Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.389.2023.2.AN

- Czy ponoszone w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym przez Wnioskodawcę koszty nabycia Materiałów niezbędnych do realizacji projektów Badawczych stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT; - Czy należności wobec pracowników wymienione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jako Koszty pracownicze, przysługujące pracownikom wykonującym działalność badawczo-rozwojową, stanowią/będą stanowić proporcjonalnie, tj. w części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT; - Czy do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT, Wnioskodawca może zaliczyć/będzie mógł zaliczyć koszty rat leasingowych Urządzeń i Przyszłych Urządzeń w części niesfinansowanej dotacją.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 lipca 2023 r., za pośrednictwem systemu ePUAP, wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 1 września 2023 r., które wpłynęło do Organu 4 września 2023 r.

Treść wniosku jest następująca.

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Spółka” albo „Wnioskodawca”) posiada siedzibę na terytorium Polski i na podstawie przepisu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz dystrybucją i sprzedażą (…). Oferowane przez Spółkę możliwości produkcyjne obejmują szerokie spektrum (…), (dalej łącznie: „Produkty”).

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku, Spółka prowadzi prace badawczo - rozwojowe w zakresie tworzenia zaawansowanych technologicznie Produktów przy zastosowaniu dostępnych materiałów i surowców w nowy, innowacyjny sposób, który znacznie wybiega pod względem koncepcyjnym ponad dostępne na rynku produkty wytwarzane przez firmy konkurencyjne.

Pozycja rynkowa Spółki, w tym wielkość sprzedaży jej Produktów, jest stricte uzależniona od projektowania nowych Produktów, odpowiadających aktualnym potrzebom klientów, a zarazem spełniających rygorystyczne standardy bezpieczeństwa i wymagania prawne, których spełnienie jest konieczne do wprowadzanie ich na rynek.

Prace badawczo - rozwojowe związane z opracowywaniem Produktów zaczynają się, co do zasady, od analizy potencjału sprzedażowo-produkcyjnego. Kierownicy Działów Pionu Badawczo-Rozwojowego (dalej: „pion B+R”) Wnioskodawcy, oceniają każdorazowo wraz z Działem Handlowym, czy zaangażować Spółkę w dany projekt - wstępnie oceniany.

W przypadku podjęcia pozytywnej decyzji, projekt otwierany jest w ramach danego działu pionu B+R, gdzie nadawany jest indywidualny niepowtarzalny numer pozwalający na identyfikację.

Każdy projekt rozpoczyna się rozpoznaniem - kompletowane są dane wejściowe do projektowania, tworzony jest harmonogram prac oraz opracowywane wstępne szkice wyrobów. Spółka posiada odpowiednie procedury określające zasady oraz przebieg procesu projektowania wyrobów. Procedura zapewnia jednolite postępowanie przy gromadzeniu koniecznych do projektu danych.

W ramach pionu B+R prace prowadzi również Dział Naukowy, który zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem wszelkiego rodzaju koncepcji dotyczących Produktów.

Na podstawie odpowiednich danych, osoby zatrudnione w danym dziale/sekcji pionu B+R przeprowadzają analizę wykonalności, uwzględniającą możliwości techniczne Spółki w zakresie zdolności wytworzenia Produktu.

Następnie, pracownicy Wnioskodawcy opracowują pierwsze konstrukcje a następnie prowadzą konsultacje na podstawie przygotowanych wydruków wyrobów w technologii 3D, aby ocenić wizualnie rozwiązania. Na tym samym etapie mogą być także prowadzone pierwsze badania oraz testy, np. ocena wytrzymałościowa, testy technologiczne, materiałowe.

Kolejnym etapem jest wykonanie prototypu Produktu, na podstawie zebranej dokumentacji. Prototypy sprawdzane i zatwierdzane są przez kierowników sekcji pionu B+R. Dokumentacja dotycząca prototypów przekazywana jest do Działu Technologicznego, który ją opracowuje pod względem technologicznym umożliwiającym wyprodukowanie niniejszych wyrobów. Opracowanie takie realizowane jest przez inżynierów będących pracownikami Działu Technologicznego i obejmuje ono m.in. przygotowanie technologii, dobór materiałów, przygotowanie dokumentacji technologicznej, przygotowanie programów na maszyny sterowane numerycznie, zaprojektowanie i wykonanie niezbędnego oprzyrządowania, sprawdzianów itp. Mając w pełni zrealizowane przygotowanie technologiczne Sekcja Wydziału Wdrożeń Innowacji Działu Technologicznego przystępuje do fizycznego wykonania wyrobów prototypowych. Realizowane jest to przez pracowników warsztatowych przynależących do niniejszego Wydziału.

Po przekazaniu gotowego prototypu z Wydziału Wdrożeń Innowacji do danej sekcji pionu B+R, następuje dokonywana przez inżynierów ocena funkcjonalna i wizualna, jak również, w razie potrzeby, konsultacja rozwiązań np. z lekarzami lub pomysłodawcami Produktu.

Po akceptacji sekcji B+R, prototypy mogą zostać przekazywane do badań. Część badań zlecana jest na zewnątrz, a część prowadzona przez specjalistów Spółki wyposażonych w niezbędne narzędzia (np. testy wytrzymałościowe w laboratorium biomechanicznym).

W przypadku, gdy prototyp Produktu przejdzie wszelkie badania, przed serią produkcyjną wykonywane są wstępne oceny kliniczne. Niejednokrotnie występuję konieczność sprawdzenia wyrobu medycznego na preparacie nieutrwalonym (tzw. cadaverowym) w zewnętrznym podmiocie świadczącym takowe usługi.

Po pozytywnym przejściu badań opracowywana jest seria informacyjna. W przypadku prostych wyrobów ten krok może być pominięty. Zdarzają się sytuacje, iż konieczne są dodatkowe badania na serii informacyjnej. W takim przypadku następuje zamknięcie procesu projektowania Produktu, a seria ta nie trafia do sprzedaży.

Pozytywna ocena oznacza rozpoczęcie kolejnego etapu, czyli przygotowanie ostatecznej dokumentacji technicznej dla wyrobu (dla potrzeb znaku CE wymaganego przez ustawę o wyrobach medycznych lub dla potrzeb znaku MDR wymaganego przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2017/745 w sprawie wyrobów medycznych – w zależności od klasyfikacji Wyrobu Medycznego). Następnie, po opracowaniu dokumentacji, Produkt zgłaszany jest do Jednostki Nadzorującej a następnie do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (…).

Powyższy proces zakończony jest uzyskaniem aprobaty przez jednostkę notyfikowaną oraz skierowaniem Produktu do produkcji i wprowadzeniem gotowych Produktów do obrotu.

Przedstawiony model operacyjny procesu produkcji innowacyjnych Produktów stosowany przez Spółkę pozwala utrzymać pełną kontrolę nad wysoką jakością oraz zaawansowaniem technologicznym Produktów przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłej kontroli zarządczej oraz spełnienia wymogów przewidzianych prawem dla wyrobów medycznych.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: „Dyrektor KIS”) w interpretacji indywidualnej z 7 maja 2019 r. nr 0111KDIB1-3.4010.92.2019.1.BM, potwierdził że prowadzone przez Spółkę prace w zakresie tworzenia nowych Produktów, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, w związku z czym Spółka ma prawo do skorzystania, zgodnie z art. 18d ustawy o CIT, z ulgi na badania i rozwój.

Koszty materiałów i surowców

W ramach prac nad rozwojem Produktów, Spółka ponosi i będzie ponosić koszty materiałów i surowców z nimi związanych, które obejmują m.in. wydatki na:

1.Meble, które są wykorzystywane w pionie B+R;

2.Zakup kamery wraz z wyposażeniem (statyw, akumulator, karty pamięci) wykorzystywanej do nagrywania szkoleń. Szkolenia wykorzystywane są następnie do przygotowania dokumentacji technicznej w ramach prac B+R;

3.Zakup artykułów biurowych (zakreślacze, notesy, itp.);

4.Zakup norm, które zawierają parametry jakie powinien spełniać Produkt. Można tu przykładowo wyróżnić normy materiałowe (przedstawiają właściwości składu chemicznego, parametry wytrzymałościowe, struktury krystaliczne) i norm badań (zawierają metodologię badań biozgodności). Normy nabywane są w postaci elektronicznej, najczęściej w formie pliku pdf;

5.Transport materiałów wykorzystywanych w pracach B+R;

6.Transport prototypów wytwarzanych w ramach prac B+R. Transport jest niezbędny m.in. w celu przeprowadzenia badań, testów, wykonania na prototypach prac w postaci naniesienia specjalistycznych powłok;

7.Naniesienie różnego rodzaju powłok na materiały wykorzystywane w pracach B+R i prototypy wytwarzane w pracach B+R.

Na potrzeby niniejszego wniosku powyższe materiały i surowce wraz z usługami transportu i naniesienia powłok będą dalej powoływane jako „Materiały”.

Koszty wynagrodzeń pracowników realizujących prace rozwojowe dotyczące nowych Produktów.

W ramach prowadzonej działalności rozwojowej Spółka zatrudnia na podstawie umowy o pracę szereg osób uczestniczących w procesie przygotowania nowych Produktów.

Jak wspomniano, Spółka posiada wyodrębniony w strukturze wewnętrznej pion B+R, w ramach którego pracownicy zatrudniani przez Spółkę, w ramach swoich obowiązków, wykonują czynności z zakresu opracowywania Produktów przy wykorzystaniu swojej wiedzy oraz doświadczenia.

Osoby zatrudnione w Spółce, w ramach prac badawczo - rozwojowych nad Produktem, zajmują się w szczególności przygotowaniem koncepcji prototypów Produktów, zlecaniem badań, przygotowaniem wydruków 3D, przygotowaniem materiałów informacyjnych, graficznych, instrukcji użytkowania, tj. szeregiem czynności wymaganych przez przepisy prawa do wprowadzenia Produktu, będącego wyrobem medycznym, do sprzedaży.

Dział IT zajmuje się dostarczaniem rozwiązań informatycznych, jak również tworzeniem oprogramowania wewnętrznego, niezbędnego do prac badawczo - rozwojowych nad nowymi Produktami. Proponowane przez ten dział rozwiązania pozwalają m.in. na lepszą analizę danych, jak również poprawę funkcjonalności w prowadzonych projektach dotyczących Produktów.

Określone osoby zatrudnione w Dziale Technologicznym zajmują się analizą materiałów i surowców koniecznych do wykonywania Produktów, jak również przygotowywaniem nowych programów, technologii oraz opracowywaniem Produktów pod kątem parametrów technicznych, wymiarów, wykorzystywanych materiałów.

W ramach prac badawczo - rozwojowych technolodzy zajmują się nadzorem nad sposobem przygotowania Produktów oraz doborem technologii produkcji, jak również nanoszą zmiany do projektów Produktów uwzględniając możliwości techniczne i technologiczne oraz możliwość usprawnienia produkcji.

Laboratoria (Pomiarowe, Mikrobiologiczne, Fizykochemiczne, Biomechaniczne) biorą udział w pracach badawczo - rozwojowych nad Produktami Spółki poprzez przeprowadzenie badań oraz różnego rodzaju testów, m.in. wytrzymałościowych, mikrobiologicznych, wymiarowych czy fizykochemicznych dla konkretnych Produktów.

W związku z zatrudnianiem pracowników na potrzeby prowadzonej działalności związanej z tworzeniem Produktów, Spółka ponosi i będzie ponosić koszty pracownicze obejmujące m.in.:

-wynagrodzenie zasadnicze (wraz z wynagrodzeniem za czas urlopu wypoczynkowego i czas choroby) oraz dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych, które Spółka jako płatnik zalicza do przychodów ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”)

-składki z tytułu należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - finansowane przez Spółkę jako płatnika składek,

-premie, bonusy i nagrody, różnego rodzaju dodatki, które Spółka jako płatnik zalicza do przychodów ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

Na potrzeby niniejszego wniosku powyższe koszty będą dalej powoływane jako „Koszty Pracownicze”.

Co więcej, w proces rozwojowy opracowywania Produktów zaangażowane są osoby sprawujące nadzór nad pracownikami zaangażowanymi w projekty badawczo-rozwojowe. Produktów, które stanowią wsparcie merytoryczne, w związku z nabytą wiedzą techniczną i doświadczeniem. Osoby te, poza funkcjami kierowniczymi związanymi z pracami dotyczącymi Produktów, pełnią również funkcje związane z pozostałą działalnością Spółki. Określenie charakteru tych czynności, a tym samym ich przyporządkowanie do poszczególnych projektów odbywać się będzie w oparciu o ewidencję czasu pracy.

W stosunku do pracowników zaangażowanych w prace rozwojowe nad Produktami prowadzona jest, w formie elektronicznej, ewidencja czasu pracy poświęcanego na poszczególne projekty Produktów (dalej: „Ewidencja”). Pozwala ona określić czasochłonność opracowywania poszczególnych Produktów, a co za tym idzie, wysokość kosztów osobowych z tym związanych. Ewidencja nakłada na pracownika obowiązek bieżącego wypełnienia ilości czasu pracy (ilość godzin) poświęconej w danym okresie (miesiącu/dniu) na poszczególnych projektach związanych z tworzeniem danego Produktu, wraz z krótkim opisem wykonywanych czynności. W przedmiotowej Ewidencji nie wskazuje się ilości godzin odnoszącej się do czynności niezwiązanych z działalnością rozwojową Produktów.

Na podstawie Ewidencji Spółka jest w stanie określić, ile roboczo godzin zostało poświęconych na dany projekt Produktu.

Ewidencja pozwala tym samym ustalić ilość czasu pracy poświęconego przez poszczególnych pracowników Spółki na realizację prac badawczo-rozwojowych nad Produktami, w całkowitym czasie pracy wykonywanej przez nich w trakcie danego miesiąca.

Wynagrodzenia niektórych pracowników realizujących niektóre projekty są dofinansowane. Dofinansowanie dotyczy wyłączenie wynagrodzenia za czas pracy poświęcony na prace badawczo-rozwojowe nad Produktami.

Koszty leasingu.

W związku z realizowanymi projektami B+R, Wnioskodawca ponosi i będzie ponosić koszty związane z leasingiem następujących urządzeń:

1.Maszyna do druku 3D.

Urządzenia pozwala na wytwarzanie bardzo skomplikowanych wyrobów w postaci struktur, również w formie siatki 3D, możliwych do wykonania jedynie w ramach procesu przyrostowego. Struktury tego typu mają kluczowe znaczenie w procesie przerastania implantów tkanką kostną. Wyroby wytwarzane w ramach procesu druku 3D posiadają powierzchnie o znacznej chropowatości, co również wspomaga proces leczenia, bez konieczności stosowania rożnego typu pokryć uzyskiwanych w dodatkowych procesach. Dodatkowo maszyna jest wykorzystywana do „szybkiego prototypowania” - czyli wyprodukowania prototypów wyrobów medycznych bezpośrednio z danych modelu CAD opracowanego przez Dział B+R bez konieczności wykonywania dodatkowego oprzyrządowania co w znacznym stopniu może wpływać na zachowanie konkurencyjności na bardzo dynamicznym rynku wyrobów medycznych.

2.Centrum frezarskie CNC 5-osiowe.

Urządzenie służy do wykonywania zaplanowanych w ramach projektu skomplikowanych geometrycznie implantów medycznych wraz z niezbędnymi do ich wszczepiania zestawami narzędzi. Maszyna dzięki swoim funkcjonalnościom bez przeszkód realizuje procesy z zastosowaniem wieloosiowej obróbki skrawaniem do wyrobów wytwarzanych technologią przyrostową, w której to uzyskiwane są konstrukcje o znacznie bardziej skomplikowanych geometrach, aniżeli ma to miejsce w technologiach tradycyjnych. Zastosowanie takiej maszyny pozwala zmniejszyć liczbę operacji, co w efekcie końcowym pozwala uzyskać większą jakość i dokładność wyrobów, jednocześnie ograniczając znacząco czas potrzebny do wyprodukowania wyrobów prototypowych i przy tym zmniejszając zużycie energii i potencjalnie materiałów.

3.Centrum frezarskie CNC 3-osiowe.

Urządzenie ma zastosowanie do wykonywania operacji obróbki skrawaniem w zakresie trzech osi sterowanych numerycznie pod kątem zaplanowanych w ramach projektu implantów medycznych wraz z niezbędnymi do ich wszczepiania zestawami narzędzi.

Maszyna między innymi dzięki zwiększonej przestrzeni roboczej również bez przeszkód sprawdza się w produkowaniu niezbędnego oprzyrządowania jak i narzędzi kontrolnych do wytwarzanych w ramach projektu wyrobów medycznych. Wyroby wytwarzane technologią przyrostową z racji swojej skomplikowanej geometrii niejednokrotnie wymagają zastosowania specjalistycznego oprzyrządowania, a zarazem narzędzi kontrolnych w postaci np. sprawdzianów.

4.Centrum tokarsko-frezarskie CNC.

Urządzenie ma zastosowane do wykonania obróbki skrawaniem łączącej obróbkę toczenia i frezowania 5-osiowego zaplanowanych w ramach projektu implantów medycznych wraz z niezbędnymi do ich wszczepiania zestawami narzędzi.

Konfiguracja maszyny polegająca na jednoczesnym zastosowaniu zarówno typowej głowicy tokarskiej jak i głowicy frezującej 5 - osiowej rozbudowanej o duży magazyn narzędziowy umożliwia wykonanie skomplikowanych geometrycznie detali w jednej operacji bez konieczności stosowania dodatkowych drogich w wykonaniu i czasochłonnych przyrządów specjalnych. Zastosowanie automatycznego systemu podawania materiału i odbioru gotowych detali bezpośrednio przekłada się na szybkość i dokładność wykonania detali, eliminuje w znacznej części konieczność ingerencji operatora, a to bezpośrednio przekłada się na komfort i bezpieczeństwo pracy, jednocześnie czyniąc proces stabilniejszym i dokładniejszym, minimalizując ilość błędów zewnętrznych.

5.Automat tokarski CNC.

Urządzenie jest wykorzystywane do wykonania zaplanowanych w ramach projektu implantów medycznych oraz narzędzi koniecznych do ich implantacji charakteryzujących się cechami geometrycznymi wymagającymi do ich wykonania połączenia technologii toczenia, frezowania oraz głębokiego wiercenia. Maszyna charakteryzująca się zastosowaniem technologii toczenia szwajcarskiego pozwala na dokładne wykonanie smukłych detali o dodatkowo małych gabarytach i wysokich wymaganiach zarówno pod kątem tolerancji wymiarów jak i powierzchni. Maszyna o przedstawionych parametrach pozwala ograniczyć ilość operacji koniecznych do wykonania detalu jednocześnie skracając jego całkowity koszt i czas wykonania. Automatyczny system podawania materiału do obróbki, jak i też następnie odbiór wykonanych detali pozwala na ograniczenie ingerencji operatora, co bezpośrednio zwiększa stabilność i powtarzalność procesu poprzez eliminacje potencjalnych błędów człowieka, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo i komfort pracy osoby obsługującej maszynę.

6.Linia do obróbki chemicznej wyrobów.

Wyroby produkowane technologią SLM (Selective Laser Melting - to technologia pozwalająca na wytwarzanie prototypów oraz gotowych implantów, poprzez selektywne przetapianie - warstwa po warstwie - proszku metalu wiązką lasera) wymagają przeprowadzania procesu obróbki chemicznej np. celem nadania im ich finalnego wykończenia, modyfikacji powierzchni i tym samym uzyskania bądź polepszenia właściwości osteoindukcyjnych, lub też w celu uzyskania funkcjonalnych powłok mających zwiększyć bezpieczeństwo stosowania wyrobu poprzez ograniczenie niekorzystnych zjawisk występujących w przypadku stosowania detali nie poddanych danej obróbce. Ponadto, urządzenie to pozwala dokładnie kontrolować, nadzorować oraz archiwizować parametry procesów, co przekłada się na ich wysoką jakość oraz powtarzalność. Dzięki linii wyeliminowano zagrożenia wynikające z błędów jakie mogły potencjalni powstać w wyniku pracy realizowanej w trybie manualnym.

7.Stanowisko podawcze wyrobów do cechowania laserowego.

Wyroby opracowane w technologii przyrostowej (druk 3D) ze względu na swoją konstrukcję wymagają odpowiednio dobranych uchwytów oraz pozycji do cechowania. Tego typu wymagania spełnia stanowisko z robotem umożliwiające pełne, niczym nie ograniczone manipulowanie przedmiotem obrabianym. Dzięki opracowaniu odpowiednich uchwytów pod wyroby, umożliwi cechowanie tych wyrobów na trudnych i nieregularnych powierzchniach. Jednocześnie zwiększy precyzję i jakość wykonania tych wyrobów.

Na potrzeby niniejszego wniosku powyższe urządzenia będą dalej powoływane jako „Urządzenia”.

Urządzenia wykorzystywane są jedynie w celu realizacji projektów B+R. Leasing opisanych powyżej urządzeń stanowi tzw. leasing operacyjny. Poszczególne opłaty i raty i leasingowe były zaliczane/będą zaliczane przez Wnioskodawcę bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu zgodnie z art. 17b ustawy o CIT, w części nie dofinansowanej dotacją.

Raty leasingowe w części zostały sfinansowane dotacją.

Leasingodawca nie jest podmiotem powiązanym ze Spółką w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

W przyszłości Wnioskodawca planuje zawrzeć kolejne umowy leasingu operacyjnego. Przedmiotem przyszłych umów leasingu mają być niżej wymienione urządzenia, które będą wykorzystywane wyłącznie w celu realizacji projektów badawczo-rozwojowych:

1.Centrum frezarskie CNC 5-osiowe.

Urządzenie będzie służyło do wykonywania skomplikowanych geometrycznie prototypów (…).

2.Centrum frezarskie CNC 3-osiowe.

Urządzenie będzie służyło do wykonywania operacji obróbki skrawaniem w zakresie trzech osi sterowanych numerycznie pod kątem prototypów (…).

3.Centrum tokarsko-frezarskie CNC.

Urządzenie będzie służyło do wykonania obróbki skrawaniem łączącej obróbkę toczenia i frezowania prototypów (…).

4.Automat tokarski CNC.

Urządzenie będzie wykorzystywane do wykonania prototypów (…) charakteryzujących się cechami geometrycznymi wymagającymi do ich wykonania połączenia technologii toczenia, frezowania oraz głębokiego wiercenia.

5.Myjnia dezynfektor.

Urządzenie będzie służyło do przeprowadzenia procesu mycia wyrobów prototypowych, które następnie mają być zapakowane i poddane procesowi sterylizacji. Myjnia- dezynfektor będzie wykorzystywana w celach badawczych wyrobów prototypowych.

6.Sterylizator.

Urządzenie będzie służyło do realizacji procesu sterylizacji prototypowych implantów, na podstawie czego są realizowane dalsze badania związane z bezpieczeństwem wyrobu medycznego.

7.Laser do cechowania.

Urządzenie służy do precyzyjnego i bezpiecznego znakowania wyrobów medycznych celem zachowania ich identyfikalności co jest niezbędne w branży medycznej (dotyczy to również fazy wyrobów prototypowych).

8.Laser do cięcia.

Urządzenie służy do realizacji obróbki cięcia laserowego prototypowych wyrobów medycznych. Urządzenie charakteryzuje się dużą dokładnością i powtarzalnością, dzięki czemu znakomicie nadaje się do produkcji takich prototypowych wyrobów.

Przyszłe umowy leasingu zostaną zawarte z podmiotem, który nie będzie powiązany ze Spółką w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Poszczególne opłaty i raty i leasingowe będą zaliczane przez Wnioskodawcę bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu zgodnie z art. 17b ustawy o CIT. W przypadku, gdy Wnioskodawca otrzyma dofinansowanie do opłat i rat leasingowych, będą one kosztem uzyskania przychodu w części nie dofinansowanej dotacją.

Na potrzeby niniejszego wniosku urządzenia używane na podstawie przyszłych umów leasingu operacyjnego będą powoływane jako „Przyszłe Urządzenia”.

Ewidencja rachunkowa kosztów kwalifikowanych.

Wnioskodawca alokuje koszty związane z prowadzoną działalnością na kontach rodzajowych, takich jak: wynagrodzenia pracowników, materiały, amortyzacja, czy też świadczenia na rzecz pracowników, w ramach poszczególnych pionów organizacyjnych. Pozwala to na wyodrębnienie wydatków osób związanych z pracami rozwojowymi nad nowymi Produktami w odniesieniu do konkretnych działów Spółki.

Tym samym możliwe jest/będzie wyodrębnienie kontrolingowo kosztów materiałów, surowców czy też amortyzacji, ponoszonych przez konkretne działy Spółki.

Co więcej, w celu dokładnego określenia kosztów pracowniczych w ramach danego działu, pracownicy Spółki prowadzą wspomnianą wcześniej Ewidencję. Wskazuje ona dokładną ilość godzin pracy w danym miesiącu każdego pracownika, poświęconą na konkretny projekt Produktu. W konsekwencji powyższego, możliwe jest dokładne przypisanie bezpośrednich kosztów ponoszonych przez Spółkę do projektów rozwojowych Produktów.

Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 7 maja 2019 r. nr 0111-KDIB1- 3.4010.174.2019.1.BM, potwierdził że wyżej opisany sposób prowadzenia Ewidencji oraz ewidencji rachunkowej pozwala na skorzystanie z ulgi na badania i rozwój, a tym samym odliczenie od podstawy opodatkowania wyodrębnionych kosztów uzyskania przychodów.

Końcowo Wnioskodawca wskazuje, iż nie korzysta/nie będzie korzystał ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o CIT.

Ponadto, w piśmie uzupełniającym, w odpowiedzi na zadane we wniosku pytania wskazaliście Państwo, że:

a)wszystkie koszty, które Wnioskodawca odlicza/zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo – rozwojowej, stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;

b)wydatki, o których mowa we wniosku:

- nie zostały/nie zostaną Wnioskodawcy zwrócone,

- nie zostały/nie zostaną przez Wnioskodawcę odliczone od podstawy opodatkowania;

wskazując na powyższe wydatki, Wnioskodawca doprecyzowuje, że są to wydatki, które nie zostały sfinansowane dotacją. Jeśli wydatek był sfinansowany w części dotacją, za wydatek (o którym mowa we wniosku) Wnioskodawca uznaje tę jego część, która nie została sfinansowana dotacją;

c)Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

Pytania

1. Czy ponoszone w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym przez Wnioskodawcę koszty nabycia Materiałów niezbędnych do realizacji projektów

Badawczych stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT?

2. Czy należności wobec pracowników wymienione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia

przyszłego jako Koszty pracownicze, przysługujące pracownikom wykonującym działalność badawczo-rozwojową, stanowią/będą stanowić proporcjonalnie, tj. w części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT?

3. Czy do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT,

Wnioskodawca może zaliczyć/będzie mógł zaliczyć koszty rat leasingowych Urządzeń i Przyszłych Urządzeń w części niesfinansowanej dotacją?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, kosztami kwalifikowanymi są koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo- rozwojową.

Z literalnego brzmienia powyższych przepisów wynika, że ustawodawca wprowadził wyłącznie dwa warunki uznania kosztów materiałów i surowców za koszty kwalifikowane na cele stosowania ulgi badawczo-rozwojowej:

-koszty te muszą stanowić koszty uzyskania przychodów dla podatnika,

-nabyte materiały i surowce są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

W zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 120). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

W ocenie Wnioskodawcy, przytoczony przepis pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów wszelkich materiałów (stanowiących koszty uzyskania przychodu), niezbędnych do realizacji prac rozwojowych. W sytuacji, gdy wykorzystanie tych materiałów jest niezbędne do realizacji projektu należy uznać, że zachodzi bezpośredni związek tych materiałów i surowców z działalnością badawczo-rozwojową. Takie stanowisko zostało potwierdzone m.in. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 11 maja 2017 r. (znak: 0114-KDIP2-1.4010.27.2017.1.MR). Dodatkowo, z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 lutego 2023 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.854.2022.2.JG) wprost wynika, że koszty nabycia norm wykorzystywanych w pracach B+R stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt. 2 ustawy o CIT.

Mając powyższe na uwadze, nie ulega wątpliwości, iż wydatki na zakup mebli, kamery wraz z wyposażeniem, artykułów biurowych oraz form stanowią wydatki na nabycie materiałów i surowców, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.

Niejasne w zakresie wydatków na materiały oraz surowce jest użycie w ustawie o CIT, zwrotu „nabycie materiałów i surowców”. Ustawy o podatku dochodowym nie definiują słowa „nabycie”, stąd też wątpliwość, czy kosztem kwalifikowanym jest sam wydatek poniesiony na materiał bądź surowiec czy również odnosi się to do kosztów związanych m.in. z transportem zakupionych materiałów bądź surowców, ich zapakowaniem, wykonaniem prac związanych z ich obróbką itp.

W ocenie Wnioskodawcy, pomocniczo można kierować się definicją zawartą w art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości, zgodnie z którą „Cena nabycia (...) to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski”.

Biorąc pod uwagę powyższą definicję należałoby uznać, że za nabycie materiałów i surowców, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, należy również uznać wydatki na transport materiałów i prototypów oraz naniesienie na nie powłok.

Podsumowując, ponoszone w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym przez Spółkę koszty nabycia Materiałów niezbędnych do realizacji projektów B+R stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt. 2 ustawy o CIT.

Ad. 2

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 2008 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Obliczenie kosztów kwalifikowanych wymaga zatem znajomości trzech różnych czynników:

1)wysokości należności z tytułów wskazanych w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT,

2)czasu pracy przeznaczonego na wykonanie prac badawczo-rozwojowych, oraz

3)ogólnego czasu pracy pracownika.

Wysokości należności z tytułów wskazanych w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

Wskazując na należności z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, ustawodawca odwołuje się do należności z tytułów wymienionych w tym przepisie. Jednym z tych tytułów jest stosunek pracy. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, przychodem ze stosunku pracy są m.in. wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne wypłacone pracownikowi, czyli takie, które może otrzymać wyłącznie osoba, którą wiąże z pracodawcą stosunek pracy. Zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy (dalej: „k.p.”), wynagrodzenie (wymienione expressis verbis w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT), przysługuje pracownikowi za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Przepisami normującymi przyznanie pracownikowi należności za czas niewykonywania pracy są m.in.: art. 92 k.p., dotyczący obowiązku wypłaty wynagrodzenia za czas choroby, wypadku w drodze do pracy, poddania się niezbędnym badaniom lekarskim, art. 171 § 1 k.p., dotyczący ekwiwalentu pieniężnego w przypadku niewykorzystania przysługującego pracownikowi urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy i art. 172 k.p. przyznający pracownikowi wynagrodzenie za czas urlopu w takiej samej wysokości, jak wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Tym samym, wynagrodzenie za czas urlopu lub choroby stanowi należności z tytułu stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Zatem, należności pracowników wymienione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i nazwane jako Koszty Pracownicze będą stanowiły koszty kwalifikowane.

Czas pracy przeznaczony na wykonanie prac badawczo-rozwojowych.

Czas pracy poświęcony na działalność badawczo-rozwojową jest przez Spółkę ustalany na podstawie prowadzonej Ewidencji.

Ogólny czas pracy pracownika.

W ustawach o podatku dochodowym od osób prawnych i o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określono pojęcia „czas pracy” ani „ogólny czas pracy”, dlatego należy odnieść się do kodeksu pracy. Czas pracy zdefiniowany został w przepisach art. 128 § 1 k.p., który określa, że czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę do wykonywania pracy. Zarówno zatem czas urlopu, jak i czas zwolnienia chorobowego nie są bezpośrednim czasem wykonywania pracy. W związku z powyższym pojęcie czasu pracy, określone w art. 128 § 1 k.p., odpowiada pojęciu ogólnego czasu pracy, użytego w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, i nie obejmuje czasu urlopu oraz czasu zwolnienia chorobowego.

Wyżej opisany sposób ustalaniu wartości kosztu kwalifikowanego na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, potwierdzają liczne orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, czego przykładem jest wyrok z 11 stycznia 2022 r., sygn. akt II FSK 1247/21, w którym stwierdza się, iż: „Prawidłowo więc Sąd pierwszej instancji ocenił, że nie ma podstaw prawnych do wyłączenia przychodów pracowników, zarówno tych którzy 100% czasu poświęcają na realizację prac badawczo-rozwojowych, jak i pracowników, którzy na realizację prac badawczo-rozwojowych poświęcają część swojego czasu pracy, które to przychody utrzymują, gdy nie świadczą oni pracy z powodu urlopu, choroby lub innej usprawiedliwionej nieobecności w przypadku jeżeli pracownicy wykonują prace związane z działalnością badawczo-rozwojową, to wszystkie należności Skarżącej poniesione w danym miesiącu, związane z taką pracą, w tym z tytułu urlopu lub choroby, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu stosunku pracy określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, stanowią koszt kwalifikowany na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.”.

Podobnie orzekał Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach: z 3 marca 2021 r., sygn. akt 65/21; z 5 lutego 2021 r., sygn. akt 1038/19; z 20 kwietnia 2021 r., sygn. akt II FSK 186/21; z 11 stycznia 2022 r., sygn. akt II FSK 1247/21; z 1 września 2022 r., sygn. akt II FSK 3033/19).

Kwalifikowalność kosztów w przypadku nieprzepracowania pełnego miesiąca.

Poniżej Wnioskodawca wskazuje w jaki sposób w jego ocenie oraz w oparciu o wyżej ustalone zasady należy wyliczyć wysokość kosztów kwalifikowanych w poszczególnych rodzajach przypadków, w sytuacji gdy pracownik w ciągu miesiąca przebywa kilka dni na urlopie lub zwolnieniu chorobowym a pozostałą część miesiąca pracuje.

1.Pracownik w danym miesiącu nie pracował w godzinach nadliczbowych a wynagrodzenie za czas pracy poświęcony na czynności B+R nie było sfinansowane dotacją.

Koszty kwalifikowany = Koszty Pracownicze x (czas pracy pracownika poświęcony na czynności B+R /ogólny czas pracy pracownika w danym miesiącu)

Ogólny czas pracy pracownika nie obejmuje czasu urlopu lub choroby.

Poniżej wyliczenie kosztu kwalifikowanego w oparciu o przykładowe dane.

Koszty Pracownicze: 10 000,00 zł

Normatywny czas pracy: 160 godzin

Czas pracy poświęcony na czynności B+R: 40 godzin

Ogólny czas pracy: 120 godzin

Czas urlopu lub przebywania na zwolnieniu chorobowym: 40 godzin

Koszty kwalifikowane = 10 000,00 x 40/120 = 3 333,33 zł.

2.Pracownik w danym miesiącu pracował w godzinach nadliczbowych a wynagrodzenie za czas pracy poświęcony na czynności B+R nie było sfinansowane dotacją.

Koszty kwalifikowany = Koszty Pracownicze (wraz z wynagrodzeniem za nadgodziny) x (czas pracy pracownika poświęcony na czynności B+R /ogólny czas pracy pracownika w danym miesiącu).

Ogólny czas pracy pracownika nie obejmuje czasu urlopu lub choroby. Do ogólnego czasu pracy zaliczamy nadgodziny.

Poniżej wyliczenie kosztu kwalifikowanego w oparciu o przykładowe dane.

Koszty Pracownicze (wraz z wynagrodzeniem za nadgodziny): 11 000,00 zł

Wynagrodzenie za nadgodziny: 1 000 zł

Normatywny czas pracy: 160 godzin

Ponadnormatywny czas pracy (nadgodziny): 10 godzin

Czas pracy poświęcony na czynności B+R: 40 godzin

Ogólny czas pracy : 130 godzin

Czas urlopu lub przebywania na zwolnieniu chorobowym: 40 godzin

Koszty kwalifikowane = 11 000,00 x 40/130 = 3 384,62 zł

3.Pracownik w danym miesiącu nie pracował w godzinach nadliczbowych a wynagrodzenie za czas pracy poświęcony na czynności B+R było w części sfinansowane dotacją.

Koszty kwalifikowany = [Koszty Pracownicze (wraz z wynagrodzeniem dofinansowanym dotacją) x czas pracy pracownika poświęcony na czynności B+R/ogólny czas pracy pracownika w danym miesiącu] - dotacja do wynagrodzenia

Ogólny czas pracy pracownika nie obejmuje czasu urlopu lub choroby.

Poniżej wyliczenie kosztu kwalifikowanego w oparciu o przykładowe dane.

Koszty Pracownicze: 10 000,00 zł

Normatywny czas pracy: 160 godzin

Czas pracy poświęcony na czynności B+R: 40 godzin

Ogólny czas pracy : 120 godzin

Czas urlopu lub przebywania na zwolnieniu chorobowym: 40 godzin

Dotacja do wynagrodzenia: 500,00 zł

Koszty kwalifikowane = (10 000,00 x 40/120) - 500,00 = 2 833,33 zł

4.Pracownik w danym miesiącu pracował w godzinach nadliczbowych a wynagrodzenie za czas pracy poświęcony na czynności B+R było w części sfinansowane dotacją.

Koszty kwalifikowany = [Koszty Pracownicze (wraz z wynagrodzeniem dofinansowanym dotacją i wynagrodzeniem za nadgodziny) x czas pracy pracownika poświęcony na czynności B+R/ogólny czas pracy pracownika w danym miesiącu] - dotacja do wynagrodzenia.

Ogólny czas pracy pracownika nie obejmuje czasu urlopu lub choroby. Do ogólnego czasu pracy zaliczamy nadgodziny.

Poniżej wyliczenie kosztu kwalifikowanego w oparciu o przykładowe dane.

Koszty Pracownicze (wraz z wynagrodzeniem za nadgodziny): 11 000,00 zł

Wynagrodzenie za nadgodziny: 1 000 zł

Normatywny czas pracy: 160 godzin

Ponadnormatywny czas pracy (nadgodziny): 10 godzin

Czas pracy poświęcony na czynności B+R: 40 godzin

Ogólny czas pracy : 130 godzin

Czas urlopu lub przebywania na zwolnieniu chorobowym: 40 godzin

Dotacja do wynagrodzenia: 500,00 zł

Koszty kwalifikowane = (11 000,00 x 40/130) - 500,00 = 2 884,62 zł

Wobec tego, w ocenie Spółki należności wobec pracowników wymienione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jako Koszty Pracownicze, przysługujące pracownikom wykonującym działalność badawczo-rozwojową, stanowią/będą stanowić proporcjonalnie, tj. w części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

W sytuacji, gdy wynagrodzenie za czas pracy poświęcony na prace badawczo-rozwojowe nad Produktami będzie dofinansowane, wartość kosztu kwalifikowanego ustalona w sposób wskazany w powyższym akapicie będzie pomniejszona o wartość przedmiotowego dofinansowania.

Ad. 3

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem.

Na podstawie ww. regulacji, ustawodawca dopuszcza możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych koszty opłat ponoszonych przez podatnika z tytułu odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej tj. koszty ponoszone, przykładowo, na podstawie umowy leasingu określonych urządzeń wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej.

W analizowanej sytuacji Wnioskodawca, w związku z realizowanymi pracami B+R, ponosił/będzie ponosił koszty związane z leasingiem wskazanych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Urządzeń, tj.:

-Maszyny do druku 3D;

-Centrum frezarskie CNC 5-osiowe;

-Centrum frezarskie CNC 3-osiowe;

-Centrum tokarsko-frezarskie CNC;

-Automatu tokarskiego CNC;

-Linii do obróbki chemicznej wyrobów;

-Stanowiska podawczego wyrobów do cechowania laserowego.

Wskazać ponadto należy, iż korzystanie przez Wnioskodawcę z ww. urządzeń oraz Przyszłych Urządzeń nie wynika/nie będzie wynikało z umowy zawartej z podmiotem powiązanym, w związku z czym negatywna przesłanka uznania kosztów związanych z odpłatnym użytkowaniem do kosztów kwalifikowanych, o której mowa w art. 18d ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT, nie zaistnieje w analizowanej sytuacji.

Urządzenia zostały nabyte i są wykorzystywane/będą wykorzystywane wyłącznie celu realizacji projektów w ramach prac badawczo-rozwojowych.

Przyszłe Urządzenia również zostaną nabyte i będą wykorzystywane wyłącznie celu realizacji projektów w ramach prac badawczo-rozwojowych.

Zauważyć należy, iż pojęcie „aparatury naukowo-badawczej” użyte w art. 18d ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT, nie zostało zdefiniowane w tym akcie prawnym. Dla ustalenia znaczenia tego terminu zasadne jest zatem odwołanie się do jego rozumienia w języku potocznym. Z kolei, w znaczeniu potocznym aparat to „urządzenie spełniające określone zadania w wyniku zachodzących w nim procesów fizycznych lub chemicznych, które w przeciwieństwie do działania maszyn nie służy do przetwarzania lub wytwarzania energii mechanicznej”. Natomiast, aparatura to „zespół aparatów współpracujących przy wykonywaniu określonych zadań”. Tak rozumiana aparatura powinna być wykorzystywana w działalności naukowo-badawczej, której definicje zawiera art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.

Powyższe rozumienie pojęcia „aparatury naukowo-badawczej” zostało potwierdzone w interpretacji indywidulanej z 19 kwietnia 2022 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.211.2020.11.BM, w której Dyrektor KIS, stwierdza również, że „wszystkie leasingowane przez spółkę urządzenia wskazane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (zarówno w obrębie stanowiska prototypowego do testowania procesów ciągnienia, prostowania, cięcia oraz fazowania prętów, rur i kształtowników, jak: ciągarka, prostarka profilowa, urządzenia do cięcia, fazowania i testowania, systemu podajników, stoły oraz kosze załadowcze i odbiorcze, pulpity, szafy i systemy sterowania oraz systemy kontroli jakości oraz urządzenie do kontroli jakości powierzchni i urządzenie do badania prostości; jak również wykorzystywane w odlewni, prasowni i trawialni, czyli: filtr wody chłodzącej, induktor z osłonami cewek i nagrzewnica gazowa), skoro służyły realizacji Projektu B+R mogą zostać uznane co do zasady za aparaturę naukowo-badawczą w rozumieniu w art. 18d ust. 2 pkt 4 u.p.d.o.p. By jednak uznać je za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 1 i 2 pkt 4 u.p.d.o.p. konieczne jest, aby dodatkowo spełniały warunek „wyłącznego” wykorzystywania w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (...)”.

W konsekwencji, zdaniem Spółki nie ulega wątpliwości, iż do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT, Wnioskodawca może zaliczyć/będzie mógł zaliczyć koszty rat leasingowych Urządzeń i Przyszłych Urządzeń, w części niesfinansowanej dotacją.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”, „ustawa o CIT”),

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Na podstawie art. 18d ust. 2 u.p.d.o.p., za koszty kwalifikowane uznaje się:

1.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

2.nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

4.odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4.

Zgodnie natomiast z art. 18d ust. 5 u.p.d.o.p.,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

W myśl art. 18d ust. 6 u.p.d.o.p.,

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Z art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p., wynika, że

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Według art. 18d ust. 8 u.p.d.o.p.,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Ad. 1

Przechodząc do kosztów nabycia materiałów i surowców związanych z realizacją prac badawczo-rozwojowych, jak już powyżej wskazano, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p., za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.  

Poprzez definicję wyrazu „surowiec” należy rozumieć „materiał naturalny pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służący do wytwarzania jakichś produktów lub energii”.

W zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r., poz. 120). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek‑Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

W opisie sprawy wskazaliście Państwo, że w ramach prac nad rozwojem Produktów, Spółka ponosi i będzie ponosić koszty materiałów i surowców z nimi związanych, które obejmują m.in. wydatki na:

1.Meble, które są wykorzystywane w pionie B+R;

2. Zakup kamery wraz z wyposażeniem (statyw, akumulator, karty pamięci) wykorzystywanej do nagrywania szkoleń. Szkolenia wykorzystywane są następnie do przygotowania dokumentacji technicznej w ramach prac B+R;

3.Zakup artykułów biurowych (zakreślacze, notesy, itp.);

4.Zakup norm, które zawierają parametry jakie powinien spełniać Produkt. Można tu przykładowo wyróżnić normy materiałowe (przedstawiają właściwości składu chemicznego, parametry wytrzymałościowe, struktury krystaliczne) i norm badań (zawierają metodologię badań biozgodności). Normy nabywane są w postaci elektronicznej, najczęściej w formie pliku pdf;

5.Transport materiałów wykorzystywanych w pracach B+R;

6.Transport prototypów wytwarzanych w ramach prac B+R. Transport jest niezbędny m.in. w celu przeprowadzenia badań, testów, wykonania na prototypach prac w postaci naniesienia specjalistycznych powłok;

7.Naniesienie różnego rodzaju powłok na materiały wykorzystywane w pracach B+R i prototypy wytwarzane w pracach B+R.

Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego we wniosku opisu należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że wydatki wskazane w punktach 1, 3, 5 ,6, 7 spełniają definicję materiałów wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, a zatem wydatki na ich nabycie mogą zostać zaliczone do kosztów kwalifikowanych, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p., uprawniających do odliczenia kosztów ich zakupu w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

Natomiast, wydatki wskazane w pkt 2 i 4, tj. koszty zakupu kamery wraz z wyposażeniem (statyw, akumulator, karty pamięci) wykorzystywanej do nagrywania szkoleń oraz koszty zakupu norm, które zawierają parametry jakie powinien spełniać Produkt, nie stanowią materiałów, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop. Powyższe wydatki nie dotyczą składników majątku, które są zużywane przez Wnioskodawcę w trakcie prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, a zatem nie mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane, w myśl art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p.

Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1, dotyczące ustalenia, czy ponoszone w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym przez Wnioskodawcę koszty nabycia Materiałów niezbędnych do realizacji projektów Badawczych stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT:

-w zakresie wydatków poniesionych na zakup kamery wraz z wyposażeniem (statyw, akumulator, karty pamięci) wykorzystywanej do nagrywania szkoleń oraz zakup norm, które zawierają parametry jakie powinien spełniać Produkt, jest nieprawidłowe;

-w pozostałym zakresie, jest prawidłowe.

Ad. 2

Odnosząc się do możliwości odliczenia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej kosztów pracowniczych stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm., dalej: „u.p.d.o.f.”),

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).

Należy zauważyć, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p., odnosi się do czasu faktycznie poświęconego na ten cel. Zatem, odliczeniu nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń oraz składek proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika tj. wynagrodzeń za czas choroby/innej usprawiedliwionej absencji czy też urlopu wypoczynkowego oraz wynagrodzenie za inne zwolnienia od pracy. W takiej sytuacji zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

W ustawach o podatku dochodowym od osób prawnych i o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określono pojęcia „czas pracy” ani „ogólny czas pracy”, dlatego należy odnieść się do kodeksu pracy. Czas pracy zdefiniowany został w przepisach art. 128 § 1 k.p. i określa, że czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę do wykonywania pracy. Stosownie do art. 80 k.p., wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Na podstawie przepisów kodeksu pracy (np. art. 92, art. 171, art. 172), pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, urlopu wypoczynkowego. Czas tych nieobecności nie jest bezpośrednim czasem wykonywania pracy, ale jest czasem zatrudnienia pracownika, za który to czas przysługują pracownikowi należności wynikające z zatrudnienia.

Tym samym, nie można zgodzić się z Państwa stanowiskiem w zakresie pytania nr 2, że koszty kwalifikowane na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, mogą stanowić koszty pracownicze obejmujące wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego i czas choroby.

Koszty pracownicze w zakresie wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne z tyt. wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności (np. urlop wypoczynkowy, choroba) - nie mogą stanowić kosztów działalności badawczo-rozwojowej, bowiem nie dotyczą czasu pracy faktycznie poświęconego na realizację działalności badawczo-rozwojowej.

Zatem, Państwa stanowisko w tym zakresie należy uznać za nieprawidłowe.

Ad. 3

W przypadku odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej istnieje możliwość zaliczenia takiego wydatku do kosztów kwalifikowanych omawianej ulgi na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 4 u.p.d.o.p.

W myśl art. 18d ust. 2 pkt 4 u.p.d.o.p.,

za koszty kwalifikowane uznaje się odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4.

W tym miejscu wskazać należy, że updop, nie definiuje co należy rozumieć pod pojęciem aparatury badawczo-rozwojowej.

W świetle wyjaśnień Głównego Urzędu Statystycznego, aparatura naukowo-badawcza, to zestawy urządzeń badawczych, pomiarowych lub laboratoryjnych o małym stopniu uniwersalności i wysokich parametrach technicznych (zazwyczaj wyższych o kilka rzędów dokładności pomiaru w stosunku do typowej aparatury stosowanej dla celów produkcyjnych lub eksploatacyjnych). Do aparatury naukowo-badawczej nie zalicza się sprzętu komputerowego i innych urządzeń nie wykorzystywanych bezpośrednio do realizacji prac B+R.

Z wniosku wynika, że w związku z realizowanymi projektami B+R, Wnioskodawca ponosi i będzie ponosić koszty związane z leasingiem Urządzeń oraz Przyszłych Urządzeń (maszyna do druku 3D, centrum frezarskie CNC 5-osiowe, centrum frezarskie CNC 3-osiowe, centrum tokarsko-frezarskie CNC, automat tokarski CNC, linia do obróbki chemicznej wyrobów, stanowisko podawcze wyrobów do cechowania laserowego, myjnia dezynfektor, sterylizator, laser do cechowania, laser do cięcia).

Urządzenia wykorzystywane są jedynie w celu realizacji projektów B+R. Leasing opisanych powyżej urządzeń stanowi tzw. leasing operacyjny.

Odnosząc się do powyższego, nie można zgodzić się z Wnioskodawcą, że Spółka jest uprawniona do uwzględniania w podstawie obliczania ulgi opisanych kosztów związanych z odpłatnym korzystaniem z maszyn/Urządzeń w oparciu o postanowienia umów leasingu opercyjnego.

Zdaniem tut. Organu, nabyte na podstawie Umowy Leasingu Urządzenia/Przyszłe Urządzenia, nie spełniają definicji aparatury naukowo-badawczej o której mowa w przytoczonej powyżej definicji. Nie stanowią bowiem urządzeń badawczych, pomiarowych lub laboratoryjnych o małym stopniu uniwersalności i wysokich parametrach technicznych.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należy uznać za nieprawidłowe.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy dotyczące ustalenia, czy:

-ponoszone w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym przez Wnioskodawcę koszty nabycia Materiałów niezbędnych do realizacji projektów

Badawczych stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT:

- w zakresie wydatków poniesionych na zakup kamery wraz z wyposażeniem (statyw, akumulator, karty pamięci) wykorzystywanej do nagrywania szkoleń oraz zakup norm, które zawierają parametry jakie powinien spełniać Produkt, jest nieprawidłowe,

- w pozostałym zakresie, jest prawidłowe;

-należności wobec pracowników wymienione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jako Koszty pracownicze, przysługujące pracownikom wykonującym działalność badawczo-rozwojową, stanowią/będą stanowić proporcjonalnie, tj. w części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, w części dotyczącej:

-wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego i czas choroby wraz z należnymi składkami, jest nieprawidłowe;

- w pozostałym zakresie, jest prawidłowe.

-do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT,

Wnioskodawca może zaliczyć/będzie mógł zaliczyć koszty rat leasingowych Urządzeń i Przyszłych Urządzeń w części niesfinansowanej dotacją, jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

- Przedmiotem interpretacji zgodnie z zadanymi pytaniami wyznaczającymi jej zakres jest wyłącznie kwestia możliwości odliczenia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej wskazanych we wniosku kosztów kwalifikowanych. Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii związanej z uznaniem czynności realizowanych przez Spółkę za działalność badawczo-rozwojową. Okoliczność ta została przyjęta jako element opisu sprawy.

- Podkreślenia wymaga, że niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska Wnioskodawcy z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa. W związku z powyższym Organ nie odniósł się do przykładów liczbowych ujętych we wniosku.

- Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

- Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00