Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.332.2023.4.MD

W zakresie, w jakim sprzedaż Aktywów Produkcyjnych będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie wskazanego przez Państwa przepisu. Gdyby jednak któryś z ww. przedmiotów umowy sprzedaży (nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego) podlegał obligatoryjnemu zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (bez możliwości rezygnacji), to w takim zakresie nie ma podstaw do wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

14 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 14 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży aktywów produkcyjnych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – 23 listopada 2023 r. (data wpływu 23 listopada 2023 r.) Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1) Zainteresowany będący stroną postępowania:

A Sp. z o.o. (Zainteresowany 1, Sprzedający, Spółka, A)

2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

B Sp. z o.o. (Zainteresowany 2, Kupujący, B)

Opis zdarzenia przyszłego

a.Charakterystyka A i B.

Zainteresowani są polskimi spółkami kapitałowymi posiadającymi siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlegającymi w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Zainteresowani należą do międzynarodowej grupy kapitałowej prowadzającej działalność obejmującą m.in. (…) (dalej: „Grupa”). A jest jedynym akcjonariuszem C S.A. („C”) oraz B.

Spółka (A) powstała w (...) r. a jej siedzibą jest (...). Przez 15 lat Spółka była odpowiedzialna za strategiczne zarządzanie działalnością Grupy w Polsce – jej rolą był nadzór nad funkcjonowaniem wszystkich spółek wchodzących w skład Grupy na terenie Polski, odpowiedzialność za ich restrukturyzację i integrację zgodnie ze standardami obowiązującymi w Grupie oraz monitoring możliwości inwestycyjnych i wdrażania nowych projektów rozwojowych.

W (...) r. Zainteresowany 1 nabył od Zainteresowanego 2 majątek o charakterze produkcyjnym oraz nieprodukcyjnym, obejmujący również infrastrukturę magazynową, składający się na elektrownię w Skawinie. Poszczególne składniki majątku (…) (zdefiniowanego w dalszej części wniosku) zostały nabyte przez Zainteresowanego 1 od Zainteresowanego 2 na podstawie umowy (umów) sprzedaży zawartej (...) r. Sprzedaż ta podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po uprzednim uzyskaniu interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego potwierdzającej taki sposób opodatkowania, a naliczony podatek od towarów i usług został odliczony przez A. Jednocześnie Majątek został objęty Umową Leasingu zwrotnego zawartą (...) r. (z datą wejścia w życie w dniu (...) r.) pomiędzy Zainteresowanym 2 a Zainteresowanym 1 (dalej: „Umowa Leasingu”). Przeniesieniu majątku (…) w (...) r. towarzyszyło również przeniesienie pracowników Zainteresowanego 2 odpowiedzialnych za zarządzanie tym majątkiem do Zainteresowanego 1.

Opisywana sprzedaż majątku (…) w (...) r. do Zainteresowanego 1 została sfinansowana w części środkami otrzymanymi w ramach systemu grupowego zarządzania płynnością (cash-pool), do którego Zainteresowany 1 należy, przy czym Zainteresowany 1 nie zaciągał żadnych dedykowanych kredytów i pożyczek w tym celu. W pozostałej części finansowanie pochodziło ze środków własnych Zainteresowanego 1.

W (...) r. został rozpoczęty proces reorganizacji świadczenia usług wsparcia biznesowego świadczonych dotychczas przez A w ramach centrum usług wspólnych.

Na skutek reorganizacji, świadczenie części usług zostało przeniesione na spółki segmentu produkcyjnego tj. B i C. Przeniesieniu funkcji towarzyszyła m.in. zmiana pracodawcy dla części pracowników A ((…) pracowników przeniesiono do B a (…) pracowników do C). Reorganizacja miała na celu wzmocnienie niezależności operacyjnej B oraz C oraz optymalizację kosztów w segmencie produkcyjnym. Ponadto przedefiniowaniu uległa rola A, która po reorganizacji stała się spółką holdingową.

W ramach reorganizacji, w (...) r., doszło do połączenia A z (...) Sp. z o.o. Elementem reorganizacji planowanym przez Grupę w (...) r. miało być także przeniesienie Majątku oraz pracowników zajmujących się obsługą tego majątku z A do B. Wyposażenie B w majątek (…) miało na celu umożliwienie B prowadzenia działalności produkcyjnej w sposób samodzielny. Niemniej, do takiego przeniesienia majątku nie doszło ani w (...) r., ani w latach kolejnych. Ponadto, w (…) r. Grupa planowała zbyć polskie spółki Grupy, jednak proces sprzedaży prowadzony w (…) r. nie zakończył się powodzeniem i nie doszło do transakcji zbycia.

Obecnie A jako spółka holdingowa koncentruje się na zarządzaniu strategicznym dla całej Grupy w Polsce, zapewnia jednolity wizerunek (tożsamość i integralność korporacyjną) oraz angażuje się w kwestie istotne z perspektywy działalności Grupy na rynku energetycznym, m.in. w monitoring regulacyjny, czy ocenę ryzyka regulacyjnego oraz ocenę możliwości inwestycyjnych i projektów rozwojowych wpisujących się w strategię Grupy, a także w ramach systemu grupowego zarządzania płynnością (cash-pool) jest agentem dla spółek Grupy w Polsce. (….)

Zainteresowany 1 świadczy na rzecz B, C usługi w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations) i komunikacji strategicznej i kryzysowej, wsparcie i doradztwo regulacyjne, prowadzi działalność związaną z administracyjną obsługą biur spółek A oraz B, związaną z obsługą nieruchomości, zarządza flotą pojazdów oraz pozostałą działalność wspomagającą prowadzenie działalności gospodarczej Spółki. Usługi te są świadczone są dla B na podstawie umów Service Level Agreements (dalej: „SLA”). Dla uproszczenia umowa na usługi wsparcia biznesowego świadczone przez Zainteresowanego 1 na rzecz B będzie nazwana we wniosku jako „SLA 1”.

Oprócz usług wskazanych powyżej, świadczonych przez A na rzecz B, na podstawie umowy SLA 1 Spółka świadczy na rzecz Zainteresowanego 2 usługi (…), udostępnionych Zainteresowanemu 2 w oparciu o Umowę Leasingu. W zakres tych usług wchodzą m.in. usługi:

-(…)

(dalej: „Usługi Zarządzania Majątkiem”).

Opisana powyżej działalność Spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w pełnym zakresie.

Również Zainteresowany 2 świadczy dla polskich spółek Grupy, w tym na rzecz Zainteresowanego 1, usługi wsparcia biznesowego – na podstawie umów SLA (umowa na usługi wsparcia biznesowego świadczone przez B na rzecz A to „SLA 2”). Przedmiotem SLA 2 jest świadczenie usług w zakresie zasobów ludzkich, logistyki i zakupów, usługi dziennika podawczego, operatora techniczno-handlowego oraz usługi w zakresie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

Opisana powyżej działalność Zainteresowanego 2 podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w pełnym zakresie.

B to (…).

B prowadzi szeroki zakres inwestycji, których celem jest (…).

Głównym odbiorcą wytwarzanego przez B ciepła jest (…).

Zainteresowany 2 prowadzi działalność w oparciu o udzielone koncesje (…).

Obecnie B zatrudnia (…) pracowników skupionych w wydziałach/jednostkach organizacyjnych: (…).

Pomiędzy Zainteresowanymi występują powiązania w rozumieniu przepisów art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

b.Zdarzenie przyszłe.

A zamierza przenieść do B aktywa wraz z pracownikami oraz prawa i obowiązki wynikające z umów (szczegółowy opis transakcji Zainteresowany 1 przedstawia w dalszej części wniosku).

Głównym celem transakcji jest skupienie wspomnianych aktywów produkcyjnych, umów oraz pracowników zaangażowanych w obsługę aktywów produkcyjnych w podmiocie prowadzącym działalność wytwórczą i prowadzącą (…), tj. B, co zgodnie z przewidywaniami Zainteresowanych, będzie skutkować również poprawą bilansu Zainteresowanego 2.

Zainteresowany 1 zamierza sprzedać B aktywa, o których mowa poniżej. W szczególności transakcja sprzedaży aktywów będzie obejmować:

1) aktywa będące przedmiotem Umowy Leasingu, opisane w dalszej części wniosku w pkt c, „Opis aktywów będących przedmiotem Transakcji, i. Majątek (dalej: „Majątek”);

2) aktywa stanowiące w rozumieniu cywilistycznym własność Zainteresowanego 1 (z uwagi na zasadę superficies solo cedit), wzniesione przez Zainteresowanego 2 na gruntach należących do Zainteresowanego 1, a które to aktywa nie są przedmiotem Umowy Leasingu, oraz aktywa stanowiące przedmiot nakładów inwestycyjnych Zainteresowanego 2 poniesionych na gruntach należących do Zainteresowanego 1, które to aktywa nie stanowią przedmiotu Umowy Leasingu. Szczegółowy opis tych aktywów znajduje się w pkt c. „Opis aktywów będących przedmiotem Transakcji, ii. Aktywa (...)” (dalej: „Aktywa (...)”). Przed dniem sprzedaży Majątku Zainteresowany 1 rozliczy z Zainteresowanym 2 Aktywa (...) (poprzez ich nabycie – w zakresie, w jakim nie stanowiły wcześniej przedmiotu własności Zainteresowanego 1, a w pozostałym zakresie poprzez rozliczenie nakładów inwestycyjnych stanowiących własność Zainteresowanego 1), aby je następnie odsprzedać B wraz z Majątkiem;

– zwane łącznie dalej „Aktywami Produkcyjnymi”.

Sprzedaży Aktywów Produkcyjnych przez Zainteresowanego 1 do Kupującego towarzyszyć będzie m.in.:

1) przeniesienie praw i obowiązków, wynikających z umów zawartych przez A a związanych z obsługą Majątku, opisanych w pkt c. „Opis aktywów będących przedmiotem Transakcji, iii. Prawa i obowiązki wynikające z Umów" (dalej: „Umowy”);

2) zmiana pracodawcy dla obecnych pracowników A, odpowiedzialnych za świadczenie usług zarządzania Majątkiem na podstawie umowy SLA 1 z B, opisana w pkt c. „Opis przedmiotu Transakcji, iv. Pracownicy” (przejście zakładu pracy w rozumieniu art. 231 ustawy z dnia 1974 r. Kodeks pracy);

3) przeniesienie środków pieniężnych zgromadzonych na zakładowym funduszu świadczeń socjalnych w proporcji odpowiadającej pracownikom przenoszonym do B (dalej: „Środki na ZFŚS”)

– zbycie Aktywów Produkcyjnych w formie sprzedaży, przeniesienie praw i obowiązków wynikających z Umów, przeniesienie Środków na ZFŚS oraz przejście zakładu pracy dalej jako: „Transakcja”. Skutkiem Transakcji będzie również wygaśnięcie Umowy Leasingu.

Transakcja będzie miała miejsce w 2024 r. Zainteresowany 1 podkreśla, że Transakcja zostanie zawarta na zasadach i warunkach rynkowych.

Umowa sprzedaży zostanie zawarta w formie aktu notarialnego, na podstawie którego Zainteresowany 1 przeniesie na rzecz B prawo własności Aktywów Produkcyjnych oraz prawo użytkowania wieczystego gruntów wchodzących w skład Aktywów Produkcyjnych w zamian za zapłatę przez B ceny sprzedaży. Ponadto na podstawie umowy (umów) cesji B stanie się stroną Umów.

Rozliczenie ceny nastąpi w formie pieniężnej, przy czym, o ile Transakcja zostanie uznana za podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, i zarazem niepodlegającą zwolnieniu z tego podatku, strony planują uzgodnić, iż kwota należnego podatku od towarów i usług zostanie zapłacona przez Zainteresowanego 2 na rachunek bankowy Zainteresowanego 1 w ramach mechanizmu podzielonej płatności. Przejście pracowników nastąpi z mocy prawa na podstawie art. 231 Kodeksu pracy.

c.Opis przedmiotu Transakcji.

Poniżej Zainteresowany 1 przedstawia szczegółowy opis elementów przedmiotu Transakcji.

i.Majątek.

Jak przedstawiono na stronie 4 wniosku, Zainteresowany 1 na podstawie Umowy Leasingu, udostępnia Zainteresowanemu 2 składniki majątku, które nabył od Zainteresowanego 1 (Majątek). Jednocześnie, Zainteresowani wyjaśniają, iż w trakcie obowiązywania Umowy Leasingu Zainteresowany 2 ulepszał lub modernizował aktywa wchodzące w skład Majątku w Skawinie objętego Umową Leasingu na własny koszt oraz wytwarzał nowe środki trwałe. W związku z tym, Umowa Leasingu od początku jej obowiązywania była wielokrotnie aneksowana, m.in. w zakresie odkupu przez Zainteresowanego 1 nakładów inwestycyjnych dotyczących Majątku objętych Umową Leasingu poniesionych przez Zainteresowanego 2, czy też w zakresie zakupu nowych środków trwałych wytworzonych przez Zainteresowanego 2 i włączonych później do Umowy Leasingu. Na datę złożenia wniosku zawartych zostało 30 aneksów do Umowy Leasingu, z czego ostatni z nich, obejmujący odsprzedaż nakładów, zawarty został dnia (…) r. Jednocześnie, jak to zostało przedstawione poniżej, (...) r. zawarte zostało porozumienie, w którym strony postanowiły, iż Aktywa (...) nie będą odsprzedawane przez Zainteresowanego 2 do Zainteresowanego 1 („Porozumienie”).

W skład Majątku wchodzą m.in. grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntów, posadowione na gruntach: budynki (np. kotłownia i bunkrownia, budynek administracyjny), budowle (np. linie kablowe, zbiorniki, rurociągi), instalacje i urządzenia techniczne (np. instalacja wentylacyjna, kotły, transformatory) oraz ruchomości i wyposażenie (np. wciągniki, klimatyzatory).

Zgodnie z treścią Umowy Leasingu, Zainteresowany 1 jako finansujący zobowiązał się do oddania B (korzystający) Majątek do odpłatnego używania i pobierania pożytków na czas oznaczony w umowie, tj. (…) miesięcy, w zamian za co Zainteresowany 2 zobowiązał się do używania przekazanych aktywów w celu i na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej oraz wytwarzaniu ciepła, oraz do zapłaty na rzecz Zainteresowanego 1 wynagrodzenia pieniężnego na warunkach oraz w terminach określonych w Umowie Leasingu.

Wynagrodzenie pieniężne wypłacane jest przez B na rzecz Zainteresowanego 1 w uzgodnionych ratach leasingowych, których wysokość jest obliczana na podstawie wartości netto aktywów objętych Umową Leasingu powiększonej o dodatkowe koszty, przez cały okres trwania Umowy Leasingu. Ponadto Zainteresowany poniósł jednorazową, bezzwrotną opłatę wstępną w wysokości 5% wartości początkowej Majątku oznaczonego w umowach, na podstawie których Zainteresowany 1 nabył od Zainteresowanego 2 własność lub użytkowanie wieczyste Majątku.

Jak wspomniano, powyżej w zakresie nakładów inwestycyjnych dokonywanych przez B (z wyłączeniem Aktywów (...)), Umowa Leasingu przewiduje, że koszty z tym związane ponosi B, jednak wraz z zakończeniem procesu inwestycyjnego są one odsprzedawane Zainteresowanemu 1.

Aktywa będące przedmiotem Umowy Leasingu (Majątek) są obecnie wykorzystywane przez B do prowadzenia działalności gospodarczej, głównie w zakresie (…), podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Cena Majątku zostanie ustalona w oparciu o wycenę rynkową przeprowadzoną przez niezależnego rzeczoznawcę.

ii.Aktywa (...).

Przedmiotem Transakcji będą również rzeczowe aktywa trwałe wzniesione na koszt B na gruntach, których właścicielem jest Zainteresowany 1 i trwale z nim związane oraz ruchomości związane z nimi funkcjonalnie, które to rzeczowe aktywa trwałe i ruchomości nie są objęte Umową Leasingu. W zakresie rozliczeń co do wspomnianych aktywów i ruchomości, Zainteresowani zawarli (...) r. Porozumienie, na podstawie którego nakłady inwestycyjne ponoszone przez B począwszy od (…) r., w wyniku których powstaną nowe rzeczowe aktywa trwałe, nie będą obejmowane Umową Leasingu, niezależnie od tego czy zgodnie z prawem cywilnym rzeczy powstałe w wyniku nakładów stanowić mogły część składową, przynależność rzeczy wchodzącej w skład Majątku lub inną niż przynależność rzeczy ruchomej wchodzącej w skład Majątku (Aktywa (...)).

Aktywa (...) to przede wszystkim instalacja odazotowania spalin na którą składają się m.in. budowle (np. zbiorniki i sieci kablowe), ruchomości, w tym urządzenia techniczne (np. pompy, klimatyzatory, rozdzielnie) i instalacje użytkowe.

Niemniej, ponieważ część Aktywów (...) jest trwale związana z gruntem będącym własnością Zainteresowanego 1 (a pozostałe Aktywa (...) są z nimi związane funkcjonalnie), w Porozumieniu przewidziano, że Zainteresowanemu 2 przysługuje względem Zainteresowanego 1 roszczenie o zwrot wartości nakładów poniesionych na Aktywa (...).

Ponieważ Transakcja prowadzić będzie do przeniesienia na B Aktywów (...), z obowiązkiem zapłaty odnoszącej się do nich części ceny, w związku art. 535 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny planuje się, że przed Transakcją nakłady poczynione na Aktywa (...) przez Zainteresowanego 2 zostaną rozliczone z Zainteresowanym 1 (następnie nastąpi ich zbycie w ramach Transakcji do Zainteresowanego).

iii.Prawa i obowiązki wynikające z Umów.

Transakcja obejmie również przeniesienie praw i obowiązków wynikających z Umów – zawartych przez Zainteresowanego 1 kluczowych i niezbędnych do obsługi i prawidłowego działania Majątku. Prawa i obowiązki te zostaną przeniesione na Zainteresowanego 2 w drodze cesji umowy (umów).

W szczególności, w ramach Transakcji przeniesione zostaną prawa i obowiązki wynikające z:

(i) umowy ustanawiającej służebność przesyłu, tj. w szczególności umowy z (…) r. o ustanowienie służebności przesyłu na nieruchomości Spółki objętej księgą wieczystą nr (…)w zakresie części działki nr (…)oraz nieruchomości Spółki objętej księgą wieczystą nr (…)w zakresie części działki nr (…) na rzecz spółki (…) oraz umowy z (…) r. o nr (…)dotyczącej obciążenia na rzecz (…) użytkowania wieczystego przysługującego A do położonej w (…) nieruchomości objętej księgą wieczystą nr (…), oraz umowy z (…) z (…) r. o ustanowienie służebności przesyłu polegającej na usytuowaniu i przebiegu urządzeń w postaci rurociągu wody PE 225 – zasilanie SOG na działkach nr (…) (KW nr (…)) i nr (…) ((…)), położonych w (…), stanowiących własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym Spółki, oraz uzgodnień (...) r. w sprawie ustanowienia służebności przesyłu dla linii elektroenergetycznej stanowiącej własność spółki (…) w użytkowaniu wieczystym Spółki;

(ii) umowy na świadczenie usług w zakresie obsługi zakupów materiałów, tj. w szczególności Umowy o świadczenie usług w zakresie obsługi zakupów materiałów, usług oraz robót budowlanych zawarta ze spółką (…);

(iii) umowy na świadczenie usług oraz robót budowlanych, tj. w szczególności jak wyżej;

(iv)umowy najmu urządzeń, tj. w szczególności Umowy najmu urządzeń od firmy (…) o nr (…) z (…) r.;

(v)umowy na dostawę odzieży roboczej, tj. w szczególności umowy z (…) r. o nr (…) z (…);

(vi)polisy ubezpieczeniowej dotyczącej Aktywów Produkcyjnych, tj. w szczególności Polisy ubezpieczeniowej Nr (…) i Nr (…) – Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej oraz posiadania rzeczy, zwartej z (…);

(vii)innych umów związanych z Majątkiem, w tym usług ochrony mienia.

iv.Pracownicy.

Wraz z Majątkiem planowane jest przeniesienie do B pracowników Zainteresowanego 1, którzy zapewniają bieżącą obsługę prawidłowego funkcjonowania Majątku, a którzy zatrudnieni są obecnie przez Zainteresowanego 1 w Dziale Zarządzania Majątkiem Produkcyjnym i Infrastrukturą Nieprodukcyjną (TM) wraz z jego jednostkami podległymi: Wydziałem Mechanicznym, Wydziałem Elektrycznym, Magazynem i Archiwum (dalej: „Dział Zarządzania Majątkiem” lub „Dział”). W Dziale wraz z jednostkami podległymi Zainteresowany 1 zatrudnia obecnie łącznie (…) osoby.

Funkcje kierownicze związane z zarządzaniem tym Działem pełni osoba zatrudniona na stanowisku Managera ds. Zarządzania Majątkiem, będąca jednocześnie członkiem zarządu Zainteresowanego 2.

Łącznie u Zainteresowanego 1 zatrudnionych jest (…) osób, a w konsekwencji (…) osób, które nie przejdą do B w ramach Transakcji, nadal będą zatrudnione u Zainteresowanego 1 w ramach struktur Działu Handlowego, Działu Kontrolingu, Działu Marketingu i Komunikacji, Działu Zarządzania Zgodnością Korporacyjną i Projektami Biznesowymi, Działu Regulacji, Rynku i Ochrony Środowiska, w Biurze Zarządu oraz Zarządzie Zainteresowanego 1.

Przeniesienie pracowników Działu („Pracownicy”) nastąpi w formie przejścia zakładu pracy w rozumieniu art. 231 Kodeks pracy.

v.Środki za ZFŚS.

Zainteresowany 1 prowadzi zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, z którego finansowane są świadczenia socjalne dla pracowników zatrudnionych u Zainteresowanego 1. W ramach Transakcji przeniesione zostaną środki pieniężne zgromadzone na tym funduszu, proporcjonalnie do liczby Pracowników, którzy zostaną przeniesieni do Zainteresowanego 2.

d.Status i charakterystyka Działu.

Majątek, będący przedmiotem Umowy Leasingu, Umowy (prawa i obowiązki z nich wynikające) i Pracownicy przypisane są do istniejącego w strukturze organizacyjnej Zainteresowanego 1 Działu. Dział jest jednym z wielu działów Zainteresowanego 1 obok wspomnianych wcześniej Działu Handlowego, Działu Kontrolingu, Działu Marketingu i Komunikacji, Działu Zarządzania Zgodnością Korporacyjną i Projektami Biznesowymi, Działu Regulacji, Rynku i Ochrony Środowiska, Biura Zarządu oraz Zarządu Zainteresowanego 1.

Dział, podobnie jak pozostałe działy, jest wyodrębniony u Zainteresowanego 1 na podstawie wewnętrznych aktów organizacyjnych wspólnych dla wszystkich działów i stosuje się w nim zasady określone w szczególności w:

-regulaminie organizacyjnym oraz regulaminie podpisywania dokumentów Zainteresowanego 1 przyjętym przez jego Zarząd w drodze uchwał;

-pakiecie polityk, procedur, instrukcji (regulacji wewnętrznych spółki) Zainteresowanego 1 przyjętych przez jej Zarząd, w zakresie procesów realizowanych przez Dział Zarządzania Majątkiem;

-regulaminie wynagradzania pracowników zatrudnionych przez Zainteresowanego 1.

Ponadto, z uwagi na wykonywanie przez Dział zadań związanych z działalnością B, w działalności operacyjnej wykorzystywane są wzory dokumentów i procedury obowiązujące w B.

Na czele Działu Zarządzania Majątkiem stoi obecnie Manager ds. Zarządzania Majątkiem, który odpowiada za zagwarantowanie sprawności technicznej i dyspozycyjności oraz bezpieczeństwa technicznego urządzeń energetycznych, a także optymalizację kosztów utrzymania Majątku. Ponadto, sprawuje on nadzór nad obszarem majątku nieprodukcyjnego oraz odpowiada za prowadzenie gospodarki materiałowej poprzez odpowiednie magazynowanie i zarządzanie zapasami materiałów do celów produkcyjnych, remontowych oraz inwestycyjnych, a także za obsługę archiwum.

Dział zaangażowany jest wyłącznie w świadczenie usług związanych z utrzymaniem Majątku na podstawie umowy SLA 1 (Usługi Zarządzania Majątkiem) na rzecz Zainteresowanego 2 i obsługę Umowy Leasingu.

Dział nie realizuje zadań w obszarze funkcji holdingowej oraz zarządzania strategicznego dla Grupy w Polsce, która jest kluczowym obszarem działalności Zainteresowanego 1, a które to zadania są realizowane przez pozostałe działy Zainteresowanego 1.

Bieżąca działalność Działu, podobnie jak pozostała działalność Zainteresowanego 1, finansowana jest ze środków własnych oraz środków zgromadzonych i zarządzanych w ramach Grupy (m.in. struktury cash-pool funkcjonującej na poziomie lokalnym i międzynarodowym). Dział nie posiada odrębnego rachunku bankowego i korzysta z rachunku bankowego Zainteresowanego 1.

System księgowy Zainteresowanego 1 nie posiada odrębnych kont wynikowych i bilansowych dla Działu, jednakże za pomocą tzw. wymiarów pozwala wyodrębnić koszty bezpośrednio przypisane do Działu oraz przychody uzyskane z tytułu świadczenia usług zarządzania na rzecz Zainteresowanego 2.

Ze względu na brak odrębnych ksiąg rachunkowych, dla Działu nie ma możliwości sporządzenia bilansu oraz rachunku zysków i strat zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Zainteresowany 1 dysponuje jedynie możliwością sporządzenia raportów zarządczych ilustrujących wyniki finansowe Działu, bazujących na bezpośrednich kosztach i przychodach, jednak obecnie raporty takie nie są sporządzane.

i.Charakterystyka funkcji i zadań Działu.

Działalność Działu związana jest wyłącznie z obsługą i zarządzaniem Majątkiem oraz świadczeniem Usługi Zarządzania Majątkiem na rzecz Zainteresowanego 2. Dział Zainteresowanego 1 nie realizuje żadnych innych prac oraz zadań oraz nie świadczy innych usług.

Należy zwrócić uwagę, że to Zainteresowany 2 a nie Zainteresowany 1 prowadzi działalność wytwórczą w zakresie energii elektrycznej, ciepła oraz pary w oparciu o udzielone mu koncesje, a Dział Zainteresowanego 1 wraz z Aktywami Produkcyjnymi uzupełnia działalność Zainteresowanego 2. Ponadto, Aktywa Produkcyjne Zainteresowanego 1 zlokalizowane są w (…) i wchodzą w skład infrastruktury energetycznej Zainteresowanego 2 (oprócz infrastruktury leasingowanej Zainteresowany 2 posiada również własną infrastrukturę (…)). umowy z klientami/odbiorcami (…) są przez Zainteresowanego 2 (a nie Zainteresowanego 1), w tym w zakresie (…) wyprodukowanej w oparciu o Aktywa Produkcyjne.

Działalność Działu skupiona jest w głównym zakresie na następujących obszarach:

-stała, planowana konserwacja środków trwałych składających się na Majątek;

-nadzór nad bezpieczeństwem technicznym urządzeń energetycznych będących w posiadaniu Zainteresowanego 2;

-utrzymanie w pełnej sprawności i dyspozycyjności urządzeń energetycznych będących w posiadaniu Zainteresowanego 2;

-utrzymanie urządzeń energetycznych w stanie umożliwiającym ich bezpieczną eksploatację a zarazem spełniającym wszystkie wymogi bhp i p. poż. oraz inne kryteria wynikające z przepisów unijnych;

-utrzymanie w takim stanie zasobów będących w posiadaniu Spółki, aby mogły być natychmiast wykorzystane w zależności od ich przeznaczenia;

-współuczestnictwo w tworzeniu strategii technicznej, gospodarczej, finansowej i organizacyjno-kadrowej;

-opracowywanie i przedkładanie do zatwierdzenia Zarządu wniosków zmierzających do podniesienia poziomu eksploatacji urządzeń wytwórczych i pomocniczych;

-planowanie remontów bieżących, średnich i kapitalnych oraz inwestycje modernizacyjne na bazie zatwierdzonych przez Zarząd długofalowych prognoz remontowych, inwestycyjnych;

-nadzór funkcjonalny i merytoryczny nad przygotowaniem i realizacją usług Ruchu Nawęglania, Ubocznych Produktów Spalania w zakresie Remontów Bieżących urządzeń w tym obszarze.

Prowadzenie działalności w oparciu o Majątek wymaga posiadania stosownych koncesji (A i B posiadają koncesję na (…), ponadto B posiada koncesje m.in. na (…)). Do Działu nie zostały przypisane wartości niematerialne i prawne.

e.Inne aspekty planowanej Transakcji.

Z uwagi na zamiar przeprowadzenia przez Zainteresowanych Transakcji, wniosek jest składany przed jej przeprowadzeniem, w celu potwierdzenia skutków podatkowych Transakcji.

Jak zostało wskazane na początku wniosku, w opisie zdarzenia przyszłego, Transakcja obejmująca m.in. przeniesienie własności Aktywów Produkcyjnych ma nastąpić w formie sprzedaży.

W przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części, dla których będzie miało zastosowanie zwolnienie z podatku od towarów i usług przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, strony Transakcji wybiorą opodatkowanie Transakcji podatkiem od towarów i usług poprzez złożenie oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Umowa Leasingu wygaśnie wskutek Transakcji z mocy prawa, chyba że zostanie wcześniej rozwiązana za zgodą stron.

W ramach Transakcji nie będą zbywane przez Zainteresowanego 1 wartości niematerialne i prawne, koncesje posiadane przez Zainteresowanego 1, nie nastąpi przeniesienie zobowiązań pożyczkowych i kredytowych, środków pieniężnych (za wyjątkiem środków pieniężnych zgromadzonych na ZFSŚ, proporcjonalnie do Pracowników przenoszonych do Zainteresowanego 2), u Zainteresowanego 1 pozostanie również dokumentacja księgowa (poza dokumentacją pracowniczą, która zostanie przekazana w zakresie wymaganym przepisami prawa), nazwa przedsiębiorstwa, prawa i obowiązki z umowy cash-poolingu, z której finansowana jest działalność A.

f.Działalność Zainteresowanego 1 po Transakcji.

Po przeprowadzeniu Transakcji Zainteresowany 1 zamierza kontynuować działalność jako spółka holdingowa (z uwagi m.in. na pozostanie podmiotem dominującym względem C i Zainteresowanego), i świadczyć usługi korporacyjne w następującym zakresie:

- nadzorowania funkcjonowania spółek Grupy działających w Polsce; Zainteresowany 1 odpowiada za ich restrukturyzację zgodnie ze standardami obowiązującymi w Grupie oraz strategią Grupy (…), w tym w zakresie (…);

- komunikacji strategicznej i kryzysowej, public affairs i relacji. Zainteresowany 1 zapewniać będzie jednolity wygląd Grupy (w zakresie identyfikacji wizualnej i zgodności); usługi obejmujące m.in. prezentację spółek z Grupy w mediach, konsultacje, nadzór i aktywne wspomaganie spółek w zakresie komunikacji strategicznej; wdrażanie zasad zgodnych z brand manualem Grupy, nadzór nad ich stosowaniem oraz doradztwo; doradztwo i współudział w działaniach PR; komunikację na rzecz spółek podczas sytuacji kryzysowych oraz podejmowanie działań zapobiegających takim sytuacjom itd.);

- Zainteresowany 1 będzie reprezentować Grupę w kontaktach z osobami trzecimi, pełnić funkcje reprezentacyjne dla podmiotów (…) w Polsce, m.in. w negocjacjach z organami rządowymi; poprzez świadczenie określonych usług wsparcia na podstawie istniejących umów o gwarantowanym poziomie usług SLA pomiędzy C a Zainteresowanym 1 (obowiązujących od 1 kwietnia 2020 r.);

- prowadzenia działań w zakresie identyfikacji możliwości inwestycji i realizacji projektów rozwojowych;

- doradztwa regulacyjnego, gdzie ocenia wpływ regulacji energetycznych i nowych przepisów na rynku (m.in. sprawy publiczne, lobbing i ocena ryzyka regulacyjnego itp.); w tym będzie świadczyć usługi obejmujące m.in. doradztwo w zakresie zapewnienia wdrażania ustaw i rozporządzeń, koordynację komunikacji z Urzędem Regulacji Energetyki, Ministerstwem Środowiska oraz innymi instytucjami państwowymi, przedstawicielami władz państwowych lub lokalnych, komisji parlamentarnych; przygotowywać i przedkładać wymagane prawnie informacje, monitorować zmiany legislacyjne w Polsce i zapewniać zgodność wszystkich polskich firm z zasadami Grupy i regulacjami branżowymi, itd.;

- świadczenia określonych usług wsparcia na podstawie istniejących umów o gwarantowanym poziomie usług SLA pomiędzy C, Zainteresowanym 2 a Zainteresowanym 1 (obowiązujących od (…) r.);

- zarządzania systemem cash-pool Grupy w Polsce (Zainteresowany 1 pozostanie w roli Agenta cash-pool);

- prowadzenia rozliczenia energii bilansującej zgodnie z regulacjami (samodzielnie bądź z wykorzystaniem wsparcia w tym zakresie podmiotów powiązanych).

Po przeprowadzeniu Transakcji, w A pozostanie zatrudnionych (…) osób realizujących główny przedmiot działalności Zainteresowanego 1, tj. pełnienie funkcji spółki holdingowej oraz zarządzania strategicznego Grupą (…) w Polsce.

Ze względu na okoliczność przeprowadzenia Transakcji zmianie ulegnie jednak zakres usług świadczonych przez Zainteresowanego 1 w ramach Umowy SLA 1 – Zainteresowany 1 nie będzie kontynuował świadczenia usług zarządzania majątkiem produkcyjnym i nieprodukcyjnym na rzecz Zainteresowanego 2. W zakresie innych usług świadczonych na podstawie SLA 1, dla których stroną będzie Zainteresowany 1, będzie kontynuowane świadczenie usług w zakresie strategicznej komunikacji i zarządzania kryzysowego, wsparcia regulacyjnego i doradztwa prawnego. Transakcja nie wpłynie na przedmiot usług świadczonych na podstawie Umowy SLA 2 (w związku jednak ze zmianą liczby pracowników A zmniejszy się zakres obsługi kadrowej i logistycznej).

Jednocześnie po przeniesieniu Aktywów Produkcyjnych, Umów i Pracowników do Zainteresowanego 2 wymagane będzie zawarcie Umowy SLA, na podstawie której Zainteresowany 2 będzie udostępniać magazyny i archiwum m.in. dla potrzeb Zainteresowanego 1.

g.Rola Aktywów Produkcyjnych w przedsiębiorstwie B.

i.Struktura organizacyjna i wpływ na zakres usług świadczonych dla B.

Obecna struktura organizacyjna Zainteresowanego 2 nie obejmuje jednostki odpowiedniej dla Działu Zarządzania Majątkiem w A, niemniej jednak u Zainteresowanego 2 są zatrudnieni pracownicy zajmujący się (…). W konsekwencji w wyniku Transakcji Pracownicy Działu zostaną włączeni do struktury Zainteresowanego 2, do której zostaną przypisane Aktywa Produkcyjne jak również prawa i obowiązki z Umów. Pracownicy Działu będą uzupełniać działalność gospodarczą dotychczas prowadzoną przez Zainteresowanego, w zakresie związanym z utrzymaniem dyspozycyjności i sprawności technicznej Aktywów Produkcyjnych.

Z uwagi na brak fizycznej relokacji Aktywów Produkcyjnych po dokonaniu Transakcji, przeniesieni Pracownicy będą w dalszym ciągu świadczyć pracę w dotychczasowej lokalizacji (tj. w (…)).

Po przeprowadzeniu transakcji B nadal będzie świadczyć na podstawie Umów SLA dla polskich spółek Grupy (w tym Umowy SLA 2 na rzecz A) usługi wsparcia biznesowego w zakresie zasobów ludzkich, logistyki i zakupów, usługi dziennika podawczego, usługi operatora techniczno-handlowego oraz usługi w zakresie służby bezpieczeństwa i higieny pracy. A i B zawrą też nową Umowy SLA, jeśli to będzie konieczne.

Po przeprowadzeniu Transakcji Zainteresowany 2 będzie prowadził działalność gospodarczą w oparciu o dotychczas posiadany majątek oraz nabyte w wyniku Transakcji Aktywa Produkcyjne. Nie planuje się sporządzenia odrębnego bilansu i rachunku zysków i strat dla nabytych Aktywów Produkcyjnych. Planowane jest jednak wyodrębnienie kosztów bezpośrednich oraz przychodów związanych z działalnością wytwórczą prowadzoną w oparciu o Aktywa Produkcyjne dla celów budżetowych. Zainteresowany 2 będzie kontynuował rozliczenia działalności prowadzonej w oparciu o Aktywa Produkcyjne z wykorzystaniem obecnie istniejących rachunków bankowych. Nie są przewidywane zmiany w finansowaniu działalności gospodarczej Zainteresowanego 2, którego działalność będzie finansowana – jak dotychczas – z użyciem środków własnych Zainteresowanego 2 oraz środków pozyskanych w ramach sytemu cash-pool.

Po Transakcji do Aktywów Produkcyjnych i przenoszonych Pracowników znajdą zastosowanie regulacje wewnętrzne Zainteresowanego 2, tzn. w szczególności regulamin organizacyjny oraz inne wewnętrzne regulacje Zainteresowanego 2. Aktywa Produkcyjne zostaną ujęte w księgach spółki na zasadach przewidzianych polityką rachunkowości Zainteresowanego 2 (analogicznie jak aktywa (…) posiadane przez Zainteresowanego, m.in. (…)).

Kierownictwo w zakresie zarządzania Aktywami Produkcyjnymi i Pracownikami przeniesionymi do Zainteresowanego 2 zostanie powierzone menedżerowi. W zakres jego obowiązków będą wchodzić decyzje dotyczące Aktywów Produkcyjnych w przedsiębiorstwie Zainteresowanego 2 oraz organizacja, nadzór i koordynacja pracy pracowników przeniesionych do Zainteresowanego 2.

Przedmiot Transakcji będzie wykorzystywany dla celów prowadzenia zasadniczej działalności gospodarczej Zainteresowanego 2 polegającej na wytwarzaniu i obrocie energią elektryczną, cieplną oraz parą. Tym samym przedmiot Transakcji po jej przeprowadzeniu nie będzie służył u Zainteresowanego 2 do działalności leasingowej, najmu bądź dzierżawy Aktywów Produkcyjnych innemu podmiotowi, a w konsekwencji nie będzie zachowana kontynuacja działalności gospodarczej prowadzonej przez Zainteresowanego 1 w oparciu o przedmiot Transakcji.

Zainteresowany 1 pragnie zauważyć, że w przeszłości wystąpił do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej („DKIS”) z wnioskiem o interpretację indywidualną dotyczącą przeniesienia własności aktywów. DKIS wydał interpretację indywidualną ((…)), uznając za nieprawidłowe stanowisko Zainteresowanego 1 w zakresie uznania zespołu aktywów za przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część („ZCP”) dla celów podatku od towarów i usług. Abstrahując od braku tożsamości przedmiotu transakcji rozważanej w przeszłości oraz przedmiotu Transakcji będącej przedmiotem wniosku (które są różne pomimo elementów wspólnych) Organ stanął na stanowisku, że opisany przez Zainteresowanego 1 przedmiot transakcji nie stanowił ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, tym samym nie korzystał z wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Stanowisko organu oparte zostało na okoliczności braku kontynuacji tożsamej działalności gospodarczej tj. działalności leasingowej Zainteresowanego 1, po dokonaniu przeniesienia, co przesądzało jednocześnie o niemożliwości kwalifikacji transakcji jako zbycie przedsiębiorstwa lub ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług.

Należy jednak zaznaczyć, że od momentu wydania interpretacji indywidulanej/złożenia wniosku, stan faktyczny/zdarzenie przyszłe uległo zmianie, m.in. z uwagi na wygaśnięcie/rozwiązanie Podatkowej Grupy Kapitałowej, do której należał Zainteresowany 1, czy zmianę sytuacji gospodarczej w regionie Europy środkowo-wschodniej, (…)). Na moment składania wniosku o interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego w 2020 r. Zainteresowany 1 rozważał zbycie Aktywów Produkcyjnych w drodze wniesienia aportu do Zainteresowanego 2. Transakcja w ówczesnym kształcie, w przeciwieństwie do Transakcji opisanej w zdarzeniu przyszłym wniosku, uwzględniała również przeniesienie pożyczek oraz zobowiązań.

Zaznaczamy, że treść uzupełnienia, jako że dotyczy kwestii wpływających na opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, nie została przywołana w tej interpretacji.

Pytanie dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy przeniesienie prawa własności Aktywów Produkcyjnych przez Zainteresowanego 1 na rzecz Zainteresowanego 2 w formie sprzedaży spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych dla Zainteresowanego 2? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3).

Państwa stanowisko w sprawie (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku)

Państwa zdaniem, jeżeli Transakcja sprzedaży Aktywów Produkcyjnych będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, według właściwej stawki podatku od towarów i usług, to w sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a w konsekwencji Transakcja nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych dla Zainteresowanego 2.

Podnoszą Państwo, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko enumeratywnie określone w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych typy czynności cywilnoprawnych. Innymi słowy, wskazany przepis ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera numerus clausus czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

W art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wymieniono jako czynność opodatkowaną umowę sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Zgodnie z art. 4 pkt 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy ciąży w takim przypadku na kupującym, który jest zobowiązany w przypadku sprzedaży m.in. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych), obliczonego od wartości rynkowej zbywanych rzeczy (art. 6 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy).

Stosownie jednak do dyspozycji art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem, w szczególności, umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część.

W Państwa ocenie, mając na uwadze treść przywołanego przepisu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w zakresie w jakim sprzedaż Aktywów Produkcyjnych przez Zainteresowanego 1 na rzecz Zainteresowanego 2 będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, Transakcja będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, Zainteresowany 2 nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z zakupem Aktywów Produkcyjnych w zaprezentowanym zdarzeniu przyszłym.

Na potwierdzenie stanowiska przywołali Państwo interpretacje indywidualne oraz orzecznictwo.

Powyżej przywołaliśmy tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):

Podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:

a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

b)innych praw majątkowych – 1%.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2022 r. poz. 931 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Zatem, jeżeli część transakcji na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie jest traktowana jako dostawa towarów czy świadczenie usług, to w sytuacji, gdy zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stanowi np. umowę sprzedaży, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z opisu wniosku wynika, że planują Państwo zawrzeć umowę sprzedaży składników materialnych i niematerialnych.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-3.4012.342.2023.3.JSU w zakresie podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził Państwa stanowisko, w trybie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym stanowiskiem:

- przedmiot Transakcji nie będzie stanowić ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług w zw. z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług ze wskazanych powyżej względów. W konsekwencji, przedmiotem Transakcji są poszczególne składniki majątku, zatem Transakcja powinna być traktowana dla celów podatku od towarów i usług jako zbycie w formie sprzedaży składników majątku,

- przeprowadzenie Transakcji obejmującej zespół składników majątkowych opisanych we wniosku będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Państwa zdaniem, w zakresie w jakim sprzedaż Aktywów Produkcyjnych przez Zainteresowanego 1 na rzecz Zainteresowanego 2 będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, Transakcja będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z Państwa stanowiskiem należy się zgodzić. Istotnie, w zakresie, w jakim sprzedaż Aktywów Produkcyjnych będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie wskazanego przez Państwa przepisu.

Zgodnie z Państwa wskazaniem w uzupełnieniu wniosku, interpretacja w podatku od towarów i usług rozstrzyga jedynie o podleganiu sprzedaży Aktywów Produkcyjnych ustawie o podatku od towarów i usług, nie wskazując przy tym, czy sprzedaż ta będzie opodatkowana według właściwej stawki podatku od towarów i usług, czy też z tego podatku zwolniona.

W takiej sytuacji, jeżeli istotnie sprzedaż Aktywów Produkcyjnych będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona, a jeśli takie zwolnienie by przysługiwało, to zrezygnują Państwo z tego zwolnienia), to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim zakresie umowa sprzedaży Aktywów Produkcyjnych będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Dodać także należy że umowa sprzedaży Aktywów Produkcyjnych będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych także na podstawie art. 2 pkt 4 lit. b) w takim zakresie, w jakim będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, a jednocześnie nie będzie stanowiła sprzedaży nieruchomości lub jej części, albo prawa użytkowania wieczystego.

Gdyby jednak któryś z ww. przedmiotów umowy sprzedaży (nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego) podlegał obligatoryjnemu zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (bez możliwości rezygnacji), to w takim zakresie nie ma podstaw do wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w wyznaczonym przez Państwa zakresie. W podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – znak: 0111-KDIB3-3.4012.342.2023.3.JSU.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja jest zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

A sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00