Aktualność
Czy pracodawca może odmówić udzielenia zwolnienia z powodu siły wyższej
Pracodawca ma prawo odmówić zwolnienia z powodu siły wyższej w przypadku naruszenia procedury ubiegania się przez pracownika o takie zwolnienie. Pracownik powinien złożyć wniosek w sprawie udzielenia zwolnienia od pracy najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia (w domyśle przed rozpoczęciem dniówki roboczej).
Jednym z nowych uprawnień pracowniczych jest zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej. Zgodnie z nową regulacją kodeksu pracy pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia.
O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia od pracy decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.
Zasadą jest, że pracodawca jest obowiązany udzielić zwolnienia od pracy na wniosek zgłoszony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia. Działając na zasadzie przeciwieństwa można przyjąć, że pracodawca będzie uprawniony do odmowy udzielenia zwolnienia, jeżeli pracownik naruszy termin w zakresie składania wniosku. Należy bowiem pamiętać, że pracownik sam sobie nie może udzielić zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach.
Jeżeli tym samym pracownik naruszy termin zgłoszenia wniosku i sam sobie udzieli wolnego od pracy - pracodawca będzie miał prawo nie tylko odmówić udzielenia wolnego (wstecz), ale również uznać nieobecność pracownika za nieusprawiedliwioną
Sebastian Kryczka
Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.