Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 8 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.496.2023.1.RK

Ustalenie możliwości kontynuacji odpisów amortyzacyjnych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 5 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kontynuacji odpisów amortyzacyjnych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Pan wraz z żoną są wspólnikami Spółki cywilnej (dalej „Pan”, „Wspólnik”) prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej odzieży i obuwia, oznaczonej kodem PKD 46.42.Z.

W toku prowadzonej działalności, Wspólnicy w ramach Spółki zgromadzili majątek stanowiący wyodrębnione środki trwałe, przede wszystkim w postaci nieruchomości. Cały majątek sfinansowany został z zysków Spółki i z wkładów Wspólników. Nieruchomości aktualnie wynajmowane są innym podmiotom, niepowiązanym z Panem.

W związku z innymi aktywnościami zawodowymi jednego ze Wspólników – Pana żona podjęła decyzję o zaprzestaniu prowadzenia interesów w ramach Spółki cywilnej, co w konsekwencji skutkować będzie jej rozwiązaniem.

Przed rozwiązaniem Spółki cywilnej, Wspólnicy chcą dokonać nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa do indywidualnej działalności gospodarczej Pana (darowizna). Pozwoli to na kontynuację dalszego prowadzenia działalności gospodarczej. Pan prowadziłby działalność w niezmienionym obszarze i zakresie przedmiotowym z tą różnicą, że robiłby to w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, tj. pod swoim imieniem i nazwiskiem oraz numerem identyfikacji podatkowej.

Przekazane przedsiębiorstwo stanowić będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, a zatem obejmuje w szczególności oznaczenie indywidualne przedsiębiorstwa, należności, zobowiązania, wierzytelności, prawa, środki pieniężne, nieruchomości, prawa wynikające z umów, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności, umowy z kontrahentami, tajemnice przedsiębiorstwa.

Wspólnicy Spółki cywilnej są małżeństwem bez ustanowionej rozdzielności majątkowej. Każdy ze Wspólników ma po 50% udziałów w Spółce cywilnej.

Po przekazaniu przedsiębiorstwa Spółki cywilnej do jednoosobowej działalności gospodarczej Spółka cywilna zostanie rozwiązana. Na dzień rozwiązania nie będzie ona dysponować żadnym majątkiem (cały majątek zostanie ujęty w wartości przedsiębiorstwa).

W skład nieodpłatnie przekazanego majątku będą wchodzić również nieruchomości. Nieruchomości te są zamortyzowane częściowo. Pierwsza z nich została włączona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w 2003 r. i podlega amortyzacji liniowej według stawki 2,5%. Kolejne lokale użytkowe nabyto w 2020 r. i są amortyzowane według stawki 10% (indywidualna stawka dla nieruchomości używanych). Żadna z wyżej wskazanych nieruchomości nie stanowi ani budynku mieszkalnego, ani lokalu mieszkalnego. Wszystkie nieruchomości mają charakter niemieszkalny.

Pytanie

Czy Pan będący nabywcą przedsiębiorstwa będzie mógł kontynuować amortyzację otrzymanych w ramach nieodpłatnie nabytego przedsiębiorstwa, nieruchomości stanowiących środki trwałe, które były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzowane w ramach Spółki cywilnej wskazanej w opisie zdarzenia przyszłego, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

Zbycie przedsiębiorstwa Spółki cywilnej w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego pozwoli na kontynuację amortyzacji nieruchomości pomimo, że były wprowadzone przez Zbywcę do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzowane, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedmiotem nieodpłatnego zbycia między Spółką cywilną, której jedynymi wspólnikami są małżonkowie, a Panem jest przedsiębiorstwo Spółki cywilnej. Wspólnicy nie ograniczają zasobów podlegających przekazaniu, a zatem wszystkie składniki aktywów i pasywów, a także prawa oraz wynikające z praw obowiązki włączone zostaną w przekazywaną nieodpłatnie całość.

Szeroką definicję przedsiębiorstwa ustawodawca zaprezentował w art. 551 ustawy Kodeks cywilny. Zgodnie z nim katalog składników, które może obejmować przedsiębiorstwo zawiera w szczególności:

̶oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

̶własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

̶prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

̶wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

̶koncesje, licencje i zezwolenia;

̶patenty i inne prawa własności przemysłowej;

̶majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

̶tajemnice przedsiębiorstwa;

̶księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wskazane w przytoczonej definicji elementy składające się na przedsiębiorstwo mają charakter przykładowy, przy czym określenie „w szczególności” oznacza, że jest to katalog otwarty, a co za tym idzie każdą tego typu transakcję należy traktować indywidualnie i uzależnić od charakteru i skali prowadzonej działalności. Również nie wszystkie wymienione elementy muszą wystąpić łącznie, aby doszło do zbycia przedsiębiorstwa. W art. 552 ustawy Kodeks Cywilny, ustawodawca uzupełnia, że przedsiębiorstwem jest wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Zgodnie ze wskazaniami zawartymi w opisie zdarzenia przyszłego, po dokonaniu nieodpłatnego przekazania (darowizny) w Spółce cywilnej nie pozostanie żaden majątek. Nie ulega zatem wątpliwości to, że wszelkie zasoby zostaną przekazane Panu do indywidualnej działalności.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika nabyte lub wytworzone we własnym zakresie kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1)budowle, budynki i oraz lokale będące odrębną własnością,

2)maszyny, urządzenia i środki transportu;

3)inne przedmioty

- o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Przytoczona definicja precyzyjnie określa warunki, jakie należy spełnić, aby dany przedmiot był środkiem trwałym oraz by móc dokonywać odpisów amortyzacyjnych: „stanowiące własność lub współwłasność podatnika”, „nabyte lub wytworzone we własnym zakresie”, „kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do użytkowania”, „o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż rok”, „wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością”. Ustawodawca wymienia również przykładowe przedmioty będące środkami trwałymi i na pierwszym miejscu wskazuje na budowle, budynki i oraz lokale będące odrębną własnością.

Na podstawie art. 22f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca zdefiniował czym jest koszt uzyskania przychodów. I tak, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Amortyzacja stanowi taki koszt, przy założeniu, że środki trwałe podlegające amortyzacji wykorzystywane są do prowadzenia działalności, a inaczej mówiąc pozwalają osiągnąć przychód lub zachować albo zabezpieczyć jego źródło i jednocześnie nie są przedmiotowo wyeliminowane z katalogu kosztów podatkowych na podstawie art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 pkt 45a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

a)nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku, jeżeli:

̶nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw lub

̶dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub

̶nabycie to korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, lub

̶nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.

W przedmiotowej sprawie, Wspólnicy Spółki cywilnej chcą nieodpłatnie zbyć przedsiębiorstwo tej Spółki do działalności gospodarczej jednego z udziałowców Spółki cywilnej. Z tytułu zrealizowania tej czynności wspólnicy Spółki cywilnej nie otrzymają żadnego świadczenia ekwiwalentnego - zarówno materialnego, jak i niematerialnego. W efekcie u Pana - obdarowanego powstanie przychód, który jednak na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zwolniony z opodatkowania (wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2- 2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20).

Na mocy art. 23 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisu ust. 1 pkt 45a lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stosuje się do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nabytych w drodze darowizny, jeżeli darczyńca dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tych składników. W tym przypadku stosuje się odpowiednio przepisy art. 22g ust. 12 oraz art. 22h ust. 3 i nie stosuje się przepisu art. 22g ust. 15.

Oznacza to, że amortyzacja środków trwałych nabytych w drodze darowizny jest możliwa, pod warunkiem, że darczyńca dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tych składników.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego w Spółce cywilnej, której wspólnikiem jest m.in. Pan, przekazywane nieruchomości, będące elementem przedsiębiorstwa, widnieją w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz podlegają amortyzacji. Amortyzacja ta, będzie stanowiła koszt podatkowy wspólników Spółki cywilnej do momentu notarialnie potwierdzonego aktu darowizny przedsiębiorstwa - po tej dacie - Pana zdaniem - prawo do odliczeń amortyzacyjnych przechodzi na Pana (obdarowanego).

W art. 22g ust. 12 i art. 22h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca określił warunki dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Zgodnie z tym, w art. 22g ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, określono jaka powinna być wartość początkowa środków trwałych nabytych na podstawie umowy darowizny, będącą podstawą naliczenia amortyzacji.

Pomimo, że sam przepis odnosi się do podmiotów u których nastąpiła zmiana formy prawnej, połączenie, albo podziału spółki, to art. 23 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazał na tożsame postępowanie w sytuacji nieodpłatnego nabycia, o którym również mowa w przedmiotowej sprawie.

Na jego podstawie wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi, w tym również powstałych z przekształcenia spółki (art. 22g ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Z kolei art. 22h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, określa, że podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej podzielony albo połączony, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2-7.

Podsumowując, na mocy przedstawionych przepisów prawa podatkowego oraz w oparciu o zaprezentowane zdarzenie przyszłe uznać można, że fakt nieodpłatnego zbycia przedsiębiorstwa Spółki cywilnej, w skład którego wchodzą również nieruchomości nie pozbawia obdarowanego prawa do kontynuacji amortyzacji przy zachowaniu tej samej metody i stawki amortyzacji.

Podobne stanowisko zaprezentowano w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

̶z 17 sierpnia 2022 r. Nr 0114-KDIP2-1.4011.460.2022.1.MW oraz

̶z 27 października 2020 r. Nr 0114-KDIP3-1.4011.469.2020.3.EC.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Przepis art. 22 ust. 8 ww. ustawy stanowi, że:

Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23. W przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Stosownie natomiast do treści art. 22c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Artykuł 22g ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:

W razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów – wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi, w tym również powstałych z przekształcenia spółki.

Art. 22 g ust. 15 ww. ustawy stanowi, że:

W razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze spadku lub darowizny, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej, nie wyższa jednak od różnicy pomiędzy wartością tego przedsiębiorstwa albo jego zorganizowaną częścią a wartością składników mienia, niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, określoną dla celów podatku od spadków i darowizn.

Z przepisu art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że:

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22h ust. 3 ww. ustawy:

Podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2-7.

Art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku, jeżeli:

nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw, lub

dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub

nabycie to korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, lub

- nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 23 ust. 9 ww. ustawy:

Przepisu ust. 1 pkt 45a lit. a) nie stosuje się do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nabytych w drodze darowizny, jeżeli darczyńca dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tych składników. W tym przypadku stosuje się odpowiednio przepisy art. 22g ust. 12 oraz art. 22h ust. 3 i nie stosuje się przepisu art. 22g ust. 15.

Zgodnie z art. 551 ustawy Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):

Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5) koncesje, licencje i zezwolenia;

6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8) tajemnice przedsiębiorstwa;

9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 552 ustawy Kodeks cywilny:

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Z opisu sprawy wynika, że przed rozwiązaniem Spółki cywilnej, Pan i Pana żona (Wspólnicy) chcą dokonać nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa do indywidualnej działalności gospodarczej Pana (darowizna). Po przekazaniu przedsiębiorstwa Spółki cywilnej do jednoosobowej działalności gospodarczej zostanie Spółka cywilna rozwiązana. Na dzień rozwiązania Spółki cywilnej nie będzie ona dysponować żadnym majątkiem (cały majątek zostanie ujęty w wartości przedsiębiorstwa). Przekazane przedsiębiorstwo stanowić będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny. W skład nieodpłatnie przekazanego majątku będą wchodzić również nieruchomości. Nieruchomości te są zamortyzowane częściowo. Pierwsza z nich została włączona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w 2003 r. i podlega amortyzacji liniowej. Kolejne lokale użytkowe nabyto w 2020 r. i są amortyzowane według indywidualnej stawki dla nieruchomości używanych. Wszystkie nieruchomości mają charakter niemieszkalny.

Mając na uwadze opis sprawy i powyższe przepisy prawne wskazać należy, że po przekazaniu przedsiębiorstwa Pana do indywidualnej działalności gospodarczej, będzie Pan mógł w prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej kontynuować amortyzację otrzymanych w ramach nieodpłatnie nabytego przedsiębiorstwa, nieruchomości stanowiących środki trwałe, które były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzowane w ramach Spółki cywilnej wskazanej w opisie zdarzenia przyszłego - na zasadach określonych w 22h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Przedmiotem interpretacji jest wyłącznie sprawa będąca przedmiotem zapytania, tj. ocena możliwości kontynuacji amortyzacji. Natomiast kwestia możliwości zawarcia umowy darowizny pomiędzy małżonkami, u których obowiązuje ustrój ustawowej wspólności majątkowej, nie podlegała ocenie. Powyższe bowiem regulują przepisy niepodatkowe, tj. przepisy Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, do których interpretacji nie jestem uprawniony.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla Organu wydającego niniejszą interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00