacono. Przychód ten korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym do wysokości uprzednio wniesionego wkładu na mocy art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast, nie przysługuje Panu prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu w myśl art. 22 ust. 1 ww. ustawy: sporządzenia operatu szacunkowego lokalu, ogłoszenia o przetargu, nominalnego umorzenia oraz spłaty docieplenia budynku ponieważ, gdyż wydatki te nie zostały poniesione przez Pana w celu osiągnięcia ww. przychodu.

W konsekwencji, Pana stanowisko zostało uznane za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych  nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny  ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. Pełna weryfikacja prawidłowości Pana stanowiska może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której zastosowanie mają przepisy określone w art. 14h (w zamkniętym katalogu) ustawy Ordynacja podatkowa.

Końcowo należy wskazać, że zgodnie z zasadą samoopodatkowania, obowiązującą w polskim systemie podatkowym, to na podatniku spoczywa obowiązek dokonania oceny własnej sytuacji prawnopodatkowej, a po jej dokonaniu – zachowania się zgodnie z przepisami prawa podatkowego. Prawidłowość takiego rozliczenia podlega weryfikacji przez właściwy rzeczowo organ podatkowy, w toku stosownych postępowań weryfikacyjnych. W związku  z tym w interpretacji indywidualnej Organ nie może dokonać konkretnego rozliczenia czy potwierdzenia wyliczenia poszczególnych kwot przychodu, kosztów, podatku, odliczeń od dochodu czy podatku, a tym samym nie może odnieść się do kwot i wyliczeń wskazanych przez Pana.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i musi Pan zastosować się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00