Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.75.2023.2.KU

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznegoi zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 czerwca 2023 r. złożył Pan wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami złożonymi 31 lipca 2023 r. oraz 23 sierpnia 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Jest Pan osobą fizyczną, prowadzącą jednoosobową, pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem na zasadach ogólnych według skali podatkowej oraz jest polskim rezydentem podatkowym.

W ramach działalności od 1 marca 2016 r. świadczy Pan profesjonalne usługi programistyczne na rzecz zarówno polskich jak i zagranicznych przedsiębiorców.

Jednym z Pana klientów jest firma z siedzibą na Malcie na rzecz której świadczy Pan usługi programistyczne w zakresie oprogramowanie gier komputerowych oraz CRM do zarządzania ustawieniami gry. Te usługi są przedmiotem niniejszego wniosku o interpretacje. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że tworzy Pan części do gier komputerowych. Pana programowanie polega na tym, że w istniejącej już grze komputerowej na zlecenie Klienta tworzy Pan nową funkcjonalność. Funkcjonalność może być tworzona w różnych zespołach natomiast Pan tworzy możliwość dodawania tej funkcjonalności do gry jako nowy moduł oraz w CRM możliwość zarządzania tą nową funkcjonalnością. Moduły te w CRM są nowo wytworzonym przez Pana kodem. Pisany przez Pana CRM jest unikalnym produktem.

CRM tworzony przez Pana powstaje od nowa z dedykowaną pod klienta funkcjonalnością. CRM jest więcej niż systemem dla obsługi klienta gdyż stanowi on webowy system operacyjny, z którego korzystają pracownicy dla zarządzania funkcjami gry, jej interfejsem, ekonomiką. Tworzony przez Pana CRM na ten moment zawiera 151 unikalnych modułów dla zarządzania. Tworzy Pan sam coś nowego, z czego korzystają inni. W oparciu o frameworki tworzy Pan własne biblioteki, unikalne rozwiązania dla użytkownika oraz architekturę produktu. Tworzy Pan nowe lub bardziej wydajne rozwiązania w zakresie zarządzania funkcjami gier komputerowych, mobilnych oraz webowych. Tworzenie następuje w oparciu o nowe techniki i frameworki.

Wytworzył Pan pierwotnie od zera CRM jeszcze w 2016 r. dla tej samej firmy poprzednio działającej pod inną nazwą. Projekt, o którym mowa składał się z dwóch części - rdzenia (Core) i modułów. Część Core była tworzona od zera (architektura, oprogramowanie). Moduły również tworzone są od zera bazując na architekturze Core. Od tej pory rozwija Pan projekt tworząc nowe moduły dla nowej funkcjonalności. Zmiany wprowadzane przez Pana do rozwijanego oprogramowania nie mają charakteru rutynowych, okresowych zmian. Mają one charakter innowacyjny, rozwojowy. Polepsza Pan projekt zmianami dla szybszego ładowania. W 2021 r. stworzył Pan własne biblioteki, które dają możliwość szybciej pisać nowe moduły. W 2022 r. stworzył Pan możliwość wykorzystania nowego frameworku ....dla nowej funkcjonalności, która powstaje od 2023 roku oraz wykorzystania starszych modułów na ..... w jednym CRM. Obecnie (2023 r.) pracuje Pan (tworzy od zera) nad nowym projektem ....., jaki będzie dawać możliwość kupować wirtualne rzeczy w grze na osobnym portalu z zachowaniem pewnych funkcji gry.

Proces twórczy w Pana projekcie wygląda następująco:

Zebranie informacji od klienta: Rozpoczyna się od dogłębnego zrozumienia wymagań klienta dotyczących nowych funkcjonalności gry oraz CRM. Istotne jest zrozumienie funkcjonalności, interfejsu użytkownika, wydajności, zabezpieczeń innych aspektów, które są istotne dla projektu.

Analiza i projektowanie: Na podstawie zebranych informacji tworzy się specyfikację tej funkcjonalności, w której określa się strukturę oprogramowania, architekturę, diagramy, bazy danych. Ten etap jest kluczowy dla właściwego zrozumienia wymagań i zaprojektowania rozwiązania. Na tym etapie dodaje Pan zadania do narzędzi do zarządzania projektem .....

Implementacja: Na tym etapie rozpoczyna Pan pisać kod, korzystając z wybranych języków programowania, bibliotek i frameworków. Korzysta Pan z ....

Prezentacja klientowi i iteracje: Po zaimplementowaniu pewnych funkcjonalności oprogramowania prezentuje je Pan klientowi. W tym momencie klient ma okazję ocenić i przetestować działanie oprogramowania. Na podstawie jego opinii i uwag dokonuje się poprawek lub wprowadza się dodatkowe funkcjonalności. Ten proces może być iteracyjny i obejmować kilka rund prezentacji i poprawek.

Testowanie i wdrażanie: Na etapie implementacji korzysta Pan z podejścia do organizacji oprogramowania TDD. To oznacza, że podczas tworzenia funkcjonalności następuję również tworzenie testu do osobnych funkcji modułu. Dokonuje Pan wszelkich niezbędnych poprawek, przystępuje do testowania oprogramowania. Testy mają na celu upewnienie się, że oprogramowanie działa zgodnie z oczekiwaniami, jest stabilne i spełnia wszystkie wymagania. Po pomyślnym zakończeniu testów oprogramowanie jest gotowe do wdrożenia.

Ważne jest również uwzględnienie odpowiednich narzędzi, takich jak system kontroli wersji (np. Git), środowisko programistyczne (IDE), narzędzia do testowania (np. .....), narzędzia do zarządzania projektem (np. ....) i inne, które mogą ułatwić proces twórczy i zarządzanie projektem.

Prowadzona przez Pana działalność jest działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Ww. działalność będąca przedmiotem wniosku jest działalnością prowadzoną bezpośrednio przez Pana.

Oprogramowanie, które Pan realizuje  jest samodzielnym programem komputerowym tworzenie, jakiego jest robione częściami - modułami. Moduły po połączeniu tworzą samodzielny program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 powołanej ustawy. W przypadku, gdy Pan ulepsza (rozwija) oprogramowanie komputerowe, to w wyniku podjętych przez Pana czynności powstaje odrębny od tego oprogramowania utwór (tj. nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do programu komputerowego), podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Przenosi Pan autorskie prawa majątkowe do tak wytworzonego oprogramowania za wynagrodzeniem w wyniku czego otrzymuje dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i chciałby zastosować do tego dochodu stawkę 5 % od 1 stycznia 2020 r.

Jako twórca i właściciel wytworzonych programów komputerowych, przenosi Pan na Spółkę całość przysługujących mu autorskich praw majątkowych do nich za wynagrodzeniem, które jest uwzględnione w cenie sprzedaży świadczonych usług programistycznych.

Na bieżąco od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej prowadzi Pan dodatkową ewidencję w rozumieniu i na podstawie art. 30cb ustawy o PIT, zgodną z wymogami przewidzianymi tymi przepisami.

Odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie czynności ponosi Pana.

Zlecone Panu czynności na podstawie umowy nie są wykonywane pod kierownictwem ani w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności. Czynności te są wykonywane w miejscu i czasie wyznaczonym przez Pana.

Jako wykonujący te czynności ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

W uzupełnieniu wniosku odpowiadając na następujące pytania wskazał Pan, że:

a)Czy usługi dla podmiotu z zagranicy, o których mowa we wniosku, są wykonywane przez Pana w Polsce czy w kraju, w którym podmiot ten ma siedzibę;

Jeśli usługi są wykonywane w kraju, w którym podmiot ten ma siedzibę, to proszę wskazać, czy działalność gospodarcza w tym państwie jest/będzie prowadzona przez Pana za pośrednictwem zakładu w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a tym państwem?

Usługi dla podmiotu z zagranicy, o których mowa we wniosku, są wykonywane w Polsce.

b)Jednoznaczne wskazanie, czy w ramach działalności gospodarczej prowadził/prowadzi/będzie prowadził Pan badania naukowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czy też prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce?

W opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wskazał Pan, że:

„Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność jest działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań".

Zatem, należy wyjaśnić tę kwestię.

W ramach działalności gospodarczej prowadził/prowadzi/będzie prowadził Pan prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

c)Czy prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia/rozwijania/ulepszania/modyfikacji „oprogramowania" spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 39 i 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Tak spełnia.

d)Czy Pana działalność, w ramach której tworzy/rozwija/ulepsza/modyfikuje Pan oprogramowanie ma charakter twórczy o indywidualnym charakterze (tj. jest wyrazem własnej twórczości intelektualnej, posiada charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, jest nastawiona na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań, o charakterze unikatowym)? Jeżeli tak, to w czym przejawia się twórczy charakter?

a.Jakie konkretnie działania podejmuje Pan w celu wytworzenia/rozwinięcia/ulepszenia /modyfikacji oprogramowania, a w szczególności: w oparciu o jakie technologie zostało wytworzone lub rozwinięte przez Pana oprogramowanie; jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej Pan zastosował; co powoduje, że wytworzone nowe oprogramowanie lub usprawnione w znaczymy stopniu różniły się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana i kontrahentów, na czym polegała oryginalność tego oprogramowania;

b.zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, że oprogramowanie po jego wytworzeniu/rozwinięciu/ulepszeniu/modyfikacji różni się będzie od rozwiązań już funkcjonujących u kontrahenta.

Tak, ma charakter twórczy o indywidualnym charakterze (tj. jest wyrazem własnej twórczości intelektualnej, posiada charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, jest nastawiona na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań, o charakterze unikatowym).

W celu wytworzenia/rozwinięcia/ulepszenia/modyfikacji oprogramowania podejmuje Pan następujące konkretne działania:

·Wykorzystuje różne technologie i narzędzia, takie jak ......,

·Cały czas się uczy i rozwija, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami w branży IT,

·Opracowuje nowe koncepcje i rozwiązania, które nie występują w jego praktyce gospodarczej.

·Dokonuje testów i poprawek, aby zapewnić najwyższą jakość oprogramowania.

·Współpracuje z innymi programistami i specjalistami, aby uzyskać najlepsze możliwe wyniki.

Dzięki tym działaniom może Pan tworzyć oprogramowanie, które jest nowatorskie, oryginalne i wysokiej jakości.

Wytworzone nowe oprogramowanie lub usprawnione w znaczący stopniu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana i Jego kontrahentów na następujące sposoby:

·Jest bardziej wydajne i efektywne.

·Jest łatwiejsze w użyciu i konfiguracji.

·Wykorzystana microfrontend architektura pojednana ze stworzoną biblioteką gotowych małych funkcjonalnych modułów daje możliwość tworzenia nowej funkcjonalności efektywniej.

·Tworzenie testów (TDD podejście) do oprogramowania generuje jego stabilność.

·Jest bardziej bezpieczne i chroni dane użytkowników.

·Biblioteką oraz Core daje możliwość szybko zrobić panel administratora dla nowego projektu.

Twórczość w Pana działalności przejawia się w wytwarzaniu nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w jego praktyce gospodarczej, lub na tyle nowatorskich, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących, co oznacza, że wprowadzają to, czego jeszcze nie było. Wykorzystuje Pan przy tym własną inwencję twórczą i korzysta z posiadanej przez siebie wiedzy i umiejętności. Przesądza to o elemencie "twórczym" prowadzonej przez Pana działalności, tzn. są to działania, które choćby w minimalnym stopniu odróżniają się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiadają cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia (Objaśnienia podatkowe Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX).

e)W odniesieniu do Pana działalności, w ramach której tworzy/ rozwija/ ulepsza /modyfikuje Pan oprogramowanie proszę wyjaśnić:

- jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego oprogramowania?

W pierwszej kolejności dysponował Pan opisem ogólnym, jaki problem chce rozwiązać klient. Klienci zgłaszali różne problemy, które Pan chciałem rozwiązać. Niektóre z tych problemów to:

·potrzeba usprawnienia procesów biznesowych,

·potrzeba poprawy obsługi klienta,

·potrzeba stworzenia nowych produktów,

·potrzeba rozwiązania złożonych problemów technicznych.

Przeprowadził Pan rozeznanie rynku istniejących rozwiązań dla problemów, z którymi borykali się klienci. Nie znalazł Pan żadnego rozwiązania, które spełniałoby ich wszystkie oczekiwania, dlatego postanowił stworzyć własne rozwiązanie, które byłoby dostosowane do ich indywidualnych potrzeb.

Zasobami wiedzy, którymi Pan dysponował są technologie informatyczne, czyli Pana wiedza o oprogramowaniu i narzędziach informatycznych, występujących zarówno w ogólnym stanie nauki jak i w środowisku, w którym funkcjonować ma program przez Pana wytworzony.

- Jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pan w ramach tej działalności? Przy użyciu jakich technologii powstają poszczególne innowacyjne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają tworzone/rozwijane/ulepszane/modyfikowane oprogramowania od już istniejących?

W ramach swojej działalności wykorzystuje i rozwija Pan następujące rodzaje wiedzy umiejętności:

·programowanie w różnych językach (.....),

·Frameworki .....,

· .....oraz chmurowe rozwiązania ....,

·projektowanie systemów informatycznych,

·TDD (wspomniana już powyżej),

·analiza biznesowa,

·zarządzanie projektami,

·bezpieczeństwo systemów informatycznych.

Na podstawie tej wiedzy i umiejętności tworzył Pan następujące innowacyjne rozwiązania:

·Core część oraz biblioteki do systemu zarządzania ustawieniami gry (admin panel),

·Moduł - system do zarządzania procesami biznesowymi,

·Moduł do obsługi klientów,

·Portal do sprzedaży w gre.

Nowe zastosowania i usprawnienia, które odróżniają Pana oprogramowanie od już istniejących, to:

·łatwość użytkowania,

·wydajność oraz stabilność,

·niezawodność,

·szybkie tworzenie nowych moduł,

·bardziej bezpieczne.

- Jakie jest miejsce, sposób wykorzystania oraz selekcji tej wiedzy pod względem przydatności do realizacji każdego z innowacyjnych oprogramowań (jaka wiedza została wykorzystana)?

Pana wiedza i umiejętności są wykorzystywane w następujących miejscach:

·podczas projektowania architektury oprogramowania,

·podczas implementacji oprogramowania,

·podczas testowania oprogramowania,

·podczas utrzymania oprogramowania.

Wiedza jest selektywnie wykorzystywana pod względem przydatności do realizacji każdego z innowacyjnych oprogramowań. Na przykład, podczas tworzenia systemu do zarządzania procesami biznesowymi wykorzystał Pan wiedzę z zakresu inżynierii oprogramowania, projektowania systemów informatycznych i analizy biznesowej.

- Na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte są te produkty, usługi, procesy?

Te produkty, usługi i procesy są oparte na następujących rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych i programistycznych:

·programowanie w różnych językach (......)

·frameworki .....

· .....oraz chmurowe rozwiązania .....,

·inżynieria oprogramowania,

·projektowanie systemów informatycznych,

·analiza biznesowa,

·zarządzanie projektami,

·bezpieczeństwo systemów informatycznych.

- Co jest efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji opisanych projektów?

Dzięki wykorzystaniu Pana wiedzy i umiejętności udało się stworzyć innowacyjne rozwiązania, które przynoszą korzyści użytkownikom.

·Admin panel dla zarządzania grami umożliwia użytkownikom zarządzanie swoimi grami.

·CRM module - umożliwia zarządzania użytkownikami gry.

·System do zarządzania procesami biznesowymi — umożliwia firmom tworzyć raporty prac swoich pracowników.

·Web portal dla sprzedaży przedmiotów z gry umożliwia graczom kupowanie przedmiotów.

Dane rozwiązania zostały oparte na Core modułach oraz bibliotekach projektowanych i stworzonych przez Pana.

Oto konkretne efekty Pana działań:

·Admin panel dla zarządzania grami, który stworzył Pan, został wykorzystany przez firmę do zarządzania 130 gier.

·System do zarządzania procesami biznesowymi — zrobił tworzenie raportów szybkim i łatwym.

·CRM module dla zarządzania użytkownikami, który Pan stworzył, poprawił jakość obsługi klienta.

f)Co należy rozumieć pod pojęciem CRM? Czy CRM stanowi odrębny program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509)? Czy przysługiwały/przysługują Panu z tego tytułu osobiste i majątkowe prawa autorskie?

CRM stanowi odrębny program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).

CRM jest więcej niż systemem dla obsługi klienta, stanowi on webowy system operacyjny, z którego korzystają pracownicy dla zarządzania funkcjami gry, jej interfejsem, ekonomiką, biznes procesami. Tworzony CRM na ten moment zawiera 151 unikalnych modułów dla zarządzania, mianowicie: module zarządzania użytkownikami, module dla zarządzania funkcjami gry, Core moduł, module bibliotek.

g)Jakie konkretnie oprogramowanie wytworzył/rozwinął/ulepszył/modyfikował Pan w roku 2020, 2021, 2023? Czy oprogramowanie stanowiło/stanowi odrębne programy komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509)?

W roku 2020:

·rozwinął/ulepszył/modyfikował CRM,

·wykorzystał technologie .....oraz chmurowe rozwiązania .... dla hostingu CRM,

·stworzył System do zarządzania procesami biznesowymi.

W roku 2021:

·stworzył własne biblioteki, które dają możliwość szybciej pisać nowe moduły oraz moduł Core.

·zaczął wykorzystanie nowego frameworku .....

W roku 2022:

·stworzył możliwość wykorzystania nowego frameworku .....dla nowej funkcjonalności,

·stworzył możliwość wykorzystania starszych modułów na ..... w jednym programie.

W rok 2023:

·pracuje (tworzy od zera) nad nowym projektem ...., jaki będzie dawać możliwość kupować wirtualne rzeczy w grze na osobnym portalu z zachowaniem pewnych funkcji gry,

·zaczął wykorzystanie nowego protokołu .....,

·Bada możliwość wykorzystania sztucznej inteligencji dla automatyzacji procesu testowania,

·Co rok tworzy nowe moduły dla nowej funkcjonalności w CRM. Polepsza projekt zmianami dla szybszego ładowania i łatwiejszego użytkowania.

Oprogramowanie stanowiło/stanowi odrębne programy komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509)?

h)Czy wszystkie efekty Pana prac stanowią odrębne oprogramowanie podlegające ochronie na podstawie art. 74 ww. ustawy, czy tylko niektóre z nich (jakie)?

Tak, CRM jest więcej niż systemem dla obsługi klienta, stanowi on webowy system operacyjny, jaki na ten moment zawiera 151 unikalnych modułów. Wszystkie stworzone efekty, moduły stanową odrębne oprogramowanie podlegające ochronie na podstawie art. 74 ww. ustawy.

i)Czy Pana działalność, w ramach której tworzy/rozwija/ulepsza/modyfikuje Pan oprogramowanie obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług? Jeżeli tak, należy wskazać jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pan w ramach tej działalności?

Tak, działalność, w ramach której tworzy/rozwija/ulepsza/modyfikuje Pan oprogramowanie, obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

W ramach tej działalności wykorzystuje i rozwija Pan wiedzę i umiejętności związane z:

·Programowaniem i tworzeniem oprogramowania w różnych językach programowania, takich jak: .....,

·Projektowaniem i analizą wymagań klienta dotyczących nowych funkcjonalności oprogramowania, w tym interfejsu użytkownika, wydajności, zabezpieczeń i innych aspektów,

·Tworzeniem specyfikacji funkcjonalności oprogramowania, na którą składają się struktura oprogramowania, architektura, diagramy i bazy danych,

·Implementacją nowych funkcjonalności na podstawie zebranych wymagań, korzystając z wybranych narzędzi i frameworków,

·Testowaniem oprogramowania w celu upewnienia się, że spełnia ono wszystkie wymagania i działa zgodnie z oczekiwaniami,

·Wykorzystaniem systemów kontroli wersji, takich jak Git, do zarządzania kodem źródłowym,

·Prowadzeniem podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz osobnej ewidencji księgowo-podatkowej, aby dokładnie dokumentować przychody, koszty uzyskania przychodów i dochód związany z tworzeniem i przenoszeniem autorskich praw majątkowych do oprogramowania.

j)Czy Pana działalność, w ramach której tworzy/rozwija/ulepsza/modyfikuje Pan oprogramowanie obejmuje prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne? Jeżeli tak, to należy szczegółowo opisać te prace?

Tak, działalność w ramach której tworzy, rozwija, ulepsza lub modyfikuje oprogramowanie obejmuje zarówno prace empiryczne, jak i teoretyczne, mające na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

W pracy empirycznej koncentruje się Pan na badaniach, testach i analizach praktycznych, które pozwalają Pan zdobyć konkretną wiedzę na temat działania różnych technologii, narzędzi oraz oprogramowania. Działania obejmują tworzenie prototypów, przeprowadzanie testów wydajnościowych, analizowanie danych z rzeczywistych systemów oraz monitorowanie zachowania oprogramowania w różnych środowiskach. Te prace pozwalają Panu zrozumieć, jakie czynniki wpływają na działanie oprogramowania i jakie są jego mocne strony, a także wskazują na ewentualne problemy i możliwości ulepszeń.

W pracy teoretycznej zajmuje się Pan analizą dokumentacji technicznych i naukowych publikacji. Celem jest zgłębianie teorii, zrozumienie podstawowych mechanizmów działania oprogramowania oraz identyfikacja nowych koncepcji i rozwiązań, które mogą być wykorzystane w moich projektach.

Prace teoretyczne i empiryczne są ze sobą powiązane i uzupełniają się nawzajem. Wiedza zdobyta podczas badań teoretycznych pomaga Panu podejmować bardziej świadome decyzje podczas praktycznej implementacji oprogramowania, a wyniki badań empirycznych weryfikują lub potwierdzają teoretyczne założenia.

k)Czy Pana działalność, w ramach której tworzy/rozwija/ulepsza/modyfikuje Pan oprogramowanie obejmuje prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń? Jeżeli tak, to należy szczegółowo opisać te prace i wskazać do zdobycia jakiego rodzaju nowej wiedzy i/lub umiejętności prace te prowadzą.

Tak, Pana działalność obejmuje prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, które są nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług, lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Prace, które Pan prowadzi w tym kontekście, obejmują:

·Badania technologii i narzędzi: Regularnie bada nowe technologie, frameworki, biblioteki i narzędzia, które mogą być wykorzystane w tworzeniu oprogramowania. Pozwala Panu to wybierać najbardziej odpowiednie technologie do konkretnych projektów.

·Rozwijanie umiejętności programistycznych: Stale doskonali swoje umiejętności programistyczne, ucząc się nowych języków programowania oraz praktyk programistycznych. Są to umiejętności związane z programowaniem w językach ....., czy z wykorzystaniem frameworków takich jak .....czy .... Poprzez zdobywanie nowych umiejętności, jest w stanie tworzyć bardziej zaawansowane i innowacyjne rozwiązania.

·Eksperymentowanie z architekturami oprogramowania: Prace nad opracowywaniem nowych produktów lub ulepszaniem istniejących często wiążą się z eksperymentowaniem z różnymi architekturami oprogramowania. Zdobywa nową wiedzę na temat sposobów projektowania systemów, tworzenia modularnych rozwiązań, zapewniania bezpieczeństwa i skalowalności. Takie eksperymenty pomagają wybierać najlepsze podejścia do konkretnych wyzwań - jak pomyślne wykorzystanie architektury microfrontend.

·Badania rynkowe i analiza potrzeb klientów: Przed rozpoczęciem prac nad nowymi produktami lub wprowadzeniem ulepszeń, przeprowadza badania rynkowe i analizuj potrzeby klientów. To pozwala zdobyć Panu nową wiedzę na temat trendów rynkowych, preferencji klientów oraz potencjalnych luk rynkowych, które mogą zostać wypełnione przez nowe lub ulepszone produkty.

Wszystkie te prace prowadzą do zdobycia różnorodnej wiedzy i umiejętności z zakresu informatyki, inżynierii oprogramowania, analizy rynku oraz zarządzania projektami. Ta zdobyta wiedza pozwala Panu tworzyć nowatorskie, efektywne i dopasowane do potrzeb klientów produkty, procesy lub usługi, co stanowi kluczowy element Pana działalności zawodowej.

l)Czy efekty Pana pracy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania/ulepszania/modyfikowania) zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

-zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej,

-nie są efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny,

-nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Klientów?

Efekty Pana pracy spełniają kryteria utworów autorskich w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Pana działania są wyrazem oryginalnej i twórczej pracy, skupionej na opracowywaniu nowych produktów, procesów lub usług oraz wprowadzaniu znaczących ulepszeń.

Oryginalny, twórczy charakter jest jednym z kluczowych elementów jego projektów. Stara się podejść do każdego zadania w sposób innowacyjny i kreatywny, aby wnieść nową wartość niematerialną do projektowanych rozwiązań. Pana oprogramowanie często jest rezultatem nie tylko technicznych umiejętności, ale również indywidualnej interpretacji i pomysłowości.

Wszelkie prace empiryczne i teoretyczne, jakie Pana podejmuje, mają na celu zdobycie nowej wiedzy i umiejętności, które służą do opracowania innowacyjnych rozwiązań. W ramach Pana działalności stale poszerza swoją wiedzę o najnowsze technologie i narzędzia, co pozwala wprowadzać unikatowe i zaawansowane rozwiązania.

Ważne jest również podkreślenie, że Pana projekty nie są jedynie techniczną realizacją zleceń, ale wynikiem indywidualnego podejścia i twórczego myślenia. Pana praca daje możliwość opracowania nowych produktów, które są innowacyjne i przynoszą korzyści użytkownikom.

Pana działania są twórcze, oryginalne i wprowadzają innowacyjne rozwiązania, co pozwala na ich uznawanie za chronione prawnie utwory.

Efekty pracy:

-zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej,

-nie są efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny,

-nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Klientów.

m)W jaki sposób umowa ze Spółką reguluje kwestię Pana wynagrodzenia? Czy otrzymuje Pan wynagrodzenie:

-wyłącznie z tytułu przenoszenia na Spółkę praw do „Oprogramowania" (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa),

-także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać, jakich)?

Wynagrodzenie jest przyznawane z tytułu przeniesienia praw do „Oprogramowania”.

W ramach umowy, otrzymuje Pana wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich do stworzonego „Oprogramowania”. Jest to związane z pełnym przekazaniem praw własności intelektualnej do tego oprogramowania na rzecz Spółki. Wynagrodzenie obejmuje prawa autorskie, prawa do reprodukcji, rozpowszechniania i wykonywania utworu.

n)Czy faktury, które Pan wystawia na rzecz Spółki, wyodrębniają wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Spółkę? Jeśli nie, proszę wskazać dlaczego.

Na fakturze nie następuje wyodrębnienie wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich, gdyż w praktyce jedyną Pana usługą  jest tworzenie programów komputerowych, całość wynagrodzenia jest więc wynagrodzeniem za przeniesienie praw autorskich.

o)Jednoznacznie wskazał Pan czy uzyskiwany przez Pana dochód jest dochodem:

-ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, czy

-z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi.

Ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

p)W jaki sposób umowa ze Spółką reguluje kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na Spółkę praw do konkretnego stworzonego przez Pana „oprogramowania”

W umowie jest ogólny zapis, że prawo jest przenoszone.

q)W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego „oprogramowania” i przeniesienie praw do tego oprogramowania na Spółkę? Jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i Spółka? Co potwierdza przeniesienie tych praw?

W prowadzonej na bieżąco odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji, wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Program komputerowy jest produktem cyfrowym, wszelkie czynności z nim związane odbywają się w świecie cyfrowym. Program tworzony przez Pana zapisywany jest w środowisku, którego właścicielem jest Spółka i tam odbywa się jego przekazanie zgodnie z ustaleniami pomiędzy Panem, a Spółką.

r)Czy przeniesienie każdego z majątkowych praw autorskich do oprogramowania następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy?

Tak.

s)Od kiedy prowadzona jest odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów - szczegółowa ewidencja zmierzająca do wytworzenia kwalifikowanego IP (należy wskazać konkretną datę)?

Od 1 stycznia 2020 r.

t)Czy prowadzi Pan na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

-czy w prowadzonej na bieżąco odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji, wyodrębniał Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej?

Tak.

-prowadził Pan przedmiotową ewidencję w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej?

Tak.

-wyodrębniał Pan koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu?

Tak.

-od kiedy ją Pan prowadzi? W szczególności, czy prowadzi ją Pan od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

TAK, od momentu poniesienia pierwszych kosztów.

Pytanie

Czy kwalifikowany dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej uzyskany w ramach opisanego stanu faktycznego może Pan opodatkować preferencyjną stawkę w wysokości 5% zgodnie z art. 30ca i art. 30cb ustawy PIT, tzw. IP BOX?

Pana stanowisko w sprawie (przedstawione we wniosku oraz jego uzupełnieniu)

Pana zdaniem, może Pan opodatkować preferencyjną stawką w wysokości 5%, zgodnie z art. 30ca i 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. IP Box), kwalifikowany dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej uzyskany w ramach opisanego stanu faktycznego, bowiem spełnia wszystkie wymogi ustawowe warunkujące możliwość skorzystania z tego rozwiązania.

Prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie działalności związanej z programowaniem oraz posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Prowadzi odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję zgodnie z wymogami określonymi w art. 30cb ustawy PIT. Działalność Pana wypełnia znamiona działalności badawczo-rozwojowej. Prowadzi Pan bowiem prace rozwojowe, w ramach których nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje wiedzę i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych i programistycznych do tworzenia nowych, usprawnionych rozwiązań, a czynności przez Pana wykonywane nie mają charakteru rutynowych lub okresowych zmian.

Działalność Pana ma charakter twórczy, ponieważ polega na tworzeniu oprogramowania od podstaw. Programy tworzone w wyniku Pana pracy powstają w oparciu o autorskie pomysły i jego inwencję twórczą oraz mają charakter indywidualny, ponieważ są efektem Pana określonych procesów myślowych i wymagają od Pana kreatywności. Ponieważ są dostosowane do potrzeb gospodarczych podmiotu, na zamówienie którego są realizowane, są oryginalne i innowacyjne zarówno z punktu widzenia Pana działalności, jak i z punktu widzenia działalności tych podmiotów. Prowadzi Pan działalność w sposób systematyczny, ponieważ wytwarza rozwiązania programistyczne w ramach projektów, dla których przyjęte są określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby.

Efektem powyżej opisanej Pana działalności badawczo-rozwojowej jest wytworzenie kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. autorskich praw do programów komputerowych, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy PrAut.

Jako twórca i właściciel wytworzonych programów komputerowych, przenosi Pan na Spółkę całość przysługujących mu autorskich praw majątkowych do nich za wynagrodzeniem, które jest uwzględnione w cenie sprzedaży świadczonych usług programistycznych. Osiąga Pan więc w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a.wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a.odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

b.są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

c.wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

1.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668),

2.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Natomiast, stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85 z późn. zm.) prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1.patent,

2.prawo ochronne na wzór użytkowy,

3.prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4.prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5.dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6.prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7.wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),

8.autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1231 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy, ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie - definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów - podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym (art. 30ca ust. 3 ustawy).

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1.wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2.prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3.wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu,

4.dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5.dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4. Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji (art. 30cb ust. 2 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy w przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja - zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Mając na uwadze opisaną we wniosku sytuację faktyczną oraz cytowane wyżej przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że uzyskany przez Pana dochód z tytułu odpłatnego przenoszenia na zleceniodawcę praw autorskich do wytworzonego oprogramowania, które stanowi utwór prawnie chroniony i zostały wytworzone w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej tj. działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy i wykorzystania ich do tworzenia nowych zastosowań obejmującej prace rozwojowe kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. To oznacza, że może Pan skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu według stawki 5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) stanowi, że:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:

Prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:

W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W myśl art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepis art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.

Należy podkreślić, że wskazany przepis do dnia 31 grudnia 2021 r. brzmiał następująco:

Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepis art. 23o stosuje się odpowiednio.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

W przedstawionym opisie sprawy wskazał Pan, że:

-prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy Pan profesjonalne usługi programistyczne na rzecz polskich jak i zagranicznych przedsiębiorców;

-prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia/rozwijania/ulepszania/modyfikacji oprogramowania spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 39 i 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

-w wyniku prowadzonych prac powstają programy komputerowe - utwory na gruncie art. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

-efekty Pana prac stanowią odrębne programy komputerowe, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

-przenosi Pan autorskie prawa majątkowe do tak wytworzonego oprogramowania za wynagrodzeniem w wyniku czego otrzymuje dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób;

-na bieżąco (od 1 stycznia 2020 r.) od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej prowadzi Pan dodatkową ewidencję w rozumieniu i na podstawie art. 30cb ustawy o PIT.

W konsekwencji, w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, może Pan opodatkować sumę kwalifikowanych dochodów, osiągniętych od 1 stycznia 2020 r. z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. autorskich praw do programów komputerowych, preferencyjną 5% stawką podatkową, przy założeniu, że zdarzenie przyszłe opisane we wniosku i stan prawny nie ulegną zmianie.

Zaznaczyć należy w tym miejscu, że o ile podstawą opodatkowania preferencyjną 5% stawką podatkową jest suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym, to wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Należy zastrzec, że interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście zadanego pytania, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii wynikających z opisu sprawy, które nie były przedmiotem pytania i własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej.

Tym samym w niniejszej interpretacji nie oceniono kwalifikacji Pana aktywności do działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz kwalifikacji osiąganych przez Pana dochodów do tytułów wskazanych w art. 30ca ust. 7 pkt 1-4 ww. ustawy. Powyższe przyjęto bowiem – za wskazanym przez Pana opisem sprawy dokonanym we wniosku – jako tło faktyczne sprawy, tj. opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego stanowiący podstawę dla rozstrzygnięcia, niepodlegający ocenie w trybie interpretacji indywidualnej.

Podkreślamy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Należy wskazać, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe są zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenia przyszłe będą się różnić od stanu/zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Pana w zakresie przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00