Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.502.2023.2.AWO

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości (działek) wniesionych do wspólnego majątku w drodze darowizny przez jednego z małżonków.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest – prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z W sierpniu 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 11 września 2023 r. (wpływ 13 września 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W grudniu 2018 r., na podstawie aktu notarialnego repertorium (...), kupił Pan działkę numer 7, o powierzchni (...) ha, położoną w miejscowości X, gmina X, powiat X, województwo X, za cenę 25.000 zł, którą darował Pan swojej żonie - Pani Y- do Państwa majątku wspólnego - na zasadzie ustawowej wspólności.

W styczniu 2021 r., na podstawie aktu notarialnego repertorium (...), Pana żona nabyła w drodze darowizny działki numer:

1/7, o powierzchni (...) ha, oraz

2/7, o powierzchni (...) ha,

położone w miejscowości X, gmina X, powiat X, województwo X, które darowała Panu do Państwa majątku wspólnego - na zasadzie ustawowej wspólności.

W sierpniu 2023 r. wyżej wymienione działki, na podstawie aktu notarialnego repertorium (...), zostały odpłatnie nabyte przez Q, na podstawie (...) - na odpłatne nabycie nieruchomości w miejscowości X, (...).

Prowadzi Pan razem z żoną gospodarstwo rolne. Wyżej wymienione działki nabyli Państwo w celu jego powiększenia. Zostały one również ujęte w biznesplanie na lata 2020-2025 programu …., z którego pozyskał Pan dofinansowanie. Informowali Państwo o tym fakcie (...), a także o tym, że działki te są źródłem części Państwa dochodu, oraz że mają dla Państwa duży potencjał rozwoju gospodarstwa. W niedalekiej przyszłości, na działce numer 7 zamierzali Państwo postawić budynek mieszkalny jednorodzinny oraz gospodarczo-garażowy w zabudowie zagrodowej. Planowali Państwo zorganizować tam zaplecze dla Państwa gospodarstwa, co było kluczową inwestycją dla jego rozwoju. Wystąpili Państwo o ustalenie warunków zabudowy dla działki numer 7, jednak otrzymali Państwo decyzję odmowną(...).

Nie mieli Państwo zamiaru sprzedawać tych działek, (...).

W związku z tym, że rozpoczęte zostały procedury wykupu nieruchomości położonych w miejscowości X, w sierpniu 2023 r. wystosowano do Państwa pisemne wezwanie do stawienia się w kancelarii notarialnej (...).

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że:

1)Działkę numer 7/3 kupił Pan wraz z żoną - do Państwa majątku objętego wspólnością ustawową małżeńską - 18 grudnia 2013 r. na podstawie aktu notarialnego numer (...). Rozbieżności, które ma Pan wyjaśnić wynikają z Pana błędu.

Pytanie powinno dotyczyć działek numer: 7, 1/7 oraz 2/7.

Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na pytanie:

W jaki sposób wszedł Pan w posiadanie działki numer 7/3?

W treści wniosku przywołuje Pan działki o numerach: 7, 1/7 i 2/7. Prosimy, żeby wyjaśnił Pan rozbieżności (dotyczące numerów działek) pomiędzy opisem stanu faktycznego a zadanym pytaniem i zajętym stanowiskiem w sprawie oraz wskazał okoliczności towarzyszące nabyciu przez Pana działki numer 7/3.

2)Dofinansowanie, o którym Pan wspomina, zostało pozyskane z (…) w ramach (…).

Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na pytanie:

O jakim „dofinansowaniu” wspomina Pan we wniosku? Co ono obejmowało? Z jakiego tytułu Pan je otrzymał? Od jakiego podmiotu Pan je otrzymał?

3) AWedług Pana wiedzy, w związku z dokonaną sprzedażą, nie uzyskał i nie uzyska Pan przychodu z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. W akcie notarialnym, na podstawie którego zostały sprzedane wymienione we wniosku działki, nie ma zapisu o odszkodowaniu.

B.W związku z dokonaną sprzedażą, nie otrzymał i nie otrzyma Pan żadnego jakiegokolwiek innego odszkodowania.

C.Cena nabycia przez Pana tych nieruchomości była niższa o więcej niż 50% od ceny, którą uzyskał Pan za ich sprzedaż.

Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na pytania:

A.Czy w związku z dokonaną sprzedażą uzyskał lub uzyska Pan przychód z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 344 ze zm.)?

B.Czy w związku z dokonaną sprzedażą otrzymał lub otrzyma Pan jakiekolwiek inne odszkodowanie? Jeśli tak, to w oparciu o jakie przepisy (jaką podstawę prawną)?

C.Czy cena nabycia przez Pana nieruchomości była/nie była niższa o co najmniej 50% od wysokości uzyskanego odszkodowania?

4) A Według ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, zbycie nieruchomości nastąpiło na cele uzasadniające wywłaszczenie, ponieważ:

nieruchomości zostały nabyte przez Skarb Państwa,

(...)

Według wyżej wymienionej ustawy (...).

B.Nic zostało wszczęte postępowanie wywłaszczeniowe, ponieważ zgodzili się Państwo na zawarcie umowy sprzedaży tych nieruchomości. Gdyby Pan się nie zgodził, to wtedy zostałoby wszczęte postępowanie wywłaszczeniowe, ale wołał Pan tego uniknąć, dlatego zgodził się na Pan na sprzedaż.

C.Cena nabycia przez Pana tych nieruchomości była niższa o więcej niż 50% od ceny zbycia tych nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie.

Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na pytania:

A.Czy zbycie nieruchomości nastąpiło na cele uzasadniające wywłaszczenie?

B.Kiedy wszczęto postępowanie wywłaszczeniowe?

C.Czy cena nabycia przez Pana nieruchomości była/nie była niższa o co najmniej 50% od ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie?

5) A Według ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, prawo pierwokupu przysługuje (...). W związku z tym odpowiedź na to pytanie brzmi - nie.

B. Cena nabycia przez Pana tych nieruchomości była niższa o więcej niż 50% od ceny zbycia tych nieruchomości.

Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na pytania:

A.Czy zbycie nieruchomości nastąpiło w związku z wykonaniem przez Q prawa pierwokupu?

B.Czy cena nabycia przez Pana nieruchomości była/nie była niższa o co najmniej 50% od ceny zbycia nieruchomości w związku z realizacją prawa pierwokupu?

6)Wymienione we wniosku nieruchomości zostały odpłatnie nabyte przez Q, na podstawie (...)

Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na pytania:

Czy podstawą sprzedaży były tyko przepisy kodeksu cywilnego?

Jeśli tak, to jakie?

Jeśli nie, to jakie przepisy stanowiły podstawę prawną sprzedaży?

Pytanie

Czy sprzedaż działek o numerach: 7, 1/7 oraz 2/7 skutkuje powstaniem po Pana stronie obowiązku podatkowego na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, nie powinien Pan zapłacić podatku dochodowego od sprzedaży działek o numerach 1/7, 2/7 oraz 7/3 [powinno być 7 - przedmiotem wniosku, zgodnie z odpowiedzią zawartą w punkcie 1 uzupełnienia wniosku, są działki numer: 7, 1/7 oraz 2/7 - przypis organu].

Uważa Pan - powołując się na zapis ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 29 tej ustawy) - że w tym przypadku cel sprzedaży wyżej wymienionych działek w tej sytuacji realizuje prawo pierwokupu. W związku z powyższym, uważa Pan, że w Pana przypadku przychody uzyskane ze sprzedaży działek o numerach 1/7, 2/7 oraz 7/3 [powinno być działek numer: 7, 1/7 oraz 2/7 - przypis organu] są zwolnione od podatku dochodowego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest - prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub wskazanych wyżej praw majątkowych następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej, stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionych przez Pana informacji wynika, że:

W grudniu 2018 r., nabył Pan działkę numer 7,

W styczniu 2021 r. Pana żona nabyła w drodze umowy darowizny działki numer:

1/7,

2/7,

Pana żona darowała działki numer: 1/7, 2/7 do Państwa majątku wspólnego.

Z powyższego względu wskazuję, że w myśl art. 888 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.):

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Ponadto, stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. 2020 r. poz. 1359 ze zm.).

Zgodnie z art. 31 § 1 tejże ustawy:

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

W myśl art. 33 pkt 2 tej ustawy:

Do majątku osobistego każdego z małżonków należą między innymi przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

Na podstawie pierwszego zdania art. 47 § 1 wskazanej wyżej ustawy:

Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa).

W doktrynie prawa rodzinnego podkreśla się, że w przypadku majątku osobistego, małżonek pozostaje w stosunku do niego podmiotem wyłącznie uprawnionym, co oznacza, że jego uprawnienia do dysponowania przedmiotami wchodzącymi w skład majątku osobistego nie podlegają co do zasady żadnym ograniczeniom, w tym wynikającym z przepisów prawa rodzinnego, takimi jak konieczność uzyskania zgody współmałżonka co do możliwości rozporządzania konkretnym składnikiem majątku osobistego. Możliwe jest więc swobodne dokonywanie pomiędzy małżonkami czynności rozporządzających prowadzących do przeniesienia określonego przedmiotu majątkowego z majątku osobistego do majątku wspólnego.

Co równie istotne, włączenie do majątku małżonków nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego małżonka, nie stanowi nabycia tej nieruchomości przez drugiego małżonka w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższe oznacza, że datą nabycia przez Pana działek numer 1/7 i 2/7 jest dzień nabycia ich przez Pana małżonkę, a więc w styczniu 2021 r.

We wniosku wskazał Pan również, że:

w sierpniu 2023 r. wskazane wyżej działki zostały odpłatnie nabyte przez Q,

(...),

jeżeli nie zgodziliby się Państwo na sprzedaż, to zostałoby wszczęte postępowanie wywłaszczeniowe,

w sierpniu 2023 r. wystosowano do Państwa pisemne wezwanie do stawienia się w Kancelarii Notarialnej, celem podpisania aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości.

W konsekwencji, odpłatne zbycie wskazanych działek - dokonane w sierpniu 2023 r. - stanowi dla Pana źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż ich sprzedaż nastąpiła przed upływem pięciu lat, liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie.

W myśl art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Na podstawie art. 30e ust. 2 tej ustawy:

Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

We własnym stanowisku w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego podnosi Pan jednak, że przychód uzyskany ze sprzedaży działek o numerach 7, 1/7 i 2/7 jest - w Pana ocenie - zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie 21 ust. 1 pkt 29 tej ustawy.

Zgodnie z tą regulacją - art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami; nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa w zdaniu pierwszym, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50% od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.

Warunkiem niezbędnym do skorzystania z omawianego zwolnienia jest więc otrzymanie przychodu z tytułu:

odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami, lub

odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające wywłaszczenie stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami, lub

sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami.

Należy mieć również na względzie, że zwolnienie przewidziane w tym przepisie nie przysługuje, jeżeli łącznie spełnione zostaną następujące warunki:

nabycie nieruchomości nastąpiło w okresie dwóch lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego lub przed odpłatnym zbyciem,

cena nabycia była o co najmniej 50% niższa od wysokości odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości.

Z tego też względu, w przypadkach, gdy spełniony zostanie tylko jeden z warunków albo żaden z nich, wówczas uzyskany przychód może zostać objęty zwolnieniem.

Zauważam również, że zasady ograniczania i pozbawiania praw do nieruchomości oraz przekazywania nieruchomości na cele publiczne zostały uregulowane w ustawie z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 344 ze zm.).

(...)

Definicję (…) zawiera (...).

(...).

W myśl pierwszego i drugiego zdania art. 4 ust. 2a wskazanej wyżej ustawy:

(…).

We wniosku podkreślił Pan, że nabycie przez Q wskazanych przez Pana działek nastąpiło (...)

Wspomniał Pan również, że na działce numer 7 zamierzał Pan wraz z małżonką postawić budynek mieszkalny jednorodzinny oraz gospodarczo-garażowy w zabudowie zagrodowej. Wystąpili Państwo o ustalenie warunków zabudowy dla działki numer 7, jednak otrzymali Państwo decyzję odmowną (...).

Załącznik do wspomnianej przez Pana decyzji (...).

Na podstawie udzielonych przez Pana informacji, uznaję więc, że zbycie wskazanych działek odbyło się na cele publiczne zgodnie z (...)

Zgodnie z art. 112 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Rozdział 4. Wywłaszczanie nieruchomości):

Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się do nieruchomości położonych, z zastrzeżeniem art. 122a, art. 124 ust. 1b, art. 124b, art. 125 i art. 126, na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele publiczne albo do nieruchomości, dla których wydana została decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Stosownie do ustępu 2 i 3 tego przepisu (art. 112 ust. 2 i 3 cytowanej ustawy):

 2.Wywłaszczenie nieruchomości polega na pozbawieniu albo ograniczeniu, w drodze decyzji, prawa własności, prawa użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego na nieruchomości.

 3.Wywłaszczenie nieruchomości może być dokonane, jeżeli cele publiczne nie mogą być zrealizowane w inny sposób niż przez pozbawienie albo ograniczenie praw do nieruchomości, a prawa te nie mogą być nabyte w drodze umowy.

W myśl art. 114 ust. 1 i 2 omawianej ustawy:

1.Wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego, z zastrzeżeniem ust. 2 i ust. 3, należy poprzedzić rokowaniami o nabycie w drodze umowy praw określonych w art. 112 ust. 3, przeprowadzonymi między starostą, wykonującym zadanie z zakresu administracji rządowej, a właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości, a także osobą, której przysługuje do nieruchomości ograniczone prawo rzeczowe. W trakcie prowadzenia rokowań może być zaoferowana nieruchomość zamienna.

2.W przypadku wywłaszczania nieruchomości na wniosek jednostki samorządu terytorialnego rokowania, o których mowa w ust. 1, przeprowadzają ich organy wykonawcze.

Z powyższych przepisów wynika, że na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami możliwe jest odpłatne zbycie nieruchomości w drodze umowy cywilnoprawnej, jednakże aktywność w tej kwestii leży po stronie organu, gdyż to on jest zobligowany do przeprowadzenia rokowań zanim dokona przymusowego wywłaszczenia. Rokowania celem zawarcia umowy odpłatnego zbycia są prowadzone przed podjęciem decyzji o wywłaszczeniu, a taka decyzja należy do organu. W razie wywłaszczenia, organ wypłaca odszkodowanie za przymusowe pozbawienie prawa własności do nieruchomości.

Potwierdza to przytoczony przez Pana (…) (wskazana przez pana podstawa prawa zawartej przez Pana umowy sprzedaży działek), zgodnie z którym:

(…)

Mając na uwadze całokształt przytoczonych wyżej okoliczności, stwierdzam więc, że uzyskany przez Pana przychód z tytułu sprzedaży opisanych działek korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W analizowanej sytuacji, spełnił Pan wszystkie warunki niezbędne dla zastosowania omawianego zwolnienia, gdyż okolicznościom nabycia/zbycia każdej ze wskazanych działek, nie towarzyszyły - w sposób łączny - przesłanki wykluczające możliwość jego stosowania. Tym samym, uzyskany przez Pana przychód jest wolny o podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z wyżej wskazanych przyczyn, Pana stanowisko uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Końcowo zastrzegam, że zadane pytanie zakreśla granice w jakich jesteśmy władni wydać interpretację indywidualną (określa ono zakres żądania Wnioskodawcy). Przedmiotowe rozstrzygnięcie dotyczy więc tylko wyznaczonego przez Pana przedmiotu wniosku - zakresu Pana pytania.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a,

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00