Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.249.2023.1.PSZ

Odliczenie od dochodu w zeznaniu podatkowym zapłaconej składki na ubezpieczenie społeczne.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W roku 2022 z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu w spółce X sp. z o.o. NIP …, na mocy uchwały zgromadzenia wspólników, otrzymywał Pan wynagrodzenie wykazane w PIT-11 w pozycji 5. Zatrudnienie na mocy uchwały wspólników nie stanowi tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Wynagrodzenie członka zarządu powołanego na mocy uchwały zgromadzenia wspólników stanowi tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego i podlega opodatkowaniu. Dodatkowo z tytułu posiadania statusu wspólnika spółki komandytowej Y sp. z o.o. sp. k. NIP …, od 1 kwietnia 2017 r. podlega Pan obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, emerytalnym i rentowym. Ze spółki Y sp. z o.o. sp. k. nie otrzymuje Pan wynagrodzenia.

Jako płatnik składek i ubezpieczony w spółce Y sp. z o.o. sp. k. w roku 2022 opłacił Pan zaległe i bieżące składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe) w kwocie 59.569,74 zł; bieżące i zaległe składki na ubezpieczenie zdrowotne w kwocie 2.511,23 zł; zaległe i bieżące składki na fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych w kwocie 4.995,70 zł do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pytanie

1.Czy składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne i rentowe) opłacone przez podatnika w roku 2022 podlegają odliczeniu od dochodu i podatnik może je wykazać w rozliczeniu rocznym złożonym za rok 2022?

2.Czy odliczeniu od dochodu w rozliczeniu rocznym podlegają składki społeczne w kwocie 59.569,74 zł?

Pana stanowisko w sprawie

Podatnik, działający w oparciu o art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może obniżyć dochód osiągnięty w 2022 r. o bieżące i zaległe składki na ubezpieczenia społeczne - emerytalne i rentowe opłacone w 2022 r. w kwocie 59.569,74 zł, wykazujące je w rozliczeniu rocznym złożonym przez podatnika za rok 2022.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych:

a)zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących,

b)potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika, z tym że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6, tylko w części obliczonej, w sposób określony w art. 33 ust. 4, od przychodu podlegającego opodatkowaniu

odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 26 ust. 13a ustawy

Wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Z zacytowanych powyżej przepisów wynika, że odliczeniu od uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym dochodu mogą podlegać wyłącznie zapłacone przez niego w tymże roku podatkowym składki na własne ubezpieczenie społeczne, jeżeli uprzednio nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Powyższy przepis nie zawiera żadnych ograniczeń dotyczących roku podatkowego, za który składki są należne.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy, może Pan odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym za 2022 r. zapłaconą w tym roku kwotę składek na ubezpieczenie społeczne.

Zaznaczyć także należy, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują możliwości obniżenia dochodu o kwotę odsetek od zaległych względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenie społeczne. Odsetek za zwłokę w uiszczeniu powyższych składek nie można utożsamiać z samymi składkami (świadczeniem głównym), gdyż mają one względem nich charakter uboczny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Dokumenty dołączone przez Pana do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00