Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.192.2023.1.SG

Czy wydatki poniesione na wynagrodzenie Wykonawcy mogą stanowić dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu zdefiniowany w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 marca 2023 r. wpłynął za pośrednictwem platformy ePUAP Państwa wniosek z tego samego dnia, który dotyczy ustalenia, czy wydatki poniesione na wynagrodzenie Wykonawcy mogą stanowić dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu zdefiniowany w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

S. Sp. z o.o. z siedzibą w K. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest spółką prawa handlowego prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie: oprogramowania, doradztwa w zakresie informatyki, zarządzania urządzeniami informatycznymi, itd. na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Spółka planuje zawrzeć z Wykonawcą umowę na świadczenie usług, w ramach której Wykonawca stworzy system motywacyjny związany z promowaniem aktywnego stylu życia wśród pracowników Wnioskodawcy. Usługa Wykonawcy obejmie udostępnienie pracownikom Spółki autorskiej aplikacji do rejestrowania aktywności fizycznej wraz ze specjalnie przygotowanym programem promowania aktywnego stylu życia. Dostęp do tego programu pracownicy otrzymają na podstawie wygenerowanych przez Wykonawcę kodów licencyjnych udostępnionych Wnioskodawcy. W ramach umowy Wykonawca przygotuje dla Spółki comiesięczny raport, w którym przedstawiona będzie ilość wykonanej przez pracowników Wnioskodawcy aktywności fizycznej.

Pracownikami Spółki są przede wszystkim pracownicy biurowi, w przeważającej mierze informatycy/programiści, którzy spędzają przy komputerze nawet 8 godzin dziennie. Większość pracowników pracuje zdalnie. Pracownicy branży informatycznej, w tym również pracownicy Wnioskodawcy, są narażeni na szereg niekorzystnych dla zdrowia czynników związanych z wielogodzinną pracą biurową przed monitorami komputerowymi bez zmiany pozycji ciała. Branża ta jest szczególnie narażona na schorzenia związane z układem krążenia, wadami postawy (w tym schorzeniami kręgosłupa), znaczącym pogorszeniem się wzroku, jak również na wysoki poziom stresu związany z pracą pod presją czasu (w związku z terminami narzuconymi przez klientów odnośnie realizacji zamówionych projektów), mocną konkurencją w branży informatycznej.

Powyższe szkodliwe czynniki mają bezpośredni wpływ na zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne pracowników, co z kolei może przekładać się na spadek ich kreatywności, produktywności, wydajności w pracy, a tym samym pogarszać ich zdolność - z punktu widzenia Spółki jako pracodawcy - do świadczenia ww. usług, będących zasadniczym przedmiotem działalności Wnioskodawcy. Może to mieć potencjalnie niekorzystny wpływ na osiągane przez Spółkę przychody.

Co więcej, większość pracowników Wnioskodawcy pracuje zdalnie. Pomimo tego, że część zadań wykonują oni w zespołach, często nie znają pozostałych członków swoich zespołów osobiście lub widzieli ich zaledwie kilka razy w życiu. Niesie to ze sobą ryzyko nieporozumień a praca nie jest tak efektywna, jak w przypadku zgranego zespołu dobrze znających się osób. Dodatkowo, długotrwałe wykonywanie pracy zdalnej w odosobnieniu może powodować podwyższony poziom stresu w sytuacjach, kiedy pracownik musi współdziałać z pozostałymi pracownikami lub skontaktować się z klientami Wnioskodawcy. Praca zdalna powoduje u pracowników również zaburzenia samopoczucia, co na dłuższą metę skutkować może koniecznością skorzystania przez nich z długotrwałego urlopu lub zwolnienia lekarskiego, co przekładać się będzie na osiągane przez przedsiębiorstwo Wnioskodawcy wyniki.

Dlatego też Spółka, w ramach propagowania zdrowego stylu życia i dbałości o kulturę fizyczną osób w niej zatrudnionych, a także w integracji pracowników i budowania pomiędzy nimi pozytywnych relacji, których efektem będzie większa motywacja do współpracy, planuje zawrzeć z Wykonawcą umowę na świadczenie usług, w ramach której Wykonawca stworzy system motywacyjny związany z promowaniem aktywnego stylu życia wśród pracowników Wnioskodawcy.

Usługa Wykonawcy obejmuje udostępnienie pracownikom Spółki autorskiej aplikacji do rejestrowania aktywności fizycznej wraz ze specjalnie przygotowanym programem promowania aktywnego stylu życia. Dostęp do tego programu pracownicy otrzymają na podstawie wygenerowanych przez Wykonawcę kodów licencyjnych udostępnionych Wnioskodawcy. Wnioskodawca dowolnie wybierze grupę (zespół) pracowników, którym przydzieli kody licencyjne, u których będzie chciał poznać zależność pomiędzy wykonywaną przez nich aktywnością fizyczną a efektywnością w pracy. Za wykonanie określonej formy aktywności fizycznej, pracownicy otrzymywać będą punkty (gwiazdki), których sposób przyznawania określa wyłącznie Wykonawca. Premiowanie uczestnictwa pracowników w programie motywacyjnym leży w wyłącznej gestii Wykonawcy, a służyć ma zachęceniu pracowników do aktywnego udziału w programie i utrzymaniu liczby korzystających z usługi. Pracodawca nie ma wpływu na przygotowania programu motywacyjnego przez Wykonawcę. To do Wykonawcy należy opracowanie spersonalizowanego do potrzeb Spółki i jej pracowników programu. Program motywacyjny zawierał będzie zarówno cele indywidualne (np. 10 tyś. kroków lub 20 km na rowerze lub 60 min. w obiekcie sportowym typu siłownia, basen, park trampolin, itp.) jak i grupowe - np. wspólny trening, uczestnictwo w konkursach, wyzwaniach sportowych. W celu podniesienia ducha zespołu oraz integracji program motywacyjny przewidywać będzie wyzwania, które umożliwią współzawodnictwo sportowe w ramach zespołów lub/i pomiędzy zespołami. Przez cały okres trwania umowy Wykonawca będzie komunikował się z pracownikami, w celu dodatkowego motywowania ich do wykonywania aktywności fizycznej oraz zachęcania do udziału w wyzwaniach, a po zakończeniu cyklu treningowego lub osiągnięciu celu - Wykonawca podsumuje wyniki pracownika i pogratuluje mu osiągnięć lub zachęci do zwiększonej aktywności w kolejnym miesiącu. Dodatkowo, przez cały okres trwania umowy pracownicy będą mogli skorzystać z pomocy konsultanta, który pomoże im w korzystaniu z programu oraz odpowie na wszelkie pytania związane z rejestracją aktywności fizycznej w aplikacji i jej funkcjonalnością.

Jednym z obowiązków Wykonawcy wynikających z zawartej umowy będzie stworzenie przez niego comiesięcznego raportu, w którym przedstawiona będzie ilość wykonanej przez pracowników Wnioskodawcy aktywności fizycznej. Na podstawie raportu, Wnioskodawca będzie miał możliwość weryfikacji, w jaki sposób aktywność fizyczna pracowników przekłada się na ich efektywność i kreatywność w pracy, a co za tym idzie, na osiągane przez przedsiębiorstwo Wnioskodawcy przychody. Na podstawie wyników znajdujących się w raporcie, Wnioskodawca pozna zależności pomiędzy aktywnością fizyczną pracowników a ich wynikami w pracy, a co za tym idzie, pozwoli wdrożyć odpowiednie strategie rozwoju przedsiębiorstwa, prowadzące do zwiększenia jego rentowności. Za wykonanie usługi polegającej na stworzeniu spersonalizowanego systemu motywującego do aktywności fizycznej pracowników, spersonalizowany dostęp do platformy i aplikacji oraz raportu dot. wskazanej aktywności fizycznej, a także kompleksowej opiece konsultanta, Spółka zapłaci Wykonawcy wynagrodzenie.

Nawiązanie współpracy pomiędzy Spółką a Wykonawcą ma również istotne znaczenie wizerunkowe. Wnioskodawca, jako podmiot stawiający na aktywny tryb życia i dobre zdrowie pracowników, staje się atrakcyjniejszy na rynku pracy. Zaoferowanie nowatorskiej usługi wiąże się ze zwiększeniem chęci pracowników do dalszego wykonywania pracy na rzecz Spółki, wzrostem lojalności względem Wnioskodawcy. Pracodawca, który dba o potrzeby swoich pracowników i wychodzi naprzeciw nowym rozwiązaniom, jest konkurencyjny względem podmiotów zajmujących tą samą dziedziną. Takie działania prowadzą również do pozyskiwania nowych talentów, co bezpośrednio przekłada się na generowanie zysków Spółki.

Podsumowując, zawarcie umowy z Wykonawcą na świadczenie usług służyć ma kilku celom:

1. poprawa zdrowia pracownika, co ostatecznie przekłada się na mniejszą liczbę dni na zwolnieniu lekarskim i lepszą frekwencję w pracy, co dla Wnioskodawcy wiąże się z wykonywaniem zadań przez niego zleconych przez pracownika i generowaniem dla Spółki przychodu,

2. zwiększenie kreatywności, produktywności, wydajności w pracy, a tym samym polepszenie zdolności pracowników do świadczenia pracy na rzecz Wnioskodawcy,

3. integracja zespołów, do których należą pracownicy, powodująca poprawę ich komunikacji i większe zgranie, wymiana wiedzy i doświadczeń, przekładająca się na lepszą efektywność pracowników i wykonywanych przez nich wspólnych zadań generujących zysk dla Spółki,

4. możliwość dostosowania dalszych działań i planów motywacyjnych przez Wnioskodawcę na podstawie stworzonego przez Wykonawcę raportu dotyczącego aktywności fizycznej pracowników,

5. wzmocnienie marki Wnioskodawcy, jako podmiotu stawiającego na aktywny tryb życia pracowników oraz integrację zespołu, proponującego rozwiązania dotychczas niedostępne na rynku.

Tym samym program ten przyczyni się do zwiększenia osiąganych przez Spółkę przychodów, gdyż jej podstawowym „kapitałem” są właśnie pracownicy.

Za udział w programie pracownicy nie otrzymują żadnych benefitów od Wnioskodawcy, w tym karnetów do obiektów sportowych, itp. Wprost przeciwnie, aby pracownik mógł zarejestrować w programie trening na siłowni, powinien sam na własny koszt zorganizować sobie wejściówkę, abonament itp. Benefity uzyskiwane przez pracowników od Wykonawcy nie są w żaden sposób powiązane z wynagrodzeniem płaconym Wykonawcy przez Wnioskodawcę za świadczone na jego rzecz usługi.

Pytanie

Czy wydatki poniesione na wynagrodzenie Wykonawcy mogą stanowić dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu zdefiniowany w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym) Spółka będzie uprawniona do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na wynagrodzenie Wykonawcy świadczącego usługę na rzecz Wnioskodawcy.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”), kosztem uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Treść przywołanej regulacji implikuje wniosek, iż dla możliwości zaliczenia danego wydatku do kosztów podatkowych na gruncie u.p.d.o.p. konieczne jest spełnienie następujących przesłanek:

1) istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem a osiągnięciem przychodu, zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła;

2) właściwe udokumentowanie wydatku;

3) wydatek nie został wymieniony w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. jako wydatek niestanowiący kosztów uzyskania przychodów;

4) wydatek został poniesiony przez podatnika i ma charakter definitywny.

Artykuł 15 ust. 1 u.p.d.o.p. wskazuje co do zasady na możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków poniesionych w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, pod warunkiem, iż wydatki te nie zostały wyłączone z kosztów na mocy art. 16 u.p.d.o.p.

Przy określaniu, czy dany wydatek może być uznany za koszt, istotna jest jego celowość, tzn. konieczne jest, aby jego poniesienie było ukierunkowane na osiągnięcie przychodu, zachowanie albo zabezpieczenie jego źródła. Drugorzędne znaczenie ma przy tym fakt, czy wydatek ostatecznie doprowadzi do powstania przychodu - ustawodawca formułując powyższą regulację położył nacisk na możliwość przypisania działaniom podatnika przymiotu celowości i zasadności, poprzez przyjęcie, iż przychód na którego osiągnięcie (zachowanie, zabezpieczenie) ukierunkowane są te działania ma jedynie potencjalny charakter. Ponadto, powszechnie akceptowany jest pogląd, iż nie jest konieczne, aby poniesiony wydatek można było powiązać z określonym przychodem w sposób bezpośredni - istnieją wydatki, które jako koszty ponoszone na działalność ogólną danego podmiotu przyczyniają się do powstania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Istnienie związku przyczynowo-skutkowego jest kluczowym elementem dla możliwości rozpoznania kosztu podatkowego u danego podatnika. Zdaniem Spółki, wydatek na usługę polegającą na stworzeniu strategii motywacyjnej dla pracowników można uznać za celowy, racjonalny i związany z osiągnięciem, zachowaniem i zabezpieczeniem źródła przychodów.

Słownik Języka Polskiego wskazuje, że przez pojęcie „osiągnąć” należy rozumieć „uzyskać coś”, przez „zachować” zaś należy rozumieć „dochować coś w stanie niezmienionym, nienaruszonym, utrzymać”. Termin „zabezpieczyć” oznacza z kolei „uczynić bezpiecznym, dać ochronę, ochronić”. Przyjmuje się, iż koszty związane z osiągnięciem przychodu oznaczają koszty związane (chociażby potencjalne) z jego wygenerowaniem. Koszty związane z zachowaniem źródła przychodów oznaczają z kolei wydatki poniesione, aby przychody z danego źródła występowały w stanie nienaruszonym (niezmienionym) oraz aby źródło to w dalszym ciągu istniało. Koszty związane z zabezpieczeniem źródła przychodów określane są zaś jako koszty, które podatnik poniósł w związku z ochroną istniejącego źródła przychodów, tak aby zapewnić mu bezpieczne funkcjonowanie.

Jak już była o tym mowa na wstępie, Spółka, w ramach propagowania zdrowego stylu życia i dbałości o kulturę fizyczną osób w niej zatrudnionych, planuje wdrożyć dla swoich pracowników system motywacyjny, mający na celu ich aktywizację fizyczną, obniżenie poziomu stresu, zachowanie dobrego stanu zdrowia - zarówno fizycznego jak i psychicznego. Działania te z perspektywy Spółki służą także utrzymaniu pracowników w odpowiedniej kondycji psychofizycznej, co przekłada się na ich lepszą wydajność w pracy, zmniejszoną podatność na wszelkiego rodzaju choroby oraz stres. Innymi słowy program, który Spółka planuje wdrożyć, służyć będzie zarówno samym pracownikom, jak również i Wnioskodawcy.

Z perspektywy Spółki wykonywanie aktywności fizycznej ma na celu przede wszystkim dbałość o kondycję psychofizyczną pracowników. Ponadto aktywność fizyczna może również w sposób pośredni oddziaływać na sferę psychiczną, wpływając korzystnie na samopoczucie pracowników poprzez zmniejszenie czy wręcz zniwelowanie stresu wywołanego opisanymi powyżej niekorzystnymi czynnikami (odreagowanie stresu poprzez wysiłek fizyczny). W ocenie Wnioskodawcy, pracownik utrzymujący dobrą kondycję fizyczną jest bardziej wydajny, pracuje szybciej, popełnia mniej błędów (albo w ogóle ich nie popełnia), jest potencjalnie mniej konfliktowy, ma lepszy kontakt z zespołem. Spółka uznaje zatem taki wydatek za w pełni uzasadniony, wpisujący się ponadto w filozofię propagowania zdrowego stylu życia (zarówno w kontekście zdrowia fizycznego jak i psychicznego).

Udostępnienie pracownikom przez Spółkę dostępu do programu motywacyjnego ma służyć zarówno samym pracownikom, jak również pracodawcy - zmniejszać ryzyko spadku kreatywności, produktywności, wydajności w pracy, a tym samym polepszać zdolność pracowników do świadczenia ww. usług, będących zasadniczym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Tym samym program ten, może potencjalnie przyczynić się do zwiększenia osiąganych przez Spółkę przychodów, gdyż jej podstawowym „kapitałem” są właśnie pracownicy, a od ich wydajności w pracy zależą przychody Wnioskodawcy.

Bez wątpienia wspólne wykonywanie aktywności fizycznych, jako zawierające element integracyjny, których głównym celem jest budowanie pozytywnych relacji pomiędzy pracownikami/współpracownikami, mogą być sklasyfikowane jako koszty uzyskania przychodów. Efektywne współdziałanie współpracowników i pracowników jest konieczne dla ukończenia danego zadania i w efekcie do uzyskania przychodu. Jednocześnie aktywności integrujące zespół, poprzez budowanie więzi między współpracownikami, mają także wpływ na zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów - posiadanie kompetentnego zespołu pracowników/współpracowników jest kluczowe dla sprawnego działania każdego przedsiębiorcy. To praca pracowników/współpracowników bowiem i jej efekty pozwalają de facto na funkcjonowanie tej Spółki i prowadzenie przez nią działalności gospodarczej. Takie aktywności, poprzez m.in. poprawę atmosfery, stanowią, obok wynagrodzenia, także czynnik który może wpływać na decyzję danego pracownika/współpracownika o kontynuowaniu współpracy z Wnioskodawcą. Zapewnianie tego typu działań może więc mieć wpływ na możliwość zawarcia/kontynuowania współpracy z najlepszymi specjalistami w danej dziedzinie.

Dodatkowo, koszty poniesione na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej to wydatki związane z samym funkcjonowaniem podmiotu jako całości. Do kosztów podatkowych można zaliczyć te koszty zachowania i zabezpieczenia przychodów, które są wynikiem gospodarczych potrzeb źródła przychodów, związanych z jego eksploatacją w sferze materialnej i organizacyjnej, tak aby utrzymać ciągłość tego źródła przychodu w znaczeniu zapewnienia podatnikowi możności osiągania z niego trwale zysków. Do tej grupy kosztów można zaliczyć wszelkie wydatki na ubezpieczenia, doradztwo, badania rynkowe, usługi księgowe, usługi prawne, wydatki na przekształcenia gospodarcze i wiele innych. Zatem koszty ponoszone w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, to koszty ponoszone w celu utrzymania w sprawności źródła przychodów, jego dochowania i uchronienia tak, aby mogło funkcjonować i dawać przychody w przyszłości. To także koszty ponoszone w celu podtrzymania istnienia źródła przychodów, skutecznej realizacji przedsięwzięć, uczynienia źródła przychodów mocnym i trwałym, odpornym na działanie czynników obniżających jego sprawność. Świadczenie Wykonawcy polegające na przygotowaniu raportu, który umożliwi Pracodawcy poznanie zależności pomiędzy aktywnością fizyczną pracowników a ich wynikami w pracy, pozwoli wdrożyć odpowiednie strategie rozwoju przedsiębiorstwa, prowadzące do zwiększenia jego rentowności.

Należy w tym miejscu wspomnieć, że wydatek będący wynagrodzeniem dla Wykonawcy, nie może być traktowany jako „świadczenie socjalne” (wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 16 ust. 1 pkt 45 u.p.d.o.p.) lub pozapłacowe świadczenie pracownicze, ponieważ w ramach uzyskanego kodu licencyjnego, pracownik nie uzyskuje od Wnioskodawcy żadnych świadczeń majątkowych (benefitów, np. wejść do ośrodków sportowych).

Powyższe wydatki poniesione zostaną przez Spółkę (jako Podatnika) ze środków obrotowych, będą definitywne oraz zostaną właściwie udokumentowane. Spełnią zatem w ocenie Wnioskodawcy, wszystkie przesłanki uprawniające Spółkę do zaliczenia wydatku jako koszt uzyskania przychodu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów zostały określone w art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”), które określają zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (…)

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu ze źródła przychodu lub realną szansą powstania przychodu podatkowego, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła jego uzyskiwania.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

- został właściwie udokumentowany,

- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 updop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty. W każdej sytuacji jednakże trzeba sprawdzić cel w jakim dany wydatek został poniesiony.

Wskazać należy, że aby uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodów nie jest konieczne w każdym przypadku wykazanie między nim a przychodem bezpośredniego związku. Należy zaznaczyć, że kosztami uzyskania przychodów są wszystkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów, w tym również w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości. Wobec powyższego, kosztami będą również koszty pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów).

Podkreślić również należy, że wśród kosztów uznawanych za koszty uzyskania przychodów są także tzw. koszty pracownicze obejmujące m.in. świadczenia wypłacane na rzecz pracowników wraz z narzutami, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety, ale również i inne wydatki ponoszone na rzecz pracowników, które w sposób pośredni wpływają na zwiększenie ich motywacji do pracy, poprawę jakości wykonywanej pracy oraz zdrowie i samopoczucie pracowników.

Z kolei, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 updop:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Stosownie natomiast do art. 16 ust. 1 pkt 45 updop:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; kosztem uzyskania przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych oraz koszty, o których mowa w art. 15 ust. 1za pkt 2.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii ustalenia, czy wydatki poniesione na wynagrodzenie Wykonawcy mogą stanowić dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu zdefiniowany w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc powyższe regulacje prawne na grunt analizowanej sprawy należy zauważyć, że w omawianej sprawie Wnioskodawca planuje zawrzeć z Wykonawcą umowę na świadczenie usług, w ramach której Wykonawca stworzy system motywacyjny związany z promowaniem aktywnego stylu życia wśród pracowników Wnioskodawcy. Usługa Wykonawcy obejmie udostępnienie pracownikom Spółki autorskiej aplikacji do rejestrowania aktywności fizycznej wraz ze specjalnie przygotowanym programem promowania aktywnego stylu życia. Dostęp do tego programu pracownicy otrzymają na podstawie wygenerowanych przez Wykonawcę kodów licencyjnych udostępnionych Wnioskodawcy. W ramach umowy Wykonawca przygotuje dla Spółki comiesięczny raport, w którym przedstawiona będzie ilość wykonanej przez pracowników Wnioskodawcy aktywności fizycznej. Na podstawie raportu, Wnioskodawca będzie miał możliwość weryfikacji, w jaki sposób aktywność fizyczna pracowników przekłada się na ich efektywność i kreatywność w pracy, a co za tym idzie, na osiągane przez przedsiębiorstwo Wnioskodawcy przychody. Na podstawie wyników znajdujących się w raporcie, Wnioskodawca pozna zależności pomiędzy aktywnością fizyczną pracowników a ich wynikami w pracy, a co za tym idzie, pozwoli wdrożyć odpowiednie strategie rozwoju przedsiębiorstwa, prowadzące do zwiększenia jego rentowności. Za wykonanie usługi polegającej na stworzeniu spersonalizowanego systemu motywującego do aktywności fizycznej pracowników, spersonalizowany dostęp do platformy i aplikacji oraz raportu dot. wskazanej aktywności fizycznej, a także kompleksowej opiece konsultanta, Spółka zapłaci Wykonawcy wynagrodzenie.

Celem poniesienia ww. wydatku jest poprawa zdrowia pracownika, co ostatecznie przekłada się na mniejszą liczbę dni na zwolnieniu lekarskim i lepszą frekwencję w pracy, co dla Wnioskodawcy wiąże się z wykonywaniem zadań przez niego zleconych przez pracownika i generowaniem dla Spółki przychodu, zwiększenie kreatywności, produktywności, wydajności w pracy, a tym samym polepszenie zdolności pracowników do świadczenia pracy na rzecz Wnioskodawcy, integracja zespołów, do których należą pracownicy, powodująca poprawę ich komunikacji i większe zgranie, wymiana wiedzy i doświadczeń, przekładająca się na lepszą efektywność pracowników i wykonywanych przez nich wspólnych zadań generujących zysk dla Spółki, możliwość dostosowania dalszych działań i planów motywacyjnych przez Wnioskodawcę na podstawie stworzonego przez Wykonawcę raportu dotyczącego aktywności fizycznej pracowników, wzmocnienie marki Wnioskodawcy, jako podmiotu stawiającego na aktywny tryb życia pracowników oraz integrację zespołu, proponującego rozwiązania dotychczas niedostępne na rynku. Tym samym program ten przyczyni się do zwiększenia osiąganych przez Spółkę przychodów, gdyż jej podstawowym „kapitałem” są właśnie pracownicy.

Należy więc stwierdzić, że ponoszone przez Spółkę wydatki na wynagrodzenie Wykonawcy z przeznaczeniem dla pracowników, są przejawem i wyrazem starań Spółki do poprawy atmosfery pracy i w konsekwencji do zwiększania zwiększenie kreatywności, produktywności, wydajności pracy z przełożeniem na przychody uzyskiwane przez Spółkę. Nie są to również wydatki wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie cytowanych przepisów art. 16 ust. 1 pkt 45 i 28 updop, gdyż, jak wskazuje Wnioskodawca w treści wniosku, wydatki te będą finansowane ze środków obrotowych, a także nie można ich uznać za koszty reprezentacji, gdyż przy ocenie wydatków pod kątem ich reprezentacyjnego charakteru należy mieć na względzie ich cel, który musi polegać na wykreowaniu pozytywnego obrazu podatnika (w tym wypadku Wnioskodawcy) jako celu wyłącznego bądź dominującego, co w omawianej sytuacji nie ma miejsca.

Reasumując, stwierdzić należy, że wskazane we wniosku wydatki poniesione na wynagrodzenie Wykonawcy będą stanowić po stronie Wnioskodawcy koszty podatkowe pod warunkiem należytego ich udokumentowania.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259, dalej jako: „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA) albo

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00