Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna
na dzień 30-09-2023
Data publikacji: 2023-06-02

Rolnicy korzystający z ułatwień w handlu nie płacą opłaty targowej

PROBLEM

W naszej gminie wyznaczono w ramach ułatwień dla rolników miejsce do prowadzenia przez nich handlu na istniejącym już od lat targowisku. W jaki sposób administrator targowiska ma weryfikować handlujące osoby? Mamy wątpliwości, czy w takiej sytuacji handlujący rolnicy są zobowiązani do uiszczenia opłaty targowej, skoro inni użytkownicy targowiska ją uiszczają?

RADA

Nie, rolnicy korzystający z możliwości prowadzenia handlu na preferencyjnych zasadach przewidzianych przez ustawodawcę nie muszą płacić opłaty targowej nawet wówczas, gdy miejsce ułatwionego handlu zostało wyznaczone na już istniejącym targowisku.

UZASADNIENIE

Od 2022 r. do katalogu obowiązków gmin dołączył kolejny - wyznaczenia miejsca do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. Gminy są zobowiązane zrobić to w drodze uchwały i jest to ich zadanie własne o charakterze obowiązkowym (art. 6 ustawy z 29 października 2021 r. o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników; dalej: ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00