Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.455.2023.2.JMS

1. Czy prace rozwojowe w wymienionych projektach wyczerpują definicję działalności badawczo-rozwojowej o której mowa w art. 4a pkt 26 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i dają podatnikowi prawo do odliczenia poniesionych kosztów od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 tej ustawy? 2. Czy koszty wynagrodzeń chorobowych oraz wynagrodzeń z tytułu urlopów oraz innych usprawiedliwionych nieobecności pracowników zatrudnionych przy realizacji powyższych projektów zakwalifikowanych jako prace rozwojowe mogą zostać zaliczone do kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych, jest w części prawidłowe, a wczęści nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 sierpnia 2023 r., wpłynął Państwa wniosek z 10 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 listopada 2023 r. (data wpływu 17 listopada 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Przedmiotem działalności wnioskodawcy jest opracowanie danych medialnych w różnych formatach (…) i przygotowanie na potrzeby klientów (…) gotowych programów (…), (…) za pomocą złożonych systemów informatycznych zbudowanych samodzielnie przez wnioskodawcę do obsługi procesów pozyskiwania, obróbki i eksportu danych (…).

Wnioskodawca stworzył i uzupełniał przez lata archiwa danych zbieranych w różnych formatach w unikalnej strukturze bazy danych umożliwiającej dowolne łączenie informacji o pokrewnej zawartości i dostarczanie klientom szerokiego wachlarza informacji o produkcjach medialnych.

Firma (…) od początku swojego istnienia niezwykle mocno stawiała na rozwój i zastosowanie technologii informatycznych.

(…) stworzyła pierwsze narzędzia informatyczne, organizujące proces zarządzania metadanymi, (…). W owym czasie było to podejście niezwykle innowacyjne, a wręcz pionierskie. Pozwoliło ono firmie zaistnieć w branży (…) jako dostawca technologii oraz stworzyć podstawy dzisiejszej pozycji grupy (…) na rynku.

(…) na przestrzeni lat rozwijała swoje systemy informatyczne zgodnie ze zmianami zachodzącymi na rynku. W początkowym okresie wysiłki rozwojowe firmy były skoncentrowane w obszarze rynku (…), gdzie stworzony system (…) zyskał pozycję największego systemu wydawniczego, wyspecjalizowanego w produkcji (…) w Europie (…). Później, wraz z rozwojem technik cyfrowych w mediach, narzędzia informatyczne tworzone przez (…) podlegały dalszemu rozwojowi, aż w efekcie przybrały one formę wielofunkcyjnego i zintegrowanego systemu służącego do obsługi mediów różnego rodzaju, z mediami elektronicznymi włącznie.

Obecnie systemy (…) tworzą unikalny ekosystem zintegrowanych rozwiązań, pozwalających na kompleksowe przetwarzanie różnego rodzaju metadanych i tworzenie z nich różnorodnych produktów końcowych w postaci stron (…) do druku, publikacji elektronicznych oraz strumienia danych, który zasila różnorodne systemy (…) po stronie klientów.

Elementy ekosystemu (…).

Ze względu na wielkość i złożoność systemu trudno jest tu mówić o pojedynczym rozwiązaniu. W istocie tworzą je powiązane ze sobą systemy i podsystemy, które są wykorzystywane na różnych etapach procesu i służą do obsługi różnych obszarów.

(…).

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych stworzonych i rozwijanych w (…) nakierowane jest na:

-obniżenie kosztów produkcji poprzez skrócenie czasów opracowania danych,

-zwiększenie satysfakcji klientów dzięki dostarczaniu produktów indywidualnie dopasowywanych do ich potrzeb,

-zwiększenie efektywności zarządzania całym procesem od pozyskiwania danych, poprzez edytowanie treści aż po dostarczanie produktów końcowych,

-zmniejszenie kosztów własnych związanych z utrzymaniem systemów - w porównaniu do alternatywnych rozwiązań istniejących na rynku, na którym nie występuje system o tak szerokim zakresie funkcjonalnym, a więc wymuszających posiadanie co najmniej kliku systemów, obsługujących różne obszary zastosowań,

-umożliwienie pracy zespołowej w rozproszonym środowisku dzięki zastosowaniu (…),

-opracowywanie informacji wielojęzycznych i przypisanie ich do pojedynczego zapisu w bazie danych, poprzez odrębne identyfikatory dla każdej unikalnej treści, np. (…),

-masową edycję i przetwarzanie obrazów, dzięki zastosowaniu unikalnej i samodzielnie rozwijanej technologii opartej o sztuczną inteligencję.

Mając na uwadze kierunki rozwoju rynku mediów (zwłaszcza platform (…), a także optymalizację swoich działań, pod koniec roku 2022 spółka (…) powołała do życia dział sztucznej inteligencji (…) mający na celu wykorzystanie technik uczenia maszynowego (…) i sztucznej inteligencji (…) i uruchomienie szeregu prac rozwojowych na opisanej powyżej architekturze systemowej w celu automatyzacji, zwiększenia dokładności i wydajności istniejących funkcjonalności, i ogólnie procesu produkcji metadanych.

W ramach prac rozwojowych nad kluczowymi systemami (…), spółka w roku 2023 realizuje:

-innowacje produktowe (nowe produkty dla istniejących klientów),

-innowacje procesowe (bardziej efektywne dostarczanie istniejących funkcjonalności).

Prace innowacyjne zostały uruchomione w spółce jako szereg projektów i zostały zawarte w poniższej tabeli:

(…).

Szczegółowy opis projektów wymienionych w tabeli został zaprezentowany w kolejnej części dokumentu.

1. W ramach rozwoju systemu (…).

(…), wewnętrzny system zarządzania treścią (…) dla metadanych (…), (…) jest podstawowym systemem używanym w procesach importu, transformacji, i eksportu danych.

(…)– rozszerzenie modelu danych o poziom Sezonu.

Innowacja produktowa. Wraz z rozwojem platform (…), oraz podejścia do produkcji seriali w modelu amerykańskim, należało rozwinąć strukturę danych o kolejny poziom szczegółowości - poziom Sezonu.

(…) jest system służącym do agregowania i redagowania treści audio-wizualnych – program (…), itp. Dane gromadzone w systemie są zapisywane w sposób ustrukturyzowany, co umożliwia tworzenie między nimi relacji (…).

Obecnie dane opisujące poziom (…) w systemie (…) są gromadzone w sposób nieefektywny i obarczony znacznym ryzykiem błędu, w rekordzie bardziej ogólnym opisującym Serial (tzw.(…)). Projekt ma na celu wprowadzenie nowego modelu danych opisującego Sezon (…).

Zmiana ma na celu z jednej strony poprawienie wydajności systemu, poprzez (…) rekordu Serialu, oraz z drugiej strony obsługę nowych scenariuszy powiązanych z rekordem opisującym Sezon. Rozszerzony opis Sezonu usprawni proces importu i automatycznego rozpoznawania treści.

Przykładowym scenariuszem będzie wprowadzenie relacji (…), co pozwoli optymalniej agregować dane katalogów (…).

(…) – rozwój modułu (…).

Innowacja procesowa. Poprzez zastosowanie sztucznej inteligencji, zmiana (…) z manualnego na automatyczny skutkująca znacznym ograniczeniem nakładu pracy redaktorów na kontrolę jakości danych.

(…), (z ang.(…)) jest odpowiedzialny w systemie (…) za kontrolę jakości danych opracowywanych w systemie. Kryteria jakości są definiowane przy pomocy tzw. (…).

W ramach polityki opisujemy:

-wymagania dotyczące danych przy pomocy skryptu opisanego językiem (…);

-przedział danych - np. 14 dni wyprzedzenia, (…);

-akcję, która ma być wykonana, jeśli kryteria jakości nie są spełnione.

Dodatkowo moduł (…) obejmie wszystkie rodzaje danych agregowanych w systemie, np. powiązane z podstawowymi danymi opisującymi program a pozostające w relacji dane opisujące osoby, nagrody i festiwale. Zostanie również wdrożony pulpit nawigacyjny (tzw.(…)),pozwalający bardziej szczegółowo kierować pracą redaktora w systemie.

(…)– Automatyczne streszczanie tekstów.

Innowacja procesowa. Projekt ma na celu zredukowanie pracy manualnej wykonywanej przez zespół redakcyjny przy pisaniu tekstów. Wraz z rozwojem technologii dużych modeli językowych (ang.(…)) pojawiły się nowe możliwości automatyzacji pracy zespołów redakcyjnych. Jedną z takich możliwości jest pisanie skróconych opisów filmów i seriali na podstawie dłuższych tekstów dostępnych w bazie danych. Klienci firmy (…) posiadają sprecyzowane wymagania dotyczące długości, stylu i formatu tekstów używanych jako opisy programów w (…), metadanych dostępnych na (…), czy też platformach (…). Projekt ma na celu integrację dostępnych modeli językowych (np….), stworzenie infrastruktury do automatycznego doboru streszczanych tekstów i stworzenie metody otrzymania tekstów spełniających wymagania redakcyjne.

Częścią projektu jest też zaimplementowanie dodatku do interfejsu graficznego do przeglądania tekstów w aplikacji (…). Dodatek ten umożliwia redakcji zablokowanie/edycję tekstu, który został automatycznie wygenerowany, ale nie spełnia założeń jakościowych.

Dzięki projektowi firma:

-będzie w stanie zredukować koszty poprzez tańszą generację metadanych (użycie taniego płatnego interfejsu programistycznego (…) zamiast pracy manualnej redaktorów,

-będzie w stanie tworzyć znacznie większą liczbę tekstów ze względu na pełne zautomatyzowanie procesu.

Integracja modeli językowych jest wzbogacona o rozwinięte podczas projektu narzędzia, które polepszają jakość tekstów generowanych przez modele i filtrują automatycznie teksty, które nie odpowiadają niektórym założeniom jakościowym.

(…) – Automatyczna ekstrakcja obsad programów telewizyjnych i innych metadanych z tekstów.

Innowacja procesowa. Projekt ma na celu zredukowanie pracy manualnej wykonywanej przez zespół redakcyjny przy uzupełnianiu danych o obsadach za pomocą technik uczenia maszynowego i dużych modeli językowych.

Teksty posiadane w systemach zawierają w sobie często informacje dotyczące obsady. Projekt ma na celu wzbogacenie bazy danych obsad poprzez automatyczną ekstrakcję imion/nazwisk, funkcji (np. „aktor”, „reżyser”) i ról (w przypadku aktorów). Dodatkowo dodana zostanie klasyfikacja rekordów w bazie (…) na podstawie tekstów. Przykładowo, opis serialu komediowego będzie się różnić od opisu filmu dokumentalnego o wydarzeniach historycznych. Stąd, stworzone będą algorytmy klasyfikujące gatunki, formę i tematykę w oparciu o teksty.

(…) – Mechanizm rekomendacji łączenia treści importowanych z rekordami w bazie.

Innowacja produktowa. Celem projektu jest zaimplementowanie systemu, który zwiększy liczbę dopasowywanych automatycznie danych importowanych do systemu (…). Dzięki temu rozwiązaniu, zmniejszy się nakład pracy manualnej redaktorów.

Systemy (…) otrzymują wiele metadanych (…) z różnych źródeł. Ważnym zadaniem po otrzymaniu takich danych jest ich dopasowanie do rekordów istniejących w bazie danych - jeden program telewizyjny (np. film) jest wielokrotnie wyświetlany na różnych kanałach i w bazie (…) ,(…) (czyli np. konkretnego filmu) od jego wyświetleń. W przypadku nowych przychodzących danych należy dopasować nowe (…).

Rozwiązanie będzie oparte na systemie reguł, które przede wszystkim ma nie dopuścić do sytuacji, w której dopasowanie będzie nieprawidłowe. Stąd system nie zrealizuje wielu możliwych niepewnych połączeń a zadanie to przekaże do redakcji wraz z kilkoma najbardziej wiarygodnymi rekomendacjami systemu reguł.

(…) – Narzędzie do tworzenia (…) pokazujących dane posiadane przez firmę.

Innowacja produktowa. Projekt ma na celu stworzenie nowego narzędzia do eksploracji bazy danych, umożliwiającego (…).

Jednym z elementów przewagi konkurencyjnej spółki są jej metadane (…). Projekt ma na celu stworzenie narzędzia do tworzenia (…) pokazujących, ile danych i jakie firma posiada. Narzędzie to powinno umożliwiać tworzenie (…) pracownikom, którzy nie posiadają umiejętności informatycznych. Będzie to możliwe dzięki interfejsowi graficznemu, w którym stworzenie (…) będzie wymagać jedynie użycia technik (…) (…), czyli np. przeciągnięcia za pomocą myszki wybranej wizualizacji danych, np. wykresu kołowego.

Główne wyzwania techniczne w projekcie wynikają z zaawansowanej struktury baz danych firmy. Ze względu na bogactwo i różnorodność danych (...), prace ukierunkowane są na (…) struktur baz danych systemu (…) do postaci relacyjnej. Dzięki temu firma będzie w stanie wizualizować obecnym i potencjalnym klientom ilość i jakość posiadanych danych, także spersonalizowanych pod konkretnego klienta i/lub potrzeby marketingowe / sprzedażowe. Co więcej, (…) wspomogą zespoły wewnątrz firmy, poprzez umożliwienie monitorowania jakości danych.

(…)–(…) pokazujący ogół zgłoszeń z systemu (…).

Innowacja produktowa. Projekt ma na celu wdrożenie raportowania i monitorowania zgłoszeń serwisowych w systemie (…), dzięki któremu firma będzie mogła reagować na problemy pojawiające się w kontaktach z klientami. Rozwiązanie ma na celu usprawnienie wewnętrznych procesów zarządzania (…).

Głównym narzędziem organizacji pracy zespołów redakcyjnych, zespołów wsparcia klienta i części zespołów IT jest system (…). Platforma jest używana przez klientów firmy do zgłaszania błędów, czy też propozycji rozwoju danych i systemów informatycznych. Projekt ma na celu stworzenie narzędzia do diagnostyki i analizy ogółu (…) przetwarzanych w firmie. Stworzony (…) pokazywałby liczbę (…) w różnych przekrojach, np. klienta, priorytetu, kategorii zadań lub czasu reakcji i realizacji.

2. W ramach rozwoju systemu (…).

(…) jest kluczowym systemem do zarządzania aktywami cyfrowymi (…). Firma w ramach swojej działalności pozyskuje, kataloguje i przetwarza z różnych źródeł ogromne ilości materiałów wizualnych (zdjęć i plików video), będących obecnie podstawą działania klientów firmy takich jak serwisy (…).

(…)– kadrowanie portretowe.

Innowacja procesowa, Projekt ma na celu stworzenie automatycznego mechanizmu kadrowania zdjęć portretowych obsady co zaoszczędzi czas pracy (…), która uprzednio robiła to ręcznie.

Jedną z ważnych funkcji systemu (…) jest automatyczne kadrowanie zdjęć wysyłanych do klientów. Kadrowanie to jest oparte o dane o zawartości geometrycznej i semantycznej zdjęć, dostarczanych przez mechanizmy oparte na sieciach neuronowych (). Jako że firma posiada obszerną bazę danych (…), w której z konkretnymi osobami kojarzone są kolekcje zdjęć z systemu (…), powstała potrzeba rozbudowania systemu automatycznego kadrowania o wyspecjalizowane kadrowanie portretowe - dostarczające znormalizowane wizualnie miniaturki osób do systemów klienckich. Uprzednio, w tego typu wypadkach proces kadrowania wymagał udziału redaktora, żeby spełnić wymagania klienta. System (…) zostanie wzbogacony o nowy, wyspecjalizowany system kadrowania automatycznego, który zaoszczędzi wiele roboczogodzin (…).

(…) – kadrowanie maskowane.

Innowacja produktowa. Dzięki niej (…) będzie w stanie automatycznie kadrować zdjęcia tak, żeby nie kolidowały z interfejsem użytkownika po stronie klienta, co uatrakcyjni ofertę dla klientów (…).

Kolejnym, nowym trybem automatycznego kadrowania, który zostanie wprowadzony do systemu (…) jest elastycznie definiowany tryb maskowany. W trybie tym, klient może dodatkowo określić w których obszarach skadrowanego zdjęcia nie powinno być elementów dla zdjęcia kluczowych (…) ponieważ w interfejsie użytkownika po stronie klienta (…) na te właśnie obszary nakładane są napisy (np. tytuły) lub elementy graficzne (logo kanału). Posiadając taką definicję, system (…) będzie w stanie tak wybrać i skadrować zdjęcia, żeby klienckie elementy graficzne nie kolidowały z zawartością wysyłanych zdjęć. Zdefiniowane maski będą widoczne również w procesie kadrowania manualnego oraz w podsystemie generowania kart tytułowych (…). Wprowadzenie tego sposobu kadrowania poszerzy i uatrakcyjni ofertę firmy (…) dla klientów z obszaru (…).

(…)–(…) do masowych operacji na multimediach.

Innowacja produktowa. Stworzenie (…), dzięki któremu masowe operacje na bazie zdjęć nie będą angażowały developerów a tylko działy wsparcia. W związku z tym czas (…) będzie mógł być lepiej wykorzystany.

W miarę wzrostu ilości materiałów multimedialnych przechowywanych w systemie (…), powiększa się potrzeba wydajnego (…)(…), które umożliwiać będzie wyspecjalizowane operacje na ogromnych ilościach (…). W biznesowej rzeczywistości nader często istnieje potrzeba masowych zmian w metadanych czy prawach autorskich związanych z multimediami.

Obecnie, zmiany te obciążają harmonogram głównego zespołu developerskiego, który na takie potrzeby tworzy osobne wyspecjalizowane narzędzia. Dzięki nowemu (…), tego typu zmiany będą mogły być dla klienta wykonywane szybciej i taniej, bo będą mogły być realizowane przez zespoły wsparcia technicznego w formie prostych skryptów.

Innowacja produktowa. Zmiana architektury zdjęciowej bazy danych w celu zwiększenia wydajności systemu oraz procesów redakcyjnych i automatycznych związanych z przetwarzaniem zdjęć, a także zmniejszenia ilości pracy redakcji przy pielęgnacji metadanych.

Obecna struktura bazy danych systemu (…) ma swoje korzenie w okolicach roku 2007 i wymaga modernizacji i optymalizacji, żeby otworzyć ją na dalszy rozwój. Realia biznesowe roku 2023 i nowe metadane wizualne dostarczane przez serwisy (…) umożliwiają takie przekonstruowanie struktury bazy danych, aby:

-znacząco zmniejszyć ilość manualnie pielęgnowanych metadanych, zwłaszcza związanych z powiązaniem osób na zdjęciu z bazą osób w systemach;

-umożliwić bardziej elastyczny, automatyczny wybór i kadrowanie zdjęć;

-zoptymalizować procesy produkcyjne poprzez wprowadzenie (…);

-otworzyć strukturę na przechowywanie różnych typów wersji zdjęcia lub jego elementów.

Projekt zmniejszy ilość roboczogodzin potrzebnych do pielęgnacji metadanych zdjęć i plików wideo i otworzy szereg możliwości rozwoju systemu (…) na lata przyszłe.

(…) – nowy interfejs użytkownika.

Innowacja produktowa, Projekt ma na celu stworzenia nowego interfejsu użytkownika systemu (…), co znacząco zoptymalizuje pracę redakcji zdjęciowej oraz doda szereg nowych możliwości edycji metadanych zdjęć i plików wideo. Znacząco usprawnione zostaną procesy (…) zdjęć (…) oraz ich wstępnego opisu i zdefiniowania praw autorskich (…). Dodane zostaną panele do podglądu i aktualizacji (…). Dodane zostaną panele do edycji, uprzednio nieedytowalnych, metadanych zdjęcia pochodzących z analiz wykonywanych poprzez serwisy (…). Dzięki analizom i badaniom wśród użytkowników obecnej wersji (…), zostaną znacząco usprawnione najczęściej wykonywane operacje co przełoży się na większą wydajność korzystania z systemu (…).

(…) – skalowalność systemu, monitoring wydajności i dostępności.

Innowacja produktowa, Projekt ma na celu przeniesienie serwisu (…) do nowoczesnej sieci (…) w środowisku (…) co zwiększy pojemność i wydajność systemu.

W miarę wzrostu ilości i wymagań (…) klientów firmy oraz ilości plików zdjęciowych i plików wideo obsługiwanych przez system (…) istnieje pilna potrzeba zapewnienia systemowi odpowiedniej skalowalności i niezawodności. Firma (…) dysponuje potrzebną infrastrukturą (…) w postaci klastrów działających pod orkiestratorem (…), które mogą taką skalowalność i niezawodność zapewnić. Zatem jednym z celów rozwojowych systemu (…) będzie migracja monolitycznego serwisu do nowoczesnej sieci (…) działających w środowisku orkiestratora (…). Dzięki temu działaniu zarówno skalowanie wydajności i pojemności systemu jak i zapewnienie jego nieprzerwanego działania (…) stanie się możliwe.

Dodatkowym elementem rozwoju w tym obszarze będzie udostępnienie statystyk wydajności i dostępności nowych komponentów, które umożliwią kontrolowanie parametrów systemu i generowanie raportów o dostępności (…) dla klientów.

(…)– (…) treści ryzykownej na zdjęciach.

Innowacja procesowa. Projekt ma na celu poprawę kategoryzowania zdjęć dostępnych w aplikacji (…) i wyfiltrowanie czterech wrażliwych kategorii (…). Projekt realizowany jest metodami uczenia maszynowego za pomocą sieci neuronowych. Trening sieci odbywa się na danych oznaczanych przez zespół redakcyjny (…). W efekcie odbiorcy otrzymają dane z wyłączeniem treści wrażliwych.

Dotychczas istniejący system do klasyfikacji zdjęć nie spełniał oczekiwań. Charakteryzował się zarówno zbyt dużą liczbą zdjęć nieotrzymujących klasyfikacji (np.(…) pomimo zawartych takich treści na zdjęciu, jak i zbyt dużą liczbą zdjęć odfiltrowywanych pomimo braku przesłanek do tego.

Projekt poprawia oba te wspomniane aspekty. Dzięki temu firma (…) będzie w stanie korzystać z większej liczby źródeł danych. W przeszłości niektóre źródła danych zintegrowane z systemami informatycznymi były blokowane, gdyż zawierały zbyt dużo treści wrażliwych i istniało zbyt duże ryzyko, że błędy systemu nie byłyby poprawione manualnie przez firmowy zespół redakcyjny.

Co więcej, relacje firmy (…) z niektórymi klientami pogorszyły się w przeszłości ze względu na wysyłane w przeszłości zdjęcia z treściami wrażliwymi, które następnie były wyświetlane automatycznie np. na platformie (…).

(…)– rozpoznawanie twarzy celebrytów.

Innowacja procesowa. Celem projektu jest zastosowanie metod uczenia maszynowego do automatycznego rozpoznania twarzy i opiera się na przeszukiwaniu (…) twarzy generowanych przez sieci (…).

Istniejąca w systemie (…) funkcjonalność wykrywania (…) na zdjęciach ma znaczne ograniczenia:

1.brak możliwości rozpoznawania twarzy w innej perspektywie niż „en face”,

2.brak możliwości rozpoznania osób, które nie były zdefiniowane w statycznej bazie danych.

Cele projektu to:

- rozpoznawanie osób w ujęciu z profilu,

- stworzenie dynamicznego środowiska, w którym do bazy danych (…) osób będą dodawane osoby jeszcze w tej bazie niezawarte, a informacje o istniejących osobach będą aktualizowane w czasie (…).

- umożliwienie redakcji przesłania informacji zwrotnej do systemu rozpoznawania (…), która byłaby użyta do automatycznej poprawy systemu (…).

3. W ramach rozwoju systemu (…).

(…) jest kompletnym modułowym systemem zarządzania treścią (…) do współpracy z klientami w zakresie edycji zindywidualizowanych metadanych (firmy i klientów). W ramach swoich usług, firma dostarcza klientom możliwość korzystania z produkcyjnego systemu (…) na zasadach (…)(…). System ten umożliwia klientom wgląd w dane produkowane przez (…), wprowadzanie własnych danych, integrację danych i materiałów multimedialnych i edycję własnych katalogów czy archiwów danych. Oprócz tego system (…) jest również pełnoprawnym systemem wydawniczym dla (…).

(…) – selekcje zdjęciowe i wideo.

Innowacja procesowa. Projekt ma na celu stworzenie interfejsu użytkownika i nowych relacyjnych struktur danych umożliwiających definiowanie warunków wyboru (…) bezpośrednio przez (…) a także definiowanie domyślnych wyborów dla wielu użytkowników naraz. Selekcje (…) to ważny mechanizm systemowy umożliwiający masowy, automatyczny wybór materiałów multimedialnych zgodnie z życzeniami klientów. Obecnie definiowanie warunków tego wyboru odbywa się poprzez kodowanie ich w skomplikowanym pliku o formacie (…) przez programistów. Dodatkowo obecnie redakcja zdjęciowa spędza wiele czasu kontrolując i pielęgnując wyniki automatycznego wyboru.

(…) – nowy edytor (…).

Innowacja produktowa. Projekt ma na celu napisanie edytora (…) w nowoczesnej technologii i ze szczególnym naciskiem na tempo pracy i ergonomię.

Mechanizm (…) jest kluczowym mechanizmem konfiguracji i działania systemu (…). Pozwala on na elastyczne przetwarzanie nawet bardzo skomplikowanych, połączonych ze sobą struktur danych. Mechanizm ów jest sterowany za pomocą specjalnego panelu edycyjnego, który z racji przestarzałej technologii użytej przy jego tworzeniu (…) nie był dawno rozwijany co przy coraz intensywniejszym użytkowaniu, wpływa negatywnie na komfort i tempo pracy.

(…) – nowy silnik eksportujący.

Innowacja procesowa. Projekt ma na celu rozwój podsystemu do automatycznego tworzenia eksportów danych.

Rozwój bazy klienckiej (…) powoduje wzrost ilości i złożoności eksportów danych produkowanych przez system (…). Jednym z elementów tego systemu jest podsystem (…) pozwalający na zdefiniowanie i monitorowanie eksportów danych. Wspomniany wzrost ilości i złożoności eksportów powoduje, że silników wymaga zwiększenia elastyczności oraz ergonomii definiowania warunków i formatów zwiększenia przepustowości i zmniejszenie latencji poprzez podział monolitycznej formy obecnego silnika na skalowalne i (…).

(…)– skalowalność systemu, monitoring wydajności i dostępności.

Innowacja produktowa. Projekt ma na celu migrację serwisu do środowiska (…) w celu zwiększenia wydajności i zapewnienia nieprzerwanego działania systemu, a także monitoringu jego dostępności w celu zapewnienia oczekiwanego (…).

W miarę wzrostu ilości i wymagań (…) klientów firmy (…) oraz wolumenu i złożoności obsługiwanych danych, istnieje pilna potrzeba zapewnienia systemowi (…) odpowiedniej skalowalności i niezawodności. Firma (…) dysponuje potrzebną infrastrukturą (…) w postaci klastrów działających pod orkiestratorem (…), które mogą taką skalowalność i niezawodność zapewnić. Zatem jednym z celów rozwojowych systemu (…) będzie migracja monolitycznego serwisu do nowoczesnej sieci mikroserwisów działających w środowisku orkiestratora (…). Dzięki temu działaniu zarówno skalowanie wydajności i pojemności systemu jak i zapewnienie jego nieprzerwanego działania (…) stanie się możliwe.

Dodatkowym elementem rozwoju w tym obszarze będzie udostępnienie statystyk wydajności i dostępności nowych komponentów, które umożliwią kontrolowanie parametrów systemu i generowanie raportów o dostępności (…) dla klientów.

(…) – nowe, zoptymalizowane (…) dla systemu (…), (…).

Innowacja produktowa. Zapewnienie klientom zewnętrznym dostępu do usług systemu (…) poprzez nowy (…) użytkownika.

Jako duża aplikacja napisana w technologii webowej (…) wygoda i tempo pracy użytkowników warunkowane są tym jak bardzo optymalnie zorganizowany jest transfer danych oraz ich wizualizacja. Jest to szczególnie ważne dla użytkowników pracujących na komputerach o słabszej wydajności i słabszych łączach. Ilość takich użytkowników wzrosła znacząco w ostatnich latach na skutek upowszechnienia się telepracy. Celem rozwojowym jest zoptymalizowanie ilości zasobów potrzebnych do działania modułowi (…) aby mógł on działać co najmniej akceptowalnie na komputerach o słabych zasobach.

(…) – mechanizmy łączenia zduplikowanych rekordów w module (…).

Innowacja produktowa. (…) zostanie wzbogacony o możliwość łączenia duplikatów dzięki czemu zwiększy się jakość produkowanych danych, jak i zmniejszy ilość czasu jaką redaktorzy obecnie poświęcają na pielęgnowanie duplikatów.

W trakcie manualnego lub automatycznego wprowadzania nowych rekordów do systemu (…) za pomocą interfejsu (…), powstają często rekordy zduplikowane. Obecnie (…) nie wspiera w żaden sposób możliwości łączenia takich rekordów w jeden kompletny rekord (i deduplikowania ich).

(…) – rozwój silnika reguł (…) dla systemu (…).

Innowacja produktowa. Projekt ma na celu stworzenie nowej funkcjonalności reguł umożliwiającej sprawne działanie na powiększonym zbiorze danych.

Moduł (…) jest silnikiem oraz interfejsem użytkownika pozwalającym na definiowanie przez redaktorów reguł przetwarzania (…) w procesie transformacji danych z (…) w dane wysyłane do klienta.

Lawinowy wzrost ilości reguł oraz fakt, że redaktorzy powoli przestają nad nimi panować powoduje konieczność rozwoju tego modułu poprzez:

-Wprowadzenie podziału zestawu reguł na podmoduły jednego (…) przetwarzającego oraz implementacje edycji tych reguł w kontekście podmodułu;

-Wprowadzenie uproszczonego interfejsu użytkownika, zagnieżdżonego w paletkach systemu (…) dla redaktorów zajmujących się produkcją gazet i magazynów;

-Wprowadzenie przetwarzania wyrażeń regularnych w silniku przetwarzającym w celu zmniejszenia ilości reguł.

(…) – rozwój silnika zaawansowanego formatowania treści (…) dla systemu (…).

Innowacja produktowa. Wprowadzenie funkcjonalności formatowania treści dla mediów elektronicznych.

Bardzo ważnym etapem przetwarzania treści w procesie produkcyjnym jest etap formatowania ich do postaci zgodnej z wymaganiami klienta i jego produktów. Funkcję tę w systemie (…) pełni silnik formatujący o nazwie Phil. Silnik ten powstał z myślą o formatowaniu danych na potrzeby (…) rozwój mediów elektronicznych sprawia, że istnieje potrzeba rozwinięcia koncepcji tego silnika i dostosowania go do realiów publikacji społecznościowych i internetowych. W tym celu silnik (…) zostanie wzbogacony o:

-Nowy, elastyczny system definiowania projektów, dzięki któremu będą one mogły być dzielone pomiędzy produktami klienta;

-Możliwość formatowania w standardach innych niż (…) (…), ze szczególnym uwzględnieniem formatowania w (…) oraz innych językach (…);

-Z racji przewidywanego dużego obciążenia silnika zostanie on przekształcony w taki sposób aby zapewnić Skalowalność jego operacji oraz monitoring wydajności i dostępności.

Prace projektowe są zlecane przez udziałowca i na bieżąco do udziałowca sprzedawane (w miesiącu poniesienia kosztów).

Pismem z 14 listopada 2023 r., uzupełnili Państwo opis stanu faktycznego, następująco:

1.Spółka każdorazowo stosuje oryginalne techniki, metodyki oraz biblioteki programistyczne w odniesieniu do realizowanych zleceń. Selekcja dokonywana jest w sposób eksperymentalny oraz wysoce zindywidualizowany tj. odpowiadający istocie adresowanego przez prace problemu, mieszając techniki i metodyki adekwatnie do potrzeb, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty. Wypracowanie odpowiednich technik jest indywidualne i stanowi część prac rozwojowych. Dokładny wybór środowisk i parametrów technicznych, konkretnych języków oraz technik programowania do wykonania poszczególnego zlecenia jest elementem prowadzonych prac badawczo-rozwojowych. W ramach nowych i oryginalnych technik programowania do rozwijania rozwiązań tworzących, optymalizujących i personalizujących usługi, Spółka wykorzystuje technologie m.in. z zakresu inteligentnej analizy danych i uczenia maszynowego. Opis zastosowanej wiedzy w odniesieniu do poszczególnych projektów badawczo-rozwojowych jest zawarty w tabeli w pkt 3 poniżej.

2.Rezultatem powyższych prac jest nowa wiedza z dziedziny informatyki w postaci nowych algorytmów, skryptów oraz innych elementów składających się na Oprogramowanie lub Ulepszenia, często eksperymentalne, które pozwalają na rozwiązanie danego problemu biznesowego zleconego do opracowania przez zleceniodawcę Spółki w stosunku do istniejącego oprogramowania wykorzystywanego przez zleceniodawcę, które są zaprojektowane w taki sposób, aby możliwie najlepiej adresować potrzeby biznesowe zleceniodawcy. W model biznesowy Spółki wpisuje się opracowanie zindywidualizowanego rozwiązania (Oprogramowania lub Ulepszenia) każdorazowo, tak żeby zapewnić najwyższą jakość i efektywność komponentów opracowanego Oprogramowania lub Ulepszenia. W tym kontekście, należy zwrócić uwagę, że komercyjne rozwiązania oferowane przez podmioty konkurencyjne, niebędące podmiotami powiązanymi w stosunku do Wnioskodawcy, cechują się wysokim stopniem standaryzacji i nie oferują analogicznego zakresu personalizacji, jakości ani funkcjonalności, które jest w stanie zaprojektować Spółka. Pracownicy Projektowi, realizując wyznaczone im zadania stworzenia Oprogramowania lub Ulepszenia, każdorazowo działają za pomocą niestandardowej i unikalnej metodologii, zależnej od specyfiki rozwiązania, jakie ma zostać stworzone pod indywidualne zapotrzebowanie klienta.

3.W ramach nowych i oryginalnych technik programowania Spółka korzysta między innymi z:

- Programowania reaktywnego: Spółka wprowadza podejście reaktywne do projektowania i budowy skalowalnych i wydajnych systemów, które usprawnia dalsze rozwijanie oprogramowania przetwarzającego duże dane (…);

- Programowania funkcyjnego: wykorzystywanie programowania funkcyjnego ma na celu tworzenie bardziej stabilnych i przewidywalnych systemów, co jest ważne w przypadku projektów o dużej złożoności;

- Programowania zorientowanego na mikroserwisy: tworzenie aplikacji opartych na mikroserwisach pozwala na elastyczne skalowanie i rozwijanie systemów, co jest szczególnie istotne w nowoczesnych metodologiach zarządzania projektami;

- Inteligentnej analizy danych i uczenia maszynowego: Spółka zaczęła wykorzystywać technologie z zakresu inteligentnej analizy danych i uczenia maszynowego do rozwijania rozwiązań przewidujących, optymalizujących i personalizujących usługi. W roku 2023 Spółka zaczęła budować rozwiązania oparte o własne dane używając uczenia nadzorowanego (…) i wprowadza nieużywane wcześniej przez Spółkę architektury sieci neuronowych (…);

- Zastosowanie dużych modeli językowych: Spółka wykorzystuje modele/rodziny modeli, które nie były dostępne w zeszłych latach (wydanie modelu (…), z którego Spółka korzysta, dokonało się 1 marca 2023).

W swojej działalności Spółka wykorzystuje technologii takie jak:

- Języki programowania (…);

- Strukturalne biblioteki programistyczne (…);

- Technologia (…);

- Silniki wyszukiwania i analizy danych (…);

- Technologie do budowy własnych modeli uczenia maszynowego, takich jak: (…);

- Technologie do wdrażania skalowalnych i wysokodostępnych rozwiązań informatycznych w architekturze mikroserwisowej: (…);

- Technologie do wdrażania modeli uczenia maszynowego: (…);

- Technologie bazodanowe (…);

- Brokery wiadomości (…);

- Technologie do interaktywnej wizualizacji danych: (…);

- Narzędzia do planowania i prowadzenia prac programistycznych: (…).

Zastosowanie i tworzenie wiedzy w poszczególnych projektach przedstawia poniższa tabela:

(…).

4.Pracownicy Projektowi muszą podjąć trud twórczego działania, opracowując architekturę Oprogramowania lub Ulepszenia oraz pisząc jego kod źródłowy w oparciu o własne autorskie pomysły. Działalność twórcza Pracowników Projektowych przejawia się podczas następujących etapów Prac B+R:

- opracowania koncepcji oraz architektury Oprogramowania lub Ulepszenia (tj. zaprojektowania wszystkich wymaganych funkcjonalności, komponentów i połączeń logicznych między nimi);

- tworzenia (pisania) kodu źródłowego Oprogramowania lub Ulepszenia;

- testowania stworzonego Oprogramowania lub Ulepszenia jeszcze przed jego implementacją u klienta końcowego celem zidentyfikowania ewentualnych błędów, niezgodności z założonymi funkcjami, bądź możliwości poprawy jego wydajności oraz funkcjonalności;

- przeprowadzenie ostatecznych testów w środowisku informatycznym klienta, podczas którego dokonywane są ostateczne modyfikacje Oprogramowania lub Ulepszenia.

5.Prace realizowane w ramach ww. Zadań z obszaru B+R stanowią działalność o charakterze twórczym, podejmowaną w sposób systematyczny (tj. metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a jej celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Przedmiotowe Prace B+R obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy, technologii i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Wszystkie rozwiązania opracowywane przez Wnioskodawcę nie istniały dotychczas na rynku (w większości przypadków) a we wszystkich przypadkach nie funkcjonowały w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy.

Wnioskodawca wskazuje również, że realizowane przez niego prace nie są prowadzone na schematach lub w sposób automatyczny, lecz mają zindywidualizowany charakter i są przygotowywane pod kątem zapotrzebowania klienta. Ponadto, charakter prac w istotny sposób odbiega od wprowadzania okresowych zmian do produktów. Nie polegają one na dostosowaniu produktów w związku z m.in. koniecznością aktualizacji oprogramowania lub usunięciu istniejących błędów, lecz polega na opracowaniu nowych produktów lub istotnych modyfikacjach istniejących produktów w związku ze zgłoszeniem zapotrzebowania przez kontrahenta lub identyfikacją zapotrzebowania przez Wnioskodawcę, które są zwykle związane z tworzeniem nowych zoptymalizowanych rozwiązań dla spełnienia określonej potrzeby biznesowej.

6.Przedmiotem niniejszego wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nie są i nie będą czynności stanowiące rutynowe i okresowe zmiany (projekty dotyczące standardowych prac, np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych (oprogramowaniu), czynności wdrożeniowe w zakresie opracowywanego już oprogramowania, działalność wspomagająca/pomocnicza do wprowadzonych rozwiązań, innych prac dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo- rozwojowych. Prace objęte niniejszym wnioskiem leżą w zakresie tworzenia i rozwoju narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Spółka podkreśla, że na potrzeby rozliczania kosztów poszczególnych prac badawczo-rozwojowych, zbiera i dysponuje niezbędną analityką umożliwiającą wyodrębniane kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 2 ustawy o CIT oraz innych wydatków, które nie wpisują się w ww. definicję.

7.W ramach ulgi B+R zostaną odliczone wyłącznie koszty wynagrodzeń oraz narzutów na wynagrodzenia pracowników zatrudnionych przy realizacji prac rozwojowych.

Koszty te, stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych.

8.Koszty realizacji prac rozwojowych są pokrywane przez Spółkę ze środków własnych. Koszty te nie będą zwracane Spółce w jakiejkolwiek formie, oraz nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

9.Działalność Spółki nie jest prowadzona na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Spółka nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust 1. pkt 34 lub 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

10.Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z 30 maja 2008 r., o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

11.Spółka wyodrębnia koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej na kontach analitycznych zespołu 5. Są to konta ksiąg pomocniczych. Konta są tworzone odrębnie dla każdej z realizowanych grup projektowych.

Taki sposób ewidencji kosztów kwalifikowanych jest zgodny z art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

12.Pytanie 2 dotyczy pracowników etatowych, zatrudnionych w ramach umów o pracę.

Pytania

1.Czy prace rozwojowe w wymienionych projektach wyczerpują definicję działalności badawczo-rozwojowej o której mowa w art. 4a pkt 26 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i dają podatnikowi prawo do odliczenia poniesionych kosztów od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 tej ustawy?

2.Czy koszty wynagrodzeń chorobowych oraz wynagrodzeń z tytułu urlopów oraz innych usprawiedliwionych nieobecności pracowników zatrudnionych przy realizacji powyższych projektów zakwalifikowanych jako prace rozwojowe mogą zostać zaliczone do kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawiona powyżej i opisana w stanie faktycznym działalność Spółki w zakresie przywołanych we wniosku projektów spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, wskazaną w art. 4a pkt 26 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych a w szczególności definicję prac rozwojowych, na którą powołuje się art. 4a pkt 28 tej ustawy.

Zgodnie z art. 4a pkt 26, działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie natomiast z art. 4a pkt 28 ustawy o PDOP prace rozwojowe oznaczają prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wskazany przepis definiuje prace rozwojowe jako działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Na podstawie przedstawionych definicji, Spółka stoi na stanowisku, iż realizowane przez nią projekty wypełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w zakresie prac rozwojowych.

W ramach tych projektów powstaną nowe innowacyjnie rozwiązania, odróżniające się od dotychczas stosowanych przez podatnika.

Polegają one zarówno na zmianie metody produkcji danych poprzez zastosowanie metod sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, jak i opracowanie nowych, dotychczas niestosowanych rozwiązań i funkcjonalności.

Największą grupą kosztów kwalifikowanych będą stanowiły koszty wynagrodzeń pracowników działu informatycznego.

Zespoły projektowe będą składały się z pracowników zaangażowanych w większości w 100% w realizację prac rozwojowych.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułu wynagrodzeń m.in. ze stosunku pracy.

Zarówno wynagrodzenie chorobowe jak i wynagrodzenie za urlop mieści się w tym katalogu.

Zdaniem spółki, opisane projekty wyczerpują definicję prac rozwojowych i dają spółce prawo odliczenia kosztów kwalifikowanych związanych z ich realizacją od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Koszty wynagrodzeń chorobowych oraz wynagrodzeń z tytułu urlopów oraz innych usprawiedliwionych nieobecności pracowników zatrudnionych przy realizacji prac rozwojowych zdaniem Spółki mogą również zostać zaliczone do kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad. 1

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”),

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p.,

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p.,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”),

b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p.,

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem zadanego pytania oznaczonego numerem 1, wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”.

Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p. wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów. W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.).

Jak już wcześniej wskazano, prace rozwojowe obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W objaśnieniach dotyczących ulgi na działalność badawczo-rozwojową, zawartych na stronach internetowych Ministerstwa Finansów wskazano, że każda ulga w podatku dochodowym ma charakter wyjątkowy i stanowi odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania. Ulgi podatkowe z jednej strony zmniejszają obciążenia fiskalne podatnika, z drugiej zaś dochody sektora finansów publicznych. W konsekwencji, wszelkie przepisy prawa podatkowego, które dotyczą szeroko rozumianych preferencji podatkowych, należy wykładać ściśle.

Tym samym, tylko te działania podatnika można zaliczyć do działalności badawczo-rozwojowej, które wyczerpują znamiona definicji zawartej w treści art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.

Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, realizowane przez Państwa prace rozwojowe w wymienionych projektach wyczerpują definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4 a pkt 26 ustawy o CIT, gdyż są podejmowane w sposób systematyczny, mają charakter twórczy i innowacyjny, prowadzone są w sposób uporządkowany i metodyczny, a rezultatem prowadzonych przez Państwa prac, zdobywana jest nowa wiedza z dziedziny informatyki.

Zatem, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy prace rozwojowe w wymienionych projektach wyczerpują definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i dają podatnikowi prawo do odliczenia poniesionych kosztów od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 tej ustawy, należy uznać za prawidłowe, co uprawnia Państwa do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT.

Ad. 2

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest również kwestia, czy koszty wynagrodzeń chorobowych oraz wynagrodzeń z tytułu urlopów oraz innych usprawiedliwionych nieobecności pracowników zatrudnionych przy realizacji powyżej opisanych projektów, zakwalifikowanych jako prace rozwojowe mogą zostać zaliczone do kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust 2 pkt 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.,

za koszty kwalifikowane uznaje się:

poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

W myśl art. 18d ust. 5 u.p.d.o.p.,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym

Art. 18d ust. 6 u.p.d.o.p.,

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p., mówi:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Stosownie do art. 18d ust. 8 u.p.d.o.p.,

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.:

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Pamiętać należy również o art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., który mówi:

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

-podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową, koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu u.p.d.o.p.,

-koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 u.p.d.o.p.,

-ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu u.p.d.o.p., przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

-jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

-w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

-podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

-kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w u.p.d.o.p.,

-koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm., dalej: „u.p.d.o.f.”),

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Tym samym, w myśl art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., do którego odnosi się przytoczony art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału /wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane(stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).

Należy zauważyć, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej w zakresie ww. działalności, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p., odnosi się do czasu faktycznie poświęconego na realizacje prac badawczo-rozwojowych.

Dlatego, odliczeniu nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń oraz składek proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika tj. wynagrodzeń za czas choroby/innej usprawiedliwionej absencji czy też urlopu wypoczynkowego oraz wynagrodzenie za inne zwolnienia od pracy. W takiej sytuacji zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Zatem, część dotycząca wydatków na wynagrodzenia osób zaangażowanych w realizację Projektów B+R bez względu na to czy osoby te są w pełni dedykowane do działalności badawczo-rozwojowej czy tylko w części, przypadająca na ich absencję w pracy (m.in. z powodu choroby, opieki nad dzieckiem, innej usprawiedliwionej absencji czy też urlopu wypoczynkowego) wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami od ww. przychodu, określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, nie będzie stanowiła kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.

Uwzględniając powyższe, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy koszty wynagrodzeń chorobowych oraz wynagrodzeń z tytułu urlopów oraz innych usprawiedliwionych nieobecności pracowników zatrudnionych przy realizacji opisanych projektów, mogą zostać zaliczone do kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, jest nieprawidłowe.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia:

-czy prace rozwojowe w wymienionych projektach wyczerpują definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i dają podatnikowi prawo do odliczenia poniesionych kosztów od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 tej ustawy, jest prawidłowe;

-czy koszty wynagrodzeń chorobowych oraz wynagrodzeń z tytułu urlopów oraz innych usprawiedliwionych nieobecności pracowników zatrudnionych przy realizacji powyższych projektów zakwalifikowanych jako prace rozwojowe mogą zostać zaliczone do kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm., dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszwska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00