Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-06-07
Data publikacji: 2023-06-07

Czy pracodawca może odmówić udzielenia zwolnienia z powodu siły wyższej

Pracodawca ma prawo odmówić zwolnienia z powodu siły wyższej w przypadku naruszenia procedury ubiegania się przez pracownika o takie zwolnienie. Pracownik powinien złożyć wniosek w sprawie udzielenia zwolnienia od pracy najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia (w domyśle przed rozpoczęciem dniówki roboczej).

Jednym z nowych uprawnień pracowniczych jest zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej. Zgodnie z nową regulacją kodeksu pracy pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia.

O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia od pracy decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.

Zasadą jest, że pracodawca jest obowiązany udzielić zwolnienia od pracy na wniosek zgłoszony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia. Działając na zasadzie przeciwieństwa można przyjąć, że pracodawca będzie uprawniony do odmowy udzielenia zwolnienia, jeżeli pracownik naruszy termin w zakresie składania wniosku. Należy bowiem pamiętać, że pracownik sam sobie nie może udzielić zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach

Jeżeli tym samym pracownik naruszy termin zgłoszenia wniosku i sam sobie udzieli wolnego od pracy - pracodawca będzie miał prawo nie tylko odmówić udzielenia wolnego (wstecz), ale również uznać nieobecność pracownika za nieusprawiedliwioną

Sebastian Kryczka

Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00