Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 7 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.193.2023.3.OK

W zakresie ustalenia czy uzyskany przez Wnioskodawcę dochód (przychód) z tytułu sprzedaży udziałów w spółce na rzecz zagranicznej spółki podlega opodatkowaniu w Polsce.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalenia czy uzyskany przez Wnioskodawcę dochód (przychód) z tytułu sprzedaży udziałów w Z. na rzecz Y. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 maja 2023 r. (data wpływu 31 maja 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

X. jest zarejestrowaną na Gibraltarze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegającą tam opodatkowaniu od całości swoich dochodów. X. nie jest polskim rezydentem podatkowym tj. zgodnie z art. 3 ust. 2 updop - nie ma na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby ani zarządu.

X. nie prowadzi działalności na terytorium Polski, a także nie posiada w Polsce zagranicznego zakładu tj. nie spełnia warunków, o których jest mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 updop.

Y. Ltd. z siedzibą w Republice Cypryjskiej, przy (…) (numer w cypryjskim rejestrze spółek: (…)) (dalej: „Y.”) jest zarejestrowaną na Cyprze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegającą tam opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Y. nie jest polskim rezydentem podatkowym tj. zgodnie z art. 3 ust. 2 updop - nie ma na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby ani zarządu.

Z. sp. z o.o. z siedzibą w (…), (…) (KRS: (…), NIP: (…), REGON: (…)) (dalej: „Z.”) jest zarejestrowaną w Polsce spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegającą opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce.

Z. nie jest właścicielem ani współwłaścicielem, ani użytkownikiem wieczystym ani współużytkownikiem wieczystym nieruchomości (w tym także nieruchomości rolnej) położonej w Rzeczypospolitej Polskiej ani nie kontroluje innej spółki ani żadnego innego podmiotu będącego właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem wieczystym bądź współużytkownikiem wieczystym nieruchomości (w tym nieruchomości rolnej) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z. nie jest spółką nieruchomościową w rozumieniu art. 4a pkt 35 updop.

W 2023 r. X. na podstawie umowy sprzedaży udziałów (dalej: „Umowa”) zbyła na rzecz Y. 100% udziałów w Z. wraz ze wszystkimi prawami związanymi z tymi udziałami (w tym prawem do dywidend).

Wartość aktywów Z. na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zawarcia Umowy nie składała się w co najmniej w 50% z nieruchomości położonych na terytorium Polski lub praw do nieruchomości położonych na terytorium Polski tj. nie spełnia warunków, o których jest mowa w art. 3 ust. 3 pkt 4 w zw. z art. 3 ust. 4 updop.

Przed zawarciem Umowy jedynym i wyłącznym udziałowcem Z. była X. W wyniku zawarcia Umowy jedynym i wyłącznym udziałowcem Z. stała się Y.

Transakcja zbycia udziałów odbyła się poza publicznym obrotem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach regulowanego rynku giełdowego.

W wyniku zawarcia umowy nie doszło do przeniesienia jakichkolwiek praw do lub związanych z nieruchomościami położonymi na terytorium Polski.

Pytanie

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Wnioskodawca prosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy uzyskany przez Wnioskodawcę dochód (przychód) z tytułu sprzedaży udziałów w Z. na rzecz Y. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy uzyskany przez niego dochód (przychód) z tytułu sprzedaży udziałów w Z. na rzecz Y. nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce.

Pomiędzy Polską a Gibraltarem nie została zawarta umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ponadto stosownie do treści art. 3 ust. 1 lit. a Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobieganiu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków do dochodu i zysków majątkowych (Dz.U.2006.250.1840 ze zm.) (dalej: „UPO PL-UK”) Gibraltar pozostaje poza zakresem zastosowania UPO PL-UK, a tym samym podmioty posiadające tam siedzibę, nie są traktowane jako mające siedzibę w Zjednoczonym Królestwie.

Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, istnienie obowiązku podatkowego związanego ze sprzedażą udziałów w Z. na rzecz Y. może wynikać jedynie z polskich przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 updop:

Podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Stosownie natomiast do art. 3 ust. 3 updop:

Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w ust. 2, uważa się w szczególności dochody (przychody) z:

1)wszelkiego rodzaju działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład;

2)położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości;

3)papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi, dopuszczonych do publicznego obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach regulowanego rynku giełdowego, w tym uzyskane ze zbycia tych papierów albo instrumentów oraz z realizacji praw z nich wynikających;

4)tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji) w spółce, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną lub tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, instytucji wspólnego inwestowania lub innej osobie prawnej i praw o podobnym charakterze lub z tytułu należności będących następstwem posiadania tych udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw - jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tej spółki, spółki niebędącej osobą prawną, tego funduszu inwestycyjnego, tej instytucji wspólnego inwestowania lub osoby prawnej, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości;

4a) tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze w spółce nieruchomościowej;

5)tytułu należności regulowanych, w tym stawianych do dyspozycji, wypłacanych lub potrącanych, przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia;

6)niezrealizowanych zysków, o których mowa w rozdziale 5a.

Art. 3 ust. 3 updop zawiera katalog dochodów (przychodów) osiąganych przez podatników będących nierezydentami, które podlegają opodatkowaniu w Polsce. Katalog ten nie obejmuje dochodów (przychodów) z tytułu zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, jeżeli spółka taka nie jest spółką nieruchomościową lub jej majątek nie składa się głównie z nieruchomości/praw do nieruchomości. Zatem żaden ze wskazanych przez ustawodawcę w pkt 1-6 tytułów nie znajdzie zdaniem Wnioskodawcy zastosowania do dochodu (przychodu) osiągniętego z tytuł sprzedaży udziałów w Z. Jest tak, ponieważ:

Wnioskodawca nie prowadzi działalności na terytorium Polski ani nie posiada na terytorium zagranicznego zakładu - art. 3 ust. 3 pkt 1 updop nie znajdzie więc zdaniem Wnioskodawcy zastosowania,

na podstawie Umowy nie doszło do zbycia nieruchomości lub praw do nieruchomości - art. 3 ust. 3 pkt 2 updop nie znajdzie więc zdaniem Wnioskodawcy zastosowania,

do zbycia udziałów w Z. nie doszło w ramach regulowanego rynku giełdowego, a ponadto udział w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest papierem wartościowym oraz pochodnym instrumentem finansowym niebędącym papierem wartościowym - art. 3 ust. 3 pkt 3 updop w ocenie Wnioskodawcy nie znajdzie zastosowania,

wartość aktywów Z. na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zawarcia Umowy nie składała się w co najmniej w 50% z nieruchomości położonych na terytorium Polski lub praw do nieruchomości położonych na terytorium Polski - a zatem art. 3 ust. 3 pkt 4 updop nie będzie mieć zastosowania,

Z. nie jest spółką nieruchomościową w rozumieniu art. 4a pkt 35 updop - co wyłącza w ocenie Wnioskodawcy możliwość zastosowania art. 3 ust. 3 pkt 4a updop,

dochody (przychody) ze zbycia udziałów w Z. nie stanowią dochodów (przychodów), o których jest mowa w art. 21 ust. 1 updop i art. 22 ust. 1 updop - co zdaniem Wnioskodawcy powoduje, że art. 3 ust. 3 pkt 5 updop nie znajdzie zastosowania.

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy, w wyniku zawarcia Umowy nie uzyskał on dochodu (przychodu) z żadnego ze źródeł wymienionych w art. 3 ust. 3 updop.

Co za tym idzie, Wnioskodawca uważa, że z uwagi na brak regulacji umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Gibraltarem oraz niepodleganiu osiągniętego przez niego w wyniku zawarcia Umowy dochodu (przychodu) pod krajowe regulacje podatkowe, uzyskany przez niego dochód (przychód) nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce.

Wnioskodawca pragnie również podkreślić, że w analogicznych sprawach organy podatkowe wydawały interpretacje indywidualne, w których potwierdzały, że transakcja zbycia udziałów w polskiej spółce z o.o. przez nierezydenta podatkowego na rzecz innego nierezydenta, nie podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym - są to m.in.: interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 października 2021 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.626.2021.1.IR) czy też interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 maja 2021 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.119.2021.1.JF).

Dodatkowo, Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę na stanowisko Ministerstwa Finansów wyrażone w piśmie z 24 lipca 2001 r., w którym wskazano, że dochody nierezydentów z tytułu zbycia udziałów w spółce z o.o. nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, jako niestanowiące dochodu uzyskanego ze źródła dochodu położonego na terytorium Polski, za wyjątkiem sytuacji, gdy do zbycia dochodzi na polskiej giełdzie lub gdy „zbycie udziałów prowadzi w praktyce do <<przeniesienia praw>> do nieruchomości (np. gdy majątek spółki, której udziały są zbywane, składa się głównie z nieruchomości)". Mając na uwadze, że żaden z warunków wskazanych przez Ministerstwo Finansów nie jest w niniejszej sprawie spełniony, Wnioskodawca uważa, że w opisanym stanie faktycznym uzyskany przez niego dochód (przychód) nie będzie podlegał w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587, dalej: „ustawa o CIT”):

podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

W myśl art. 3 ust. 2 ustawy o CIT:

Podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Określając podmiotowy zakres obowiązywania ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawodawca polski przyjął dwie zasady: nieograniczonego obowiązku podatkowego, dotyczącego osób prawnych mających siedzibę lub zarząd w Polsce (zasada rezydencji - art. 3 ust. 1 ustawy o CIT) i ograniczonego obowiązku podatkowego, dotyczącego tych osób prawnych, które nie mają siedziby lub zarządu w Polsce (zasada źródła - wyrażona w art. 3 ust. 2 ustawy o CIT). Zasada ograniczonego obowiązku podatkowego wynika z zasady źródła, która wiąże się z opodatkowaniem dochodu powstałego na terytorium państwa polskiego bez względu na miejsce (kraj), w którym podatnik ma siedzibę lub zarząd.

Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o CIT:

za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w ust. 2, uważa się w szczególności dochody (przychody) z:

1. wszelkiego rodzaju działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład;

2. położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości;

3. papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi, dopuszczonych do publicznego obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach regulowanego rynku giełdowego, w tym uzyskane ze zbycia tych papierów albo instrumentów oraz z realizacji praw z nich wynikających;

4. tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji) w spółce, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną lub tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, instytucji wspólnego inwestowania lub innej osobie prawnej i praw o podobnym charakterze lub z tytułu należności będących następstwem posiadania tych udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw – jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tej spółki, spółki niebędącej osobą prawną, tego funduszu inwestycyjnego, tej instytucji wspólnego inwestowania lub osoby prawnej, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości;

4a. tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze w spółce nieruchomościowej;

5. tytułu należności regulowanych, w tym stawianych do dyspozycji, wypłacanych lub potrącanych, przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia;

6. niezrealizowanych zysków, o których mowa w rozdziale 5a.

W świetle art. 3 ust. 5 ustawy o CIT:

Za dochody (przychody), o których mowa w ust. 3 pkt 5, uważa się przychody wymienione w art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1, jeżeli nie stanowią dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 3 pkt 1-4.

W stosunku do niektórych przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podmioty zagraniczne, obowiązek potrącenia podatku spoczywa na podmiocie polskim dokonującym wypłaty należności będącej źródłem tego przychodu. Katalog takich przychodów został określony w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT.

Na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o CIT:

Podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów:

1) z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how),

2) z opłat za świadczone usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, wykonywanej przez osoby prawne mające siedzibę za granicą, organizowanej za pośrednictwem osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność w zakresie imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2a) z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze

- ustala się w wysokości 20% przychodów;

3) z tytułu należnych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej, z wyjątkiem ładunków i pasażerów tranzytowych,

4) uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z lotniczego rozkładowego przewozu pasażerskiego, skorzystanie z którego wymaga posiadania biletu lotniczego przez pasażera

- ustala się w wysokości 10% tych przychodów.

Stąd, co do zasady, przychody wymienione w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (opodatkowaniu u źródła).

W myśl art. 22. ust. 1 ustawy o CIT:

Podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).

W przypadku zagranicznych inwestorów na obowiązek podatkowy z tytułu realizacji zysków ze zbycia akcji/obligacji wpływa wiele czynników. Podstawowe znaczenie ma sposób obrotu. Jeśli zbycie akcji/obligacji następuje na rynku regulowanym w Polsce (Giełda Papierów Wartościowych) – w świetle ustawy podatkowej podatek dochodowy od osób prawnych należy zapłacić. W takim przypadku mamy bowiem do czynienia z dochodem „uzyskanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. Mimo, że cytowana ustawa nie precyzuje, kiedy w przypadku osoby zagranicznej można mówić o dochodzie „uzyskanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” - to z konstrukcji i systematyki ustawy wypływa wniosek, że za dochód uzyskany na terytorium Polski ustawodawca uznaje również dochód, którego źródłem jest działalność polskich podmiotów, dokonujących wypłat na rzecz zagranicznych osób prawnych należności z określonych tytułów.

W myśl art. 24f ust. 2 ustawy o CIT:

Opodatkowaniu podatkiem od dochodów z niezrealizowanych zysków podlega:

1) przeniesienie składnika majątku poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w wyniku którego Rzeczpospolita Polska traci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia tego składnika majątku, przy czym przenoszony składnik majątku pozostaje własnością tego samego podmiotu;

2) zmiana rezydencji podatkowej przez podatnika podlegającego w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu), w wyniku której Rzeczpospolita Polska traci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia składnika majątku będącego własnością tego podatnika, w związku z przeniesieniem jego siedziby lub zarządu do innego państwa, w tym w związku z transgranicznym przekształceniem.

Zgodnie z art. 24f ust. 3 ustawy o CIT:

Przeniesienie składnika majątku poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, obejmuje w szczególności sytuację, w której:

1) podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przenosi do swojego zagranicznego zakładu składnik majątku dotychczas związany z działalnością prowadzoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2) podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 2, przenosi do państwa swojej rezydencji podatkowej lub do innego niż Rzeczpospolita Polska państwa, w którym prowadzi działalność poprzez zagraniczny zakład, składnik majątku dotychczas związany z działalnością prowadzoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczny zakład;

3) podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 2, przenosi do innego państwa całość albo część działalności prowadzonej dotychczas poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład.

Natomiast w myśl art. 24f ust. 4 ustawy o CIT:

Opodatkowanie podatkiem od dochodów z niezrealizowanych zysków w wyniku zmiany rezydencji podatkowej, o której mowa w ust. 2 pkt 2, nie dotyczy składników majątku, które po zmianie rezydencji podatkowej pozostają związane z położonym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagranicznym zakładem podatnika, który zmienił rezydencję podatkową.

Z wniosku stanu faktycznego wynika, że jesteście Państwo zarejestrowaną na Gibraltarze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegającą tam opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Spółka nie jest polskim rezydentem podatkowym tj. nie ma na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby ani zarządu. Spółka nie prowadzi działalności na terytorium Polski, a także nie posiada w Polsce zagranicznego zakładu.

Y. Ltd. z siedzibą w Republice Cypryjskiej jest zarejestrowaną na Cyprze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegającą tam opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Y. nie jest polskim rezydentem podatkowym tj. nie ma na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby ani zarządu.

Z. sp. z o.o. z siedzibą w (...) jest zarejestrowaną w Polsce spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegającą opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce.

Z. nie jest właścicielem ani współwłaścicielem, ani użytkownikiem wieczystym ani współużytkownikiem wieczystym nieruchomości (w tym także nieruchomości rolnej) położonej w Rzeczypospolitej Polskiej ani nie kontroluje innej spółki ani żadnego innego podmiotu będącego właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem wieczystym bądź współużytkownikiem wieczystym nieruchomości (w tym nieruchomości rolnej) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Z. nie jest spółką nieruchomościową w rozumieniu art. 4a pkt 35 updop.

Państwa Spółka w 2023 r. na podstawie umowy sprzedaży udziałów zbyła na rzecz Y. 100% udziałów w Z. wraz ze wszystkimi prawami związanymi z tymi udziałami (w tym prawem do dywidend).Wartość aktywów Z. na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zawarcia Umowy nie składała się w co najmniej w 50% z nieruchomości położonych na terytorium Polski lub praw do nieruchomości położonych na terytorium Polski.

Przed zawarciem Umowy jedynym i wyłącznym udziałowcem Z. była Państwa Spółka. W wyniku zawarcia Umowy jedynym i wyłącznym udziałowcem Z. stała się Y. Transakcja zbycia udziałów odbyła się poza publicznym obrotem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach regulowanego rynku giełdowego. W wyniku zawarcia umowy nie doszło do przeniesienia jakichkolwiek praw do lub związanych z nieruchomościami położonymi na terytorium Polski.

Państwa wątpliwości wiążą się z ustaleniem czy uzyskany przez Państwa Spółkę dochód (przychód) z tytułu sprzedaży udziałów w Z. na rzecz Y. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce.

W pierwszej kolejności podkreślić należy, że Polski nie łączy z Gibraltarem żadna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca jest spółką będącą rezydentem podatkowym Gibraltaru i podlega tam opodatkowaniu od całości swoich dochodów, opodatkowanie ewentualnego przychodu z tytułu sprzedaży udziałów w polskiej spółce nie może być dokonane w oparciu o przepisy ww. Konwencji tylko w oparciu o uregulowania zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Posiłkując się pismem Ministerstwa Finansów z 24 lipca 2001 r. Nr PB4/AK-8214-1045-277/01:O źródle dochodów położonych w Polsce można więc mówić wtedy, gdy takie źródło dochodów trwale związane jest z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub gdy źródłem dochodów są polscy rezydenci eksploatujący rzeczy lub dobra niematerialne należące do innych podmiotów. Nie stanowią zaś dochodów uzyskanych ze źródeł dochodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochody nierezydentów: ze zbycia „praw do źródeł dochodów” (np. zbycia udziałów, akcji, obligacji i innych papierów wartościowych wyemitowanych przez polskie podmioty, wierzytelności polskich podmiotów), gdyż zbycie takie stanowi odrębne od zbywanego źródła źródło dochodów, które nie jest trwale związane z terytorium Polski; wyjątkiem jest sytuacja, gdy zbycie takie dokonywane jest na polskiej giełdzie (bowiem w takim przypadku giełda i obrót na niej dokonywany stanowi samoistne źródło dochodów położone na terytorium Polski) lub gdy zbycie udziałów, akcji czy innych papierów wartościowych prowadzi w praktyce do „przeniesienia praw” do nieruchomości (np. gdy majątek spółki, której akcje są zbywane, składa się głównie z nieruchomości)”.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawiony we wniosku opis sprawy, wskazać należy, że na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochód z tytułu sprzedaży udziałów w polskiej spółce nie będzie stanowić dochodu uzyskanego na terytorium Polski. Nie będzie także stanowił dochodu z tytułu niezrealizowanych zysków w myśl art. 24f ustawy o CIT.

Tym samym Państwa stanowisko w należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA),

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00