Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.254.2023.3.MJ

Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

3 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 22 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży działki. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 sierpnia 2023 r. (wpływ 1 września 2023 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowana będąca stroną postępowania:

(…)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

(…)

Opis zdarzenia przyszłego

B. i A. (dalej również razem jako Wnioskodawcy), polscy rezydenci podatkowi, są właścicielami niezabudowanej działki gruntu nr 3 położonej w (…) przy ul. (…) o powierzchni (…) ha, dla której Sąd Rejonowy w (…) prowadzi księgę wieczystą pod numerem (…). Dnia (…) 1995 r. Wnioskodawcy zawarli z (…) umowę, na mocy której stali się użytkownikami wieczystymi ww. działki. W chwili nabycia prawa użytkowania wieczystego na działce znajdowały się nakłady poczynione na budowę budynku (...), przy czym budowę przerwano w 1989 roku i nigdy jej nie dokończono, zaś pozostałości po tej budowie Wnioskodawcy usunęli z gruntu w 2000 roku. Wnioskodawcy nie byli inwestorami tej budowy. W akcie notarialnym oddania gruntu w wieczyste użytkowanie zawarto zapis, w którym wskazano, że nabycie prawa wieczystego użytkowania zostało dokonane w celu prowadzenia na przedmiotowej nieruchomości działalności gospodarczej. Następnie dnia (...) 1996 r. Wnioskodawcy nabyli prawo własności opisywanej nieruchomości. Nabycia własności dokonali za środki pochodzące z ich majątku dorobkowego, do majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową. Do dnia złożenia niniejszego wniosku umów majątkowych małżeńskich nie zawierali. Działka 3 sklasyfikowana jest w ewidencji gruntów i budynków jako RVI - grunty orne (powierzchnia … ha) oraz Bp - zurbanizowane terany niezabudowane lub w trakcie zabudowy (powierzchnia … ha). Działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dla działki nie były wydawane decyzje o warunkach zabudowy ani pozwolenia na budowę. Działka ma dostęp do drogi publicznej, leży w zasięgu pełnego uzbrojenia technicznego.

Wnioskodawcy nie uzbrajali działki od dnia jej nabycia. Przy nabyciu działki nie była wystawiona faktura VAT. Przy nabyciu działki Wnioskodawcom nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Pani B. nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest czynnym podatnikiem VAT. Pan A. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem jest działalność rozrywkowa i rekreacyjna. Jest czynnym podatnikiem VAT. Dochody z działalności opodatkowane są na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli podatkiem liniowym. Działka 3 nigdy nie stanowiła majątku przedsiębiorstwa Pana A.: nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych, nie były czynione na nią żadne nakłady związane z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy, nie była tam prowadzona działalność gospodarcza Wnioskodawcy. Działka nie stanowi przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Działka nie była nabyta z zamiarem dalszej sprzedaży, o czym może świadczyć fakt, że Wnioskodawcy są w jej posiadaniu od 28 lat.

Od grudnia 2019 r. część działki o powierzchni 0,25 ha jest dzierżawiona innemu przedsiębiorcy (podmiot niepowiązany) na prowadzenie tam (...). Z tytułu dzierżawy gruntu Wnioskodawcy pobierają czynsz w łącznej kwocie 250 zł miesięcznie (po 125 zł dla każdego ze współwłaścicieli). Przychód z tytułu dzierżawy opodatkowany jest ryczałtem ewidencjonowanym i wykazywany w zeznaniach rocznych PIT-28 składanych osobno przez każdego z małżonków. Przychód z tytułu dzierżawy nie jest kwalifikowany jako przychód z działalności gospodarczej. Wnioskodawcy planują w przyszłości sprzedać ww. niezabudowaną działkę gruntu nr 3, a uzyskane z niej środki przeznaczyć na cele osobiste. W związku z planowaną sprzedażą Wnioskodawcy w lutym 2023 r. podpisali umowę z biurem pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. W celu wykonania umowy pośrednik zobowiązał się do podejmowania wszelkich niezbędnych czynności zmierzających do sprzedaży opisanej nieruchomości, w tym m.in. do podejmowania działań marketingowych i/lub reklamowych. Działania mające doprowadzić do sprzedaży działki pośrednik podejmuje według własnego uznania. Wnioskodawcy nie będą podejmować działań mających na celu przygotowanie przedmiotowej nieruchomości do sprzedaży, w szczególności nie będą dokonywali jej podziałów geodezyjnych, nie będą uzbrajali terenu, nie będą grodzić ani podejmować innych czynności mających na celu uatrakcyjnienie przyszłego przedmiotu sprzedaży. Wnioskodawcy samodzielnie nie będą podejmować w środkach masowego przekazu (Internecie, prasie, radio itp.) działań marketingowych i reklamowych dotyczących sprzedaży działki. Działania te leżą w gestii pośrednika. Na dzień złożenia wniosku nabywca działki nie jest znany, tym samym nie wiadomo jakie będzie docelowe przeznaczenie gruntu. Wnioskodawcy nie posiadają innych nieruchomości, które w najbliższym czasie chcieliby sprzedać. Wnioskodawcy w 2019 roku zbyli lokal mieszkalny, nabyty uprzednio do ich majątku prywatnego. Transakcja ta nie stanowiła czynności opodatkowanej VAT.

W uzupełnieniu Wnioskodawca doprecyzował opis sprawy w następujący sposób:

W akcie notarialnym oddania działki w wieczyste użytkowanie zawarto zapis że nabycie zostało dokonane w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Zapis wynikał z tego że Pan A. prowadził działalność gospodarczą. Wnioskodawcy nie pamiętają już, czy znalazł się on w akcie z ich inicjatywy, czy z inicjatywy notariusza. Z kolei w umowie sprzedaży takiego zapisu już nie ma. W momencie nabycia Wnioskodawcy nie mieli sprecyzowanego celu co do wykorzystywania działki na działalność gospodarczą, a co najwyżej liczyli się z takim zamiarem w przyszłości. Nigdy jednak plany co do prowadzenia działalności na tej działce nie były na tyle sprecyzowane, aby móc jednoznacznie wskazać, jaka i czyja działalność mogłaby być tam prowadzona.

Zarówno w momencie ustanowienia użytkowania wieczystego jak i późniejszego nabycia działki działalność gospodarczą prowadził wyłącznie A. Pani B. nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej, ani nie zamierzała jej prowadzić. Taki stan rzeczy utrzymuje się również obecnie. Z racji tego, że pomiędzy małżonkami istniał i istnieje ustrój wspólności majątkowej, nabycie zostało dokonane do ich majątku wspólnego. Pan A. nie zamierzał prowadzić tam swojej działalności gospodarczej.

Niedokończony budynek (...) był budowany w starej technologii, a z uwagi na niezakończenie inwestycji pozostawał narażony na działanie czynników zewnętrznych (warunki atmosferyczne, działanie człowieka), które doprowadziło do tego, że pozostałości po nim nie przedstawiały żadnego znaczenia ekonomicznego ani gospodarczego. Co więcej, z uwagi na stan techniczny, przebywanie w obiekcie lub jego bezpośredniej okolicy stało się niebezpieczne. Miejsce to przyciągało jednak bezdomnych, wandali i innych poszukiwaczy przychód, dlatego żeby ograniczyć ryzyko odpowiedzialności za ewentualny wypadek na terenie nieruchomości, Wnioskodawcy postanowili rozebrać pozostałości po budowie (...).

Założenie dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej na działce stanowiącej przedmiot wniosku nie zostało zrealizowane. Działka została jedynie w części wydzierżawiona innemu przedsiębiorcy (podmiot niepowiązany z właścicielami) na prowadzenie (...). Wnioskodawcy nigdy nie prowadzili na działce działalności gospodarczej. Trudno mówić, żeby Wnioskodawcy mieli skonkretyzowany zamiar prowadzenia tam działalności gospodarczej, a co najwyżej ewentualność (opcję) jej prowadzenia, z której nigdy nie skorzystali.

Od dnia objęcia w wieczyste użytkowanie (... 1995 r.) do (...) 2019 r. działka była nieużywana. W języku polskim nazywamy to „leżała odłogiem”. Od (...) 2019 r. część jej powierzchni, tj. 0,25 ha jest zajęta przez (...). Pozostała część jest nadal nieużywana. Taki stan rzeczy utrzyma się do momentu znalezienia potencjalnego kupca. W zależności od woli kupującego, umowa dzierżawy zostanie wtedy rozwiązana, a dzierżawca dokona uprzątnięcia terenu, który zajmował. Jeśli jednak kupujący będzie miał wolę kontynuowania umowy dzierżawy, to Wnioskodawcy nie wykluczają zawarcia umowy cesji dzierżawy, bez jej wypowiadania. W ten sposób nowy nabywca wstąpi w dotychczasowe prawa i obowiązki wydzierżawiających. Wnioskodawcy, do momentu sprzedaży nie zamierzają nic zmieniać w sposobie korzystania z działki, poza ewentualnym wypowiedzeniem umowy dzierżawy, ale jak wskazano powyżej, ta okoliczność jest zależna od kupującego. Trudno wskazać, jakoby działka zaspokajała osobiste cele Wnioskodawców, bo jak napisano powyżej, była nieużywana i nic się tam nie działo. W związku z tym nie zaspokajała żadnych konkretnych celów, poza byciem lokatą kapitału.

Zgodnie z wiedzą Wnioskodawców, na dzień zbycia działka nie będzie objęta planem zagospodarowania przestrzennego.

Na dzień sprzedaży nie zostanie dla działki wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Dla działki na dzień sprzedaży nie zostanie wydana decyzja o pozwoleniu na budowę.

Wnioskodawcy nie wykluczają zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży, ale jej warunki, forma oraz sama potrzeba zawarcia nie są jeszcze znane. Najpewniej w przedwstępnej umowie sprzedaży zostanie zawarta cena i sposób jej zapłaty, termin zawarcia umowy przyrzeczonej i termin wydania przedmiotu sprzedaży. Wnioskodawcy nie planują zawierania innych szczególnych zapisów.

Na dzień sporządzenia wniosku osoba kupującego nie jest znana, ani nie są znane warunki zawarcia ewentualnej umowy przedwstępnej. Wnioskodawcy nie planują wydawania kupującemu działki przed zawarciem umowy sprzedaży, dlatego mało prawdopodobne jest, żeby przyszły nabywca przed zawarciem umowy sprzedaży inwestował w działkę będącą przedmiotem wniosku, w szczególności żeby ją zbroił, grodził itp.

Wnioskodawcy nie zamierzają udzielać nabywcy pełnomocnictwa do działania w ich imieniu w sprawach, które dotyczą działki.

Wnioskodawcy nie planują nabywania innych nieruchomości w celu ich dalszej odsprzedaży.

Działka nie była oddana w najem lub dzierżawę na podstawie innych umów, niż ta opisana we wniosku.

Pytanie

Czy z tytułu sprzedaży niezabudowanej działki gruntu, szczegółowo opisanej w opisie zdarzenia przyszłego, powstanie przechód w podatku dochodowym od osób fizycznych?

(pytanie oznaczone we wniosku o wydanie interpretacji indywiudalnej nr 1)

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawców sprzedaż opisanej powyżej niezabudowanej działki gruntu nie spowoduje powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 li. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej również jako u.p.d.o.f.), źródłami przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Podkreślić należy, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, jeżeli nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej, skutkuje powstaniem przychodu. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym, kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku, Wnioskodawcy nabyli prawo wieczystego użytkowania działki 3 dn. (…) 1995 r., zaś prawo własności tej samej działki (...) 1996 r. Oznacza to, że od dnia nabycia upłynęło więcej niż 5 lat, zatem przesłanka posiadania została w tej sprawie spełniona.

Odrębnym od powyższego źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozarolnicza działalność gospodarcza.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w art. 5a pkt 6 p.u.d.o.f. wskazuje, że jest to działalność zarobkowa, prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy.

Z powyższych regulacji wynika więc, że w przypadku sprzedaży nieruchomości należy zbadać, czy transakcja następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, a zatem, czy można jej przypisać znamiona działalności gospodarczej określone w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W judykaturze wskazuje się, że o tym, czy transakcja sprzedaży nieruchomości przeprowadzana jest w ramach działalności gospodarczej, decyduje całokształt okoliczności poprzedzających i towarzyszących zbyciu nieruchomości. Wśród tych okoliczności wskazuje się na: z góry założony cel ekonomiczny, istnienie elementu ciągłości danych czynności, stwierdzenie istnienia celu zarobkowego oraz ustalenie, czy do zbycia dochodzi w warunkach zorganizowania, o których mowa w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Działalność gospodarczą od innych form aktywności i zarobkowania osób fizycznych odróżnia m.in. jej ciągłość. Działalność gospodarcza nie obejmuje bowiem działań (przedsięwzięć) o charakterze incydentalnym i sporadycznym. W nauce prawa podatkowego podkreśla się, że działania incydentalne, jednorazowe nie mogą zostać zaliczone do działalności gospodarczej. Ciągłość działania wiąże się z planowanym charakterem działań i realizacją poszczególnych zamierzeń w sposób ciągły. Wyłącznie takie transakcje wolno zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej, które cechuje ciągłość, stałość i powtarzalność (tak np. w wyrokach NSA: z 30 stycznia 2014 r. sygn. akt II FSK 867/12; z 13 czerwca 2013 r. sygn. akt II FSK 1987/11; z 2 października 2013 r. sygn. akt II FSK 2729/11).

Ciągłość zorganizowanego działania charakteryzująca działalność gospodarczą oznacza stały zamiar jej wykonywania, powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku. Nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyprzedaż własnego majątku, posiadanego przez długi czas, lecz nabywanie rzeczy w celu ich dalszej sprzedaży. Zespół działań w odniesieniu do działalności handlowej oznacza zakup i sprzedaż, a nie samą sprzedaż. Pojęcie działalności gospodarczej nie obejmuje działań o charakterze incydentalnym i sporadycznym, co zawsze dotyczy wyprzedaży własnego majątku, który nawet jeśli jest wieloskładnikowy z każdą kolejną sprzedażą zmniejsza się, nie można więc mówić w tej sytuacji o ciągłości. Ciągłość działań w przypadku działalności handlowej wymusza dokonywanie zakupów towarów, które będą następnie oferowane do sprzedaży. W judykaturze wskazuje się nadto, że o zaliczeniu konkretnej transakcji do działalności gospodarczej decyduje, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem, wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości (tak NSA w wyrokach: z 3 października 2017 r. sygn. akt II FSK 2346/15; z 9 marca 2016 r. sygn. akt II FSK 1423/14; z 5 kwietnia 2016 r. sygn. akt II FSK 379/14; z 25 września 2015 r. sygn. akt II FSK 2043/13).

Z treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że do tego źródła zalicza się każdą sprzedaż incydentalną, jednorazową. Zastosowaniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przeszkadza dążenie jednostki do uzyskania jak najlepszych efektów ekonomicznych przeprowadzonej transakcji. Istotne znaczenie ma natomiast ustalenie, czy zamiarem podatnika było uczynienie sobie z odpłatnego zbycia nieruchomości stałego, tj. ciągłego źródła zarobkowania.

Niewątpliwie czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb własnych i swojej rodziny, nie mieszczą się w definicji działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody uzyskane z tytułu zbycia nieruchomości mogą zostać zaliczone do przychodów z działalności gospodarczej wyłącznie wtedy, gdy ich zbycie następuje w warunkach charakterystycznych dla działalności gospodarczej. Takie transakcje mają charakter profesjonalny, zawodowy, tj. wykraczają poza czynności zwyczajowo podejmowane w ramach zwykłego zarządu przez właściciela składników majątkowych, kierującego się normalnymi w takich przypadkach zasadami gospodarności.

Reasumując, można stwierdzić, że działalność gospodarcza na rynku handlu nieruchomościami to działalność, która:

* prowadzona jest w celach zarobkowych;

* prowadzona jest na własny rachunek podatnika;

* ma stały, zawodowy charakter.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego: działka gruntu nie była nabyta w celu odsprzedaży, nie stanowiła nigdy majątku przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, ani nie była w tym przedsiębiorstwie wykorzystywana. Środki ze sprzedaży działki zostaną przeznaczone na cele osobiste. W konsekwencji planowana sprzedaż będzie stanowiła rozporządzanie majątkiem prywatnym i nie będzie spełniała warunków do uznania jej za działalność gospodarczą.

Zaprezentowane stanowisko znajduje również potwierdzenie w licznych interpretacjach, np.: z 14 września 2021 r. nr 0113-KDIPT2-1.4011.442.2021.3.KO, z 10 lipca 2020 r. nr 0115- KDIT1.4011.64.2020.3.MN, z 24 września 2019 r. nr 0113-KDIPT2-2.4011.425.2019.1 AKU.

Ponadto należałoby w tym miejscu wskazać na uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego (podjętą w składzie siedmiu sędziów) z 17 lutego 2014 r. (sygn. akt II FPS 8/13). Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2004 r. nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części lub udziału w nieruchomości, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, które nie były ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, oraz które nie stanowią składników majątku wskazanych w art. 14 ust. 2c tej ustawy.

Zgodnie bowiem z postanowieniami art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zdaniem NSA, wyrażonym w ww. uchwale, ustawodawca w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w sposób jasny (jednoznaczny) wskazuje, że niezbędne jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek do uznania przychodu ze sprzedaży za przychód z działalności gospodarczej: 1) sprzedaż musi dotyczyć środka trwałego (przesłanka pierwsza), 2) ujętego w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (przesłanka druga).

Dlatego - zdaniem NSA - nawet gdy nieruchomość była faktycznie wykorzystywana w działalności gospodarczej, a nie była wpisana (jako środek trwały) do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - to jej odpłatne zbycie nie generuje przychodu z działalności gospodarczej. Zatem jest to wtedy przychód ze zbycia nieruchomości określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uchwała ta jest nadal aktualna i respektowana przez organy podatkowe, co potwierdza m.in. interpretacja indywidualna z 3 kwietnia 2023 r. nr0115-KDIT3.4011.68.2023.2.DP.

Powyższe oznacza, że planowana przez Wnioskodawców sprzedaż nie powinna być uznana za sprzedaż wykonywaną w ramach działalności gospodarczej. Tym samym jako sprzedaż nieruchomości po upływie 5 lat nie spowoduje powstania przychodu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku (do pytania oznaczonego nr 1) jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów

d)innych rzeczy,

 jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przepis ten formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – dokonane poza działalnością gospodarczą – przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – nie powstaje przychód w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

-odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

-zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.

Odrębnym źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozarolnicza działalność gospodarcza.

Na podstawie art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1, 2 i 4-9.

Wskazuję, że treść definicji zawartej w cytowanym powyżej przepisie daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków: po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową, po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz po trzecie, działalność ta musi być wykonywana w sposób ciągły.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednak brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Natomiast przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie natomiast czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Na pojęcie „zorganizowanie”, w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.

Zatem każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki stanowi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolniczą działalność gospodarczą, niezależnie od tego czy podatnik dokonał jej rejestracji.

W szczególności działania podatnika wypełniają definicję działalności gospodarczej, gdy podejmuje on pośrednio lub bezpośrednio aktywne czynności w zakresie sprzedaży nieruchomości (zarówno w fazie przygotowawczej, jak i w okresie realizacji), angażując środki podobne do wykorzystywanych przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Istotne znaczenie, choć nie decydujące, mają również poszczególne elementy zdarzenia będące efektem aktywnych działań podatnika, np. to w jaki sposób i w jakim celu zostaną nabyte lub wytworzone składniki majątku będące przedmiotem sprzedaży (w drodze zakupu, spadku, darowizny), to czy zostaną nabyte de facto na cele inwestycyjne celem czerpania zysków z najmu lub sprzedaży, czy przede wszystkim na potrzeby osobiste podatnika i jego najbliższej rodziny.

Przy czym każdy przypadek należy oceniać indywidualnie, mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy, a więc wszystkie działania podejmowane przez podatnika, a nie tylko poszczególne czynności, pojedyncze elementy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może zatem stanowić przychód z dwóch źródeł, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c tej ustawy.

Zakwalifikowanie do źródła przychodów ma ogromne znaczenie dla ustalenia chociażby takich kwestii, jak sposób opodatkowania przychodów, możliwość odliczenia kosztów ich uzyskania, możliwość skorzystania ze zwolnień przedmiotowych itp. W pewnych sytuacjach możliwe jest występowanie wątpliwości, do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować danego rodzaju przychód. Przy czym, jeden i ten sam przychód stanowić może przychód wyłącznie z jednego źródła. Ponadto nie jest możliwa sytuacja, w której ten sam przychód będzie np. zakwalifikowany częściowo do jednego źródła, a częściowo do innego.

Przyjęcie, że dana osoba fizyczna – sprzedając nieruchomości (działki) – działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie nieruchomości, podział nieruchomości, wystąpienie o pozwolenie na budowę, uzbrojenie terenu itp.

Dlatego też w celu właściwego zakwalifikowania – na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – skutków działań podjętych przez Państwa do właściwego źródła przychodów należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem Nieruchomości, będącej przedmiotem wniosku.

Z przedstawionego opisu sprawy oraz jego uzupełnienia wynika, że są Państwo właścicielami niezabudowanej działki gruntu nr 3 o powierzchni (…) ha, którą planują sprzedać.  (…) 1995 r. zawarli Państwo z Gminą (…) umowę, na mocy której stali się użytkownikami wieczystymi ww. działki. W chwili nabycia prawa użytkowania wieczystego na działce znajdowały się nakłady poczynione na budowę budynku (...) (pozostałości po tej budowie usunęli Państwo z gruntu w 2000 roku). (…) 1996 r. nabyli Państwo prawo własności opisywanej nieruchomości. Nabycia własności dokonali Państwo za środki pochodzące z majątku dorobkowego, do majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową. W akcie notarialnym oddania działki w wieczyste użytkowanie zawarto zapis, że nabycie zostało dokonane w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Z kolei w umowie sprzedaży takiego zapisu już nie ma. W momencie nabycia nie mieli Państwo sprecyzowanego celu co do wykorzystywania działki na działalność gospodarczą, a co najwyżej liczyli się z takim zamiarem w przyszłości. Nigdy jednak plany co do prowadzenia działalności na tej działce nie były na tyle sprecyzowane, aby móc jednoznacznie wskazać, jaka i czyja działalność mogłaby być tam prowadzona. Zarówno w momencie ustanowienia użytkowania wieczystego jak i późniejszego nabycia działki działalność gospodarczą prowadził wyłącznie Pan A. Pani B. nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej, ani nie zamierzała jej prowadzić. Pan A. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem jest działalność rozrywkowa i rekreacyjna. Jest też czynnym podatnikiem podatku VAT. Działka 3 nigdy nie stanowiła majątku przedsiębiorstwa Pana A.: nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych, nie były czynione na nią żadne nakłady związane z działalnością gospodarczą, nie była tam przez Państwa prowadzona działalność gospodarcza. Przy nabyciu działki nie była wystawiona faktura VAT oraz nie przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Działka 3 sklasyfikowana jest w ewidencji gruntów i budynków jako RVI - grunty orne oraz Bp - zurbanizowane terany niezabudowane lub w trakcie zabudowy. Działka ma dostęp do drogi publicznej, leży w zasięgu pełnego uzbrojenia technicznego. Wnioskodawcy nie uzbrajali działki od dnia jej nabycia. Od dnia objęcia w wieczyste użytkowanie (... 1995 r.) do (...) 2019 r. działka była nieużywana - leżała odłogiem. Od (...) 2019 r. część działki o powierzchni 0,25 ha jest dzierżawiona innemu przedsiębiorcy (podmiot niepowiązany) na prowadzenie tam (...). Z tytułu dzierżawy gruntu pobierają Państwo czynsz w łącznej kwocie 250 zł miesięcznie (po 125 zł dla każdego ze współwłaścicieli). Przychód z tytułu dzierżawy opodatkowany jest ryczałtem ewidencjonowanym i wykazywany w zeznaniach rocznych PIT-28 składanych osobno przez każdego z małżonków. Przychód z tytułu dzierżawy nie jest kwalifikowany jako przychód z działalności gospodarczej. Pozostała część jest nadal nieużywana. Taki stan rzeczy utrzyma się do momentu znalezienia potencjalnego kupca. Działka nie była nabyta z zamiarem dalszej sprzedaży, o czym może świadczyć fakt, że są Państwo w jej posiadaniu od 28 lat. W związku z planowaną sprzedażą w lutym 2023 r. podpisali Państwo umowę z biurem pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. W celu wykonania umowy pośrednik zobowiązał się do podejmowania wszelkich niezbędnych czynności zmierzających do sprzedaży opisanej nieruchomości, w tym m.in. do podejmowania działań marketingowych i/lub reklamowych. Nie będą podejmować Państwo działań mających na celu przygotowanie przedmiotowej nieruchomości do sprzedaży, w szczególności nie będą dokonywali jej podziałów geodezyjnych, nie będą uzbrajali terenu, nie będą grodzić ani podejmować innych czynności mających na celu uatrakcyjnienie przyszłego przedmiotu sprzedaży. Na dzień złożenia wniosku nabywca działki nie jest znany, tym samym nie wiadomo jakie będzie docelowe przeznaczenie gruntu. Do momentu sprzedaży nie zamierzają Państwo nic zmieniać w sposobie korzystania z działki, poza ewentualnym wypowiedzeniem umowy dzierżawy, ale ta okoliczność jest zależna od kupującego. Działka nie zaspokajała żadnych konkretnych celów, poza byciem lokatą kapitału. Zgodnie z Państwa wiedzą, na dzień zbycia działka nie będzie objęta planem zagospodarowania przestrzennego. Na dzień sprzedaży nie zostanie dla działki wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dla działki na dzień sprzedaży nie zostanie wydana decyzja o pozwoleniu na budowę. Nie wykluczają Państwo zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży, ale jej warunki, forma oraz sama potrzeba zawarcia nie są jeszcze znane. Nie zamierzają Państwo udzielać nabywcy pełnomocnictwa do działania w ich imieniu w sprawach, które dotyczą działki. Działka nie była oddana w najem lub dzierżawę na podstawie innych umów, niż ta opisana we wniosku. Nie posiadają Państwo innych nieruchomości, które w najbliższym czasie chcieliby sprzedać. Nie planują Państwo nabywania innych nieruchomości w celu ich dalszej odsprzedaży. W 2019 roku zbyli Państwo lokal mieszkalny, nabyty uprzednio do majątku prywatnego. Transakcja ta nie stanowiła czynności opodatkowanej VAT. Planują Państwo uzyskane ze sprzedaży działki środki przeznaczyć na cele osobiste.

W celu rozwiania Państwa wątpliwości dotyczących skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych należy rozważyć, czy czynność ta będzie miała znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak już wcześniej wyjaśniłem, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać rozpatrywany całościowo zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.

Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny. Zatem sprzedaż przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czynności podejmowane przez Państwo wskazują, że nie mają one charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem.

W szczególności należy zauważyć, że nie podejmowali oraz nie będą podejmować Państwo działań mających na celu przygotowanie przedmiotowej nieruchomości do sprzedaży. Działka nie zaspokajała żadnych konkretnych celów, poza byciem lokatą kapitału. Działka nie została nabyta z zamiarem dalszej sprzedaży, o czym może świadczyć fakt, że są Państwo w jej posiadaniu od 28 lat. Nie posiadają Państwo innych nieruchomości, które w najbliższym czasie chcieliby sprzedać, ponadto nie planują nabywania innych nieruchomości w celu ich dalszej odsprzedaży. Działka nie była wykorzystywana przez Państwa w działalności gospodarczej. W momencie nabycia nie mieli Państwo sprecyzowanego celu co do wykorzystywania działki na działalność gospodarczą, a co najwyżej liczyli się z takim zamiarem w przyszłości. Podjęli Państwo natomiast - należy przyjąć - racjonalną decyzję o zakwalifikowaniu przychodów z dzierżawy części działki do źródła przychodów innego niż działalność gospodarcza. Konsekwencje tej decyzji mają odniesienie również do skutków sprzedaży nieruchomości.

Całokształt podjętych przez Państwa czynności sugeruje, że podjęte przez Państwa działania należą do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

W analizowanej sprawie bowiem czynności podejmowane przez Państwo wskazują, że nie mają one charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcy i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem. Nie prowadzą Państwo w sposób profesjonalny zorganizowanego i ciągłego działania w celu przygotowania nieruchomości do sprzedaży. W konsekwencji, istotą Państwa działania nie jest prowadzenie działalności gospodarczej, lecz zwykły zarząd majątkiem.

Okoliczności dotyczące nabycia nieruchomości i planowanej sprzedaży nie dają zatem podstaw do przyjęcia, że spełnione zostaną przesłanki wymienione w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkujące zaliczenie sprzedaży nieruchomości do działalności gospodarczej.

Państwa czynności nie stanowią aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców. Zatem, Państwa działania należy wpisać w zarząd majątkiem prywatnym i są wystarczające do uznania, że sprzedaż wskazanej we wniosku Nieruchomości nie nosi przymiotów działalności gospodarczej.

Tym samym przychody ze sprzedaży nieruchomości nie będą kwalifikowane do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Skutki podatkowe tych czynności należy więc ocenić w kontekście przesłanek wynikających z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania ma forma prawna ich nabycia oraz moment nabycia.

Aby stwierdzić, czy sprzedaż przez Państwa nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy ich odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie.

Użyty w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy termin „nabycie” oznacza każde uzyskanie tytułu własności (nabycie własności) lub każde uzyskanie określonego prawa (nabycie prawa) bez względu na fakt czy jest to nabycie w części ułamkowej czy w całości. Poprzez „nabycie” należy rozumieć każde zwiększenie aktywów podatnika. Nabyć nieruchomość lub prawo majątkowe można np. zakupując je, bądź uzyskując pod tytułem darmym (w formie darowizny, w drodze spadku, działu spadku, poprzez zasiedzenie).

Z opisu sprawy wynika, że w 1995 r. zawarli Państwo z Gminą umowę, na mocy której stali się Państwo użytkownikami wieczystymi działki. Z kolei w 1996 r. nabyli Państwo prawo własności za środki pochodzące z majątku dorobkowego do majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową.

Uwzględniając powyższe, pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych niewątpliwie minął, bowiem od końca roku, w którym Państwo nabyli wskazaną nieruchomość upłynęło ponad pięć lat.

Zatem, przychód ze sprzedaży tej nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ pięcioletniego okresu wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, z tytułu sprzedaży przez Państwa niezabudowanej działki gruntu stanowiącej przedmiot wniosku nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego, Państwo ponoszą ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym jego przedstawieniem. Zatem, wydając przedmiotową interpretację oparłem się na wynikającym z treści wniosku opisie zdarzenia przyszłego. W przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Ponadto, w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Niniejsza interpretacja indywidualna rozstrzyga wyłącznie w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1, natomiast w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 2 oraz nr 3 dotyczących podatku od towarów i usług, zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pani B. (Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00