Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.176.2023.2.AP

Opodatkowanie ryczałtem przychodu ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU 62.01.12.0.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 13 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 maja 2023 r. (wpływ 17 maja 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od 7 października 2013 r., zarejestrowaną w CEIDG pod numerem NIP (…) i numerem REGON (…).

Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm. – dalej: ustawa o PIT), a wybrana przez Niego forma opodatkowania to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej bezpośrednio przez siebie działalności gospodarczej zajmuje się:

-projektowaniem i wdrażaniem infrastruktury zgodnie z potrzebami klienta zarówno na maszynach fizycznych (…) w serwerowni, jak i u dostawców chmurowych (…).

-szacowaniem potrzebnej do niezawodnego działania ilości sprzętu/zasobów chmurowych (…).

-konfiguracją urządzeń sieciowych oraz firmowych firewalli oraz sieci dostarczających treść w internecie (…).

-utrzymywaniem już istniejących elementów infrastruktury w optymalnym stanie, zarówno pod kątem wydajności, jak i bezpieczeństwa przesyłanych przez infrastrukturę danych.

-projektowaniem oraz obsługą systemu monitoringu istniejącej infrastruktury, połączoną z reakcją na awarię oraz bezpośrednią obsługą zgłaszanych przez monitoring problemów.

-automatyzacją procesów wdrożeń systemów informatycznych. Efektem tego elementu pracy są skrypty odpowiedzialne za postawienie całości firmowej infrastruktury od podstaw w powtarzalny i oczekiwany przez klienta sposób.

-tworzeniem dokumentacji opisującej firmowe systemy informatyczne.

-udziałem w spotkaniach projektowych, na których zbierane są wymogi od zespołów programistycznych dotyczące zapotrzebowania na elementy infrastruktury do realizowanych projektów. Efektem tego elementu pracy są każdorazowo dokumentacje projektowe opisujące wady i zalety konkretnych usług/języków programowania, które mogą być w danym projekcie wykorzystane.

-wystawieniem testowego środowiska do prac nad produktem dla programistów, jak i wdrożeniem gotowego rozwiązania na produkcji za pomocą automatycznych skryptów wdrożeniowych.

-analizą ciągłą infrastruktury i aktywnym wychwytywaniem potencjalnych błędów/problemów dot. działania usług.

-tworzeniem backupów kluczowych dla usług świadczonych przez firmę.

Zgodnie z opinią Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego wydaną 10 lutego 2023 r., powyżej przedstawione usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0, tj. „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”.

W roku obecnym Wnioskodawca jako formę opodatkowania wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a osiągnięty przychód chciałby opodatkować 8,5% stawką ryczałtu, poczynając od 2022 r. W tym celu złożył On naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania, sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wnioskodawca wnosi o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości opodatkowania prowadzonej przez Niego działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jak również ustalenia właściwej dla tej działalności stawki podatku.

W uzupełnieniu wniosku potwierdził Pan, że Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz doprecyzował opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego o następujące informacje:

1)kiedy (dd-mm-rrrr) osiągnął/osiągnie Pan pierwszy przychód z tytułu działalności, o której mowa we wniosku i którą zamierza Pan opodatkować zryczałtowaną stawką podatku?

Odpowiedź: Pierwszy przychód Wnioskodawca osiągnął 31 stycznia 2022 r.

2)kiedy (dd-mm-rrrr) złożył Pan właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Wnioskodawca złożył właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania 4 stycznia 2022 r.

3)którego roku podatkowego lub lat podatkowych dotyczy Pana wniosek?

Odpowiedź: Wniosek dotyczy roku 2022 oraz lat następnych do czasu zmiany stanu faktycznego i prawnego Wnioskodawcy.

4)czy w roku podatkowym/latach podatkowych, którego/których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 3), w odniesieniu do Pana zachowane były/są/będą warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Tak, w latach podatkowych, których dotyczy wniosek wskazanych w odpowiedzi na pkt 3 zachowane były/są/będą warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

5)czy w roku podatkowym/latach podatkowych, którego/których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 3), w odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej wystąpiły/występują/wystąpią negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Nie, w odniesieniu do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej nie wystąpiły/występują/wystąpią negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

6)czy wykonywane przez Pana usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.12.0, są w jakikolwiek sposób związane z oprogramowaniem:

-jeśli tak – na czym polega ten związek (proszę szczegółowo go opisać),

-jeśli nie – proszę wskazać, na jakiej podstawie ten związek nie występuje?

Odpowiedź: Wnioskodawca bezpośrednio nie wytwarza programów komputerowych. Cała jego praca jest oparta o działanie na systemach informatycznych. W wyniku pracy Wnioskodawcy nie powstaje program komputerowy sensu stricto.

7)czy w ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 świadczył/świadczy/będzie świadczył Pan usługi projektowania, rozwoju, wdrażania oprogramowania i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci?

Odpowiedź: Nie, w ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 Wnioskodawca nie świadczył/świadczy/będzie świadczył usług projektowania, rozwoju, wdrażania oprogramowania i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci.

8)czy prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

9)jakie dokładnie czynności/zadania wykonuje Pan w ramach świadczonych przez Pana usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0? Proszę szczegółowo i jednoznacznie opisać charakter tych czynności/zadań, tj. wskazać na czym konkretnie polegają, czego dotyczą oraz jaki jest ich zakres. Proszę o oddzielną charakterystykę w odniesieniu do każdej z ww. przez Pana czynności. Należy wskazać na czym polega:

a)projektowanie i wdrażanie infrastruktury zgodnie z potrzebami klienta zarówno na maszynach fizycznych (…) w serwerowni, jak i u dostawców chmurowych (…);

Odpowiedź: Projektowanie infrastruktury oznacza analizowanie i planowanie środowiska technologicznego, które spełni określone wymagania i cele klienta. Proces ten obejmuje identyfikację komponentów infrastruktury, takich jak serwery, sieci, urządzenia pamięci masowej, systemy operacyjne, oprogramowanie, zabezpieczenia itp. W oparciu o te elementy projektant tworzy architekturę infrastruktury, uwzględniając aspekty takie jak skalowalność, wydajność, bezpieczeństwo i dostępność. Wdrażanie infrastruktury odnosi się do procesu implementacji i konfiguracji zaprojektowanego środowiska. Obejmuje to instalację i konfigurację sprzętu, oprogramowania, sieci oraz innych niezbędnych składników infrastruktury. W przypadku infrastruktury na maszynach fizycznych, proces ten może obejmować zamówienie odpowiedniego sprzętu, nadzorowanie montażu, podłączenie do sieci i konfigurację systemów operacyjnych oraz innych narzędzi i aplikacji. Natomiast w przypadku infrastruktury w chmurze, wdrażanie polega na tworzeniu i konfiguracji wirtualnych maszyn, sieci, baz danych i innych usług oferowanych przez dostawców chmurowych. Podsumowując, projektowanie infrastruktury to proces planowania i opracowywania architektury, podczas gdy wdrażanie to proces implementacji i konfiguracji tej infrastruktury w celu zapewnienia jej gotowości do użycia.

b)szacowanie potrzebnej do niezawodnego działania ilości sprzętu/zasobów chmurowych (…);

Odpowiedź: Szacowanie potrzebnej ilości sprzętu/zasobów chmurowych, zwane również (…), odnosi się do procesu określania odpowiednich zasobów, takich jak moc obliczeniowa, pamięć, przestrzeń dyskowa czy przepustowość sieci, potrzebnych do zapewnienia niezawodnego działania infrastruktury. W ramach tego zadania, przeprowadza się analizę wymagań aplikacji i usług, biorąc pod uwagę czynniki takie jak przepływ danych, obciążenie, skoki obciążenia w czasie, oczekiwane czasy odpowiedzi, dostępność, itp. Na podstawie tych informacji dokonuje się oszacowania ilości potrzebnych zasobów. W przypadku chmury, (…) może obejmować monitorowanie wykorzystania zasobów i analizowanie danych historycznych, aby określić trendy i przewidzieć przyszłe potrzeby. Na podstawie tych informacji podejmuje się decyzje dotyczące skalowania zasobów, takie jak dodawanie nowych instancji, zwiększanie mocy obliczeniowej, zwiększanie przestrzeni dyskowej itp., w celu zapewnienia odpowiedniej wydajności i dostępności systemu. W rezultacie szacowanie potrzebnej ilości sprzętu/zasobów chmurowych (…) jest istotnym elementem w projektowaniu i wdrażaniu infrastruktury, umożliwiając optymalne wykorzystanie zasobów i dostosowanie infrastruktury do zmieniających się potrzeb i wymagań klienta.

c)konfiguracja urządzeń sieciowych oraz firmowych firewalli oraz sieci dostarczających treść w internecie(…);

Odpowiedź: Konfiguracja urządzeń sieciowych: obejmuje ustawianie adresów IP, konfigurację protokołów sieciowych (…), tworzenie reguł routingu, (...), konfigurację bezpieczeństwa (np. uwierzytelnianie, szyfrowanie), zarządzanie przepustowością sieci oraz inne ustawienia specyficzne dla danego sprzętu sieciowego. Konfiguracja ta zapewnia optymalną komunikację i działanie sieci, a także umożliwia kontrolę i zabezpieczenie ruchu sieciowego. Konfiguracja firmowych firewalli: w ramach tej konfiguracji ustala się reguły filtracji ruchu sieciowego w firewallu, które decydują o tym, które połączenia są dozwolone lub blokowane. Reguły mogą obejmować kontrolę dostępu do określonych portów, adresów IP lub protokołów, a także mogą uwzględniać zaawansowane techniki filtrowania, takie jak (…) czy wykrywanie ataków. Konfiguracja firewalli jest kluczowa dla zabezpieczenia sieci przed nieautoryzowanym dostępem, atakami sieciowymi i innymi zagrożeniami. Konfiguracja sieci (…): w przypadku sieci dostarczających treść w internecie (…), konfiguracja obejmuje wybór i konfigurację dostawcy (…), ustawienie reguł i zasad dystrybucji treści, zarządzanie (...) treści, konfigurację (…) oraz monitorowanie wydajności dostarczania treści do użytkowników na całym świecie. Celem konfiguracji sieci (…) jest optymalizacja szybkości dostarczania treści oraz minimalizacja obciążenia na serwerach źródłowych, poprzez wykorzystanie rozproszonej infrastruktury serwerów (…). Konfiguracja urządzeń sieciowych, firewalli oraz sieci (…) ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia poprawnego działania sieci, ochrony przed zagrożeniami, jak również szybkiego i efektywnego dostarczania treści użytkownikom. Przeprowadzane są one zgodnie z określonymi wymaganiami i politykami klienta, w celu zapewnienia optymalnego działania i bezpieczeństwa infrastruktury sieciowej.

d)utrzymywanie już istniejących elementów infrastruktury w optymalnym stanie, zarówno pod kątem wydajności, jak i bezpieczeństwa przesyłanych przez infrastrukturę danych;

Odpowiedź: Utrzymywanie już istniejących elementów infrastruktury w optymalnym stanie, zarówno pod kątem wydajności, jak i bezpieczeństwa przesyłanych przez infrastrukturę danych, to istotne zadanie w ramach świadczonych usług. W kontekście wydajności infrastruktury, utrzymanie optymalnego stanu polega na monitorowaniu i analizie wydajności systemów, sieci i aplikacji. Wykorzystuje się narzędzia i metodyki, aby monitorować obciążenie, wykorzystanie zasobów, przepustowość sieci, opóźnienia czy czasy odpowiedzi. Na podstawie tych informacji podejmowane są działania optymalizacyjne, takie jak dostosowywanie konfiguracji, skalowanie zasobów, identyfikowanie i eliminowanie (…), zlecenie optymalizacji kodu czy wprowadzanie usprawnień w architekturze systemów. Celem jest zapewnienie wysokiej wydajności i płynnego działania infrastruktury, aby spełniała potrzeby klienta. Pod względem bezpieczeństwa przesyłanych danych, utrzymanie optymalnego stanu infrastruktury obejmuje wdrażanie i aktualizację odpowiednich zabezpieczeń. Należy monitorować i analizować zagrożenia, bazy danych podatności oraz aktualności oprogramowania i firmware'u. Wykorzystuje się metody takie jak regularne skanowanie pod kątem luk w zabezpieczeniach, wdrażanie (…) i aktualizacji, konfigurację firewalli, monitorowanie logów, wdrażanie rozwiązań antywirusowych i anty-malware oraz szkolenia z zakresu bezpieczeństwa dla personelu. Celem jest minimalizacja ryzyka ataków, wycieków danych czy innych zagrożeń dla bezpieczeństwa przesyłanych danych. W skrócie, utrzymywanie już istniejących elementów infrastruktury w optymalnym stanie, pod kątem wydajności i bezpieczeństwa, to proces monitorowania, analizy, optymalizacji i aktualizacji systemów, sieci i aplikacji, mający na celu zapewnienie optymalnego działania infrastruktury i bezpieczeństwa przesyłanych danych.

e)projektowanie oraz obsługa systemu monitoringu istniejącej infrastruktury, połączona z reakcją na awarię oraz bezpośrednia obsługa zgłaszanych przez monitoring problemów;

Odpowiedź: Projektowanie systemu monitoringu infrastruktury polega na określeniu odpowiednich narzędzi i rozwiązań, które umożliwią ciągłe monitorowanie kluczowych parametrów, wydajności i stanu systemów, sieci, aplikacji i usług. W zależności od potrzeb i specyfikacji klienta, mogą być stosowane różne narzędzia monitoringu, takie jak systemy zarządzania zdarzeniami IT (…), systemy monitoringu sieci, narzędzia do monitorowania wydajności aplikacji (…), monitorowanie logów, testy obciążeniowe itp. Obsługa systemu monitoringu obejmuje konfigurację narzędzi, definiowanie monitorowanych parametrów, tworzenie alertów i powiadomień, analizę zgłaszanych problemów oraz reagowanie na awarie i problemy, które są wykrywane przez monitoring. W przypadku wystąpienia awarii lub problemów, odpowiednie zespoły lub technicy podejmują działania naprawcze, aby przywrócić poprawne działanie infrastruktury. Bezpośrednia obsługa zgłaszanych przez monitoring problemów polega na analizie zgłoszeń, diagnozowaniu przyczyn i podejmowaniu działań naprawczych w odpowiedzi na zgłoszone problemy. Może to obejmować monitorowanie parametrów, analizę logów, debugowanie aplikacji, diagnostykę sieciową, zarządzanie zasobami i innymi czynnościami mającymi na celu identyfikację i rozwiązanie problemów. Celem projektowania oraz obsługi systemu monitoringu infrastruktury jest zapewnienie ciągłej dostępności, wydajności i bezpieczeństwa infrastruktury poprzez wczesne wykrywanie problemów i szybką reakcję na awarie. Dzięki monitorowaniu można uniknąć lub zminimalizować przestoje w działaniu systemów, a także skrócić czas reakcji na awarie poprzez automatyczne zgłaszanie problemów i aktywne monitorowanie stanu infrastruktury.

f)automatyzacja procesów wdrożeń systemów informatycznych. Efektem tego elementu pracy są skrypty odpowiedzialne za postawienie całości firmowej infrastruktury od podstaw w powtarzalny i oczekiwany przez klienta sposób;

Odpowiedź: Automatyzacja procesów wdrożeń opiera się na zastosowaniu narzędzi i technologii, takich jak (…), konfiguracja (…), konteneryzacja, czy też narzędzia do zarządzania infrastrukturą jako kod (…). Przez zastosowanie skryptów i narzędzi automatyzacji, możliwe jest zdefiniowanie i opisanie całego procesu wdrożenia infrastruktury w postaci kodu. Skrypty mogą zawierać instrukcje dotyczące konfiguracji systemów operacyjnych, instalacji i konfiguracji oprogramowania, tworzenia sieci, zarządzania bazami danych, konfiguracji zabezpieczeń, a także inne czynności niezbędne do postawienia całości infrastruktury.

g)tworzenie dokumentacji opisującej firmowe systemy informatyczne;

Odpowiedź: Dokumentacja opisuje w jaki sposób skonfigurowane są i jak działają systemy informatyczne. Używana jest w dziale IT do odnajdywania informacji o dostępnych systemach i sposobie dostępu do nich.

h)udział w spotkaniach projektowych, na których zbierane są wymogi od zespołów programistycznych dotyczące zapotrzebowania na elementy infrastruktury do realizowanych projektów. Efektem tego elementu pracy są każdorazowo dokumentacje projektowe opisujące wady i zalety konkretnych usług/języków programowania, które mogą być w danym projekcie wykorzystane;

Odpowiedź: Podczas tych spotkań, pełniąc rolę specjalisty ds. infrastruktury, zbiera się informacje od zespołów programistycznych dotyczące potrzeb infrastrukturalnych dla konkretnych projektów. Wymagania te mogą dotyczyć takich aspektów jak: wymagane zasoby sprzętowe (np. liczba serwerów, pamięć, moc obliczeniowa), rodzaj i konfiguracja systemów operacyjnych, bazy danych, narzędzia programistyczne, dostępność usług sieciowych, skalowalność, bezpieczeństwo, a także inne czynniki istotne dla efektywnego i niezawodnego działania projektu. Na podstawie zebranych wymagań, dokumentuje się projektowe specyfikacje infrastruktury, które opisują wady i zalety konkretnych usług i języków programowania, które mogą być wykorzystane w danym projekcie. Dokumentacja projektowa może zawierać analizę różnych opcji infrastrukturalnych, w tym omówienie korzyści, ryzyka, skalowalności, wydajności, kosztów oraz zgodności z wymaganiami projektu. Przygotowana dokumentacja projektowa jest istotnym narzędziem komunikacji między zespołami projektowymi, a także podstawą do podejmowania decyzji dotyczących infrastruktury projektu. Opisuje ona wymagania, możliwości i ograniczenia infrastrukturalne, co pomaga zespołom programistycznym w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru odpowiednich usług i języków programowania, które będą najlepiej dopasowane do konkretnych potrzeb projektu. Efektem udziału w spotkaniach projektowych i tworzenia dokumentacji projektowej jest zapewnienie spójności i zrozumienia między zespołem programistycznym a zespołem odpowiedzialnym za infrastrukturę. Pozwala to na efektywne dostosowanie infrastruktury do wymagań projektowych i umożliwia skuteczne planowanie, wdrażanie i utrzymanie odpowiedniej infrastruktury dla projektów.

i)wystawienie testowego środowiska do prac nad produktem dla programistów, jak i wdrożenie gotowego rozwiązania na produkcji za pomocą automatycznych skryptów wdrożeniowych;

Odpowiedź: Wystawienie testowego środowiska do prac nad produktem dla programistów polega na przygotowaniu środowiska, które umożliwi programistom testowanie, rozwijanie i debugowanie aplikacji w kontrolowanym środowisku, niezależnym od środowiska produkcyjnego. To może obejmować tworzenie wirtualnych maszyn, kontenerów lub dedykowanych serwerów, na których zostanie skonfigurowane środowisko programistyczne oraz wymagane zależności i usługi. Programiści mogą wówczas tworzyć, testować i rozwijać swoje aplikacje, korzystając z tego testowego środowiska. Wdrożenie gotowego rozwiązania na produkcji za pomocą automatycznych skryptów wdrożeniowych polega na stworzeniu skryptów, które umożliwiają automatyczne i powtarzalne wdrażanie gotowego rozwiązania na środowisko produkcyjne. Skrypty wdrożeniowe mogą obejmować takie czynności jak konfiguracja systemów operacyjnych, instalacja i konfiguracja oprogramowania, migracja danych, konfiguracja zabezpieczeń, uruchomienie usług i wiele innych. Automatyzacja wdrażania za pomocą skryptów pozwala na szybkie, spójne i niezawodne wdrożenie gotowego rozwiązania na produkcję, eliminując potencjalne błędy i zapewniając powtarzalność procesu.

j)analiza ciągła infrastruktury i aktywne wychwytywanie potencjalnych błędów/problemów dot. działania usług;

Odpowiedź: Wykorzystywanie tego systemu do faktycznego monitorowania stanu infrastruktury i systemów klienta.

k)tworzenie backupów kluczowych dla usług świadczonych przez firmę.

Odpowiedź: Tworzenie backupów kluczowych dla usług polega na regularnym tworzeniu kopii zapasowych danych i konfiguracji w celu zabezpieczenia przed utratą danych i przywrócenia usług w przypadku awarii lub incydentu. Dodatkowo cykliczne sprawdzanie zapisanych backupów w celu weryfikacji ich poprawności.

10)co jest efektem ww. usług i jak jest wykorzystywany ten efekt przez usługobiorcę?

Odpowiedź: Infrastruktura dla klienta stanowi podstawę technologiczną, na której opierają się działania i usługi klienta. Klient wykorzystuje infrastrukturę do dostarczania aplikacji, którą wytwarza swoim klientom końcowym.

11)co rozumie Pan pod pojęciem „projektowanie i wdrażanie infrastruktury”?

Odpowiedź: Pod pojęciem „projektowanie i wdrażanie infrastruktury” rozumie się proces planowania, projektowania i implementacji infrastruktury technologicznej potrzebnej do obsługi danego systemu, aplikacji lub usługi. Obejmuje to tworzenie architektury infrastruktury, wybór odpowiednich komponentów i technologii, konfigurację systemów oraz wdrożenie infrastruktury w środowisku produkcyjnym.

Proces projektowania infrastruktury zwykle obejmuje następujące etapy:

-Analiza wymagań: zrozumienie potrzeb klienta, wymagań dotyczących wydajności, dostępności, bezpieczeństwa i skalowalności infrastruktury. W oparciu o te wymagania można opracować odpowiednie rozwiązania technologiczne.

-Projektowanie architektury: określenie struktury infrastruktury, w tym fizycznej i logicznej konfiguracji komponentów, takich jak serwery, sieci, bazy danych, urządzenia sieciowe i inne zależnie od potrzeb projektu.

-Wybór technologii i rozwiązań: analiza dostępnych technologii i rozwiązań, które najlepiej spełniają wymagania projektu. Obejmuje to wybór platformy sprzętowej, systemu operacyjnego, narzędzi administracyjnych, usług chmurowych i innych elementów infrastruktury.

-Konfiguracja i testowanie: ustalenie parametrów konfiguracyjnych poszczególnych komponentów infrastruktury i przeprowadzenie testów, aby upewnić się, że infrastruktura działa zgodnie z oczekiwaniami i spełnia wymagania projektu.

-Wdrożenie: przygotowanie infrastruktury do wdrożenia w środowisku produkcyjnym. Może obejmować instalację i konfigurację serwerów, sieci, oprogramowania, migrację danych i inne czynności niezbędne do uruchomienia infrastruktury.

Projektowanie i wdrażanie infrastruktury ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia niezawodności, wydajności, skalowalności i bezpieczeństwa systemów i usług. Poprzez odpowiednie zaprojektowanie i wdrożenie infrastruktury można zoptymalizować działanie aplikacji, zminimalizować awarie, zwiększyć dostępność usług i zwiększyć satysfakcję użytkowników.

12)co rozumie Pan pod pojęciem „infrastruktura”?

Odpowiedź: Infrastruktura to zbiór urządzeń, oprogramowania i zasobów, które umożliwiają przetwarzanie, przechowywanie i przesyłanie danych w organizacji lub firmie. W skład infrastruktury IT wchodzą m.in. komputery, serwery, sieci, bazy danych, oprogramowanie i systemy zabezpieczeń.

Pytanie

Czy przychód z działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę, opisanej we wniosku, będzie kwalifikował się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości ustalonej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j.: Dz. U. 2021 poz. 1993 z późn. zm., dalej: ustawa o ryczałcie), a więc w stawce 8,5%?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy o PIT, osoby fizyczne, które osiągają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Tę formę opodatkowania mogą również stosować osoby nieprowadzące działalności gospodarczej w przypadku, w którym osiągają one przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (art. 1 ust. 2 ustawy o ryczałcie).

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o ryczałcie, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o PIT, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT (pozarolnicza działalność gospodarcza), uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Z powołanych przepisów wynika, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (określone w art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT).

Z treści art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie wynika, że użyte przez ustawodawcę określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556).

Wybór zryczałtowanego podatku dochodowego jako formy opodatkowania nie jest dopuszczalny w przypadku wystąpienia którejś z przesłanek negatywnych, wskazanych w art. 8 ustawy o ryczałcie, tj.: jeśli podatnik nie uzyskuje przychodów z prowadzenia apteki, kupna i sprzedaży wartości dewizowych, sprzedaży części do pojazdów mechanicznych i wytwarzania wyrobów objętych podatkiem akcyzowym (z wyłączeniem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii).

Ponadto podatnik nie może świadczyć usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uniemożliwia także podjęcie przez podatnika działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

-samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem;

-w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków;

-samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka, jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto podatnik nie może opłacać podatku w formie karty podatkowej w momencie zmiany formy opodatkowania na ryczałt.

W przypadku Wnioskodawcy nie zachodzą wspomniane negatywne przesłanki. Podatnik może stosować zryczałtowany podatek dochodowy w przypadku, gdy uzyskane w roku poprzedzającym rok podatkowy przychody z prowadzonej samodzielnie przez niego działalności nie przekroczyły wysokości 2 000 000 euro (art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o ryczałcie).

Wnioskodawca nie osiągnął przychodów w wysokości wyższej niż 2 000 000 euro w roku poprzedzającym rok podatkowy, od którego zamierza zastosować formę zryczałtowanego podatku dochodowego.

W kwestii właściwej stawki podatku należy wspomnieć, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest wyjątkowym podatkiem dla osób fizycznych, który jako jedyny umożliwia stosowania wielu stawek podatku jednocześnie. Ustawodawca przewidział następujące stawki ryczałtu: 17%; 15%; 10%; 8,5%/12,5%; 8,5%; 5,5%; 3% oraz 2%. Stosowanie poszczególnych stawek zależy od wykonywanych przez podatnika usług. Dodatkowo Nowy Ład przewiduje pojawienie się stawek 12% oraz 14%.

Stawka podatku dla konkretnej usługi uzależniona jest od właściwego dla niej kodu PKWiU (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług). Niestety klasyfikacja ze względu na swój ograniczony charakter nie odnosi się wprost do wszystkich usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana we wniosku działalność, powinna zostać sklasyfikowana pod PKWiU 62.01.12.0, tj. usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca zajmuje się projektowaniem, wdrażaniem, utrzymywaniem i monitorowaniem infrastruktury dla klientów. Obejmuje to zarówno infrastrukturę fizyczną jak i chmurową, konfigurację urządzeń sieciowych i firewalli, tworzenie dokumentacji opisującej systemy informatyczne, udział w projektowych spotkaniach oraz analizę ciągłą infrastruktury. Dodatkowo, Wnioskodawca zajmuje się automatyzacją procesów wdrożeń systemów informatycznych oraz tworzeniem backupów kluczowych dla usług świadczonych przez firmę.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza również opinia Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego wydana 24 czerwca r..

Art. 12 ust. 1 ustawy o ryczałcie wprost odnosi się do powołanego symbolu PKWiU. Oznacza to, że w przypadku Wnioskodawcy możliwy jest wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a przedmiotowa działalność powinna zostać zakwalifikowana jako przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a, podlegająca opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu. Przy symbolach PKWiU 62.02 ustawodawca umieścił znak „ex”.

Stosownie do art. 4 ust. 4 ustawy o ryczałcie, ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Z uwagi na fakt, że świadczone przez Wnioskodawcę usługi nie mieszczą się w zawężonym ugrupowaniu, właściwą dla tego zakresu działalności stawką będzie 8,5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylona

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) – e) uchylona

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony).

Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zwracam także uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że świadczone przez Pana usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0, tj. „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”. Czynności, które Pan wykonuje w ramach świadczonych usług zostały opisane we wniosku i jego uzupełnieniu. Ponadto w uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że bezpośrednio nie wytwarza programów komputerowych. Cała Pana praca jest oparta o działanie na systemach informatycznych. W wyniku Pana pracy nie powstaje program komputerowy sensu stricto. 4 stycznia 2022 r. złożył Pan właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W latach podatkowych, których dotyczy wniosek, czyli w roku 2022 oraz w latach następnych zachowane były/są/będą warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej nie wystąpiły, nie występują oraz nie wystąpią negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z późn. zm.) oraz wyjaśnieniami Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU 2015, w dziale 62 USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM I DORADZTWEM W ZAKRESIE INFORMATYKI I USŁUGI POWIĄZANE mieści się klasa 62.01 USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM.

W klasie 62.01 znajduje się kategoria 62.01.1 USŁUGI ZWIĄZANE Z PROJEKTOWANIEM I ROZWOJEM TECHNOLOGII INFORMATYCZNYCH, która obejmuje dwa poniższe grupowania:

-62.01.11.0 Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania,

-62.01.12.0 Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.

Usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) to takie spośród „Usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych”, które rzeczywiście są związane tylko z oprogramowaniem.

Wskazać również należy, że przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku PKWiU ex 62.01.1 wskazuje na związek świadczonych usług z oprogramowaniem, nie zawężając tych czynności wyłącznie do kwestii programowania. Przy czym przepis ten nie odwołuje się ani do bezpośredniego, ani też pośredniego związku z oprogramowaniem. W tej regulacji nie ma też mowy o usługach polegających na programowaniu (tworzeniu kodów źródłowych programów komputerowych), a związanych z oprogramowaniem.

Zgodnie bowiem z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania, przy czym sformułowanie „oprogramowanie” ma tu znaczenie szersze niż „program komputerowy”.

Zatem usługi związane z oprogramowaniem nie polegają jedynie na programowaniu, czyli tworzeniu kodów źródłowych przez programistów, są to wszelkie inne usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych.

Analiza okoliczności faktycznych sprawy w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa pozwala stwierdzić, że skoro złożył Pan naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nie miały/nie mają/nie będą miały do Pana zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz zachowane były/są/będą warunki określone w art. 6 ust. 4 ww. ustawy, ma Pan oraz będzie miał Pan prawo do opodatkowania przychodów z opisanej działalności zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, dopóki nie wystąpią przesłanki negatywne wykluczające z tej formy opodatkowania.

Jednocześnie wskazuję, że w świetle przedstawionego przez Pana opisu czynności w ramach grupowania PKWiU 62.01.12.0, które Pan wykonuje, niezasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem. W mojej ocenie czynności, które Pan wskazał w opisie sprawy, mieszczą się w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem. Za taką ich kwalifikację przemawia fakt, że dotyczą one m.in.:

-projektowania i wdrażania infrastruktury zgodnie z potrzebami klienta zarówno na maszynach fizycznych (…) w serwerowni, jak i u dostawców chmurowych (…);

-utrzymywania już istniejących elementów infrastruktury w optymalnym stanie, zarówno pod kątem wydajności, jak i bezpieczeństwa przesyłanych przez infrastrukturę danych;

-projektowania oraz obsługi systemu monitoringu istniejącej infrastruktury, połączonego z reakcją na awarię oraz bezpośrednią obsługą zgłaszanych przez monitoring problemów;

-automatyzacji procesów wdrożeń systemów informatycznych. Efektem tego elementu pracy są skrypty odpowiedzialne za postawienie całości firmowej infrastruktury od podstaw w powtarzalny i oczekiwany przez klienta sposób;

-tworzenia dokumentacji opisującej firmowe systemy informatyczne;

-udziału w spotkaniach projektowych, na których zbierane są wymogi od zespołów programistycznych dotyczące zapotrzebowania na elementy infrastruktury do realizowanych projektów. Efektem tego elementu pracy są każdorazowo dokumentacje projektowe opisujące wady i zalety konkretnych usług/języków programowania, które mogą być w danym projekcie wykorzystane;

-analizy ciągłej infrastruktury i aktywnego wychwytywania potencjalnych błędów/problemów dot. działania usług.

Całość opisanych przez Pana czynności i zadań odnosi się wprost do systemów informatycznych, w tym ich projektowania, wdrażania, konfigurowania, monitorowania oraz opisywania tych systemów informatycznych w stosownych dokumentach.

Co istotne w sprawie, wskazał Pan, że infrastruktura to zbiór urządzeń, oprogramowania i zasobów, a w skład infrastruktury IT wchodzi m.in. oprogramowanie.

Dodatkowo zauważam, że systemy, systemy informatyczne i aplikacje wchodzą w zakres pojęcia „oprogramowanie”, zatem wszelkie usługi z nimi związane spełniają przesłankę wykluczającą możliwość zastosowania stawki podatku w wysokości 8,5%.

Przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane we wniosku czynności sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 są związane z oprogramowaniem. Za uznaniem tych usług za związane z oprogramowaniem wskazuje opis świadczonych przez Pana usług.

Dlatego też uzyskiwane przez Pana przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU 62.01.12.0 powinnybyć opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a nie – jak Pan wskazał – 8,5%.

Reasumując – przychód osiągany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług opisanych we wniosku, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, podlega/będzie podlegał opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 12%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,

-zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00