Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.663.2023.1.BS

Skutki podatkowe cash pooling.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

- środki przelewane każdego dnia roboczego w celu wyrównania ujemnego lub dodatniego salda Rachunku Wnioskodawcy jako Uczestnika systemu cash poolingu do ustalonego poziomu wynoszącego zero będą stanowiły dla Wnioskodawcy przychody podatkowe/koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych;

- odsetki przysługujące/obciążające Wnioskodawcę jako Uczestnika Systemu w związku z realizacją cash poolingu będą stanowiły dla Wnioskodawcy przychody podatkowe/koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w momencie ich kapitalizacji lub faktycznej zapłaty;

- w związku z faktem uczestnictwa w systemie cash poolingu po stronie Wnioskodawcy wystąpi nieodpłatne bądź częściowo odpłatne świadczenie;

- w związku z wzajemnym udzieleniem poręczeń przez Uczestników zgodnie z Umową po stronie Wnioskodawcy jako Uczestnika korzystającego z usługi cash poolingu powstanie przychód z nieodpłatnego, bądź częściowo odpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z udzieleniem poręczeń przez pozostałych Uczestników.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca”), planuje skorzystać z usługi cash pooling świadczonej przez bank mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwany dalej „bankiem”, tj. z systemu zarządzania płynnością w formie limitów dziennych, zwanego dalej „Systemem”, na podstawie umowy, zwanej dalej „umową”.

Informacje o działalności i strategii Wnioskodawcy: A Sp. z o.o. wchodzi w skład Grupy kapitałowej A, która jest międzynarodową grupą specjalizującą się w (…). Prowadzone działania wspierają rozwój sektora (…) w Polsce. Spółki wchodzące w skład Grupy A zajmują się m.in. rozwojem projektów (…). Struktura Grupy A jest zmienna ze względu na cykliczny zakup spółek, w których będą rozwijane i realizowane projekty (…) oraz sprzedaż spółek posiadających (…).

Stronami umowy będą podmioty, które wraz z Wnioskodawcą, który możliwe, że będzie Agentem (pool leaderem), wchodzą w skład jednej grupy kapitałowej, zwani są dalej: „uczestnikami”; są to oprócz Wnioskodawcy następujące podmioty:

(…)

Łącznie uczestnicy i Państwo zwani są również „posiadaczami rachunków”.

Przedmiotem umowy będzie świadczenie przez bank uczestnikom, usługi zarządzania płynnością Grupy Kapitałowej, w formie limitów dziennych, mającej na celu ułatwienie Uczestnikom codziennego zarządzania środkami pieniężnymi – zwanej dalej „usługą”. Spółka przy tym przewiduje, że w związku ze strategią działalności spółki, do usługi będą przystępować nowe spółki z grupy, a inne spółki będą z usługi występować, przy czym będą to wyłącznie polscy rezydenci podatkowi.

Usługa jest rozwiązaniem opartym na fizycznym zerowaniu sald (cash pool rzeczywisty), pozwalającym na kompleksowe zarządzanie wspólną płynnością grupy odrębnych podmiotów prawnych oraz na optymalizację efektu odsetkowego. Tytuł prawny rozliczeń dokonywanych pomiędzy poszczególnymi uczestnikami i agentem oparty będzie na poręczeniach ze skutkiem subrogacji.

Agent (pool leader) pełnić będzie wyłącznie funkcję koordynującą współpracę uczestników/stron umowy cash poolingu z bankiem. Agent (pool leader) nie będzie otrzymywał żadnego wynagrodzenia za pełnienie funkcji pool leadera.

W ramach umowy cash poolingu Państwo jako agent (pool leader) będą wykonywać następujące czynności na rzecz wszystkich uczestników umowy cash poolingu, tj.:

  1. wyrażanie zgody w imieniu posiadaczy rachunków na zmianę lub zastąpienie treści załączników do umowy,
  2. podpisywanie, w imieniu posiadaczy rachunków, z bankiem oraz z nowymi uczestnikami struktury, aneksu/ów do umowy, na mocy którego/ych zostaną dokonane zmiany w umowie, obejmujące w szczególności zmianę ustalonych limitów dziennych, pod warunkiem wyrażenia zgody przez bank, oraz objęcie rachunków tych podmiotów usługą, zgodnie z czym rachunki tych podmiotów będą włączone do struktury rachunków jako rachunki uczestników,
  3. składanie w imieniu odpowiedniego posiadacza rachunku dyspozycji wyłączenia rachunku ze struktury rachunków i/lub zamknięcia rachunku ze struktury rachunków. Wyłączenie rachunku ze struktury rachunków i/lub zamknięcie rachunku ze struktury rachunków nastąpi za zgodą banku i pod warunkiem wykonania przez odpowiedniego posiadacza rachunku zobowiązań wynikających z umowy,
  4. wyrażanie zgody w imieniu posiadaczy rachunków na zmianę i/lub uzgodnienie wysokości stawek oprocentowania od wzajemnych zobowiązań/ bieżącej kwoty zobowiązania,
  5. nadawanie pozostałym uczestnikom oraz wskazanym przez siebie osobom uprawnień do dostępu do informacji na temat struktury rachunków,
  6. zmienianie kwot limitów dziennych przyznanych do rachunków, pod warunkiem wyrażenia zgody przez bank,
  7. składanie oświadczenia o udzieleniu poręczenia, bądź zmiany jego wysokości przez posiadacza rachunku wobec banku, wynikających z umowy,
  8. zawieranie w imieniu posiadaczy rachunków z bankiem aneksu do umowy, na mocy którego funkcjonowanie Usługi zostanie zawieszone na czas określony, oraz
  9. reprezentowanie posiadaczy rachunków we wszystkich sprawach dotyczących umowy oraz składania oświadczeń woli w związku z umową. Agent (pool leader) nie będzie otrzymywał żadnego wynagrodzenia za pełnienie funkcji pool leadera.

W wyniku zawarcia umowy cash poolingu nie zostanie zawarta jakakolwiek dodatkowa umowa, regulująca relacje pomiędzy Państwem jako agentem (pool leaderem), a pozostałymi uczestnikami, ponieważ całokształt Państwa obowiązków jako agenta (pool leadera) będzie wynikał z umowy świadczenia usługi zarządzania płynnością w formie limitów dziennych (tj. umowy). Pełnienie funkcji agenta (pool leadera) nie wiąże się z prowadzeniem rozliczeń pomiędzy Państwem i uczestnikami. Usługi z zakresu rozliczeń będą wykonywane przez bank, na zlecenie każdego z uczestników systemu (w tym Państwa będącego agentem (pool leaderem), poprzez obliczanie odsetek i obciążanie lub uznawanie ich rachunków głównych (w zależności od okoliczności), wszelkimi należnymi kwotami.

Wnioskodawca jako Uczestnik systemu cash poolingu nie będzie wykonywał jakichkolwiek czynności na potrzeby realizacji umowy cash poolingu, oraz w związku z wykonywaniem umowy cash poolingu. W ramach umowy cash poolingu Państwo jako uczestnik umowy cash poolingu, upoważnią wyłącznie agenta (pool leadera) do wykonywania czynności administracyjnych związanych z realizacją umowy cash poolingu.

Ogólne warunki usługi

Dostęp do zasobów wspólnej płynności i limity dzienne.

Przy realizowaniu płatności, bank bierze pod uwagę łączne środki dostępne na wszystkich rachunkach objętych usługą, co oznacza, że środki zdeponowane na rachunkach włączonych do systemu będą mogły być wykorzystane przez inne podmioty mające niedobory finansowe, przy czym poszczególnym spółkom przyznawane są limity maksymalnego zadłużenia na rachunkach (tzw. limity dzienne).

Operacje zerowania sald

Na koniec każdego dnia roboczego, salda na rachunkach uczestniczących są sprowadzane do zera. Operacje zerowania sald wykonywane są w pełni automatycznie, jako ostatnie operacje w ciągu dnia roboczego. Zerowanie sald odbywa się za pośrednictwem technicznego rachunku bankowego. Na początku każdego kolejnego dnia roboczego wykonywane są transfery odwrotne. Po wykonaniu porannych transferów odwrotnych, salda rachunków poszczególnych spółek są takie, jak przed operacjami wykonywanymi w ramach systemu w poprzednim dniu.

Mechanizm naliczania i rozliczania odsetek

Bank może naliczać i księgować odsetki wewnątrzgrupowe. Proces jest w pełni automatyczny. Istnieje możliwość różnicowania wysokości odsetek dla poszczególnych podmiotów i elastycznego dostosowania ich do oczekiwań Wnioskodawcy.

Poręczenia

Każdy uczestnik nieodwołalnie poręcza względem banku spłatę wszystkich limitów dziennych do wysokości kwoty poręczenia, wskazanej odrębnie dla każdego posiadacza rachunku oraz Agenta w załączniku do umowy: oraz spłatę należnych odsetek od wszystkich limitów dziennych do wysokości nie przekraczającej 10% kwoty poręczenia danego uczestnika.

Szczegółowe zasady funkcjonowania usługi

Dla każdego z uczestników, na podstawie odrębnych umów, Bank otwiera i prowadzi rachunki w polskich złotych (PLN), które zostają objęte usługą odpowiednio jako rachunki uczestników, rachunki konsolidowane, rachunek główny i główny rachunek płynności, z czego rachunki uczestników i rachunek główny zostaną włączone do struktury rachunków.

Limit dzienny

Każdemu rachunkowi, który jest włączony w strukturę rachunków, bank przyznaje indywidualnie limit dzienny. Limit dzienny ma charakter odnawialny, tzn. zaksięgowanie przez bank środków pieniężnych na rachunku, do którego został przyznany dany Limit Dzienny, powoduje spłatę całości lub części wykorzystanego limitu dziennego i tym samym odnowienie jego całości lub części, z zastrzeżeniem, że spłata wykorzystanego indywidualnego limitu dziennego zrealizowana w ramach umowy, nie powoduje odnowienia jego części lub całości w dniu jego spłaty.

Limit dzienny może być wykorzystywany wyłącznie w formie zleceń płatniczych realizowanych przez bank na zlecenie uczestnika

Wykorzystany limit dzienny musi być spłacony w całości najpóźniej do końca dnia funkcjonowania usługi, w którym nastąpiło jego wykorzystanie. Bank zaliczy środki pieniężne zaksięgowane na rachunku, do którego przyznany limit dzienny został wykorzystany, w pierwszej kolejności na spłatę tego limitu dziennego.

Limit dzienny niespłacony w terminie, staje się natychmiast wymagalny. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 518 § 1 pkt 3 ustawy Kodeks cywilny, następuje rozpoczęcie procesu subrogacji.

Zgodnie z procesem subrogacji, o którym mowa w zdaniu poprzednim:

  1. każdy posiadacz rachunku zgadza się na spłatę długu agenta (pool leadera) lub innego posiadacza rachunku w postaci niespłaconego limitu dziennego, a także wyraża zgodę na spłatę swojego długu w postaci niespłaconego limitu dziennego przez agenta (pool leadera) lub innego posiadacza rachunku, oraz nieodwołalnie upoważnia bank do obciążania jednego lub wszystkich rachunków prowadzonych w banku na rzecz posiadacza rachunku, celem spłaty długu agenta (pool leadera) lub innego posiadacza rachunku powstałego na skutek wykorzystania przyznanego agentowi lub innemu posiadaczowi rachunku limitu dziennego,
  2. Agent (pool leader) wyraża zgodę na spłatę swojego długu w postaci niespłaconego limitu dziennego, przez każdego posiadacza rachunku indywidualnie lub przez wszystkich posiadaczy rachunków łącznie, oraz nieodwołalnie upoważnia bank do obciążania rachunku głównego, celem spłaty długów któregokolwiek oraz wszystkich posiadaczy rachunków z tytułu wykorzystania przyznanego każdemu z nich limitu dziennego.

Zgodnie z treścią art. 518 Kodeksu cywilnego, każdy posiadacz rachunku lub agent (pool leader), działający jako osoba trzecia, która spłaca wierzyciela, nabywa spłaconą wierzytelność do wysokości dokonanej zapłaty i staje się w ramach umowy spłacającym uczestnikiem usługi.

Funkcjonowanie usługi

Każdego dnia funkcjonowania usługi, każdy uczestnik ma prawo do wykonywania zleceń płatniczych w ciężar swojego rachunku, pod warunkiem, że w wyniku realizacji takiego zlecenia:

  1. kwota zlecenia płatniczego nie będzie wyższa niż łączna kwota dostępnych środków pieniężnych liczona jako suma (w rozumieniu matematycznym) sald dostępnych na rachunkach, oraz
  2. realizacja zlecenia płatniczego w ciężar rachunku nie spowoduje przekroczenia limitu dziennego, wspólnego limitu dziennego i limitu kredytowego, przypisanych do danego rachunku.

Każdego dnia funkcjonowania usługi, bank, w określonych w umowie godzinach, dokona ustalenia wysokości sald rachunków włączonych do struktury rachunków oraz wykona operacje spłaty limitów dziennych, zgodnie z opisem oraz w trybie i w kolejności określonej w umowie.

W przypadku, gdy którykolwiek z uczestników nie spłaci wykorzystanego limitu dziennego w terminie, wówczas na mocy procesu subrogacji, oraz operacji, o których mowa w akapicie powyżej;

  1. każdy spłacający uczestnik usługi, którego rachunek zostanie obciążony w opisany wyżej sposób, z mocy prawa nabędzie wierzytelność banku wobec uczestnika, którego wykorzystany limit dzienny nie został spłacony w terminie, do wysokości obciążenia rachunku spłacającego uczestnika usługi,
  2. zobowiązanie (dług) uczestnika z tytułu wykorzystanego limitu dziennego wobec banku, zostanie zastąpione zobowiązaniem (długiem) tego uczestnika wobec spłacającego uczestnika usługi,
  3. kwota zobowiązania (długu) uczestnika usługi wobec spłacającego uczestnika usługi zostanie obciążona odsetkami stosownie do stawki oprocentowania wskazanej w umowie. Odsetki te będą naliczane i płatne zgodnie z postanowieniami umowy.

Uczestnik, którego zobowiązanie zostało nabyte przez spłacającego uczestnika usługi, zobowiązany jest spełnić świadczenie objęte zobowiązaniem na każde żądanie spłacającego uczestnika usługi, zaś w przypadku braku takiego żądania, uczestnicy uzgodnią między sobą termin i sposób spłaty wzajemnych zobowiązań wynikających z umowy.

Potrącanie wzajemnych zobowiązań

Uczestnicy zlecają bankowi dokonywanie potrącenia wzajemnych zobowiązań wynikających z realizacji postanowień umowy, bank po potrąceniu będzie wyliczał każdego dnia: „bieżącą kwotę zobowiązania”.

Każdy z uczestników zleca bankowi działanie w jego imieniu, w celu obliczania oraz rozliczania odsetek płatnych z tytułu bieżącej kwoty zobowiązania, stosownie do stopy procentowej, o której mowa w umowie.

Transakcje powrotne

W ramach umowy, na początku każdego kolejnego dnia funkcjonowania usługi bank będzie realizował transakcje powrotne w stosunku do transakcji pierwotnych w trybie i w kolejności wskazanej w umowie, na co uczestnicy wyrażają zgodę.

Efektem wykonania przez bank transakcji powrotnych w stosunku do transakcji pierwotnych powyżej będzie rozliczenie wzajemnych zobowiązań pomiędzy odpowiednimi uczestnikami.

Każdy z uczestników zleca bankowi działanie w jego imieniu, w celu obliczania oraz rozliczania odsetek od wzajemnych zobowiązań stosownie do stopy procentowej, o której mowa w umowie.

W przypadku rozwiązania lub wypowiedzenia umowy bank dokona po raz ostatni transakcji powrotnych w dniu roboczym następującym po ostatnim dniu obowiązywania umowy, z zastrzeżeniem, że jeżeli co najmniej jeden uczestnik nie spłaci zobowiązań zaciągniętych w ramach udostępnionego limitu dziennego wraz z naliczonymi odsetkami od nich i innymi kwotami należnymi zgodnie z umową do ostatniego dnia obowiązywania umowy bądź do dnia, w którym umowa została wypowiedziana, wówczas bank nie zrealizuje transakcji powrotnych zgodnie z ustalonym harmonogramem. Bank ma prawo dokonać korekty ostatnich transakcji powrotnych, o których mowa powyżej, której skutkiem będzie anulowanie takich transakcji powrotnych, jeśli co najmniej jeden uczestnik nie spłaci limitu dziennego wraz z naliczonymi odsetkami od niego i innymi kwotami należnymi zgodnie z umową do ostatniego dnia obowiązywania umowy lub do dnia wypowiedzenia umowy.

Oprocentowanie i raporty

Od salda zadłużenia/bieżącej kwoty zobowiązania każdego posiadacza rachunku oraz od salda zadłużenia/bieżącej kwoty zobowiązania agenta (pool leadera), powstałego z tytułu realizacji operacji, bank nalicza odsetki, według stawki oprocentowania wskazanej w umowie. Rozliczenie i zaksięgowanie odsetek od wzajemnych zobowiązań zostanie dokonane przez bank pierwszego dnia roboczego kolejnego miesiąca w sposób wskazany w umowie.

Pytania

  1. Czy środki przelewane każdego dnia roboczego w celu wyrównania ujemnego lub dodatniego salda Rachunku Wnioskodawcy jako Uczestnika systemu cash poolingu do ustalonego poziomu wynoszącego zero będą stanowiły dla Wnioskodawcy przychody podatkowe/koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych?
  2. Czy odsetki przysługujące/obciążające Wnioskodawcę jako Uczestnika Systemu w związku z realizacją cash poolingu będą stanowiły dla Wnioskodawcy przychody podatkowe/koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w momencie ich kapitalizacji lub faktycznej zapłaty?
  3. Czy w związku z faktem uczestnictwa w systemie cash poolingu po stronie Wnioskodawcy wystąpi nieodpłatne bądź częściowo odpłatne świadczenie?
  4. Czy w związku z wzajemnym udzieleniem poręczeń przez Uczestników zgodnie z Umową po stronie Wnioskodawcy jako Uczestnika korzystającego z usługi cash poolingu powstanie przychód z nieodpłatnego, bądź częściowo odpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z udzieleniem poręczeń przez pozostałych Uczestników?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, środki przelewane każdego dnia roboczego w celu wyrównania ujemnego lub dodatniego salda rachunku bieżącego Wnioskodawcy do ustalonego poziomu wynoszącego zero nie będą stanowiły dla Wnioskodawcy przychodów podatkowych ani kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności (...) otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Zgodnie z ogólną definicją przychodu przychodem dla celów podatkowych są otrzymane pieniądze, czy wartości pieniężne.

Na gruncie art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazany został katalog przysporzeń, które nie stanowią przychodu dla celów podatkowych.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), w tym również uregulowanych w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów).

Zgodnie z powołanymi przepisami nie stanowią przychodu dla celów podatkowych otrzymane oraz zwrócone pożyczki, a także odsetki kredytów, czy też pożyczek, które nie zostały otrzymane przez podatnika.

Art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi potwierdzenie powszechnie prezentowanej zasady, zgodnie z którą przychód dla celów podatkowych stanowić może wyłącznie świadczenie, które ma charakter definitywny i w sposób trwały przysparza majątek podatnika.

W wyroku z dnia 9 sierpnia 2017 r., sygn. akt II FSK 1908/15 NSA orzekł, że: „Na pojęcie „przychodu” zawarte w art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych składają się trwałe i realne zwiększenia majątku podatnika. Pojęcie przychodu, który ma charakter pierwotny warunkuje możliwość powstania dochodu albowiem jest ściśle związane z pojęciem dochodu, który zgodnie z art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest - co do zasady - przedmiotem podatku dochodowego od osób prawnych”.

Z powyższego należy wywieść, że przychodem są wszelkie definitywne przysporzenia w majątku podatnika, które powiększają ten majątek w sposób trwały. Katalog przysporzeń wymienionych w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma natomiast charakter przykładowy i wskazane w nim kategorie przychodów również muszą charakteryzować się definitywnością i trwałością. Dodatkowo wymienione są w nim również takie okoliczności, które same w sobie przysporzenia majątkowego nie powodują, ale powodują przychód ze względu na to, że stanowiły dla celów podatku dochodowego od osób prawnych koszt uzyskania przychodów na wcześniejszym etapie (np. wartość należności umorzonych, przedawnionych lub odpisanych jako nieściągalne w tej części, od której dokonane odpisy aktualizujące zostały uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów). Jednocześnie art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych reguluje zamknięty katalog przysporzeń, które nie stanowią dla podatnika przychodu, pomimo że mogą mieć trwały i definitywny charakter. Przechodząc na grunt przedstawionego zdarzenia przyszłego należy wskazać, że środki pieniężne otrzymane przez poszczególnych Uczestników, w tym Wnioskodawcę nie powiększają aktywów Wnioskodawcy, nie mamy bowiem tutaj do czynienia z definitywnym przysporzeniem majątkowym.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego model wdrażanego systemu cash poolingu zakłada konsolidację środków pieniężnych na Rachunku Głównym Agenta (pool leadera). Sposób konsolidacji sald:

a)w zależności od tego, czy suma sald Rachunków włączonych do Struktury Rachunków jest: ujemna - wówczas Bank obciąży Główny Rachunek Płynności i uzna Rachunek Główny kwotą będącą wartością bezwzględną z sumy wszystkich sald Rachunków włączonych do Struktury Rachunków; z uwzględnieniem maksymalnych kwot biorących udział w konsolidacji, zdefiniowanych osobno dla Rachunku/ów; z uwzględnieniem kwoty pozostającej na Rachunku/ach po konsolidacji dodatnia - wówczas Bank obciąży Rachunek Główny i uzna Główny Rachunek Płynności kwotą będącą sumą wszystkich sald Rachunków włączonych do Struktury Rachunków, z uwzględnieniem maksymalnych kwot biorących udział w konsolidacji, zdefiniowanych osobno dla Rachunku/ów; z uwzględnieniem kwoty pozostającej na Rachunku/ach po konsolidacji;

b)sprowadzenie do zera salda każdego z Rachunków włączonych do Struktury Rachunków, wykazujących dodatnie saldo i uznanie tymi kwotami rachunku technicznego Banku, z uwzględnieniem maksymalnych kwot biorących udział w konsolidacji, zdefiniowanych osobno dla Rachunku/ów;

c)obciążenie rachunku technicznego Banku oraz uznanie każdego z Rachunków włączonych do Struktury Rachunków wykazujących ujemne saldo kwotą niespłaconego Limitu Dziennego;

W ocenie Wnioskodawcy, jako Uczestnika systemu cash poolingu będącego Agentem (pool leaderem) jak i jako Uczestnika nie będącego Agentem (pool leaderem) przepływy środków pieniężnych dokonywane każdego dnia roboczego w celu wyrównania ujemnego iub dodatniego salda pomiędzy rachunkami Uczestników, Rachunkiem Głównym Agenta (pool leadera) rachunkiem pomocniczym Agenta (pool leadera), rachunkiem technicznym Banku, są neutralne na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z uwagi na to, że nie mają ostatecznego charakteru i tym samym nie powodują definitywnego przysporzenia, tj. zwiększenia majątku ani definitywnego uszczuplenia majątku. W konsekwencji powyższego nie powinny zostać uznane za przychody ani koszty w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Należy pamiętać, że cash pooling to usługa finansowa świadczona przez Bank na rzecz Uczestników. Środki Uczestników zgromadzone są na Rachunku Agenta (pool leadera), a celem tego jest uzyskanie takiego efektu, który ma zapewnić, po pierwsze obniżenie kosztów pozyskania środków obrotowych dla wszystkich Uczestników Umowy, po wtóre ma zmaksymalizować korzyści związane z posiadaniem nadwyżki gotówki, poprzez m.in. możliwość korzystnego jej lokowania. Z powyższego wynika, że faktycznie przekazane na Rachunek Agenta (pool leadera) środki pozostają środkami danego Uczestnika. Zatem wpłata tych środków na konto Agenta (pool leadera) nie powoduje obowiązku zaewidencjonowania tego transferu jako wydatkowania środków, lecz wyłącznie jako przesunięcia środków pieniężnych w obrębie własnego majątku, zaś otrzymana wpłata z konta Agenta (pool leadera) nie jest równoznaczna z definitywnym nabyciem tych środków. Dokonywane transfery pieniężne w ramach systemu cash poolingu nie wynikają też z faktycznej zapłaty za wykonaną usługę lub sprzedany towar, więc nie są przychodem należnym, o którym mowa w art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak wynika z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Należy zaznaczyć, że o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje jego definitywny charakter w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa tej osoby prawnej. Dlatego, za przychód podatkowy należy uznać tylko taką wartość, która definitywnie wchodzi do majątku podatnika. W konsekwencji, za przychody podatkowe uznawane są tylko uzyskane definitywnie bezzwrotne przysporzenia majątkowe, zaś środki finansowe transferowane pomiędzy uczestnikami planowanej struktury są neutralne podatkowo i nie stanowią dla spółek uczestniczących w systemie przychodów podatkowych. Przychodem Wnioskodawcy jako Uczestnika będą wyłącznie odsetki uzyskane z przekazywanych Agentowi (pool leaderowi) nadwyżek finansowych.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki te będą przychodem w momencie ich otrzymania lub kapitalizacji.

Jeśli natomiast chodzi o koszty podatkowe, to zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W zamkniętym katalogu kosztów niezaliczanych przez ustawodawcę do kosztów uzyskania przychodów ujęto między innymi na gruncie art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), z tym że kosztem uzyskania przychodów są wydatki na spłatę pożyczki (kredytu) w przypadku, gdy pożyczka (kredyt) była waloryzowana kursem waluty obcej, czy na gruncie art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Zgodnie z powołanymi przepisami nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wydatki na spłatę kwoty głównej pożyczki oraz nieuiszczone odsetki od kwoty głównej pożyczki czy też kredytu. Z uwagi na powyższe kosztem uzyskania przychodów będą uiszczone odsetki od otrzymanego finansowania. Oznacza to, że Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetki płacone/kapitalizowane w związku z transferami dokonywanymi w ramach cash poolingu oraz wszelkie wydatki poniesione na rzecz Banku w związku z zawartą umową. Wydatki te, jako związane z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy można uznać, iż są ponoszone w celu uzyskania przychodu.

Z uwagi na powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, transfer środków na prowadzony dla niego przez Bank Rachunek z Rachunku głównego Agenta (pool leadera) skutkuje jego bilansowaniem, a w konsekwencji będzie dla Wnioskodawcy neutralny podatkowo dla celów rozliczeń w podatku dochodowym od osób prawnych. Wskazane środki nie stanowią ostatecznego przysporzenia po stronie Wnioskodawcy, lecz wyłącznie chwilowe pokrycie brakujących środków.

Ad 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki przysługujące/obciążające Wnioskodawcę jako Uczestnika Systemu w związku z realizacją cash poolingu będą stanowiły dla niego przychody podatkowe/koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w momencie ich kapitalizacji lub faktycznej zapłaty.

Usługa cash poolingu jest kompleksowym produktem oferowanym przez Bank służącym zarządzaniu płynnością finansową jego uczestników poprzez rzeczywistą konsolidację sald z ich poszczególnych rachunków bankowych. System ma na celu zwiększenie efektywności działalności gospodarczej prowadzonej przez jej uczestników poprzez odpowiednie wykorzystanie sumy dziennych sald (zarówno dodatnich, jak i ujemnych) na ich rachunkach bankowych.

W systemie cash poolingu Agent (pool leader) dla efektywnego wyświadczenia przez Banki usługi cash poolingu w ramach Umowy - będzie dysponował Rachunkiem pomocniczym Agenta (pool leadera), na którym następuje konsolidacja sald poszczególnych Rachunków Uczestników. W ramach usługi cash poolingu Bank dystrybuuje do Uczestników systemu środki finansowe na pokrycie sald ujemnych, a w przypadku wystąpienia sald dodatnich Bank przekazuje wskazane nadwyżki z Rachunków Uczestników na Rachunek pomocniczy Agenta (pool leadera). Bank na podstawie zawartej umowy Rachunku będzie dokonywał naliczenia/pobrania odsetek od salda kredytowego lub debetowego na Rachunku pomocniczym Agenta (pool leadera). Bank będzie obliczał i redystrybuował odsetki należne każdemu z Uczestników cash poolingu w proporcji zależnej od wysokości środków konsolidowanych od każdego z nich.

W powyższej sytuacji po stronie Wnioskodawcy, jako Uczestnika w dacie uznania/obciążenia przez Bank jego Rachunku kwotą odsetek powstanie odpowiednio przychód/koszt podatkowy zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z powołanym przepisem do przychodów nie zalicza się otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Ponadto, stosownie do treści art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów).

Z kolei temat kosztów reguluje art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), z tym że kosztem uzyskania przychodów są wydatki na spłatę pożyczki (kredytu) w przypadku, gdy pożyczka (kredyt) była waloryzowana kursem waluty obcej, (…).

Ponadto zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Zatem, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązuje tzw. kasowa metoda rozliczania odsetek oznacza, że odsetki naliczone nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów/przychodów podatkowych do momentu, gdy nie zostaną zapłacone/otrzymane. Przy czym, przez zapłatę/otrzymanie należy rozumieć także kapitalizację, ponieważ wywołuje ona ten sam skutek prawny, tj. zmniejszenie kwoty odsetek do zapłaty/otrzymania. W dacie kapitalizacji lub faktycznej zapłaty odsetek, uprzednio naliczone odsetki należne Uczestnikowi staną się jej przychodem podatkowym, zaś uprzednio naliczone odsetki obciążające Uczestnika staną się jego kosztem uzyskania przychodów.

Reasumując, Wnioskodawca jako Uczestnik rozpoznawać będzie przychód podatkowy w dacie faktycznego otrzymania odsetek, bądź ich kapitalizacji. Odsetki zapłacone stanowić będą dla Wnioskodawcy jako Uczestnika koszt uzyskania przychodów w dacie ich kapitalizacji lub faktycznej zapłaty, z zastrzeżeniem, że mogą zostać uznane za koszt związany z uzyskaniem finansowania dłużnego, podlegający ograniczeniom wynikającym przepisów o niedostatecznej kapitalizacji, tj. z art. 15c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jednak ta kwestia nie jest przedmiotem niniejszego wniosku.

Ad 3.

Zdaniem Wnioskodawcy, z tytułu zawarcia Umowy na podstawie, której będzie świadczona usługa cash poolingu po stronie Wnioskodawcy jako Uczestnika, nie powstanie przychód z tytułu nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, ponieważ osiągnięcie przez Wnioskodawcę jako Uczestnika wyższych przychodów w postaci odsetek przychodowych lub poniesienie niższych kosztów finansowania dłużnego w postaci odsetek kosztowych nie stanowi dla Wnioskodawcy świadczenia nieodpłatnego, czy też świadczenia częściowo odpłatnego. Osiągnięcie wyższych przychodów, czy też poniesienie niższych kosztów stanowi normalne następstwo skorzystania z usługi cash poolingu.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Zgodnie z ogólną definicją przychodów, przychód na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych stanowi m.in. przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, lub częściowo odpłatnych świadczeń. Pod pojęciem przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń należy rozumieć jednostronne przysporzenie otrzymane przez podatnika kosztem innego podmiotu, a więc bez jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego od drugiej strony czy to w formie zapłaty, czy wykonania innego świadczenia. Ze świadczeniem nieodpłatny mamy do czynienia, gdy w ramach konkretnego stosunku prawnego jeden z podmiotów dokonuje świadczenia na rzecz innego podmiotu, który to świadczenie otrzymuje nieodpłatnie tj. bez jakiegokolwiek ekwiwalentnego świadczenia ze swojej strony. W wyniku wskazanego działania po stronie podmiotu otrzymującego nieodpłatne świadczenie powstaje przychód dla celów podatkowych w postaci wartości świadczenia otrzymanego nieodpłatnie. Tym samym za nieodpłatne świadczenie należy uznać takie zdarzenie prawne, którego skutkiem było nieodpłatne tj. nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie w majątku, mające konkretny wymiar finansowy. Na potrzeby podatku dochodowego od osób prawnych pod pojęciem świadczenia częściowo odpłatnego należy rozumieć świadczenie, które podatnik otrzymuje za wartość niższą aniżeli realna wartość otrzymanego świadczenia. Oznacza to, że świadczeniem częściowo odpłatnym jest świadczenie, które podatnik otrzymuje ponosząc wyłącznie ciężar ekonomiczny odpowiadający części wartości otrzymanego w zamian świadczenia.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, w wyniku zawarcia Umowy i korzystania z usługi cash poolingu po jego stronie nie powstanie przychód z tytułu nieodpłatnych czy też częściowo odpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W ocenie Wnioskodawcy, uzyskanie przez niego w wyniku korzystania z usługi cash poolingu wyższych przychodów w postaci odsetek od przekazanych nadwyżek finansowych, czy poniesienia niższych kosztów działalności finansowej aniżeli gdyby Wnioskodawca poniósł korzystając samodzielnie z usług banku, stanowi istotę usługi cash poolingu.

Usługa cash poolingu ma bowiem na celu efektywne zarządzanie nadwyżkami środków pieniężnych Uczestników korzystających z tej usługi, w wyniku czego dochodzi do udostępnienia nadwyżek środków pieniężnych podmiotom posiadającym przejściowe niedobory. Założenia usługi cash poolingu powodują, że podmioty które posiadają nadwyżki środków pieniężnych mogą osiągnąć wyższe przychody poprzez udostępnienie ich uczestnikom usługi cash poolingu, aniżeli gdyby występujące nadwyżki pozostały niewykorzystane. Z drugiej strony Uczestnicy usługi cash poolingu posiadający przejściowe niedobory środków pieniężnych ponoszą niższy koszt finansowania ponieważ pozyskanie środków pieniężnych w ramach usługi cash poolingu jest tańsze aniżeli w przypadku pozyskania ich od instytucji finansowej. Z uwagi na powyższe w wyniku korzystania z usługi cash poolingu normalnym następstwem jej wdrożenia jest zwiększenie przychodów od posiadanych przez Uczestników nadwyżek finansowych, oraz niższe koszt pozyskania finansowania.

Niższe koszty finansowe wynikają z faktu, że odsetki są naliczane przez Bank w odniesieniu do zbilansowanych zobowiązaniach wszystkich Uczestników Systemu.

Z uwagi na powyższe zawarcie przez Wnioskodawcę Umowy na podstawie której będzie on korzystał z usługi cash poolingu nie będzie powodowało powstania po jego stronie przychodu z nieodpłatnego, czy też częściowo odpłatnego świadczenia. Osiągnięta przez Wnioskodawcę korzyść w postaci zwiększonych przychodów w postaci odsetek przychodowych, czy też zmniejszenia kosztów w postaci odsetek kosztowych stanowi normalne następstwo skorzystania z usługi cash poolingu.

Ad 4.

Zdaniem Wnioskodawcy, wartość poręczeń udzielonych przez pozostałych Uczestników nie powoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia lub częściowo odpłatnego świadczenia w oparciu o art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Przychodem dla celów podatku dochodowego od osób prawnych jest m.in. wartość świadczeń otrzymanych nieodpłatnie oraz częściowo odpłatnie. Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem „nieodpłatne świadczenie”, ograniczając się jedynie do wskazania w art. 12 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych sposobu i kryteriów ustalania jego wartości. Wykładnia pojęcia „nieodpłatnego świadczenia” była przedmiotem wielokrotnej oceny sądów administracyjnych, oraz organów podatkowych.

Przykładowo w wyroku z dnia 12 grudnia 2008 r., sygn. akt II FSK 1361/07 Naczelny Sąd Administracyjny wskazał: „Przede wszystkim trafny jest pogląd Sądu co do rozumienia pojęcia nieodpłatnego świadczenia określonego w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako pojęcia szerszego niż funkcjonujące w prawie cywilnym. Obejmuje ono nie tylko świadczenie w znaczeniu cywilnym gdyż w jego zakres wchodzą wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub też te wszystkie zdarzenia prawne i gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar majątkowy czy finansowy. Rozstrzygając sprawę, Sąd pierwszej instancji tego poglądu nie uwzględnił. Taką „definicję” nieodpłatnego świadczenia przyjął Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 18 listopada 2002 r. sygn. akt FPS 9/02, ONSA 2003, z. 2, poz. 47 i podtrzymał ją w następnej uchwale z dnia 16 października 2006 r. sygn. akt II FPS 1/06, ONSAiWSA 2006, Nr 6, poz. 153. Tym samym pojęcie przysporzenia majątkowego musi być powiązane jako konstytuujące pojęcie nieodpłatnego świadczenia z uzyskaniem przez podatnika korzyści niezwiązanej z wydatkami, kosztami, zaoszczędzeniem wydatków, które mogą być powiązane także z obowiązkiem uiszczenia wynagrodzenia (odsetek, prowizji, opłat itp.)”.

Nieodpłatne świadczenie obejmuje zatem wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub też te wszystkie zdarzenia prawne i gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku mające konkretny wymiar majątkowy czy finansowy. Powyższe prowadzi do wniosku, że z nieodpłatnym świadczeniem nie mamy do czynienia w przypadku, gdy w związku ze świadczeniem innego podmiotu podatnik dokonał świadczenia wzajemnego. Oznacza to, że podstawą do stwierdzenia nieodpłatności danego świadczenia jest to, aby podmiot otrzymujący świadczenie nie był zobowiązany do wykonania jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego - do stwierdzenia nieodpłatności danego świadczenia konieczny jest brak świadczenia ekwiwalentnego.

W świetle powyższego, w ocenie Wnioskodawcy, fakt udzielenia wzajemnych poręczeń przez Uczestników nie generuje po stronie Wnioskodawcy przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu nieodpłatnych, bądź częściowo odpłatnych świadczeń. Wnioskodawca wskazuje, że warunkiem przystąpienia do Umowy było udzielenie poręczenia wszystkim pozostałym Uczestnikom przez Uczestników, a tym samym zwiększenie efektywności działalności gospodarczej. Oznacza to, że w celu otrzymania poręczeń od pozostałych Uczestników, Wnioskodawca udzielił poręczeń pozostałym Uczestnikom. Oznacza to, że w związku z zawarciem Umowy każdy z Uczestników udziela poręczeń oraz otrzymuje poręczenia pozostałych Uczestników. Poręczenia te mają charakter wzajemny (każdy z Uczestników, w tym Wnioskodawca, poręcza spłatę zadłużenia pozostałych Uczestników, w tym Wnioskodawcy) i ekwiwalentny (poszczególni Uczestnicy, w tym Wnioskodawca, nie pobierają wynagrodzenia z tytułu udzielonego poręczenia, ale uzyskują w zamian takie same zabezpieczenie od pozostałych Uczestników, w tym Wnioskodawcy).

Z uwagi na powyższe w związku z udzieleniem wzajemnych i ekwiwalentnych poręczeń po stronie Wnioskodawcy nie dojdzie do powstania przychodu z nieodpłatnego świadczenia, czy tez przychodu z tytułu częściowo odpłatnego świadczenia, ponieważ Wnioskodawca otrzymuje poręczenie od pozostałych Uczestników w wyniku udzielenia pozostałym Uczestnikom poręczeń.

Z uwagi na powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, w związku z wzajemnym udzieleniem poręczeń przez Uczestników zgodnie z Umową, po stronie Wnioskodawcy jako Uczestnika korzystającego z usługi cash poolingu nie powstanie przychód z nieodpłatnego świadczenia, czy świadczenia częściowo odpłatnego, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do powołanych we wniosku orzeczeń sądów administracyjnych należy stwierdzić, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach podmiotów, które o ich wydanie wystąpiły, zatem nie są one wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym:

interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00