Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.269.2023.2.BJ

W zakresie ustalenia: 1. czy transakcje najmu powierzchni biurowej pomiędzy podmiotami powiązanymi (osobowo), będą stanowić dochód z ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 i ust. 3 Ustawy o CIT, 2. czy wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług prawnych (usługi windykacji terenowej oraz usługi Inspektora IODO) i usług pomocniczych do usług prawnych pomiędzy podmiotami powiązanymi (osobowo), będą stanowić dochód z ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 i ust. 3 Ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jestprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

1.czy transakcje najmu powierzchni biurowej pomiędzy podmiotami powiązanymi (osobowo), będą stanowić dochód z ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 i ust. 3 Ustawy o CIT,

2.czy wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług prawnych (usługi windykacji terenowej oraz usługi Inspektora IODO) i usług pomocniczych do usług prawnych pomiędzy podmiotami powiązanymi (osobowo), będą stanowić dochód z ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 i ust. 3 Ustawy o CIT.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 23 sierpnia 2023 r. Znak: 0111-KDIB2-1.4010.269.2023.1.BJ, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 8 września 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka komandytowa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej również Wnioskodawca lub Spółka) prowadzącym działalność gospodarczą, której przeważającym przedmiotem działalności gospodarczej jest działalność prawnicza (PKD 69.10.Z). Komplementariuszem Spółki jest Pani G oraz Pan I. Komandytariuszem Spółki jest Pani N.

Pan I niezależnie od Spółki jest wspólnikiem w spółce X jawna, której przeważającym przedmiotem działalności gospodarczej jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z), jest wspólnikiem i prezesem zarządu w spółce Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której przeważającym przedmiotem działalności jest działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura (PKD: 82.11.Z.) jest komandytariuszem w Z spółka komandytowa, której przeważającym przedmiotem działalności gospodarczej jest działalność prawnicza (PKD 69.10.Z).

Pani G niezależnie od Spółki jest wspólnikiem w spółce X Spółka jawna, której przeważającym przedmiotem działalności gospodarczej jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z).

Pani N niezależnie od Spółki jest wspólnikiem w spółce Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której przeważającym przedmiotem działalności jest działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura (PKD: 82.11.Z.) jest komplementariuszem w Z spółka komandytowa, której przeważającym przedmiotem działalności gospodarczej jest działalność prawnicza (PKD 69.10.Z).

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w Polsce oraz dokonuje transakcji z podmiotami z innych państw Unii Europejskiej.

Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2021 r. poz. 217 ze zm.; dalej: „UOR”).

Spółka planuje w trakcie 2023 r. lub 2024 r. wybrać formę opodatkowania przewidzianą w Rozdziale 6b ustawy o CIT, tj. ryczałt od dochodów spółek (dalej również jako „Ryczałt”). Wnioskodawca na moment wyboru tej formy opodatkowania spełni wszystkie warunki opodatkowania Ryczałtem z art. 28j ust. 1 ustawy o CIT.

Wnioskodawca zatrudnia na umowę o pracę w sumie ponad 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty („Pracownicy”).

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje nieruchomości, tj. powierzchnię biurową (dalej również jako „Nieruchomości”), które są własnością X spółka jawna. Przedmiotowe nieruchomości są środkami trwałymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej X spółka jawna. Spółka pragnie również podkreślić, że Nieruchomości nigdy nie były własnością Spółki.

Spółka wykorzystuje nieruchomości na podstawie umowy najmu zawartej jeszcze przed wyborem formy opodatkowania Ryczałt Estoński.

Spółka i X spółka jawna ustalili rynkowe warunki transakcji. Powiązania pomiędzy stronami transakcji nie wpływają oraz nie będą wpływać na ustaloną cenę oraz warunki transakcji. Porównywalna cena najmu zostałaby ustalona również z podmiotami niepowiązanymi. Innymi słowy, powiązania nie mają oraz nie będą miały żadnego znaczenia - Spółka dokonuje i będzie dokonywać transakcji rynkowych, za rynkowym wynagrodzeniem.

Spółka podkreśla, że przedmiotowe Nieruchomości są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę.

Spółka korzysta z nieruchomości z uwagi na wyraźne potrzeby biznesowe i niezależnie od tego kto byłby wynajmującym. Taka konieczność wynajęcia odpowiednich składników majątkowych i tak by powstała niezależnie od tego kto jest właścicielem nieruchomości.

Spółka ponadto informuje, że, prowadząc działalność gospodarczą, posiada niezbędne inne aktywa do jej prowadzenia. Do przedmiotowych aktywów można zaliczyć m.in. urządzenia, maszyny, pojazdy, personel, know-how, inne wartości niematerialne i prawne. Działania polegające na wynajęciu Nieruchomości od innych podmiotów, włączając w to podmioty powiązane, jest uzasadnione biznesowo i nie powinno budzić najmniejszej wątpliwości.

Ważną kwestią w prowadzeniu biznesu jest płynność finansowa, która mogłaby być ograniczona poprzez ekonomicznie nieuzasadnione zakupy np. wysokowartościowych nieruchomości.

Nadto, Spółka nabywa od Y spółki z ograniczoną odpowiedzialnością usługi windykacji terenowej oraz usługi administracji i korespondencji na podstawie umowy świadczenia usług zawartej jeszcze przed wyborem formy opodatkowania Ryczałtem.

Spółka i Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ustalili rynkowe warunki transakcji. Powiązania pomiędzy stronami transakcji nie wpływają oraz nie będą wpływać na ustaloną cenę oraz warunki transakcji. Porównywalna cena za świadczone usługi zostałaby ustalona również z podmiotami niepowiązanymi. Innymi słowy, powiązania nie mają oraz nie będą miały żadnego znaczenia - Spółka dokonuje i będzie dokonywać transakcji rynkowych, za rynkowym wynagrodzeniem.

Spółka podkreśla, że przedmiotowe usługi są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę. Specyfika działalności Spółki wymaga od niej świadczenia na rzecz swoich klientów usług windykacji terenowej, której zlecenie na zewnętrzy podmiot jest konieczne z powodu braku dedykowanego i wykwalifikowanego do tego typu usług personelu. Spółce konieczne jest również korzystanie z zewnętrznych usług administracyjnych oraz pocztowych ze względu na specyfikę prowadzonej działalności gospodarczej - obsługa korespondencji oraz nadzór i katalogowanie dokumentacji stanowi znaczą cześć działalności prawniczej.

Spółka korzysta z ww. usług z uwagi na wyraźne potrzeby biznesowe i niezależnie od tego kto byłby świadczącym usługi, Spółka zawsze miałaby potrzebę z nich skorzystać.

Spółka ponadto informuje, że, prowadząc działalność gospodarczą, posiada niezbędne inne aktywa do jej prowadzenia. Do przedmiotowych aktywów można zaliczyć m.in. urządzenia, maszyny, pojazdy, personel. Działania polegające na korzystaniu z ww. usług od Y spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest uzasadnione biznesowo i również nie powinno budzić najmniejszej wątpliwości.

Nadto, Spółka zleca Z spółce komandytowej wykonanie usługi Inspektora IODO oraz usługi marketingowo-reklamowe. Spółka zleca wykonanie ww. usługi na podstawie porozumienia między podmiotami. Cena za wykonaną usługę jest stała i płatna co miesiąc. Zlecenie ww. usługi zostało zawarte jeszcze przed wyborem formy opodatkowania Ryczałt Estoński.

Spółka i Z spółka komandytowa ustalili rynkowe warunki transakcji. Powiązania pomiędzy stronami transakcji nie wpływają oraz nie będą wpływać na ustaloną cenę oraz warunki transakcji. Porównywalna cena za ww. usługę zostałaby ustalona również z podmiotami niepowiązanymi. Innymi słowy, powiązania nie mają oraz nie będą miały żadnego znaczenia - Spółka dokonuje i będzie dokonywać transakcji rynkowych, za rynkowym wynagrodzeniem.

Spółka zobowiązana jest do wyznaczenia Inspektora IODO na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa i korzysta z usługi świadczonej w sposób profesjonalny przez podmiot zewnętrzny.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 5 września 2023 r. Wnioskodawca wskazał, że: Spółka powstała na skutek zawarcia umowy spółki z dnia 23 września 2004 roku, przed notariuszem P, prowadzącym K.

Zgodnie z odpisem pełnym KRS Wnioskodawcy:

Przedmiot przeważającej działalności: 69.10.Z Działalność Prawnicza

Przedmiot pozostałej działalności przedsiębiorcy (wg KRS):

1)64.99.Z Pozostała Finansowa Działalność Usługowa, gdzie Indziej Niesklasyfikowana, z Wyłączeniem Ubezpieczeń i Funduszów Emerytalnych

2)66.19.Z Pozostała Działalność Wspomagająca Usługi Finansowe, z Wyłączeniem Ubezpieczeń i Funduszów Emerytalnych

3)66.30.Z Działalność Związana z Zarządzaniem Funduszami

4)70.22.Z Pozostałe Doradztwo w zakresie Prowadzenia Działalności Gospodarczej i Zarządzania

5)85.59.B Pozostałe Pozaszkolne Formy Edukacji, gdzie Indziej Niesklasyfikowane.

Wspólnicy G oraz I są wspólnikami X sp. j. od sierpnia 2020 roku. Wspólnik G została wspólnikiem X sp. j. na skutek nabycia ogółu praw i obowiązków od poprzedniego wspólnika. W ten sposób jako wspólnicy X sp. j. G oraz I stali się stronami umowy najmu, która łączy X sp. j. ze Spółką, czyli z X K sp. k. od 1 września 2015 roku. Ww. umowa najmu od dnia jej zawarcia była zmieniona 6 aneksami, kolejno z dnia: 1 lutego 2016 r., 29 czerwca 2018 r., 1 października 2018 r., 29 listopada 2019 r., 1 września 2020 r. i 9 listopada 2020 r.

Zgodnie z odpisem pełnym KRS X spółki jawnej, przedmiotem przeważającej działalności przedsiębiorcy jest: 68.20.Z Wynajem i Zarządzanie Nieruchomościami Własnymi lub Dzierżawionymi. Natomiast przedmiot pozostałej działalności przedsiębiorcy (wg KRS) to:

1)68.10.Z Kupno i Sprzedaż Nieruchomości na Własny Rachunek

2)81.10.Z Działalność Pomocnicza Związana z Utrzymaniem Porządku w Budynkach

3)82.11.Z Działalność Usługowa Związana z Administracyjną Obsługą Biura

4)82.19.Z Wykonywanie Fotokopii, Przygotowywanie Dokumentów i Pozostała Specjalistyczna Działalność Wspomagająca Prowadzenie Biura

5)82.99.Z Pozostała Działalność Wspomagająca Prowadzenie Działalności Gospodarczej, Gdzie Indziej Niesklasyfikowana

6)35.12.Z Przesyłanie Energii Elektrycznej

7)35.14.Z Handel Energią Elektryczną

8)43.21.Z. Wykonywanie Instalacji Elektrycznych

9)77.11.Z Wynajem I Dzierżawa Samochodów Osobowych i Furgonetek.

Oprócz przeważającej działalności jaką jest „Wynajem i Zarządzanie Nieruchomościami Własnymi lub Dzierżawionymi” X spółka jawna, w pozostałym zakresie wskazanym w KRS, w zasadzie nie prowadzi działalności.

Data nabycia nieruchomości 1 (prawa użytkowania wieczystego gruntu) przez X sp. j. (dawniej: K B sp.j.), na której X sp. j. wzniosła budynek mieszkalno-usługowy to: 24 lutego 2014 r.

Data nabycia nieruchomości 2 (prawa użytkowania wieczystego gruntu) przez X sp. j. (dawniej: K B sp. j.), którą X sp. j. zagospodarowała na plac postojowy to: 15 kwietnia 2014 r.

Moment ujawnienia w ewidencji X sp. j. biurowca to dzień 31 sierpnia 2015 r.

Data wybudowania i oddania do użytku budynku mieszkalno-biurowego 1, gdzie są zlokalizowane lokale użytkowe wynajmowane m.in. przez X K sp. k., to 2014-2015 rok.

Od 1 września 2015 roku X K sp. k. wynajmuje lokal użytkowy od X sp. j.

Ww. nieruchomości nie były wykorzystywane w tym w amortyzowane w innej niż X Sp. Jawna Spółce, której wspólnikami byli I i/lub N lub w działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie przez te osoby.

Zgodnie z odpisem pełnym KRS Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, przedmiotem przeważającej działalności przedsiębiorcy jest 82.11.Z Działalność Usługowa związana z administracyjną Obsługą Biura. Natomiast przedmiot pozostałej działalności przedsiębiorcy (wg KRS) to:

1)69.20.Z Działalność Rachunkowo-Księgowa; Doradztwo Podatkowe

2)66.19.Z Pozostała Działalność Wspomagająca Usługi Finansowe, z wyłączeniem Ubezpieczeń i Funduszów Emerytalnych

3)64.99.Z Pozostała Finansowa Działalność Usługowa, Gdzie indziej Niesklasyfikowana, z Wyłączeniem Ubezpieczeń i Funduszów Emerytalnych

4)62.03.Z Działalność związana z Zarządzaniem Urządzeniami Informatycznymi

5)70.22.Z Pozostałe Doradztwo w zakresie Prowadzenia Działalności Gospodarczej i Zarządzania

6)82.20.Z Działalność Centrów Telefonicznych (Call Center)

7)68.32.Z Zarządzanie Nieruchomościami Wykonywane na Zlecenie

8)69.10.Z Działalność Prawnicza

9)77.11.Z Wynajem i Dzierżawa Samochodów Osobowych i Furgonetek

Niemniej, faktycznie spółka Y sp. z o.o. prowadzi działalność gospodarczą jedynie w zakresie PKD: 82.11.Z, 66.19.Z, 64.99.Z, 62.03.Z i 70.22.Z.

Wynajmowane nieruchomości wymagały/wymagają doposażenia przez Spółkę.

Przykładem doposażenia są:

-wymiana wykładzin,

-zakup wyposażenia, w tym mebli biurowych i socjalnych (ruchomych, jak i na wymiar),

-zakup i montaż szklanych ścianek działowych,

-wymiana posadzki,

-zakup i montaż systemów monitoringu wejścia (bramki wejściowe, systemy dostępowe do konkretnych pomieszczeń).

Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej: K W sp. o.o.) świadczy na rzecz X K sp. k. usługi windykacji terenowej na podstawie umowy o współpracy z dnia 1 grudnia 2017 roku. Usługi windykacji terenowej polegają w szczególności na świadczeniu stałego pośrednictwa na rzecz X K sp. k. w wykonywaniu czynności windykacyjnych na rzecz kontrahentów X K sp. k., zmierzających do zaspokojenia przysługujących tym kontrahentom od ich dłużników należności pieniężnych, w szczególności: przeprowadzania wywiadu majątkowego oraz monitoringu, terenowej weryfikacji posiadanych danych, w tym ich fotograficznego udokumentowania (zwłaszcza nieruchomości, miejsca zatrudnienia), podjęcia działań rozpoznawczych i poszukiwawczych, mających na celu ustalenie składników majątku dłużnika, nawiązania kontaktu z dłużnikiem oraz podjęcia z nim negocjacji w celu ustalenia możliwości i ewentualnych warunków polubownej spłaty długu, bieżącego i bezzwłocznego raportowania.

Na podstawie aneksu do ww. umowy, zawartego w dniu 31 sierpnia 2018 roku, Y sp. z o.o. świadczy na rzecz X K sp. k. usługi w zakresie tzw. obsługi administracyjnej, polegające na zorganizowaniu obsługi administracyjnej i biurowej wspierającej działalność, w tym przede wszystkim pomocy w zakresie obsługi korespondencji przychodzącej i wychodzącej, wsparcia technicznego w zakresie obsługi urządzeń reprograficznych, bieżącego zaopatrzenia w artykuły biurowe.

Umowa dot. świadczenia usług windykacji terenowej pomiędzy X K sp. k. a spółką Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została zawarta 1 grudnia 2017 r.

Zakres umowy, o której mowa powyżej, został rozszerzony o usługi administracji i korespondencji na skutek aneksu z dnia 31 sierpnia 2018 r.

Przed zawarciem ww. umów X K sp. k. nabywała ww. usługi od innych podmiotów, lecz to również były podmioty powiązane osobowo z X K sp. k.

W odpowiedzi na pytanie o treści: Czy świadczenie wypłacane podmiotom powiązanym za wskazane we wniosku usługi (w tym najmu) nie służą w istocie dekapitalizowaniu tych podmiotów?

Wnioskodawca wyjaśnił, że nie.

Umowa dot. świadczenia usług Inspektora IODO między X K sp. k. a Z sp. k. została zawarta w dniu 1 marca 2023 roku.

Umowa dot. usług marketingowo-reklamowych łączy Z sp. k. z Y sp. z o.o.

Pomiędzy Z sp. k. a X K sp. k. nie została zawarta umowa dot. usług marketingowo-reklamowych.

Aktualnie X K sp. k. z żadnym podmiotem nie łączy umowa na usługi marketingowo-reklamowe. Taka umowa łączy aktualnie Z sp. k. z Y sp. z o.o. od 1 marca br. Wnioskodawca w tym miejscu dokonuje sprostowania opisu stanu faktycznego.

Przed nawiązaniem współpracy z Z sp. k. w obszarze IODO Wnioskodawca nabywał ww. usługi od R G na podstawie łączącej strony umowy o współpracy gospodarczej (w okresie od 1 maja 2018 roku do końca lutego 2023 roku).

Spółka Z sp. k. została zarejestrowana w maju 2022 roku jako efekt rebrandingu jednej z linii biznesowych X K sp. k. Do 2022 roku X K sp. k. oprócz zarządzania wierzytelnościami i procesami windykacyjnymi (na wszystkich etapach) dla instytucji finansowych, trudniła się także świadczeniem usług prawno- podatkowych dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw (dla około 400 klientów w stałej obsłudze). W 2022 roku Wspólnicy X K sp. k. podjęli strategiczną decyzję o rozdzieleniu dwóch powyższych linii biznesowych i wyodrębnieniu linii biznesowej obsługi prawno-podatkowej do nowego podmiotu - Z sp. k. Wraz z końcem roku 2022 i początkiem 2023 roku został przeprowadzony proces przenoszenia praw i obowiązków ze stałych umów o obsługę prawną łączących X K sp. k. z jej dotychczasowymi klientami na nowy podmiot – Z Z. Powyższe objęło także umowy o współpracy gospodarczej łączące X K sp. k. z radcami prawnymi, adwokatami i doradcami podatkowymi, świadczącymi usługi dla klientów, których umowy zostały przeniesione na Z sp. k.

Z uwagi na to, że na skutek powyższych zmian R G rozwiązał współpracę z Wnioskodawcą, a nawiązał z Z sp. k., to odtąd Spółka nabywa usługi IODO od Z sp. k. jest spółką wyspecjalizowaną w obsłudze prawnej i podatkowej firm, która świadczy usługi compliance, włącznie z usługami IODO, na rzecz wielu podmiotów korporacyjnych w całej Polsce. Wnioskodawca jest jednym z klientów Z Z w tym obszarze.

Wnioskodawca aktualnie nie nabywa usług marketingowo-reklamowych od żadnego podmiotu.

Od 1 sierpnia 2018 r. do końca lutego 2023 roku takie usługi Wnioskodawca nabywał, ale także od podmiotu powiązanego, tj. od spółki Y sp. o.o. (dawniej K W sp. z o.o.).

Pytania

1.Czy transakcje najmu powierzchni biurowej pomiędzy podmiotami powiązanymi (osobowo), będą stanowić dochód z ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 i ust. 3 Ustawy o CIT?

2.Czy wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług prawnych (usługi windykacji terenowej oraz usługi Inspektora IODO) i usług pomocniczych do usług prawnych pomiędzy podmiotami powiązanymi (osobowo), będą stanowić dochód z ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 i ust. 3 Ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że transakcje najmu powierzchni biurowej pomiędzy podmiotami powiązanymi (osobowo), nie będą stanowić dochodu z ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 i ust. 3 Ustawy o CIT

Ad. 2

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług prawnych i usług pomocniczych do usług prawnych pomiędzy podmiotami powiązanymi (osobowo) nie będzie stanowić dochodu z ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 i ust. 3 Ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Ad. 1 i Ad. 2

Zgodnie z treścią art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).

Z kolei art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazuje, Iż przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2)świadczenia wykonane na rzecz:

a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5)wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6)równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7)darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8)wydatki na reprezentację;

9)dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

Przy czym wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń, o których mowa wyżej, określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT, tj. według zasad rynkowości dla danego typu świadczeń.

Natomiast art. 28m ust. 4 ustawy o CIT wskazuje, że do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:

1)wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;

2)wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a)w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,

b)w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

3)kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.

Na gruncie ryczałtu od dochodów spółek, podmiotami powiązanymi są (art. 28c pkt 1 w zw. z art. 11a ust. 1 pkt 4 i art. 11a ust. 2 ustawy o CIT):

a)podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b)podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

-ten sam inny podmiot lub

-małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

c)spółka niemająca osobowości prawnej i jej wspólnicy, lub

d)podatnik i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółka kapitałowa wchodząca w jej skład i jej zagraniczny zakład.

Przez wywieranie znaczącego wpływu rozumie się:

1)posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 5%:

a)udziałów w kapitale lub

b)praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub

c)udziałów lub praw do udziału w zyskach lub majątku lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub

2)faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub

3)pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.

Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:

-wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,

-inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT),

-wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,

-wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem.

W kontekście przedstawionego zdarzenia przyszłego:

1.Spółka i X, których wspólnikami są zarówno Pan I i Pani G stanowią podmioty powiązane w rozumieniu ww. przepisów.

2.Spółka oraz Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w których wspólnikiem jest Pan I oraz Pani N, stanowią podmioty powiązane w rozumieniu ww. przepisów.

3.Spółka oraz Z Z spółka komandytowa, w których wspólnikiem jest Pan I oraz Pani N, stanowią podmioty powiązane w rozumieniu ww. przepisów.

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest ustalenie, czy transakcje w zakresie nabywania usług oraz w zakresie najmu Nieruchomości, w przedstawionym w opisie stanu faktycznego zakresie stanowią tzw. kategorię ukrytych zysków, a w konsekwencji czy Spółka powinna transakcje te opodatkować i zaliczyć do kategorii ukrytych zysków.

Kategorię „ukrytych zysków” przedstawiono w „Przewodniku do Ryczałtu od dochodów spółek” z dnia 23 grudnia 2021 r. Co istotne, zgodnie z informacją zawartą w samym Przewodniku, Przewodnik stanowi ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego dotyczące stosowania tych przepisów (objaśnienie podatkowe), o których mowa w art. 14a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325, z późn. zm., dalej: „Ordynacja podatkowa”).

W objaśnieniach czytamy, iż „Szczególnie wnikliwej ocenie powinny podlegać usługi o charakterze niematerialnym, które są często wykorzystywane do czerpania zysków ze spółki w innej postaci niż dywidenda. W relacji spółka - wspólnik istotne może być w przedmiotowej ocenie to, czy wspólnik zadbał o wyposażenie spółki w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej i czy ewentualny niedobór tych aktywów nie jest przyczyną działań polegających na dokapitalizowywaniu w następstwie tego spółki, tj. dokapitalizowywaniu w innej formie niż w postaci wkładu do spółki (np. w formie pożyczki, udostępniania nieruchomości). Również inne świadczenia ekwiwalentne dywidendzie, czyli świadczenia, które pod pozorem inaczej nazwanej czynności prawnej (jednej lub wielu) prowadzą de facto do korzyści wspólnika, która bez wykonania tego świadczenia zostałaby zrealizowana w postaci dywidendy kreują dochód z tytułu ukrytych zysków.

Zdaniem Wnioskodawcy, wypłacanie podmiotowi powiązanemu - X spółka jawna wynagrodzenia za rzeczywiście świadczoną usługę najmu oraz wypłacane Y spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i Z Z spółce komandytowej wynagrodzenia za rzeczywiście świadczone na rzecz Spółki usługi, nie powinny być uznawane za ukryte zyski, bowiem wypłaty te nie stanowią świadczeń ekwiwalentnych dywidendzie.

Na stronie 34 Przewodnika czytamy, iż „świadczeniami, które nie powinny powodować powstania dochodu z tytułu ukrytego zysku, mogą być transakcje zakupu oraz sprzedaży, dokonywane w ramach podstawowej działalności podatnika (np. określonej w przedmiocie działalności), które wykonywane są na warunkach analogicznych jak wobec podmiotów niepowiązanych. Takimi świadczeniami mogą być np. świadczenia podwykonawców niezbędne dla wytworzenia produktu końcowego w zakresie obróbki towarów czy dostarczania komponentów.”

Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazuje, iż za ukryty zysk uznaje się każde świadczenie, którego beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik lub inny podmiot powiązany i które jest wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk. W praktyce może to oznaczać np. świadczenia powstałe w wyniku uzgodnień, których nie zawarłyby podmioty niepowiązane.

Ocena czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi nie powinna się, zatem ograniczać jedynie do oceny ustalonej ceny transakcji (według wartości rynkowej), ale powinna również uwzględnić fakt czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi). Dokonując takiej oceny należy uwzględnić potrzeby Spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności zakupu lub świadczenia takiej transakcji w aspekcie sytuacji majątkowej spółki czy faktycznych jej potrzeb biznesowych.

Transakcje te nie stanowią kategorii ukrytych zysków, bowiem:

-Spółka posiada aktywa niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, m.in. urządzenia, maszyny, pojazdy, personel, know-how, inne wartości niematerialne i prawne;

-Dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje Spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia - co ma miejsce w rzeczonej sprawie;

-Ponadto, okoliczność powiązań pomiędzy podmiotami nie ma wpływu na zasadność i racjonalność zawartych umów, w tym zasad rynkowych przy ich zawieraniu;

-Wynagrodzenia ustalone w ramach przedmiotowych transakcji ustalone zostały według wartości rynkowej;

-Transakcje te odpowiadają potrzebom Spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności - trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie Spółki bez powierzchni biurowej, w której Spółka będzie mogła realizować usługi prawne oraz usługi administracyjno-pocztowe, marketingowe oraz Inspektora IODO, które są niezbędne do prowadzenia tego typu działalności;

-Wszystkie wskazane transakcje są dla Spółki istotne z punktu widzenia prowadzonego modelu biznesu i wpisują się w jej potrzeby biznesowe. Fakt współpracy z podmiotami powiązanymi pozostaje bez wpływu na charakter zawieranych transakcji. Spółka i tak musiałaby dokonać zakupu przedmiotowych świadczeń by realizować przyjętą strategię, z uwagi jednak na fakt, iż podmioty powiązane dysponują określonymi środkami, świadczyć będą usługi, które wpisują się w zakres usług/świadczeń, którymi zainteresowana jest Spółka.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, wynagrodzenie wypłacane na rzecz podmiotów powiązanych za usługę najmu, usługi windykacji terenowej, usługi marketingowo-reklamowe, usługi administracji i obsługi korespondencji oraz usługi Inspektora IODO nie będzie stanowić dochodu z ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 i ust. 3 Ustawy CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Spółkę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00