Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.886.2023.1.MJ

Skutki podatkowe wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej do majątku prywatnego oraz opodatkowanie przychodów z dzierżawy ryczałtem.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych i zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 października 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 9 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania z działalności gospodarczej do majątku prywatnego nieruchomości wraz z nowym budynkiem oraz zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z wynajmu nieruchomości wraz z nowym budynkiem.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzeń przyszłych

Jest Pani osobą fizyczną prowadzącą od 2004 r. jednoosobową działalność gospodarczą, posiada Pani nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku PIT na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz opodatkowuje Pani swoje dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej na podstawie art. 30c ustawy o podatku PIT. Jest Pani również zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

Jako przedmiot działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wskazano:

a) przeważającą działalność gospodarczą (kod PKD) - 47.30.Z Sprzedaż detaliczna paliw do pojazdów silnikowych na stacjach paliw;

b) wykonywaną działalność gospodarczą (kody PKD):

  • 47.30.Z - Sprzedaż detaliczna paliw do pojazdów silnikowych na stacjach paliw,
  • 46.71.Z - sprzedaż hurtowa paliw i produktów pochodnych,
  • 47.81.Z - Sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych prowadzona na straganach i targowiskach.

Faktycznie w ramach działalności gospodarczej dokonuje Pani obecnie:

  • sprzedaży gazu LPG na stacji Auto-Gaz,
  • sprzedaży gazu konfekcjonowanego w butlach (na stacji i z dostawą do klienta),
  • dostawy gazu na cele grzewcze, do zbiorników przydomowych,
  • sprzedaży asortymentu dotyczącego butli gazowych.

Działalność jest zgłoszona w Urzędzie Regulacji Energetyki (Koncesja Nr …). W ramach działalności gospodarczej prowadzi Pani Skład Podatkowy o nr (…), co pozwala na zakup gazu w procedurze zawieszonej akcyzy i odsprzedawanie go w butlach oraz na cele grzewcze.

Działalność operacyjna jest prowadzona na terenie miejscowości (…) w powiecie (…) na dwóch przylegających do siebie działkach ewidencyjnych gruntu (Działka nr 1 oraz Działka nr 2). Działka nr 1 jest Pani własnością (działka ta została nabyta w 2013 r. - transakcja była zwolniona od podatku VAT). W odniesieniu do Działki nr 2 przysługuje Pani prawo własności w udziale 7/8 jednak faktycznie włada Pani działką w całości (pozostałą 1/8 udziału w prawie własności posiada córka). Przy nabyciu udziałów w prawie własności Działki nr 2 nie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego (5/8 udziałów w prawie własności nabyła Pani w drodze spadku po mężu a pozostałe 2/8 w drodze darowizny od syna i drugiej córki).

Ponadto w Pani działalności gospodarczej wykorzystywane są miedzy innymi:

  • kontener socjalno-biurowy wyposażony w sprzęt biurowy i AGD,
  • zbiorniki naziemne do Auto gazu 2 x 4200 litrów,
  • dystrybutor do tankowania pojazdów,
  • kantorek do obsługi fiskalnej dystrybutora,
  • pomieszczenie rozlewni gazu do butli - konstrukcja lekka (dwie ściany murowane związane trwale z gruntem), do której należą dwa zbiorniki naziemne o pojemnościach 4200 i 6400 litrów,
  • ażurowe magazyny do przechowywania butli pełnych i pustych,
  • waga najazdowa do ważenia cystern.

W Pani działalności gospodarczej wykorzystywane są również pojazdy ciężarowe, dostawcze i osobowe (cześć z nich jest Pani własnością, a część jest użytkowana na podstawie umów leasingu).

Na Działce nr 1 został wybudowany nowy budynek rozlewni gazu (dalej: Nowy Budynek), który obecnie posiada status środka trwałego w budowie. Od wydatków inwestycyjnych poniesionych na budowę Nowego Budynku odliczyła Pani podatek VAT naliczony.

W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego planuje Pani dokonać sukcesji prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz syna i drugiej córki oraz zapewnić im możliwość kontynuowania działalności gospodarczej w bezpieczniejszej formie prawnej. W tym celu zamierza Pani przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o. o. (w trybie przepisów kodeksu spółek handlowych), a następnie - po przekształceniu - przekazać w darowiźnie udziały w spółce z o. o., na rzecz syna i drugiej córki. Stosownie do przepisów kodeksu spółek handlowych, spółce z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia będą przysługiwały wszystkie prawa i obowiązki Pani przekształcanego przedsiębiorstwa. W konsekwencji, z chwilą wpisu spółki z o.o. do rejestru przedsiębiorców KRS, przedsiębiorstwo prowadzone dotychczas przez Panią stanie się własnością spółki z o.o. Spółce z o.o. przysługiwać będą wszystkie Pani prawa i obowiązki związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Spółka z o.o. przejmie z mocy prawa, prawo własności wszystkich składników majątkowych wchodzących w skład Pani przedsiębiorstwa, w tym wszystkich wymienionych w ewidencji środków trwałych. Spółka z o.o. wstąpi również z mocy prawa w Pani prawa i obowiązki wynikające z wszelkich umów zawartych w ramach Pani przedsiębiorstwa. Spółka z o.o. będzie kontynuowała działalność gospodarczą, prowadzoną wcześniej w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej przez Panią.

W celu ochrony majątku, przed dniem przekształcenia (tj. przed dniem wpisu spółki z o. o. do rejestru przedsiębiorców KRS) zamierza Pani wycofać z działalności gospodarczej Działkę nr 2 oraz Działkę nr 1 (dalej: Nieruchomość) wraz z posadowionym na niej Nowym Budynkiem. Przekazanie na cele prywatne Nieruchomości wraz z Nowym Budynkiem nie będzie się wiązało ze zmianami własnościowymi (sama czynność przekazania zostanie udokumentowana protokołem). Tym samym Nieruchomość wraz z posadowionym na niej Nowym Budynkiem zostanie wyłączona z majątku Pani przedsiębiorstwa podlegającego przekształceniu w spółkę z o.o.

Po przekształceniu w spółkę z o.o. Nieruchomość wraz z posadowionym na niej Nowym Budynkiem jako majątek prywatny będzie dzierżawiona przez Panią (w ramach tzw. najmu prywatnego) na rzecz spółki z o.o. Pozostanie Pani podatnikiem VAT czynnym i dzierżawę na rzecz spółki z o.o. będzie dokumentowała fakturami VAT. Po darowiźnie udziałów w spółce z o.o. na rzecz syna i córki nie będzie Pani prowadziła działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o PIT.

Będzie Pani wspólnikiem w spółce z o.o. jedynie do momentu przekazania udziałów w formie darowizny na rzecz syna i córki (co nastąpi niezwłocznie po przekształceniu działalności gospodarczej w spółkę z o.o.). Członkami zarządu w spółce z o.o. od jej powstania będzie Pani syn i córka.

Umowa dzierżawy Nieruchomości wraz z Nowym Budynkiem zostanie podpisana z Panią jako osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o PIT.

Pytania

1.Czy prawidłowe jest Pani stanowisko, że w zdarzeniu przyszłym przedstawionym w niniejszym Wniosku wycofanie Nieruchomości wraz z Nowym Budynkiem z Pani działalności gospodarczej będzie neutralne podatkowo na gruncie ustawy o PIT?

2.Czy prawidłowe jest Pani stanowisko, że w przedstawionym w niniejszym Wniosku zdarzeniu przyszłym, dzierżawa Nieruchomości wraz z Nowym Budynkiem (po wycofaniu z działalności gospodarczej) na rzecz spółki z o.o. będzie obligatoryjnie rozliczana w ramach tzw. najmu prywatnego na podstawie ustawy o zryczałtowanym PIT?

Pani stanowisko

Ad. 1

Pani zdaniem prawidłowe jest stanowisko, że w zdarzeniu przyszłym przedstawionym w niniejszym Wniosku wycofanie Nieruchomości wraz z Nowym Budynkiem z Pani działalności gospodarczej będzie neutralne podatkowo na gruncie ustawy o PIT.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 i 8 ustawy o PIT „źródłami przychodów są:

3) pozarolnicza działalność gospodarcza;

8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany."

Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT „przepisów [art. 10] ust. 1 pkt 8 [ustawy o PIT] nie stosuje się do odpłatnego zbycia: składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 [ustawy o PIT], z zastrzeżeniem [art. 10] ust. 3 [ustawy o PIT], nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat."

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o PIT „za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 [ustawy o PIT], uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług."

Art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT stanowi, iż „przychodem z działalności gospodarczej są również:

1) przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 [ustawy o PIT], z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g [ustawy o PIT] nie przekracza 1500 zł,

c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 [ustawy o PIT] nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, (...); przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 [ustawy o PIT] stosuje się odpowiednio”

Z treści powołanych wyżej przepisów wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku, do których odnosi się art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

W zdarzeniu przyszłym przedstawionym w niniejszym Wniosku nie nastąpi odpłatne zbycie składnika majątku (Nieruchomości wraz z Nowym Budynkiem) wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej. Majątek osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie jest prawnie wyodrębniony od jej majątku osobistego, dlatego też przekazanie składnika majątku z prowadzonej działalności gospodarczej na potrzeby osobiste nie spowoduje powstania przychodu po Pani stronie. Przez tę czynność nie uzyska Pani żadnego przysporzenia majątkowego ponieważ nastąpi wyłącznie przesunięcie Nieruchomości wraz z Nowym Budynkiem z majątku związanego z działalnością gospodarczą do majątku osobistego.

Oznacza to, że planowana czynność wycofania wskazanej we Wniosku Nieruchomości wraz z Nowym Budynkiem, z majątku prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej do Pani majątku prywatnego nie będzie nosić w istocie cech zbycia, jak również nie będzie posiadać przymiotu odpłatności, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, a tym samym czynność ta nie będzie skutkować po Pani stronie powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o PIT.

Ad. 2

Pani zdaniem, prawidłowe jest stanowisko, że w przedstawionym w niniejszym Wniosku zdarzeniu przyszłym, dzierżawa Nieruchomości wraz z Nowym Budynkiem (po wycofaniu z działalności gospodarczej) na rzecz spółki z o.o. będzie obligatoryjnie rozliczana w ramach tzw. najmu prywatnego na podstawie ustawy o zryczałtowanym PIT.

Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym PIT „opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym. (...)."

Art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT stanowi, iż „źródłami przychodów są: najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą."

Stosowanie do art. 9a ust. 6 ustawy o PIT „dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 [ustawy o PIT], są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym."

W świetle powołanych wyżej przepisów przychody osiągane ze źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT czyli tzw. najmu prywatnego (do którego zaliczana jest również dzierżawa składników majątku niezwiązanych z działalnością gospodarczą) należy rozliczać na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym PIT (obowiązek takiego rozliczenia wynika wprost z art. 9a ust. 6 ustawy o PIT).

Oznacza to, że po wycofaniu Nieruchomości wraz z Nowym Budynkiem z działalności gospodarczej do majątku prywatnego, w przypadku dzierżawy tych składników majątku prywatnego będzie Pani zobligowana do rozliczania przychodów z tytułu dzierżawy w ramach tzw. wynajmu prywatnego na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3, 6 i 8 ww. ustawy:

Odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:

3)pozarolnicza działalność gospodarcza;

6)najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;

8)odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy:

Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy:

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł,

c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

- wykorzystywanych na potrzeby związane działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z treści przytoczonych przepisów wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku, do których odnosi się art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Z opisu sprawy wynika, że jest Pani osobą fizyczną prowadzącą od 2004 r. jednoosobową działalność gospodarczą. Opodatkowuje Pani swoje dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej na podstawie art. 30c ustawy o podatku PIT. Jako przedmiot działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wskazano 47.30.Z Sprzedaż detaliczna paliw do pojazdów silnikowych na stacjach paliw. Działalność operacyjna jest prowadzona na terenie miejscowości (…) w powiecie (…) na dwóch przylegających do siebie działkach ewidencyjnych gruntu (Działka nr 1 oraz Działka nr 2). Działka nr 1 jest Pani własnością (działka ta została nabyta w 2013 r.). W odniesieniu do Działki nr 1 przysługuje Pani prawo własności w udziale 7/8 jednak faktycznie włada Pani działką w całości (pozostałą 1/8 udziału w prawie własności posiada córka). Przy nabyciu udziałów w prawie własności Działki nr 2 nie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego (5/8 udziałów w prawie własności nabyła Pani w drodze spadku po mężu a pozostałe 2/8 w drodze darowizny od syna i drugiej córki). Na Działce nr 1 został wybudowany nowy budynek rozlewni gazu (dalej: Nowy Budynek), który obecnie posiada status środka trwałego w budowie. W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego planuje Pani dokonać sukcesji prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz syna i drugiej córki. W tym celu zamierza Pani przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o. o., a następnie - po przekształceniu - przekazać w darowiźnie udziały w spółce z o. o., na rzecz syna i drugiej córki. Spółka z o.o. będzie kontynuowała działalność gospodarczą, prowadzoną wcześniej w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej przez Panią. W celu ochrony majątku, przed dniem przekształcenia (tj. przed dniem wpisu spółki z o. o. do rejestru przedsiębiorców KRS) zamierza Pani wycofać z działalności gospodarczej Działkę nr 2 oraz Działkę nr 1 (dalej: Nieruchomość) wraz z posadowionym na niej Nowym Budynkiem. Przekazanie na cele prywatne Nieruchomości wraz z Nowym Budynkiem nie będzie się wiązało ze zmianami własnościowymi (sama czynność przekazania zostanie udokumentowana protokołem). Tym samym Nieruchomość wraz z posadowionym na niej Nowym Budynkiem zostanie wyłączona z majątku Pani przedsiębiorstwa podlegającego przekształceniu w spółkę z o.o. Będzie Pani wspólnikiem w spółce z o.o. jedynie do momentu przekazania udziałów w formie darowizny na rzecz syna i córki (co nastąpi niezwłocznie po przekształceniu działalności gospodarczej w spółkę z o.o.). Członkami zarządu w spółce z o.o. od jej powstania będzie Pani syn i córka.

Rozpatrując zatem kwestię opodatkowania czynności wycofania składników majątku z Pani indywidualnej działalności gospodarczej, należy zauważyć, że czynność wycofania składników majątku (nieruchomości wraz z nowym budynkiem) z działalności gospodarczej i przekazania jej na potrzeby osobiste, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie rodzi żadnych skutków podatkowych.

W przedmiotowej sprawie nie nastąpi odpłatne zbycie składnika majątku wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Majątek osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie jest prawnie wyodrębniony od jej majątku osobistego, dlatego też przekazanie składnika majątku z prowadzonej działalności gospodarczej na potrzeby osobiste nie powoduje powstania przychodu po Pani stronie. Przez tę czynność nie uzyska Pani żadnego przysporzenia majątkowego, nastąpi wyłącznie przesunięcie tej rzeczy z majątku związanego z działalnością gospodarczą do majątku osobistego.

Zatem wycofanie nieruchomości wraz z nowym budynkiem z majątku prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej do majątku prywatnego, sprawi, że nieruchomość wraz z nowym budynkiem nie będzie stanowić już składnika majątkowego tej działalności. Zatem czynność wycofania wskazanej we wniosku nieruchomości wraz nowym budynkiem, z majątku prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej do majątku prywatnego nie będzie nosić w istocie cech zbycia, jak również nie będzie posiadać przymiotu odpłatności, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego, czynność ta nie będzie skutkować po Pani stronie powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem Pani stanowisko w zakresie pytania Nr 1 jest prawidłowe.

W odniesieniu do opodatkowania przychodów z dzierżawy nieruchomości wraz z nowym budynkiem ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, stwierdzam, co następuje.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

W tym miejscu wskazać należy na Uchwałę NSA z 24 maja 2021 r., II FPS 1/21, gdzie wskazano:

„To zatem podatnik decyduje o tym czy „powiązać” określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą i oddać np. w najem. (...)

Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.

Zasadą jest zatem kwalifikowanie przychodów do źródła - najem, a wyjątkiem sytuacja, w której podatnik, z uwagi na zakwalifikowanie składników majątku do kategorii „związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą” - do przychodów z działalności gospodarczej.”

Przychody z dzierżawy zaliczane są zatem bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że przedmiot dzierżawy stanowi składnik majątkowy związany z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Stosownie do art. 9a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochody osiągane przez podatnika ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.) :

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne:

1)prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą;

2)osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o podatku dochodowym”.

Według art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne :

Osoby fizyczne osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym, opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tych tytułów stosuje się przepisy art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne :

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a.

Z wniosku wynika, że po przekształceniu w spółkę z o.o. nieruchomość wraz z posadowionym na niej nowym budynkiem jako majątek prywatny będzie dzierżawiona przez Panią (w ramach tzw. najmu prywatnego) na rzecz spółki z o.o. Pozostanie Pani podatnikiem VAT czynnym i dzierżawę na rzecz spółki z o.o. będzie dokumentowała fakturami VAT. Po darowiźnie udziałów w spółce z o.o. na rzecz syna i córki nie będzie Pani prowadziła działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o PIT. Umowa dzierżawy nieruchomości wraz z nowym budynkiem zostanie podpisana z Panią jako osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o PIT.

Skoro nieruchomość wraz z nowym budynkiem nie będą przez Panią dzierżawione w ramach działalności gospodarczej, to dzierżawa ta stanowić będzie źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody osiągnięte z tytułu dzierżawy ww. nieruchomości wraz z nowym budynkiem na zasadach najmu prywatnego, należy opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, stosownie do art. 2 ust. 1a w zw. z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem Pani stanowisko w zakresie pytania Nr 2 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634, dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.

Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00