Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.557.2023.2.AZ

W zakresie ustalenia, czy opisana we wniosku część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz procesów (realizowana w ramach projektów Grupy 1), wypełnia definicję działalności badawczo- rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT - w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy opisana we wniosku część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz procesów (realizowana w ramach projektów Grupy 1), wypełnia definicję działalności badawczo- rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT - w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT– jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 1 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem, które wpłynęło do organu 18 grudnia 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

A.Informacje o Wnioskodawcy

 A. sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka działa w branży IT, a konkretnie branży wytwarzania oprogramowania służącego do przetwarzania (…) Grupą odbiorców Wnioskodawcy jest szeroko rozumiana grupa podmiotów zajmujących się tworzeniem, analizą oraz przetwarzaniem (…).

Na przestrzeni lat Wnioskodawca brał udział w realizacji szeregu projektów badawczo-rozwojowych zakończonych wdrożeniem. Wraz więc z rozwojem rynku oprogramowania Spółka nieodzownie łączy działalność nakierowaną na rozwój istniejących rozwiązań jak i opracowywanie nowych narzędzi informatycznych niezbędnych do realizacji działalności gospodarczej, w szczególności w branżach budowlanej, inspekcji lotniczych, przemysłowej oraz medycznej.

W celu utrzymania pozycji rynkowej oraz stałego zwiększania konkurencyjności swojej oferty, a także zapewnienia klientom najwyższej jakości produktów spełniających restrykcyjne wymagania (m in. w zakresie odpowiedniej funkcjonalności, a także stosowanych nowych technologii), Spółka w sposób stały i systematyczny prowadzi prace nad nowymi rozwiązaniami produktowymi, procesowymi oraz funkcjonalnościami. Prace te stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie rynkowe.

Z uwagi na wymagania dotyczące dostarczanych produktów, wynikające z rosnących potrzeb klientów, a także standardów rynkowych, Spółka podejmuje w stały i systematyczny sposób prace nad udoskonaleniem swojej oferty produktowej (ulepszenia produktowe / opracowywanie nowych rozwiązań), w celu utrzymania pozycji rynkowej oraz zwiększenia konkurencyjności swojej oferty.

Biorąc pod uwagę fakt, że działalność Spółki obejmuje prace o zróżnicowanym charakterze - występują w niej zarówno prace ukierunkowane na zdobywanie i poszerzanie posiadanej wiedzy, która wykorzystywana jest w celu opisanego tworzenia nowych / ulepszonych produktów, jak i prace o charakterze utrzymaniowym, w obszarze wytwarzania oprogramowania, co do zasady projekty prowadzone przez Wnioskodawcę można podzielić na dwie grupy:

  • Grupa 1 - Projekty badawczo-rozwojowe, tj. projekty mające na celu dostarczenie klientom całkowicie nowych produktów lub rozwiązań, czy też ulepszanie istniejących, a także prace ukierunkowane na usprawnienie własnych wewnętrznych procesów stosowanych w Spółce;
  • Grupa 2 - Projekty rutynowe, tj. projekty dotyczące standardowych prac a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów. Celem tego typu projektów może być np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych Prace te mają w istotnej części charakter rutynowy.

Działalność Spółki prowadzona w ramach projektów Grupy 2 nie jest objęta niniejszym wnioskiem

B.Obszar prowadzonej działalności B+R

Projekty prowadzone przez Spółkę w ramach Grupy 1 można podzielić również pod względem odbiorcy jego rezultatów na następujące typy:

  • projekty produktowe - ich celem jest tworzenie i rozwój produktów informatycznych dla klientów, takie jak oprogramowanie do edycji zdjęć, sekwencji i filmów (…). Każdy projekt produktowy zmierza do powstania nowych lub istotnie ulepszonych innowacyjnych (często na skalę międzynarodową) produktów programistycznych gotowych, po odpowiednich pracach dostosowawczych i wdrożeniowych, do wykorzystania przez klientów Spółki.
  • projekty wdrożeniowe (zewnętrzne) - skierowane są do klientów Spółki, dla których wykonywane są usługi wytwarzania oprogramowania i na rzecz których opracowywane są ww. produkty Spółka w ramach projektów wdrożeniowych przeprowadza dla klientów technical due diligence, którego efektem jest weryfikacja poszczególnych procesów, a także ich ocena pod kątem możliwości wprowadzenia działań optymalizacyjnych. Zespoły projektowe Wnioskodawcy od samego początku uczestniczą w pracach nad projektem, tzn. od określenia założeń ścisłej współpracy pomiędzy Wnioskodawcą, a zamawiającym, po dostarczenie końcowego produktu i jego odbiór, zakończony pozytywną walidacją. Współpraca ta nie ma charakteru wynajmu czy oddelegowania pracowników (staffingu / body leasingu), ponieważ ciężar realizacji prac spoczywa na Spółce, a pracownicy wykonują prace samodzielnie, zmierzając do wykonania zleconego projektu. Współpraca z pracownikami klienta ma charakter operacyjny i merytoryczny. Każdy projekt zewnętrzny to innowacyjne i indywidualne podejście do klienta w celu jak najlepszej identyfikacji jego potrzeb i zastosowania tym samym najnowszych technologii i innowacyjnych metod wytwarzania oprogramowania dla celów stworzenia nowego lub ulepszenia istniejącego produktu, procesu lub narzędzia do jego obsługi.
  • projekty wewnętrzne - projekty te obejmują rozwijanie wewnętrznych systemów i narzędzi IT, wykorzystywanych na potrzeby własne Ulepszone systemy, łączące różne funkcje usprawniają proces pracy nad produktami Wnioskodawcy. Co więcej, w ramach wewnętrznych prac mogą powstawać także produkty o charakterze demonstracyjnym, wykorzystywane w procesie sprzedażowym. W przypadku prac podejmowanych w wyniku wewnętrznej inicjatywy Wnioskodawcy, prowadzone są one przede wszystkim na podstawie przeprowadzonej analizy wewnętrznego zapotrzebowania Spółki na nowe rozwiązania oraz w celu zidentyfikowania nowych możliwości technologicznych, które zostaną wykorzystane na potrzeby sprzedaży czy działalności operacyjnej Spółki.

W ramach prac projektowych Spółka świadczy usługi dla klientów w trzech głównych kategoriach:

  • inżynieria oprogramowania - polegająca na tworzeniu nowego produktu czy ulepszaniu już istniejących platform oprogramowania, a także wdrażaniu istniejących produktów u klientów we współpracy z zespołem klienta,
  • transformacja cyfrowa - to przede wszystkim prace polegające na ocenie rozwiązań cyfrowych, jakie są stosowane u klienta których efektem ma być przygotowanie rekomendacji, jak ulepszyć dane rozwiązanie cyfrowe, zminimalizować techniczne zadłużenie,
  • projektowanie (…)- to głównie działania polegające na zaprojektowaniu nowego interfejsu aplikacji lub serwisu, zoptymalizowanie ścieżek konwersji czy dostarczenie rozwiązań międzyplatformowych.

W ramach wskazanych obszarów działania Spółki dotyczą min. następujących produktów i projektów:

  • oprogramowanie pozwalające na tworzenie szablonów raportów (...) z rozbudowanymi funkcjami porównywalnymi z najbardziej popularnymi edytorami tekstu.
  • moduł oprogramowania służący do edycji oraz parametryzacji obrazów (...) z poziomu desktop i web,
  • narzędzie do edycji wsadowej obrazów (...) przyspieszające codzienną pracę użytkowników kamer (...)
  • narzędzia pozwalające na współdzielenie biblioteki obrazów i filmów (...) z poziomu przeglądarki.
  • oprogramowanie służące do monitorowania linii produkcyjnych przy pomocy kamery (...), definiowania sytuacji alarmowych i kreowania akcji uruchamianych za pośrednictwem wyzwalaczy.

Czynnikiem wyróżniającym produkty Wnioskodawcy od produktów konkurencyjnych jest zakres oferowanego oprogramowania wykorzystywanego w różnych gałęziach działalności gospodarczej.

Podsumowując powyższe prace prowadzone w Spółce są więc nakierowane na tworzenie całkowicie nowych produktów, jak i ulepszanie już istniejących rozwiązań. Działania Wnioskodawcy polegające na ulepszaniu oraz rozwijaniu (modyfikacji) zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności innowacyjnych narzędzi z dziedziny IT i oprogramowania. Wnioskodawca podkreśla jednocześnie, że prace prowadzone we wszystkich wskazywanych powyżej obszarach, można określić jako stałe tworzenie, rozwijanie i ulepszanie oferowanych przez Spółkę produktów, które ma na celu zarówno bezpośrednie ulepszanie dotychczasowych produktów, w celu poprawy ich konkurencyjności na rynku jak i wytworzenie zupełnie nowych, wychodzących naprzeciw potrzebom klienta produktów Prace te stanowią istotny i niezbędny element prowadzonej przez Spółkę działalności i będą kontynuowane również w przyszłości

C.Proces realizacji prac badawczo-rozwojowych

Decyzje o rozpoczęciu prac w zakresie rozwoju oraz opracowywania nowych produktów podejmowane są na podstawie

  • określonych bądź przewidywanych potrzeb klientów, oraz
  • trendów rynkowych.

Proces projektowy, ze względu na szeroki zakres prac prowadzonych przez Spółkę, może przebiegać różnie w zależności od ich przedmiotu, charakteru, a także jednostki odpowiedzialnej za prowadzenie prac Prace w ramach projektów są w zwykle prowadzone przy wykorzystaniu metodyk zwinnych (Agile). Co do zasady, można jednak wyróżnić charakterystyczne elementy działań w ramach prac badawczo-rozwojowych na danym projekcie, m.in.:

  • analizę wymagań klientów/rynku pod kątem określenia działań niezbędnych do podjęcia w ramach prac oraz zidentyfikowania najlepszej metody do wykorzystania podczas prac nad projektem (z uwzględnieniem doświadczeń z poprzednich prac),
  • zdefiniowanie i rozwiązanie problemów badawczych,
  • wyszukiwanie odpowiednich technologii i wykorzystanie ich w celu spełnienia oczekiwań stawianych przed rynek i klienta, przede wszystkim ukierunkowanych na poprawę użyteczności, efektywności i funkcjonalności produktu z perspektywy obsługi klienta danej firmy, czy samych procesów wewnętrznych firmy (m.in aby komunikacja w obrębie jednostki była jak najbardziej wydajna szybka i pozbawiona błędów),
  • opracowywanie produktu – np. platformy oprogramowania służącej do automatycznej analizy obrazów (...) w celu wykrycia anomalii występujących w modułach fotowoltaicznych,
  • przygotowanie dokumentacji projektowej, bez której produkt me jest w pełni użyteczny,
  • testy opracowanych rozwiązań w ramach procesu wytwórczego,
  • wdrażanie produktu u klienta, po jego akceptacji.

Zespoły projektowe dedykowane do danego projektu składają się ze specjalistów wybranych ze względu na wymagane kompetencje i doświadczenie. Zespół projektowy tworzą osoby odpowiedzialne za prowadzenie badań oraz rozwijanie i tworzenie oprogramowania, takie jak:

  • inżynierowie - specjaliści w obszarach technologii, gdzie zastosowanie znajduje oprogramowanie Spółki (np. (...) fotowoltaika),
  • programiści,
  • testerzy.

Ponadto, w zespole projektowym działają także osoby mające kompetencje w zakresie m.in architektury systemów, konfiguracji systemów, bezpieczeństwa aplikacji, baz danych czy dokonywania analiz funkcjonalnych systemu

Opisane prace są i będą prowadzone przez Wnioskodawcę w sposób systematyczny - planowo, w oparciu o przyjętą metodykę i określony harmonogram dla poszczególnych czynności podejmowanych w ramach prac projektowych.

Wnioskodawca podkreśla przy tym, iż projekty Grupy 1 nie dotyczą: prac administracyjnych, rutynowych i okresowych zmian, a także czynności utrzymaniowych i serwisowych - tego typu aktywności prowadzone są w ramach projektów Grupy 2.

D.Wyodrębnianie kosztów kwalifikowanych w ramach prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej.

Wnioskodawca informuje, że prowadzona przez Spółkę ewidencja księgowa, zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, pozwala wyodrębniać koszty prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej. Ewidencja ta umożliwia określenie wysokości przysługującej ulgi badawczo-rozwojowej poprzez przypisanie kosztów do poszczególnych projektów, które są kwalifikowane do Grupy 1 (projekty badawczo-rozwojowe).

W szczególności, Wnioskodawca posiada odpowiednie systemy, umożliwiające rzetelne rejestrowanie prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w tym także czasu przeznaczonego przez pracowników na realizację projektów należących do Grupy 1 (projekty badawczo-rozwojowe). Ewidencja księgowa prowadzona jest przez Wnioskodawcę zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 295 ze zm.) oraz przepisami wykonawczymi wydanymi na jej podstawie W ocenie Spółki, w oparciu o informacje przestawione w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: Objaśnienia MF), w szczególności pkt 175 i nast., taki sposób prowadzenia ewidencji jest wystarczający dla skorzystania z odliczenia o którym mowa w art. 18d ustawy o CIT.

Działalność badawczo-rozwojowa jest i będzie przez Spółkę rozgraniczana od pozostałej działalności (prac rutynowych) - prowadzonej w ramach projektów Grupy 2.

Zdaniem Spółki, działalność prowadzona w ramach opisanych powyżej projektów Grupy 1. stanowi działalność badawczo-rozwojową. Działalność prowadzona w ramach projektów Grupy 2 nie stanowi działalności badawczo-rozwojowej

E.Wnioskodawca zaznacza, że:

  • w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością badawczo-rozwojową, zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e ustawy o CIT;
  • Spółka prowadzi opisaną działalność w sposób stały i zamierza prowadzić działalność badawczo- rozwojową w sposób opisany powyżej również w przyszłości;
  • każdorazowo będzie dokonywał oceny prac prowadzonych w ramach danego projektu pod kątem spełnienia ustawowych przesłanek uznania ich za działalność badawczo-rozwojową;
  • w ramach prowadzonej przez siebie ewidencji. Spółka jest i będzie w stanie wyodrębniać koszty prowadzonej przez siebie działalności badawczo - rozwojowej, w sposób umożliwiający określenie wysokości przysługującej ulgi B+R, przede wszystkim przez przypisanie kosztów do poszczególnych projektów uznanych uprzednio za badawczo-rozwojowe;
  • jest i będzie możliwe określenie, jaka część wynagrodzenia pracowników Spółki dotyczy działalności badawczo-rozwojowej - w oparciu o prowadzoną rejestrację czasu pracy i analizę zaangażowania czasowego pracowników w projekty badawczo-rozwojowe oraz pozostałe;
  • otrzymał i być może będzie otrzymywał zwrot części kosztów kwalifikowanych w formie dotacji na prowadzoną działalność badawczo-rozwojową - w części w jakiej koszty te zostały lub zostaną Wnioskodawcy [zwrócone] nie będą one podlegały odliczeniu z tytułu art 18d ustawy o CIT;
  • Spółka me posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r., poz. 2474);
  • Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej ani w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, tj. Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnień podatkowych o których mowa w art 17 ust 1 pkt 34 i art 17 ust 1 pkt 34a ustawy o CIT. W sytuacji, gdyby w przyszłości Spółka zdecydowała się na skorzystanie ze wsparcia dla inwestycji, ulga B+R nie będzie stosowana względem kosztów, które będą uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Pismem, które wpłynęło do organu 18 grudnia 2023 r., doprecyzowali Państwo wniosek w odpowiedzi na pytania organu w następującym zakresie.

Pytanie 1

Spółka prowadzi działalność badawczo rozwojową od swojego powstania, tzn. od 2 marca 2018 r.

Pytanie 2

Spółka planuje skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową począwszy od 2021 r., tj. od dochodów uzyskiwanych począwszy od 1 stycznia 2021 r.

Pytanie 3

Spółka nie oczekuje interpretacji przepisów obowiązujących przed 1 października 2018 r.

Pytanie 4

Spółka mogła/może w przyszłości uzyskiwać przychody z zysków kapitałowych, jednakże w stosunku do tych przychodów Spółka nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Spółka zamierza korzystać z odliczenia wyłącznie w stosunku do przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Pytanie 5

Spółka zamierza dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pytanie 6

Przedmiotem sformułowanego we wniosku pytania są wyłącznie prace prowadzone samodzielnie przez Spółkę w ramach każdego z projektów w ramach Grupy 1.

Pytanie 7

Ulepszenia w ramach Grupy 1, o których mowa we wniosku dotyczą oprogramowania wytworzonego przez Spółkę, do którego Spółka posiada autorskie prawa własności intelektualnej.

Pytanie 8

W ramach projektów wdrożeniowych Spółki powstaje nowa wiedza. Jest to wiedza w pozwalająca na optymalizowanie przetwarzania obrazów oraz filmów wykonanych przy pomocy kamer (...) w specyficznych warunkach biznesowych i technicznych konkretnego klienta. Tak powstająca wiedza pozwala na wdrożenie produktów Spółki u danego klienta zgodnie z jego wymaganiami, jak również jest wykorzystywana w rozwoju produktów na potrzeby przyszłych wdrożeń.

Pytanie 9

Działalność Spółki, której dotyczy wniosek, w tym działalność dotycząca projektów wdrożeniowych (zewnętrznych) obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Pytanie 10

Spółka w realizowanych projektach wykorzystuje wiedzę i umiejętności wytworzone przez interdyscyplinarne zespoły ekspertów - specjalistów w następujących obszarach:

  • (…)

Pytanie 11

Jak już wskazano we wniosku, działalność badawczo-rozwojowa Spółki obejmuje tworzenie i rozwój:

  • oprogramowania pozwalającego na tworzenie szablonów raportów (...) z rozbudowanymi funkcjami porównywalnymi z najbardziej popularnymi edytorami tekstu,
  • modułu oprogramowania służącego do edycji oraz parametryzacji obrazów (...) z poziomu desktop i web,
  • narzędzia do edycji wsadowej obrazów (...) przyspieszającego codzienną pracę użytkowników kamer (...),
  • narzędzia pozwalającego na współdzielenie biblioteki obrazów i filmów (...) z poziomu przeglądarki,

oprogramowania służącego do monitorowania linii produkcyjnych przy pomocy kamery (...), definiowania sytuacji alarmowych i kreowania akcji uruchamianych za pośrednictwem wyzwalaczy.

W każdym z wymienionych przykładów, mowa jest o oryginalnych produktach od samego początku wytworzonych przez Spółkę i wykorzystywanych przez klientów, którzy potrzebują przetwarzać duże ilości zdjęć (...) w takich branżach i dziedzinach jak budownictwo, przemysł, medycyna, kontrole lotnicze.

Projekty wdrożeniowe każdorazowo muszą uwzględniać specyficzne i unikalne uwarunkowania biznesowe, procesowe, branżowe i technologiczne danego klienta, stąd w praktyce w ramach każdego wdrożenia powstaje oryginalna wersja produktu Spółki dedykowana do indywidualnie określonych potrzeb klienta.

Pytanie 12

Spółka szczegółowo przedstawiła już zastosowanie jej produktów w odpowiedzi na wcześniejsze pytania. Jak wspomniano, są to rozwiązania programistyczne stworzone przez Spółkę od samego początku i pozwalające na bardziej efektywne przetwarzanie obrazów (...). Jak również wskazano, każdorazowo wdrożenie produktów Spółki u poszczególnych klientów wymaga zmian i ulepszeń uwzględniających specyfikę branży i działalności konkretnego klienta.

Stwierdzenie:„Czynnikiem wyróżniającym produkty Wnioskodawcy od produktów konkurencyjnych jest zakres oferowanego oprogramowania wykorzystywanego w różnych gałęziach działalności gospodarczej.” oznacza, że oprogramowanie Spółki, w przeciwieństwie do oprogramowania konkurencyjnego, może być wykorzystywane przez klientów z tak różnych branż jak budownictwo, przemysł, medycyna itd.

Rozwiązania oferowane przez Spółkę w generycznych produktach, (…) oferują wyjątkowo szeroki wachlarz funkcjonalności, niedostępnych w produktach konkurencji. Funkcjonalności te pozwalają na tworzenie analiz i rozbudowanej dokumentacji na podstawie danych radiometrycznych ze zdjęć (...).

Innowacyjna platforma Spółki typu „Software-as-a-service" (SaaS), oparta na algorytmach sztucznej inteligencji, jest pierwszym rozwiązaniem tego typu w pełni automatyzującym inspekcje paneli fotowoltaicznych ze zdjęć (...). Produkty już istniejące oferują tylko pół-automatyczne moduły wspierające tego typu inspekcje.

Moduły i komponenty technologiczne stworzone przez Spółkę pozwalają tworzyć wysoce wyspecjalizowanie rozwiązania odpowiadające na konkretne zapotrzebowania rynkowe. Przykładem jest moduł programistyczny (…).

Tak wyspecjalizowane rozwiązania są innowacyjne w skali globalnej i oferują unikalne funkcjonalności.

Pytanie 13

Jak wspomniano powyżej, Spółka dysponuje wiedzą i umiejętnościami interdyscyplinarnych zespołów ekspertów - specjalistów w następujących obszarach:

  • (…)

W czasie prac nad poszczególnymi projektami w ramach Grupy 1, zespoły zyskują nową wiedzę i doświadczenie pozwalające na optymalizowanie istniejących rozwiązań w konkretnych zastosowaniach biznesowych. Zdobywanie wiedzy w tych obszarach jest procesem ciągłym, który pozwala na tworzenie i udoskonalanie produktów Spółki, tj.:

  • oprogramowania pozwalającego na tworzenie szablonów raportów (...) z rozbudowanymi funkcjami porównywalnymi z najbardziej popularnymi edytorami tekstu,
  • modułu oprogramowania służącego do edycji oraz parametryzacji obrazów (...) z poziomu desktop i web,
  • narzędzia do edycji wsadowej obrazów (...) przyspieszającego codzienną pracę użytkowników kamer (...),
  • narzędzia pozwalającego na współdzielenie biblioteki obrazów i filmów (...) z poziomu przeglądarki,
  • oprogramowania służącego do monitorowania linii produkcyjnych przy pomocy kamery (...), definiowania sytuacji alarmowych i kreowania akcji uruchamianych za pośrednictwem wyzwalaczy.

Pytanie 14

Wiedza powstająca podczas realizacji przez Spółkę projektów w ramach Grupy 1 skutkuje wprowadzaniem zmian w kodzie programów komputerowych. Jest ona selekcjonowana pod kątem przydatności w analizie i przetwarzaniu obrazów (...) - co stanowi funkcjonalność oprogramowania wytwarzanego przez Spółkę.

Pytanie 15

Celem projektów podejmowanych w ramach Grupy 1 jest stworzenie rodziny produktów IT pozwalających na kompleksowe analizowanie i przetwarzanie obrazów (...) klientów z pełnego spektrum branż działalności gospodarczej. Szczegółowe cele projektów są uzależnione od branży, specyfiki i konkretnych potrzeb klientów, dla których tworzone jest oprogramowanie.

Pytanie 16

Zgodnie z wyżej opisanymi założonymi celami, Spółce udało się stworzyć rodzinę produktów IT obejmującą:

  • oprogramowanie pozwalające na tworzenie szablonów raportów (...) z rozbudowanymi funkcjami porównywalnymi z najbardziej popularnymi edytorami tekstu,
  • moduł oprogramowania służący do edycji oraz parametryzacji obrazów (...) z poziomu desktop i web,
  • narzędzie do edycji wsadowej obrazów (...) przyspieszającego codzienną pracę użytkowników kamer (...),
  • narzędzie pozwalające na współdzielenie biblioteki obrazów i filmów (...) z poziomu przeglądarki,
  • oprogramowanie służące do monitorowania linii produkcyjnych przy pomocy kamery (...), definiowania sytuacji alarmowych i kreowania akcji uruchamianych za pośrednictwem wyzwalaczy.

Cele te zostały zrealizowane dzięki wykorzystaniu własnych zasobów ludzkich oraz rzeczowych.

Pytanie 17

Prace w Grupie 1, nie stanowią:

  • działalności wspomagającej/pomocniczej,
  • innych prac dokonywanych po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych, ani

czynności wdrożeniowych w zakresie opracowanych już produktów i usług w rozumieniu w jakim zostało to przedstawione przez tut. organ w treści pytania 17.

Pytanie 18

W hipotetycznej sytuacji, gdyby prace Spółki stanowiły czynności/działalność/zmiany wskazane w powyższym pytaniu (tj. działalność pomocniczą/wspomagającą lub inne czynność dokonywane już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych) - w takim przypadku Spółka nie zamierza uznawać ich za działalność badawczo-rozwojową i nie zamierza w odniesieniu do tych prac korzystać z ulgi badawczo-rozwojowej.

Pytanie 19

Zdaniem Spółki spełnia ona przesłanki wymienione w art. 18d, tym niemniej Wnioskodawca stoi na stanowisku, że ocena w tej sprawie należy do tut. Organu, na podstawie dostarczonego przez Spółkę opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego oraz odpowiedzi na pytania zadane w niniejszym wezwaniu.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana powyżej część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz procesów (realizowana w ramach projektów Grupy 1), wypełnia definicję działalności badawczo- rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT - w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Stoją Państwo na stanowisku, zgodnie z którym przytoczona w stanie faktycznym działalność Spółki w zakresie projektów Grupy 1 spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „uCIT”, „ustawa o CIT”,„updop”). W związku z tym, stoją Państwo na stanowisku, że Państwa Spółka będzie uprawniona do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT.

Uzasadnienie Państwa stanowiska

Zgodnie z art. 4a pkt 26) ustawy o CIT, przez działalność badawczo-rozwojową rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Badania naukowe zostały przy tym - zgodnie z art. 4a pkt 27) ustawy o CIT - podzielone na:

  • badania podstawowe - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1) ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej także: PSWiN) jako „prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne”, oraz
  • badania aplikacyjne - zdefiniowane w art. 4 ust 2 pkt 2) PSWiN jako „prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń”.

Prace rozwojowe zostały natomiast zdefiniowane jako „działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń” (art. 4 ust 3 ustawyz dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 742, dalej jako: „uPSWiN”, do którego odsyła art. 4a pkt 28) ustawy o CIT)

Na podstawie przedstawionych powyżej definicji, należy stwierdzić, że w celu uznania działalności prowadzonej przez podatnika za działalność badawczo-rozwojową niezbędne jest kumulatywne spełnienie poniższych przesłanek:

a)działalność ta musi mieć charakter twórczy,

b)działalność ta musi być prowadzona w sposób systematyczny,

c)działalność ta musi obejmować zwiększenie zasobów wiedzy bądź wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń).

Wnioskodawca pragnie wskazać, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione w Objaśnieniach podatkowych Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX, które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d Ustawy o CIT - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Ponadto, wyróżnienie wskazanych trzech kryteriów kwalifikacji prac jako działalności badawczo- rozwojowej znalazło potwierdzenie w wielu stanowiskach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w tym m. in. wyrażonym w interpretacji indywidualnej z dnia 9 marca 2023 roku (sygn.. 0114-KDIP2- 1.4010.290.2022 2.PP).

  1. Twórczy charakter prowadzonej działalności

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo- rozwojowej przejawiać się może m.in. opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych. Ze w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika”.

W świetle powyższej definicji, Wnioskodawca pragnie podkreślić, że głównym celem realizowanych przez Spółkę czynności badawczo-rozwojowych w ramach projektów Grupy 1 jest opracowywanie nowych lub ulepszonych produktów, poprzez wykorzystywanie i rozwijanie dostępnych technologii i wiedzy specjalistycznej, w celu sprostania wymaganiom stawianym przez klientów Wnioskodawcy, które znacząco odróżniają się od rozwiązań środowisk IT funkcjonujących uprzednio u klientów Spółki.

Pracownicy Spółki, poprzez tworzenie nowych oraz rozwijanie dotychczas znanych rozwiązań, łączą istniejącą wiedzę oraz zdobywają nową, w celu stworzenia produktów dotychczas niedostępnych na rynku i ulepszenia tych już oferowanych, w sposób polegający na wniesieniu usprawnień do oferowanych produktów, stanowiąc odpowiedź na unikalne wymagania stawiane przez klientów oraz rosnące oczekiwania rynku, związane z zapewnieniem najbardziej efektywnych i innowacyjnych rozwiązań W efekcie, w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca opracowuje nowe, rozwija oraz ulepsza produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już u mego funkcjonujących.

Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka co w przypadku Spółki przejawia się w fakcie że rozwiązania w ramach projektów Grupy 1 powstają jako wynik kreacyjnej, indywidualnej działalności pracowników Spółki, którzy samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania zagadnień, a rezultatem tej działalności są nowe wytwory intelektu, uzewnętrzniane m.in. w rozwijaniu nowych programów komputerowych, ulepszaniu dotychczasowych systemów i procesów informatycznych

Warto podkreślić, iż pracownicy Wnioskodawcy, którzy wykonują zadania w ramach projektów badawczo-rozwojowych są wykwalifikowanymi specjalistami, którzy posiadają szeroką wiedzę i wykształcenie w obszarze IT oraz technologii, które wykorzystują produkty IT Spółki. Znają różnorodne języki programowania, systemy i technologie, które są wykorzystywane w procesie tworzenia rozwiązań informatycznych. Pracownicy Spółki posiadają długoletnie doświadczenie zawodowe, zdobywane podczas wielu różnorodnych projektach w dziedzinie IT oraz projektach B+R, m. in. w ramach tworzenie nowych czy ulepszonych systemów, narzędzi informatycznych czy działań mających na celu poprawę ich efektywności i funkcjonalności

Należy zauważyć, że unikalna wiedza ekspercka jaką dysponują pracownicy Spółki, szczególnie skupiona jest w zakresie innowacyjnych platform, procesów, które mają doprowadzić do transformacji cyfrowej Równocześnie należy podkreślić, że pracownicy Wnioskodawcy w sposób ciągły podnoszą swoje kwalifikacje oraz zdobywają nową wiedzę w zakresie nowych rozwiązań i technologii w obszarach IT. W efekcie powyższego, należy podkreślić, że pracownicy Spółki realizując zadania w ramach prac B+R wytwarzają utwory, stanowiące ich własną twórczość intelektualną, uzewnętrznioną i noszącą cechę indywidualności. Efekty prac specjalistów Spółki, którzy dysponują unikalną wiedzą, doświadczeniem oraz umiejętnościami, w wyniku tych czynników są niewątpliwie indywidualne oraz posiadają przymiot twórczości.

Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym działalność prowadzona przez Spółkę w ramach projektów Grupy 1 spełnia definicję działalności twórczej, stanowiącej nieodłączny element uznania prowadzonych prac za działalność badawczo-rozwojową.

B.Systematyczność podejmowanej działalności

Jak wskazano w Objaśnieniach MF, w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

  • w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź
  • w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Zgodnie z podejściem przyjętym przez Ministra Finansów w cytowanych już objaśnieniach podatkowych, dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

Spółka stoi na stanowisku, że w jej przypadku powyższe kryterium jest spełnione, z uwagi na prowadzanie prac w ramach projektów Grupy 1 w oparciu o przedstawioną w opisie stanu faktycznego metodykę, w ramach której do realizacji projektu opracowywane są określone wymagania harmonogram oraz przypisywane są adekwatne zasoby (wykwalifikowana kadra, sprzęt komputerowy).

W tym miejscu Spółka pragnie wskazać, że tożsame kryteria spełnienia przesłanki systematyczności przyjął także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który w interpretacji indywidualnej z dnia 23 września 2019 roku (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.402 2019.2.IR) wskazał że „najbardziej właściwą definicją systematyczności prowadzenia działalności B+R jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu”, a „spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo- rozwojowy. przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby”.

Wnioskodawca wskazuje jednak, że niezależnie od spełnienia definicji systematyczności przyjętej w Objaśnieniach MF (tj. podejmowania prac w sposób uporządkowany, według określonej metodyki), działalność Spółki prowadzona jest w sposób systematyczny również w świetle pierwszej z przedstawionych definicji, tj. prowadzenia tego rodzaju prac w sposób stały, od dłuższego czasu. Jak podkreślono w opisie stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego, Spółka prowadzi tego rodzaju prace w sposób stały jako nieodłączny element prowadzenia swojej działalności gospodarczej, a także zamierza prowadzić tego rodzaju działalność w przyszłości.

Konsekwentnie, Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym działalność prowadzona przez Spółkę w ramach projektów Grupy 1 spełnia kryterium systematyczności, stanowiącej element uznania prowadzonych prac za działalność badawczo-rozwojową.

C.Zwiększanie zasobów wiedzy i wykorzystywanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń)

Trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF - pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług). W tym miejscu Wnioskodawca pragnie podkreślić, że stosownie do wskazanego powyżej fragmentu Objaśnień MF działalność Spółki i zarazem przedmiot niniejszego wniosku stanowią zarówno prace rozwojowe, jak i prace badawcze (tj. zarówno zwiększanie zasobów wiedzy, jak i wykorzystanie istniejących jej zasobów).

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował wprawdzie sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy”, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika, a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).

Należy zauważyć, że omawiane projekty realizowane są w celu opracowania nowych produktów lub procesów, a także usprawnienia istniejących Każdorazowo cele te osiągane są dzięki wykorzystaniu kompetencji i wiedzy pracowników w zakresie technologii, bezpieczeństwa systemów itp. Tym samym, to właśnie dzięki istniejącej wiedzy i kompetencjom pracowników, a także ich rozwijaniu w toku projektów B+R, możliwe jest tworzenie nowych praktycznych zastosowań, mających bezpośrednie przełożenie na praktykę gospodarczą Wnioskodawcy Rezultaty prac B+R mają odzwierciedlenie w ofercie produktowej oraz realizacji wewnętrznych procesów w Spółce i przekładają się na poprawę efektywności działalności gospodarczej, umożliwienie realizacji procesów niezbędnych dla poprawy konkurencyjności Spółki w sposób innowacyjny i wprowadzanie nowych narzędzi w prowadzonej przez Klientów oraz własnej działalności.

Odnosząc powyższe do sytuacji Spółki, należy zauważyć, że bez wątpienia opisywana działalność Spółki i jej pracowników wpisuje się w tak postawione kryterium zwiększania zasobów wiedzy - pracownicy Spółki stale rozwijają posiadaną wiedzę specjalistyczną a zdobywana wiedza umożliwia im prace nad opracowywaniem nowych rozwiązań produktowych oraz innowacji procesowych

W tym miejscu pragną Państwo również wskazać, że opracowywanie nowego rozwiązania w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłoszone przez konkretnego klienta (które być może nie będzie następnie sprzedawane na rzecz innych kontrahentów) nie wyklucza uznania tego rodzaju prac za działalność badawczo-rozwojową.

Stanowisko takie zostało potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 29 sierpnia 2019 roku (sygn. 0111-KDIB1- 3.4010.280.2019.1.MBD) w odniesieniu do podatnika, którego produkty mają „niejednokrotnie charakter unikalny, dopasowany do pracy w określonych warunkach eksploatacyjnych, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla użytkownika”, co nie przeszkadza uznaniu ich za przejaw działalności badawczo-rozwojowej.

Podejście to jest także spójne z przedstawionym powyżej stanowiskiem MF, w którym wyrażono pogląd, że nie ma znaczenia czy zastosowanie obejmie wyłącznie jedno przedsiębiorstwo (co należy rozumieć nie tylko z perspektywy zastosowania w działalności samego podatnika prowadzącego prace B+R, ale także zastosowania stricte dla potrzeb klienta, który uzyska produkt, w którym zdobyta, ukształtowana czy połączona wiedza została zastosowana).

Podkreślają Państwo jednocześnie, że prace podejmowane przez pracowników Spółki w poszczególnych projektach Grupy 1, nie dotyczą prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do już istniejących produktów i procesów - takie czynności nie są uznawane przez Wnioskodawcę za działania badawczo-rozwojowe (i jak wskazano na wstępie, nie są objęte przedmiotem niniejszego wniosku).

Nie rutynowy charakter projektów realizowanych w ramach Grupy 1 wynika z faktu, że prowadzone w nich prace, poprzedzone są koniecznością przeprowadzenia prac koncepcyjnych, opracowania specyficznych wymagań oraz planów wykonania, a w trakcie wykonywania zadań pracownicy Spółki często stają przed koniecznością zmierzenia się z sytuacją, w której w danym obszarze (w momencie definiowania wymagań) brakuje określonych informacji Sytuacja ta określana jest jako tzw. „niepewność badawcza”, charakterystyczna dla prowadzenia prac B+R i wymaga od pracowników Spółki samodzielnego opracowania koncepcji danego rozwiązania, które nie posiada jeszcze modelowego sposobu postępowania w ramach działalności prowadzonej przez Spółkę - w tym rozważenia czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod.

W konsekwencji, Państwa zdaniem, także przesłanka związana ze zwiększaniem zasobów wiedzy i wykorzystywaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń), będzie spełniona w odniesieniu do projektów Grupy 1. Należy zauważyć, że Spółka dba o ciągły rozwój wiedzy swoich pracowników, poprzez zapewnianie im szkoleń, które mają dostarczyć im nowych umiejętności, oraz wiedzy koniecznej z perspektywy wymagań i potrzeb ustalanych indywidualnie do każdego projektu.

Na podstawie analizy wszystkich przedstawionych powyżej przesłanek działalności badawczo- rozwojowej (twórczy charakter, systematyczność, zdobywanie i wykorzystywanie wiedzy w celu opracowywania nowych lub ulepszonych produktów i procesów), Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym opisywana przez nią działalność realizowana w ramach projektów Grupy 1 (we wszystkich trzech obszarach) spełnia ustawowe ramy działalności B+R.

Podobne stanowisko Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyraził także w indywidualnych interpretacjach podatkowych:

  • z dnia 24 października 2019 roku (sygn. 0111-KDIB1-3 4010.381.2019 1 APO), w ramach której zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, „opisane przez Wnioskodawcę prace w zakresie tworzenia Oprogramowania, spełniają przesłanki by uznać je za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 i pkt 28, bowiem są to działania mające na celu wykorzystanie wiedzy i umiejętności do opracowywania nowego lub ulepszonego Oprogramowania”,
  • z dnia 11 grudnia 2019 roku (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.430.2019.3 MBD),
  • z dnia 17 grudnia 2019 roku (sygn. 0111-KDIB1-3 4010 470.2019.1 APO),
  • z dnia 7 lutego 2020 roku (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.492 2019.2.BM),
  • z dnia 25 lutego 2020 roku (sygn 0111-KDIB1-3 4010 600.2019.2 JKT),
  • z dnia 7 maja 2020 roku (sygn 0111-KDIB1-3 4010 98 2020 1 PC),
  • z dnia 24 lipca 2020 roku (sygn. 0111-KDIB1-1 4010 174.2 2020.ŚS),
  • z dnia 13 sierpnia 2020 roku (sygn. 0111-KDIB1-3 4010 292.2020.1.BM).

Co więcej, podkreślić należy, że definicja ustawowa prac rozwojowych obejmuje w szczególności prace w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania. Działalność Spółki opisywana w niniejszym wniosku, mieści się w zakresie powyższego sformułowania, co dodatkowo świadczy o rozwojowym charakterze prowadzonych prac.

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, stoją Państwo na stanowisku, zgodnie z którym przytoczona w stanie faktycznym działalność Spółki w zakresie projektów Grupy 1 spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art 4a pkt 26) ustawy o CIT.

W związku z tym, stoją Państwo na stanowisku, że Państwa Spółka będzie uprawniona do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Należy podkreślić, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego.

Zastrzec również w tym miejscu należy, że odpowiedź organu na Państwa pytanie dotyczyła wyłącznie problematyki będącej przedmiotem pytania sformułowanego w treści wniosku. Treść pytania wyznacza bowiem granice tematyczne wydawanej interpretacji indywidualnej.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w odniesieniu do zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Nadmienić przy tym należy, odnosząc się do Państwa argumentacji opartej na treści wskazanych w uzasadnieniu własnego stanowiska interpretacji indywidualnych, że powołane przez Państwa interpretacje indywidualne są rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszącymi, w związku z tym, nie mają waloru wykładni powszechnie obowiązującej. Każdą sprawę organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie. Tym samym nie stanowi ona podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i/lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1.z zastosowaniem art. 119a;

2.w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm., dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00