Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 6 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.468.2023.3.RK

W zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na szkolenia Zleceniodawców i Współpracowników.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia przez Spółkę wydatków na organizacje Szkoleń dotyczących Współpracowników i Zleceniobiorców do kosztów podatkowych.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 24 października 2023 r. (wpływ 24 października 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(...) Spółka Akcyjna (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest (...) działającym w obszarze (...) zarówno w Polsce jak i za granicą.

Działalność Spółki polega na świadczeniu usług związanych z komercyjnym zarządzaniem oraz rozwijaniem projektów (...), znajdujących się w spółkach zależnych, ich komercjalizacji oraz osiąganiu przychodów z produkcji (...) (w przypadku pozostawienia danego projektu w portfelu) lub na sprzedaży poszczególnych (...) inwestorom. Wnioskodawca jest osobą prawną, posiadającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, tj. jest polskim rezydentem podatkowym oraz jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym w Polsce.

Ze względu na złożony charakter prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę (dalej jako: „Pracownicy”), współpracuje z osobami fizycznymi na podstawie umowy zlecenia (dalej jako: „Zleceniobiorcy”) oraz współpracuje z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą (dalej jako: „Współpracownicy”). Współpracownicy ani Zleceniobiorcy nie są klientami Spółki. Spółka, jako podmiot działający w branży energetycznej, działa w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym i sformalizowanym otoczeniu regulacyjnym. Tym samym, specyfika prowadzonej działalności gospodarczej sprawia, że konieczne jest posiadanie przez pracowników oraz Współpracowników/Zleceniobiorców szerokich umiejętności oraz znajomości procedur, przepisów oraz strategii rozwoju Spółki.

W celu zapewnienia jak najwyższych standardów świadczonych usług Spółka będzie zapewniać Pracownikom, Zleceniobiorcom i Współpracownikom (dalej razem jako: „Uczestnicy”) odpowiednie szkolenia merytoryczne (dalej jako: „Szkolenia”), które można podzielić na następujące typy:

  • szkolenia bezpośrednio związane z aktualnymi projektami realizowanymi przez Spółkę;
  • szkolenia specjalistyczne, niezwiązane w momencie ich odbywania z konkretnym projektem, jednakże Spółka przewiduje, że umiejętności zdobyte podczas szkolenia mogą zostać wykorzystane przez Uczestników w ramach kolejnych realizowanych projektów; oraz
  • szkolenia, których tematyka nie jest/nie będzie związana bezpośrednio z konkretnymi projektami realizowanymi przez Spółkę, ale może mieć wpływ na ogólny rozwój kompetencji danego Uczestnika niezbędnych we współpracy ze Spółką. W tej kategorii mieszczą m.in. szkolenia z umiejętności miękkich (np. szkolenie z komunikacji, zarządzania projektami itp.).

W ramach Szkoleń mogą być przeprowadzane także inne szkolenia których zakres wynika z obowiązków prawa (np. szkolenia bhp) czy też przyczyniają się do bardziej efektownego wykonywania obowiązków przez Uczestników np. przedstawienia procedur, zasad działania Spółki, jak i zasad współpracy z nią i usług oferowanych przez Spółkę czy też strategii rozwoju Spółki. Szkolenia będą mogły być zorganizowane przez Spółkę wewnętrznie bądź ich organizacja może zostać zlecona wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym.

Spółka wskazuje, że Szkolenia nie będą przeprowadzane dla klientów Spółki nabywających od niej towary oraz usługi w celu zachęcenia ich do zwiększenia zakupów. Celem Szkoleń nie jest bowiem kreowanie pozytywnego wizerunku Spółki w stosunku do jej klientów. Szkolenia mają na celu przede wszystkim zdobycie lub zwiększenie umiejętności bądź wiedzy przez Uczestników oraz wdrożenie Uczestników do współpracy ze Spółką, w tym poznania strategii rozwoju Spółki, co w konsekwencji może przedłożyć się na zwiększenie przychodów Spółki. W szczególności zdobyte przez Uczestników podczas Szkolenia umiejętności oraz wiedza będą mogły być wykorzystane przy realizacji projektów Spółki.

Szkolenia nie stanowią dla Współpracowników/Zleceniobiorców elementu należnego im wynagrodzenia, tj. w umowach ze Współpracownikami i Zleceniobiorcami nie ma wskazanego obowiązku finansowania im Szkoleń przez Spółkę. Fakt poniesienia przez Spółkę wydatków na Szkolenia nie będzie mieć wpływu na wysokość wynagrodzenia wypłacanego Współpracownikom i Zleceniobiorcom. Współpracownicy i Zleceniobiorcy otrzymują wynagrodzenie ustalone w umowie zawartej ze Spółką.

Spółka, organizując Szkolenia, ponosi szereg wydatków, w tym wydatki konieczne do samego przeprowadzenia szkolenia, takie jak przykładowo:

  • wynajem sal;
  • wynajem sprzętu audiowizualnego;
  • zakup pomocy dydaktycznych;
  • zakup sprzętu koniecznego dla przeprowadzenia szkolenia;
  • wynagrodzenie dla prowadzącego szkolenia;
  • koszty szkolenia zewnętrznego w przypadku ich organizacji przez podmiot zewnętrzny.
  • usługi transportowe - w przypadku szkoleń w formie wyjazdowej;
  • usługi hotelarskie lub noclegowe - w przypadku szkoleń w formie wyjazdowej;
  • usługi cateringowe lub gastronomiczne.

Szkolenia organizowane przez Spółkę mogą być wykonywane lokalnie jak i w formie wyjazdowej. W ramach organizacji Szkoleń, Uczestnikom może zostać zaoferowany poczęstunek w formie bufetu/lunchu lub wspólnej kolacji będącej elementem faktycznej integracji Uczestników. Wnioskodawca chciałby podkreślić, że Szkolenia mają na celu przede wszystkim zdobycie lub zwiększenie umiejętności bądź wiedzy przez Uczestników, natomiast integracja Uczestników nie stanowi celu jego organizacji, jest elementem pobocznym organizacji Szkolenia.

Wydatki poniesione w związku z organizacją Szkoleń finansowane będą ze środków obrotowych Spółki. Wydatki udokumentowane będą fakturami VAT lub rachunkami. Szkolenia będą związane z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Spółkę. Wiedza nabyta na Szkoleniach będzie wykorzystywana przez Uczestników przy realizacji projektów generujących przychód po stronie Spółki z działalności opodatkowanej zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (dalej jako: „Ustawa o VAT’).

Przedmiotem niniejszego wniosku jest potwierdzenie możliwości zaliczenia przez Spółkę wydatków na organizacje Szkoleń dotyczących Współpracowników i Zleceniobiorców do kosztów podatkowych na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: Ustawa o CIT).

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

I.Szkolenia bezpośrednio związane z aktualnymi projektami, o których mowa we wniosku

Na wstępie Spółka chciałaby podkreślić, że jej działalność polega na świadczeniu usług związanych z komercyjnym zarządzaniem oraz rozwijaniem projektów (...), znajdujących się w spółkach zależnych (spółkach celowych), ich komercjalizacji oraz osiąganiu przychodów z produkcji (...) (w przypadku pozostawienia danego projektu w portfelu) lub na sprzedaży poszczególnych (...) inwestorom. Tym samym, Spółka z uwagi na fakt że posiada odpowiednie zaplecze personalne i administracyjne świadczy usługi rozwoju projektów (...), które są realizowane przez poszczególne spółki celowe.

Spółka wyjaśnia przy tym, że przedmiotowy wniosek o interpretacje w zakresie wydatków na organizowane Szkoleń na rzecz Pracowników, Zleceniobiorców i Współpracowników (łącznie Uczestników) dotyczy zdarzenia przyszłego/szkoleń które mają być dopiero w przyszłości.

Spółka organizuje szereg szkoleń dla Uczestników i nie posiada na obecną chwilę szczegółowych informacji dotyczących tematyki przyszłych szkoleń Zleceniobiorców i Współpracowników, materiałów, wydatków z tego tytułu oraz informacji z którymi konkretnie projektami w przyszłości będą one związane.

Tym niemiej Spółka wyjaśnia, że na podstawie dotychczas organizowanych szkoleń na rzecz Zleceniobiorców lub Współpracowników może wskazać, że tematyka organizowanych szkoleń będzie dotyczyła kompleksowej obsługi projektów w tym w szczególności:

  • szkolenia z obsługi Excela (poziom podstawowy i zaawansowany);
  • szkolenia z obsługi Power Pointa,
  • szkolenia językowe (w tym specjalistyczne branżowe np. szkolenie z języka angielskiego prawniczego (legal english),
  • szkolenie z obsługi systemów AutoCad,
  • szkolenia w zakresie QGIS tj. przetwarzanie danych przestrzennych, prezentacji i wizualizacji danych;
  • szkolenia w zakresie negocjacji;
  • szkolenia w zakresie kodeksu postępowania administracyjnego;
  • szkolenia środowiskowe (aktualny stan prawny, nowe kwalifikacje przedsięwzięć)

Nabyte umiejętności w zakresie tego rodzaju szkoleń mogą dotyczyć realizacji aktualnie rozwijanego projektu (...), jak również mogą być wykorzystane przez tego samego Uczestnika w zakresie innych przyszłych projektów realizowanych przez Spółkę. Analogicznie sytuacja będzie się przestawiać w zakresie pozostałych przyszłych szkoleń organizowanych na rzecz Zleceniodawców i Współpracowników.

Celem szkoleń jest podnoszenie umiejętności Zleceniobiorców, jak i Współpracowników. Z perspektywy Wnioskodawcy Szkolenia są niezbędne dla zwiększenia efektywności i skuteczności prac/wykonywanych czynności poszczególnych Zleceniobiorców i Współpracowników, co wpływa na zwiększenie przychodów z działalności operacyjnej Spółki.

Szkolenia mogą być związane w zależności od potrzeb danego Zleceniobiorcy lub Współpracownika z konkretnym projektem (...) realizowanej na rzecz danej spółki celowej w danej konkretnej lokalizacji. Przykładowo szkolenie z obsługi programu Excel danego Zleceniodawcy lub Współpracownika może być związane z przygotowaniem danego budżetu realizacji projektu (...) dla konkretnej spółki celowej.

Tym niemniej, w wyniku tego szkolenia nabyte umiejętności podczas szkolenia mogą być również wykorzystane przez tego samego Zleceniodawcę lub Współpracownika w zakresie przygotowania budżetu dla innych przyszłych projektów (...).

Tym samym tematyka szkoleń związanych z aktualnie realizowanymi projektami w Spółce oraz szkoleń specjalistycznych, niezwiązanych w momencie ich odbywania z konkretnym projektem może się pokrywać.

Jak zostało to przedstawione powyżej oraz w opisie zdarzenia przyszłego wniosku przedmiotowe projekty realizowane przez Spółkę dotyczą świadczenia usług komercyjnego zarządzania oraz rozwoju projektów (...), realizowanych przez poszczególne spółki celowe, ich komercjalizacji oraz osiąganiu przychodów z produkcji (...) lub sprzedaży poszczególnych (...) (projektów) inwestorom.

Przy realizacji poszczególnych projektów Zleceniobiorcy i Współpracownicy wspierają różne aspekty działalności Spółki, w tym w szczególności w następujących obszarach:

  • przygotowanie strategii oraz analiza rynku, rozwój nowych obszarów biznesowych;
  • kompleksowa obsługa finansowa spółek celowych , doradztwo i pomoc w procesie finansowym, wsparcie w bieżących sprawach związanych z obszarem księgowo-podatkowym, przygotowanie prognozy przepływów pieniężnych i modeli finansowych dla spółek celowych;
  • zapewnienie finansowania działalności spółek celowych, w tym negocjacje umów finansowania oraz koordynacja finansowania z innymi spółkami z grupy;
  • kompleksowej obsługi prawnej spółek celowych, w tym ogólne porady i obsługa wszelkich postępowań prawnych prowadzonych przez lub przeciwko Spółkom z Grupy, prowadzenie obligatoryjnych ksiąg i rejestrów, obsługa posiedzeń Zarządów i akcjonariuszy Spółek oraz przygotowywanie odpowiedniej dokumentacji;
  • wsparcie w ogólnym procesie administracyjnym, zarządzanie dokumentacją projektową i archiwizacją dokumentów.

Ww. szkolenia organizowane przez Spółkę mogą odbywać się w siedzibie Spółki jak i poza nią przykładowo w wynajętej sali w miejscowości gdzie Spółka prowadzi działalność gospodarczą, jak i w formie wyjazdowej poza miejscowością w której Spółka prowadzi działalność gospodarczą.

Szkolenia mogą mieć charakter jednodniowy (w tym kilkugodzinny) jak również wielodniowy. Z reguły szkolenia organizowane lokalnie będą jednodniowe, zaś szkolenia wyjazdowe będą dwudniowe.

Ww. szkolenia nie będą połączone z wypoczynkiem ani atrakcjami turystycznymi dla Uczestników.

Sfinansowanie Szkolenia nie będzie się wiązać z koniecznością spełnienia określonych warunków przez Zleceniobiorców ani Współpracujących.

Zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego Spółka, organizując ww. szkolenia, ponosi szereg wydatków, w tym przykładowo:

  • wynajem sal;
  • wynajem sprzętu audiowizualnego;
  • zakup pomocy dydaktycznych;
  • zakup sprzętu koniecznego dla przeprowadzenia szkolenia;
  • wynagrodzenie dla prowadzącego szkolenia;
  • koszty szkolenia zewnętrznego w przypadku ich organizacji przez podmiot zewnętrzny.
  • usługi transportowe - w przypadku szkoleń w formie wyjazdowej;
  • usługi hotelarskie lub noclegowe - w przypadku szkoleń w formie wyjazdowej;
  • usługi cateringowe lub gastronomiczne.

W ramach wydatków na ww. szkolenia, Spółka nie ponosi kosztów związanych z rozrywką czy też innymi atrakcjami dla uczestników.

Szkolenia są dostępne dla wszystkich Współpracowników i Zleceniobiorców. Poszczególne osoby biorą jednak udział w różnych dedykowanych szkoleniach, w różnych terminach - zgodnie z aktualnie realizowanymi w Spółce projektami i uzasadnieniem biznesowym. Udział Zleceniobiorców i Współpracowników w ww. szkoleniach jest możliwy po okresie 3 miesięcy współpracy ze Spółką.

Uczestnicy szkoleń nie są akcjonariuszami Spółki a ich udział w szkoleniach jest dobrowolny.

Szkolenia z języka angielskiego przysługują każdemu Zleceniobiorcy i Współpracownikowi, natomiast szkolenia z języków dodatkowych wyłącznie w przypadku uzasadnienia biznesowego dla tego rodzaju szkolenia z innego języka obcego dla danego Uczestnika.

Współpraca z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą (Współpracownicy) odbywa się na podstawie umów o współpracy, tzw. b2b.

Z uwagi na fakt, że prowadzona działalność gospodarcza przez Spółkę która realizuje projekty w zakresie realizacji i komercjalizacji (...) wymaga specjalistycznej wiedzy, a na rynku brak jest specjalistów w tym zakresie lub ich dostępność jest ograniczona, to Spółka w celu podnoszenia efektywności realizowanych projektów organizuje szkolenia dla Współpracowników będące przedmiotem niniejszego wniosku.

Podnoszenie kwalifikacji i umiejętności Współpracowników poprzez organizowane szkolenia leży w interesie Wnioskodawcy, gdyż umożliwia to pozyskanie oraz utrzymanie stosownej kadry osobowej i dopasowanie kwalifikacji i umiejętności Współpracowników do realizacji projektów (...) oraz wdrożenie Uczestników do współpracy ze Spółką w tym poznania strategii rozwoju Spółki, co w konsekwencji może przyczynić się do zwiększenia przychodów Spółki.

Wiedza i umiejętności nabyte na Szkoleniach będzie wykorzystywane przez Współpracowników przy realizacji projektów generujących przychód po stronie Spółki z działalności opodatkowanej zgodnie z ustawą CIT oraz z ustawą o VAT.

Należy podkreślić, że Współpracownicy nie są klientami Spółki a tym samym (i) szkolenia nie będą organizowane dla klientów Spółki nabywających od niej towary lub usługi oraz (ii) celem szkoleń nie jest kreowanie pozytywnego wizerunku Spółki w stosunku do jej klientów.

Jak zostało przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego ww. szkolenia nie stanowią dla Współpracowników/Zleceniobiorców elementu należnego im wynagrodzenia, tj. w umowach ze Współpracownikami i Zleceniobiorcami nie ma wskazanego obowiązku finansowania im ww. szkoleń przez Spółkę.

Fakt poniesienia przez Spółkę wydatków na ww. szkolenia nie będzie mieć wpływu na wysokość wynagrodzenia wypłacanego Współpracownikom i Zleceniobiorcom. Współpracownicy i Zleceniobiorcy otrzymują wynagrodzenie ustalone w umowie zawartej ze Spółką.

Wszystkie organizowane przez Spółkę Szkolenia wpływają na efektywność i profesjonalizm realizowanych projektów. Dzięki umiejętnościom zdobytym podczas Szkolenia Współpracownicy mogą w sposób bardziej efektywny i lepszy jakościowo realizować projekty Spółki związane ze świadczeniem usług związanych z komercyjnym zarządzaniem oraz rozwijaniem projektów (...), w tym ich komercjalizacji.

Bez organizacji ww. szkoleń przez Spółkę na rzecz Uczestników realizacja projektów Spółka mogłaby być utrudniona.

Spółka w celu podnoszenia efektywności i profesjonalizmu realizowanych projektów organizuje Szkolenia dla Uczestników będące przedmiotem niniejszego wniosku.

Organizacja ww. szkoleń leży w interesie Wnioskodawcy, gdyż zdobyte podczas Szkolenia umiejętności oraz wiedza będą mogły być wykorzystane w ramach aktualnie realizowanych usług związanych z komercyjnym zarządzaniem oraz rozwijaniem projektów (...), co w konsekwencji będzie mogło mieć wpływ na osiągane zyski z działalności operacyjnej Spółki.

II.Szkolenia specjalistyczne, niezwiązane w momencie ich odbywania z konkretnym projektem

Na wstępie Spółka chciałaby podkreślić, że jej działalność polega na świadczeniu usług związanych z komercyjnym zarządzaniem oraz rozwijaniem projektów (...), znajdujących się w spółkach zależnych (spółkach celowych), ich komercjalizacji oraz osiąganiu przychodów z produkcji (...) (w przypadku pozostawienia danego projektu w portfelu) lub na sprzedaży poszczególnych (...) inwestorom. Tym samym, Spółka z uwagi na fakt że posiada odpowiednie zaplecze personalne i administracyjne świadczy usługi rozwoju projektów (...), które są realizowane przez poszczególne spółki celowe.

Spółka wyjaśnia przy tym, że przedmiotowy wniosek o interpretacje w zakresie wydatków na organizowane Szkoleń na rzecz Pracowników, Zleceniobiorców i Współpracowników (łącznie Uczestników) dotyczy zdarzenia przyszłego/szkoleń które mają być dopiero w przyszłości.

Spółka organizuje szereg szkoleń dla Uczestników i nie posiada na obecną chwilę szczegółowych informacji dotyczących tematyki przyszłych szkoleń Zleceniobiorców i Współpracowników, materiałów, wydatków z tego tytułu oraz informacji z którymi konkretnie projektami będą one związane.

Tym niemiej Spółka wyjaśnia, że na podstawie dotychczas organizowanych szkoleń na rzecz Zleceniobiorców lub Współpracowników może wskazać, że tematyka organizowanych szkoleń będzie dotyczyła kompleksowej obsługi projektów w tym w szczególności:

  • szkolenia z obsługi Excela (poziom podstawowy i zaawansowany)
  • szkolenia z obsługi Power Pointa,
  • szkolenia językowe (w tym specjalistyczne branżowe np. szkolenie z języka angielskiego prawniczego (legal english),
  • szkolenie z obsługi systemów AutoCad,
  • szkolenia w zakresie QGIS tj. przetwarzanie danych przestrzennych, prezentacji i wizualizacji danych;
  • szkolenia w zakresie negocjacji;
  • szkolenia w zakresie kodeksu postępowania administracyjnego;
  • szkolenia środowiskowe (aktualny stan prawny, nowe kwalifikacje przedsięwzięć)

Nabyte umiejętności w zakresie tego rodzaju szkoleń może dotyczyć realizacji aktualnie rozwijanego projektu (...), jak również mogą być wykorzystane przez tego samego Zleceniodawcę lub Współpracownika w zakresie innych przyszłych projektów realizowanych przez Spółkę. Analogicznie sytuacja będzie się przestawiać w zakresie pozostałych przyszłych szkoleń na rzecz Zleceniodawców i Współpracowników.

Celem szkoleń jest podnoszenie umiejętności Zleceniobiorców, jak i Współpracowników. Z perspektywy Wnioskodawcy Szkolenia są niezbędne dla zwiększenia efektywności i skuteczności prac/wykonywanych czynności poszczególnych Zleceniobiorców i Współpracowników, co wpływa na zwiększenie przychodów z działalności operacyjnej Spółki.

Szkolenia mogą być związane w zależności od potrzeb danego Zleceniobiorcy lub Współpracownika z konkretnym projektem (...) realizowanej na rzecz danej spółki celowej w danej konkretnej lokalizacji.

Przykładowo szkolenie z obsługi programu Excel danego Zleceniodawcy lub Współpracownika może być związane z przygotowaniem danego budżetu realizacji projektu (...) dla konkretnej spółki celowej. Tym niemniej, w wyniku tego szkolenia nabyte umiejętności podczas szkolenia mogą być również wykorzystane przez tego samego Zleceniodawcę lub Współpracownika w zakresie przygotowania budżetu dla innych przyszłych projektów (...).

Tym samym tematyka szkoleń związanych z aktualnie realizowanymi projektami w Spółce oraz szkoleń specjalistycznych, niezwiązanych w momencie ich odbywania z konkretnym projektem może się pokrywać.

Szkolenia specjalistyczne organizowane przez Spółkę mogą odbywać się w siedzibie Spółki jak i poza nią przykładowo w wynajętej sali w miejscowości gdzie Spółka prowadzi działalność gospodarczą, jak i w formie wyjazdowej poza miejscowością w której Spółka prowadzi działalność gospodarczą.

Szkolenia specjalistyczne mogą mieć charakter jednodniowy (w tym kilkugodzinny) jak również wielodniowy. Z reguły szkolenia lokalne będą jednodniowe, zaś szkolenia wyjazdowe będą dwudniowe.

Szkolenia specjalistyczne nie będą połączone z wypoczynkiem ani atrakcjami turystycznymi dla Uczestników.

Sfinansowanie szkolenia specjalistycznego nie będzie się wiązać z koniecznością spełnienia określonych warunków przez Zleceniobiorców i Współpracujących.

Zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego Spółka, organizując Szkolenia, ponosi szereg wydatków, w tym przykładowo:

  • wynajem sal;
  • wynajem sprzętu audiowizualnego;
  • zakup pomocy dydaktycznych;
  • zakup sprzętu koniecznego dla przeprowadzenia szkolenia;
  • wynagrodzenie dla prowadzącego szkolenia;
  • koszty szkolenia zewnętrznego w przypadku ich organizacji przez podmiot
  • zewnętrzny.
  • usługi transportowe - w przypadku szkoleń w formie wyjazdowej;
  • usługi hotelarskie lub noclegowe - w przypadku szkoleń w formie wyjazdowej;
  • usługi cateringowe lub gastronomiczne.

Powyższe wyliczenie dotyczy także szkoleń specjalistycznych organizowanych przez Spółkę. W ramach wydatków na szkolenia specjalistyczne, Spółka nie ponosi kosztów związanych z rozrywką czy też innymi atrakcjami dla uczestników.

Szkolenia specjalistyczne są dostępne dla wszystkich Współpracowników i Zleceniobiorców. Poszczególne osoby biorą jednak udział w różnych dedykowanych szkoleniach, w różnych terminach - zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem i uzasadnieniem biznesowym. Udział Zleceniobiorców i Współpracowników w ww. szkoleniach jest możliwy po okresie 3 miesięcy współpracy ze Spółką.

Uczestnicy szkoleń nie są akcjonariuszami Spółki a ich udział w szkoleniach jest dobrowolny.

Szkolenia z języka angielskiego przysługują każdemu Zleceniobiorcy i Współpracownikowi, natomiast szkolenia z języków dodatkowych wyłącznie w przypadku uzasadnienia biznesowego dla tego rodzaju szkolenia z innego języka obcego dla danego Uczestnika.

Z uwagi na fakt, że prowadzona działalność gospodarcza przez Spółkę która realizuje projekty w zakresie realizacji i komercjalizacji (...) wymaga specjalistycznej wiedzy, a na rynku brak jest specjalistów w tym zakresie lub ich dostępność jest ograniczona, to Spółka w celu podnoszenia efektywności realizowanych projektów organizuje szkolenia specjalistyczne dla Współpracowników będące przedmiotem niniejszego wniosku.

Podnoszenie kwalifikacji i umiejętności Współpracowników poprzez organizowane szkolenia leży w interesie Wnioskodawcy, gdyż umożliwia to pozyskanie oraz utrzymanie stosownej kadry osobowej i dopasowanie kwalifikacji i umiejętności Współpracowników do realizacji projektów (...) oraz wdrożenie Uczestników do współpracy ze Spółką w tym poznania strategii rozwoju Spółki , co w konsekwencji może przyczynić się do zwiększenia przychodów Spółki.

Wiedza i umiejętności nabyte na Szkoleniach będzie wykorzystywane przez Współpracowników przy realizacji projektów generujących przychód po stronie Spółki z działalności opodatkowanej zgodnie z ustawą CIT oraz z ustawą o VAT.

Należy podkreślić, że Współpracownicy nie są klientami Spółki a tym samym (i) szkolenia nie będą organizowane dla klientów Spółki nabywających od niej towary lub usługi oraz (ii) celem szkoleń nie jest kreowanie pozytywnego wizerunku Spółki w stosunku do jej klientów.

Jak zostało przedstawione we opisie zdarzenia przyszłego Szkolenia, w tym szkolenia specjalistyczne, nie stanowią dla Współpracowników/Zleceniobiorców elementu należnego im wynagrodzenia, tj. w umowach ze Współpracownikami i Zleceniobiorcami nie ma wskazanego obowiązku finansowania im Szkoleń przez Spółkę.

Fakt poniesienia przez Spółkę wydatków na szkolenia specjalistyczne nie będzie mieć wpływu na wysokość wynagrodzenia wypłacanego Współpracownikom i Zleceniobiorcom. Współpracownicy i Zleceniobiorcy otrzymują wynagrodzenie ustalone w umowie zawartej ze Spółką.

Spółka w celu podnoszenia efektywności i profesjonalizmu realizowanych w przyszłości projektów organizuje szkolenia specjalistyczne dla Uczestników będące przedmiotem niniejszego wniosku, które nie są w momencie ich odbywania związane z konkretnym projektem. Organizacja Szkoleń leży w interesie Wnioskodawcy, gdyż umiejętności i wiedza zdobyta w ramach w ramach specjalistycznych szkoleń będzie mogła być wykorzystana przez Uczestników w ramach kolejnych realizowanych projektów (...), co w konsekwencji będzie mogło mieć wpływ na osiągane zyski z działalności operacyjnej Spółki.

III.Szkolenia, których tematyka nie jest/nie będzie związana bezpośrednio z konkretnymi projektami

W ramach tego rodzaju działań Spółka będzie organizowała szkolenia, których tematyka nie jest/nie będzie związana bezpośrednio z konkretnymi projektami realizowanymi przez Spółkę, ale może mieć wpływ na ogólny rozwój kompetencji Zleceniobiorców lub Współpracowników niezbędnych we współpracy ze Spółką.

W ramach tej kategorii szkoleń mieszczą m.in. szkolenia z umiejętności miękkich (np. szkolenia z komunikacji, , efektywnego sposobu prowadzenia projektów itp.), szkolenia dedykowane dla liderów majce na celu rozwój kompetencji przywódczych czy też szkolenia dla osób rozpoczynających współpracę ze Spółką.

W ramach szkoleń dla osób rozpoczynających współpracę ze Spółką następuje wprowadzenie i uporządkowanie wiedzy w zakresie (...), organizacji Spółki i jej wartości, etyki w biznesie a także narzędziowe dotyczące przydatnych rozwiązań w biznesie.

W ramach Szkoleń mogą być przeprowadzane także inne szkolenia których zakres wynika z obowiązków prawa (np. szkolenia bhp) czy też przyczyniają się do bardziej efektownego wykonywania obowiązków przez Zleceniobiorców lub Współpracowników, np. przedstawienia procedur, zasad działania Spółki, jak i zasad współpracy z nią i usług oferowanych przez Spółkę czy też strategii rozwoju Spółki.

Szkolenia nie związane z konkretnym projektami organizowane przez Spółkę mogą odbywać się w siedzibie Spółki jak i poza nią przykładowo w wynajętej sali w miejscowości gdzie Spółka prowadzi działalność gospodarczą, jak i w formie wyjazdowej poza miejscowością, w której Spółka prowadzi działalność gospodarczą.

Szkolenia te mogą mieć charakter jednodniowy (w tym kilkugodzinny) jak również wielodniowy. Z reguły szkolenia lokalne będą jednodniowe, zaś szkolenia wyjazdowe będą dwudniowe.

Ww. szkolenia nie będą połączone z wypoczynkiem ani atrakcjami turystycznymi dla Uczestników.

Sfinansowanie ww. szkolenia nie będzie się wiązać z koniecznością spełnienia określonych warunków przez Zleceniobiorców ani Współpracujących.

Zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego Spółka, organizując Szkolenia, ponosi szereg wydatków, w tym przykładowo:

  • wynajem sal;
  • wynajem sprzętu audiowizualnego;
  • zakup pomocy dydaktycznych;
  • zakup sprzętu koniecznego dla przeprowadzenia szkolenia;
  • wynagrodzenie dla prowadzącego szkolenia;
  • koszty szkolenia zewnętrznego w przypadku ich organizacji przez podmiot zewnętrzny.
  • usługi transportowe - w przypadku szkoleń w formie wyjazdowej;
  • usługi hotelarskie lub noclegowe - w przypadku szkoleń w formie wyjazdowej;
  • usługi cateringowe lub gastronomiczne.

Powyższe wyliczenie dotyczy także ww. szkoleń organizowanych przez Spółkę. W ramach wydatków na ww. szkolenia Spółka nie ponosi kosztów związanych z rozrywką czy też innymi atrakcjami dla uczestników.

Z uwagi na fakt, że prowadzona działalność gospodarcza przez Spółkę która realizuje projekty w zakresie realizacji i komercjalizacji (...) wymaga posiadania tzw. kompetencji miękkich, znajomości procedur, zasad działania Spółki jak i zasad współpracy z nią to Spółka w celu podnoszenia efektywności realizowanych projektów organizuje ww. szkolenia dla Współpracowników.

Podnoszenie umiejętności Współpracowników poprzez organizowane szkolenia leży w interesie Wnioskodawcy, gdyż umożliwia to pozyskanie oraz utrzymanie stosownej kadry osobowej i dopasowanie kwalifikacji i umiejętności Współpracowników do realizacji projektów (...) oraz wdrożenie Uczestników do współpracy ze Spółką w tym poznania strategii rozwoju Spółki , co w konsekwencji może przyczynić się do zwiększenia przychodów Spółki.

Wiedza i umiejętności nabyte na Szkoleniach będzie wykorzystywane przez Współpracowników przy realizacji projektów generujących przychód po stronie Spółki z działalności opodatkowanej zgodnie z ustawą CIT oraz z ustawą o VAT.

Należy podkreślić, że Współpracownicy nie są klientami Spółki a tym samym (i) szkolenia nie będą organizowane dla klientów Spółki nabywających od niej towary lub usługi oraz (ii) celem szkoleń nie jest kreowanie pozytywnego wizerunku Spółki w stosunku do jej klientów.

Jak zostało przedstawione we opisie zdarzenia przyszłego ww. szkolenia nie stanowią dla Współpracowników/Zleceniobiorców elementu należnego im wynagrodzenia, tj. w umowach ze Współpracownikami i Zleceniobiorcami nie ma wskazanego obowiązku finansowania im Szkoleń przez Spółkę.

Fakt poniesienia przez Spółkę wydatków na ww. szkolenia nie będzie mieć wpływu na wysokość wynagrodzenia wypłacanego Współpracownikom i Zleceniobiorcom. Współpracownicy i Zleceniobiorcy otrzymują wynagrodzenie ustalone w umowie zawartej ze Spółką.

Wszystkie organizowane przez Spółkę Szkolenia wpływają na efektywność i profesjonalizm realizowanych projektów. Dzięki umiejętnościom zdobytym podczas Szkolenia Współpracownicy mogą w sposób bardziej efektywny i lepszy jakościowo realizować projekty Spółki.

Spółka podkreśla, że organizacja ww. szkoleń leży w interesie Wnioskodawcy, gdyż umiejętności i wiedza zdobyta w ramach szkoleń będzie mogła być wpływ na rozwój umiejętności i wiedzy danego Uczestnika, co w konsekwencji będzie mogło mieć wpływ na efektywność i profesjonalizm realizowanych projektów a tym samym osiągane zyski z działalności operacyjnej Spółki.

Pytania

1.Czy wydatki na organizację Szkoleń w części w jakiej dotyczą Współpracowników i Zleceniobiorców będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów na gruncie Ustawy o CIT?

2.Czy Spółka będzie mieć prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków na organizację Szkoleń w części w jakiej dotyczą Współpracowników i Zleceniobiorców?

Przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia jest odpowiedz na pytanie Nr 1 dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie pytania Nr 2 dotyczącego podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy wydatki na organizację Szkoleń w części w jakiej dotyczą Współpracowników i Zleceniobiorców będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów.

Uzasadnienie stanowiska

W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „Ustawa o CIT„ ), kosztem uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Treść przywołanej regulacji implikuje wniosek, iż dla możliwości zaliczenia danego wydatku do kosztów podatkowych na gruncie ustawy o CIT konieczne jest spełnienie następujących przesłanek:

1)wydatek musi być poniesiony przez podatnika;

2)wydatek musi być definitywnie dokonany;

3)wydatek musi mieć na celu uzyskanie przychodów, ewentualnie zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów;

4)wydatek powinien mieć związek z działalnością gospodarczą podatnika;

5)wydatek powinien być właściwie udokumentowany;

6)wydatek nie może zostać wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

W kontekście powyższego należy wskazać, że przy określaniu czy dany wydatek może być uznany za koszt podatkowy istotna jest jego celowość tzn. konieczne jest, aby jego poniesienie było ukierunkowane na osiągnięcie przychodu, zachowanie albo zabezpieczenie jego źródła. Drugorzędne znaczenie ma przy tym fakt, czy wydatek ostatecznie doprowadzi do powstania przychodu - ustawodawca formułując powyższą regulację położył nacisk na możliwość przypisania działaniom podatnika przymiotu celowości i zasadności, poprzez przyjęcie, iż przychód na którego osiągnięcie (zachowanie, zabezpieczenie) ukierunkowane są te działania ma jedynie potencjalny charakter.

Ponadto, powszechnie akceptowany jest pogląd, iż nie jest konieczne, aby poniesiony wydatek można było powiązać z określonym przychodem w sposób bezpośredni - istnieją wydatki, które jako koszty ponoszone na działalność ogólną danego podmiotu przyczyniają się do powstania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów w sposób pośredni. Istnienie związku przyczynowo - skutkowego jest kluczowym elementem dla możliwości rozpoznania kosztu podatkowego u danego podatnika.

Zdaniem Spółki wydatki na organizację Szkoleń można uznać za celowy, racjonalny i związany z osiągnięciem, zachowaniem i zabezpieczeniem źródła przychodów Spółki. Słownik Języka Polskiego wskazuje, że przez pojęcie „osiągnąć” należy rozumieć „uzyskać coś”, przez „zachować” zaś należy rozumieć „dochować coś w stanie niezmienionym, nienaruszonym, utrzymać”. Termin „zabezpieczyć” oznacza z kolei „uczynić bezpiecznym, dać ochronę, ochronić”. Przyjmuje się, iż koszty związane z osiągnięciem przychodu oznaczają koszty związane (chociażby potencjalne) z jego wygenerowaniem. Koszty związane z zachowaniem źródła przychodów oznaczają z kolei wydatki poniesione, aby przychody z danego źródła występowały w stanie nienaruszonym (niezmienionym) oraz aby źródło to w dalszym ciągu istniało. Koszty związane z zabezpieczeniem źródła przychodów określane są zaś jako koszty, które podatnik poniósł w związku z ochroną istniejącego źródła przychodów, tak aby zapewnić mu bezpieczne funkcjonowanie.

W kontekście powyższego należy uznać, iż celem ponoszenia przez Spółkę opisanych we wniosku wydatków na organizację Szkoleń będzie osiągnięcie przychodów i zachowanie lub zabezpieczenie ich źródła, bowiem mają na celu przede wszystkim zdobycie lub zwiększenie umiejętności bądź wiedzy przez Uczestników a tym samym przyczynić się do możliwości zwiększenia/zabezpieczenia przychodów Spółki. Przy czym w ocenie Spółki to nieistotne pozostaje to czy dane szkolenie będzie rozbudowywać umiejętności miękkie czy twarde. W realiach obrotu gospodarczego umiejętności twarde są oczywiście podstawą do świadczenia wysokiej jakości usług, niemniej jednak tak samo istotne są umiejętności miękkie, które pozwalają na skuteczne kierowanie zespołem, skuteczną komunikację zarówno z klientem jak i z osobami z zespołu itp., a także wszelkie elementy podtrzymujące na wysokim poziomie motywację i zaangażowanie w wymagającym środowisku pracy.

W ocenie Spółki można bez wątpienia wskazać na, istnienie związku przyczynowo - skutkowego między wydatkami na Szkolenia a przychodem Spółki. Szkolenia pozwalają na:

  • podnoszenie kwalifikacji, wiedzy i kompetencji Współpracowników i Zleceniobiorców;
  • uzyskanie pozytywnego wpływu na ich zaangażowanie i motywację w świadczeniu usług na rzecz Spółki oraz na budowę/umacnianie pozycji rynkowej Spółki (poprzez zwiększenie jakości świadczonych usług, poprawę wydajności i organizacji pracy, dysponowaniem wyszkolonym zespołem posiadającym odpowiednie kompetencje do realizacji swoich zadań w kontekście zleceń od klientów).

Poprzez budowanie więzi z danym podmiotem, Szkolenia mają także wpływ na zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów - posiadanie kompetentnego zespołu Pracowników/Zleceniobiorców/Współpracowników jest kluczowe dla sprawnego działania każdego przedsiębiorcy. To ich praca bowiem i jej efekty pozwalają de facto na funkcjonowanie tego podmiotu i prowadzenie przez niego działalności gospodarczej.

Podsumowując, Szkolenia i związana z nimi budowa kompetencji Współpracowników i Zleceniobiorców bez wątpienia ma wpływ na zwiększenie przychodów Spółki gdyż ma bezpośrednie przełożenie na całokształt jej funkcjonowania oraz jakości świadczonych usług.

W dalszej kolejności należy stwierdzić, że wydatki na Szkolenia nie mieszczą się w żadnym z ograniczeń zaliczania danego wydatku do kosztów podatkowych, wskazanych w art. 16 ustawy o CIT, w szczególności nie będą stanowić wydatków o charakterze reprezentacyjnym. Należy podkreślić, że wydatki na Szkolenia nie mają na celu kreacji/umocnienia pozytywnego wizerunku Spółki w oczach Współpracowników lub Zleceniobiorców, lecz mają na celu przede wszystkim zdobycie lub zwiększenie umiejętności bądź wiedzy przez Uczestników a tym samym przyczynić się do możliwości zwiększenia/zabezpieczenia przychodów Spółki.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy będzie on uprawniony do zaliczenia do kosztów podatkowych na gruncie ustawy o CIT wydatków poniesionych na Szkolenia w części dotyczącej Współpracowników i Zleceniobiorców. Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na organizację Szkoleń dla Współpracowników oraz Zleceniobiorców znajduje potwierdzenie w aktualnej praktyce organów podatkowych, tj. np. w:

  • podatkowej interpretacji indywidualnej z dnia 9 stycznia 2023 r. sygn. 0114-KDIP2-2.4010.218.2022.2.PK : „Podsumowując, stwierdzić należy, że wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę na szkolenia (początkowe, uzupełniające i merytoryczne) dla Pracowników i Ekspertów (Uczestnicy) spełniają przesłanki uznania ich za koszty uzyskania przychodów. Do tych wydatków nie znajdują zastosowania wyłączenia z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 38 i 38a updop. Wobec powyższego Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe”.
  • podatkowej interpretacji indywidualnej z dnia 21 listopada 2022 r. sygn. 0114-KDIP2-2.4010.53.2022.3.AP, w której organ przyznał rację wnioskodawcy: „Podsumowując, Szkolenia i związana z nimi budowa kompetencji Współpracowników zdecydowanie ma wpływ na zwiększenie przychodów Spółki gdyż ma przełożenie na całokształt jej funkcjonowania oraz jakości świadczonych usług. Dodatkowo, wydatki na Szkolenia nie mieszczą się w żadnym z ograniczeń zaliczania danego wydatku do kosztów podatkowych, wskazanych w art. 16 ustawy CIT. Zasadnie zatem będzie zaliczanie do kosztów podatkowych wydatków poniesionych na Szkolenia.”

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 15 oraz 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu ze źródła przychodu lub realną szansą powstania przychodu podatkowego, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła jego uzyskiwania.

Innymi słowy oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem, a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • wydatek został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu enumeratywnie wymienionych w stosownych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, zawiera enumeratywną listę wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów, co oznacza, że każdy koszt dający się zakwalifikować do którejkolwiek z pozycji wymienionej na tej liście nie będzie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeśli był poniesiony w celu osiągnięcia przychodów.

Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Jednocześnie podkreślić należy, że nieujęcie danego wydatku w katalogu kosztów niepotrącalnych, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, nie oznacza automatycznie, że inne koszty w nim niewymienione, tymi kosztami mogą być. W takim przypadku należy bowiem badać, czy dany koszt poniesiony został w celu uzyskania przychodu (zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu).

Wskazać należy, że uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest możliwe tylko wtedy, gdy z prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń wynika ponad wszelką wątpliwość, że jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony. Zatem to podatnik zobowiązany jest wykazać nie tylko fakt poniesienia danego wydatku, ale także jego celowość i racjonalność.

Podatnik, zaliczając dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów, winien więc wykazać jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz to, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub że wydatek ten jest związany z konkretnym przedsięwzięciem gospodarczym. W tym celu każdorazowo wymagana jest ocena istnienia związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodów lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia ustalenia, czy Spółka może zaliczyć jako koszty uzyskania przychodów wydatki ponoszone w związku z opisanymi we wniosku szkoleniami Zleceniobiorców i Współpracowników.

Z treści wniosku i jego uzupełnienia wynika, że działalność Spółki polega na świadczeniu usług związanych z komercyjnym zarządzaniem oraz rozwijaniem projektów (...), znajdujących się w spółkach zależnych (spółkach celowych), ich komercjalizacji oraz osiąganiu przychodów z produkcji (...) lub na sprzedaży poszczególnych (...) inwestorom.

Ze względu na złożony charakter prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę (dalej jako: „Pracownicy”), współpracuje z osobami fizycznymi na podstawie umowy zlecenia (dalej jako: „Zleceniobiorcy”) oraz współpracuje z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą (dalej jako: „Współpracownicy”). Współpracownicy ani Zleceniobiorcy nie są klientami Spółki. Spółka, jako podmiot działający w branży energetycznej, działa w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym i sformalizowanym otoczeniu regulacyjnym. Tym samym, specyfika prowadzonej działalności gospodarczej sprawia, że konieczne jest posiadanie przez pracowników oraz Współpracowników/Zleceniobiorców szerokich umiejętności oraz znajomości procedur, przepisów oraz strategii rozwoju Spółki.

W celu zapewnienia jak najwyższych standardów świadczonych usług Spółka będzie zapewniać Pracownikom, Zleceniobiorcom i Współpracownikom (dalej razem jako: „Uczestnicy”) odpowiednie szkolenia merytoryczne (dalej jako: „Szkolenia”). Szkolenia przyczynią się do bardziej efektownego wykonywania obowiązków przez Uczestników np. przedstawienia procedur, zasad działania Spółki, jak i zasad współpracy z nią i usług oferowanych przez Spółkę, czy też strategii rozwoju Spółki.

Spółka wskazuje, że Szkolenia nie będą przeprowadzane dla klientów Spółki nabywających od niej towary oraz usługi w celu zachęcenia ich do zwiększenia zakupów. Celem Szkoleń nie jest bowiem kreowanie pozytywnego wizerunku Spółki w stosunku do jej klientów. Szkolenia mają na celu przede wszystkim zdobycie lub zwiększenie umiejętności bądź wiedzy przez Uczestników oraz wdrożenie Uczestników do współpracy ze Spółką, w tym poznania strategii rozwoju Spółki, co w konsekwencji może przedłożyć się na zwiększenie przychodów Spółki. W szczególności zdobyte przez Uczestników podczas Szkolenia umiejętności oraz wiedza będą mogły być wykorzystane przy realizacji projektów Spółki. Szkolenia są dostępne dla wszystkich Współpracowników i Zleceniobiorców. Poszczególne osoby biorą jednak udział w różnych dedykowanych szkoleniach, w różnych terminach - zgodnie z aktualnie realizowanymi w Spółce projektami i uzasadnieniem biznesowym. Udział Zleceniobiorców i Współpracowników w ww. szkoleniach jest możliwy po okresie 3 miesięcy współpracy ze Spółką.

Uczestnicy szkoleń nie są akcjonariuszami Spółki a ich udział w szkoleniach jest dobrowolny.

Szkolenia nie stanowią dla Współpracowników/Zleceniobiorców elementu należnego im wynagrodzenia, tj. w umowach ze Współpracownikami i Zleceniobiorcami nie ma wskazanego obowiązku finansowania im szkoleń przez Spółkę. Fakt poniesienia przez Spółkę wydatków na Szkolenia nie będzie mieć wpływu na wysokość wynagrodzenia wypłacanego Współpracownikom i Zleceniobiorcom. Współpracownicy i Zleceniobiorcy otrzymują wynagrodzenie ustalone w umowie zawartej ze Spółką.

Ww. szkolenia organizowane przez Spółkę mogą odbywać się w siedzibie Spółki jak i poza nią przykładowo w wynajętej sali w miejscowości gdzie Spółka prowadzi działalność gospodarczą, jak i w formie wyjazdowej poza miejscowością, w której Spółka prowadzi działalność gospodarczą. Szkolenia mogą mieć charakter jednodniowy (w tym kilkugodzinny) jak również wielodniowy. Z reguły szkolenia organizowane lokalnie będą jednodniowe, zaś szkolenia wyjazdowe będą dwudniowe. Ww. szkolenia nie będą połączone z wypoczynkiem ani atrakcjami turystycznymi dla Uczestników. Sfinansowanie szkolenia nie będzie się wiązać z koniecznością spełnienia określonych warunków przez Zleceniobiorców ani Współpracujących.

Wydatki poniesione w związku z organizacją Szkoleń finansowane będą ze środków obrotowych Spółki. Wydatki udokumentowane będą fakturami VAT lub rachunkami. Wiedza nabyta na szkoleniach będzie wykorzystywana przez Uczestników przy realizacji projektów generujących przychód po stronie Spółki z działalności opodatkowanej zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z tak przedstawionym zdarzeniem przyszłym należy podkreślić, że za koszty reprezentacji uważa się wydatki ponoszone na budowanie określonego wizerunku Spółki w oczach jej potencjalnych lub obecnych kontrahentów. Celem przeprowadzania ww. szkoleń – jak Państwo wskazują – jest przede wszystkim zdobycie lub zwiększenie umiejętności bądź wiedzy Zleceniobiorców i Współpracowników. Natomiast integracja Uczestników nie stanowi celu organizacji szkoleń ponieważ zaoferowany poczęstunek w formie bufetu/lunchu lub wspólnej kolacji jest elementem pobocznym organizacji szkolenia. W ramach wydatków na ww. szkolenia, Spółka nie ponosi kosztów związanych z rozrywką czy też innymi atrakcjami dla Uczestników. Z perspektywy Spółki szkolenia są niezbędne dla zwiększenia efektywności i skuteczności prac/wykonywanych czynności poszczególnych Zleceniobiorców i Współpracowników, co wpływa na zwiększenie przychodów z działalności operacyjnej Spółki.

Zatem w rozpatrywanej sprawie stwierdzić należy, że wydatki, które będzie ponosić Spółka w związku z organizacją ww. szkoleń, takie jak:

  • wynajem sal;
  • wynajem sprzętu audiowizualnego;
  • zakup pomocy dydaktycznych;
  • zakup sprzętu koniecznego dla przeprowadzenia szkolenia;
  • wynagrodzenie dla prowadzącego szkolenia;
  • koszty szkolenia zewnętrznego w przypadku ich organizacji przez podmiot zewnętrzny.
  • usługi transportowe - w przypadku szkoleń w formie wyjazdowej;
  • usługi hotelarskie lub noclegowe - w przypadku szkoleń w formie wyjazdowej;
  • usługi cateringowe lub gastronomiczne.

- mogą stanowić koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Choć ponoszone wydatki nie są bezpośrednio związane ze spodziewanymi przychodami, to pozostają w ścisłym związku z prowadzoną działalnością i jako takie przyczyniają się do ich osiągnięcia w przyszłości.

Wskazane przez Państwa wydatki nie znajdują się w katalogu wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów zawartych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Oznacza to, że przy odpowiednim udokumentowaniu ww. wydatków będą stanowić koszty uzyskania przychodów, ponieważ mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i są racjonalnie uzasadnione.

Szkolenia dla Zleceniobiorców i Współpracowników podnoszą efektywność i profesjonalizm realizowanych przez Spółkę projektów, które będą mogły być wykorzystane w ramach usług związanych z komercyjnym zarządzaniem oraz rozwijaniem projektów (...), co w konsekwencji będzie mogło mieć wpływ na osiągane przez Spółkę zyski z działalności gospodarczej.

Podsumowując, wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z organizacją szkoleń (typu 1, 2, 3), w części w jakiej dotyczą Zleceniobiorców i Współpracowników będą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00