Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.619.2023.2.MJ

Skutki podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości otrzymanej w spadku.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

(...) października 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 10 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(...) lipca 2017 roku notariusz X. X, Z ul. Y 1/1, Aktem Poświadczenia Dziedziczenia poświadczyła, że spadek po Pani matce D. A zmarłej (...) kwietnia 2002 roku w Z dziedziczą:

mąż, A. A w udziale 1/3 (jedna trzecia),

córka, B. A w udziale 1/3 (jedna trzecia),

syn C. A w udziale 1/3 (jedna trzecia).

W skład masy spadkowej wchodziła między innymi działka niezabudowana nr 2/1 o pow. (...) ha, położona w Q gmina V - (...) Sąd Rejonowy w W.

Działka ta została nabyta aktem notarialnym nr (...) przez A. A i D. A - akt Notarialny Repetytorium (...), Notariusz Y. Y, w W.

Dla działki tej (...) lipca 2021 roku wydana została decyzja o warunkach zabudowy nr (...) przez Burmistrza V.

Ustalone warunki zabudowy dla działki 2/1 to budowa czterech budynków mieszkalnych jednorodzinnych, drogi wewnętrznej oraz niezbędnej infrastruktury związanej z budynkiem.

17 listopada 2021 roku Starosta U zatwierdził podział działki 2/1 na cztery działki o numerach 1/10 2/10, 3/10, 4/10, 5/10. Działka 2/1 o pow. (...) stanowi drogę wewnętrzną.

Burmistrz V decyzją nr (...) z 14 grudnia 2021 roku zatwierdził projekt podziału działki 2/1. Decyzją nr (...) z (...) września 2022 roku Burmistrz V zatwierdził wydzielenie z działki 5/10 działki nr 6/10 o powierzchni (...) ha oraz 7/10 o pow. (...) ha , przeznaczoną na powiększenie nieruchomości sąsiedniej (1/11).

(...) maja 2021 roku I Sp. z o.o. Oddział Dystrybucji Z, na wniosek A. A - Pani ojca a męża zmarłej mamy, wydał warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej I Sp. z o.o, dla całej działki 2/1 sprzed podziału działki na cztery mniejsze działki.

25 stycznia 2023 roku aktem notarialnym nr (...) przed notariuszem Z. Z, została dokonana sprzedaż jednej działki powstałej z podziału działki 2/1. Sprzedaż dotyczyła działki nr 2/10 o pow. (...) ha oraz udziału w drodze gruntowej.

Sprzedaż dokonana została bez udziału pośrednika, nie była zawierana jakakolwiek umowa z profesjonalnym biurem obrotu nieruchomościami, nie były dawane jakiekolwiek ogłoszenia w prasie czy Internecie.

Sprzedaż ta dokonana została we współwłasności łącznej przez:

ojca A. A,

brata C. A,

Panią - B. A.

Powodem sprzedaży było powstałe zadłużenie alimentacyjne Pani brata, na kwotę (...) zł. Brat nigdzie nie pracuje, nie ma żadnych dochodów i uczestniczy w podziale spadku w udziale 1/6 [powinno być: 1/3 – przypis organu]. W związku z realną możliwością zajęcia 1/6 we współwłasności niewydzielonej części nieruchomości położonej w Q - (...), (...) maja 2023 roku Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w U, zawiadomieniem nr (...), zawiadomił współwłaścicieli o wszczęciu egzekucji z ułamkowej części nieruchomości, tj. działek o numerach 3/10, 4/10, 6/10, 7/10.

(...) czerwca 2023 roku podpisana została umowa z pośrednikiem sprzedaży nieruchomości - firmą J Sp. Komandytowa w Z na pośrednictwo i wyłączność w sprzedaży działek nr 1/10 (droga wewnętrzna) oraz 3/10, 4/10 i 6/10.

26 września 2023 roku aktem notarialnym nr (...) u notariusza Q. Q, Z, ul. R 4/1 zawarta została przedwstępna umowa sprzedaży działek nr 4/10 6/10 oraz udział w działce - droga 1/10 .

Uzupełnienie wniosku

1.17 listopada 2021 r. Starosta U zatwierdził podział działki nr 2/1 na cztery działki. We wniosku wymieniła Pani pięć działek ponieważ jedna działka stanowi drogę wewnętrzną do tych działek, jest to działka nr 1/10 (droga wewnętrzna, w której udziały nabywają kupujący daną działkę). Pozostałe działki otrzymały nr 2/10, 3/10, 4/10, 5/10. We wrześniu 2022 roku nastąpiła zmiana numeracji działki z 5/10 na 6/10.

2.Działki, których dotyczy wniosek od 2016 roku nie były w jakikolwiek sposób wykorzystywane, ani gospodarczo ani też rolniczo (leżały odłogiem).

3.Działki te nie były wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.

4.Począwszy od 2016 roku spadkobiercy nie czerpali jakichkolwiek pożytków z tych działek (brak wykorzystywania dla celów prowadzenia działalności gospodarczej jak i użytkowania do produkcji rolnej).

5.Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej. Działalność gospodarczą prowadziła Pani od września 1996 roku do 31 marca 2017 roku. Działalność gospodarcza prowadzona była w zakresie sprzątania klatek schodowych i terenów przyległych.

6.25 stycznia 2023 roku dokonała Pani sprzedaży jednej działki o numerze 2/10 wraz udziałem w drodze wewnętrznej, w związku z zaległościami alimentacyjnymi Pani brata, który jest współwłaścicielem działki stanowiącej przedmiot wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzyskane pieniądze ze sprzedaży 1/6 części niezwłocznie przekazała Pani bratu, który zobowiązał się do uregulowania powstałych zaległości alimentacyjnych, czego nie uczynił. W związku z narastającym zadłużeniem w maju bieżącego roku otrzymała Pani zawiadomienie o wszczęciu egzekucji komorniczej, gdzie komornik zajął w części wszystkie pozostałe części na poczet zadłużenia alimentacyjnego.

7.Ma Pani zamiar dokonywać transakcji sprzedaży pozostałych działek w związku z zajęciem komorniczym.

8.Działka nr 2/1 o pow. (...) ha została nabyta do majątku wspólnego przez A. i D. A w 1994 roku.

9.W stosunku do spadku po zmarłej mamie nie było działu spadku. W pytaniu źle Pani napisała - nie powinno tam być zwrotu „w wyniku działu spadku” a powinien być zwrot - sprzedaż działek „nabytych w spadku po zmarłej mamie”.

Pytanie (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy sprzedaż działek powstałych z podziału działki nr 2/1, tj. działki nr 1/10 (droga wewnętrzna), 2/10, 3/10, 4/10, 6/10 dokonywana we współwłasności łącznej powstałej w wyniku nabycia spadku po zmarłej mamie podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt. 8 i mieści się w ramach zwykłego zarządu majątkiem własnym, czyli nie jest dokonywana w ramach działalności gospodarczej sprzedającego.

Pani stanowisko

W Pani ocenie, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedaż majątku własnego - nieruchomości jest zwolniona z podatku.

Nieruchomość ta, tj. działka nr 2/1 nabyta została przez Pani rodziców w 1994 roku, akt notarialny (...) z (...) października 1994 roku (notariusz Y. Y, w W). Nabycie przez Panią nastąpiło w drodze spadku, nie może więc być tu mowy o nabyciu z zamiarem dalszej odsprzedaży lub do prowadzenia działalności gospodarczej.

Do dnia dzisiejszego nie nastąpiło zniesienie współwłasności na odziedziczonej nieruchomości a sprzedaż dokonywana jest jako zwykły zarząd majątku osobistego.

Sprzedaż działek dokonywana jest w sytuacji przymusowej w związku z sytuacją zajęcia przez komornika jego udziałów w całości sprzedawanych działek.

Podział działek nastąpił tylko i wyłącznie, aby majątek własny stanowiący współwłasność trzech osób (ojca, brata i Pani) mógł zostać w miarę szybko sprzedany, co ze względu na wielkość pierwotną działki 2/1 (pow. (...) ha) oraz ceny obowiązujące w tej okolicy czyniły tą sprzedaż mało realną w krótkim czasie.

Sam podział działki z wydzieleniem drogi wewnętrznej oraz wystąpienie o warunki przyłączenia energii dla pierwotnej działki 2/1 nie powodują, że jest ta sprzedaż wykonywana w warunkach działalności gospodarczej, a jest to nadal zwykły zarząd własnością osobistą.

Działki nie były uzbrajane w media, tj. przyłącza energetyczne, wodne, kanalizacyjne, gazowe.

Dla wydzielonych działek nie było planów zagospodarowania, ani też nie występowała zarówno Pani jak i współwłaściciele o wydanie takich pozwoleń. Dotyczy to też warunków przyłącza energetycznego dla działek po podziale działki 2/1.

Nie prowadziła Pani w okresie sprzedaży działek działalności gospodarczej, działalność gospodarczą zakończyła Pani w 2017 roku, a działki nie były majątkiem w ramach działalności (środkami trwałymi). Nigdy również nie były przedmiotem wynajmu prywatnego.

Pierwsza działka nr 2/10 została sprzedana bez pośrednictwa profesjonalnego pośrednika, tj. w (...) styczniu 2023 roku, a umowa z biurem nieruchomości obowiązuje dopiero od (...) czerwca 2023 roku.

Uważa Pani, że dotychczasowa i przyszła sprzedaż działek powstałych po podziale działki 2/1 stanowi zwykły zarząd majątkiem osobistym nabytym w spadku i jest zwolniona z podatku dochodowego od osoba fizycznych na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niewątpliwie zatem Pani działania opisane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie były "zorganizowane".

Nie miały też one cechy ciągłości - były powtarzalne w zakresie jednej uzyskanej w drodze spadku i podzielonej na mniejsze działki nieruchomości gruntowej. Czynności Pani i współwłaścicieli poza podziałem i uzyskaniem warunków zabudowy nie wiązały się z czynieniem nakładów i nie były wykonywane regularnie w dłuższym przedziale czasowym dotyczącym nabywania i zbywania kolejnych nieruchomości. Działania te nie były zatem profesjonalne, gdyż odbiegały od działalności typowej dla przedsiębiorców zajmujących się obrotem nieruchomościami. Można zaś je uznać za przejaw zwykłego zarządu majątkiem prywatnym, nastawionym co prawda na uzyskanie zysku, lecz w celu zaspokojenia własnych potrzeb bytowych i mieszkaniowych. (Wyrok NSA z dnia (...) maja 2023 roku, sygn. (...)).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy z (...) lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zatem, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a.wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Użyte w ww. przepisie pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się na trzech przesłankach:

zarobkowym celu działalności,

wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,

prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Odnosząc się do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku. Natomiast, przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Wobec powyższego, w celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez Panią do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem nieruchomości (działek), o których mowa we wniosku.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że po zmarłej w 2002 r. matce, zgodnie z wydanym poświadczeniu dziedziczenia, dziedziczyła Pani spadek w udziale 1/3.

W skład masy spadkowej wchodziła między innymi działka niezabudowana nr 2/1 o pow. (...) ha. Została ona podzielona na cztery działki o numerach 1/10 2/10, 3/10, 4/10, 5/10. W stosunku do spadku po zmarłej mamie nie było działu spadku.

25 stycznia 2023 roku została dokonana sprzedaż działki nr 2/10 oraz udział w drodze gruntowej. Sprzedaż została dokonana we współwłasności łącznej przez wszystkich spadkobierców. Powodem sprzedaży było powstałe zadłużenie alimentacyjne Pani brata.

Sprzedaż dokonana została bez udziału pośrednika, nie była zawierana jakakolwiek umowa z profesjonalnym biurem obrotu nieruchomościami, nie były dawane jakikolwiek ogłoszenia w prasie czy Internecie. Ma Pani zamiar dokonać transakcji sprzedaży pozostałych działek w związku z zajęciem komorniczym.

Działki, których dotyczy wniosek od 2016 roku nie były w jakikolwiek sposób wykorzystywane, ani gospodarczo ani też rolniczo (leżały odłogiem).

Począwszy od 2016 roku spadkobiercy nie czerpali jakichkolwiek pożytków z tych działek.

Z przedstawionych powyżej okoliczności sprawy nie wynika, aby Pani aktywność wykraczała poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Nie podjęła Pani ciągu działań, które wskazywałyby na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami, (takich jak np. nabycie z zamiarem odsprzedaży, uzbrojenie terenu). Działki te nie były w żaden sposób wykorzystywane przez spadkobierców.

W konsekwencji, skutki podatkowe odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości należy rozpatrywać w kontekście przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

Jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment i sposób ich nabycia.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Do wyliczenia pięcioletniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkodawcę. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat – to sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.

Stosownie do art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610):

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

Art. 924 przytoczonego Kodeksu stanowi, że:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Według art. 925 powołanego Kodeksu:

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Stosownie do art. 1025 § 1 ww. Kodeksu:

Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.

W myśl art. 1035 ww. Kodeksu:

Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.

Powyższe oznacza, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei, postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Mając na uwadze fakt, że działka nr 2/1, będąca przedmiotem spadku, została nabyta przez Pani rodziców w 1994 roku, do majątku wspólnego odnieść należy się do przepisów ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 ze zm.), w której zostały uregulowane stosunki majątkowe między małżonkami.

Zgodnie z art. 31 § 1 powołanego Kodeksu:

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Przedmiotami majątkowymi, w rozumieniu tego przepisu, są wszelkie prawa majątkowe, zarówno bezwzględne (prawo własności rzeczy oraz inne prawa rzeczowe), jak i względne (np. przysługujące małżonkom wierzytelności). Wspólność ustawowa obejmuje wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Wspólność małżeńska została ukształtowana jako wspólność łączna. Charakteryzuje się ona tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą więc rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością ustawową. Obojgu małżonkom przysługuje pełne prawo do całości majątku wspólnego.Wspólność ta jest wspólnością masy majątkowej i obejmuje cały zbiór praw majątkowych, takich jak własność i inne prawa rzeczowe czy wierzytelności.

Zważywszy na tak ukształtowaną sytuację prawną małżonków, nabycie nieruchomości do majątku objętego małżeńską wspólnością ustawową, oznacza nabycie przez każdego z małżonków tego prawa w całości, a nie w określonym ułamkowo udziale.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku opis sprawy należy stwierdzić, że na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sprzedaż udziału w działkach powstałych z podziału działki nr 2/1 nie stanowi dla Pani źródła przychodu, gdyż upłynął pięcioletni okres, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie do majątku wspólnego przez spadkodawcę.

Zatem nie ciąży na Pani obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tego tytułu oraz złożenia deklaracji PIT-39(dotyczącego uzyskanych przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych).

Ze wskazanych wyżej względów stanowisko Pani uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00