Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.680.2023.1.DJD

Możliwość opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 września 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Zamierza Pan założyć jednoosobową działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem będzie działalność związana z naprawą i konserwacją maszyn, sklasyfikowana w PKD pod kodem 33.12.Z. W ramach prowadzonej działalności będzie Pan świadczył na rzecz swojego obecnego pracodawcy wysokiej jakości usługi serwisowe dla maszyn do szycia. Głównym celem wykonywanych przez Pana usług będzie diagnozowanie usterek, naprawa i konserwacja maszyn, a także zapewnienie satysfakcji klientów poprzez profesjonalną obsługę.

Zauważa Pan, że usługi świadczone na rzecz obecnego pracodawcy w ramach działalności gospodarczej nie będą tożsame z obowiązkami wynikającymi obecnej umowy o pracę, którą planuje Pan rozwiązać.

Do Pana obowiązków, jako przedsiębiorcy, będzie bowiem należało:

· diagnozowanie usterek: analiza problemów zgłaszanych przez klientów dotyczących maszyn do szycia oraz identyfikowanie przyczyn awarii. Wykorzystywanie narzędzi diagnostycznych i technicznych, aby ustalić nieprawidłowości i opracować plan naprawy;

· naprawa i konserwacja: wykonywanie napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych maszyn do szycia. Montaż, demontaż i regulacja podzespołów, wymiana uszkodzonych części, smarowanie i czyszczenie maszyn w celu przywrócenia ich prawidłowego działania;

· testowanie maszyn: przeprowadzanie testów i kontrola jakości po przeprowadzonych naprawach w celu upewnienia się, że maszyny działają zgodnie z wymaganiami i standardami;

· obsługa klienta: zapewnienie profesjonalnej obsługi klientów w zakresie serwisu maszyn do szycia. Udzielanie porad technicznych, wyjaśnianie klientom sposobu obsługi maszyn oraz odpowiadanie na pytania i rozwiązywanie problemów związanych z maszynami do szycia;

· raportowanie: dokumentowanie przeprowadzonych napraw, diagnoz i działań podjętych w procesie serwisowym.

Obecnie jest Pan zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, na stanowisku kierowniczym jako „Kierownik Działu Serwisu w Dziale Szycia”. Kierownik Działu Serwisu w Dziale Szycia to osoba odpowiedzialna za kompleksowe zarządzanie serwisem maszyn do szycia w ramach Działu Szycia w przedsiębiorstwie. Głównym celem jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania, utrzymanie wysokiej jakości produkcji oraz koordynacja zespołu techników serwisowych.

Praca na tym stanowisku skupia się wokół wypełniania szeregu różnorodnych obowiązków w kilku obszarach, jednak odmiennych niż te, na których będzie Pan skupiony w ramach działalności gospodarczej, tj.:

· zarządzanie serwisem: pełna odpowiedzialność za nadzór nad serwisem maszyn do szycia w ramach działu szycia. Planowanie, organizacja i kontrola wszystkich czynności serwisowych;

· koordynacja zespołu: nadzór nad zespołem techników serwisowych, przydzielanie zadań, monitorowanie postępu prac oraz zapewnienie, że wszelkie naprawy i konserwacje są wykonywane zgodnie z ustalonymi standardami. Motywowanie zespołu do osiągania wysokich wyników i zapewnienia satysfakcji klientów w zakresie serwisu maszyn do szycia;

· monitorowanie efektywności: analiza wskaźników wydajności serwisu, takich jak czas reakcji na zgłoszenia, czas naprawy, wskaźniki jakości obsługi, koszty serwisu. Wprowadzanie działań korygujących w celu poprawy efektywności i osiągnięcia wysokich standardów obsługi serwisowej;

· budżetowanie i raportowanie: opracowywanie budżetu działu serwisowego, kontrola kosztów, analiza rentowności oraz przygotowywanie regularnych raportów dla zarządu dotyczących działalności serwisu i osiąganych wyników.

Na gruncie klasyfikacji określonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), usługi świadczone w ramach działalności gospodarczej, związane z naprawą i konserwacją maszyn, będą sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 33.12.17.0, jako usługi naprawy i konserwacji mechanicznych narzędzi ręcznych.

Mając na względzie powyższe wskazuje Pan, że planuje działalność gospodarczą, którą będzie wykonywać, opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtu dla usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 33.12.17.0 będzie wynosić 8,5%.

Wskazuje Pan również, że w ramach wykonywanych usług nie będzie uzyskiwał przychodów na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychodów z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ponadto, przychody nie przekroczą limitu wymienionego w art. 6 ust. 4 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2540 ze zm., dalej: „u.z.p.d.o.f.”). Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 u.z.p.d.o.f. Do wykonywanej przez Pana działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ust. 1 u.z.p.d.o.f. Jeżeli zaś chodzi o wyłączenia wskazane w art. 8 ust. 2 u.z.p.d.o.f., to w tak przedstawionym zdarzeniu przyszłym powziął Pan wątpliwość, czy z uwagi na ww. przepis, zakładając działalność gospodarczą i wykonując wyżej wskazane czynności na rzecz swojego obecnego pracodawcy, będzie miał Pan prawo do skorzystania z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Pytanie

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, mając na względzie art. 8 ust. 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, będzie Panuprawniony do opodatkowania przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, mając na względzie art. 8 ust. 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 z 8 sierpnia 2022 r., dalej: „u.z.p.d.o.f.”), będzie Pan uprawniony do opodatkowania przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 u.z.p.d.o.f., osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie zaś do art. 6 ust. 1 u.z.p.d.o.f., opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1 f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Zauważa Pan, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 u.z.p.d.o.f.

W szczególności, stosownie do art. 8 ust. 2 u.z.p.d.o.f., jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2.wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Na podstawie powyższego przepisu podatnik traci zatem prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeśli spełnione są kumulatywnie, następujące przesłanki:

· podatnik wykonuje, bądź wykonywał w danym roku podatkowym lub wykonywał w poprzednim roku podatkowym czynności w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy,

· podatnik uzyskuje przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy,

· dana sprzedaż towarów handlowych lub wyrobów lub świadczone usługi przez podatnika w ramach samodzielnie prowadzonej lub prowadzonej w formie spółki działalności gospodarczej są tożsame z czynnościami wykonywanymi w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

W związku z obowiązkiem kumulatywnego spełnienia przedstawionych warunków zauważa Pan, że nawet mimo istnienia stosunku pracy miedzy Panem, a firmą na rzecz której zamierza po założeniu działalności gospodarczej świadczyć swoje usługi, to nadal istnieje możliwość opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych ze względu na brak wskazanej w przepisie tożsamości świadczonych usług w ramach planowanej działalności gospodarczej z czynnościami wykonywanymi przez Pana w ramach obecnego stosunku pracy. Warunek tożsamości jest bezpośrednio wyniesiony z użytego w przepisie określenia „odpowiadających czynnościom”.

W związku z powyższym, ograniczenie stosowania opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy te same czynności – zwane w przepisie czynnościami odpowiadającymi – są lub były wykonywane na podstawie umowy o pracę w roku poprzedzającym lub w roku odpowiadającym temu, w którym podatnik uzyskuje przychody z wykonywanej działalności gospodarczej.

Podkreślić należy, że określenie „odpowiadających czynnościom” było przedmiotem rozważań Naczelnego Sądu Administracyjnego w wyroku z 20 lipca 2021 r. sygn. akt II FSK 516/09. Wyrok ten dotyczył użycia tego pojęcia na potrzeby art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Brzmienie jednak tego przepisu jest jednak niemal identyczne z brzmieniem analizowanego w przedmiotowej sprawie art. 8 ust. 2 u.z.p.d.o.f. Oba przepisy używają bowiem w tym samym kontekście określenia „odpowiadających czynnościom” w związku z czym przez analogie dane rozumienie owego określenia wydaje się odpowiednie również na potrzeby art. 8 ust. 2 u.z.p.d.o.f. Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśniając ww. pojęcie odwołał się do reguł wykładni językowej. W uzasadnieniu wskazał, że:

(...) zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” (...) nie jest definiowany w omawianej ustawie podatkowej, jak również nie definiują go przepisy innych ustaw. W związku z tym dla jego zrozumienia należy posłużyć się regułami wykładni językowej, a konkretnie języka ogólnego polskiego i kontekstem tego zwrotu w zdaniu, które go zawiera. „Odpowiadający" to przymiotnik odczasownikowi od czasownika odpowiadać. W języku polskim - odpowiadać to m.in. być pod pewnym względem podobnym do czegoś, takim samym jak coś innego; być niesprzecznym, zgodnym z czymś: figury geometryczne, elementy dwu zbiorów odpowiadają sobie. Odpis, duplikat, kopia odpowiada dokładnie duplikatowi (Słownik współczesnego języka polskiego, Przegląd Readers Digest, Warszawa 1998, tom I, str. 658); być zgodnym z czymś, takim samym, jak coś innego (Wielki słownik języka polskiego, red. naukowa E. Polański, Krakowskie Wydawnictwo Naukowe, Kraków 2009, str. 550). Reasumując należy przyjąć, że zawarty w art. 9 ust. 3 u.p.d.o.f. zwrot normatywny „odpowiadający czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które są takie same (tożsame) jak czynności, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Omawiany zwrot normatywny należy odnieść do faktycznie wykonywanych przez pracownika czynności powierzonych mu przez pracodawcę w ramach umowy o pracę lub spółdzielczą umowę o pracę.

Powyższy wyrok potwierdza interpretacje owego określenia przez pryzmat tożsamości pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę oraz przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej. W ustawie o ryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne również nie ma definicji rzeczonego określenia: „odpowiadających czynnościom”.

Co więcej, sam Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że w innych ustawach również nie znajduje się żadne wyjaśnienie danego określenia. W związku z tym interpretując przepis art. 8 ust. 2 u.z.p.d.o.f., wydaje się zasadne ustosunkowanie się – przez analogię – do interpretacji przedstawionej przez Sąd w wyżej przywołanym wyroku.

W Pana ocenie, wymienione w powyższym przepisie przesłanki skutkujące utratą prawa do ryczałtu od przychodów w wyżej opisanym zdarzeniu przyszłym nie są spełnione. Świadczone na rzecz obecnego pracodawcy, w ramach działalności gospodarczej, usługi nie będą bowiem tożsame z obowiązkami wynikającymi z umowy o pracę. Będą to bowiem wysokiej jakości usługi serwisowe dla maszyn do szycia. Głównym celem wykonywanych przez Pana usług będzie diagnozowanie usterek, naprawa i konserwacja maszyn, a także zapewnienie satysfakcji klientów poprzez profesjonalną obsługę. Tymczasem obecnie nie zajmuje Pan samodzielnego stanowiska, tylko ma stanowisko kierownicze i jest odpowiedzialny za szeroko rozumiane kompleksowe zarządzanie serwisem maszyn do szycia w ramach Działu Szycia, poprzez zapewnienie sprawnego funkcjonowania, utrzymanie wysokiej jakości produkcji oraz koordynację zespołu techników serwisowych.

Zatem analizując przedstawiony przedmiot umowy o pracę, nie sposób stwierdzić, że mamy do czynienia z czynnościami odpowiadającymi czynnościom wykonywanym w ramach planowanej działalności gospodarczej, ponieważ czynności te – zgodnie z powyższym Pana wywodem – nie odpowiadają sobie wzajemnie. W szczególności są to usługi pełnione na zupełnie innych warunkach i generują zupełnie inny rodzaj zobowiązania o innym charakterze odpowiedzialności.

Dla potwierdzenia powyższych argumentów przytacza Pan również interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 listopada 2020 r. Nr 0115-KDIT3.4011.627.2020.1.KR, która dotyczy art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale której analogiczne zastosowanie, zgodnie z powyższymi Pana wyjaśnieniami, może mieć miejsce.

W interpretacji tej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że:

Przy dokonaniu interpretacji pojęcia „odpowiadający czynnościom” należy, zgodnie z powołaną linią orzeczniczą, rozumieć wyłącznie czynności tożsame, czyli takie same. Zatem jedynie w przypadku, w którym zakres czynności wykonywanych w ramach umowy o pracę jest tożsamy z usługami świadczonymi w ramach działalności gospodarczej można mówić o pozbawieniu podatnika prawa do skorzystania z rozliczenia podatkiem liniowym.

Reasumując, jak wynika z powyższego pojęcie „odpowiadający czynnościom” jest przez orzecznictwo sądowo-administracyjne rozumiane, jako czynności tożsame, czyli takie same. Również takie jego rozumienie jest potwierdzane przez interpretacje indywidualne. Poza powyższą, jeszcze wskazuje Pan m.in. na interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

·z 23 kwietnia 2021 r. Nr 0115-KDIT3.4011.107.2021.1.KR,

·z 27 stycznia 2020 r. Nr 0115-KDIT3.4011.439.2019.3.PS.

Zatem, w Pana ocenie, nie będzie Pan pozbawiony prawa do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ usługi, które będzie wykonywał w ramach działalności gospodarczej, w stosunku do obecnego pracodawcy, nie będą tożsame z usługami, które świadczy na podstawie umowy o pracę.

W związku z różnością usług, Pana zdaniem, nie znajduje w sprawie zastosowania art. 8 ust. 2 u.z.p.d.o.f. wskazujący na warunki, których spełnienie skutkowałoby pozbawieniem prawa do opodatkowania uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej dochodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Uwzględniając powyższe, w sytuacji braku spełnienia negatywnych przesłanek wynikających z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego usług, mogą być, Pana zdaniem, opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustaw:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie do treści art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:

- wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych – usługi na rzecz produkcji;

- wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 tej ustawy:

1) Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro;

2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej.

Należy także zauważyć, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest uzależniona od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) (uchylona)

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) (uchylona)

e) (uchylona)

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto, w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z okoliczności sprawy wynika, że obecnie jest Pan zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, na stanowisku kierowniczym jako Kierownik Działu Serwisu w Dziale Szycia - osoba odpowiedzialna za kompleksowe zarządzanie serwisem maszyn do szycia w ramach Działu Szycia w przedsiębiorstwie. Głównym celem jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania, utrzymanie wysokiej jakości produkcji oraz koordynacja zespołu techników serwisowych. Praca ta skupia się wokół wypełniania szeregu różnorodnych obowiązków w kilku obszarach: zarządzanie serwisem, koordynacja zespołu, monitorowanie efektywności, budżetowanie i raportowanie.Zamierza Pan założyć jednoosobową działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem będzie działalność związana z naprawą i konserwacją maszyn. Świadczone usługi będą sklasyfikowane pod numerem PKWiU 33.12.17.0, jako usługi naprawy i konserwacji mechanicznych narzędzi ręcznych. Natomiast w ramach prowadzonej działalności będzie Pan świadczył na rzecz swojego obecnego pracodawcy usługi serwisowe dla maszyn do szycia. Głównym celem wykonywanych przez Pana usług będzie diagnozowanie usterek, naprawa i konserwacja maszyn, a także zapewnienie satysfakcji klientów poprzez profesjonalną obsługę. Do Pana obowiązków, jako przedsiębiorcy, będzie należało: diagnozowanie usterek, naprawa i konserwacja, testowanie maszyn, obsługa klienta, raportowanie. Usługi świadczone na rzecz obecnego pracodawcy w ramach działalności gospodarczej nie będą tożsame z obowiązkami wynikającymi z obecnej umowy o pracę, którą planuje Pan rozwiązać. Prowadzona działalność gospodarcza będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Spełnia Pan warunki określone w art. 6 ust. 4 ww. ustawy. Do wykonywanej działalności gospodarczej nie mają i nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

Podkreślić należy, że możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Zawarty w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał (wykonuje) w ramach stosunku pracy.

Jak wskazano w opisie sprawy usługi jakie zamierza Pan świadczyć na rzecz obecnego pracodawcy w ramach działalności gospodarczej nie będą tożsame z obowiązkami wynikającymi z obecnej umowy o pracę, którą planuje Pan rozwiązać. Ponadto, analizując przedstawiony opis sprawy w zakresie usług świadczonych w ramach umowy o pracę, nie sposób stwierdzić, że mamy do czynienia z czynnościami odpowiadającymi czynnościom jakie zamierza Pan wykonywać w ramach planowanej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa, wskazuję, że w sytuacji gdy – jak zaznaczono we wniosku –wykonywane przez Pana w ramach umowy o pracę obowiązki na stanowisku Kierownik Działu Serwisu w Dziale Szycia różnią się od obowiązków, które będzie Pan wykonywać w ramach prowadzonej działalności na rzecz swojego obecnego pracodawcy, a tym samym usługi świadczone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz obecnego pracodawcy nie będą tożsame z obowiązkami, które wykonuje Pan na podstawie umowy, to nie będą zachodzić okoliczności określone w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ograniczające prawo do opodatkowania przez Pana przychodów z prowadzonej w przyszłości pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Tym, samym będzie Pan mógł przychody działalności gospodarczej opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, o ile spełnione zostaną pozostałe warunki uprawniające do opodatkowania uzyskiwanych przychodów w tej formie oraz pod warunkiem, że złoży Pan właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w ustawowym terminie, a okoliczności opisane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz stan prawny nie ulegną zmianie.

Będzie Pan zatem uprawniony do wyboru opodatkowania osiąganych przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wobec powyższego, Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Jednocześnie wskazać należy, że ocena „tożsamości” wykonywanych czynności w ramach stosunku pracy oraz prowadzonej działalności gospodarczej może nastąpić w toku ewentualnego postępowania podatkowego lub kontrolnego. Mając na uwadze treść art. 14b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383), w przedmiotowej sprawie wydając interpretację prawa podatkowego nie jestem uprawniony do przeprowadzania postępowania dowodowego, które wskazałoby, czy czynności wykonywane przez Pana w ramach umowy o pracę, są tożsame z czynnościami, które będzie Pan wykonywać ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Do postępowania w sprawie wydania interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego nie mają bowiem zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest częścią postępowania podatkowego.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja dotyczy sprawy będącej przedmiotem zapytania, inne kwestie nie podlegały ocenie.

Końcowo zaznaczyć należy, że wydając interpretację w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383), jestem związany wyłącznie opisem stanu zdarzenia przyszłego przedstawionym przez Pana oraz Pana stanowiskiem, tym samym dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku ww. postępowań okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różnić się będzie od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Odnosząc się do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych oraz orzeczenia sądu wskazuję, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą konkretnych, indywidualnych spraw podjętych w określonych stanach faktycznych (zdarzeniach przyszłych) i są wiążące tylko w tych sprawach, w których zostały wydane.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) ze zdarzeniem przyszłym i musi się Pan zastosować do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1648 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00