Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.312.2023.1.ASK

Wydatki na wynajem loży biznesowej na stadionie będą stanowiły wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą w myśl art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT. Tym samym z tytułu poniesienia wymienionych we wniosku wydatków na wynajem loży biznesowej na stadionie powstanie u Państwa dochód w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji będą Państwo zobowiązani do naliczenia 20% ryczałtu od tych wydatków.

Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy od wydatków poniesionych w przyszłości cyklicznie na wynajem loży biznesowej na stadionie Spółka będzie zobowiązana zapłacić ryczałt w wysokości 20% podstawy opodatkowania tzw. Estoński CIT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka - A. Sp. z o.o. jest firmą produkcyjną, w której przeważającą form działalności jest (…).

Spółka produkuje (…). Spółka realizuje wiele inwestycji mających na celu zwiększenie możliwości produkcyjnych Spółki, które będzie odpowiadało oczekiwaniom stawianym przez kontrahentów zarówno krajowych i zagranicznych.

Spółka prowadzi współpracę zarówno handlową, jak i w sprawie dużych umów inwestycyjnych z dużymi firmami zagranicznymi mającymi siedzibę w krajach takich jak m.in. Węgry, Czechy, Anglia, Niemcy, Francja, a także inne kraje UE. Siedziba Spółki jest znacznie oddalona od lotniska w (…), co często powoduje utrudnienia w zorganizowaniu spotkań z kontrahentami z odległych regionów. Wynajem lokalu w (…) daje dużą dostępność do centrum biznesowego oraz lotniska, co sprzyja nawiązaniu wielu kontaktów przekładających się na rozwój oraz wzmocnienie pozycji Spółki na rynku. W celu zminimalizowania negatywnych skutków spowodowanych oddaleniem Spółki od (…), Spółka ma w planach wynająć lożę na stadionie (…) w celach wyłącznie biznesowych spotkań z kontrahentami.

Spółka realizuje wiele inwestycji korzystając z usług podmiotów z kraju jak i zagranicy, ponieważ często potencjał okolicznych firm nie jest wystarczający. W obecnych czasach najczęściej wybieraną formą komunikacji jest podróż samolotem, która pozwala na zaoszczędzenie czasu. Transport z lotniska do siedziby Spółki to kilkugodzinna podróż, w sezonie zimowym podróż wydłuża się adekwatnie do warunków panujących na drodze. Dodatkowo kontrahenci muszą ponosić dodatkowe koszty podróży.

Wynajem loży pozwoli na organizację spotkań z potencjalnymi i obecnymi klientami, pozwoli również na omówienie warunków sprzedaży, przedstawienie aktualnej oferty handlowej, negocjację warunków transakcji zawieranych z kontrahentami, omówienie potencjalnych możliwości współpracy.

Wynajem loży nie jest obarczony żadnymi ograniczeniami, z loży będzie można korzystać codziennie w godzinach 9-17. Dbając o rozwój i kompetencje pracowników wiele szkoleń odbywających się w (…) jest niedostępne dla osób posiadających miejsce pracy poza (…). Wynajęcie loży pozwoliłoby na organizację szkolenia w szybkim terminie, z którego mogłyby skorzystać całe działy, a nie pojedyncze osoby.

Warunki wynajmu przewidują również, że Spółka będzie mogła zamieścić logo i nazwę firmy na stadionie w kilu miejscach ogólnie dostępnych w celach reklamowych.

Wynajem loży nie będzie związany z wystawną organizacją przyjęć czy spotkań z kontrahentami, a będzie miało jedynie na celu zapewnienie organizacji spotkań biznesowych w pobliżu centrum biznesowego, jakim jest (…). Ponadto wynajem loży jest o wiele tańszą alternatywą do zakupu pomieszczeń biurowych, w których mogłyby odbywać się wspomniane spotkania czy szkolenia.

Od 1.02.2023 r. Spółka wybrała jako formę opodatkowania - ryczałt od dochodów spółek, zwany estońskim CIT.

Pytanie

Czy od wydatków poniesionych w przyszłości cyklicznie na wynajem loży biznesowej na stadionie Spółka będzie zobowiązana zapłacić ryczałt wynoszący 20% podstawy opodatkowania tzw. Estońskim CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Spółki wydatki poniesione na wynajem loży na stadionie stanowią wydatki związane z działalnością gospodarczą Spółki, a zatem nie będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek tzw. estońskim CIT w wysokości 20% podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawy CIT) opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą). Zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy CIT podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku.

Zaś na podstawie art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy CIT, ryczałt w przypadku Spółki wynosi 20 % podstawy opodatkowania.

Przepisy ustawy CIT nie definiują pojęcia „wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą”. Do tzw. estońskiego CIT nie ma również zastosowania ani przepis art. 15 ustawy CIT, ani art. 16 ustawy CIT, a zatem należy uznać, że pojęcie to powinno być interpretowane zgodnie z jego językowym brzmieniem.

W Przewodniku do Ryczałtu od dochodów spółek z dnia 23 grudnia 2021 roku, wydanego przez Ministra Finansów, wskazano, że w ocenie wydatków kwalifikujących się do dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą można posiłkować się kwalifikacją wydatków do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy CIT oraz bogatym orzecznictwem sądowo-administracyjnym. Ocena zachowania podatnika, kwalifikującego określony wydatek jako koszt podatkowy, powinna być dokonywana z perspektywy jego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz wiedzy podatnika na temat tego, czy dany wydatek może obiektywnie przyczynić się do realizacji celu jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie jego źródła.

Zakres pojęciowy „wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą” jest szerszy niż wynikający z art. 15 ust. 1 ustawy CIT. Dla wykazania związku wydatku z działalnością gospodarczą podatnika dla celów art. 28m ust. 1 pkt 3 tej ustawy wystarczające jest wykazanie jakiegokolwiek związku wydatku z działalnością gospodarczą, ponieważ definicja kosztu uzyskania przychodu z art. 15 ust. 1 kładzie nacisk na związek kosztu z przychodem czy zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Pojęcie wydatku niebędącego kosztem uzyskania przychodu, wymienione w art. 16 wspomnianej ustawy, nie może być utożsamiane z pojęciem wydatku niezwiązanego z działalnością gospodarczą i nieprawidłowe byłoby kwalifikowanie do tej drugiej kategorii wszystkich wydatków, które nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na zasadach ogólnych /vide: M. Guzek i in.. Estoński CIT w praktyce. Warszawa 2022, s. 153-154.. podobnie M. Oleksy, P. Szot, Estoński CIT 2023. Ryczałt od dochodów spółek, Warszawa 2023, s. 120-124. Podobnie: A Dmowski. Ryczałt od dochodów spółek, tzw. estoński CIT- czy jest to korzystna forma opodatkowania? „Doradztwo Podatkowe - Biuletyn Instytutu Studiów Podatkowych" 2022, nr 7. s. 20./.

Wobec braku definicji wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą zasadnym jest posłużenie się definicjami z języka powszechnego. Wielki słownik języka polskiego PAN definiuje przymiotnik „związany” jako „mający coś wspólnego z kimś lub czymś”. A contrario „niezwiązany” należy rozumieć jako niemający związku, czegoś wspólnego z kimś lub czymś /vide: Wielki słownik języka polskiego PAN, https://wsjp.pl., dostęp: 20.06.2023r./. O uznaniu danego wydatku za niezwiązany z działalnością gospodarczą decyduje dopiero zupełny brak związku z działalnością gospodarczą. Jeżeli dany wydatek ma charakter mieszany, tj. służy zarówno do prowadzenia działalności gospodarczej, jak i do innych celów, nie może być on zakwalifikowany jako wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą/vide: Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 24 stycznia 2023 r., I SA/Bd 643/22, https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/4DFC63E9D3, dostęp 20.06.2023; wyrok WSA w Opolu z dnia 9 grudnia 2022 r. I SA/Op 279/22. https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/19F06D3EF2. dostęp: 20.06.2023/.

Spółka stoi na stanowisku, że nie można utożsamiać pojęcia wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą z wymienionymi w art. 16 ustawy CIT wydatkami niestanowiącymi kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych.

Organy podatkowe w dotychczas wydanych interpretacjach indywidualnych uznają, że do kategorii wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą mogą być zaliczane również koszty, które nie służą do realizacji podstawowego celu prowadzonej działalności gospodarczej, jakim jest osiąganie zysków, lecz są efektem ubocznym działań zmierzających do osiągnięcia przychodów, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów. Do kategorii wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie należy zatem zaliczać m.in. wydatków ponoszonych na:

1.organizację spotkań biznesowych z kontrahentami,

2.podarunki dla kontrahentów,

3.benefity pracownicze,

4.szkolenia,

5.darowizny dokonywane w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu.

/vide: interpretacją indywidualną z dnia 31.01.2023r. 0114-KDIP2-2.4010.231.2022.1 AP/

Związek z działalnością gospodarczą wykazują zatem również niektóre wydatki o charakterze reprezentacyjnym, wydatki na prezenty i upominki, benefity pracowniczo czy wpłaty na PFRON.

Przepisu art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy CIT nie należy też utożsamiać z tzw. wydatkami na reprezentację (art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy CIT) w rozumieniu ustawy CIT.

To, że wydatek ma charakter reprezentacyjny, co wyłącza go z kosztów podatkowych w rozumieniu art. 16 ustawy CIT, nie oznacza jednocześnie, że nie ma on związku z działalnością gospodarczą podatnika. Kreowanie pozytywnego wizerunku czy budowanie relacji z kontrahentami, mimo iż jest traktowane jako reprezentacja w rozumieniu ustawy CIT i pojęcia kosztów podatkowych, bez wątpienia pozostaje w związku z działalnością gospodarczą podatnika, prowadząc do uzyskania przychodów przez podatnika bądź zabezpieczenia ich źródła.

Każdy wydatek, który wykazuje związek z działalnością gospodarczą podatnika, nie może być uznany za dochód, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy CIT.

Przekładając powyższe na opisane we wniosku zdarzenie przyszłe. Spółka stwierdza, że poniesione przez podatnika w przyszłości wydatki na wynajem loży biznesowej pozostają w związku z prowadzoną działalnością.

Celem spotkań z kontrahentami będzie nawiązanie i podtrzymanie kontaktów biznesowych, omawianie bieżącej współpracy, umów, prowadzenie negocjacji, a także budowa długotrwałych relacji handlowych, tworzenie pozytywnego wizerunku firmy, promowanie marki oraz wzrost zainteresowania produktami Spółki. Takie działania mają wpływ na poziom osiąganych przez Spółkę przychodów. Ma to swój cel w postaci utrzymania dobrych relacji z klientami oraz nawiązanie współpracy z nowymi kontrahentami. Zwiększanie bazy klientów i współpracowników przełoży się na wzrost przychodów osiąganych przez Spółkę, a także zabezpieczenie źródeł przychodów.

Duża dostępność do centrum biznesowego jakim jest (…) oraz bliskość lotniska sprzyja nawiązaniu wielu kontaktów przekładających się na rozwój oraz wzmocnienie pozycji Spółki w oczach wielu kontrahentów. W związku ze znaczną odległości siedziby Spółki od (…), często spotkania biznesowe nie odbywają się lub są przekładane na odległe terminy, gdyż każdy Inwestor ceni swój czas, który musi poświęcić na dojazd do siedziby Spółki. Wyjazd taki zajmuje często cały dzień, a nierzadko wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów noclegu w okolicznych hotelach.

Spółka stoi na stanowisku, że ww. wydatki ponoszone na organizację spotkań biznesowych z kontrahentami jeżeli ich poniesienie miało na celu stworzenie dobrych relacji z kontrahentem i podtrzymanie współpracy mogą być uznane za związane z działalnością gospodarczą.

Ponadto wynajęcie loży daje możliwość organizacji szkoleń dla pracowników, a tym samym Spółka będzie dbała o poziom wiedzy merytorycznej personelu, dobrą atmosferę w zespole, komunikację między personelem, co w konsekwencji wpłynie na motywację personelu do pracy, podniesienie ich efektywności oraz finalnie będzie miało przełożenie na przychody osiągane przez Spółkę.

Dodatkowo umieszczenie logo i nazwy firmy w miejscach ogólnodostępnych spowoduje zainteresowanie wielu osób korzystających ze stadionu, a ponadto przyczyni się do zwiększenia rozpoznawalności Spółki w szerszym gronie odbiorców, co przekładać się może na większe zainteresowanie profilem działalności Spółki. Już samo zamieszczenie logo na stadionie w czasie odbywających się tam imprez sportowych będzie przekładało się na poznanie Spółki przez liczne grono odbiorców. Większe zainteresowanie wyrobami Spółki będzie miało bezpośrednie odzwierciedlenie w przychodach generowanych przez Spółkę.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że z tytułu poniesienia wydatków na wynajem loży biznesowej nie powstanie u Spółki dochód w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy CIT, a w konsekwencji Spółka nie będzie zobowiązana do naliczenia 20% ryczałtu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587, dalej: „ustawa o CIT”):

Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą).

W myśl art. 28o ust. 1 ustawy o CIT:

Ryczałt wynosi:

1) 10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;

2) 20% podstawy opodatkowania - w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.

Opodatkowanie ryczałtem oznacza dla podatnika zmianę zasad w zakresie przedmiotu opodatkowania. Ustawa o CIT wprowadza w zakresie ryczałtu nowe kategorie dochodów (przedmiotu opodatkowania) nie podlegających reżimowi dotychczasowych przepisów ustawy. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według ogólnych zasad CIT (art. 7 ustawy CIT) dla celów ustalenia podstawy opodatkowania.

Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.

Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji.

W katalogu dochodów do opodatkowania w systemie ryczałtu ustawodawca w art. 28m ust. 1 pkt 3 wymienił m.in. dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika odpowiada wysokości takich wydatków.

Dochody niezwiązane z działalnością gospodarczą mogą częściowo pokrywać się z dochodami stanowiącymi ukryte zyski. W przypadku jednak wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie jest konieczne i wymagane badanie powiązań z podmiotem na rzecz którego dokonywana jest wypłata lub z którym dokonuje się transakcji.

Z przepisów ustawy CIT nie wynika wprost jakiego rodzaju wydatki mogą być uznane za dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ustawodawca nie zdecydował się na sformułowanie w przepisie definicji ani nawet przykładowego katalogu tego rodzaju wydatków.

Przepisy Rozdziału 6b ustawy CIT nie zawierają definicji legalnej wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. W związku z powyższym, aby ustalić jakie kategorie wydatków oraz kosztów mieszczą się w zakresie wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, należy odwołać się do znaczenia, jakie posiada niniejsze pojęcie w języku powszechnym. W tym aspekcie warto odnotować, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter. Zatem za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą możną uznać m.in. takie wydatki i koszty, które nie są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Ryczałt od dochodów spółek będący alternatywną formą opodatkowania dedykowaną podatnikom podatku CIT, nie posługuje się takimi pojęciami jak koszty uzyskania przychodów czy koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Podatnik opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek dokonuje wyliczenia oraz zapłaty podatku w oparciu o przepisy Rozdziału 6b ustawy CIT.

Zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy CIT jedną z podstaw opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek jest suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku.

Ponadto zgodnie z art. 28t ust. 1 pkt 4 ustawy CIT:

Ryczałt od dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą płatny jest do 20-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty, wydatku lub wykonania świadczenia.

Powyższe przepisy świadczą o wysokim stopniu podobieństwa obu przedmiotów opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Potwierdza to również treść Przewodnika do Ryczałtu od dochodów spółek z dnia 23 grudnia 2021 r. str. 41 poz. 63, w którym znajduje się informacja, że: Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika odpowiada wysokości takich wydatków. Przykłady mogą częściowo pokrywać się z tymi, które dotyczą dochodów z tytułu ukrytych zysków (…). Jednak w przypadku wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie jest konieczne i wymagane badanie powiązań z podmiotem na rzecz którego dokonywana jest wypłata lub z którym dokonuje się transakcji.

Powyższy fragment Przewodnika wskazuje, że ustawodawca wprowadzając przepisy o ryczałcie od dochodów spółek zakładał, że niektóre kategorie wydatków i kosztów mogą być rozpatrywane zarówno z perspektywy ukrytych zysków jak i wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Należy podkreślić, że kwestię kwalifikacji na gruncie przepisów o ryczałcie od dochodów spółek danego wydatku lub kosztu do dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą należy rozpatrywać indywidualnie, w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego i okoliczności sprawy. Jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter. W związku z powyższym koszty, które nie służą realizacji podstawowego celu prowadzonej działalności gospodarczej jakim jest osiąganie zysków, lecz są efektem ubocznym działań zmierzających do osiągnięcia, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów (np. niektóre z kosztów określonych w art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy CIT), mogą być uznane za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą.

Ustawa nie zawiera definicji pojęcia ,,wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą.” Tutaj, jednakże, w pewnym stopniu pomocny może być wydany przez Ministerstwo Finansów „Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek” z dnia 23 grudnia 2021 r., w którym zaznaczono, iż „Sposób kwalifikacji tego dochodu uzależniony jest od indywidualnego stanu faktycznego, w jakim pozostaje spółka. W ocenie wydatków kwalifikujących się do tego rodzaju dochodów można się posiłkować kwalifikacją wydatków do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1, wynikającą z praktyki podmiotu jak również bogatego orzecznictwa sądowo-administracyjnego. Wprawdzie pojęcie „wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą” nie jest tożsame z pojęciem „wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów”, jednak należy zwrócić uwagę na podobieństwo, jakie może je cechować. Podobieństwa pomiędzy wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą a wydatkami niestanowiącymi kosztów uzyskania przychodu, należy upatrywać przede wszystkim w celu ich poniesienia. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Te same cele powinny realizować wydatki związane z działalnością gospodarczą. Należy bowiem zwrócić uwagę, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter.”

Jak wskazuje ww. Przewodnik do ryczałtu: „Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą rozpoznawany jest dla celów opodatkowania ryczałtem niezależnie od tego czy podatnik dokona już zapłaty za usługę czy towar. Wszystkie dochody wymienione w art. 28m ust. 1 pkt 2, 3 i 6 ustawy CIT związane są bezpośrednio z zasadami sporządzania wyniku finansowego. W związku z powyższym, nawet jeśli podatnik nie dokona zapłaty za towar czy usługę, ale zaksięguje daną operację gospodarczą obciążającą wynik finansowy netto (m.in. zapisy księgowe na kontach zespołu 4, 5 i 7), to w takiej sytuacji dojdzie do powstania dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika. Dochód z tego tytułu, zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT ustala się w miesiącu wykonania danego świadczenia lub dokonania wypłaty lub wydatku. Indywidualny stan faktyczny i cechy określonego świadczenia i zachowania podatnika przesądzać będą o terminie powstania dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.”

Biorąc powyższe pod uwagę, przy ocenie wydatków kwalifikujących się do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, jak wskazano powyżej, należy się posiłkować kwalifikacją wydatków do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, wynikającą z praktyki podmiotu jak również orzecznictwa sądowo-administracyjnego.

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia czy od wydatków poniesionych w przyszłości cyklicznie na wynajem loży biznesowej na stadionie będą Państwo zobowiązani zapłacić ryczałt wynoszący 20% podstawy opodatkowania tzw. CIT estoński.

Z opisu sprawy wynika, że prowadzą Państwo współpracę zarówno handlową, jak i w sprawie dużych umów inwestycyjnych z dużymi firmami zagranicznymi mającymi siedzibę w krajach takich jak m.in. Węgry, Czechy, Anglia, Niemcy, Francja, a także inne kraje UE. Państwa siedziba jest znacznie oddalona od lotniska w (…), co często powoduje utrudnienia w zorganizowaniu spotkań z kontrahentami z odległych regionów. Wynajem lokalu w (…) daje dużą dostępność do centrum biznesowego oraz lotniska, co sprzyja nawiązaniu wielu kontaktów przekładających się na rozwój oraz wzmocnienie Państwa pozycji na rynku. W celu zminimalizowania negatywnych skutków spowodowanych oddaleniem Spółki od (…), mają Państwo w planach wynająć lożę na stadionie (...) w celach wyłącznie biznesowych spotkań z kontrahentami. Realizują Państwo wiele inwestycji korzystając z usług podmiotów z kraju jak i zagranicy, ponieważ często potencjał okolicznych firm nie jest wystarczający. W obecnych czasach najczęściej wybieraną formą komunikacji jest podróż samolotem, która pozwala na zaoszczędzenie czasu. Transport z lotniska do siedziby Spółki to kilkugodzinna podróż, w sezonie zimowym podróż wydłuża się adekwatnie do warunków panujących na drodze. Dodatkowo kontrahenci muszą ponosić dodatkowe koszty podróży. Wynajem loży pozwoli na organizację spotkań z potencjalnymi i obecnymi klientami, pozwoli również na omówienie warunków sprzedaży, przedstawienie aktualnej oferty handlowej, negocjację warunków transakcji zawieranych z kontrahentami, omówienie potencjalnych możliwości współpracy. Wynajem loży nie jest obarczony żadnymi ograniczeniami, z loży będzie można korzystać codziennie w godzinach 9-17. Dbając o rozwój i kompetencje pracowników wiele szkoleń odbywających się w (…) jest niedostępne dla osób posiadających miejsce pracy poza (…). Wynajęcie loży pozwoliłoby na organizację szkolenia w szybkim terminie, z którego mogłyby skorzystać całe działy, a nie pojedyncze osoby. Warunki wynajmu przewidują również, że będą mogli Państwo zamieścić logo i nazwę firmy na stadionie w kilu miejscach ogólnie dostępnych w celach reklamowych. Wynajem loży nie będzie związany z wystawną organizacją przyjęć czy spotkań z kontrahentami, a będzie miało jedynie na celu zapewnienie organizacji spotkań biznesowych w pobliżu centrum biznesowego, jakim jest (…). Ponadto wynajem loży jest o wiele tańszą alternatywą do zakupu pomieszczeń biurowych, w których mogłyby odbywać się wspomniane spotkania czy szkolenia. Od 1.02.2023 r. wybrali Państwo jako formę opodatkowania - ryczałt od dochodów spółek, zwany estońskim CIT.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz dokonaną wykładnię przepisów stwierdzić należy, że poniesione w przyszłości cykliczne wydatki na wynajem loży biznesowej na stadionie należy uznać za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

Wskazać należy, że prowadzenie działalności wiąże się z ponoszeniem wydatków, ale nie każdy z tych wydatków jest związany z działalnością gospodarczą, która jest ukierunkowana na osiągnięcie przychodu. Zatem, nie każdy wydatek ma na celu osiągnięcie przychodów, a część ponoszonych wydatków wynika z „negatywnych” działań podatnika i takie powinny być uznane za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą w myśl art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

Analizując przedstawiony opis sprawy należy mieć na uwadze podstawowy (powszechnie znany) cel wynajęcia loży na stadionie – jest nim uczestnictwo, udział w szeregu imprezach sportowych, muzycznych, artystycznych w warunkach i na zasadach odbiegających od standardowych.

Loże biznesowe na stadionie zapewniają najbardziej luksusowe warunki, by uczestniczyć w imprezach i przeżywać emocje towarzyszące zmaganiom sportowym oraz występom muzycznym.

Oczywiście nie można negować faktu, że mogą w określonym stopniu stanowić przestrzeń dla rozwijania „wszelakich” relacji biznesowych, w szczególności, gdy z loży można korzystać według własnego uznania każdego dnia, jako wyjątkowego gabinetu, biura lub firmowej sali konferencyjnej. Niemniej jednak wydatków ponoszonych na wynajem loży biznesowej na stadionie nie można uznać jako niezbędnych do realizacji celów spotkań biznesowych. Wydatki te służą bowiem budowaniu relacji z klientami lub potencjalnymi klientami i wywoływaniu jak najlepszego wrażenia przy reprezentowaniu Spółki, budowaniu właściwego wizerunku firmy - przybierają charakter działań, wydarzenia o cechach reprezentacyjnych i nie mogą stanowić wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Po analizie całokształtu okoliczności opisanego zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że wydatki na wynajęcie loży biznesowej na stadionie nie stanowią niezbędnego elementu, bez którego nie mogłoby się odbyć spotkanie biznesowe organizowane przez Państwa. Charakter tych wydatków jest bowiem związany z kreowaniem określonego wizerunku firmy na zewnątrz. Wydatki te zostaną zatem poniesione na cele reprezentacyjne, tj. na kreowanie wizerunku, prestiżu Spółki na określonym - elitarnym poziomie.

W przedmiotowej sprawie wynajęcie loży biznesowej na stadionie będzie miało na celu umożliwienie wstępu na imprezy sportowe (rozrywkowe) przy jednoczesnym wykreowaniu jak najlepszego wyobrażenia o Spółce. Wydatki te zostaną zatem poniesione na cele reprezentacyjne, tj. na kreowanie wizerunku Spółki na określonym poziomie. Zaproszenie kontrahentów do loży nie jest warunkiem niezbędnym, bez którego nie mogłyby się odbyć spotkanie biznesowe. Wydatki te mają na celu wykreowanie pozytywnego wizerunku wobec osób trzecich. Nie można wykazać także związku przyczynowego pomiędzy ich poniesieniem a uzyskiwanymi przez Państwa przychodami. Wydatki te bezsprzecznie świadczą o kreowaniu czy utrwalaniu Państwa pozytywnego wizerunku. Charakter tych wydatków ma bowiem na celu stworzenie oraz utrwalenie jak najkorzystniejszego wizerunku Spółki na zewnątrz i noszą one znamiona reprezentacji.

Mając powyższe na uwadze, opisane we wniosku wydatki na wynajem loży biznesowej na stadionie będą stanowiły wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą w myśl art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT. Tym samym z tytułu poniesienia wymienionych we wniosku wydatków na wynajem loży biznesowej na stadionie powstanie u Państwa dochód w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji będą Państwo zobowiązani do naliczenia 20% ryczałtu od tych wydatków.

Wobec powyższego Państwa stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do powołanej interpretacji indywidualnych wskazać należy, że dotyczy ona konkretnej, indywidualnej sprawy podatnika, w określonym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym i w tej sprawie to rozstrzygnięcie jest wiążące, zatem nie może przesądzać o niniejszym rozstrzygnięciu.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00