Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.447.2023.2.HJ

Określenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 15 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 sierpnia 2023 r. (wpływ 9 sierpnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Od marca 2019 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. Głównym – przeważającym przedmiotem Pana działalności jest „Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana” – PKD 74.90.Z.

Nadto, wykonuje Pan również działalność gospodarczą sklasyfikowaną pod kodami PKD:

·62.02.Z – Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki,

·85.59.B – Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane,

·85.60.Z – Działalność wspomagająca edukację.

Prowadzi Pan swoją działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oprócz wskazanej działalności gospodarczej nie uzyskuje Pan innych dochodów podlegających opodatkowaniu.

Planuje Pan opodatkować przychody osiągane przez siebie z tytułu świadczonych usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%. Dopełni Pan wszystkich formalności i złoży Naczelnikowi Urzędu Skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w ustawowym terminie.

W poprzednich latach uzyskiwał Pan przychód niższy od kwoty 2 000 000 euro i nie przewiduje możliwości osiągnięcia tej kwoty również w najbliższych latach. Wskazuje Pan także, że nie osiąga przychodów z tytułu świadczeń wyłączonych z dopuszczalności zastosowania ryczałtu, tj. usług wymienionych w art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: u.z.p.d), to znaczy m.in. prowadzenie aptek, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych czy działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

W sprawie nie znajdzie również zastosowania art. 8 ust. 2 ww. ustawy, ponieważ nie jest i nie był Pan zatrudniony na podstawie umowy o pracę przewidzianej przepisami Kodeksu pracy. W związku z czym uzyskiwane przez Pana przychody ze świadczenia usług nie dotyczą usług realizowanych na rzecz byłego, bądź obecnego pracodawcy.

Podkreślenia wymaga okoliczność, że działalność prowadzi Pan samodzielnie i ponosi wyłączną odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat swojej działalności – w tym za wykonywanie czynności objętych umową z podmiotem, na rzecz którego świadczy usługi. Co więcej, ponosi Pan pełne ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością i podejmowanym przedsięwzięciem. Co istotne, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie zatrudnia Pan pracowników ani zleceniobiorców, czy podwykonawców.

Obecnie oferuje Pan usługi na rzecz jednego kluczowego klienta – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W realizowanym projekcie na rzecz podmiotu pełni Pan rolę „Scrum Mastera”.

Scrum Master to rola, która ma do wykonania kilka bardzo istotnych, z punktu widzenia realizacji projektu, zadań w organizacji z zakresu nowych technologii i technologii informatycznych. Według Scrum Guide dostępnego na stronie www scrum.org, Scrum Master ponosi odpowiedzialność za to, aby Scrum był stosowany zgodnie z tym, co zostało opisane w tym przewodniku. Realizuje Pan to zadanie, pomagając wszystkim w zrozumieniu teorii i praktyki Scruma, zarówno w samym Scrum Teamie, jak i w organizacji.

Scrum Master ponosi odpowiedzialność za efektywność Scrum Teamu. Czyni to poprzez stwarzanie mu odpowiednich warunków do poprawy stosowanych przez niego praktyk, zgodnie z regułami Scruma. Scrum Masterzy to prawdziwi liderzy działający na rzecz Scrum Teamu, jak i szerzej rozumianej organizacji. Scrum Master wspiera Scrum Team na kilka sposobów, m.in. instruuje członków zespołu, na czym polega samozarządzanie i interdyscyplinarność, sprawia, że przyczyny ograniczające postępy Scrum Teamu zostają usunięte oraz dba o to, aby wszystkie wydarzenia scrumowe się odbywały, były konstruktywne i produktywne oraz by mieściły się w wyznaczonych ramach czasowych, pomaga wprowadzać empiryczne podejście do planowania pracy nad produktem w złożonym środowisku, wspomaga współpracę z interesariuszami, kiedy zostanie o to poproszony lub kiedy zachodzi taka potrzeba. Scrum Master wspiera organizację na różne sposoby, m.in.: przewodzi organizacji, szkoli i instruuje ją w procesie wdrażania Scruma, a także planuje i doradza w wykorzystaniu Scruma w organizacji, pomaga pracownikom i interesariuszom w zrozumieniu oraz stosowaniu empirycznego podejścia do złożonych problemów oraz usuwa bariery pomiędzy interesariuszami a Scrum Teamami.

Wykonując obowiązki Scrum Mastera na rzecz kontrahenta jest Pan zobowiązany do:

1)optymalizacji i monitorowania projektów informatycznych oraz procesów wytwórczych i wdrożeniowych oprogramowania komputerowego, zwłaszcza co do ich zakresu i harmonogramu,

2)wspomagania identyfikacji i zarządzania ryzykiem w projekcie informatycznym,

3)efektywnego zarządzania rejestrem wymagań produktów informatycznych,

4)implementacji tzw. Framework Scrum w projektach informatycznych oraz wewnątrz organizacji,

5)zapewnienia optymalnej komunikacji w projektach informatycznych zarówno pomiędzy członkami zespołu projektowego, jak i personelem klienta,

6)automatyzacji procesów wdrożeń systemów informatycznych,

7)projektowania koncepcji oraz tworzenia dokumentacji systemów komputerowych,

8)wsparcia analizy wymagań i tworzenia specyfikacji procesów automatyzacji dla systemów komputerowych,

9)wydawania pakietów oprogramowania w projektach informatycznych,

10)prowadzenia warsztatów, szkoleń oraz mentoringu w zakresie zarządzania projektami informatycznymi i zwinnego wytwarzania produktów, zwłaszcza z wykorzystywaniem tzw. Framework Scrum oraz tzw. Podejścia Kanban,

11)coachingu organizacji oraz poszczególnych zespołów tworzących i rozwijających złożone produkty z wykorzystaniem podejścia zwinnego,

12)wsparcia organizacji i poszczególnych zespołów używających tzw. Framework Scrum, tzw. Podejścia Kanban oraz innych metod w zwinnym wytwarzaniu i rozwoju złożonych produktów,

13)facylitacji spotkań oraz warsztatów związanych z tworzeniem i rozwojem złożonych produktów z wykorzystaniem podejść zwinnych,

14)analizy i optymalizacji procesów wytwórczych, biznesowych oraz operacyjnych,

15)wykonywania innych czynności w zakresie systemów informatycznych oraz zarządzania i kierowania projektami informatycznymi,

Powyższe czynności wykonywane, jako Scrum Master w organizacji wskazują, że pomimo, że Pana działalność związana jest z szeroko rozumianym oprogramowaniem i nowymi technologiami, to przedmiotem tych zadań nie jest stricte programowanie, czy sprzedaż oprogramowania, bądź usług powiązanych i pobieranie opłat autorskich z tym związanych. Wykonywanie w ramach działalności funkcji – roli Scrum Mastera to w rzeczywistości świadczenie usług consultingowych, edukacyjnych oraz wsparcie i pomoc w zakresie technologii informatycznych w danej organizacji.

Mając na względzie przyjętą przez Pana klasyfikację PKD 74.90.Z, 62.02.Z, 85.59.Z oraz 85.60.Z oraz wyżej opisany zakres wykonywanych czynności, informuje Pan, że usługi jakie świadczy ujęte są w klasyfikacji PKWiU 2015 w grupie 74.90.20.0, 85.59.19.0 oraz 85.60.10.0 i odpowiadają świadczeniom realizowanym w organizacji na rzecz kontrahenta. Dotyczy to w szczególności wspierania zespołów w stosowaniu zwinnego wytwarzania produktów, prowadzenia szkoleń i warsztatów z zakresu poznania metod zwinnego wytwarzania produktów oraz coaching członków zespołów i interesariuszy, wspierający ich rozwój związany ze zwinnym wytwarzaniem produktów.

Należy również podkreślić, że prowadzona działalność gospodarcza jest niewątpliwie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 u.z.p.d. Ponadto, jak już Pan wyżej wskazywał, poza tą działalnością nie uzyskuje przychodów z innych źródeł.

W tak przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego powziął Pan wątpliwość, czy ma prawo do skorzystania z opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytuł wykonywania wyżej opisanych czynności jako Scrum Master zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki w wysokości 8,5%.

W odpowiedzi na wezwanie wskazał Pan, że korzysta z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od 2019 r.

Sprecyzował Pan, że interesuje Pana zdarzenie przyszłe. W przypadku pozytywnej interpretacji będzie Pan korzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od 2024 r., po spełnieniu wszelkich obowiązków przewidzianych przepisami prawa podatkowego.

Nie jest Pan wspólnikiem, ani członkiem zarządu spółki na rzecz której świadczy usługi Scrum Mastera

Nie wykonuje Pan żadnych usług określonych w klasyfikacji PKD 62.02.Z, a uwidocznionej w CEiDG. Jednocześnie, wskazał Pan, że nie wykonuje działalności o tym charakterze dla kogokolwiek. W najbliższej przyszłości planuje Pan usunąć to PKD z CEiDG jako nadmiarowe i obecnie całkowicie niepotrzebne.

W zakresie klasyfikacji PKWiU 74 90.20 0 wykonuje Pan następujące czynności:

  • wskazuje ścieżki postępowania oraz dobre praktyki prowadzące do optymalizacji i monitorowania projektów informatycznych przez zespoły,
  • efektywnie pomaga zespołom poprzez rozmowę z ludźmi i rozmowę zespołami, omawia zakres prac zespołów, obrazuje proces wytwórczy w taki sposób, aby zespół lepiej i efektywniej pracował i realizował stawiane zespołowi zadania. Sam nie optymalizuje i nie monitoruje Pan projektów informatycznych a wskazuje dobre praktyki dla zespołów z tego zakresu. Rozmawia z zespołami, naprowadzając zespoły jaki będzie najbardziej odpowiedni dla nich sposób pracy, np. przy danym projekcie,
  • omawia z zespołami zidentyfikowane przez zespoły ryzyka i pomaga nimi zarządzać poprzez naprowadzanie i podpowiadanie zgodnie z posiadaną wiedzą i doświadczeniem rozwiązań, które doprowadzą do większej efektywność pracy zespołu,
  • pomaga Pan w efektywnym zarządzaniu rejestrem wymagań prowadzonym przez zespoły, w szczególności pomaga zespołom w priorytetyzacji ich zadań,
  • wspiera zespoły w stosowaniu zwinnego wytwarzania produktów, promowanie teorii Scruma,
  • implementuje tzw. Framework Scrum w projektach oraz wewnątrz organizacji,
  • dba o terminowość wszelkich spotkań scrumowych ich organizację, dba również o to, aby były one konstruktywne i produktywne dla zespołów.

W zakresie klasyfikacji PKWiU 85.59.10.0 zajmuje się Pan:

  • prowadzeniem szkoleń, wydarzeń oraz ewentów scrumowych wewnątrz organizacji,
  • wskazywaniem zespołom profitów i korzyści z metod pozwalających stosować automatyzację procesów wytwórczych i wdrożeniowych; wskazuje Pan przykłady automatyzacji procesów jakie zespoły mogą zastosować w swojej pracy,
  • szkoleniem zespołów i pracą z zespołami wytwórczymi w zakresie tworzonej przez zespoły dokumentacji,
  • pomaganiem we wprowadzaniu emipirycznego podejścia do planowania pracy,
  • na wydarzeniach i warsztatach wskazywaniem dobrych praktyk oraz słabych, bądź dobrych stron dokumentacji tworzonej przez zespoły, pokazując minimalne wymagania dla dokumentacji, tak aby była ona wystarczająca,
  • szkoleniem zespołów z zakresu wydawania projektów, wskazując ścieżki postępowania, aby czynności te, które są wykonywane i realizowane przez zespoły wykonywane były sprawnie i bez przeszkód.

W zakresie klasyfikacji PKWU 85.60.10.0:

  • prowadzi Pan coaching organizacji i zespołów wytwórczych, rozwijających produkty z wykorzystania podejścia zwinnego,
  • edukuje i wspomaga zespoły oraz organizację szkoląc ludzi oraz członków zespołu z asertywności, ustalania priorytetów zadań i obowiązków, dba o to, aby pracownicy i interesariusze rozumieli wzajemne potrzebny i zależności,
  • mityguje i facylituje zidentyfikowane przez zespoły ryzyka, pomaga niwelować ryzyko w przyszłości szkoląc ludzi i zespoły na wskroś organizacji w duchu frameworku scrumowego,
  • omawia z zespołami na wydarzeniach i dedykowanych spotkaniach będących eventami scrumowymi wszelkie dostrzeżone przez zespoły nieprawidłowości w działaniu, pokazując i ucząc dobrych praktyk i zachowań na przyszłość,
  • wspiera rozwój organizacji, jak i poszczególnych zespołów wytwórczych, instruuje na czym polega samozarządzanie wewnątrz zespołów i interdyscyplinarność ludzi w zespołach,
  • analizując funkcjonujące procesy w organizacji z perspektywy biznesowej, wytwórczej, czy operacyjnej uczy organizację jak przedstawiać skutecznie wymagania biznesowe/wytwórcze/operacyjne. Pokazuje w jaki sposób definiować te wymagania tak, aby były one zrozumiałe, jasne i czytelne dla członków organizacji.

Nie wykonuje Pan żadnych usług określonych w klasyfikacji PKD 62.02.Z.

Nie uzyskuje (uzyska) Pan przychodów ze świadczenia usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1). Jednocześnie wskazuje Pan że w opisie stanu faktycznego odniósł się Pan do tejże kwestii – usługi świadczone przez Pana nie obejmują i nie są związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego.

Nie uzyskuje (uzyska) Pan przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.

Nie świadczy Pan usług doradztwa związanego z zarządzaniem strategicznym (PKWiU 70.22.11.0), tj. uczestniczy w określaniu strategii i polityki działania klienta, jego struktury organizacyjnej, doradza w zakresie usprawnień w zarządzaniu firmą, uczestniczy w tworzeniu i nadzorowaniu wykonania budżetu klienta; usługi doradztwa związane z zarządzaniem projektami (PKWiU 70.22.20.0), tj. koordynuje etap przygotowania, uruchomienia oraz zakończenia projektu realizowanego w imieniu klienta.

Nie prowadzi Pan ewidencji według poszczególnych rodzajów usług i właściwych dla nich stawek.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym ma Pan prawo do opodatkowania przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – z tytułu wyżej opisanych czynności wykonywanych, jako Scrum Master – ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) i lit. c) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm., dalej: u.z.p.d.)?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego ma Pan prawo do opodatkowania przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – z tytułu wyżej opisanych czynności wykonywanych, jako Scrum Master – ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) oraz lit. c) u.z.p.d.

Zgodnie z art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (t. j. Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453. z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1 jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro,

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1 b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona),

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona),

e)(uchylona),

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka - jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano, jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalność przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) oraz art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) i lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

  • 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2) związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02). w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0). związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1),
  • 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1.5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8,
  • 8,5% przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85).

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia przyszłego wskazano, że w ramach działalności gospodarczej świadczy Pan usługi Scrum Mastera dla przedsiębiorstwa zajmującego się wytwarzaniem oprogramowania komputerowego w oparciu o zwinną metodykę zarządzania projektami. Prowadzi Pan na co dzień warsztaty edukacyjne z zakresu poznania metod zwinnego wytwarzania produktów oraz realizował coaching członków zespołów i interesariuszy wspierający ich rozwój związany z zwinnym wytwarzaniem produktów.

Usługi mieszczą się w grupowaniach PKWiU 74.90.20.0 – Wspieranie zespołów w stosowaniu zwinnego wytwarzania produktów, 85.59.19.0 – Prowadzenie szkoleń i warsztatów z zakresu poznania metod zwinnego wytwarzania produktów i 85 60.10.0 – Coaching członków zespołów i interesariuszy, wspierający ich rozwój związany z zwinnym wytwarzaniem produktów.

Podkreślić trzeba, że świadczone usługi nie będą związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objęte grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Jako wykonujący pozarolniczą działalność gospodarczą w formie indywidualnej, ma Pan, na podstawie powyższych przepisów, prawo do skorzystania z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, o ile złoży pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania w ustawowym terminie.

Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 1 u.z.p.d., pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Zatem mając na uwadze powyższe zauważa Pan, że w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartość alkoholu powyżej 1,5%. z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Usługi przedstawione w treści opisu zdarzenia przyszłego, winny zostać zakwalifikowane pod trzy następujące kody PKWiU:

  • 74.90.20.0 – Wspieranie zespołów w stosowaniu zwinnego wytwarzania produktów,
  • 85.59.19.0 – Prowadzenie szkoleń i warsztatów z zakresu poznania metod zwinnego wytwarzania produktów,
  • 85.60.10.0 – Coaching członków zespołów i interesariuszy, wspierający ich rozwój związany z zwinnym wytwarzaniem produktów.

Podsumowując zatem, Pana zdaniem, usługi opisane we wniosku wykonywane, jako Scrum Master nie są związane z tworzeniem oprogramowania, sprzedażą oprogramowania i przenoszeniem praw autorskich do niego, czy też instalowaniem oprogramowania. Zasadne w sprawie jest więc zastosowanie do opodatkowania przedmiotowych usług 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego, ponieważ nie są to usługi wprost wymienione w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) u.z.p.d. Z tego powodu w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) przytaczanej ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, w stosunku do przychodów z tych usług, powinien wynosić 8,5% przychodów z działalności usługowej.

Wskazuje Pan, że stanowisko przez Pana prezentowane potwierdzają również wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w latach poprzednich interpretacje indywidualne m.in.:

W zakresie zdarzenia przyszłego sprawy, chciałby Pan doprecyzować kwestię związaną ze stanowiskiem Scrum Mastera.

Pana obowiązki podatnika w zakresie świadczonych przez Pana usług realizowane są z perspektywy tzw. „Scruma”. Scrum jest strukturą, szkieletem, modelem postępowania. Scrum jest frameworkiem w ramach szerszej metodyki Agile. Słowo framework oznacza ramę, szkielet, strukturę, sposób powiązania elementów, kontekst lub model czegoś. Metodyka Scrum określa zatem ramy postępowania dla zespołów realizujących projekty głównie w IT. Chodzi przede wszystkim o to, by mieć stałą kontrolę nad procesem i radzić sobie skutecznie z nieprzewidzianymi komplikacjami. Jako Scrum Master ma Pan właśnie usuwać wszelkie bariery pomiędzy interesariuszami. Ma przewodzić w organizacji, a swoim doświadczeniem, wiedzą wspiera, naprowadza i uczy efektywności w pracy przez zespoły. Co więcej, szkoli i instruuje zespoły oraz organizację w wykorzystaniu metodyki Scruma, tak aby wszelkie procesy wewnątrz organizacji przebiegały zwinnie a praca była jak najbardziej efektywna.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) (uchylona)

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) (uchylona)

e) (uchylona)

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) oraz art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) i art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

  • 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1);
  • 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8;
  • 8,5% przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85).

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU, przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. (…).

W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia przyszłego wskazał Pan, że świadczy Pan usługi Scrum Mastera. W ramach tych usług wykonuje Pan czynności sklasyfikowane pod PKWiU:

-74.90.20.0 – wspieranie zespołów w stosowaniu zwinnego wytwarzania produktów,

-85.59.19.0 – prowadzenie szkoleń i warsztatów z zakresu poznania metod zwinnego wytwarzania produktów,

-85.60.10.0 – coaching członków zespołów i interesariuszy, wspierający ich rozwój związany z zwinnym wytwarzaniem produktów.

Planuje Pan w 2024 r. opodatkować przychody osiągane przez siebie z tytułu świadczonych usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%. Dopełni Pan wszystkich formalności i złoży Naczelnikowi Urzędu Skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w ustawowym terminie.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia usług Scrum Mastera sklasyfikowane przez Pana wg PKWiU 74.90.20.0 - wspieranie zespołów w stosowaniu zwinnego wytwarzania produktów będą mogły podlegać od 2024 r. opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Natomiast przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia usług Scrum Mastera sklasyfikowane przez Pana wg PKWiU 85.59.19.0 - prowadzenie szkoleń i warsztatów z zakresu poznania metod zwinnego wytwarzania produktów i PKWiU 85.60.10.0 - coaching członków zespołów i interesariuszy, wspierający ich rozwój związany z zwinnym wytwarzaniem produktów będą podlegały od 2024 r. opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Pana stanowisko uznano za prawidłowe, pomimo nieuwzględnienia w podsumowaniu własnego stanowiska w sprawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (w odniesieniu do usług w zakresie klasyfikacji PKWiU 85.59.19.0 i PKWiU 85.60.10.0). Zauważyć jednak należy, że na wstępie i w treści stanowiska przepis ten Pan powołał. Powyższe nie ma wpływu na rozstrzygnięcie.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nie jestem uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydałem na podstawie wskazanych przez Pana we wniosku grupowań PKWiU oraz przedstawionego opisu sprawy.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Odnosząc się do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą konkretnych, indywidualnych spraw podjętych w określonych stanach faktycznych (zdarzeniach przyszłych) i są wiążące tylko w tych sprawach, w których zostały wydane.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00