Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.179.2023.1.AW

W zakresie ustalenia, czy w zaistniałym stanie faktycznym premia pieniężna jest kosztem bezpośrednim.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy w zaistniałym stanie faktycznym premia pieniężna jest kosztem bezpośrednim.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka jest wiodącym dystrybutorem rozwiązań fotowoltaicznych.

Jednym z filarów działalności Spółki jest sprzedaż instalacji fotowoltaicznych. Spółka posiada sieć wyspecjalizowanych kontrahentów, którzy dokonują sprzedaży tych produktów zarówno osobom fizycznym jak i prawnym. Z tego tytułu dostają oni nie tylko wynagrodzenie podstawowe, ale również prowizje. Przedmiotowa premia przewidziana jest dla kontrahentów na podstawie umowy o współpracę w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Sposób liczenia premii określa regulamin. Wnioskodawca przyznaję premię kontrahentowi w ramach zawartej z nim umowy o świadczenie usług. Premię stanowi w tym przypadku finansowy ekwiwalent przysługujący kontrahentowi za każdą prawidłowo podpisaną umowę, po spełnieniu warunków szczegółowo określonych w regulaminie prowizyjnym stanowiącym załącznik do umowy o świadczenie usług. Umowę, w takim przypadku, stanowi prawidłowa umowa sprzedażowa, której przedmiotem są produkty oferowane przez Wnioskodawcę. Za prawidłowo podpisaną umowę uznaje się aktualną wersję umowy zawierającą komplet załączników, zgodną z aktualnie obowiązującymi w Spółce Wnioskodawcy wytycznymi, udostępnionymi kontrahentowi w ustalony przez strony sposób, uzupełnioną zgodnie ze stanem faktycznym o wszystkie wymagane dane, zgodną z ofertą dostępną w systemie CRM (customer relationship management) obliczoną na aktualnym kalkulatorze wskazanym przez Wnioskodawcę.

Produkty objęte regulaminem prowizyjnym:

-Mały biznes - instalacje fotowoltaiczne o mocy nieprzekraczającej 50 kWp.

-Duży biznes - instalacje fotowoltaiczne o mocy przekraczającej 50 kWp, Oświetlenie, Kogeneracja, Pompy ciepła, Magazyny energii.

Procedura przyznawania premii pieniężnej:

Premia pieniężna przyznawana jest za:

a) podpisanie umowy dotyczącej małego biznesu

Wysokość, Okres rozliczenia, Transze płatności

40% marży handlowej, miesięczny, 50/50

W takim przypadku premia pieniężna wypłacana jest w dwóch transzach

I.transza - 50% należnej premii pieniężnej, wypłacana za miesiąc, w którym umowa zostaje przekazana do realizacji.

II.transza - 50% należnej premii pieniężnej, wypłacana za miesiąc, w którym zostaje prawidłowo podpisany protokół odbioru.

b) podpisanie umowy dotyczącej dużego biznesu

Realizacja planu Wysokość, Okres rozliczenia, Transze płatności

70% i więcej 25% marży handlowej, kwartalny, 50/25/25

Poniżej 69% planu Proporcjonalnie obniżana o różnicę w realizacji planu.

Premia pieniężna wypłacana jest w trzech transzach:

I.transza - 50% należnej premii pieniężnej, wypłacana po trzech miesiącach od czasu, kiedy umowa zostaje przekazana do realizacji,

II.transza - 25% należnej premii pieniężnej, wypłacana za miesiąc, w którym umowa otrzyma status „pozwolenie na budowę uzyskane” (jeśli dla danego produktu występuje. Jeśli w procedurze realizacyjnej nie występuje etap „pozwolenie na budowę”, Prowizja z tej transzy zostaje połączona z III transzą i jest wypłacana za miesiąc, w którym zostaje prawidłowo podpisany protokół odbioru,)

III.transza - 25% należnej premii pieniężnej, wypłacana za miesiąc, w którym zostaje prawidłowo podpisany protokół odbioru.

Jeśli umowa została przekazana do realizacji i została wypłacona 1 transza premii pieniężnej, a z przyczyn niezależnych od Wnioskodawcy umowa została wypowiedziana przed wypłatą kolejnych transz, Wnioskodawca nie jest zobowiązany do wypłaty pozostałej części premii pieniężnej, a kontrahent jest zobowiązany do zwrotu całości wypłaconej premii pieniężnej. Warunkiem wypłaty premii pieniężnej jest dostarczenie do oddziału Biura Obsługi Klienta Wnioskodawcy oryginału umowy wraz z wymaganymi załącznikami. Nawet jeśli pozostałe warunki zostaną spełnione, a oryginał umowy nie zostanie dostarczony, wypłacenie premii pieniężnej zostaje wstrzymane do czasu jej dostarczenia.

W celu otrzymania premii pieniężnej kontrahent nie jest zobowiązany do świadczenia na rzecz Wnioskodawcy dodatkowych świadczeń - wychodzących poza zakres przedmiotowych czynności zawartych w treści umowy o świadczenie usług pomiędzy Wnioskodawcą a kontrahentem oraz szczegółowych postanowień zawartych w regulaminie prowizyjnym Jedyne dodatkowe czynności, jakie kontrahent musi spełnić, aby otrzymać premię stanowią czynności dokumentujące podpisanie umowy wraz z odpowiednimi załącznikami oraz przedstawienie jej Wnioskodawcy. Warunkiem wypłaty premii pieniężnej jest dostarczenie do oddziału Biura Obsługi Klienta Wnioskodawcy oryginału umowy wraz z wymaganymi załącznikami.

Nawet jeśli pozostałe warunki zostaną spełnione, a oryginał umowy nie zostanie dostarczony, wypłacenie premii pieniężnej zostaje wstrzymane do czasu jej dostarczenia. Podpisane umowy dotyczą umowy sprzedażowej konkretnych produktów czy usług oferowanych przez Wnioskodawcę.

Dodatkowo otrzymanie samej premii pieniężnej przez kontrahenta obostrzone jest terminem czasowym powiązanym z przekazaniem podpisanej umowy do realizacji (wykonania usług czy dostawy towarów).

W związku z powyższym podpisane umowy (stanowiące umowy sprzedaży) powiązane są z konkretnymi dostawami.

Pytanie

Czy w zaistniałym stanie faktycznym premia pieniężna jest kosztem bezpośrednim?

Państwa stanowisko w sprawie

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej „ustawa o CIT”).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Decydującym czynnikiem pozwalającym zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów jest zatem poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu (ewentualnie zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów), przy czym każdy wydatek poza wyraźnie wskazanym w ustawie - wymaga indywidualnej oceny pod kątem adekwatnego związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu.

Przy kwalifikowaniu poniesionych wydatków trzeba brać pod uwagę ich celowość oraz potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodu, a także racjonalność wydatków, to znaczy ich adekwatność do rzeczywistych potrzeb i zakresu prowadzonej działalności oraz konieczność ich poniesienia dla osiągnięcia przychodu.

W przedmiotowej sprawie wydatki Spółki na rzecz jej kontrahentów z tytułu premii pieniężnych skorelowanych z wielkością sprzedaży usług dla danego klienta oraz „jakością współpracy”) stanowią (i będą stanowiły) koszty uzyskania przychodów zgodnie z treścią ww. art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Premie pieniężne będące wynagrodzeniem np. za realizację odpowiedniej wysokości obrotów przez kontrahentów Spółki, wypłacane na podstawie stosunków umownych łączących wnioskodawcę i jej kontrahentów, stanowią (zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy) koszt uzyskania przychodu.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wyróżnia dwie kategorie kosztów, a mianowicie:

-koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami,

-koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami.

Do pierwszej kategorii kosztów należy zaliczyć koszty, których poniesienie wpłynęło bezpośrednio na uzyskanie konkretnego przychodu, druga zaś kategoria obejmuje wszelkie inne koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika związane z jego funkcjonowaniem.

Zdaniem Spółki, z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wypłacane przez Spółkę premie pieniężne pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami (ze sprzedaży usług), gdyż wywierają wpływ na decyzje w obszarze poziomu zakupów usług realizowanych przez klientów (m.in. z uwagi na związanie sprzedawcy ze Spółką oraz podniesienie jego efektywności).

Z istoty premii pieniężnych wynika ich potencjalna zdolność do generowania przychodów w przyszłości, w dłuższej perspektywie czasowej, a więc nie można ich wiązać z konkretnym przychodem danego okresu sprawozdawczego. Takie bowiem instrumenty marketingu bezpośredniego jak premie pieniężne mają bowiem na celu ugruntowanie współpracy z danym kontrahentem i agentem poprzez poprawę konkurencyjności Spółki jako dostawcy usług wobec podmiotów konkurencyjnych, a zatem znajdują odzwierciedlenie nie tylko w bieżących, ale i w przyszłych decyzjach zakupowych klientów.

Ustawodawca stosownie do treści art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych definiuje pośrednie koszty uzyskania przychodów jako koszty inne, niż koszty bezpośrednio związane z przychodami. Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia.

Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Zgodnie z art. 15 ust. 4e ww. ustawy, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

W przedmiotowej sprawie Spółka przyznaje, że premia pieniężna jest uzależniona od sprzedaży przez kontrahenta jej wyrobów.

Zatem można stwierdzić, że celem udzielenia kontrahentowi premii pieniężnej jest maksymalizacja przychodów uzyskiwanych z tytułu sprzedaży na rzecz tego kontrahenta.

W związku z tym, można stwierdzić, że można jednoznacznie określić przychody wygenerowane w związku z poniesionym kosztem w postaci premii pieniężnej.

Możliwe jest też jednoznaczne wskazanie okresu, w którym osiągnięto przychody i którym odpowiadają koszty związane z wypłatą premii.

Zdaniem Spółki, istnieje również bezpośredni związek wysokości kosztów poniesionych przez Spółkę na wypłatę premii pieniężnej, a wysokością przychodów ze sprzedaży wyrobów Spółki.

W opinii Spółki nie ma przy tym znaczenia fakt, że wydatek w postaci premii pieniężnej powstaje dopiero po uzyskaniu przychodu. Można powiedzieć, że na wysokość sprzedaży wpływa perspektywa otrzymania przez kontrahenta premii pieniężnej, która motywuje go do intensyfikacji sprzedaży w danym okresie czasu. Wypłacenie premii pieniężnej ma wpływ nie tylko na wysokość przychodów uzyskiwanych w danym okresie, ale również na sam fakt osiągania tych przychodów. Nie można bowiem wykluczyć, że gdyby nie fakt wypłacania kontrahentowi przez Spółkę premii pieniężnej ten zaprzestałby ze Spółką współpracować.

Należy przyjąć, że związek wypłaconej premii pieniężnej z wielkością przychodu Spółki w danym okresie czasu ma charakter bezpośredni, a nie pośredni.

Wskazać należy, że premia pieniężna wartości sprzedaży netto jest uzależniona od sprzedaży za okresy przeszłe, a tym samym jej otrzymanie nie jest uzależnione od kontynuowania bądź zwiększania zakresu współpracy w przyszłości (dokonywania dalszej sprzedaży produktów, do których Spółka „mobilizuje” kontrahenta). Elementami kształtującymi prawo i wielkość premii pieniężnej są zdarzenia przeszłe a nie przyszłe, związane z osiągnięciem określonych przychodów poprzez dokonywanie dalszych zakupów produktów przez nabywców.

Należy przyjąć, iż przedmiotowa premia pieniężna ma bezpośredni związek z uzyskiwanymi przychodami Spółki.

W konsekwencji przedmiotowe premie pieniężne należy zakwalifikować do kosztów bezpośrednio związanych z przychodami, gdyż można je powiązać z określoną wysokością osiągniętych przychodów w poszczególnych okresach sprawozdawczych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…)

Powyższe oznacza, że podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy oraz że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poczynienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu (w tym zachowania lub zabezpieczenia przychodów). Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatnika musi wystąpić związek przyczynowo-skutkowy.

Kosztem uzyskania przychodów będzie zatem taki koszt, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Należy przy tym zauważyć, że definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach, należy zaś zbadać istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesieniem kosztu, a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

Koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie jego przychodu.

Do ustalenia momentu zaliczenia wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów, podatnik powinien rozpoznać rodzaj powiązania kosztów z przychodami. W oparciu o kryterium stopnia tego powiązania koszty podatkowe można podzielić na:

  1. bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów (możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód),
  2. inne niż bezpośrednio związane z przychodami, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie).

Za koszty bezpośrednie związane z uzyskaniem przychodu uznaje się te koszty, których poniesienie można wprost powiązać z konkretnym przychodem uzyskanym przez podatnika (koszty najczęściej stanowiące element kalkulacji ceny konkretnego produktu). Natomiast pozostałe koszty to tzw. koszty pośrednie, których poniesienie jest istotne, a wręcz niezbędne, z punktu widzenia rodzaju prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej, jednakże w przypadku których trudno wskazać ich bezpośredni wpływ na uzyskiwany przychód, np. przychód ze zbycia konkretnych produktów.

W internetowej Encyklopedii Zarządzania koszty bezpośrednie definiuje się jako koszty działalności operacyjnej mające bezpośredni związek z wytwarzanym produktem (ew. wyrobem, grupom asortymentowym, zleceniom produkcyjnym). Koszty te mogą zostać przyporządkowane danej jednostce odniesienia za pomocą bezpośredniego pomiaru lub dokumentacji źródłowej. Zgodnie z ustawą o rachunkowości koszty bezpośrednie składają się na: wartość zużytych materiałów bezpośrednich, koszty pozyskania i przetworzenia, które są związane bezpośrednio z produkcją jak i również wszystkie pozostałe koszty poniesione w celu osiągnięcia gotowego produktu np. koszty usług obcych związanych z wynajęciem sprzętu technologicznego. (…) Natomiast koszty pośrednie to takie, które nie mogą zostać odniesione bezpośrednio do przedmiotów kalkulacji, ponieważ potrzebują dużo większej liczby nośników. Co za tym idzie ich alokacja musi być dokonywana w umowny sposób. Przyjęto klucze rozliczeniowe dzięki którym w proporcjonalny sposób kwota danego koszty jest dekomponowana na poszczególne nośniki. Ryzyko błędu takiego rozliczenia jest duże dlatego też okresowo weryfikuje się prawidłowość danych kluczy.

Jak wynika z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:

koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Zatem z art. 15 ust. 4 i 4b-c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wynika, że koszty bezpośrednie potrącalne są, co do zasady, w momencie uzyskania przychodu, z którymi ich poniesienie jest związane, tzn. pomniejszają one podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym dopiero w momencie, w który zostanie uznany przychód, w celu uzyskania którego zostały poniesione chyba, że zostaną one poniesione po dniu, w którym mija termin złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy, w którym osiągnięto przychód. W takim przypadku, stanowią koszty uzyskania przychodu w roku następnym.

Natomiast koszty pośrednie – jak wyżej wskazano - to takie koszty, których nie można powiązać bezpośrednio z uzyskaniem konkretnego przychodu, lecz ich poniesienie służy całokształtowi prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

W myśl art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:

koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:

za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika m.in., że Spółka posiada sieć wyspecjalizowanych kontrahentów, którzy dokonują sprzedaży dystrybuowanych przez Spółkę produktów (instalacji fotowoltaicznych). Z tego tytułu otrzymują oni nie tylko wynagrodzenie podstawowe, ale również prowizje. Przedmiotowa premia przewidziana jest dla kontrahentów na podstawie umowy o współpracę w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Warunkiem wypłaty premii pieniężnej jest dostarczenie do oddziału Biura Obsługi Klienta Wnioskodawcy oryginału umowy wraz z wymaganymi załącznikami. W celu otrzymania premii pieniężnej kontrahent nie jest zobowiązany do świadczenia na rzecz Wnioskodawcy dodatkowych świadczeń. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, że transze premii nie zostaną wypłacone w całości (np. w zw. z wypowiedzeniem umowy), a kontrahent zobowiązany będzie wówczas do zwrotu wypłaconej premii pieniężnej. Wypłata premii jest również wstrzymana w przypadku nie dostarczenia przez kontrahenta oryginału umowy, nawet jeśli pozostałe warunki zostaną spełnione.

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy w zaistniałym stanie faktycznym premia pieniężna jest kosztem bezpośrednim.

Odnosząc się do powyższych wątpliwości, zgodzić się z Państwem należy, że premia wypłacona przez Państwa na rzecz kontrahentów, którzy dokonują sprzedaży dystrybuowanych przez Państwa produktów, będzie stanowiła dla Państwa koszt uzyskania przychodu. Z opisu sprawy wynika bowiem, że wypłata premii na rzecz kontrahentów służy uzyskaniu przez Spółkę przychodów ze sprzedaży rozwiązań fotowoltaicznych (w tym: instalacji fotowoltaicznych) oraz zachowaniu lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Nie można się jednak zgodzić z Państwa stanowiskiem, że przedmiotowa premia ma związek bezpośredni z uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami ze sprzedaży instalacji fotowoltaicznych.

W przypadku prowizji dla kontrahentów - wręcz przeciwnie - to wysokość przychodu ze sprzedaży ma wpływ na wysokość przyznanej kontrahentom premii, a tym samym na wysokość poniesionego kosztu.

Wydatki, które są ponoszone przez Spółkę w związku z wypłatami premii pieniężnych na rzecz kontrahentów Spółki, powinny zostać zatem uznane za koszt uzyskania przychodów o charakterze pośrednim.

Wydatki związane z udzieleniem przez Spółkę premii pieniężnych na rzecz kontrahentów będą przyczyniać się w sposób ogólny do zwiększenia przychodów podatkowych Spółki, jednocześnie nie wykazując z ww. przychodami tak ścisłego związku, by mogły zostać przyporządkowane do konkretnej ich kwoty. W konsekwencji, powinny zostać uznane za koszt uzyskania przychodów o charakterze pośrednim, potrącalny w dacie ich poniesienia, tj. w dniu, na który koszt zostanie ujęty w księgach rachunkowych (zaksięgowany) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) albo na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), zgodnie z art. 15 ust. 4e w zw. z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT.

Zatem, Państwa stanowisko, że w przedstawionym stanie faktycznym premia pieniężna wypłacona kontrahentom ma bezpośredni związek z uzyskiwanymi przychodami Spółki, należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00