Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.386.2023.1.AN

- Czy w związku z opisanym stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym w świetle art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, działalność Spółki w zakresie realizacji opisanej działalności w tym przedstawionych projektów w zakresie projektowania i wykonania urządzeń, linii technologicznych i stanowisk montażu i kontroli spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, a w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwać prawo do tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT; - Czy wynagrodzenie za czas pracy Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne projekty badawczo-rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT; - Czy koszty wszystkich materiałów wykorzystywanych w procesie projektowania i wykonania nowych produktów, ulepszonych produktów, stanowiły/stanowią/będą stanowić koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust.2 pkt 2 ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 lipca 2023 r., za pośrednictwem systemu ePUAP, wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.

Treść wniosku jest następująca.

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (dalej również: „Wnioskodawca” „Spółka”, „Firma”).

Spółka. powstała w (…) roku w wyniku połączenia dwóch firm: Spółki X, która swoją działalność na rynku budowy urządzeń i systemów automatyki rozpoczęła w (...) roku i Spółki Y istniejącej od (…) roku i działającej w zakresie budowy maszyn i urządzeń (…).

(…)

Firma inwestuje w (…).

Zakres działalności Spółki obejmuje (...).

Klientami Spółki są między innymi: (…). (…), itd.

Jedną z ważnych dziedzin działalności Spółki są prace konstrukcyjno-projektowe oraz wykonawcze i uruchomieniowe.

W zakresie prac konstrukcyjno-projektowych Spółka wykonuje (…).

Wnioskodawca oferuje również wykonywanie wszelkiego rodzaju oprogramowania sterowników oraz aplikacji wizualizacyjnych typu SCADA.

Wnioskodawca specjalizuje się w:

- Programowaniu (...),

- Wykonywaniu aplikacji wizualizacyjnych (...),

- Modernizacji i aktualizacji (...),

- Rozbudowie (...),

- Modernizacji (...).

Wnioskodawca jest również dystrybutorem produktów (…).

Firma pracuje z klientem przy realizacji zamówienia od wstępnej koncepcji do finalnej realizacji, zapewniając pełną obsługę i pełne wsparcie techniczne od zapytania ofertowego, przez instalację, wdrożenie projektowanych urządzeń i oprogramowania.

Wnioskodawca nieustannie doskonali swoje procesy produkcyjne, zapewnia wysokie standardy jakościowe, podnosi kwalifikacje kadry, zwiększa efektywność prowadzonych działań, poszukuje inspiracji, tworzy nowe rozwiązania, poszerza swoją ofertę o innowacyjne urządzenia.

Innowacyjność produktów Spółki polega na tym, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów Wnioskodawca dostarcza maszyny, których nie ma na rynku (...). Firma posiada ISO, co świadczy o działaniu systemowym i zaplanowanym. Spółka doskonali procesy koncepcyjne i stosuje nowe rozwiązania. Wnioskodawca organizuje system szkoleń - najczęściej producenci/dostawcy biorą udział w szkoleniu pracowników Firmy. Spółka wprowadza nowe materiały/produkty na rynek. Nowe, ulepszone maszyny konstruowane przez Wnioskodawcę, spełniają normy dotyczące bezpieczeństwa, hałasu itp.

Klient decydując się na zamówienie maszyny Wnioskodawcy kieruje się tym, że przy pomocy posiadanych maszyn nie ma możliwości osiągnąć oczekiwanego efektu, natomiast oferowane przez Wnioskodawcę maszyny, urządzenia pozwalają osiągnąć oczekiwany cel. Jednocześnie, celem jest wyprodukowanie produktu powtarzalnego o najwyższej jakości, w krótszym czasie, czyli faktycznie zwiększenie wydajności a co za tym idzie zmniejszenie kosztu jednostkowego produkcji.

(...)

W ramach prowadzonej działalności, Spółka może wyróżnić dwa obszary działalności:

1. Działalność podstawową o charakterze rutynowym, obejmującym sprzedaż i dystrybucję produktów do znakowania. Wsparcie, wdrożenie i serwis projektowanych urządzeń od zapytania ofertowego do końca okresu gwarancji, profesjonalne doradztwo techniczne.

2. Działalność w zakresie projektowania i wykonania nowych, ulepszonych produktów tj. linii i urządzeń montażowych, kontrolnych, montażowo-kontrolnych, badawczych rozwiązań produkcyjnych, oprogramowania sterowników i aplikacji wizualizacyjnych.

Przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jest tylko działalność Spółki opisana w pkt 2. Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy projektów opracowanych przez Spółkę od roku 2017.

Działalność w zakresie projektowania i wykonania nowych, ulepszonych produktów, tj. linii i urządzeń montażowych, kontrolnych, montażowo-kontrolnych, badawczych rozwiązań produkcyjnych, oprogramowania sterowników i aplikacji wizualizacyjnych.

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca realizuje działalność, która w myśl art. 4a ust. 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz.2587 t. j. ze zm.; dalej: „ustawa o CIT”), stanowi działalność badawczo-rozwojową.

Wnioskodawca jest przedsiębiorstwem stale pracującym nad nowymi, jak również ulepszonymi, produktami, procesami. Tworzone produkty są prototypami - stanowią: 1. pierwszy wykonany według dokumentacji model maszyny/urządzenia, który staje się podstawą dla produkcji powtarzalnej (seryjnej), 2. pierwszy wykonany według dokumentacji model urządzenia, który staje się podstawą do wykonania kolejnych zmodyfikowanych, ulepszonych urządzeń, 3. pierwszy wykonany według dokumentacji pierwowzór maszyny/urządzenia, wykonany jednostkowo, którego wyniki w razie potrzeby mogą być powtórzone, odtworzone lub przeniesione.

Spółka prowadzi prace polegające na samodzielnym opracowywaniu, rozwijaniu, unowocześnianiu, ulepszaniu, tworzeniu prowadzonych przez siebie nowych, oryginalnych zastosowań, rozwiązań w zakresie oferowanych produktów. Wszystkie prowadzone prace Wnioskodawca wykonuje na indywidualne zamówienia klienta, jak również w celu ulepszenia własnej technologii, wydajności produkcji co zawsze jest związane z dostarczaniem co raz lepszych produktów na rzecz klientów.

Największe projekty Spółki w zakresie działalności badawczo-rozwojowej można podzielić na następujące grupy:

a) Urządzenia montażowe - nowe produkty.

b) Urządzenia montażowe - ulepszone produkty.

c) Urządzenia kontrolne - nowe produkty.

d) Urządzenia kontrolne - ulepszone produkty.

e) Linie i urządzenia montażowo – kontrolne wraz z oprogramowaniem i aplikacjami wizualizacyjnymi - nowe produkty.

 f) Linie i urządzenia montażowo - kontrolne wraz z oprogramowaniem i aplikacjami wizualizacyjnymi - ulepszone produkty.

Spółka specjalizuje się w opracowywaniu zaawansowanych urządzeń i maszyn, tworząc kompleksowe linie montażowo - kontrolne, gwarantując kompatybilność z ich oprogramowaniem. Działalność Spółki bazuje w tym zakresie na najnowszych technologiach informatycznych oraz na samodzielnym opracowywaniu i rozwijaniu przez Spółkę wysoce innowacyjnych, kompleksowych rozwiązań oprogramowania.

W latach 2017 - 2023 Spółka opracowała i stworzyła następujące nowe oraz ulepszone produkty:

1. MASZYNA 1.

(...)

2. LINIA 1.

(...)

3. LINIA 2.

(...)

4. STANOWISKO 1.

(...)

5. LINIA 3.

(...)

6. STANOWISKO 2.

(...)

7. STANOWISKO 3.

(...)

8. STANOWISKO 4.

(...)

9. LINIA 4.

(...)

10. LINIA 5.

(...)

11. STANOWISKO 5.

(...)

12. STACJA 1.

(...)

13. STANOWISKO 6.

(...)

14. LINIA 6.

(...)

15. URZĄDZENIE 1.

(...)

16. TESTER 1.

(...)

17. LINIA 7.

(...)

18. AUTOMATYCZNY PODAJNIK 1.

(...)

19. LINIA 8.

(...)

20. STANOWISKO 7.

(...)

21. STANOWISKO 8.

(...)

22. LINIA 9.

(...)

23. LINIA 10.

(...)

24. STANOWISKO 9.

(...)

25. LINIA 10.

(...)

26. TESTER 2.

(...)

27. LINIA 11.

(...)

28. LINIA 12.

(...)

29. STANOWISKO 10.

(...)

30. LINIA 13.

(...)

31. LINIA 14.

(...)

32. LINIA 15.

(...)

Reasumując, Wnioskodawca dokonuje projektowania i wykonania innowacyjnych nowych i ulepszonych produktów, linii, stanowisk produkcyjnych, procesów niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy, jak również na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się one od rozwiązań już funkcjonujących. Przykładem mogą być innowacyjne działania w zakresie tworzenia linii montażowo-kontrolnych dla przemysłu samochodowego, dających pełną automatyzację procesu produkcyjnego.

Wnioskodawca wskazuje, że prace przy produktach/liniach /stanowiskach/urządzeniach nie stanowią zadań rutynowych i nie mają charakteru okresowych zmian wprowadzanych do istniejących już produktów. Prace prowadzone są w systematyczny i zorganizowany sposób przy użyciu dedykowanego w tym celu zaplecza sprzętowo-osobowego i ukierunkowane są na zwiększenie zasobów posiadanej wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań, w szczególności poprzez wykorzystanie wiedzy i umiejętności do projektowania i tworzenia nowych, ulepszonych linii, urządzeń i rozwiązań technologicznych.

Każdy projekt, wykonywany jest na indywidualne zamówienie klienta, co charakteryzuje się, tym, iż każdy wykonywany produkt wymaga od Wnioskodawcy nowej koncepcji, nowego podejścia, dostosowania do indywidualnych potrzeb klienta. Rozwiązania stosowane w projekcie za każdym razem są nowymi rozwiązaniami bądź w istotny sposób różniącymi się od wcześniej wykonywanych. Prowadzone prace zawsze wymagają prób, testów, walidacji. W ten sposób prowadzone prace stanowią działalność twórczą. Prowadzone prace nie mają charakteru rutynowego.

Dodatkowo o twórczym charakterze działalności Firmy świadczy fakt, że nie wytwarza produktów dostępnych „z półki”. Bardzo często warunki handlowe klientów uniemożliwiają wytworzenie identycznego rozwiązania dla innego klienta.

Realizowana działalność prowadzona jest w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel jaki Wnioskodawca chce osiągnąć. Do każdego projektu przypisywani są pracownicy posiadający wykształcenie, wiedzę i doświadczenie niezbędne i odpowiednie do jego przeprowadzenia, również w ramach założonego harmonogramu, terminu i budżetu. Za każdym razem projekt prowadzony jest według opisanego systemu, w sposób uporządkowany, metodyczny, co świadczy o tym, że prowadzona działalność realizowana jest w sposób systematyczny.

W ramach realizacji projektów Wnioskodawca wykorzystuje nowo zdobytą, uprzednio wytworzoną oraz dostępną wiedzę i umiejętności, bezustannie zwiększa te zasoby wiedzy w celu ich wykorzystania do tworzenia nowych, ulepszonych, oferowanych przez siebie produktów, jak również z nimi związanych procesów. Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność badawczo-rozwojowa obejmuje badania naukowe aplikacyjne o których mowa w art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, które nastawione są na opracowanie nowych lub ulepszonych produktów, procesów, wymagają od Wnioskodawcy zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.

Prowadzone prace przez Wnioskodawcę polegają również na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych i ulepszonych produktów, procesów. Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca obok badań naukowych aplikacyjnych (w stanie obowiązującym od stycznia 2016 r. do 30 października 2018 r. badań przemysłowych) prowadzi również prace rozwojowe o których mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT.

Wnioskodawca tworzy projekty na podstawie dokumentacji utworzonej samodzielnie do potrzeb klienta, jak i też w oparciu o dokumentację techniczną klientów. Podstawą wszystkich projektów Wnioskodawcy jest dokumentacja mechaniczna, elektryczna, pneumatyczna oraz programowa, oparta na najnowszych technologiach informatycznych oraz na samodzielnym opracowywaniu i rozwijaniu przez Spółkę wysoce innowacyjnych, kompleksowych rozwiązań oprogramowania projektowanych urządzeń. Silna konkurencja oraz coraz bardziej rosnące wymagania klientów są podstawą dla ciągłego udoskonalania jakości produktów.

Spółka tworzy nowe, ulepszone produkty na skutek złożenia zapytania ofertowego przez klientów zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami. W przypadku zapytań ofertowych klientów - klienci określają wymagania, funkcje danego produktu (tj. założenia dotyczące samej funkcjonalności) oraz cele jakie chcą osiągnąć poprzez dany produkt. Prace dotyczące projektów wykonywane są w sposób systematyczny i w zależności od konkretnego projektu.

Realizowane przez Spółkę projekty są prowadzone w sposób systematyczny - planowo, w oparciu o przyjętą metodykę i określony harmonogram dla poszczególnych czynności podejmowanych w ramach prac projektowych zgodnie z wewnętrznymi procedurami. Dodatkowo, Spółka nie zamierza korzystać z tzw. ulgi B+R, o w zakresie w jakim dany pracownik wykonywał pracę związaną z etapem po wdrożeniu produktu - tj. etap związany z zainstalowaniem i serwisowaniem produktu. Przez wdrożenie rozumiany jest moment, w którym zostanie wdrożony produkt jest udostępniony do użytku, przetestowany, sprawdzony i zaakceptowany przez finalnych odbiorców - klientów. Poprzez utrzymanie należy natomiast rozumieć utrzymanie oraz obsługę już wdrożonych rozwiązań i produktów. Celem tego typu projektów jest wprowadzenie okresowych zmian i ulepszeń do rozwiązań i produktów, które zostały wcześniej opracowane przez Spółkę (np. obejmują naprawę i serwis), a Prace te mają w istotnej części charakter rutynowy.

Kolejne, w przyszłości tworzone przez Spółkę produkty/ulepszenia/zmiany będą charakteryzować się podobnym poziomem innowacyjności. Rozwiązania oparte będą na autorskich koncepcjach o twórczym charakterze. Wykorzystywane stąd właśnie będą posiadane zasoby wiedzy w celu ich zwiększenia oraz ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań. Działania podejmowane przez pracowników Spółki w ramach projektów ukierunkowane będą na nowe odkrycia, będą mieć określony cel i będą zaplanowane do osiągnięcia rezultatu. Zaangażowani pracownicy wykonywać będą działalność prowadzoną systematycznie, której rezultaty będą miały w założeniu indywidualny i innowacyjny charakter. Jednocześnie prowadzone przez Spółkę projekty określane jako badawczo- rozwojowe nie będą obejmować wprowadzania rutynowych i okresowych zmian do produktów, niepociągających za sobą postępu technologicznego.

Koszty kwalifikowane.

Wnioskodawca ponosi wydatki związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową do których należą wynagrodzenia Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych realizujących działalność badawczo-rozwojową, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, koszty nabycia materiałów bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo- rozwojową o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.

Spółka w celu opracowania nowych produktów, urządzeń i linii montażowych, zatrudnia pracowników - specjalistów do Działu B+R, którzy biorą udział w realizacji projektów z obszarów B+R. Pracownicy posiadają specjalistyczną wiedzę, kompetencje oraz doświadczenie. Poprzez Pracowników biorących udział w ramach realizacji działań z Obszarów B+R należy rozumieć także pracowników odpowiedzialnych za przygotowanie niezbędnej dokumentacji, wytycznych, projektów, konstrukcji etc. danego produktu.

Zadania te są realizowane przez osoby kadry inżynieryjno-technicznej (dalej: „Pracowników umysłowych”) oraz osoby realizujących procesy produkcji (dalej: „Pracowników fizycznych”). Wnioskodawca zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę.

Wnioskodawca zatrudnia 73 osoby (stan na dzień 31 maja 2023 r.). Pracownicy Spółki tworzą:

a. dział konstrukcyjny - 12 inżynierów mechaników,

b. dział automatyki - 11 inżynierów automatyków,

c. dział dokumentacji - 5 inżynierów,

d. dział montażu automatyki - 7 techników,

e. dział montażu mechanicznego - 8 techników,

 f. dział produkcyjny - 17 techników,

g. dział kontroli jakości - 2 inżynierów,

h. zarząd i administracja - 11 osób.

Wnioskodawca podkreśla, że pracownicy Spółki, nie realizują i nie będą realizować wyłącznie prac B+R.

Wszyscy pracownicy prowadzą w formie elektronicznej, ewidencję czasu pracy poświęcanego na poszczególne zadania przypisane pracownikom w ramach projektów (dalej: „Ewidencja”). Ewidencja pozwala określić czasochłonność opracowywania poszczególnych elementów produktu (tj. ilość czasu pracy poszczególnych pracowników poświęconego nad rozwijaniem produktu). Ewidencja nakłada na pracownika obowiązek bieżącego raportowania ilości czasu pracy (ilość godzin) poświęcanego w danym okresie na poszczególne zadania w ramach wykonywania swoich obowiązków, w tym w ramach tworzenia produktu.

Ponadto, w przypadku gdy pracownicy Spółki są nieobecni w pracy z powodu choroby czy urlopu, a na Spółce ciąży obowiązek wypłaty należnego wynagrodzenia, w Ewidencji czas ten jest wykazywany odpowiednio jako zwolnienie chorobowe/urlop. Tym samym, taka Ewidencja pozwala ustalić ilość czasu pracy poświęconego przez poszczególnych pracowników Spółki na realizację prac rozwojowych, w całkowitym czasie pracy wykonywanej przez nich w trakcie danego miesiąca.

Spółka alokuje koszty związane z prowadzoną działalnością na kontach rodzajowych, takich jak wynagrodzenia pracowników czy materiały. Takie wyodrębnienie pozwala to na wyodrębnienie, w ewidencji pomocniczej, wydatków związanych z pracami rozwojowymi nad nowymi produktami. Co więcej, w celu dokładnego określenia kosztów pracowniczych, pracownicy Spółki prowadzą wspomnianą wcześniej Ewidencję. Wskazuje ona dokładną liczbę godzin pracy w danym okresie każdego pracownika, poświęconą na konkretne zadania związane z tworzeniem nowych, ulepszonych produktów, co pozwala na określenie wysokości kosztów pracowniczych związanych z działalnością badawczo- rozwojową. W konsekwencji powyższego, możliwe jest dokładne przypisanie kosztów ponoszonych przez Spółkę do projektów rozwojowych związanych z pracami nad nowymi, ulepszonymi produktami.

- Jednocześnie, jak wskazano powyżej, koszt wynagrodzeń przypisywany do danego projektu obejmuje wynagrodzenie wyłącznie za czas przepracowany.

- Koszt wynagrodzeń Pracowników umysłowych (specjaliści) obejmuje następujące składniki: płaca zasadnicza, nagrody, dodatek funkcyjny.

- Koszt wynagrodzeń Pracowników fizycznych obejmuje następujące składniki: płaca zasadnicza, nagrody, dodatek funkcyjny.

- Dodatkowo Wnioskodawca ponosi koszty diet, delegacji oraz wydatków ponoszonych podczas podróży służbowych m.in. koszty hoteli, które związane są z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Koszty te stanowią po stronie pracowników należności w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę.

- Koszt wynagrodzeń wyliczany jest na bazie czasu pracy poświęconego przez każdego pracownika na dany projekt oraz wynagrodzeń na podstawie listy płac za dany miesiąc tj. koszt wynagrodzenia danego pracownika zaksięgowany na projekt (produkt).

Ponadto, Spółka ponosi także koszty związane z zakupem materiałów.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania uznaje się wydatki na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Wnioskodawca ponosi koszty materiałów bezpośrednio związanych z opracowywaniem, tworzeniem prototypów - nowych, ulepszonych produktów na rzecz klientów. Opracowywane i tworzone przez Wnioskodawcę produkty w ramach działalności badawczo-rozwojowej sprzedawane są klientom. W celu realizacji projektu badawczo-rozwojowego Wnioskodawca nabywa materiały, następnie pobiera materiały z magazynu poprzez dokumenty RW, dzięki czemu Wnioskodawca ewidencjonuje koszt materiałów bezpośrednio związanych zdanym projektem badawczo-rozwojowym.

Wnioskodawca szczegółowo wyodrębnia koszty każdego projektu w tym celu tworzone są odrębne zapisy księgowe, na którym ewidencjonowany jest w szczególności koszt materiałów zużytych w trakcie prac poprzez dokumenty RW pobranie z magazynu.

W odniesieniu do zużytych materiałów bezpośrednio związanych z realizacją nowego produktu, ulepszonego produktu, Wnioskodawca nabywa materiały zakupione takie jak:

a) stal, stal nierdzewna, aluminium, mosiądz, tworzywa sztuczne w postaci blach, płyt, prętów, walców, kształtowników,

b) elementy montażowe mechaniczne: śruby, podkładki, nakrętki, sprężyny, nity, profile aluminiowe wraz z osprzętem: złączki, śruby, nakrętki, zaślepki,

c) sterowniki PLC,

d) panele operatorskie HMI,

e) kamery i systemy wizyjne, zaawansowane czujniki optyczne,

 f) czujniki: indukcyjne, pola magnetycznego, optyczne, pojemnościowe, ultradźwiękowe, koncentratory sygnałów pasywne i aktywne,

g) roboty,

h) komputery: przemysłowe, serwery, monitory dotykowe,

 i) elementy sieciowe: okablowanie, switche Ethetnet, routery, osprzęt WiFi,

 j) napędy elektryczne: silniki asynchroniczne, serwonapedy, silniki krokowe, przetwornice,

k) komponenty elektroinstalacyjne: kable, przewody, zabezpieczenia, złączki, koryta kablowe,

 l) komponenty pneumatyki: zestawy przygotowania powietrza, wyspy zaworowe, zawory, rozdzielacze, reduktory, złączki, przewody, siłowniki,

m) komponenty hydrauliki: zasilacze, rozdzielacze, przewody, zawory, siłowniki.

Dodatkowo Wnioskodawca zaznacza że:

- Spółka nie prowadziła/nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, jak i również nie korzysta ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;

- nie posiadała/nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej;

- koszty prowadzenia prac rozwojowych przez Spółkę jako koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową nie były/nie są/ nie będą zawracane podatnikowi w jakiejkolwiek formie;

- Koszty kwalifikowane nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;

- Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce;

- Wnioskodawca wyodrębnia koszty działalności B+R (koszty kwalifikowane) w prowadzonej dokumentacji księgowej, zgodnie z art. 9 ust 1 ustawy o CIT;

- Wydatki, które Wnioskodawca zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej stanowią dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku od osób prawnych,

- Wnioskodawca nie uzyskiwał/nie uzyskuje przychodów z zysków kapitałowych, o których mowa w art. 7b ustawy o CIT. W przypadku, gdyby Wnioskodawca osiągała w przyszłości przychody w ramach tego źródła, to - biorąc pod uwagę dyspozycję art. 18d ust. 1 ustawy o CIT - nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach ulgi B+R w odniesieniu do kosztów związanych z przychodami osiąganymi z zysków kapitałowych;

- Koszty stanowią należności pracowników z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

- W skład wynagrodzeń za pracę, pracowników zatrudnionych w celu realizacji prac badawczo- rozwojowych nie wchodzą świadczenia za czas choroby i urlopu;

- Działalność Spółki obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia, ulepszonych lub nowych produktów, procesów;

- w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawca opracowuje nowe, ulepszone produkty, procesy niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej, jak również na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniające się one od rozwiązań już funkcjonujących;

- Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę jest działalnością o charakterze twórczym, podejmowaną w sposób systematyczny, a jej celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;

- Wykonywane przez Spółkę czynności uznawane przez nią za badawczo-rozwojowe nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić:

a) rutynowych i okresowych zmian,

b) czynności wdrożeniowych w zakresie opracowanych już produktów i usług,

c) produkcji seryjnej,

d) działalności wspomagającej /pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,

e) czynności dokonanych już po zakończeniu prac B+R w ramach danego Projektu:

i. testowania produktu/produktów,

 ii. wykonywania badań produktu/produktów,

iii. oceny produktu / produktów,

iv. innych tego typu prac.

- Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczy okresu od 2017 r., stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego.

Pytania

1. Czy w związku z opisanym stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym w świetle art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, działalność Spółki w zakresie realizacji opisanej działalności w tym przedstawionych projektów w zakresie projektowania i wykonania urządzeń, linii technologicznych i stanowisk montażu i kontroli spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, a w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwać prawo do tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT?

2. Czy wynagrodzenie za czas pracy Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne projekty badawczo-rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT?

3. Czy koszty wszystkich materiałów wykorzystywanych w procesie projektowania i wykonania nowych produktów, ulepszonych produktów, stanowiły/stanowią/będą stanowić koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust.2 pkt 2 ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z opisanym stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym w świetle art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, działalność Spółki w zakresie realizacji opisanej działalności, w tym przedstawionych projektów w zakresie projektowania i wykonania urządzeń, linii technologicznych i stanowisk montażu i kontroli, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, a w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwać prawo do tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie za czas pracy Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne projekty badawczo- rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

Ad. 3

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty wszystkich materiałów wykorzystywanych w procesie projektowania i wykonania nowych produktów, ulepszonych produktów, stanowiły/stanowią/będą stanowić koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:

Uzasadnienie w zakresie pytania nr 1.

Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”, „uCIT”), przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Użycie spójnika „lub” wskazuje, że w celu uznania działalności podatnika za działalność badawczo-rozwojową wystarczy, aby podatnik prowadził badania naukowe lub aby prowadził prace rozwojowe.

W myśl art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r. do 30 września 2018 r., badania naukowe oznaczały:

 a) badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

 b) badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,

 c) badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

W tym okresie w myśl art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, prace rozwojowe oznaczały nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowej okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

 a. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,

 b. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku, gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Natomiast, zgodnie z nowelizacją art. 4a pkt 27 oraz 28 ustawy o CIT, która weszła w życie z dniem 1 października 2018 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1669), badania naukowe zdefiniowane w art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, jako badania podstawowej i badania aplikacyjne należy rozumieć odpowiednio zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668, t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 742, dalej: „Prawo o SWiN”). W konsekwencji, na gruncie znowelizowanego art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, badania naukowe to:

 a. badania podstawowe - rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

 b. badania aplikacyjne - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 Ustawy SWIN, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W rozumieniu tego przepisu określona działalność spełnia definicję działalności badawczo- rozwojowej, jeżeli łącznie zachodzą następujące przesłanki:

- działalność ma charakter twórczy,

- działalność jest podejmowana w sposób systematyczny,

- działalność ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Wnioskodawca wskazuje, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej: Objaśnienia MF), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p., mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących produktów, procesów lub usług z uwagi na brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Jak podkreślono m.in.: w interpretacji indywidualnej z 19 listopada 2020 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.439.2020.2.JKT, z ustawowej definicji prac badawczo-rozwojowych wynika, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p. wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo „systematyczny” oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów. W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług.

Prace rozwojowe mogą obejmować nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Celem projektów realizowanych przez Spółkę od 2017 r. było tworzenie i opracowywanie nowych produktów i ulepszonych produktów tj. urządzeń, stanowisk montażowych i kontrolnych, kompleksowych linii montażowych i kontrolnych wraz z ich oprogramowaniem. W projektach zastosowano nowe rozwiązania dotychczas niestosowane w firmie oraz rozwiązania, które odróżniały się znacząco od wcześniej stosowanych. W szczególności zastosowano: nową koncepcję; nową technologię; nową konstrukcję; jak również nowe materiały i surowce. Co niewątpliwie wskazywało, że działalność miała charakter twórczy i na tyle innowacyjny, że w znacznym stopniu odróżniała się od rozwiązań już funkcjonujących w Spółce.

Prowadzona działalność była podejmowana w sposób systematyczny i miała na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Projekty posiadały dokumentację mechaniczną, elektryczną, pneumatyczną oraz oprogramowanie kompatybilnych sterowników i aplikacji wizualizacyjnych. W celu sprawdzenia otrzymanego produktu, projekty wymagały wykonania testów, prób, walidacji. Projekty zakończyły się sukcesem.

Tworzone produkty są prototypami - stanowią:

1. pierwszy wykonany według dokumentacji model maszyny/urządzenia, który staje się podstawą dla produkcji powtarzalnej (seryjnej),

2. pierwszy wykonany według dokumentacji model urządzenia, który staje się podstawą do wykonania kolejnych zmodyfikowanych, ulepszonych urządzeń,

3. pierwszy wykonany według dokumentacji pierwowzór maszyny/urządzenia, wykonany jednostkowo, którego wyniki w razie potrzeby mogą być powtórzone, odtworzone lub przeniesione.

Należy zwrócić uwagę, że pojęcie „prototypów”, nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy o CIT, ani ustawy Prawo o SWiN. Mając powyższe na uwadze należy odwołać się do definicji tego pojęcia zawartej w Słowniku Języka Polskiego (www.sjp.pwn.pl), zgodnie z którą prototyp to: 1. „pierwszy wykonany według dokumentacji model maszyny lub urządzenia, stanowiący podstawę do dalszej produkcji” 2. „pierwowzór czegoś”.

Z kolei, zgodnie z Podręcznikiem Frascati Manual 2015 - 2.49: „Prototyp jest to oryginalny model skonstruowany w sposób pozwalający na uwzględnienie w nim wszystkich danych technicznych i osiągów nowego produktu”. Odnosząc się do definicji działalność B+R obowiązującej w polskim prawie definicja prototypu powinna odnosić się do oryginalnego modelu skonstruowanego w sposób pozwalający na uwzględnienie w nim wszystkich danych technicznych i osiągów nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu.

Utrwalony przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w licznych interpretacjach indywidualnych w zakresie definicji działalności badawczo-rozwojowej pogląd, wskazuje iż: prototyp - prowadzi/będzie prowadzić do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone, odtworzone.

Projekty Spółki, które polegały na opracowywaniu i tworzeniu nowych produktów, ulepszonych produktów, nie obejmowały rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, czynności wdrożeniowych w zakresie opracowanych już produktów i usług, produkcji seryjnej, działalności wspomagającej /pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R, czynności dokonanych już po zakończeniu prac B+R w ramach danego Projektu.

Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, charakter realizowanych przez Spółkę prac w ramach projektów przedstawionych w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wyczerpuje opisane w ustawie o CIT kryteria kwalifikacji działalności obszaru B+R. Jak wynika bowiem z powyższego opisu stanu faktycznego/zdarzenie przyszłego, prowadzone przez Spółkę prace:

- Dotyczą opracowywania nowych rozwiązań (urządzeń, linii produkcyjnych czy procesów,). mają charakter twórczy, gdyż są nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych urządzeń/stanowisk/linii montażowo - kontrolnych, procesów produkcyjnych, są prowadzone według procedury realizacji prac B+R, która wymaga nabywania, łączenia i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności. Zakończeniem prac jest stworzenie nowego zindywidualizowanego rozwiązania (urządzenia, linii montażowo-kontrolnej, linii montażowej czy innego urządzenia wspierającego i usprawniającego proces produkcyjny dla Klienta).

- Wykorzystują dostępną wiedzę lub pozyskują nową wiedzę do tworzenia nowych rozwiązań.

- Prowadzone są w sposób systematyczny, według określonego harmonogramu, zgodnie ze standardowym cyklem projektu opisanym w stanie faktycznym.

- Mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają liczne interpretacje indywidualne, przykładowo:

- interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygn. 0114-KDIP2-1.4010.44.2022.2.JF z dnia 8 listopada 2022 r. potwierdzająca, że „[...] realizowane przez Państwa prace w ramach działalności Spółki, w zakresie Projektów z Grupy 1 spełniają przesłanki do uznania ich za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, gdyż są podejmowane w sposób systematyczny, mają charakter twórczy oraz podejmowane są w celu zwiększania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań [...]”;

- interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygn. 0111-KDIB1- 3.4010.343.2020.1.IZ z dnia 2 października 2020 r., w której organ uznał, iż [...] stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1, polegające na twierdzeniu, że prowadzona działalność w zakresie tworzenia i wdrażania nowych produktów: procesów, maszyn, linii technologicznych, które są indywidualnie dopasowane do potrzeb danego klienta, spełnia przesłanki prac rozwojowych i tym samym może być uznana za przejaw działalności badawczo-rozwojowej, należy uznać za prawidłowe [...]”;.

- interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.414.2020.2.PC z dnia 15 grudnia 2020 r., potwierdzająca, iż „[...] działania Spółki, o których mowa we wniosku oraz jego uzupełnieniu stanowią działalność badawczo- rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p. Działania te mają bowiem charakter twórczy, a działalność w zakresie opracowywania i wdrażania nowych urządzeń oraz ulepszania i modernizacji wyrobów jest i będzie prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia. Ponadto Spółka w ramach prowadzonej od wielu lat wykorzystuje dostępną wiedzę i narzędzia do projektowania nowych i ulepszonych wyrobów, a prace realizowane przez Spółkę nie mają charakteru rutynowego [...]”.

Reasumując, w związku z opisanym stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym, w świetle art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, działalność Spółki w zakresie realizacji opisanej działalności, w tym przedstawionych projektów w zakresie projektowania i wykonania urządzeń, linii technologicznych, stanowisk montażu i kontroli, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, a w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwać prawo do tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1ustawy o CIT.

Uzasadnienie w zakresie pytania 2.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Ponoszone przez Spółkę koszty spełniają opisane w ustawie kryteria i są wykazane w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT.

Koszty wynagrodzeń za pracę pracowników realizujących prace badawczo-rozwojowe.

Koszty wynagrodzeń pracowników ponoszone z tytułu stosunków pracy dotyczą pracowników Spółki realizujących prace badawczo-rozwojowe i stanowią po ich stronie należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej: „PIT”),

Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo- rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 poz. 2647 ze zm., dalej: „updof”), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Jak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 10 marca 2023 r. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej znak: 0111-KDIB1-3.4010.915.2022.3.ZK - ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia wydatków. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Zauważyć należy, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo- rozwojowej, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego. Zatem, odliczeniu nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń oraz składek proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika tj. wynagrodzeń za czas choroby/innej usprawiedliwionej absencji czy też urlopu wypoczynkowego oraz wynagrodzenie za inne zwolnienia od pracy. W takiej sytuacji zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Jak podkreślił Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, pracownicy Spółki, nie realizują/nie będą realizować wyłącznie prac B+R. Zatem Spółka, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, wyodrębnia (wyłącza z ulgi badawczo-rozwojowej) tą część wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składki od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Wnioskodawca dodatkowo wskazał w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, że w skład wynagrodzeń zaliczanych do kosztów kwalifikowanych nie wchodzą świadczenia za czas choroby oraz urlopu, które jak wyżej wskazano, nie mogą zostać zaliczone się do kosztów kwalifikowanych. Dlatego, wynagrodzenie za czas nieobecności pracownika oraz składki od tych należności, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, pracowników linii i urządzeń montażowych, kontrolnych, montażowo-kontrolnych, badawczych rozwiązań produkcyjnych, oprogramowania sterowników i aplikacji wizualizacyjnych Wnioskodawca wyodrębnia tj. wyłącza z ulgi badawczo-rozwojowej.

Zatem, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wynagrodzenie za czas pracy Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne projekty badawczo-rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

Uzasadnienie w zakresie pytania 3.

Przechodząc do kolejnych, ponoszonych przez Spółkę kosztów, tj. kosztów zakupu materiałów i surowców niezbędnych do tworzenia nowych i ulepszonych produktów tj. linii i urządzeń montażowych, kontrolnych, montażowo-kontrolnych, badawczych rozwiązań produkcyjnych, oprogramowania sterowników i aplikacji wizualizacyjnych, należy przytoczyć art. 18d ust. 2 pkt 2 uCIT, zgodnie z którym, do kosztów kwalifikowanych zalicza się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Zgodnie z treścią art. 18d ust. 2 pkt 2 uCIT, koszt kwalifikowany stanowi nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. W odniesieniu do zużytych materiałów bezpośrednio związanych z realizacją nowego, ulepszonego produktu, Wnioskodawca nabywa materiały zakupione takie jak:

a) stal, stal nierdzewna, aluminium, mosiądz, tworzywa sztuczne w postaci blach, płyt, prętów, walców, kształtowników,

b) elementy montażowe mechaniczne: śruby, podkładki, nakrętki, sprężyny, nity, profile aluminiowe wraz z osprzętem: złączki, śruby, nakrętki, zaślepki,

c) sterowniki PLC,

d) panele operatorskie HMI,

e) kamery i systemy wizyjne, zaawansowane czujniki optyczne,

 f) czujniki: indukcyjne, pola magnetycznego, optyczne, pojemnościowe, ultradźwiękowe, koncentratory sygnałów pasywne i aktywne,

g) roboty,

h) komputery: przemysłowe, serwery, monitory dotykowe,

i) elementy sieciowe: okablowanie, switche Ethetnet, routery, osprzęt WiFi,

j) napędy elektryczne: silniki asynchroniczne, serwonapedy, silniki krokowe, przetwornice,

 k) komponenty elektroinstalacyjne: kable, przewody, zabezpieczenia, złączki, koryta kablowe,

l) komponenty pneumatyki: zestawy przygotowania powietrza, wyspy zaworowe, zawory, rozdzielacze, reduktory, złączki, przewody, siłowniki,

m) komponenty hydrauliki: zasilacze, rozdzielacze, przewody, zawory, siłowniki.

Spółka w ramach działalności B+R może zużywać różnego rodzaju materiały i surowce konieczne do realizacji projektów. Jednocześnie, należy wskazać, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują także, co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Interpretując zatem znaczenie pojęcia „surowce” konieczne jest odniesienie się do definicji słownikowych oraz znaczenia funkcjonującego na gruncie języka powszechnego. I tak, sformułowanie „surowce” oznacza „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei, w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 120 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że „materiały” to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in.: na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

Konkludując, koszty wszystkich materiałów wykorzystywanych w procesie projektowania i wykonania nowych produktów, ulepszonych produktów, stanowiły/stanowią/będą stanowić koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00