Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.62.2023.3.AS

Przychody z (…) w związku z włączoną monetyzacją reklam na kanale (…), które uzyskał Pan w 2022 roku (w okresie zawieszenia działalności gospodarczej), należy rozliczyć w ramach działalności gospodarczej według wybranej formy opodatkowania.

Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 czerwca 2023 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z (…).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od stycznia 2022 r. do grudnia 2023 r. otrzymał Pan przychody z (…) w związku z włączoną monetyzacją reklam na kanale (…). Przelew przychodził z zagranicy raz w miesiącu, już w złotówkach na Pana konto bankowe, łącznie kwota ta wyniosła za rok 2022 = 15458,46 zł. (w (…) wypełnił Pan również formularz W-8BEN - 10% 13.01.2022 r.) Na kanale (…) który Pan prowadzi można powiedzieć hobbistyczno‑pasjonacko, pokazuje Pan:

(…)

W związku z tym, iż otrzymywał Pan środki z (…), mógł Pan praktykować darmowe naprawy (pro bono), gdzie później publikacja filmu na (…) zarabiała na siebie, dlatego mógł Pan wykonać prace za darmo.

Widzowie również przysyłali (…), które miał Pan przekazywać, wysyłali również mierniki które mógł Pan testować itd.:

  • w różnych instytucjach, gdzie różne inne zewnętrzne firmy dostarczały Panu elementy montażowe lub sami Widzowie, a mógł Pan je bezpłatnie przekazać instytucji w potrzebie między innymi pomoc dla (…).
  • u Pana Widzów, gdzie mógł Pan bezpłatnie wykonać np. naprawę (…), której nikt się nie chciał podjąć lub kogoś nie było na nią stać;
  • u starszych osób lub osób w potrzebie (ludzie ubodzy, w trudnych sytuacjach rodzinnych) gdzie widzowie decydowali co ma Pan zrobić z (…) np. od firmy z USA (na testy);
  • w Pana rodzinie i też znajomym różne drobne naprawy (…), czy pełne modernizacje instalacji, które mógł Pan pokazać na kanale jak je wykonać itp. nie zdradzając adresu miejsca montażowego (...).

Dodatkowo dzięki zarobkom z (…) mógł Pan kupić sobie w końcu profesjonalny sprzęt pomiarowy i mógł Pan wykonywać setki różnych profesjonalnych testów i porównań, pokazywać je na swoim kanale zainteresowanym odbiorcom. Pomaganie sprawia Panu przyjemność, lubi Pan instalacje (…) jak również rozwiązywanie trudnych spraw. Pracuje Pan na etacie od 2004 roku, w zupełnie innej branży, a instalacjami (…) zajmuje się Pan dodatkowo. Firmę prowadzi Pan od 2017 roku. Wykonywał Pan tam głównie prace ogólno-budowlane na dużych wspólnotach przeważnie z jednym dużym przedsiębiorstwem w zakresie budowlanym, natomiast prace związane z instalacjami (…) traktował Pan jako dodatek. Od marca 2022 r. w związku z Covidem zawiesił Pan działalność, ponieważ przedsiębiorstwo z którym wykonywał Pan prace ogólno-budowlane nie miało dla Pana zleceń i obawiał się Pan o zdrowie w kontaktach z klientem indywidualnym. W covidzie powstał pomysł prowadzenia kanału na (…) gdzie miał Pan mnóstwo materiałów nagranych już wcześniej z różnych miejsc. W firmie etatowej awansował Pan w między czasie i obecnie nie ma Pan za dużo czasu na żadne dodatkowe prace budowlane, ale przez czas prowadzenia kanału odzywa się do Pana dużo firm chcących współpracować i planuje Pan odwiesić swoją działalność od 2023 roku i typowo zarobkowo znów prowadzić firmę - oczywiście opłacając odpowiednio składki ZUS wstecz. Oglądalność kanału była wysoka w 2022 roku, ponieważ (…) i ta zmiana dotyczyła dużej liczby osób w Polsce. Zyski na kanale (…) bardzo mocno spadły już od końca 2022 r. i obecnie przewidywane są zdecydowanie mniejsze na rok 2023, niż w 2022 roku. Zadał Pan pytanie "Jak prawidłowo rozliczyć się z przychodu z (…) za rok 2022 i nie mógł Pan zmienić treści tego pytania na inne, bo właśnie oczekuje Pan od odpowiedzi/pomocy w tej sprawie i w tym konkretnym pytaniu. Chciałby Pan rozliczyć się prawidłowo, tak aby w przyszłości nie mieć problemów z urzędem skarbowym. Pana właściwy urząd skarbowy nie potrafi Panu pomóc i jednoznacznie stwierdzić , w jaki sposób ma się Pan rozliczyć z przychodów w rocznym zaznaniu podatkowym.

Uzupełnienie i doprecyzowanie stanu faktycznego

Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski.

W celu zaspokojenia własnych potrzeb, nie posiada Pan swoich reklam na kanale, uczestniczy Pan w systemie reklamowym i to system decyduje jakie reklamy pojawiają się na Pana filmach, jak często oraz jakiej branży dotyczą reklamy. W tym systemie nie można z góry określić dochodu, ponieważ algorytm wylicza (prognozuje) przychód z reklam (w danym miesiącu) na podstawie dużej liczby czynników. Jest to przychód nieokreślony i może się on zmienić. (…) nie gwarantuje stałego przychodu. Zależy on w głównej mierze od wyświetleń filmów i ich atrakcyjności dla algorytmu, częstotliwości wstawiania filmów na (…). W związku z tym, iż Pana filmy mają w głównej mierze charakter hobby tzn. jest np. dużo skomplikowanych testów i jest dużo tłumaczeń, i tabel, i porównań filmy wstawia Pan niesystematycznie dopiero, wtedy gdy ma Pan na to czas, ponieważ robienie filmu zabiera mnóstwo czasu. Dodatkowo główna praca na etacie nie pozwala wygenerować na to czas. Być może gdyby był Pan na emeryturze wtedy mógłby Pan poświecić filmom cały dzień i wstawiać je częściej.

Wskazał Pan, że nie ponosi odpowiedzialności wobec osób trzecich za rezultat i wykonywanie ww. czynności, czynności nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności i nie ponosi Pan ryzyka gospodarczego.

Nie udostępnia Pan swoich filmów, mają one charakter publiczny, to widz może je dalej udostępnić. Nikogo do tego Pan nie namawia.

Na swoim kanale, nie prosi Pan o lajki oraz subskrybcje - takie jest założenie.

Hobby, pasja, poszerzanie wiedzy, pomoc ludziom biedniejszym, nawiązanie kontaktu z innymi instalatorami z innych części Polski, kontakt z Widzem - to był cel stworzenia kanału na (…).

Kanał został założony w 2015 roku, przychody uzyskuje Pan od stycznia 2022 roku. Kanał nie generuje innych przychodów, czasem zdarzy się, że widz lub firma wyślą prezent, wtedy rozdaje Pan te prezenty w konkursie widzom lub przekazuje biedniejszym osobom (lub widzom) w formie prezentu i Pana darmowej pracy. Nie ma Pan i nie będzie miał Pan żadnych umów z zewnętrznymi firmami, na kanale chce Pan być niezależny i mieć możliwość wyrażania swojego prawdziwego zdania na tematy (…) (taki jest cel kanału).

Umowa jest zawarta w styczniu 2022 r. (może Pan ją dosłać) umowa jest na czas nieograniczony. Reklama wyświetlana jest nawet na kanałach, które takiej umowy nie podpisały, (…) zarabia w ten sposób.

(…) wykonuje przelew środków na Pana konto raz w miesiącu (różnie 21 lub 22 lub 23 dzień miesiąca) gdy próg osiągnie minimum 300 zł. Można ustawić przelew raz na 3 miesiące lub raz na rok. Można wyłączyć przelew i „zbierać” środki na koncie (…) i np. zlecić przelew w przyszłości. Za rok 2022 otrzymał Pan PIT W-8BEN.

W roku 2022 oraz 2023 „kanał internetowy” nie jest, i nie będzie związany z działalnością gospodarczą, a w przyszłości Pan nie wie.

Wniosek dotyczy 2022 roku (styczeń-grudzień).

Montaż (…) nie był prowadzony w ramach działalności gospodarczej, nie wykonywane było w sposób ciągły, nie odbywało się w celu osiągnięcia dochodu, filmy na kanał wstawiał Pan sporadycznie, niesystematycznie, w wolnym czasie.

Filmy wykonywał Pan w trakcie nieodpłatnych instalacji (…) u klientów.

Wskazuje Pan źródła przychodu:

1.praca na etacie: podstawowe źródło dochodu;

2.firma (…) : dodatkowe źródło dochodu w tym:

  • Prace ogólno- budowlane: większe źródło dochodu (w ramach działalności gospodarczej);
  • Prace instalacja/montaż/naprawa (…): mniejsze źródło dochodu (w ramach działalności gospodarczej).

Wynika to z braku możliwości wybrania PKD typowo instalacje (…), bo nie ma takiego rozszerzenia. Przedsiębiorstwo, z którym współpracował Pan tytułowało faktury zapisem „prace remontowo budowlane”.

Niektóre filmy, które publikował Pan na kanale w 2022 roku, były nagrywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w trakcje usług, ale wcześniej, gdy firma nie była zawieszona.

Kanał (…) ma charakter hobbystyczno-pasjonacki. Nigdy nie reklamował Pan swoich usług na swoim kanale.

Pana firma (gdy nie była zawieszona) świadczyła płatne usługi ogólno-budowlane, w tym prace z zakresu instalacji/montażu/naprawy (…).

Wydatki związane z prowadzeniem kanału nie były ujmowane w działalności gospodarczej.

Pytanie

Jak prawidłowo rozliczyć się z przychodu z (…) za rok 2022?

Pana stanowisko w sprawie

Zakłada Pan, że podatek za przychód z (…) za rok 2022 rozlicza Pan zgodnie z art. 20 podatek dochodowy od osób fizycznych (przychody z innych źródeł) w związku z tym, iż w roku 2022 miał Pan zawieszoną działalność gospodarczą.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Odrębnym źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Natomiast stosownie do art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

Sformułowanie „w szczególności” wskazuje, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty, co pozwala, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 cyt. ustawy. O przychodzie podatkowym z innych źródeł będziemy mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe. Do przychodów z innych źródeł należy zatem zaliczyć każdy przychód, który spełnia łącznie dwa warunki: po pierwsze – nie jest zaliczany do źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1-8 ustawy, a po drugie – nie jest wyłączony z przedmiotowego zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Użyte w ww. przepisie pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się na trzech przesłankach:

  • zarobkowym celu działalności,
  • wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,
  • prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz, czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Zatem, jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 3 czerwca 2015 r. sygn. akt I SA/Po 919/14:

Dla przyjęcia, że działalność ma charakter ciągły, nie jest niezbędne, by powtarzane były konkretne czynności; możliwe, że dana czynność (np. sprzedaż) będzie dokonana jednorazowo, natomiast wraz z poprzedzającymi ją czynnościami przygotowawczymi będzie tworzyła ciąg działań, który uznać należy za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust. 6 u.p.d.o.f.

Natomiast przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności, (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Z przytoczonych przepisów wynika, że przychód z (…) w związku z włączoną monetyzacją reklam na kanale (…) może stanowić przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ww. ustawy.

Ocena, z jakiego źródła pochodzi przychód, ma ogromne znaczenie dla określenia chociażby takich kwestii, jak ustalenie sposobu opodatkowania przychodu. W pewnych sytuacjach możliwe jest występowanie wątpliwości, do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować danego rodzaju przychód. Jeden i ten sam przychód stanowić może przychód wyłącznie z jednego źródła. Ponadto nie jest możliwa sytuacja, w której ten sam przychód będzie, np. zaliczony częściowo do jednego źródła, a częściowo do innego.

Wobec powyższego, w celu zakwalifikowania - na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podjętych przez Pana działań do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z prowadzeniem kanału na (…), o których mowa we wniosku.

Jak już wcześniej wyjaśniłem, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku.

Na gruncie analizowanej sprawy, powziął Pan wątpliwość, czy przychody z (…) w związku z włączoną monetyzacją reklam na kanale (…) należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł w związku z tym, iż w roku 2022 miał Pan zawieszoną działalność gospodarczą.

Z opisu sprawy wynika, że od grudnia 2015 r. posiada Pan kanał na (…) o nazwie (…). Kanał prowadzi Pan niesystematycznie, hobbystycznie i pasjonacko. Na kanale nie reklamuje Pan działalności gospodarczej. Od 2017 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą. W ramach działalności gospodarczej zajmuje się Pan m.in. instalacją/montażem i naprawą (…). Na kanale (…) udostępnia Pan filmy nagrywane m.in. w trakcie usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Tematyka kanału pokrywa się z zakresem Pana działalności gospodarczej. Od stycznia 2022 r. do grudnia 2022 r. otrzymał Pan przychody z (…) w związku z włączoną monetyzacją reklam na kanale (…).

Okoliczności tej sprawy wskazują, że działania podjęte przez Pana w zakresie prowadzenia kanału (…) są rodzajem aktywności określonej jako działalność gospodarcza podjęta w celu zarobkowym.

W związku z powyższym, nie sposób uznać, że przychody uzyskane w związku z włączoną monetyzacją można zakwalifikować jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ww. ustawy.

Wskazane wyżej, okoliczności sprawy rozpatrywane we wzajemnym połączeniu dowodzą, że Pana działania związane z prowadzeniem kanału (…) wskazują na zarobkowy charakter czynności podjętej przez Pana, a więc zamiar finansowy i inwestycyjny - co stanowi cechę charakterystyczną działalności gospodarczej. Działania Pana w roku 2022, nie miały charakteru przypadkowego i incydentalnego. Miały one charakter zorganizowany, wymagały podjęcia szeregu zaplanowanych i przemyślanych czynności. Pomimo zawieszenia działalności gospodarczej nie zmienił się charakter usług, które Pan wykonywał przed zawieszeniem działalności. Każdą, nawet pojedynczą usługę podjętą w okresie zawieszenia działalności gospodarczej należy traktować jako podjęcie działalności gospodarczej, a przychód uzyskany z tego tytułu zaliczyć do źródła przychodu jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Reasumując - przychody z (…) w związku z włączoną monetyzacją reklam na kanale (…), które uzyskał Pan w 2022 roku (w okresie zawieszenia działalności gospodarczej), należy rozliczyć w ramach działalności gospodarczej według wybranej formy opodatkowania.

Tym samym Pana stanowisko w tym zakresie należy uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

 Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”). Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00